JE KUNT JEZELF ZIJN" Kassier maakt half jaar goede sier I :er Lens wijd open voor toerist Dagboek van Willeke Uw Kunstgebit Antiekveiling brengt weer 25.000 op Dag van verlossing WOENSDAG 3 MEI 1967 412 Directeur over „zijn jeugdcentrum Het Zilveren Schor: I (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN „We zijn jong, we willen leven, maar we hebben zoveel problemen." Een openhartige bekentenis van een schoolmeisje, te vinden in het dagboek van het ont moetingscentrum „Het Zilve ren Schor." Zaterdag zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard het centrum, dat al enkele maanden in gebruik is, officieel openen. Het dagboek bevat meer van deze uitlatingen en ze geven iets van S78 s*eer weer van dit centrum, waarin aan een uniek soort jeugdwerk wordt gedaan. De bedoeling van de zilveren jeugd centra er zjjn er twee in Ne derland is namelijk het met elkaar in contact brengen van rW verschillende groepen jongeren opdat ze begrip krijgen voor eikaars levensbeschouwingen. het etrokJ m 1« ,Je kunt hier jezelf zijn, dat i« een van de belangrijkste dingen, de jon ge mensen hier ervaren", zegt direc teur J. D. Cozijnsen. „Het is de vraag: waar kunnen ze dat werke lijk zijn. Is dat thuis mogelijk? Op hun werk? Geeft de stad met de flat- bewoning die mogelijkheid? Het is fijn de jongeren hier deze mo- geljkheid te bieden. Wij proberen voor iedereen een dusdanige vrijheid te bieden, dat ze zich thuisvoelen. Wij bereiken dat door jonge mensen serieus te nemen". ONTMOETING Hij heeft al enkele maanden praktijk achter de rug en zegt er dit van: „Een vreemd bedrijf in een machtig gebouw met architectonisch en me thodisch veel openheid. Wat is de centrale gedachte van het werk op Het Zilveren Schor? De Week van de fotografie" met wedstrijden en prijzen (Van «en onzer verslaggevers) rist. Dr stichting heelt da.rme. E dagboek in toto's. Hoe dat tvlllpn qanlrnnnpn hH Kat ïnitjntlpf 1_ AMSTERDAM Flitslicht voor de foto-amateurs: van 5 tot en met 13 mei wordt weer de „week van de fotografie" gehouden. En dat betekent, dat de stichting ter bevordering van de amateurfotografie alle drie miljoen Nederlandse be zitters van fototoestellen en de 300-000 filmers uitnodigt deel te nemen aan groots opgezette wedstrijden met aantrekkelijke prijzen. getrofj e man dien aansla en i.v Gede J stel reken Cultu 'erk. ïahep de f 42. Duive beren werk Koste lelarag :tione Huis s vijl tregei r Jen iermei ver t Lel lea ii n nie nu is chten roüjk do o >n ge st ge S lie d< VPRO Het artikel over de intellectuele le denkring van-, .de VPRO is voor mij een verklaring van het volgende: 16 april postte ik een briefkaart met de mededeling dat ik steunend lid de VPRO wenste te worden. Deze melding liet ik vergezeld gaan van enige suggesties voor het vrijdag- avond(radio)programma. Blijkbaar niet intellectueel genoeg, want de VPRO heeft nog niet gerea geerd. En straks maar wfeer kreunen over ledenverlies.... Rotterdam J. B. Wibtkamp Griekenland De huidige gebeurtenissen in Grie kenland zijn een gevolg van wat er zich meer dan een jaar geleden in dit land heeft afgespeeld. In commenta ren hierover was men niet te spreken over het optreden van Papandreoe. Dok werd geschreven dat de minister van defensie, Garoefalias, er niets voor voelde zich te ontdoen van wat men aan de linkerzijde fascistische elementen noemde, maar wat in wer kelijkheid krachtige anti-commu nistische figuren waren, die zich ook in de strijd tegen de Duitsers hadden