Grand Prix Automobile van Monaco op zegels DAM- RUBRIEK PUZZEL VAN DE WEEN w Egeltjes komen tegen voorjaar naar buiten ZATERDAG 6 MEI 196 Postzegel rubriek door J. J. M. KIGGEN Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. De damsport heeft tot heden niet zoveel bemoeienis gehad met de cafés bijvoorbeeld om geld gespeeld. Voor enkele franken kon men tegen de ongekroonde wereldkampioen Isi dore Weiss o.a. spelen. Later troffen wij op wereldtentoonstellingen e.d. ook Senegalezen aan die op dezelfde wij ze trachtten in hun bestaan te Altijd zijn er wel simultaanspelers geweest. Vroeger leenden de cracks zich daarvoor om propaganda te ma- In latere stadia begon men 44x33 1— 7 37—32 18—22 27x18 12x34 44—40 gaat niet wegens 16—21. 14- i 21—26. Op 44—39 volgt 24—30 35x24, 20x1 SINDS 1898 toen het eerste concours d'élégance voor automobielen in Monte Carlo werd gehouden heeft het kleine vorstendom zonder ophouden zijn bijdrage geleverd voor de ontwikkeling van de mechanische sporten. Voor de eerste wereldoorlog waren er al de volgende evenementen georgani seerd: belangrijke wedstrijden voor automobielen, de Monte Carlo-rally sinds 1911: voor watervlieg- tuigsport; ballonopstijgingen en de eerste luchtrally (1914). Anthony Noghès, die in 1928 voorzitter was van dc Automo- biclclub van Monte Carlo, be dacht destijds een aantrekkelijke wedstrijd voor automobielen: een prestatierit, die zowel de kunde van de rijder als het uit houdingsvermogen van dc machi ne op de proef zou stellen. En daarmee was de zogenoemde Grand Prix geboren. Men was behalve sceptisch toch ook wel nieuwsgierig. Doch al spoedig bleek de wedstrijd dè grote internationale testrit te zijn, die door rijders, fabrikan ten en sportmensen bijzonder ge apprecieerd werd. De eerste wedstrijd was 14 april 1929. Op het zware par cours in de stad met zijn negen scherpe bochten en een haarspeldbocht reden zestien wa gens de 3180 m honderdmaal; het waren de volgende merken: Alfa Romeo, Bugatti, Delage, Li- corne, Maseratie en Mercedes. Van de beroemde old-timers, die de race-wagens bestuurden, won Williams met zijn Bugatti in de tijd van 3 uur 56.11, het geen een gemiddelde van ruim 80 km per uur betekende. Van de zestien wagens bereikten er 9 de finish. Opgeschort De Grand Prix kwam steeds meer in de internationale be langstelling en werd verreden tot 1937, toen von Brauchitsch met een Mercedes won. Door de internationale ontwikkelingen moest de wedstrijd tot rustiger tijden worden opgeschort Na de hervatting in 1948 zege vierde de Italiaan Farina met Maserati in 3 uur 18.26. Voor het eerst werd de course in een tijd beneden drie uur in 1955 gere den door Trintignant met Ferra ri. De 24e strijd reed Jack Ste wart het vorig jaar met BRM in 2 uur 33.10. Tussen de eerste en de 24e race is een tijdwinst van 1 uur 23.1-. geboekt. In de loop van de 24 wedstrij den wonnen de volgende mer ken. Alfa Romeo driemaal, BRM viermaal, Bugatti viermaal, Coo per Climax driemaal, Ferrari tweemaal, Lotus Climax twee maal, Maseratie driemaal en Mercedes driemaal. Oude wagens Al deze Winnende auto's zijn op 28 april op een serie postze gels van 12 van Monaco versche nen. Verder zijn die dag ook nog drie postzegels in de verkoop ge komen, die voor verzamelaars van dit thema interessant zullen zijn: namelijk reproducties van originele wagens uit de oudste geschiedenis van de automobiel: 1 fr. een Walter-Christie, viercy- linder met voorwielaandrijving; 2 fr.30: een Peugeot-coursewa- gen met een zeer bijzondere