OOGST IN INDIA IS OPNIEUW MISLUKT Uitgeklede 1) aron vecht vrede voor ,H Holtrop gaf beurs moed: klimaat verbeterde te alles goed en wel 7 ZATERDAG 6 MEI 1967 Ideaal kostte hem landgoed •rdkerk Irik; EIL'IGE vader, ik kom tot u ■- als pelgrim voor de vrede", zo stelde de )9-jarige baron Hendrik Robert van Heeckeren uit Ruurlo, beter bekend als erk jonker Bobby, zich voor ds'cS*>en hij verleden jaar in ds mdiëntie bij de paus ont- gf^nmgen werd. Het waren geen loze woorden van de en Nederlandse baron; zijn 5 ipelgrimage duurt al meer dan twintig jaar. tehouw t« Lei Hoe lang hij deze echter nog Voort kan zetten is volledig on- sdlGnst,bekend, want de idealistische baron uit de Gelderse Achter- boek is aan het eind van zjjn fi- 30 ds ibanciële latjjn. Zjjn voortduren- e Jon£fle acties ter bestrijding van Vinkei Por'°S» honger en onrecht heb- pen hem zjjn hele landgoed ge- 5 dfi kost. In twintig jaar tijd smol- Heess|en ^ez'^ingen ter waarde van ruim twee miljoen weg als aneeuw voor de zon. (7)f De laatste fase werd onlangs be reikt, toen de banken de verkoop Van de landerijen van de edelman k 10 di'sten, teneinde er op die manier ze- enF1" van te zijn dat ze het volledige gedrag van de aan baron Van Heec- jteren verstrekte hypotheken terug 5 drfouden zien. Baron Van Heeckeren, fle man die door zijn personeel op 10 en handen gedragen wordt, is nu letter lijk een ..kale jonker". ERTROUWEN 0 ds Z< Hij', de voormalig meervoudig mil- air, gaat uitzien naar een betaal- furctie om in zijn levensonder- t: lO.tyoud te kunnen voorzien Daarbij ienkt hij aan het geven van yo- -lessen, want daar heeft hij erva ring in. Veel andere bekwaamheden kan hij niet naar voren brengen bij L :n eventuele sollicitatie, want wei firma zoekt nu een bestrijder van Dnrecht, oorlog en honger? Toch heeft Robert van Heeckeren eebouv£en volledig vertrouwen in de toe- Koolejk°mst- Hij zegt: „Ik zou arm zijn? galleen door het verlies van wat ma- Vriële bezittingen? Ik ben een rijk lens, met een schat aan ervaringen, 'eel waardevoller dan welk land- ;oed ook. Mijn bezittingen heb ik togen besteden aan een goed doel, >n dat is vanaf het ogenblik dat ik mijn vader erfde ook mijn ledoeling geweest." Staande op het kleine stukje 30 c Defchjtende groen: „Uit al die bladeren de hele mensheid gevoed kuil en worden. Men weet dat, en er wordt ook wel aan gewerkt, maar ■pskerk jveel en veel te langzaam. Kostbare 0 ds HilJaren en daarmee nog kostbaarder Kiamensenlevens gaan er verloren door erikse: het gebrek aan interesse van we- Dorpiknschap en industrie, diensten y/d Meil Er zou op °e hele wereld hon- jger meer behoeven te zijn wanneer men gebruik ging maken van de ei- Iwitten, die zich in het groene blad geen Jbevinden- °m die situatie te berei- 'ken ga ik door, ook al is het dus nu onbekend hoe mijn activiteiten gefi nancierd moeten worden" ïiïïHOE VERDWENEN? 2-17 jai j In het kleine dorpje Ruurlo ont- vangt de baron ons in hotel De Lui- 9.45 en ligt hij niet van dat gemis. Wakker ligt hij wel van al die jonge mensen, die ingezet worden aan de beide fronten van Vietnam. „Die mensen hadden ook als vrij williger in de ontwikkelingslanden kunnen werken, en daar zo oneindig veel meer voor de oplossing van de wereldproblemen kunnen beteke- BARON VAN HEEKEREN yoga SCHOK Geboren in een milieu, waar weel de heerste en waar iedereen in prin cipe alles kon krijgen wat voor geld te koop was, groeide hij op, om na zijn lagere en middelbare school rechten te gaan studeren. Na enkele jaren studie bleek hem dat hij zich vergist had; in