KLEURENBEELDBUIS HET LASTIGE STRUIKELBLOK Prijzen overal te hoog ld nard Flipse leidde Be vrij dingsconcer t ZATERDAG 6 MEI 1967 Kulenkampf nu disc-jockey (Van onze radio- en tv-redactie) 'GjljruTTGART Hans Joachim Ku- tampf, die in de komende winter quizmaster wordt in het eerste tv-programma, is alweer bij de oep teruggekeerd. e Hessische omroep heeft een echte erstunt voorbereid: samen met zijn concurrent Peter Frankenfeld hij vrijdagsavonds van 30 uur als disc-jockey gevraag- platen. De uitzending is getiteld nk für fans" en werd de eerste al heel druk beluisterd. r Muur ingestort «fan kerncentrale OCK ISLAND Op een in aanbouw de kerncentrale in Cordova bij Rock nd (Illinois) zijn gisteren 12 arbeiders rond toen een 9 meter hoge e er lange muur instortte, ilitie en brandweer sloegen groot m omdat aanvankelijk werd gespro- muur rees op uit een uitgraving. erscheidene arbeiders raakten onder len bedolven, ijf van hen zijn in het ziekenhuis op- omen. en van de pionier-vliegtuigjes Blériot, de Franse luchtvaarder het eerste uur, die in 1916 over Kanaal vloog gaat de lucht weer Het nog gave toestel is in een Bel- he hangar ontdekt door een lucht- rthistoricus uit Engeland, die het tklaar maakt, om er mee naar En- ind te vliegen. Hier zal het in eei itvaartmuseum (Belfordshire) wor ««i, ht g, (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Over de hele wereld (voor zover zij zich met televisie bemoeit) is het gesprek over de kleurenbeeldbuis, dat las tige struikelblok, aan de orde van dag. Landen die al kleuren hebben zitten in de perikelen, lan7 den die het bonte scherm in 't vooruitzicht hebben gesteld, gon zen evenzeer van de babbels. Het ziet er langzamerhand naar uit dat elk land te maken zal krij gen met de jarenlange zorgen die ook Amerika als eerst kleurenland kreeg te verstouwen: niet het ma ken of het uitzenden van kleuren is de grote kostbaarheid, maar het aanschaffen van de toestellen daarvoor door een behoorlijk aan tal kijkers. Bij ons zijn het alleen nog maar de verhalen en de veronderstellingen die een rol spelen. De Nederlander loopt niet al te hard vooruit. Kleuren-zien immers nog niet urgent! Tegen de tijd dat de datum voor de start van ovi heidszijde is vastgesteld en we vraag krijgen voorgelegd: gaan we nu een apparaat voor aanschaffen? het nog altijd vroeg genoeg om 1 geld te tellen. Bovendien: een Neder lander is voorzichtig. Hij zal eerst eens bekijken, hoeveel en wat er eigenlijk te zien zal zijn, daarna eens een kleu- renavondje bij vrienden of kennissen beproeven en dan zelf wel besluiten. Niettemin: wil de kleurentelevisie een toekomst hebben, dan zullen de kijkers in grote getale bereid moeten zijn, zich de onkosten voor een ont- vang-apparaat te getroosten. Men heeft dat in de Ver. Staten kunnen beleven: na 12 jaar bloedeloos experi menteren voor een handjevol kijkers begonnen de grote tv-maatschappijen juist te besluiten, het bijltje er maar bij neer te gooien, toen de industrie ijlings ingreep en de prijzen voor de ontvangers danig drukten. De wissel werking ontstond: „men" ging toestel kopen en... de maatschappijen beij verden zich om snel meer en meer ge kleurde uren in te voegen. Op het ogenblik hebben 9,5 van de 65 miljoen Amerikaanse kijkers een kleurenapparaat in huis én dat is bij een verdubbeling van het aantal dat men eind 1965 telde. Gezien de zeer vele kleurenuitzendingen welke de kijkers nu krijgen aangeboden ver moedt men, dat deze stijging zich zal doorzetten. Is dat zo, dan zou het aan tal eind van dit jaar de 16 miljoen hebben overschreden. Deze gunstige wending heeft pas in gezet, toen de prijzen voor de appara ten aanmerkelijk omlaag waren ge gaan, mede doordat grote fabrieken de produktie