op bouw wegens de abnormale be weging, die de zuigers moesten maken en 3 fr. Ie Panhard-Phen- ix, die in 1895 de eerste snel heidswedstrijd heeft gewonnen. Dat was in de klassieke race Parijs-Bordeaux-Parijs, die Emi- le Levassor met deze auto in een gemiddelde tijd van ruim 48 km per uur op zijn naam kon schrij- De posterijen van Monaco heb ben de gewoonte slechts een paar maal per jaar postzegels uit te geven. De dag, waarop de beschreven auto-postzegels het daglicht aanschouwden, benutte men tevens om ook nog acht her denkingszegels in omloop te bren gen. Amphilex Bij de onderwerpen, die hier aan ten grondslag liggen, zijn er allicht bij die onze lezers als ver- zamelthema hebben uitverkoren. Daarom geef ik u deze emissies' van Monaco ook nog hierna. Het internationale jaar voor het toerisme was aanleiding voor een zegel van 30 c.; een waarde van 39 c eveneens ter gelegen heid van een congres van de in ternationale federatie voor kyno- logie; de afbeelding is een fraai oud Egyptisch beeldje in zwarte steen, dat zich in het Lou vre van Parijs bevindt; een zegel van 60 c ter gelegenheid van een internationale schaakwedstrijd, onlangs .in het vorstendom gespeeld; nog een zegel van 60 c, die het vijftigjarig bestaan her denkt van Lyons International; het portret van de stichter, Mel- vile Jones, is als inzet op de ze gel weergegeven; een bijeen komt van een andere service club, Rotary International, aanleiding voor de uitgifte van een postzegel van 1 fr.; een an der zegel van 1 fr is gewijd aan de Expo 67 van Montreal en een derde vraagt onze aandacht voor het Europese vluchtelingenvraag stuk; de laatste emissie voor Mo naco zijn de Europa-postzegels van 30 en 60 c, die een paar dagen voor de gemeenschappe lijke 2 mei-dag uitkwamen. Voor de goede orde geef ik even voor de Europa-verzame laars de namen van de 17 lan den, die voorzover mij thans be kend, dit jaar aan de Europa-uit gifte meedoen: Andorra, België, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië. Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Nederland, Noorwegen, Portugal, Rwanda, Turkije, West-Duitsland, IJsland en Zwitserland. Ten slotte herinner ik aan de AMPHILEX 67, de grote internationale filate listische tentoonstelling, die van II tot en met 21 mei a.s. in de nieuwe RAI te Amsterdam wordt gehouden. Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. deel van een huis, 6. pookijzer, 11. tussenzetsel. 12. rivier in Engeland, 14. zoon van Jacob, 16. voegwoord. 18. gem. in Utrecht, 20. familielid, 21. aangezicht, 22. schaaldier, 23. voegwoord (Fr.), 24. bijwoord, 26. voorzetsel, 27. seheik. element (afk.), 28. hals doek, 30. paard, 32. voegwoord. 34. slede, 35. scheik. element (afk.), 37. nevenschikkend voegwoord, 38. maanstand, 40. bezinksel, 41. in de richting naar omlaag, 42. kwaad, 43. emeritus (afk.), 44. jongens naam, 45. lengtemaat (afk.), 47. voorzetsel. 49. bijl. 51. plaats in N.-Brab.. 53. boomloot, 56. landbouwwerktuig, 58. voorvoegsel. 59. telwoord, 61. lidwoord, 62. bekende, 64. plaats in N.-H., 65. voedsel, 66. kruipend dier, 69. scheik. element (afk.), 70. kleinigheid. 72. vriend (Fr.), 73. zijtak Donau, 75. de gezamenlijke hoeveelheid, 76. tuchtroede. Verticaal: 2. telwoord, 3. wijnsoort, 4. boom, 5. streek op de grens van N.-Brab. en Limb., 7. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 8. stad in Duitsland, 9. voegwoord, 10 voorschrift, 12. muzieknoot, 13. boom, 15. jongensnaam, 17. keurig, 18. gebod. 