onderscheiden. In februari 1966 werd nog geschre ven dat de communisten van plan wa ren de macht over te nemen. De be richtgeving van Link van Bruggen over de situatie van nu In Grieken land is hiermee min of meer in te genspraak. Rotterdam Rust aan het Veer se Meer; rechts Het Zilveren Schor". heer Cozijnsen: „Het woord „ontmoe ting". Contact met anderen is name lijk vaak een eerste aanzet tot beter begrip van de ander, het wege- nemen van vooroordelen en een se rieuze poging om je in te stellen op een andere golflengte". ,,Een ander aspect van Het Zilveren Schor is dat het een algemeen cen trum wil zijn. Waarmee wordt be doeld, dat iedereen welkom is, waar hij of zij ook vandaan komt. Dat wil niet zeggen: een grote vergaarbak waar alles maar .wordt ingedaan. Ge probeerd wordt de jongeren aan t( spreken op hun achtergrond. Daar mogen ze kritiek op hebben, daar mogen ze over praten. Het streven is om twee groepen bin nen het centrum te hebben met verschillende achtergrond. Een voor beeld: op het ogenblik is er bij de stichting een aanvrage in behande ling van de Amsterdamse provo's, die een week lang met jonge Amster damse politieagenten in het centrum willen doorbrengen. De provo's wil len wel, maar van de zijde van de politie is nog niets toegezegd". GROTE VRIJHEID Welke activiteiten zijn er mogelijk. „Dat kan van alles zijn, van film, sport, handenarbeid, dansen, speur tochten, spel, gesprek, toneel, caba ret tot muziek en zang. Het gaat er niet zozeer om wat er precies ge beurt, maar om de bedoeling waar mee. En dat is het samen bezig zijn. Nog een kenmerk is de grote vrijheid. „Misschien zoekt u de huisregels als u het centrum binnenkomt. Die zijn er niet. Wij doen hier een beroep op de verantwoordelijkheid, zodat ze zelf moeten zoeken naar de grens tussen ongebreideldheid en vrijheid". Het gebouwencomplex is een ontwerp van de Amsterdamse architect Onno Greiner. Ook hier is de grondgedach te van het ontwerp „de-ontmoeting" Tussen de verschillende gebouwen met tent-adhtige puntdaken heeft de architect met glas overdekte „straten'' gemaakt, die uitkomen in een hal in Van zijn opdracht zegt hij: „Het ont werpen van een gebouw op de grens van water en land, datgelegenheid moet bieden voor ontmoeting tussen jongeren is voor een architect unieke opgave, die maar éénmaal in zijn leven kan voorkomen". CADEAU De bouwkosten waren ongeveer ƒ1,3 miljoen, waarvan het beginkapitaal werd geschonken door het konink lijk paar ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest in 1962. De centrale hal: ontmoetings centrum van jonge mensen. G. K. Timmerman Hartstichting (2) Volgens de heer P- J- H. Kierkels sterven er iedere week aan hart- en vaatziekten zo'n 800 mensen. Ik ben t.a.v. deze ziekten maar een leek, doch ik erger mij alle dagen aan de vele wedstrijden, die worden gehouden. Als we nu eens zouden pro beren de sport te beperken tot li chaamsoefening en het begrip „wedstrijd" zouden schrappen. Zou de gemeenschap dan niet rustiger leven en een Hartstichting niet overbodig worden? Den Haag J- S. de Veel Prinsenkind (3) Wekenlang tevoren hadden de kin deren naar de hoogtijdag uitgezien:) er zou een prins of een prinsesje gebo- ren worden. Zoiets hadden ze nog nooit beleefd: het zou vast en zeker het mooiste feest worden dat je je op school kon denken. Dat merkte je al aan de dingen die tevoren werden i klaargemaakt. Zelfs op de kleu terschool werd hard gewerkt aan de feestmutsen en aanverwante artike