Kerken op de bres voor het welzijn van Noord wijkers Commentaar Mooi corso trok zaterdag duizenden de zonovergoten bollenstreek naar extra Boodschap Denk vooral ook aan de kinderen J. Boogaarts 25 jaar in Leids jeugdwerk Enthousiasme in Oegstgeest Corsoprijzen Politie en jury hadden het niet gemakkelijk Drukker dan ooit, maar organisatie perfect s DINSDAG 2 MEI 1967 Kritiek op jacht naar geld ▼an winkels op zondag te verruimen, is dus toch nog iets goeds voortge vloeid: de kanselboodschap, die zon dag jl. in alle kerken van Noordwijk aan Zee is voorgelezen en door mid del van de kerkbladen en de dag bladpers verder wordt verspreid. Het open zijn van (meer) winkels op zondag gedurende een langere pe riode van het jaar was een aanleiding tot het schrijven en dat is ze geble- I ven. De Kerken zeggen er in directe zin geen ja en geen nee tegen, maar één facet is van de vele die tezamen de vraag oproepen: hoe kan ik chris- I ten-zijn in een toeristenplaats? Het antwoord van de Kerken is een voudig: men moet zijn houding tegen- over de gasten en het werk dat men ten behoeve van hen verricht, zien in het licht van het Evangelie. jDat betekent volgens hen, dat men in de eerste plaats positief staat tegen over het begrip „toeristenplaats" met de aangename en de minder prettige j consequenties die dat met zich brengt. J Maar dit licht brengt ook dreigende 1 gevaren aan de dag en praktijken waarover een scherp „nee" wordt uit gesproken. De verkeerde grondhouding die de ker ken kritiseren, is de toenemende ver- j materialisering; 't verdienen van veel j geld boven alles stellen en daaraan zelfs het geluk en de gezondheid van kinderen opofferen. Of dit nu op zon- dag of op maandag gebeurt, het moet zonder meer worden veroordeeld. I Inderdaad ligt hier dé grote verzoe- 1 king voor inwoners van een op het I toerisme ingestelde gemeente. Her haalde malen vestigden wij in deze j krant hierop naar aanleiding van uit eenlopende gebeurtenissen de aan- I dacht, berichten waarop de kansel- boodschap duidelijk aansluit Dat de Kerken hier nu openlijk over j hebben geschreven en er de strijd tegen aanbinden, verheugt ons. Blij I kan men er ook mee zijn, dat hier niet écn kerkgemeenschap aan het woord is, maar dat rooms-katholie- ken, gereformeerden en hervormden elkaar hebben gevonden. Het getuige nis wint erdoor aan kracht. Noordwijk aan Zee kan met dit dui delijk sprekende geweten van harte worden gelukgewenst. kamerbreed (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE De Gereformeerde Kerk, de Hervorm de Gemeente en de rooms-katho- lieke Kerk hebben zich gezamen lijk met een soort herderlijk schrij ven tot hun gemeenteleden ge wend mei het dringende verzoek het verdienen van geld niet boven alles te stellen en meer aandacht te schenken aan het lichamelijk en geestelijk welzijn. De boodschap, die als bh tel draagt „Christen-zijn in een toeristenplaats"is zondag in de kerken voorgelezen. In de prediking werd er nader op inae- Directe aanleiding tot het samen stellen van het geschrift was de ver ruiming van de openstelling op zon dag van winkels en bedrijven gedu rende de zomermaanden, waartoe de gemeenteraad onlangs besloot Daarom begint de boodschap met een aantal opmerkingen over de vie ring van de zondag. Uitgaande van de betekenis van de zondagsviering ko men de Kerken evenwel ook te spre ken over de consequenties van de zomerverhuur, over woekerwinst en over het misbruik maken van de wo ningnood. Geschenk De Kerken schrijven