19. hoogste punt, 20. onbep. voornaamw., 25. vreemde munt (afk.), 28. rund, 28. treurspel, 29. sint (afk.), 31. beneden, 32. bijwoord, 33. greppel, 34. vlaktemaat 36. voor voegsel, 37. zwaardvis, 39. kan men uit drinken, 44. rund, 46. voor naamw., 48. zilt vocht 50. specerij, 51. voegwoord, 52. familielid, 54. uit naam van. 55. edelsteen, 57. lopend touw tot het inkorten der zeilen, 58. plaats in N.-Brab60. plomp, 61. boom, 63. juffrouw, 67. muzieknoot. 68. scheik. element (afk.), 70. inhoudsmaat (afk.), 71. water in Friesland, 74. scheik. element (afk.). ter. 4. Isis, 5. sta, o. groen. 7. paard, 8. sla, 9. terp, 10. eek, 11. en, 12. setter, 16. eerder, 19. meel, 21. merite, 23. mee, 24. beurs. 25. Sedan, 26. Leo, 28. beo, 29. nog, 32. rondeel, 34. levaard, 36. Doorn, 37. Namen. 38. genet, 39. laars, 40. kus, 41. ore, 43. mis, 45. die, 46. Ria, 51. toeter, 52. Delcxs, 53. mo len, 55. nietig, 57. gek, 59, uil, 60. Esther, 61. kan, 63. nota, 65. bot, 66. Landen, 69. laken, 70. natie. 73. oele, 75. Peet, 78. neg, 79. ter, 81. mes, 82. Ino, 84. si. 86. sr. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. gratis, 6. Gap. 8. steeds, 13. oester, 14. alleen,'15. o.e., 17. Ria, 18. oma, 20. ark, 21. mt, 22. Eem, 24. Beers, 26. Let, 27. drek, 23. beneden, 30. Vere, 31. Ede, 32. reu. 33. dol, 35. oir, 36. Doorn, 38. gagel, 40. kroon, 42. samen, 44. vader, 47. rode, 48. min, 49. haai. 50. stère, 52. desem. 54. arena, 56. negen, 58. Tours, 60. eek. 62. lel. 64. lid, 65. bel, 67. stap, 68. kolonel, 71. nota, 72. ten, 74 satan, 76. tin. 77. hr, 78. net, 80 kat, 81. mei. 83. gd. 84. selene. 85. ineens, 87. reiger. 88. Noc. storen. Verticaal: 1. Groede, 2. Ao, 3. Jarigen Ria Bracht, Klarie Breedcr- land, Nicolet Christaanse, Ineke Kooter. Gerdien van Langevel- de, Tijntje v. d. Lelie, Nellie Loeve, Ria Schering, Jozien Schop en Nelleke Verweij van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en Dag nichten en neven, Hebben jullie maandag geno ten van het koninginnefeest? Wat heerlijk dat het Oran je-zonnetje scheen en we er werkelijk van hebben kunnen genieten. Zijn we al een beetje bruin geworden? Tante Jos heeft een heleboek meisjes en jongens zien en ho ren zingen op de markt. Oef, wat deden ze hun best en ze hoefden het niet één keer over te doen. Zaklopen vond tante Jos wel heel.erg mooi hoor! De jongens moesten grote laarzen aantrek ken, een hoed opzetten en in een grote zak stappen en dan maar hup. hup, huppen. Prach tig! Voor de meisjes waren weer andere leuke spelletjes, zoals was ophangen, balletje gooien en door kleine tonnetjes krui pen. De kleinere nichten ?n ne ven hebben natuurlijk meegelo pen in de lampicjnoptocht. Ge weldig, wat was dat schitte rend al die gekleurde lichtjes in het donker. Jammer dat we nu weer tot het volgend jaar moeten wachten, vindje niet? Ja en nu gaan we weer heel goed ons best doen op school. Kregen jullie dinsdag beschuit met muisjes, Leuk hoor, en wat hebben we ervan gesmuld. De oranje muisjes zijn natuurlijk veel lekkerder. Hebben we het truitje voor Barbie gebreid? Het is anders een leuk werkje voor de pinkstervakantie, hoor! Wat de opstellen betreft wachten we tot de volgende week, nichten en neven. Jullie moesten het natuurlijk alle maal na maandag maken en daarom kwamen ze niet op tijd binnen. Volgende week wordt dus het mooiste opstel over ko ninginnedag in ons hoekje ge plaatst Hebben we al iets moois ge maakt voor moederdag? Lukt het allemaal wel? Volgende week is het al zover hoor! Dag meisjes en jongens tot de volgende keer. TANTE