len. En bovendien: ze zouden op school echte beschuit met oranje muisjes krijgen! Vrijdagochtend, daags na de geboor te van het prinsje, stonden ze bij de schooldeur, vol verwachting: de kinde ren én verscheidene moeders, die be reid waren de beschuitjes te smeren. Ontgoocheld kwamen de kinderen terug: er kwam geen juffrouw, er was geen meester, er waren geen beschuitjes... De juffrouw en de meester waren immers vrij, die hoéfden toch niet te komen? En die beschuitjes en die feestmutsen kon den dinsdag toch wel. Arme, teleurgestelde kinderen- Maar ook: arme juffrouw, arme meester, die er zo weinig van hebben begrepen... Vlaardingen J. M. den Draak Het geheel biedt plaats aan tachtig jon geren; op het aangrenzende kampeer terrein is nog eens plaats voor zestig jonge mensen. Overigens is het ge heel nog niet voltooid. 's er geld komt kan er nog een slaap- paviljoen bijgebouwd worden. Ook is er plaats voor een jachthaven. Bij de bouw is rekening gehouden met de komst van invalide jongeren. Ter gelegenheid van de opening zal op het Veerse Meer voor „Het Zilve ren Schor" een grote vlootschouw wor den gehouden, nadat het koninklijk paar het centrum in gebruik heeft gesteld. Hieraan nemen ruim 150 sche pen deel, bestaande uit kleine zeilbo ten, speedboten, kajuitjac-hten en ron de- en plaflbodemjachten. Een aantal jachten zal een letter meenemen, waarvan zeeverkenners op een vlot een tekst zullen maken. Daar na varen de boten weer terug en bren gen een groet met de scheepshoorns. Kruisverenigingen vormen stichting UTRECHT De samenwerking tus sen de drie landelijke kruisverenigin gen Groene Kruis (algemeen). Wit-Ge- le Kruis (r.k.) en Oranje-Groene Kruis (prot. chr.) is een feit. Gisteren is officieel de stichting Samenwerkende landelijke kruisverenigingen geformeerd. De verenigingen willen alle taken, die zich voor gezamenlijke aanpak le nen, in de nieuwe stichting tot ontwik keling brengen. (Advertentie) t voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid - houdt het gebit de gehele, dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. willen aanknopen bij het initiatief k h f willeke Alb€rti de stich- van de Unesco, die 1967 tot het a,yast Uten rien Nlet met haar plaatje, maar met foto's uit haar dagelijks leventje. Hieronder Het onderwerp omvat het toe- oen kleine greep eruit, risme in de ruimste zin van het woord: toerisme in binnen- en bui tenland, reizen per spoor, auto, brommer, fiets of te voet. Centraal staat echter de persoon van de moderne toerist, ontspan ning zoekend en zich vermakend in zijn vakantieomgeving. De fotografen kunnen inzenden tot en met 31 augustus, de filmars tot en met 15 september. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door de stichting en door KLM, KNAC, ANWB, ANW en HAL. Onder meer is uitgeloofd: 5000 gulden aan waardebonnen, een vrije passage voor 2 personen naar Ierland en terug, 8-daagse NS-abonnementen, een vliegreis naar Parijs (voor twee personen) en drie anti-slipcursussen. De deelnemers tot 25 jaar kun nen met dezelfde foto's tevens deel nemen aan de jaarlijkse EEG-fo- to- en filmwedstrijd, die ongeveer hetzelfde onderwerp heeft („jeugd fotografeert onze buren hier en in Europa"). Ten bate van „Kerk en Wereld Vertrek ALS DE PLANNEN doorgaan zal een behoorlijk aantal Ameri kaanse en Britse militairen West- Duitsland verlaten. Financiële problemen hebben tot dit Amerikaans-Britse voorstel geleid, nu ook Bonn genoodzaakt is te bezuinigen. Bezwaren