de vrij dorre materie vond hij1 geen enkel aankno pingspunt met het werkelijke leven, alles bleef voor hem een dorre theo- Hij ging in dienst, en kwam als goed ruiter bij de artillerie terecht, waar hij in een officiersfunctie lei ding gaf aan de opleiding van dienst plichtigen. Daar en in die tijd leerde hij iets van de problematiek buiten Wanneer men het aantal kilogram men eiwit, geproduceerd in land bouwgewassen op één hectare land, vergelijkt met het aantal kilogram men eiwit, geproduceerd in melk en vlees door een aantal koeien dat op dezelfde één hectare land kan leven, dan valt die vergelijking sterk in het nadeel van het vee uit. De direkte methode levert vijf tot tien maal meer eiwit op dan via de omweg door de maag van een dier. Op deze wereld hoefde geen voedseltekort te bestaan wanneer wij onze geweldige veestapels afschaften! Want het voedseltekort in de wereld is een eiwit-tekort." DE GEEST fel. Hij is plotseling wereldnieuws geworden, niet naar aanleiding van zijn grote verdiensten voor de mensheid, maar domweg omdat het wel interessant is hoe iemand het klaarspeelt om een kapitaal van twee miljoen gulden in twintig jaar te laten verdwijnen. Dat betekent dus dat de heer Van Heeckeren ieder jaar honderddui zend gulden tussen zijn vingers door liet slippen. Wanneer men hem vraagt waar al die duizenden gulden nu gebleven zijn, waaraap ze zijn uitgegeven, blijft hij het antwoord schuldig. Niet omdat hij het niet ver tellen wil, want hij heeft geen gehei men. Maar het is gewoon onmacht' Hij weet het niet. Het enige dat hij weet is dat zijn idealen hem zijn landgoed gekost hebben, en dat vindt hij jammer, einders,want hij had graag nog even op de •ude voet doorgegaan. Maar wakker 0.30 de We9ter een beschermd, luxueus milieu: hij kwam in aanraking met arbeidersjon gens, die ter wereld waren gekomen met geen ander bezit dan twee han den om mee te werken, maar werk was er niet te vinden in die crisisja- Die ervaring schokte de rijke, zor geloze jonge officier diep, en zette hem aan het denken over de verde ling van de welvaart op deze we reld. Maar verder dan denken kwam hij toen nog niet. In de oorlogsjaren ging hij zich bezighouden met de ar beid van zijn bosarbeiders. Hij zag hoe zij en hun collega's in andere bossen met brute spierkracht de natuur te lijf gingen, en na verloop van jaren zowel lichamelijk als geestelijk wrakken werden. Geestelijk door het ontbreken van sociale voorzieningen: „Wanneer een man in een sociaal ongezond klimaat werkt, krijgt hij het gevoel dat hij uitgebuit wordt, hij wordt geestelijk aangerand", zegt de heer Van Heec keren nu. Lichamelijke schade werd veroorzaakt door het verkeerd ge bruik van lichaamskracht en ge reedschap. BEWEGINGSLEER Jonker Bobby greep zelf de bijl en zaag en trok met zijn arbeiders mee de bossen in, om er achter te komen hoe een houthakker met een minima le inspanning lot een maximale prestatie kon komen. Na de oorlog bracht Robert van Heeckeren vele maanden door in de wildernis van de Scandinavische bossen, waar hij in houthakkerskampen leefde en daar studie maakte van de bewe gingsleer. Terug in Nederland nam Staatsbosbeheer met veel interesse kennis van zijn conclusies, en paste die toe. Ook de Duitsers namen gretig ken nis van de bevindingen van baron Van Heeckeren. Van zaken en instan ties wenste hij geen geld voor zijn bemoeienissen te accepteren: „Ik wil de mij door het accepteren van een honorarium niet de mond lalen snoe ren wanneer ik op een bepaald ogen blik gerechtvaardigde kritiek op die instelling had