de zondag te aanvaarden als een geschenk van God, als een heilzame onderbreking van het dagelijks werk. Gezien de aanwezig heid van vele gasten, ook en vooral op zondag, is er niet aan te ontkomen, dat ten gerieve van de vakantiegan gers bepaalde werkzaamheden worden verricht. Maar er wordt op aange drongen deze noodzakelijke arbeid te beperken, opdat de zondag zoveel mo gelijk tot zijn recht komt tot eer van God en tot geestelijk en lichamelijk welzijn van alle mensen. De Kerken menen, dat het al of niet vieren van de zondag wel degelijk te maken heeft met de geestelijke en lichamelijke ge zondheid. Het seizoen vergt veel van allen die bij het toerisme zijn betrokken. De plaatselijke artsen bijvoorbeeld krijgen te maken met allerlei klachten die een gevolg zijn van gebrek aan rust en ont spanning. Daarom doen de Kerken niet alleen op grond van principiële, maar ook uit sociale overwegingen een beroep op een ieder de zondag in ere te hou den. En omdat de zondag naar hun inzicht in de eerste plaats is ver kregen om zich te richten op de Schepper, dringen zij er sterk op de niet te vermijden werkzaamheden op die dag zo te regelen, dat in elk geval de kerkdiensten niet behoeven te worden verzuimd. Bedenkelijk De zomerverhuur wordt door de Kerken positief gewaardeerd voorzo ver daartoe een financiële noodzake lijkheid aanwezig is. Is dat niet het geval dan wordt zij een bedenkelijke zaak genoemd voorzover er allerlei met name genoemde risico's worder gelopen. Gebleken is, dat vooral de kinde ren gevaar lopen de dupe te worden van een langdurig verblijf in een klein zomerhuis. Het met velen in een beperkte ruimte leven geeft span ningen. De kinderen krijgen te weinig nachtrust en voor het maken van huis werk is niet voldoende gelegenheid. Waar moeten ze blijven bij slecht weer? Voor veel speelgoed is ge woonlijk geen ruimte beschikbaar. Dit zijn geen denkbeeldige zaken. Dat blijkt uit het feit, dat de artsen spreken van de 'Noordwijkse ziekte'. Daarmee duiden ze de vage klachten van kinderen die 's zomers aan dacht en rust tekort zijn gekomen. Het verblijf met velen in een be perkte woongelegenheid geeft ook spanningen ten aanzien van de huwe lijksbeleving en de verhouding tus- ouders en kinderen. Vooral bij het slapers houden, wordt de huisvrouw extra belast. Hulp van de andere gezinsleden om de taak van rouw des huizes te verlichten i* dringend noodzakelijk. De Kerken doen een ernstig beroep op allen te trachten de kwade ge volgen van zomerverhuur en slapers houden te vermijden. Vooral terwil- le van de kinderen moeten de ouders zich offers getroosten. Ontspanning Aan de andere kant menen zij, dat door diverse instanties, waartoe de Kerken ook zichzelf rekenen, te wei nig positieve hulp en voorlichting is geboden ten aanzien van deze zaken. Gepleit wordt voor voorzieningen, die de geestelijke en lichamelijke ge zondheid kunnen bevorderen, waartoe vooral ontspanningsmogelijkheden moeten worden gerekend. Vervolgens wordt ingehaakt op krantenberichten, waaruit is geble ken, dat in sommige gevallen bij zo merverhuur en slapers houden de geboden accommodatie en de ver leende diensten niet in verhouding staan tot de gevraagde prijs. Dit is geen goede reclame voor de bad plaats en tevens in strijd met de eerlijkheid van mens to>t mens. De Kerken denken daarbij ook aan de zeer hoge prijzen die buiten het seizoen soms voor zomerhuizen wor den gevraagd. Dit wordt misbruik maken van de woningnood genoemd. Deze handelwijze is