Nieuwe Leidse Courant DE GAULLE ZOU THANS ENGELAND NIET WEREN EEN VAN DE DUIZENDEN GELUKKIGEN INDEESSOTIJGERJACHT! Commentaren JAMIN VLEES Lu nsVa nze If sprekend Tegenstand in Labour Westmoreland: meer soldaten frde itorp l de >fd; ■en, lig. itie, in. Spinnerij ontslaat 250 man Beestachtige moord op Amsterdamse Troepen VS blijven in Navo-verband Vakbonden in Frankrijk gaan staken HOOFD SCHOTEL Vrijdag 5 moi 1967 48ste jaargang sofdredacleuri Dr. E. DIEMER christelijk nationaal dagblad i her» In teghenspoell" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De kansen van Engeland om tot de EEG toe te treden, zijn nu gro ter dan bij de eerste poging: president De Gaulle zou zijn veto niet uitspreken. In de Labour-partij zijn echter nog al wat weerspan nige partijgenoten van premier Wilson. NEW YORK Generaal Westmoreland, de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, heeft volgens de New York Times president Johnson gevraagd nog dit jaar 160.000 man gevechtstroepen naar Vietnam te zenden. De troepenmacht zou er dan op 600.000 man komen. •fe Jan Wolkers voor gerefor meerde jeugd pag. Kernmerk LONDEN President De Gaulle zal ditmaal beslist niet zijn j veto uitspreken over de toelating van Engeland tot de EEG, als de Britse voorwaarden door Frankrijk en de andere v\jf EEG-landen worden aanvaard. Giscard d'Estaing, voorzitter van de financiële commissie van de Franse nationale vergadering, zei dit gisteren na een onderhoud van drie kwartier met de Britse minister van buiten landse zaken, George Brown. Tweeëntwintig Conservatieven heb ben gisteren in het Lagerhuis een motie ingediend waarin zij zich ver zetten tegen de toetreding van En geland. De leiders van de Conserva tieven zouden hun volgelingen hebben verzocht de regering te steunen, wan neer zij haar toetredingsvoorstel in- Premier Wilson heeft zijn (74) weerspanninge Labour-partij genoten, die het besluit van de regering om tot de EEG toe te treden scherp kriti seren, op straffe van uitsluiting ge maand niet tegen de regering te stem men. Tegen parlementariërs die zich op grond van „gewetensbezwaren" van stemming onthouden, zullen echter geen disciplinaire maatregelen wor den genomen. „Het grootste gebrek van de ge meenschappen is de beperktheid van het ledental, het feit dat dit slechts de helft van West-Europa omvat. In wezen horen de Europese gemeen schappen een instrument van eenwor ding en niet van nieuwe verdeeldheid te zijn. De toetreding van het Ver enigd Koninkrijk en van landen zoals Denemarken en Noorwegen kan er belangrijk toe bijdragen om dit ge brek te herstellen". Dit zei rar. J. M. A. H. Luns gisteren in Aken, waar hem de Karei de Grote- prijs die hij kreeg voor zijn ar beid voor de aaneensluiting van alle vrije volkeren van Europa tot een sterke eenheid werd uitgereikt. „In het Licht van het perspectief van uiteindelijke Europese eenwording is toetreding van deze landen een zo volstrekt vanzelfsprekende zaak, dat zij geen verder uitstel mag lijden", al dus mr. Luns. (zie ook elders in dit Opnieuw bevrijdingsdag maar op een donkere hooizolder in Weestzaan vraagt de weduwe van een verzetsstrijder zich voor de duizendste maal af: waarom Het schrij nende verhaal van haar leven staat op pagina 11. Overgeivaaid nieuws van uw tv-vrienden pag. Radio TV s te he LONDEN Het officiële Britse isconto is gisteren met een half pro mt verlaagd van zes tot vijf en een HARDERWIJK Een grote heide brand aan de weg Harderwijk-Apel- doorn in het Beekhuizerzand heeft gistermiddag het sanatorium Sonne- vanck cn net Boerhaave-ziekenhuis net niet aangetast, doordat de wind in de goede richting waaide. Een groot aantal dagjestoeristen die in de buurt waren, hielpen