Thijs Booy: onze monarchie duldt geen slechte vorst Donker: Ik werd correct behandeld Morgen is alles anders Onze tijd in 230 pagina 'sI Na Oranje de Uitgewezen KLMer terug KONSTANTIJN TOEGEJUICHT Weer aardschok in Limburg MINISTER BEERNINK: Geert tegenstander van vernieuwing kiesstelsel Koninginnedag en 1 mei-viering Herrieschoppers dwingen politie tot felle aktie Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje 7 DINSDAG 2 MEI 196? (Van een onzer redacteuren) PELDOORN Thijs Booy 99 particulier secretaris van ko ningin Wilhelmina tot aan haar dood is een produktief schrij ver. In de vijftiger jaren waren het vooral zijn boeken over kerkelijke vernieuwing die de aandacht trok ken, sinds 1962 verschenen Het is «til op het Loo en De Levensavond van koningin Wilhelmina. Nu komt dezer dagen Morgen zal alles anders zijn. Een boek over de toe komst van Nederland. Thijs Booy haalt nogal wat over hoop. Als we de onderwerpen al leen maar even met een trefwoord aanduiden, dan geeft dat een in druk van de actualiteit, maar te vens van de immense taak die Booy op zich heeft genomen: mo narchie, generaties, concilie, image, D"66, leefbaarheid, kerkelijke een heid, oecumene, verzuiling, provo, publiciteit, vrije tijd. We zouden nog even door kunnen gaan. De schrijver zegt zelf in zijn voor woord: „Voor zover ik weet, is er in de laatste tijden geen geschrift versche nen, dat probeert de problematiek van onze nationale toekomst in al haar hoofdfacetten aan de orde te stellen. Geen boek dat de totaliteit in het vi- KLM-er Donker vertelde open hartig en zonder rancune over zijn niet zo prettige belevenis sen in Moskou. WAARHEEN? En even verder: „Wellicht overbodig te zeggen, dat men zo'n boek niet kan schrijven zonder het risico te lopen dat men commentarieert: de man haalt veel te veel overhoop, als hij zich nu eens wat beperking had opgelegd. En: wilt u nu echt eens een rijke collectie oppervlakkigheden bijeen zien, neemt u dan dit boek ter hand. Ik geef het eventuele schrijvers van zulke reacties te doen om over het onderhavige the ma een boek te schrijven, dat niemand tot die verzuchtingen zou brengen." Het staat Booy voor ogen, dat dit werk een leidraad is bij een gesprek over het onderwerp: waar gaan we naar toe. NOTEDOP Morgen zal alles anders zijn, is onge twijfeld een ontspannen geschreven, in teressant boek voor degene, die de pro blemen nu eens in een notedop met en kele woorden uit de doeken gedaan wil zien. Ook voor de lezer, die alle actuele kwesties van onze tijd op een rijtje naast elkaar wil zien en denkt, dat het nu gemakkelijker is om een conclusie te trekken, om de rode draad te zien die verleden, heden en toe komst bepaalt. Booy komt niet tot opwindende uitspraken. Dat is zijn bedoeling ook niet. Hij laat zijn gedachten de vrije loop en filosofeert wat over onze sa menleving. Een enkele maal waagt hij zich aan een toekomstvoorspelling. Zijn taal is gemakkelijk te begrijpen. Maar juist door dat losjes voor zich heen denken verbindt hij wel eens aan toevallige gedachten conclusies, die geen hout snijden. Als hij het heeft over de botsing der generaties, haalt hij de uitspraak van een jong meisje over de in de laatste oorlog gevallenen aan als symptomatisch voor een be paald deel onzer jeugd: „Ach, die ge vallenen zijn nu echt allemaal botjes, waar maakt men zich druk over." NIET DOEN Booy zou het de jongeren die zo den ken, willen toeschreeuwen, dat hij. er anders over denkt. Anderzijds zou Booy toegeschreeuwd moeten worden, dat deze uitspraak niet representatief is voor een deel van een generatie. De jeugd heeft juist gehoord van de verschrikking, en wil dat nooit meer. In alle generaties zullen er mensen