teveel gericht op winstbejag en ernstig in strijd met de naastenliefde, die ons door Chris tus is opgedragen, In het schrijven wordt er de na- LEIDEN Op 1 mei '67 was het 25 jaar geleden dat de heer J. Boogaarts zich als tweede leider aan het jongens werk Phebe verbond. Reeds in 1945 kreeg hij de algehele leiding van dit jongenswerk. Was er bij zijn komst slechts één groep, nl. jongens van 12—16 jaar, onder zijn leiding werd dat van 8—17 jaar, gesplitst in meer groepen. Het jongenswerk dat aanvankelijk onder herv. wijkgemeente het Cen trum ressorteerde, ging, na opheffing van deze wijkgemeente over naar wijkgemeente Molenwijk waarbij te vens de naam Phebe veranderde in De Valkeniers. Dank zij het enthousiasme en de grote ijver van Boogaarts is het jongenswerk nog steeds bloeiend. Hij verstaat de kunst steeds nieuwe vor men van jeugdwerk te bedenken. Niet alleen het jongenswerk, ook ander jeugdwerk had zijn aandacht. Zo was hij spreker en organist van de kin- derkerk Nathanaël en ruim 30 jaar spreker van de kinder Phebe, nu „de Goede Herder", een aantal jaren lid van de Prov. commissie Zuid-Hol land van het CJV, terwijl ook de LCKV en de LJA ziin aandacht heb ben. Hij is nog secretaris van de jeugd werkcommissie Molenwijk en van de classicale commissie voor jeugdvor- ming classis Leiden. Als blijk van waardering voor wat hij voor het jeugdwerk heeft gedaan biedt de leiding hem zaterdag 6 mei in gebouw De Goede Herder, Oude Vest nr. 13, van 4.306 uur een receptie aan. waar iedereen van harte welkom druk op gelegd, dat de Kerken in het algemeen positief staan tegenover het toerisme. Met dankbaarheid wordt geconstateerd, dat Noordwijk een groot deel van zijn welvaart daaraan heeft te danken. Maar dit neemt niet weg, dat men als chris ten ook zijn houding tegenover de gasten en de werkzaamheden die het leven in een badplaats met zich brengt, moet zien in het licht van het Evangelie. Daarom werd deze boodschap uitgegeven. Kinderoptocht in Rijnsburg RIJNSBURG Drumband DWS opende gisterochtend de festiviteiten met een mars door het dorp. Hoogte punten waren een aubade door school kinderen en een kinderoptocht. Bur gemeester Koomans liet in zijn toe spraakje na de aubade een hoeraatje uitbrengen op Pieter van Vollenhoven, die zondag ook jarig was. Er werd een leuke kinderoptocht ge houden en na afloop kregen de kinde ren een traktatie, 's Middags trad het kindercircus Atleta op. Het gevarieer de programma viel zeer in de smaak. auspiciën van de Oranjevereniging op het plein voor het raadhuis. In Vliet- hof werden klaverjaswedstrijden ge- houden. J. van Delft werd winnaar. OEGSTGEEST Met een vele me ters lange lampionoptocht begon za terdagavond de succesvolle viering van Koninginnedag, die de organise rende Oranjevereniging een ledental van duizend deed passeren. De be langstelling voor alle evenementen was dan ook groot. Aan de aubade namen 500 schoolkinderen deel, aan de kleuterstertocht 600 kleintjes, aan het tonknuppelen ruim 150 volwasse nen, aan de morgenspelen ruim 400 kinderen en aan het ringsteken voor bromfietsers 16 jongens. Voorts waren er feestelijkheden als de massale ballonsoplating (600 stuks), het virtuoze kunstwielrijden van de groep 'De Heidebloem' uit Heerier - heide, de poppenkast- en goochel- voorstellingen, het vuurwerk en het traditionele kermisterrein. Het nieuwe programmapunt, de bromfietswedsrtrijd, belooft wegens de enthousiaste ontvangst een blijvertje te worden. In de sportieve kamp won P. Bouwman