Beknotte vrijheid voor Spaanse protestanten I Nieuwe Schofield-bijbel haalt mammoet oplage 5 Sïf ZATERDAG 6 MEI 1967! DIEPE TELEURSTELLING NA BLIJDE HOOP DE Spaanse protestanten krijgen meer vrijheid, er komt een wet die hun rechten erkent, schreven we enige jaren geleden. Het oorspronkelijke wetsontwerp bood veel mogelijkheden. Maar in de loop der jaren is de balans van omschreven rechten en plichten weer geheel omgeslagen. Spaanse protestanten zijn ernstig teleurgesteld. Zij zien geen lichte toekomst in het ver schiet Eerder zien ze donkere wolken samenpakken. Een Spaanse protestant beschrijft de huidige situatie. (Van een onzer medeiwerkers) Het invloedrijke Spaanse blad Destino schreef dezer dagen dat de drie belangrijke wetsont werpen die aan het parlement zijn voorgelegd niet bepaald het enthousiasme van volk en pers hebben wakker geroepen. Het voegde eraan toe: Het tegendeel is het geval." Een van de drie wetsontwerpen is voor de protestanten van bijzonder veel gewicht, omdat daarin hun (weinige) rechten zullen staan omschreven. De beide andere betreffen de partij van Franco en de vertegenwoordiging in het parlement. De Madrileense dagbladen Ya en Abec hebben al soortgelijke opmerkingen gemaakt en het dagblad van Barcelona, El correo Catalan publiceerde een open brief waarin geëist werd dat de wetsontwerpen verbeterd worden „want dit is niet wat we verwacht ten." Maar van verbetering merkte men niet veel. Het zogenaamde „Protestanten statuut" had al in de tweede week van april in het parlement ter sprake moeten komen. De beide andere ontwerpen zijn al behandeld, maar het wetsontwerp over de gods dienstvrijheid kwam pas deze week ter sprake. Er werden niet minder dan 66 amendementen op in gediend. venaf. Vooral de congregationa- llstlsche gemeenten hebben hier tegen al geprotesteerd. gen oprichten als er voldoende liet Spaanse episcopaat kwam in november van het vorig jaar in geheime zitting bijeen om het nieuwe tvets- lidmaten zijn. Het aantal studen- ontwerp dat godsdienstvrijheid moest geven, te bespreken. Onder leiding van kardinaal Pla y Deniel werden ten moet bovendien in over- de rechten nog wat ingekrompen en de plichten van de protestanten verzwaard. Dit werd echter niet de enige eenstemming zijn met de behoef- beknotting van het wetsontwerp. Het kabinet van Franco bracht nog een aantal wijzigingen aan en de Cortes In artikel 17 en 18 wordt opleiding mogen ontvangen. financiële registers moeten bij houden, die aan het ministerie van justitie ter inzage moeten worden gegeven. Kerken mogen gezonden, waarin gevraagd wordt het wetsontwerp geheel te José Cardona, secretaris van herzien. Gehoopt werd dat het "'^c" de Protestantse Commissie voor parlement zou ingrijpen, uit het buitenland geen fondsen Rechtszaken> zei terecht: „De P JP en giften ontvangen, tenzij de die deze wet ons geeft Deze commissie vraagt een zijn omgekeerd evenredig met wet die de scheiding van kerk minister toestemming geeft. En kunnen worden als de besteding voldoet aan de eisen die de rege ling stelt. Predikanten zullen zich moe- worden opge- staat garandeert. De Spaanse protestantse kerken vragen geen staatserkenning maar godsdienst- Predikanten die in Barcelona vrijheid voor allen; dat betekent over burgers van tweede rang en werp als twee druppels water in sommige aspecten zelfs als lljkt op de welten van de com- burgers van derde rang. munistische staten. Het blad Ac- Het blad Cuadernos para el di- tion spreekt terecht van de „on- alogo wond er geen doekjes om, gemakkelijke nieuwe vrijheden toen het schreef dat dit wetsont- voor Spanje". laten registreren