van kleurenbeeldbuizen weldig opvoerden. Toch kan het bod op het ogenblik de vraag niet bij houden, reden waarom er een toene mende import uit Japan wordt aange houden. Voor een kleurenapparaat betaalt en in Amerika nu ongeveer 1600 gul- m in de eenvoudigste uitvoering, maar vele jaren lang hebben de toestel- n meer dan 3000 gekost. Die „eenvoudigste uitvoering" vor en dan de Japanse import-toestellen. OTTERDAM Het traditio- e Bevrijdingsconcert van het ;terdams Philharmonisch Or- t onder „gastdirigent" Eduard pse werd vrijdagavond voor eerst in de grote Doelenzaal jeven. Onder grote ■belangsteK ag werd, zoals gebruikelijk, eethovens Nêgende ten gèhbre (bracht, voorafgegaan door het jrte maar krachtige „Esterhazy I Deum" van Josehp Haydn. openingsconcert van het Holland iaatjüval een eerste heruitvoering ge- onder Franz-Paul Decker, kreeg ïu weer een klankvolle vertolking orkest, opvallend fris zingend gevormd uit Philharmonisch „Toonkunst", Rotterdams Conser- iriumkoor en Chr. Oratorium Ver. jirsum Corda" (instudering Kees P-P'jlwijk) en het solistenkwartet An te de la Bije, sopraan, Wilhelmine tthès, alt, Willy van Hese, tenor, P'P'I Vermeer, bas. illeen werd het slot ditmaal vrij [tig genomen en was het gebruikte (1 nauwelijks hoorbaar. Het pu- P.P-i bliek toonde zich ten zeerste voldaan /er de uitvoering. Minder enthousiasme kunnen evenwel opbrengen voor de weergave de „Negende". Eerste deel en Scherzo kregen, mede door het vrij be zadigde tempo, niet de verwachte be zieling mee. Ook technisch, sohortte ei nog ai het een en ander aan en het klankbeeld had genuqnceerdfgekund. Het rrieeste stoorden èohter vrij veel vuldig optredende onzuiverheden, met name in de houtblazersgroep, hetgeen in het overigens behoorlijke goed gespeelde adagio tot een pijnlijk dé raillement leidde. Gelukkig kreeg de weergave van finale meer kleur en bezieling, niet het minst door de werkelijk voortreffe lijke zang van het koor en de solisten, die hierbij in de linker-achterhoek van het podium (van de zaal uit zien) waren geplaatst, waarschijnlijk om een beter samengaan met het koor te bewerkstelligen. De versmelting inderdaad zeer goed, alleen de o' gens fraai helder zingende tenor werd wel eens door het orkest overstemd. Het publiek heeft de reproduktie van deze finale kennelijk naar waarde weten te schatten, getuige het w slotapplaus. P.V. Jaloezie zo ingewikkeld en dus kostbaar is. Het kastje er omheen mag wat groter zijn voor een zwart-wit-buis, maar dat speelt geen rol bij de prijsbepaling. Bovendien moeten nog altijd de re- search-kosten worden verwerkt in de prijzen. Dit wordt ook de handicap voor de Europese landen, die met kleuren-tv gaan beginnen: die dure beeldbuis! Frankrijk komt er helemaal benauwd voor te zitten: dit land wenste zich eigen procédé-systeem, en wil nu ook een bijpassende eigen beeldbuis construeren. Henri de France, die zijn land in de problemen van de afwijkende 819 lij voor zwart-wit-ontvangst dompel is ook de vader van het SE- CAM-systeem en ontwikkelt nu eei kleurenbeeldbuis, die in 1970 gereed zal zijn. De produktie wordt dan in Franse en in een in Leningrad te stichten fabriek ter hand genomen. Evengoed als de Fransen met hun 819 lijnen op een eiland hebben gezeten, zullen zij nu eenzaam in Europa den met hun SECAM-methode en bij passende beeldbuis. Anderen echter zorgen mede voor Frankrijk. Er worden in diverse Euro pese landen (vooral in Rusland) proe genomen om te komen tot een ver taalsysteem tussen SECAM en PAL (het Duitse, algemeen aanvaarde), zo dat uitwisseling toch kan worden door gevoerd. De BBC houdt zich echter eerst be zig met de intercontinentale uitwisse ling met Amerika: zij heeft daarbij r belang dan bij