de eerste prijs (ƒ10). NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 Telefoon 01710-25036 BOLLENSTREEK De prij zen werden onder de corso wagens als volgt verdeeld: personenwagens: ereprijs: Weyers-Mensen, Vijfhuizen; tweede prijs: Kamsteeg, Oegst geest/Lisse, Beerkens Keukens, Haarlem; derde prijs: Bierman, Leiden, Zwart. Haarlem, Kort, Haarlem, Willemse-Laarman, Haarlem, „De Oriënt", Haarlem; (praalwagens: klasse I ere prijs: Lentedroom (Willemse), Viitesse (Bloembollencultuur Noordwijkerhout); eerste prijs: Slapstick (kwekers De Zilk), Hitparade (Bloembollencultuur Bennebroek-Vogelenzang); twee de prijs: Op de markt (markt-, straat- en rivierhandel), Draka (draad- en kabelfabriek te Am sterdam), Oriënta (Bond van bloembollenveilingen)derde prijs: Op 't slappe koord (ge meente Sassenheim), New Line (Bloembollencultuur Warmond, Noordwijk, Voorschoten-Veur en Wassenaar), Kukeleku (Mecha nisatie Bollenstreek), Eet sma kelijk (Produktscha pluimvee en eieren), Abstractie (Keuken hof, I^isse), Syntraciet (Staats mijnen, Heerlen). Gondola (Bond van detail-bloembollen handelaren); klasse II: ereprijs: Motion (ge meente Lisse), Zwanenmeer (ver. De Narcis); tweede prijs: 't Uiltje (Bloembollencultuur Sassenheim), De Ongrijpbaren (Centraal Bloembollencomité); klasse III: ereprijs: Delfts Blauw (Lucas Bols); ;tweede prijs: Coloriet (Wanaar, Frijlink, Bulbhorst, Westerbeek, Verde- gaal en Nieuwenhuis), Flipper (Bloembollencultuur Lisse), Pa- ganini (gemeente Hillegom). iSSilIPW BOLLENSTREEK Het twintigste bloemencorso van de bollenstreek mocht er zijn. Het heeft zaterdag terecht duizenden toeschouwers in ver rukking gebracht met zijn elegance, sierlijkheid en charme. Drieëntwintig praalwagensacht personenauto's en tiointig muziekcorpsen vormden een- fleurig lint- in de zonovergoten streek. Voor het eerst reed de stoet niet heen en terug langs de bollendorpen, maar koerste van de Warmonderdam te Sassenheim in één ruk door naar Bennebroek en vandaar, na een pauze, naar het eindpunt Haarlem. Bewonderd, gefotografeerd en gefilmd door duizenden uit binnen- en buitenland Het was drukker dan anders op een corsodag. Of de schaatskampioenen Stien Kaiser, Cees Verkerk en Ard Schenk (op de wagen „De ongrijp baren") zoveel meer mensen naar de bollenstreek hebben gelokt of dat de er de oorzaak van is geweest, valt moeilijk te zeggen. De politiemensen die het verkeer hadden te regelen, hebben in elk geval hun boterham met hard werken verdiend. Ook de jury had het niet gemakke lijk, doch tenslotte kwam als winnaar van de beker voor de mooiste praal wagen van het corso „Lentedroom" van de firma's Willemse uit de bus. De driedelige creatie met de onder gazen afdakjes gezeten Hollandse, Duitse en Franse jonkvrouwen. Het predikaat „mooiste kleurencom binatie" was voor het poëtische „Zwanenmeer" van de vereniging „De Narcis". De beker voor de meest ori ginele idee ging naar „Op de markt van het bedrijfschap detailhandel. De laatste bijzondere prijs, die voor de meest humoristische praalwagen, werd veroverd door de kwekers en belang hebbenden van De Zilk met „Slap stick", waarop Stan Laurel en Oliver Hardy en Charlie Chaplin menigeen een glimlach van herkenning ontlok- Behalve deze winnaars van wissel- prijzen lieten nog veel anderen heel wat moois en grappigs zien. Zo zullen de vier Beatles niet aan de aandacht van het publiek zijn ontsnapt en even min de Paganiniviool, de koorddanser, Flipper en (bij de personenwagens) de tinkelende