gehad. Trouwens, van de zijde dergenen, die van mijn werk geprofiteerd hebben, is ook nooit enige vergoeding voor mijn diensten aangeboden, dus heb ik nooit hoeven te weigeren BLADEREN Op 2 juli 1966 heeft de paus de Nederlandse baron (die geen katho liek is „ik ben christen, maar ook dat vind ik eigenlijk nog een te eng begrip, ik ben mens...") in audiëntie ontvangen op het Vaticaan. De paus toonde zich toen zeer geïnteresseerd in de gegevens van baron van Heec keren over de opheffing van de voedseltekorten in dé wereid door ge bruikmaking van eiwitten uit blade- Deze stelt namelijk, dat de eiwit- produktie door middel van vee (in vlees- en melkprodukten) bijzonder ondoelmatig is. „Wij leveren wel kri tiek op de Indiërs met hun heilige koeien,.maar wij in het westen heb ben nog veel meer „heilige" koeien. De landbouwgewassen die deze die ren consumeren zouden alle honger- Robert van Heeckeren, die zijn zor gen niet aan een gezin hoeft te beste den, omdat hij nooit getrouwd is ge weest, strijdt voor „jus et pax", ge rechtigheid en vrede. Fel ageert hij tegen ieder wapengeweld. Toch zal niemand hem door Amsterdam in een anti-Vietriam betogihg mee zien lopen. De populaire jonker uit Ruur lo prefereert andere methoden, zoals een gesprèk met de leider van d« boeddhisten in Vietnam, die hij ver leden jaar in Parijs ontmoette. Of hij zendt de paus een memoran dum, mede naar aanleiding waarvan deze een kardinaal naar het slagveld in Vietnam zond. Robert van Hcc.cke- ren: ,,A1 eeuwen lang is de kracht van de geest door de staatslieden on dergewaardeerd, en werd de kracht van wapens overgewaardeerd In de gewapende strijd worden de lagere hartstochten van de mens niet alleen de vrije loop gelaten, maar bovendien gestimuleerd, waarbij prostitutie en alcohol onontbeerlijk zijn, zoals wij in Vietnam kunnen zien, waar de gevechtswaarde van de Amerikaanse soldaat op peil ge- Geen woorden, maar daden? Het kamp voor dienstweigeraars te Vled- der heeft direkt na de oorlog een adellijke inwoner gehad, baron Ro bert van Heeckeren, die uit overtui ging niet deel wenste te nemen aan de politionele acties in Indonesië. De baron staat voor zijn overtui ging. Zijn idealen hebben hem tot nu toe twee miljoen gekost. Toch kan er moeilijk gezegd worden, dat hij het er royaal van genomen heeft. Wanneer hij thuis is kookt hij zelf zijn (vegetarische) maaltijden, en al cohol raakt hij niet aan. SOBER Zijn levenswijze is sober. Wanneer hij langer dan vijf uur per nacht slaapt, vindt hij, dat hij zichzelf een luxe permitteert, die eigenlijk niet verantwoord is. Tenslotte moet er nog zo ontzettend veel gebeuren voor zijn idealen ook maar voor een zeer gering deel verwezenlijkt zijn. Daarover mediteert hij iedere mor gen, terwijl zijn medeburgers zich nog eens rustig omdraaien. Om vijf uur 's morgens kan men hem in zijn oude jachthut vinden, zijn spaarzaam geklede lichaam in één van de rust gevende yoga-houdingen. Pas daarna keert, hij terug naar de harde realiteit: een op een zwembroek na naakte edelman, 59 jaar oud. zonder bezittingen maar vol idealen, en vechtend tegen de vijanden die de mens heid al sinds haar bestaan be dreigd hebben. Bihar zwaarst getroffen: 30 miljoen mensen met hongerdood bedreigd (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ook dit jaar is de oogst in India praktisch mis lukt. En ook dit jaar is er hulp no dig, veel hulp. De regens hebben op zich laten wachten en de oogst van 19661967 bedroeg niet meer dan 74 miljoen ton. Het vorige jaar bedroeg zij 72 miljoen ton aan graan, dit