de Europese. Zij laat nu weten, dat ingenieurs er in zijn geslaagd, een behoorlijke vertaler tussen het PAL en het (Amerikaanse) NTSC-systeem te ontwerpen. Hiermee is de BBC van een grote zorg bevrijd. Maar hierover is in Japan zelf de nodige narigheid ontstaan. In dat land betaalt de kijker die kleuren wil zien nl. ongeveer 2600 gulden voor hetzelf de toestel en daarover is venijnig geschreven in de bladen. Zulk een verschil in prijs wekt jaloe zie: waarom profiteert het buitenland van lage prijzen en moeten eigen land genoten het gelag betalen? De Japanse regering was niet onge voelig voor deze gerechtvaardigde klachten en heeft nu de electronische industrie onder druk gezet om de prij zen voor de binnenlandse markt te ver lagen. Dit is ook wel nodig, want Japan ii al in dezelfde impasse geraakt als vroe ger Amerika. Kort na haar start, nu ongeveer acht jaar geleden, is de Ja panse televisie al met kleurenexperi- menten begonnen. U weet, dat Japan eri van het bqgin af aan naar heeft gestreefd, naar rato het eerste tv-land ter wereld te worden. Maar na zes jaar officiële kleuren-tv zijn er nog geen 500.000 kleurenontvan- gers aan het publiek gesleten en zo gaat het niet. De Japanse industrie richt haar produktie vrolijk op de gre tige afname in het buitenland, met na me Amerika. Dit gedoogt de regering niet meer. In Amerika is voorlopig geen prijsda ling voor de ontvangers te verwachten, werd onlangs meegedeeld. De handel paait de kopers met de verzekering, dat een kleurenapparaat wel tien jaar meegaat. Men kan zelfs een garantiebe wijs voor 8 jaar krijgen... als men nog 50 toebetaalt. De kneep nofoonplaten. 8.55 Levende Ll- urgie, lezing. 9.00 Eucharistie viering te Oosterhout. IKOR: Open Deur, veertiendaagse ru briek. KRO: Uitslag SUS-ac- tle. 12.30 Nws. 12.37 Buiten lands commentaar. 12.50 Stere- N'ederland II. NTS: Nieuws ln 't kort. STER: Reklame. AVRO: TROS: 21.1 -julz. 20.35 Run i, TV-film. 21.0 fllmimpressie Mijn Oom vai België, Nederlands progr. ka- Lichte grammofoonmuzieli CVK: 17.00 Gereformeerd kerkdienst (Vrijgemaakt hingen. 19.30 Geestelijke liede ren (opn.i 20.00 De roekomst van het christclljk-sociaal den ken. lezing. 20.15 Klassieke muziek (opn.) KRO: 21.00 Mu zikaal vakantie memorandum. 22 00 Liedjesprogramma. 22.30 Nws. 22.40 Bezinning en ge bed. 73.00 Actuele vraagstuk ken op religieus gebied. 23.30 (9.00 Sportmededeltn- 9.45 Nws. 10.00 Verzoek- gramrna. AVRO: sstand 13.00 Nws. besprekingen afgewisseld •ld. lezing. 1 ïkingen k. 13.50 Voordra 14.30 Sportreportages -uitslagen. VARA: 17.00 Oudi grammofoonplaten. 17.30 Voor dracht en muziek. 17.50 Nieuws. NRU: 18.05 Sportrepor tages- en beschouwingen. VA RA: 18.30 Stereo: Tango Rum ba-orkest en zangsolisten. 18.55 Discussie over een aktu- eel onderwerp. VPRO: 19.30 O- ver de funktie van de theolo gische studie. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-orkest, .1 plano. 22.30 Nws. 2Z.4U Aktualitelten TROS: 22.55 Hoogtepunten ui de musical Camelot. 23.15 Ge varieerd platenprogramma 23.30 Lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nws. FM-kanalen. AVRO: 9.00 Nws latje. VARA: 12.01 .federlan"' - plaat. 13.00 i - Madrid platenprogram- voor de buitenlandse arbel- 15.32 Rond rhythm and :s. 16.00 Nws. 16.02 Voor de ers. (16.30 Toto-uitslagen). WIIIM.'N i9.o: Bijbelvertel- Lich- :e orkestmuziek (gr.). 8.00 Nieuws. 8.10 Grammofoonmu- ilek. 8.15 Geestelijke^ liederen Lichte gramn 9.00 Voor de ziel tuinder. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 ws. 12.40 Variant: actuall- en reportages. 13.30 Ste- lichte grammofoonmu- 14.05 Schoolradio. 14.30 o: Lichte grammofoonmu- 15.00 Stereo: Platen- vs. 16.00 Bljbeloverden- 16.30 Stereo: Planoreci- .7.00 Zending en missie in ïame, 17.10 Voor de kleu- 17.25 Voor de jeugd. 