mee met blussen. Vijf hectare heide ging verloren. ELSPEET Gistermiddag ver brandde vier ha op de Elspeterheide. f 1.000 voor de heer R. Dronkers Fazantenstraat 65, Den Helder Duizenden hebben al gewonnen Czie de lant lijsten bij de Esso dealersDuizenden kun nen nog winnen! Ook ül Maak jacht op duizend gulden of draagbare TV of auto radio. Haal een gratis kaartje bij Esso! VANG EN WIN! Johnson zei woensdag dat zijn mili taire adviseurs zeker zullen aanbeve len meer troepen te sturen. Zowel Westmoreland als admiraal Sharp, de opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, hadden opmerkingen in richting gemaakt. Raketten Johnson zei dat met belangstelling de berichten, volgens welke Rusland offensieve raketten naar Noord-Viet- nam wil sturen, worden gevolgd. Noord-Vietnam heeft nu slechts de beschikking over Russische luchtdoelra- 'cetten van het type Sam. De Sowjetunie zal Noord-Vietnam in In heel Nederland zijn woensdag (en ook donderdag) de landgenoten her dacht, die in de strijd om de vrijheid en als gevolg van de nazi-terreur het leven verloren. Stoeten trokken langs grote en kleine gedenktekens, aan de voet waarvan kransen en eenvoudige tuiltjes bloemen werden gelegd. Te Rotterdam legden de mariniers een krans bij het monument op het Oostplein, dat onder meer herinnert aan de helfdhaftige strijd van de bij de verdediging van de stad. ENSCHEDE De Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie gaat een van haar vijftien bedrijven de spinnerij Oosterveld samenvoegen met de jpinnerij Rombeek. Dit betekent, dat 250 man geleidelijk zullen worden ont slagen, terwijl de contracten met 125 buitenlanders niet zullen worden ver lengd. Driehonderd mensen zullen binnen het bedrijf worden overge plaatst. Volgens de directie zijn de loeilijkheden van structurele aard, hoewel ze door de conjunctuur zijn verscherpt. In totaal heeft de KNTU 7850 werknemers in dienst. De maatregelen zijn genomen na een onderzoek van twee organisatie bureaus. Daaruit bleek, dat zes tot negen procent van de werknemers zou moeten verdwijnen. De produktie van pure synthetische garens zal nu van Oosterveld worden overgebracht naar Rombeek. De pro duktie van gekaarde katoenen garens wordt overgeheveld naar de TKT in Tilburg, Het onrendabele gedeelte van het pakket wordt afgestoten. Geen overleg De directie van het concern is tot deze maatregel overgegaan zonder de vakbonden erin te kennen. Het over leg over de afvloeiing moet nog be- Ook bij het confectiebedrijf Gazan zullen ontslagen vallen: veertig men sen van het hoofdkantoor in Den Haag. Eeder was bekendgemaakt, dat honderd voornamelijk vrouwelijke werknemers in Schiedam ander werk zouden moeten zoeken. 1968 hulp verlenen van honderden mil joenen guldens. Dit werd gisteren in Moskou vernomen. In de omgeving van de g edemili tariseerde zone zouden 35 a 50.000 Noordvietnamese militairen en Viet- congstrijders zijn samengetrokken. Gisteren liepen Noordvietnamezen in hetzelfde gebied een Zuidvietnamees militair kamp onder de voet. Amerikaanse vliegers trotseerden gisteren grote zwermen Migs (nieuwste type) om doelen dicht bij Hanoi te bomlbarderen. 20 rechercheurs ingeschakeld Jacoba Theresia van der Voort, de 37-jarige alleen-wonende Am sterdamse, die in haar woning aan de Prinsengracht op beestachtige wijze is vermoord. W olkenvelden DE BILT Ten westen van Ierland handhaaft zich een depressie. Langs de oostflank van dit druksysteem wor den met zuidoostelijke tot zuidelijke winden wolkenvelden over ons land gevoerd. Deze bevinden zich hoofd zakelijk in de hogere niveaus en heb ben een enigszins onstabiel karakter. Een frontensysteem, dat vanochtend boven Oost-Engeland lag, beweegt zich langzaam in onze richting. Hier door kan er morgen plaatselijk wat regen of een bui vallen. De wind zal blijven waaien uit richtingen tussen zuidoost en zuid. In het temperatuur- verloop komt over het algemeen wei nig verandering. