Nederlandse journalist moet Griekenland uit HALLSTEIN GAAT AL DIRECT WEG BU DE EEG Eisenhower in ziekenhuis Lynda Bird middelpunt incidenten „Johnson boos op Zweden" Gaat provo verdwijnen Maandag 8 mei 1967 48ste jaargang 5IEKBED VROUW MSTERDAM Verontruste buren rschuwden zaterdag de politie dat le 67-jarige F. Klootsma al enige afen niet hadden gezien. Toen in zijn ing aan de Czaar Peterstraat een erzoek werd ingesteld, vond men nan dood aan het voeteneinde van ziekbed van zijn zwaar psychisch oorde vrouw. Vermoedelijk was al enige dagen overleden, vrouw was niet in staat de bu- an de dood van haar man op de gte te brengen. Iets warmer E BILT Gedurende het week- ie bevond zich ten westen van and een depressie. Na de passage een front van deze depressie lomde zaterdag onstabiele lucht land binnen. oordat de depressie nabij Ierland uit en de luchtdruk boven Duits- stijgt, zal de buiigheid geleide- verder afnemen. Morgen zullen ook flinke zonnige perioden voor- en, bij een overwegend matige lelijke wind, en de temperaturen en iets hoger worden dan van- E BILT Flinke zonnige peri- In en op de meeste plaatsen droog |r. Zwakke tot matige zuidelijke ld. In het algemeen iets hogere Sdagtempera turen. rinses en kind op Drakesteyn 'EN HAAG Prinses Beatrix erdagavond met haar zoon weer o teel Drakensteyn teruggekeerd. )aar de gezondheidstoestand van eder en kind uitstekend is, heeft fessor Plate het medisch verant- srd geacht gevolg te geven aan de is van de Prinses om zo spoedig gelijk naar huis te mogen terug- 'en, zo luidde de verklaring van de ksvoorlichtingsdienst. Zaterdag hebben koningin Ju liana en prins Bernard het jon gerenontmoetingscentrum Het Zilveren Schor te Arnemuiden in gebruik genomen. Direkt na aankomst ging het koninklijk paar tussen de jongeren zitten (zie elders in deze krant). WASHINGTON Oud-president Eisenhower (76) is zaterdag in het legerhospitaal Walter Reed in Washington opgenomen wegens een acute ingewandontsteking. Een woordvoerder van het hospitaal noemde zijn toestand bevredigend. Dit is de vijfde keer dat de ex-presi dent moest worden opgenomen In december voi-ig jaar werd hij ge opereerd voor verwijdering van zijn galblaas. In 1955 en 1965 kreeg hij hartaanvallen en in 1957 een beroer te. V.S. hervatten hulp aan Indonesië DJAKARTA De Verenigde Staten zullen het programma voor'militaire bijstand aan Indonesië hervatten. Er bestaan echter geen plannen voor de levering van gevechtsuitrusting. De hulp zal bestaan uit bijstand bij werken zoals herstel aan wegen, brug gen, havens e.d., die door het Indone sische leger worden uitgevoerd. Het programma zal ongeveer twee miljoen dollar vergen. Waarnemers conclude ren uit het programma dat de Ver enigde Staten vertrouwen hebben in de nieuwe leider Soeharto. VOOR ARRESTATIE GEEN REDENEN OPGEGEVEN WIL MILITAIR BEWIND NE PAPENDREOE BERECHTEN? ATHENE Nog vandaag zou de Nederlandse journalist Frans van Hasselt, correspondent van de Grote Provinciale Dagbladpers, uit Griekenland wofden gezet. H\j werd zaterdag in Athene gearresteerd zonder dat een duidelijke reden hiervoor is opgegeven. Van Hasselt, die al geruime tijd in Griekenland woont, mocht in het weekeinde geen bezoek ontvangen, ook niet van de Nederlandse ambas sadeur. Bij het ministerie van binnen landse zaken kreeg de ambassadeur te horen dat „in Van Hasselts bezit belastend materiaal is gevonden en dat hij als gevolg daarvan zal worden uitgewezen". Het is nog niet duide lijk welke rol zijn verslaggeving over de jongste staatsgreep in zijn arresta tie heeft gespeeld. Van verschillende kanten is al te gen de arrestatie van Van Hasselt ge protesteerd. De Federatie van Neder landse journalisten en het comité Vrij Griekenland zonden telegrammen naar minister Luns met het verzoek bij de Griekse regering te willen