ge weest zijn, die zo denken, maar laten we hen toch niet citeren als we bepaalde generatie doorlichten „Op onze generatie," zegt Thijs Booy, „volgt het geslacht, dat nooit colonne werklozen voor een stem pellokaal zag, maar alleen hoorde van een tekort aan werkkrachten; dat bij honger alleen aan India en dit genre landen denkt, nooit zelf met een knor rende maag naar bed ging, dat nooit luchtalarm hoorde, nooit illegale kran ten las, geen gevallenen uit zijn kring uitleidde, alleen verkeersslachtoffers m een ziekte bezwekenen. SCHIPHOL De door Rusland uit gewezen stationmanager van de KLM te Moskou, L. C. T. Donker (41) is gisteren in Nederland aangekomen. Zijn vrouw en belde kinderen zullen hem over enkele dagen volgen. De heer Donker vertelde bij aankomst te gen journalisten dat hij tijdens zijn arrest van bijna 2 dagen uiterst cor rect is behandeld en dat hij drie-en-een-half-jaar met plezier in Rusland gestationeerd is geweest. ,,Ik kan mijzelf nu wel een soort speelbal noemen, doch laten we nuch ter blijven. Ik betreur het gebeurde zeer, maar ook ik neem aan dat het een tegenmaatregel was voor de uitwip zing van Glukhov uit Nederland, z< zei hij. kein. Wanneer Oranje uitsterft moet er een republiek komen. Nederland en Oranje vormen al vier eeuwen een span. Hun vertrek zou betekenen, dat Nederland van zichzelf vervreemdt. GOUDEN KOETS De schrijver gaat nog uitgebreid in op het koningschap in onze tijd, op de pracht, en praal rondom het vorste lijk huis: „Koos Vorrink zei vlak na de oorlog: Die gouden koets moet hele maal niet weg. De gewone man naar het sprookje kijken en dan zal hij het hebben ook." Je kunt geen koning hebben die in een flatgebouw woont Het kan goedko per? Aoh, een president geeft zijn be zoekers ook geen uitsmijters met boe renjongen." zegt Thijs Booy. Hij wil af van het sacrale van d< monarchie: „Door Gods genade hebben wij de Oranjes, maar de koning is geen gezalfde, staat niet ergens tussen God en de mensen. Ons koningschap van deze wereld en alleen van deze wereld. Door de dynastie in gewijd licht te zien, maakt men haar opereren zeer moeilijk, vooral in deze tijd.' Het zou te ver voeren alles aan te halen wat Booy in zijn boek signa leert. Een aanzienlijk hoofdstuk is ge wijd aan de kerkelijke ontwikkeling, Booy pleit voor een federatie tussen hervormde en gereformeerden, als dit het begin kan zijn van nauwer samen gaan. (Ook als het bij dat begin blijft), (Vervolg van pagina 1) Alle beperkingen voor reizen naar het buitenland door Grieken zijn opge- Het nieuwe bewind heeft opdracht gegeven, landbouwgronden te verdelen onder boeren, die geen land hebben. Alle arbeiders krijgen een extra be loning ter gelegenheid van het paas- De pensioenen van boeren worden met 70 procent verhoogd. Ook is een prijsstop afgekondigd. VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft op verzoek van Rusland een be roep op de Griekse regering gedaan ter wille van de linkse politici die ge vangen worden gehouden. Tot de vele arrestanten behoort de Britse vrouw van de Griekse commu nist Ambitielos, die in 1963 door tus senkomst van koningin Frederika was vrijgelaten. Hij zit nu ook weer gevan gen. De Griekse componist Theodorakis (..Zorba de Griek") heeft laten weten dat een verzetsbeweging wordt georga niseerd tegen de kroon en het militaire regime. De communistisch georiënteerde EDA-partij is officieel verboden. De leider, de 83-jarige Passalidis. staat on der bewaking. In verschillende landen is opnieuw tegen de staatsgreep gedemonstreerd. In Londen drongen demonstranten de Griekse ambassade binnen. Er werden tientallen arrestaties verricht De heer Donker zei het persoonlijk de Russische