van militaire en politieke aard zijn blijkbaar geen beletsel voor het vertrek van de Amerikaan se en Britse troepen. Aangenomen wordt, dat Bonn met het plan zal instemmen. Er waren reeds aanwijzingen in die richting. Mogelijk is het een begin van een geleidelijke terugtrekking van de buitenlandse troepen uit West-Duits- land. Wanneer ze verantwoord geschiedt, kan ze bijdragen tot verdere ont spanning in Europa. Ook in West-Duitsland, waar de aan wezigheid van vreemde strijdkrach ten, tweëentwintig jaar na de capi tulatie, een gevoel van onbehagen GEPAKT IN SPANJE (Van een onzer medewerkers) DRIEBERGEN Een zater dag gehouden antiekveiling heeft het instituut Kerk en Wereld in Driebergen een bedrag van ruim 25.000 opgeleverd. De opbrengst zal worden gebruikt voor de ge deeltelijke financiering van de inventaris voor Vossesteijn, een geheel gemoderniseerd en uitge breid conferentiehuis. Tijdens de veiling, die werd gehou den ln het Grote Bos te Doorn, werden bijna 500 nummers antiek en curiosa verkocht. Alle goederen waren Kerk Wereld gratis ter beschikking gesteld door sympathisanten van het instituut. Hoogepunten van de veiling waren de verkoop van Chinese borden en een antieke stoeltjesklok. Acht bor den gingen voor 1.600 van de hand, zes borden in een wandrek voor 1.100 en de klok voor 1.800. Veel belangstel ling, ook van de zijde van antiquairs, was er voorts voor enkele bijzondere oude boeken en een fraaie collectie goud, zilver en sieraden. De belangstelling bereikte 's mid dags een hoogtepunt, toen 200 kijkers en kopers de zaal vulden. De veiling, die werd gehouden onder leiding van een erkend veilingmeester en onder toezicht van een notaris, duurde van half tien tot half zes. Het conferentiehuis Vossesteijn op het terrein van Kerk en Wereld zal j medio juni volledig in gebruik worden I genomen. Het is ontstaan door een grondige verbouwing en uitbreiding de oude boerderij. Twee in 1965 1966 gehouden veilingen, die te (Van onzer verslaggevers) ALICANTE De kassier vai Schiedamse bijkantoor van- Slaven- burg's Bank, de 23-jarige L. J. W. uit Den Haag die op 10 november 1966 met een ton aan de haal ging, is dinsdagavond aangehouden in Spaanse stad Alicante. man die tegen de lamp gelopen zou zijn toen hij zonder rijbewijs in een auto reed, moet er een half jaar goed van hebben geleefd. Hij zwierf door België, Frankrijk en Spanje zou zelfs tussentijds ook een bezoek aan Nederland hebben gebracht. De Schiedamse politie kon vanmor- I gen deze nadere bijzonderheden echter ontkennen noch bevestigen. Indien W., die ongetrouwd is. wordt uitgeleverd zal hij voor de officier van justitie worden geleid. De jonge kassier bleef op 10 novem ber plotseling bij zijn werkgever weg. Hij was ongeveer anderhalf jaar bij Slavenburg in dienst en genoot daar een groot vertrouwen. Vossesteijn kan-45 gasten herbergen twee- en driepersoons kamers, waar van een aantal al enige tijd in gebruik is. Het dagverblijf zal behalve een gro te, zeshoekige conferentiezaal, ook een commissiekamer, een serre en een eet zaal omvatten. Alle delen van het gebouw staan rechtstreeks in verbinding met een rui- hal, gelegen aan een pleintje dat kan worden gebruikt voor volksdansen andere buitenactiviteiten. Regering steunt scheepsbouw met 54 min. wijziging van de begroting van econo mische zaken voor 1967 in verband steunverlening aan de scheepsbouw. Voor dit doel wordt machtiging ge vraagd om voor 1967 tot een bedrag 36 min. aan verplichtingen