17.40 Lichte grammof oonmuzlek'. 18.20 Uitzending van de CPN. 18.30 Lichte grammofoonmu- i Thler TV-film. 19.35 Sport. 20.25 20.30 Dag rond Mle- 100-jarige" Destaan van net Neder- landsche Roode Kruis, 22.05 Amsterdams kamerorkest en solist. 22.20 Ontstaan van Carel Kneulman voor het voormalige concentratiekamp Dachau.^ NTS: 22.35 - 22.40 II. NTS: 20.00 dare: Een zaak weging: 12.25 Jouri 20.05 Dr. Kil- van leven en 20.-30 Schip- rv-spel. 21.45 :unstrubriek. 22.20 taal. BELGIE. Nederlands progr. kanalen 2 en 10: 11.00 - 11.40 Eucharistie viering. 14.30 n.m. Voor boer en tuinder. 15.00 Eurovisie: herti.rev.nd!" 14e episode. *16.00 Overz. v. d. tv-progr. tot 21 mei P.k. 16.25 - plm. 18.15 EU- 18.30 Mashomba, turenfilm v. d. Velvet, jeugdfilm Nws. 20.15 SportweeKcnu. ju. Mijn vrouw, mijn kind en i 22.10 Uitvoering van een opdracht van de Vlaamse gekomponeerd werk. Vai daag: Jan De Cadt. 22.40 Nws. 7.00 Nieuws. :hte grammo- foonmuziek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Aktualitelten. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. (8-30 8.35 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9.00 Moderne or kestmuziek (gr.). 10.00 Voor kleuters. 10.10 Arbeidsvita- len (gr.). -(11." 12.00 Lichte .55 Beursberichten, orkestmuziek Mededelingen - en tuinbouw. 12.30 platteland, praatje. enuur: I. Piano a quatre nains: II. Nederlands Hobo- :wartet. 14.25 Bevolklngsexplo- ies, geboorteregeling en ge- (oortebeperking. klankbeeld de vrouw. 16.00 ■icht instrumen- 16.15 Johan wil- /olksmuzlek (opn.). Platenprogramm 0.02 praatje. 10.00 héééle Knalmuzlek. liteiten. 1105 Programma Nederlandse volk. vs. 12.02 Aktualltei- Knalmuzlek. 13.00 13.02 Aktualitelten. nalmuzlek. 14.00 14.02 Aktualitelten. sport. 15.00 Aktualitelten. time. 16.00 Aktualitelten. voor de tie- 17.02 Aktua- 14.05 Muzlel Swing 16.02 Platen: 17.0T liteiten. Nieuws. platenprogra 8.00 Marco Bakker is gast in de eigen show van Mieke Bos, die de NCRV zondagavond op Ned. 1 uitzendt. Samen zingen se, in romantisch costuum, fragmenten uit operettes, bijgestaan door een geschoold koor. Jaap Molenaar schreef de teksten voor dit vrolijke program ma en onder de optredenden rondom Mieke zijn ook een mini- groep van Rob van Houten, Jan Borkus en enkele Utrechtse padvinders. Verder is ook Luc Lutz er. om in huiselijke sfeer ,JDag Mieke" te zeggen, want zo luidt de titel van de show waarin de musical-ster in de verhuisdrukte zit en die u tussen 8.30 uur eh 9.13 uur kunt zien, alvorens het NCRV-pro gramma met een documentaire over het Roode Kruis en een concert ern stiger wordt. Lekkere diertjes, nieuwe tv-serie (Van o e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond begint de KRO op Ned. 1 met een nieuwe tv-se- rie van Duitse makelij: „Alle meine Tiere", die de Nederlandse titel „Lek kere diertjes" kreeg. 't Is het familieverhaal van va- der-dierenarts, moeder-secretaresse, zoon Ulli en dochter Babbel, een „ide- aal-gezin" dat er zo geloofwaardig uit ziet, dat het Duitse kijkpubliek er geen acteurs meer in ziet De in zijn vaderland beroemde Gustav Knuth speelt de hoofdrol en hij-wordt dik wijls op straat aangehouden door ba zen en bazinnen van zieke dieren. „Wil de dokter even advies geven?" Helaas, iedereen wordt dan teleur gesteld, want hoe de kijkers hem ook vereenzelvigen met de vrolijke soms opeens slechtgehumeurde dieren arts Hofer, hij weet van de dierge neeskunde helemaal niets af. In het feuilleton heeft hij een druk ke praktijk en laat hij de eigenaars van zijn veelsoortige patiënten dik wijls schrikken door ze maar dadelijk het ergste te doen vrezen. Verder hij een goedlachse man met een hart goud, die