JOS EBBEN JULLIE al een egel in de tuin gezien? In het najaar bouwt de egel een winternest onder takken bossen, in een oude konijnepijp of in een bladerenhoop. Van alles sleept liij bijeen. Hooi, grashalmpjes, mos en ga zomaar door. Als het gaat vriezen graaft hij zich in een lekker plekje en begint dan aan z'n winterslaap. De hele winter teert hij op z'n vet. Zodra het mooi weer begint te worden en de lente is aangebroken schiet de egel uit z'n bed. Hij begint zijn maag te voelen en trekt erop uit. Jonge egeltjes worden in de zomer geboren, zijn ongeveer 6,5 cm groot en hebben nog geen stekels. Die komen pas later. De stekelige diertjes zijn verzot op melk. Als jullie 's avonds een schoteltje met het witte vocht in de tuin neer zet komen ze elke avond kij ken. Ze komen dan tegen de tijd dat het donker wordt en het is wat leuik te zien hoe de kleine diertjes het opslobbe ren. Je kunt er ook geweekt wittebrood, macaroni of rijst indoen. Geloof maar dat ze smullen. Natuurlijk moeten jullie het niet als lokaas buiten zetten want de ratten houden ook van een lekker hapje hoor! We mogen het alleen neerzetten als we in de omgeving egel tjes hebben ontdekt. Ze zijn ook bijzonder nuttig en verslinden veel schadelijke dieren zoals veldmuizen, in- sekten, mei- en mestkevers, rupsen, hagedissen en zelfs adders. Toch moeten we de egel niel in huis halen. In zijn stekel vacht draagt hij bijna altijd een groot aantal luizen mee Als je elke avond zo'n schoteltje in de tuin zei loopt hij echt niet ver weg. Veel plezier ermee hoor! 30§ö^0ScW»QSc(<»eS<3<»QSCfc»cScf<^^ Meisjes en jon gens, wat doet deze schilder zijn best om iets tnoois te maken. Wat het moet voorstellen weet ik ook niet, maar dat is niet zo erg. Wij gaan uitzoe ken welke kleu ren hij voor zijn schilderij ge bruikt. Eén ding zal ik jullie ver klappen. De ach tergrond van het doek is oranje. Wat zegt opa? Opa is heel erg verkou den. Hij kan daarom bijna niet praten, maar wil toch heel veel zeggen. De kinderen staan naast elkaar en opa één van de spelers) een heel eind ver der. Hij zegt een woord zon der daarbij geluid te maken en beweegt alleen zijn lip pen. Het kind dat het eerst raadt wat opa zegt mag opa zijn. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 9 mei. Plaatsnaam raadsels In de volgende zinnen zijn Nederlandse plaatsnamen ver borgen. Wij hebben wel een piano, maar geen orgel. De mensen die men in de verte Hebben jullie ook al van die mooie grote tulpen gezien, nichten en neven? Tante Jos wel hoor! Wat een prachtig ge zicht al die mooie gekleurde kelken. Dit meisje en jon getje hebben allebei een „hele" grote bos hoor! Ik denk wel dat er een boeket voor mamma zal overblijven. Wat denken jullie ervan? DE SPREEUW Op 't hekje rond het terri zit een spreeuw En pronkt met zijn veren i 't zonlicht, Hij kijkt naar benêe En kwettert levrêe Als besprak hij een zaak va gewicht. aleltjè do o Hij slaat e de lucht En roert er z'n bekje da t klatert Plots valt naar benêe En plakje of twee Maar hij doet of het hooi' en hij snatert. En wikt z'n kopje van link en naar rechts En wipt met z'n staartje eij pootjes Dan rekt 'ie z'n rug En schiet er zo vlug Naar z'n andere kwetterge nootjes. zag waren heel klein. Prijswinnaars Wim, wat kom jij dikwijls te laat. I De prijzen krijgen thuis- gestuurd: Elly Brussen, Lei- Die jas zal u niet passen, trekt muiden en Gera van Vliet, Wat maakte lila Wolters die andere maar aan. 1 Leidschendam. mooie molen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16