bij het di- het huidige wetsontwerp dat ook vrijheid om scholen en semi- rectorium voor godsdienstzaken. Dat regeringsbureau geeft pre dikantsvergunningen af aan de genen die volgens haar in aan- nog wel verder zal worden afge- naria te stichten. Vorige week zwakt bespraken, kwamen tot heeft de Spaanse Protestantse de conclusie dat dit een merking komen. Dat wil dus zeg- tijdperk inluidt van subtielere gen dat niet de gemeente maar problemen. Een week later kwa- Raad deze eis onderstreept. dit directorium het laatste woord heeft over de vraag wie wel wie geen predikant zal zijn. Concilie Niet alleen de protestanten, maar ook vooruitstrevende rooms-katholieken staken hun te leurstelling over dit ontwerp niet onder stoelen of banken. Het maandblad Cuadernos para el dialogo schreef in een hoofdar tikel dat het wetsontwerp te wei nig rekening houdt met de uitspraken van het Tweede Vati caanse Concilie, hoewel de Spaanse regerine beweert daar door geïnspireerd te zijn. Beide bladen klagen dat het rooms-katholicisme van boven af ■Wordt opgelegd en dat de rooms-katholieken zelf behan deld worden als kinderen die al les moeten verwachten van rege ringsmaatregelen. strijd is met de principes van Vaticanum II, omdat het doet alsof er buiten protestanten en Joden helemaal geen andere niet-roomsen bestaan: „Het schenkt geen aandacht aan het groeiend aantal atheïsten, ag nostici en onverschilligen, die als burgers het recht, hebben hun stem te laten horen." de 5s. José Cardoi Ie Protestantse Verdedigingscommis ie. hier in gesprek met een Spaans ollega, geeft leiding aan het verze tegen het nieuwe wetsontwerp. Scholen men deze predikanten al weer bijeen om te bespreken wat er gedaan zou kunnen worden voor de predikanten, gemeenten en lidmaten die door deze wet in moeilijkheden zouden komen. verwerpt iedere vorm van staatscontrole op pre dikanten, kerkelijke financiën en ledenregisters, bovendien, zegt zij, willen de kerken vrij ge meenschap kunnen oefenen met kerken in het buitenland en fondsen kunnen ontvangen. 1 (Van onze onderwijsredacteur) Er zullen alleen protestantse scholen (zonder subsidie) gesticht mogen worden als het aantal pro testantse kinderen dat rechtvaar- gemeenschappen zich volgens digt. en dezelfde opzet organise- Kerken zullen alleen theolo- met sterke leiding van bo- gische scholen en seminaria mo- Protest In een laatste punt wordt ge zegd dat de eis om jaarlijks de ledenregisters, aan de staat ter inzage te geven in strijd is met het geweten en gezien wordt als De Protestantse Commissie discriminatie. Volgens de com- voor Rechtszaken heeft de rege- missie spreekt het huidige wets- ring reeds een uitvoerig rapport ontwerp over protestanten als Eenheid Kanteloep Hel Spaanse protestantisme heeft in de afgelopen week een krachtig en moedig „neen" laten horen tegen het wetsontwerp dat de gods dienstvrijheid zou regelen. Daar mee is de strijd om de vrijheid voor de kerken in een geheel nieuw stadium gekomen. Het aantal protestanten in Span je heeft zieh in de afgelopen dertig jaar verzevenvoudigd. Waren er in 1936 slechts 5000 belijdende leden, nu zjjn er 35.000. Maar toch vor men zy slechts een uiterst kleine minderheid. Maar deze protestan ten gedragen zich als een „ovcrwel digendc minderheid". Hun kracht ligt niet in hun aantal, maar in hun getuigenis. Deze gelovigen, die bun doden niet of slechts met veel moeite kunnen begraven, die alle mogelij ke moeilijkheden moeten overwin nen om te kunnen trouwen en soms gedwongen worden in con cubinaat te leven, die geen scholen mogen stichten, hebben de zoet- houtstok van rechten die hen werd toegestoken