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enige regen of een bui. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 20.12. Maan op AMSTERDAM Twintig Am sterdamse rechercheurs onder zoeken op het ogenblik de stroom van belangrijke en onbelangrijke aanwijzingen en gegevens kunnen leiden tot de ontmaske ring van de moordenaar van de 37-jarige gescheiden kantoor-be diende Jacoba van der Voort, die zondagavond rond half acht in haar woning op de Prinsengracht op de meest wrede wijze om het leven werd gebracht. Gealarmeerd door de werkgever van het slachtoffer, die verontrust was over de absentie van zijn anders zo stipte secretaresse, forceerde de politie woensdagmiddag kwart over twee een van de twee deuren van de etagewo ning en ontdekte het geheel ontkle de lijk van de vrouw. Zij was toegedekt met twee dekens. Toen men deze terugsloeg bleek zij voorover te liggen: er stak een groot broodmes In haar rug tussen de schou derbladen. Bovendien bleken haar polsen doorgesneden, zijn nog drie mes steken in de rug toegebracht en was zij ernstig gewond aan het achter hoofd. Het lijk was geheel leegge- Met kracht Sectie door dr. Zeldcnrust heeft uit gewezen dat de laatste steek met de stompe broodzaag met kracht moet zijn toegebracht want het mes drong 18,5 cm het lichaam in. Ook de klap pen die het slachtoffer op het achter hoofd heeft gekregen móeten met gro te kracht zijn toegebracht. Bij dit laatste moet een tweede wapen zijn gebruikt, dat de politie ondanks het de woning niet De politie heeft intussen de uitge breide kennissenkring van de ver moorde vrouw verhoord. Ook haar vroegere echtgenoot van wie zij in 1962 is gescheiden werd verhoord, maar werd later weer op vrije voeten gesteld. De vrouw woonde alleen; zij had geen kinderen. Zij zou geen vaste relatie met een man hebben gehad, maar gezien de omstandigheden ver moedt men dat de vrouw de dader zelf heeft binnengelaten. Over de motief van de moord tast de politie nog in het duister. Het idee van een ordinaire roofmoord is echter vrijwel verworpen. Men heeft enig geld bij de vrouw aangetroffen en ver der was algemeen bekend dat zij nim mer noemenswaardige geldbedragen ir huis had. Zij had de gewoonte al haar betalingen via de giro te verrichten. WASHINGTON De 35.000 Ameri kaanse militairen, die uit West-Europa worden teruggetrokken, zijn niet bestemd voor Vietnam. Minister van Buitenlandse zaken Rusk deelde dit gisteren mee. De militairen zullen in NAVO-ver- band beschikbaar blijven om zonodig onmiddellijk naar Europa terug te ke- Generaal Erie Wheeler, voorzitter in het comité van Amerikaanse staf chefs, acht de terugtrekking niet ver antwoord. Een dergelijke stap zou van nadelige invloed zijn op de houding van de andere NAVO-landen, z( meent hij. PARIJS Franse vakbondsorganisa ties hebben woensdag opgeroepen tot een landelijke algemene staking op 17 Dit uit protest tegen de rege ringsplannen om de komende ze; maanden op het stuk van economische en sociale zaken bij decreet te regeren. De staking is uitgeroepen door de communistisch gedomineerde CGT, de socialistische arbeidsmacht, de onaf hankelijke CFDT en de nationale on- derwijsfederatie in afzonderlijke com muniqués. Inbraak in bank STOCKHOLM Bij een inbraak in een bankgebouw in Tumba, bij Stock holm, zijn waardepapieren en juwelen met een totale waarden van ruim acht miljoen kronen (ca. 5.6 min. gulden) en 150.000 kronen ingeld (ruim 100.000) gulden) buitgemaakt. Via de woning