een hekel heeft aan de administratie, maar dat werkje knapt zijn vrouw Gerda wel voor hem op. In Duitsland is de serie bijzonder geliefd en wie weet, worden dokter Hofer en zijn gezin ook spoedig goede bekenden in de Nederlandse huiska mers. Flipper blijft nog zwemmen HILVERSUM Goed nieuws voor de vele grote en kleine Flipper-fans! De zorg dat de lachende dolfijn eer- i het scherm moet verdwijnen omdat de afleveringen op zouden zijn, kan voorlopig worden uitgesteld, want de schrijvers (van het Amerikaanse network NBC) hebben nog 26 verhalen verzonnen. In de Ver. Staten blijft Flipper dus nog zeker een half jaar zwemmen. Laten we hopen, dat de NTS ook deze nieuwe serie aankoopt. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.00 uur aflevering van De Flintstones. 7.25 uur openluchtcircus. 8.20 uur nieuwe komische serie „Lekkere diertjes" 9.05 uur het Gulden Schot. 10.05 uur Brandpunt. Ned. 2 AVRO en TROS 9.15 uur aflevering „Mijn 9.40 uur documentaire over het 10.05 uur actualiteiten. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur operettemuziek. 8.30 uur verzoekplaten. 10.45 uur Goal, muzikaal sportprogramma. Hilve, i II VARA 8.05 uur amusementsmuziek. 8.50 uur hoorspel „Geen engelen", naar een verhaal van Tsjechow' (herhaling van twee jaar ge- leden). 10.40 uur Plein en muziek. KARATSJI Ruim 90 mensen zijn omgekomen toen voor de kust van Chandpoer (Oost-Pakistan) een barkas kapseisde nadat het door een cycloon was overvallen. Er bevonden zich 150 passagiers aan boord. Barent. Carel is blij, dat zijn broer er is. Ze spreken elkaar zo zelden en hebben elkander veel te vertellen. Ba- rent toont hem trots het schilderij, waarvoor hij de schetsen maakte toen ze allen bijeen waren geweest na de begrafenis van vader. Hij maakte er een tafereel van, dat hij ontleende aan wat er geschreven staat in Handelingen 10 en dat hij noemde: Petrus in het huis van Cornelius, de hoofdman over honderd. Aandachtig bekijkt Carel het schilderij. Hij ziet in de gezichten duidelijk die van zijn vader en moeder; hij herkent ook zichzelf en de broers en zusters. Hij zegt: „Het is een goed schilderij, Barent." En hij voegt eraan toe: „Ik kan zien, dat je een goede leerling bent geweest van onze meester Rembrandt van Rijn" De naam is gevallen: Rembrandt Terwijl Aegte moeder Barbertje een handje helpt en met haar babbelt over zaken waar vrouwen nu eenmaal belang in stellen, zitten de broers tegenover elkaar onder de dakpannen in het hokje dat Ba rent zijn atelier noemt. Veel ruimte is er niet. Maar het is er genoeglijk en knus. En het ruikt er naar verf en olie, zodat Carel er zich beter thuis voelt dan in het woonvertrek- Hij vertelt Barent over zijn bezoek aan meester Rem brandt. En hij vraagt hem op de man af hoe hij denkt over het samenleven van de meester met Hendrickje, zijn huishoudster. Barent behoeft over een antwoord niet lang na te denken. Hij zegt: „Als ik in de meester zijn plaats stond, zou ik het precies zo hebben gedaan." Als Carel zwijgt, vervolgt hij: „Luister broer, ik weet beter dan wie ook, wat Hendrickje voor de meester bete kent Ik was er in huis toen die trompettersweduwe, die het op een huwelijk met de meester had voorzien, na de nodige herrie eindelijk was verdwenen. Hendrickje nam toen de zorg voor de meester en voor Titus helemaal op zich." En met vuur voegt hij eraan toe: „Hendrickje is een pracht vrouw, Carel! En slecht is ze niet. Wie dat beweert, is het zelf..." Hij buigt zich naar Carel over en vertrouwelijk zegt hij: „Ik zal je eens wat vertellen, Carel. Wij als leerlingen waagden heus wel eens een oogje aan Hendrickje. Want een knap meidje is het, nietwaar?"