te mogen aangaan in het kader van een rente-overbruggingsregeling die voor 1 jaar zal gelden en waarvoor in totaal 54 min. aan overheidsgelden nodig zal zijn. De regering acht een tijdelijke finan ciële steun aan deze bedrijfstak verant woord en noodzakelijk. Werven die zich. overeenkomstig de aanbevelingen in het rapport van de Commissie Nederlandse Scheepsbouw 1965, bereid verklaren tot een specia lisatie die op onderlinge samenwerking berust en tot medewerking aan de no dige studies, zullen in aanmerking kun nen komen voor een rente-overbrug- Heeft Joop genomen. Héél leuk. DAGBOEK De tweede wedstrijd, die nu van start is gegaan is de actie „Breng IK in beeld". Opdracht hier is een dagboek samen te stellen met fo to's en kiekjes over eigen leven. Het dagboek met inlegvellen kan men krijgen bij elke fotohandel. De prijs voor de vijf besten is exclusief. Zij zullen worden geïnterviewd door de schrijver Godfried Bomans, die van hun le vensverhalen een pocket sa menstelt. Wanneer deze in druk is verschenen, wordt de winnaars er een van aangeboden. Inzending voor deze wedstrijd is open tot 1 oktober. De foto's moeten na 1 mei zijn gemaakt. CREATIEF De stichting verwacht, dat voor al de jeugd aan deze wedstrijden zal deelnemen. De ervaring heeft trouwens wel geleerd, dat foto's en film in stijgende belangstelling staan juist bij de jongeren. Vorig jaar was niet minder dan 45 procent van de inzenders jonger dan 21 jaar. En in de meeste geval len kwamen zij met opvallend goe de kwaliteit naar voren. Meer dan ouderen beschouwen zij de fotogra fie als een creatief expressiemid del. De verwachtingen van de stich ting zijn dit jaar dan ook hoog gespannen. Om het fotograferen te stimule ren houdt de handel in de „week van de fotografie" weer de beken de camera-inruilactie. Zij zal de amateur zoveel mogelijk helpen en kan ook alle inlichtingen geven over de wedstrijden. Gazan NV sluit filiaal Schiedam: 100 ontslagen DEN HAAG De confectiefabriek Gazan N.V., die zijn hoofdbedrijf in Den Haag heeft, zal zijn vestiging in Schiedam wegens onvoldoende orders sluiten. Honderd werknemers, voor het me rendeel jeugdige vrouwelijke werk krachten, alsmede enige staf- en kan toormedewerkers, zullen worden ontsla gen. Ongeveer 30 man zullen naar het hoofdbedrijf in Den Haag worden over geplaatst. Er is tevoren overleg ge pleegd met de vakbonden. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. ging van ten hoogste 2 procent. Zij zullen daardoor in de gelegenheid zijn hun afnemers op daarvoor in aanmer king komende orders kredieten te verstrekken tegen verlaagde rente. Wij weten niet hoe het ons straks zal zijn, wanneer de dag der vrijheid is gekomen, maar nu al, als wij 's avonds staan te dromen, glanst heel de wereld in een nieuwe schijn. Wij hebben met de mensen een geheim. Want allen weten wat er straks gaat komen, en ook de straat, de huizen en de bomen staan stil verrukt te wachten op het sein O God, hoe wilt Gij ons er van doordringen dat Gij Uw Geest uitstort op alle dingen tot elk U prijst met tongen zonder 'tal, dat, als Gij ons verlost uit onze grenzen en ons geeft op te staan als nieuwe mensen, de ganse wereld zich vernieuwen zal! MUUS JACOBSE 't Is maar een ideetje. Na tuurlijk kan het ook anders. Iedereen heeft zo zijn eigen belangrijke momenten, stichting zegt: alles waarover men praat, is waard gefotogra feerd te worden. Zeg het dus met open lens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5