van de bankdirecteur die boven de bank woont, drongen de inbrekers 's nacht door in de kluis waar zij behalve de kas van de bank ook 400 safeloketten van particulieren openden. Groter Europa 1V/IINISTER Luns heeft gisteren dt plechtige inontvangstneming te Aken van de eervolle Karei de Grote-prijs begrijpelijkerwijs benut om nog eens de wenselijke ideeën omtrent het toekomstige Europa uit een te zetten. Hij kon het doen in een willig milieu. Maar reeds het plechtige karakter van de bijeenkomst ver zekerde verbreiding van zijn woor den tot in die kringen binnen Europa die zich thans nog van de aaneensluiting afzijdig houden. Het gaat met die eenwording inder daad langzaam, al betekent ook het jongste Britse verzoek weer een stap vooruit. Het oude Europa, thans nog zozeer een beeld van verdeeldheid niet zonder grond herdenken wij in deze week bepaalde gebeurtenissen van niterst ernstige aard zou, indien vereend, meer kunnen zijn in en daarom ook meer kunnen doen vóór de wereld. Mits het zowel vereend is als open staat. Waarbij wij ook als Nederland ons niet tijdig genoeg kunnen bezin nen op onze eigen inbreng. kokosmacaroontjes niet duur wel heerlijk De hevige storm had de telefoon cel omver geworpen, maar de heer Ronald Ritch uit West- Seneca (V.S.), had geluk de verbindingen functioneerden nog. Zonder moeite kon hij de sto ringsdienst bereiken. Vrijheid LIET IS vandaag de dag waarop wij ons wederom bezinnen op onze herkregen vrijheid. Een kostbaar bezit, die vrijheid, eigenlijk een brok eigendom in ge meenschappelijk bezit en trouwens alleen als gemeenschappelijk eigen dom waardevol. We lopen ook als volk gevaar het zioht op de vrijheid kwijt te raken. Er zijn nogal wat hoofden in ver warring, een verwarring die zich dan bij die hoofden niet tot het in nerlijke beperkt, maar zich ook aan het uiterlijke meedeelt. We zijn nu al zover dat ook het provoceren als een noodzakelijk, in elk geval als een nuttig ding wordt aangemerkt. En aan het demonstreren lijkt plot seling ook al geen eind te kunnen komen. Het wordt tijd dat we weer eens tot bezinning komen, hetgeen dan óók zal betekenen dat er weer enige dankbaarheid groeit voor wat er toch maar is. Eerst vandaar uit kan naar ver beteringen, indien nodig, worden gestreefd. Anders lopen we gevaar, tegelijk maar allerlei wezenlijke waarden overboord te gooien. Dat gevaar lijkt in deze tijd niet denkbeeldig. Misgreep TAUIDELIJK is nu wel, dat het onder een van de vorige kabi netten een misgreep is geweest om te gaan schuiven met de datum van de dodenherdenking. In de viering van de Hemelvaarts dag lag daarin evenmin een reden als wanneer het bijvoorbeeld een zondag zou zijn geweest. Geen dag is te goed voor de her denking van de doden. Geen dag ook is er te slecht voor. Als het goed is, behoren de doden, ware het ook in ons onderbewuste, ons voor ogen te staan, opdat wij, de levenden, ons ook werkelijk en voortdurend met hen één weten. Eén stellig ook In het leed waarin zij gestorven zijn en in het offer dat zij hebben gebracht. Eén in datgene waarvoor zij hebben gestaan, en tot het staan waarvoor zij ons ook na hun dood nog dage lijks opwekken en manen. Dan kunnen juist dagen in het jaar waarop wij stilstaan bij bepaalde heilsgebeurtenissen aan die herden king een dimensie geven die als zo danig van andere, hogere orde is. Daarom in het vervolg geen ver schuivingen meer. MÈÊËÈÊÈSÊÊÊÊÊÈ Bloemkool, witte kool, savooi kool, koolraap serveert u natuurlijk met saucijzen. Bak de saucijzen 20 a 30 minuten op een laag pitje. Vooral lang zaam bakken om barsten te voorkomen. Voeg wat water en bloem aan de jus toe. Saucijzen kostelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1