autoriteiten niet kwalijk te nemen. „Ik realiseer mij dat hier sprake is van een normale procedure. Dat het juist mij trof, komt omdat onze hoofdvertegenwoordiger zelf toe vallig in Nederland was". Zijn aanhouding op straat had vol gens hem niet veel opzien gebaard. Het gebeurde vlak buiten een theater waar hij kaartjes had gekocht. Twee rechercheurs vroegen of hij Donker was en op zijn bevestigend antwoord verzocht men hem mee te gaan, het geen hij zonder tegenstribbelen deed. Toen hij zaterdag werd vrijgelaten, deed de directeur van het huis van bewaring hem zelf tot aan de deur uitgeleide. „U bent weer vrij om aan het werk te gaan", zei deze. Het KLM-autootje, waarin Donker de kaartjes had gehaald, stond keurig >or hem klaar. Gevraagd of tijdens het verhoor het woord spionage is gevallen, antwoord de de KLM-vertegenwoordiger ontken nend. „Ik ben ondervraagd over de contacten die ik met buitenlanders on derhield, dat is alles", aldus de heer Donker. „SAAI" Ik schrijf dit niet neer met in het achterhoofd: veel gemist jongelui. Ik was graag wat later geboren, ik had n meerderjarigheidsfeest ge had, ik werd nu 21 in een cel en schreef toen een afscheidsbrief aan mijn ouders. En ais men mij voor de zoveelste keer zegt: wat een levensver rijking in de jonge jaren zulke ontzag lijke gebeurtenissen te hebben meege maakt dan denk ik: stik. Ik had liever een doodsaaie jongemensentijd gehad." Uiteraard is een belangrijk deel van het boek gewijd aan de monarchie en de betekenis van de Oranjes voor ons land. Dat is het beste deel boek, al doet het wat vreemd aan dat uitgerekend de oud-secretaris ningin Wilhelmina nog eens de hele discussie van de laatste jaren uit kauwt. Hij doet het ongetwijfeld met de goe de intentie een pleitbezorger te zijn, maar veel van wat hij zegt, kan ge makkelijk weer omgebogen worden tot) een hernieuwde discussie over het ko ningshuis. Toch staan er leuke dingen in. Over de pers: „Een dynastie is ten dode op geschreven als de journalisten over haar zwijgen en de persfotografen bij het bericht van een vorstelijk bezoek denken: wij hebben wel wat beters te doen. De pers mag voor vorsten vaak hinderlijk zijn, als die niet meer op komt dagen is de vorst gauw burger. Het is dc vraag of alle hoven zich dit scherp realiseren. Voor een vorsten huis is het het allerslechtste, wanneer het onverschillig wordt gadegeslagen. OPVOLGING Thijs Booy: „Maar goed, wij moeten de oude regels omtrent erfopvolging doorbraken, wil de gekroonde democra tie een dageraad hebben. De constitu tie moet in die zin gewijzigd worden, dat wij, om het heel duidelijk te zeg gen, iemand kunnen afkeuren voor he koningschap. Als eerste erfgenaam van de kroon Willem, alles in zich heeft om Willem V een figuur te laten wor den die nog niet zo slap was. en tweede erfgenaam Hendrik de talenten wel heeft die het koningschap vraagt, dan moeten we van Willem afkunnen." Koningin Wilhelmina zei eens: „In de beslissende tijd van mijn regering had ik niets aan prestaties van voorou ders. Het kwam er op aan wat ik waard was. Had ik toen gefaald dan was ik niet te redden geweest door de daden van De Zwijger en de Koning-Stad houder." i Booy noemt zich een Oranje-republi- GROOT BOEK Nog even dit: „Morgen zal alles an ders zijn roert in kort bestek veel pro blemen aan, die al vele malen zijn be handeld door deskundigen. Alleen die specialisten hebben geen monster achtig groot boek uitgegeven waarin zij alleen een plaatsje kregen. Booy doet het in 230 pagina's- Die taak is hem te zwaar geworden. We kunnen zijn jongste werk dan ook alleen maar zien als de persoon lijke gedachten van Thijs Booy over onze tijd. Weliswaar amusant om lezen, maar geen inleiding