aandrin gen op onmiddellijke invrijheidstel ling van de journalist. Ook de Griek se ambassadeur in ons land ontving protestbrieven. DEMONSTRATIES In enkele grote steden ook in ons land zijn zaterdag en zondag demonstraties gehouden tegen de staatsgreep in Griekenland. Aan een demonstratieve wandel tocht in Amsterdam namen bijna vijf honderd voornamelijk jongeren deel. Zij waren afkomstig uit de jongeren afdelingen van de politieke partijen, de studentenverenigingen en enkele andere organisaties. De demonstratie is zeer rustig verlopen zonder enig incident. De gemeentepolitie en de marechaussee hadden uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. In Utrecht trok een dergelijke tocht tweehonderd deelnemers. De helft be stond uit Griekse gastarbeiders. Ook deze demonstratie had een ordelijk verloop. LIMA Lynda Bird Johnson, die voor een Amerikaans tijdschrift in Perus is, is zaterdag betrokken ge raakt bij een incident. Leden van de Amerikaanse geheime dienst gingen een Peruviaanse journalist te lijf om hem te beletten foto's van de presi dentsdochter te maken. In Colombia werden bij aankomst van Lynda Bird eveneens journalisten mishandeld door agenten van de Co lombiaanse veiligheidsdienst. De agen ten dachten dat Johnsons dochter werd aangevallen. PEKING De Chinese regering heeft zaterdag de Russische journalist Pasentsjoek uitgewezen. De correspon dent van het Russische blad Prawda heeft zeven dagen de tijd gekregen voor zijn vertrek uit China. Hij is de vierde Russische journalist, die sedert het begin van de culturele revolutie het land moet verlaten. De maatregel tegen Pasentsjoek werd genomen op grond van het feit dat hij Mao Tse Toeng zou hebben belasterd. Er zijn nu nog twee Sowjet-correspondenten in China. GRONDWET Intussen heeft het militaire bewind in Griekenland een artikel van de Grondwet buiten werking gesteld, dat voorziet in een vrije verkiezing van burgemeesters en gemeentera den. Ook zal alle jeugdorganisaties, die worden gesteund door politieke partijen, verboden. De regering, zo zei de minister van binnenlandse zaken Patakos zaterdag, zal een wet uitvaardigen, waarin de nieuwe procedure voor de benoeming van burgemeesters en gemeenteraads leden is vastgelegd. De regering zal dan zelf burgemeesters kunnen benoe men. Eerder waren al enkele burge meesters ontslagen. Later deelde minister Patakos nog mee, dat iedereen die betrapt wordt op het verspreiden van vlugschriften of het kalken van „communistische" leuzen op muren of schuttingen ter plaatse zal worden doodgeschoten. PAPENDREOE Oud-premier Georges Papandreoe, die door het militaire bewind wordt vastgehouden, heeft gisteravond verklaard, dat de brief die zaterdag in enkele kranten werd gepubli ceerd, een vervalsing is. In deze brief werd zijn naam in ..band gebracht met de Aspiida-samenzwe- ring tegen het Griekse koningshuis. Sommige dagbladen drukte een ko pie af van een in 1965 door Papan dreoe ondertekende brief aan een ko lonel van het leger. Deze kolonel werd onlangs veroordeeld wegens zijn aandeel in het komplot. Aangezien al le kranten onder strenge censuur staan, neemt men aan dat het nieuwe bewind de toenmalige premier wil berechten. Papandreoe's advocaat beweert dat zijn cliënt destijds een brief heeft ge schreven aan kolonel Papadopoulos, die als minister toegevoegd was aan de premier. De bewuste brief wordt als „laster" van de hand gewezen. Protest tegen compromis met 1 on Kielmansegg pagina Kernmerk. RVVH is hard op weg om bij de zaterdagvoetballers Nederlands kampioen te worden. De Ridderkerkers won nen ook hun derde wedstrijd in de serie van zes en staan er nu beter op dan wie ook maar had durven denken. Nog hooguit drie punten uit drie wedstrijden en men is er. ■fe Verontruste VARA- pag. Radio TV. -fe Vrouwtje gezocht voor