afgewezen als zij zich moeten onderwerpen nan alle mo gelijke vormen van staatscontrole 1 Dc nieuwe wet brengt in Spanje niet de. verwachte vrijheid, maa? is de inzet geworden van een nieu we stryd. De Spaan«e protestanten hebben zonder omhaal van woor den hun mening geuit. Nu komt het erop aan dat de Spaanse rege ring overal ter wereld zal opbolser tegen eenzelfde mening. De Nederlandse kerken kunner hun Spaanse geloofsgenoten helpen door zich zo spoedig mogelijk ach ter dc Spaanse protestanten te stel len met een duidelijke uitspraak. Op die wijze kan de wereldopinie worden beïnvloed en kan druk worden uitgeoefend op de Spaanse reger:-- Op een persconferentie zeiden de ministers van justitie en van informatie dat de wet de richtlij nen van het Vaticaans Concilie zo moet aanpassen „dat.de privi leges van de rooms-katholieke belijdenis beschermd blijven." De regering moet ook „de politie ke en godsdienstige eenheid van do natie beschermen." Een groeiend aantal rooms-ka tholieken heeft echter helemaal geen behoefte aan die bescher ming. Zij achten het bovendien een vorm van misleiding als de nni<*ïpicp eenheid vereenzelvigd wordt met de godsdienstige. De 'onee theoloog J. M. Gonzales Ruiz noemde dat „een heden- H*s>ese Spaanse ketterij". Opmerkelijk was dat die persconferentie niet werd bijge woond door de minister van bui tenlandse zaken, Castiella. die het oorspronkelijke ontwerp ••««telde. Dat was geen wonder want zijn ontwerp is in wezen "ervaneen door een ontwerp van Oriol. de minister van justitie Beide ministers zeiden dat arti kel 12, dat het recht gaf om ei gen scholen en sociale instituten te stichten, geschrapt was door het kabinet omdat „dat recht vol doende is vastgelegd in de gewo ne wetgeving" „Ja", antwoordde iemand, voor allen die zonder meer de Spaanse regering steu nen en rooms-katholiek ziin." Dat is een stadhouder Het onderwijsverslag over 1964, dat zojuist is verschenen, is nu niet bepaald de meest opwindende lectuur. Toch staan er tussen de dorre opsommingen heel menselijke dingen. Zo heeft een onderwijzer, wiens naam barmhartig in hfet verborgen wordt gehouden, de leerlingen van de vijfde klas die aan zijn zorgen waren toevertrouwd over de figuur van de stadhouder verteld dat „dat iemand was die het bewind voerde over een bepaald gebied en bij geldgebrek geld vroeg en kreeg van zijn gemeenten, die in ruil daarvoor stads rechten verkregen". En u moet weten dat een raadpensionaris een raadadviseur niet pensioen is. Dat kun je zelf wel uit het woord halen, moet dé onderwijzer zijn leerlingen hebben toegevoegd. Snel aan de studie luisterde aandachtig naar alle kritiek op zijn werk en verzorg de i teld wordt over het ontstaan van het boek en de auteur. Nog 1917 een Sindsdien altijd wordt verdedigd dat Mo- (Van onze kerkredactie) In Amerika is een bijbel in de oude vertaling van koning Jacobus, de gezel van onze Statenvertaling, verschenen in een nieuwe oplage van 300.000. En toch rekent de uitgever, Oxford Press er op dat er spoedig een nieuwe druk zal moe- ten verschijnen. Maar niet de vertaling is in dit geval be. aIgewraen Qal Iwee OI meer au_ langrijk, maar de kanttekeningen, de registers, de kaarten skieden aankondigde dat er een leurs hct bwk Jesaja hebben ge- SeCtiehOOtd htOnS en concordantie maken deze bijbel tot de meest geliefde van nieuwe revisie zou komen, werd schreven, de fundamentalisten. De vijftig jaar oude Schofield-bijbel er aj bij voorbaat geprotesteerd is grondig gerevideerd en het ziet ernaar uit dat hij begon- ;n de gehele angelsaksische we reld. Sommigen stelden de kant zes zelf de Pentateuch geschre