tot een gesprek, zelfs niet voor de grote massa van ons volk, die misschien weinig over deze dingen nagedacht hebben. Morgen zal alles anders zijn, Thijs Booy. Uitgave Ten Have, Am sterdam. (Carillon-paperbackreeks, 230 blz. 11,90). VALKENBURG Gisteravond omstreeks negen uur werden in het zuiden van Limburg, en voornamelijk in Valkenburg een korte, hevige en een kleinere aardschok gevoeld. In vier dagen tijd zijn nu vier aardschokken door de seismograaf van het geologisch bureau voor het mijnge- bied te Heerlen geregistreerd. Volgens dr. W. Kimpe, directeur van dit bureau, werden reeds de hele win ter in toenemende mate kleinere en hevigere schokken geregistreerd. De oorzaak daarvan is hem nog niet duide lijk. Dr. Kimpe noemde de bevingen „zeer ondiep". (Van onze parlementsredactie) APELDOORN Het is een mis vatting dat ik tegenstander ben van staatkundige vernieuwingen. Mijn woorden, tijdens de verkie zingscampagne hierover zijn ver- Jongeren op weg naar de binnenstad Een charge van de politie op de Dam. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De viering van! de verjaardag van Koningin Juliana en het 1 mei-feest op dezelfde dag isj gisteren niet in volmaakte harmonie! verlopen, 's Morgens al begonnen, be- i reikte de spanning in de namiddag, een climax, met het gevolg dat poli- tie en marechaussee op de Dam hard handig moesten optreden en de om geving van het Nationaal monument met de gummiknuppel moesten schoonvegen. In totaal werden 33 ar restaties verricht. De GGD is echter geen enkele maal opgeroepen waar- De relletjes begonnen na de traditi onele 1 mei-optocht, 's middags, waaraan een kleine vierduizend mensen deelnamen. Hoewel de op tocht zelf ordelijk verliep (dankzij een door de leiding goed georga niseerde eigen ordedienst), kwam het op de Dam tegen vijf uur tot ernsti ge ongeregeldheden. Een deel van de demonstranten, kennelijk op een rel belust, trok naar het monument en probeerde daarop een rode vlag te planten. De mobiele eenheid van de politie wist het echter te voorkomen, Zonder harde klappen ging het. even wel niet. Omdat de menigte her rieschoppers nauwelijks aanstalten maakte de bevelen op te volgen, moest van de wapenstok gebruik worden gemaakt. Terzelfder tijd trok eer. andere groep demonstranten naar het Griekse consulaat en het Rokin om daar de Griekse vlag neer te halen. Ook hier was de mobiele eenheid net op tijd om in te grijpen. Onschuldigen Na deze snelle actie bleef het echter op de Dam nog tot half zeven on rustig. Toen de omgeving van het mo nument was schoongeveegd, verscholen de herrieschoppers, het waren er enke le honderden, zich tussen de feest- kraampjes op het midden Damterrein. waar ze uiteraard moeilijker waren te verspreiden. Niet te voorkomen was. dat bij de actie hier ook onschuldigen klappen opliepen. Onder hen was ook de acteur Henk Molenberg, die van een repetitie op weg naar huis was. Overigens trad niet alleen de politie op. Ook de herrieschoppers zelf traden op en bekogelden de politie met ste nen. Een ander slachtoffer was de I penningmeester van provo Amsterdam, Hugo Willems, die bij een rel op het Spui was betrokken en die bij zijn vlucht voor twee motorrijders tegen een boom opliep en daar werd klem gereden. Afgelast Tot laat in de avond is de sfeer de hoofstad gespannen geweest. Omstreeks elf uur deden zich opnieuw ernstige ongeregeldheden in het cen trum van de hoofdstad voor en wel op De Dam, het Damrak, de Kalverstraat, de N.Z. Voorburgwal en het Spui. En kele jongens probeerden het gebouw van De Telegraaf binnen te dringen. Maar de mobiele eenheid greep weer snel in. Bij het Lieverdje stookte men de gebruikelijke vuurtjes. Maar ook hier maakte