hoogpotige zielepoot - pagina 7 NEW YORK President ohnson heeft volgens het weekblad News week bij premier Erlander van Zwe den krachtig geprotesteerd tegen de aanwezigheid van het tribunaal van Lord Russell in Stockholm. De presi- den zou hebben geschreven dat het proces afbreuk zal doen aan de be trekkingen tussen de twee landen. Erlanders verweer dat het juridisch onmogelijk was de leden van het tri bunaal te toegang te ontzeggen, zou geen indruk op Johnson hebben ge maakt. Tegen een medewerker zou hij hebben gezegd: „Wat De Gaulle kon doen, kon Erlander ook". President De Gaulle heeft het tri bunaal in Frankrijk niet toegelaten. Het tribunaal bespreekt de oorlogs misdaden in Vietnam. Moord in Amsterdam MAN HAD ALIBI AMSTERDAM De beestachtige moord op de 37-jarige Jacoba van der Voort in haar woning op de Amster damse Prinsengracht is nog niet opge lost. De in München wonende 40-jarige vertegewoordiger van een uitgevers maatschappij die in het weekeinde door twee leden van de Amsterdamse recherche uitvoerig werd verhoord, bleek over een deugdelijk alibi te beschikken. Volgens de rechercheurs, inspecteur Nicaise en rechercheur Se- ket, kon de man de moord niet hebben gepleegd. De politie had van het bezoek van de rechercheurs aan München meer verwacht, vooral omdat bekend was dat het slachtoffer en de vertegen woordiger, die goed met elkaar waren bevriend, in december een flinke ruzie hadden gehad. De vrouw had toen ge zegd dat zij bang was voor hem. De recherche heeft nu haar hoop ge vestigd op enkele verklaringen die aan tonen dat de vrouw de zaterdagavond voor de moord om half negen nog in leven was. Zij is op dat tijdstip door twee mensen in de Amsterdamse bin nenstad gezien. y ATERDAG is te Amsterdam met een mars geprotesteerd tegen de gebeurtenissen in Grie- kenlünd. Op het Rokin zetten de demonstranten zich neer voor het Griekse consulaat. Er deden zich geen ongeregeldhe den voor. PAPIERGELD VERKOOLD EDE Zaterdagmiddag is het huis van de heer Roelofsen te Ede totaal uitgebrand. Een trommeltje met enige duizenden guldens papiergeld ging in de vlammen verloren. Het papier bleek verkoold te zijn. BRUSSEL De Nederlander dr. Sicco L. Manshalt maakt grote kans op de functie van voorzitter van de nieuwe Europese execu tieve nu de Duitse prof. W. Hall- stein zaterdag officieel zijn kandi datuur voor die functie heeft in getrokken, zo meent men in EEG- kringen te Brussel. De nieuwe exe cutieve wordt bin nenkort gevormd door fusie van de EEG - commissie met de Hoge Auto riteit der EGKS en de commissie voor Euratom. Ook de Belg Jean Rey komt in aanmerking voor die post. EEG- functionarissen menen, dat de eventuele kandida tuur van Rey sterk zal worden gesteund door de Franse president De Gaulle, die hem graag op die post ziet. In Brussel gelooft men, dat een „mis lukking" van dr. Mansholts kandidatuur zijn volledige uittreding uit de EEG tot gevolg zou hebben. Hallstein, die zijn besluit aan bonds kanselier Kiesinger heeft meegedeeld, waarna het officieel in de Belgische hoofdstad werd bekendgemaakt, is se dert het begin van de EEG voorzitter geweest van de commissie. In zijn brief deelde Hallstein voorts mee geen lid te willen worden van de nieuwe executie- MANSIIOLT AMSTERDAM Een felle brand heeft gistermorgen ernstige schade aan gericht aan een blik- en plasticfabriek in de Haarlemmer-Houttuinen te Amsterdam. De brand ontstond in de opslagruimten waar kartonnen dozen, blik en ook voorraden plastickorrels waren opgeborgen. De brandweer wist met 12 stralen het vuur te doven. Zijn besluit hangt samen met een af spraak van bondskanselier Kiesinger ei president De Gaulle, dat Hallstein wel iswaar per 1 jui a.s. tot voorzitter van de nieuwe executieve zou worden be noemd, doch op voorwaarde dat hij op 31 december vrijwillig zou