in tegenstelling tot de vijf voorgaande jaren toen de graanoogst varieerde van 78 tot 88 miljoen ton. De bevolkingstoe name in die periode moet op ten minste 70 miljoen worden geschat. De staat Bihar is het zwaarst getrof fen. De oogst wordt hier geschat op 2,2 miljoen ton tegen 7,3 miljoen ton iuor- maal. Dit betekent een vermindering van 70 procent. In sommige gedeelten van deze deelstaat is de oogst zelfs totaal mislukt. Dertig miljoen mensen van de 52 miljoen lijden hier honger. De Centrale Regering in New Delhi hoopt hen deze zomer in leven te hou den (d.w.z. behoeden voor de hon gerdood) met een rantsoen van vier bo terhammen per dag. In ruil hiervoor moeten zijn meewerken aan ontwikke lingsprojecten. Het kabinet van "Bihar heeft op 19 april de staat van hongersnood afge kondigd. Van de 78.000 dorpen in Bi- har hebben er 18.000 in het geheel geen water meer. Tweede actie De Stichting „Eten voor India" zal dus dit jaar nogmaals een beroep moe ten doen op het Nederlandse volk, dat vorig jaar 26 miljoen gulden bijeen bracht en wel op Pinksterzaterdag, 13 mei. Ter voorbereiding van deze aktie zul len radio en televisie een serie speciale uitzendingen brengen. Aan de aktie zullen ook dit jaar weer praktisch alle kerken meêwerken. Om elf uur 's ochtends worden de kerkklokken geluid en de kerkporta len, waar iedereen zijn bijdrage kan brengen, opengesteld. Tevens worden daar de giften geteld en het resultaat doorgegeven aan de gemeentehuizen, die als registratiekantoren dienst doen. Rekening houdend met de belangen van andere organisaties, verzoekt de stichting de inzameling te beperken tot uitsluitend 13 mei. Alleen geld Vanzelfsprekend zijn alleen giften in geld welkom, daar aan sortering en verpakking van voedsel grote bedra gen zouden moeten worden besteed, die beter voor andere doeleinden zou den kunnen worden aangewend, zoals aan kunstmest en het financieren van voedselverbeteringsprojecten, o.a. irri- Aan deze projecten wordt trouwens een belangrijk deel van de opbrengst van de aktie besteed. Gezien de zeer gunstige ervaringen van het vorige Financieel weekoverzicht Het beursklimaat is de laatste tijd belangrijk verbeterd en men reageert positief op de rentedaling, welke internationaal aan de gang is en op de meevallende berichten uit verscheidene sectoren van het economische leven. De beurs gaat echter selectief te werk en schenkt bijzondere aandacht aan de aande len van ondernemingen, welke met gunstige berichten komen. Hoewel het jaarverslag van de afge treden president van de Ned. Bank de akke plekken in het financieel en monetair bestel van ons land vrij open hartig heeft aangewezen, kwam toch ook naar voren de opvatting, dat geen duidelijke spmptomen van een grote te- igslag op economisch gebied aanwe zig waren. Een dergelijke kenschetsing van zulk een prominente figuur als dr. Hol trop heeft de beurs nieuwe moed gege ven en men is tot de overtuiging geko men, dat het koerspeil van diverse aan delen het vorig jaar al te zeer omlaag is gegaan, gelet op de vooruitzichten der betrokken ondernemingen. In Amerika heeft de Newyorkse beurs de hausse hervat en het indexcij fer van industriële aandelen kwam de ze week boven de 900. De voortgaande rentedaling internationaal werkt stimu lerend op de markt. Deze week heeft Engeland het disconto verder verlaagd en in Amerika houdt men er rekening mede, dat ook daar te lande het geld goedkoper zal worden. Er zijn dus allerlei factoren, die mo menteel samenwerken om de effecten beurs een vriendelijker voorkomen te geven. Ook de