ven heeft. En in een kantteke ning bij Jesaja 40:1 wordt de idee Toen de Oxford Press tien jaar afgewezen dat twee of meer i Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de statis tiek blijkt dat studenten die op jeugdige leeftijd voor hun eindexamen slagen (en dus op de middelbare school niet of hoogstens één keer zijn blijven zitten) betere studieresultaten halen dan studenten die op oudere leeftijd het vhmo ver laten. Het onderzoek, dat zich speciaal bezig hield met de studie in de economie, bracht verder aan het licht dat studenten die direct na de middelbare school gingen studeren betere resul taten behaalden dan zij die een of meer jaren later naar de universiteit of hogeschool gaan. een tweede triomftocht. De Schofieldbijbel werd ook werd hij predikant van een con- wel de bijbel van de chiliasten gregationalistische gemeente Het hart van de kanttekenin gen blijft het chiliasme. Ook de Verenigingen jenóemd. Maar niet slechts hun later nam hij op verzoek heeft hij zijn diensten bewezen, evangelist Moody de leiding op Terwijl de bijbelgenootschappen zich van de Northfield Bible bijbels zonder kanttekeningen Training School, publiceerden, won deze bijbel ve le miljoenen harten, omdat in één band niet slechts de bijbel tekeningen op een lijn met de revisie onderscheidt in de geschie- bijbeltekst. Anderen vreesden denis zeven bedelingen. De gena de-bedeling (van kruis tot weder komst) heet nu de Kerk-bede- ling. Hier en daar zijn tamelijk extreme uitlatingen van Scho- field wat afgezwakt. Zo vindt men in deze revisie geen scherp onderscheid meer tussen het Ko ninkrijk der hemelen en het Ko- de afgezwakt zou worden. Het probleem Is, dat de ker ken eigenlijk niet als kerken worden erkend. Voor de regering rijn zii ..erkende verpnigineen" die net als iedere andere orga nisatie He ingrepen en controle van de regering maar moeter "Hvinden. Een typisch Spaanse opmer king was bovendien dat de pro- •estanten dit ontwerp niet was 'oorgelegd. omdat de wetaever alleen te maken had met de 'itsDraken van het Vaticaans Concilie volgens de uitleg var He naus en hel Spaanse episco Sommige waarnpmers dachter -iat Spanje eerst zijn concordaai met het Vaticaan zou herzier eer het in een nieuwe wet de •r,/?sH:or>stvriihpiH zon nmschrij "en. Maar precies het omeekeer- 'p gebeurt nu Hpt concordaat '.al worden aaneepast aan de Heuwe wet. Nu kan dr Rooms-Katholièke Kerk zegger Hat zii alleen maar de nieuwe "eeerinesmaatregpipn prkent ter "111 ^p roooHno s'-otc zal ree Ten dat niHii abstat" (de goed- -purlnto Hpt Vaticaan ver- •—atren tp hphhpn tekst, maar ook ontzaglijke rijk dom aan hulpmateriaal te vin den is. En velen namen de ster ke nadruk op het chiliasme op He koop toe. Revisie De commissie heeft de vryheid genomen niet slechts de kantte keningen te herzien, maar ook in Altijd bleef hem bij hoeveel de vertaling zelf een aantal moeite hij in de beginjaren had volslagen verouderde woorden te n7nkrij'k Gods" gehad om de bijbel te begrijpen, vervangen door eigentijdse ter- Hij was het niet eens met de men. ..Replenish the earth" in bijbelgenootschappen, die alle Genesis 1:28 werd „Fill the voetnoten en kanttekeningen af- earth" de „publican" uit Lucas wezen. Hi1 meende dat die juisl 18:11 werd een ..tax collector" voor een beginnende bijbellezer Dat de Mammoetwet overal haar voetstappen laat klinken is uit een eenvoudige advertentie zelfs te horen. In het blad van het Christelijk gymnasiaal en middelbaar onderwijs wordt voor een lyceum een ervaren, bevoegd docent Frans gevraagd, die tevens kan optreden als Sectiehoofd Frans. Blijkens de annonce houdt de