aftreden. Hallstein heeft in zijn brief aan Kie singer uiteengezet, dat het half jaar dat hem als leider van de nieuwe commis sie is toegedacht, onvoldoende is om de reorganisatie die met de fusie gepaard zal gaan te voltooien. Kleuter dood in bed: steen tegen hoofd? DEN HELDER Dc vierjarige Ro bert Schuiten, die vrijdag vermoede lijk een steen tegen het hoofd heeft gekregen, is zaterdagmorgen dood zijn hed gevonden. Het was een nogal onbeduidend hoofdwondje en hoewel het kind zei een steen tegen het hoofd te hebben gekregen, trok de huisarts dit in twij fel; niets wees op een hersenschud ding. Maar voor alle zekerheid liet de dokter het kind plat op bed liggen. De politie hoorde van een tienjarige jongen dat deze bij het voetballen op een steen had getrapt. Hij had de steen weggeworpen. Of hij hiermee het kind had geraakt, wist hij niet. Ook andere kinderen zeiden niets te hebben gemerkt Drie Florentijnse bergbeklimmers zijn gisteren verongelukt toen gesteente onder hen losscheurde. Zij 'maakten een val van 1.400 meter. De wereldtentoonstelling heeft op de tiende dag na de opening reeds de drie miljoenste bezoeker ontvangen. Alle re cords van andere tentoonstellingen zijn hiermee gebroken. De Britse hoge commissaris in Aden, Sir Richard Turnbull, is gisteren in Lon den aangekomen waar hij besprekingen zal voeren over de toestand in Zuid- Arabië. Politie schiet op dieven DEN HAAG De politie loste in de nacht van zaterdag op zondag vier schoten om autodieven en brandkast- krakers tot staan te brengen. Een auto dief werd na een wilde achtervolging gegrepen. De brandkastkrakers ver dwenen in de nacht. Tegen half vier reed op de Heren gracht een auto met gedoofde lichten. De politie zette de achtervolging in door een stuk van het Benoordenhout, maar dat leverde geen resultaat op. Er werden drie waarschuwingsschoten ge lost. De auto reed het Malieveld op, waar hij tot staan werd gebracht De bestuurder ontsnapte, een negentien jarige Hagenaar werd gearresteerd. De auto was gestolen. Drie inbrekers waren in dezelfde nacht in de kelder van een warenhuis aan de Fahrenheitsstraat bezig een kluis open te brenden. Ze roken on raad en vluchtten. Een politieagent loste een waarschuwingsschot waaraan de drie mannen zich niet stoorden en verdwenen. De Gaulle vraagt blanco volmacht PARIJS De Franse regering heeft zaterdag onverwacht het wetsvoorstel bij de Nationale Vergadering inge diend, dat, wanneer het aangenomen wordt haar blanco volmacht zou geven om gedurende een half jaar wetten te maken bij verordening, zonder openba re behandeling. Zij wil hiermee de Franse economie voorbereiden op volledige afschaffing van de douanerechten in de meenschappelijke markt per 1 1968, het ziekenfondswezen te hervor men, de werknemers delen in de vo delen van de economische expansie de werkloosheid bestrijden. De grond wet geeft haar voor deze uitzonderings procedure machtiging. De linkse oppositie bereidt zich op fel verzet en de vakverenigingen dreigen met acties. AMSTERDAM Degenen in de pro vo-beweging in Amsterdam die het min of meer voor het zeggen hebben, overwegen provo als zodanig op te hef fen en tot een geheel nieuwe beweging te komen. Een beslissing hierover zal vermoede lijk aan het einde van de week op een bijeenkomst worden genomen. tot dit besluit hebben ge leid zijn onder andere het ontstaan van een zekere persoonsverheerlijking m de provobeweging en het toene mend geweld bij de provocaties, zo is gisteravond door enkele Amsterdamse provo's in Amsterdam verteld. NIEUW DELHI De gouverneur van de staat Mysore, Giri, is zaterdag gekozen als vice-president van India. Giri is twee-en-zeventig jaar, voor malig vakbondsbestuurder en lid van de congrespartij. I Ik geef op als I nieuwe abonnee: betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1