resultaten over het eerste kwartaal van de Kon. Olie, wel ke deze week gepubliceerd werden, zijn de beurs erg meegevallen en ook daardoor kreeg de markt een duwtje in de goede richting. De winst van het olieconcern kwam 5,7 pet. hoger uit dan over het eerste kwartaal wat neerkomt op een nettowinst per aandeel van 20 nominaal ad ƒ3.85 (v.j. 3.64). Vooral de prijzen voor olie- produkten in Amerika waren goed, be ter dan die in Europa, waar de concur rentie belangrijk is. Gunstig werkte ook de publikatie van diverse jaarverslagen uit de meer lokale sector. Billiton Mij kwam met een prachtig 'erslag voor de dag en een nettowinst ran 13.3 miljoen (v.j. 10.1 milj.). Men keert uit 20 pet. contant dividend op de aand.rubriek II plus 6 pet. agio- aandelen. Het mooiste is echter, dat de toekomst van dit concern gunstig lijkt te zijn. Men werkt niet alleen in de mijnbouw, maar ook in de metallur gische en chemische sectoren en er zijn allerlei nieuwe projecten in zicht, die de basis van dit internationaal ver takt concern zullen verbreden. De in terne kapitaalkracht van de Billiton Mij is groot; tot dusver heeft men all« investeringen zonder vreemd vermo gen kunnen financieren. Het is geen wonder, dat de koers van dit aandeel de laatste tijd omhoog gegaan is, deze week van 529 tot 564 pet. Ook Norit, Thomassen Verblifa, Zout-Ketjen, Zwanenberg-Organon kwamen met gunstige bedrijfsberich- ten en daar het hier prominente con cerns betreft, maakte een en ander op de beurs een goede indruk. De jongste staatslening van het zes procentsrentetype heeft een toewij- •zingskoers van 98% pet. gekregen Zoals men weet, heeft men het sys teem van een tender ditmaal toege past, waardoor een veel reëler beeld van de verhoudingen op de kapitaal markt werd verkregen. Men maakt niet van te voren de uitgiftekoers be kend, maar wacht af welke koersen de inschrijvers willen betalen en voor de koers, waarop men het gevraagde be drag kan plaatsen, geeft men een toe wijzing. Degenen, die lager hebben in geschreven krijgen geen toewijzing, de genen, die hoger inschreven, krijgen afgerekend tegen de vastgestelde Eigenlijk viel de toewijzingskoers de beurs wat tegen, maar het is goed te bedenken, dat hier een nieuw systeem werd toegepast, waaraan velen in bin- ïn- en buitenland nog moeten wen- Verder dient men wel te bedenken, dat de overheid nog grote bedragen moet lenen, o.a. in verband met de financiering van begrotingstekorten. Over de positie van de overheidsfinan ciën gaf dr. Holtrop in zijn verslag bijzonder goede opmerkingen. Het zal noodzakelijk zijn in de begroting-1968 de weerslag van deze opmerkingen te rug te vinden, willen we straks niet, maar dan erger, in de inflatie terecht komen. jaar in Indore oriënteert de stichting zich omtrent de mogelijkheden om ook in Bihar een boorprogramma op te zet ten of bij een dergelijk programma assistentie te verlenen want er zijn nog veel meer boorinstallaties nodig. Dit alles deelde de voorzitter van de stichting „Eten voor India", drs. H. A. Korthals gistermiddag tijdens een persconferentie in het perscentrum Nieuwpoort mee. Het gironummer van de stichting „Eten voor India" is: „E- ten voor India 100200, Den Haag". Lunar Orbiter functioneert WASHINGTON De Lunar Or biter, die foto's van de maan moest nemen, heeft halverwege de reis aan een opdracht voldaan door zich op de ster Canopus te richten. Het ruimteschip ligt in de juiste koers nadat het donderdag van Kaap Kennedy werd gelanceerd. Op 11 mei moet het beginnen met het maken van foto's van de maan. Met deze Lunar