de politie snel een eind. De politie voerde herhaaldelijk char ges uit en deelde, wat zij noemde rake klappen uit. Nog vijf jongens werden opgepakt, waardoor het totaal aantal arrestanten opliep tot 33. Het gevolg van dit alles was, dat dc fakkeloptocht tot besluit van de mei-viering, waarvoor toestemming was verleend, niet kon doorgaan. Ook de taptoe yan de politiebapel, die op De Dam zou worden gehouden kon niet doorgaan. Tot in de nacht waren nog duizen den op straat, kennelijk in afwach ting van nieuwe rellen. De politiemacht bleek echter groot genoeg te zijn om de herrieschoppers rustig te houden. Haarlem In Haarlem had de politie het giste ren tussen tien uur 's avonds en half een 's nachts druk met honderden jon geren, die tot baldadigheden overgln- keerd uitgelegd. Aan onbezonnen verandering of vernieuwing om da vernieuwing heb ik geen behoefte. Veranderingen die een verbete ring inhouden ook in het kies stelsel zijn mij echter vanzelf sprekend van harte welkom- Dit heeft de minister van binnen landse zaken, mr. H. K. J. Beernlnk, gezegd op de Algemene Vergadering van de CHU in Apeldoorn. De be windsman zei dat hij liever fractielei- de CHU was gebleven maar gegeven moment meende da verantwoordelijkheid van het mi nistersambt dat hem werd aangeboden niet te mogen afwijzen. CH-fractieleider J. Mellema betoog de, dat de regering naar zijn mening uiterst voorzichtig moet zijn de werk gelegenheid te sterk aan de budgettai re grenzen te binden. De CH-fractie heeft de afgelopen ja ren steeds aangedrongen op een voor zichtiger financieel beleid. Maar zij heeft daar altijd op laten volgen dat de werkgelegenheid daarbij niet in da knel mag komen. Op dat standpunt staan we nog, al dus de heer Mellema. Hij sprak de hoop uit dat spoedig een derde CH-staatssecretaris in het kabinet-De Jong zal worden benoemd. De heer Mellema noemde het van het grootste belang dat de Unie posi tief meewerkt en meedenkt aan da discussie over de partij vernieuwing. Deze gesprekken moeten naar zijn mening in een rustige sfeer gevoerd kunnen worden. Hij achtte het daarom van het grootste belang dat het kabi net-De Jong vier jaar kan aanblijven. De heer Mellema achtte het voor de image van de CHU nodig dat het in da Unie tot een duidelijke besluitvorming komt. „Men verwijt ons nog te vtel vaagheid en het innemen van een standpunt als andere partijen dat reeds gedaan hebben", aldus de heer Mellema. We zullen oog moeten hebben voor de toekomst; remmende behoudzucht los moeten laten en ons bewust moe ten zijn van de dynamische tijd waar in we leven, zo zei de CH-fractielei- „Arrestatie Hans Metz onrechtmatig" AMSTERDAM Het comité voor da verdediging van de slachtoffers van de klasse-justitie heeft mede namens on geveer 200 personen een brief aan de minister van justitie gezonden. Hierin staat dat het comité de arrestatie van Hans Metz onrechtmatig vindt Hans Metz werd op 6 april gearres teerd voor zijn aandeel in het provo blad „God, Nederland en Oranje". In dit blad stonden tekeningen die beledi gend werden geacht voor de Koningin* Ondertekenaars van de brief zijn om.: Peter Schat Ed Hoornik, J. Ih Donner, Louis Andriessen, Henk de By, Renate Rubenstein, Rinus Ferdinandus- se. Ton Regtien, Jan Blok, Simon Vin kenoog, Roel van Duyn, Irene van da Wetering, P. Eickenboom, W. Oskam, Th. Wiering, Luud Schimmelpenninek, O. Boetes en B. Opland. grote groepen trok men door de stad, het verkeer belemmerend. Op de Grota Markt roofde men de gemeentevlag, die in vlammen opging. Hier draaiden de jongens de brandkraan open, zo een grote fontein veroorzakend. Ook duw de men nog een auto in het water.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7