... Als Carel knikt, vervolgt h5': „Maar ze wist ons altijd op een afstand te houden- Niet dat ze uit de hoogte was tegen ons. Helemaal niet. Ze kon dikwijls plezier met ons maken, maar er was altijd een grens. Dat heeft één van de leerlin gen eens ondervonden. Nicolaes Maes heet hij. De jongen, die misschien een jaar of achttien was ik weet het niet zo precies meer stond al kort nadat hij als leerling bij ons was gekomen, in vuur en vlam voor Hendrickje. Maar toen hij dat op een middag toen we wat vrolijkheid maakten, wat al te goed liet merken en een beetje opdringerig werd, bracht ze hem duidelijk aan zijn verstand, dat zij daarvan niet was gediend. Nee Carel, neem van mij maar gerust aan, dat Hendrickje niet slecht is. Ik geef de meester groot gelijk, dat hij haar niet laat schieten. Ze is de liefste vrouw die hij zich wensen kan en die hij ook nodig heeft. En voor Titus is zij een moeder." Carel heeft aandachtig geluisterd. Zelden heeft hij zijn broer zo openhartig en met zoveel overtuiging horen spre ken. Hij zou het graag ook zo willen zien als Barent. Het strookt het meest met zijn eigen inzichten. Maar het is precies tegengesteld aan die van Aegte. En tussen haar en hem mag geen verschil van opvatting blijven bestaan. Hij moet hierover nadenken en met zichzelf in het reihe trachten te komen- Daarom zegt hij: „Ik zou nog wel wat willen gaan lopen." Hij laat er de vraag op volgen: „Ga je mee?" Maar hij hoopt, dat Barent nee zal zeggen. En alsof deze het heeft begrepen, antwoordt hij: „Als het jou niet kan schelen, blijf ik liever thuis. Ik heb nog wel het een en ander te doen." Ook Aegte zegt: „Ga jij maar alleen, Carel, dan houd ik je moeder nog wat gezelschap." Hij is er dankbaar voor. Want hij heeft er behoefte aan alleen te zijn met zijn gedachten. De zon staat al laag in Hét weéten en kleurt de toppen van de gevels van de huizen aan de oostzijde van de straat. Door de poort, naast de smederij,, kijkt Carel over de verre polder. Het valt hem op, dat er een lichte damp, als een dunne, ijle rook, over de velden ligt. Hij denkt: de zomer loopt op zijn eind. Daarbij realiseert hij zich, dat het van daag september is geworden en dus de herfstmaand is aange broken. Hij besluit een wandeling door de polder te maken. Als hij dan achter langs de nieuwe hofstee, die vorig jaar werd gebouwd zoals Barent hem had verteld, terugkeert, zal hij tijdig thuis zijn voor de avondboterham. (Wordf vervolgd) sffoic ev K/r zesv oe CE GEBEURTEH/SSEN 7XEHXEW ONTSHEPP/NS Z/fP PEN hCT<ZG VfPJfEPP/ Met radio Was in Afri ka enkele ja- meer macht «n geleden de tam-tam nog het middel bij uitstek om boodschappen over gro te afstand over te brengen, invasie van de heeft dit communicatiemiddel zijn tijd gehad. De kleine „praatdoos" verandert in snel tempo de levenswijze en de gedachtengang van de Afrikanen maar niet altijd ten goede. tij alsmede een stroom van buiten landse propaganda. Huidige leiders beschimpen gewezen leiders en verbannen leiders pogen met pa thetische redevoeringen de wil van het volk te kneden ten gunste van zichzelf, om als zij de tijd gunstig achten de zoveelste staatsgreep te ondernemen. SUKKELTJE EN BRUUNKE 13. Help, Bruunke!" klinkt gedempt Stikkel- tjes stem. „Wat moet ik doen?" prevelt Bruunke en holt gehaast het win keltje binnen. „Ik zal het aan Knopenbetje VTagen, die kent de kraai goed", denkt hij. Maar daar ligt op de toonbank een spiegeltje. „Wacht, nu weet ik wat!" roept Bruunke blij. Hij pakt het spiegeltje en gaat ermee in de zon staan buiten. „Zie zo, nu goed richten, dan schijn ik precies in haar pogl" grinnikt Bruunke. „Allemensen, wat glimt daar zo geweldig?! Zó iets glimmends heb ik nog nooit gezien!" roept de kraai en vliegt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 19