functie onder meer in coördi natie van de werkzaamheden voor Frans ten aanzien van het talenpracticum en de invoering van de Mammoetwet (vwo- havo-mavo). Technisch museum Toch waren het hoofdzakelijk de orthodoxe en fundamentalisti sche christenen die deze bijbel aebruikten. Veel is er in de laatste halve eeuw veranderd Ook het fundamentalisme is niet nvgeviïlzigd oebleven De laat ste jaren werd sterk beseft Jat velé kanttekeninaen verou derd waren en de bijbel aan re visie toe was Nieuwe archeolo- nische ontdekkingen, veranderde lijk 'nzichten en de resultaten van de nieuwere bijbelexegese "nesten verwerkt worden Tien jaar geleden benoemde de uitge ver een revisie-commissie, die nu met haar werk is klaar geko- een vereiste waren. En niet al leen voetnoten en aantekenin gen. maar ook kaarten, een re gister van eigennamen en inder- werpen, een eenvoudige concor- datie en vooral veel verwystek- sten moest een bijbel hebben om werkelijk bruikbaar te zijn. Chronologie Helpen In 1902 zette hij zich nan ne' werk en In 1909 gaf Oxforr! Press zijn eerste bijbel, die tege- Schofield dateerde alle bijbel verhalen volgens de chronologie van Ussher, die rekende met een ouderdom van de aarde van 6000 !aar. De nieuwe commissie geeft in het geheel geen data meer ••oor ->noo ï»ar "oor Christus cn tussen 1000 en 2000 jaar voor ""hristus alleen maar benaderen- He data Ieder bijbelboek kreeg een uit Hij nieuwe inleiding, waarin iets ver- Vele kanttekeningen zijn nu veel ironischer dan voor de re visie, ze zijn minder dogmatisch en zeker wetenschappelijker dan vroeger. Er zijn heel wat ïieuwe kanttekeningen toegevoegd waar in allerlei ontdekkingen van de laatste jaren zijn verwerkt. Wie vroeger al weinig voelde voor deze uitgave, zal ook wei nig voelen voor deze revisie. Maar een feit is dat deze bijbel met kanttekeningen in één deel Huizenden geholpen heeft om de Schrift beter te verstaan, zij hel dan soms in een bepaalde zin. En dat zal deze gerevideerde uit gave blijven doen. Aan de Technische Hogeschool te Delft wordt van ver scheidene zijden geijverd om te komen tot een technisch mu seum, iets wat ons land nog niet kent in die vorm. In 1964 is reeds een commissie ingesteld die een dergelijk museum moest voorbereiden, in 1965 bracht de werkgroep een rap port uit, waarin het heet dat het Nederlandse volk meer en meer vertrouwd moet worden gemaakt met de gedachte dat de technische ontwikkeling noodzakelijk is om een redelijke levensstandaard te behouden, met volledig begrip voor de noodzaak van een vergroting van de culturele standaard". JuDiter verdwijnt En nog even een stukje techniek, maar dan niet uit de mu seumsfeer, maar uiterst modern: Een natuurkundige van de universiteit van Princeton heeft uitgerekend dat de pla neet Jupiter langzaam ineenschrompelt. Dat houdt verband met de geweldige hoeveelheid energie die Jupiter uitstraalt, namelijk iedere seconde evenveel als een waterstofbom van duizend megaton. Engel Angel- Registers De Spaanse protestanten zijn niet bijzonder optimistisch gestemd. En ze hebben daar alle reden voor. Zo wordt bijvoor beeld geëist dat >lk godsdiensti- De Schofield-bijbel dankt zijr naam aan de in 1843 in Michi gan geboren Cyrus I Schofield Hii had rechten gestudeerd en liet zich in Kansas als advocaal 'nschriiven Maar een drastische Hekcri-^cprvo-ine veranderde zijr 'even. De bijbel werd voor Hem een levend boek. dat hij wel haast dag en nacht bestu deerde. Door singuliere gaven IK GAF EEN BEDELAAR EEN BIJBEL DIE HAD HU y IMMERS. NODIG WEET U, WAT DE VENT ERMEE DEED HU A. HEM OP!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14