Orbiter wil men 96 procent van het maanoppervlak fotograferen. Torrey Canvon had halve minuut tekort GENUA De Italiaanse kapitein Rugiati, gezagvoerder van de Liberi aanse tanker Torrey Canyon die op 18 maart op het Seven Stones-rif vastliep en waarvan de olie de kusten van En geland en Frankrijk bevuilde, heeft verklaard dat hij in beroep zal gaan tegen het besluit van de Liberiaanse regering om zijn werkvergunning in te trekken. Hij heeft de schuld gekregen voor de stranding. Tevens heeft Rugiati gezegd dat het schip niet op het rif zou zijn gelo pen als hij 30 seconden langer de tijd had gehad om te manoeuvreren. Vol gens hem had de Torrey Canyon niet naar het roer geluisterd toen werd overgeschakeld van automatische op handbesturing. Rugiati zei dit alles in een ziekenhuis te Genua, waar hij verpleegd wordt voor pleuritis. De artsen hebben ver klaard dat hij dit heeft opgelopen in het stormweer toen hij zijn sc!hip ver liet. Er zouden enkele maanden met zijn herstel zijn gemoeid. Kapitein Pastrengo van de on gelukstanker Torrey Canyon zocht in een ziekenhuis te Genua dekking onder zijn bed, omdat hij werd belaagd door een groot aantal persfotografen. Toen het legertje op zijn kamer kwam (men dacht eerst dat de kapitein nog in Londen vertoefde) en zijn bed leeg vond maakte hef rechtsomkeert. Behalve één fo tograaf, die listig nog even on der de sponde keek, hetgeen hem wel meer dan een paar tientjes opleverde. Geduldig wachten op de dage lijkse uitdeling. Maar geen dag is er genoeg isrttël en kerk (2) Een jood zei me eens: dat ik tot het uitverkoren volk behoor, baat mij niet. Toch ben ik overgelukkig, want ik ben besneden van hart. Als je dat bent, ben je pas een echte Israëliet (Romeinen 2 28, 29). Jezus noemt dat in Joh. 3 wederge boren worden. Petrus in zijn pinkster- week: bekering. In Antioohië werden de gelovige jo den en heidenen het eerst christenen genoemd. Laten we het op die naam. maar houden. Het standpunt van ds. Tabaksblatt is niet bijbels, hoewel zeer begrijpelijk. M. i. een gevoels-,, kwestie. De ideale verhouding Israël-kerk is m.i. te lezen uit. Galaten 3 26 t/m 29, waar gelovige joden en heidenen kinderen van Abraham worden ge noemd en ook Gods kinderen zijn. Den Haag P. de Boer Israël en kerk (3) B'.j alle strijd over kerk en Israël mogen wij één ding nooit uit het oog verliezen: de bijbel kent geen waar achtig heil zonder geloof en bekering. Wij kunnen zo verdraagzaam zijn, dat wij iemand als predikant aanvaar den, die niet gelooft dat Jezus van Nazareth de Messias én God en mens was, maar wat kan dit anders schep pen dan verwarring en onheil? Het zou de discussies zeer verhelde ren als zij, die de bijbel toch niet als onfeilbaar Woord Gods aanvaarden, er zich ook maar niet op beriepen. Want deze mensen pikken die losse teksten er uit, die ihun theorie schij nen te steunen. Er kan geen onderscheid zijn tus sen Jood en Griek: beiden worden al leen behouden in de weg van geloof en bekering. Dat geldt ook heden nog. Alphen aan den Rijn W. Boshuis Offeren aan vijanden In de vergadering van de Geref. Bond in de Ned. Hervormde Kerk heeft ds. Tukker gezegd, dat Mac Cheyne sprak over het offeren aan vijanden- ook in de kerk: voor ons een vreemde gedachte, maar toch bij bels. Ik geloof er niets van. Gods woord zegt het op geen enkele bladzijde, ge let op de verbanden van de Schrift. Wil de leiding van de Geref. Bond ons dit „verkopen", dan mag zij wel weten welke „prijslijst" ze hanteert. Stolwijk C. Burggraaf

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7