Chinese creatie Miss Voor de rechtstreeks bij het corso betrokkenen was het prettig, dat men de route niet meer voor de tweede maal behoefde af te leggen. In Haar lem besloot men de optocht met onder meer een receptie in aanwezigheid van de Engelse miss Tulipland) en een taptoe. De bewoners van de bol lendorpen vonden het echter over het algemeen minder gezellig: in het vo rige jaar was juist de periode tussen de beide keren dat het corso voorbü trok, zo feestelijk. Bij de andere wedstryden gingen de eerste prijzen naar: trottoirtekenen: Huub van Elzen; bloempottenrace: Gaby de Weert en Adri Stam; was ophangen: Marian Suzan en Natas ja Ihrandi; bordenrace: Petra Momberg en Anneke Wesitrik; klosjewinden: Bart van Elzen en Peter Vink; blok- kenrace: Kees van Zandwijk en Wim Anholts; kar trekken: Hans Abra hams. Nieuw huis voor zeeverkenners OEGSTGEEST De zeeverken ners 'Sagara Satrya's' hebben zater dagmiddag liun nieuwe groepshuis (de verbouwde paardenstal van de Ma- riahoeve aan de President Kennedy- laan) en botenhuis officieel in ge bruik genomen. Met een krachtige trompetstoot gaf locoburgemeester M. van der Voet, zelf oud-padvinder, het sein daartoe. In aanwezigheid van ge nodigden en groepsleden. Nadat de plaatselijke commissie van het Nederlandse padvindstersgilde en de Nederlandse padyinders op deze wijze het groepshuis van het gemeen tebestuur van Oegstgeest symbolisch overgedragen had gekregen, gaf voor zitter G. H. W. Lignac de aanwinst in gebruik aan schipper M. H. den Hol lander, leider van de Sagara Satrya's, daarbij het ontwerp voor eèn nieuwe groepsvlag overhandigend. Nog meer geschenken kreeg de groep van NPV-hoofdcommissaris E. J. H. Volkmaars (een portret van Baden-Powell) en van de Noordwijk se zeeverkennersgroep (een bande lier voor de groepsvlag). Voorzitter P. van Duyn van de groepscommissie vertelde van de eni ge tijd geleden door de commissie aangekochte sleepboot, die de echt genote van schipper Den Hollander (zij is zelf jarenlang akela geweest) daarna 'Sagara Dewi' doopte. De groep bezit nu, behalve de sleepboot, vier vletten en een motorboot. Voor oubaas Volkmaars werd tot besluit van de plechtigheid een vlootschouw gehouden. Kinderoptoclit werd in Voorschotem hoogtepunt VOORSCHOTEN Er is geen Voorschotenaar geweest, die kans ge zien heeft gisteren alle festiviteiten na te lopen. Hoogtepunt was zonder twijfel de grote kinderoptocht. Ieder jaar wordt de tocht langer en fleu riger. Dit jaar traden voor het eerst de beide harmonieverenigingen weer apart op en begeleid door nog een drietal harmoniegezelschappen tarok- ken ongeveer 3000 kinderen door het dorp. Het ringsteken te paard trok zeer veel belangstelling, meer dan het al oude kuipjesteken en de kinderspelen. De voetbalwedstrijd SVLVWil helmus werd een half uur voor het eind gestaakt wegens een beenbreuk van de SVLV'er Wiegant. De kermis trok de hele dag veel bezoek, terwijl het beatfeesrt in het Cultureel Centrum in de avonduren weer een uitverkocht huis werd. Geen bijeenkomst in kerk Zoeteiwoude ZOETERWOUDE De aangekon digde bijeenkomst, die morgenavond in het kader van de dodenherdenking zou worden gehouden in de Hervorm de kerk, gaat niet door. Deelnemers aan de stille tocht wordt verzocht zich op te stellen bij de Schoutenbrug- hoek Watertje. Vertrek van dat punt om kwart voor 8. ZOETERWOUDE De Koninginne- feesten werden vrijdag ingezet met een klaver jas wedstrijd, waarvan F. Hulsbos winnaar wérd. Zaterdag was er poppenkast in Ons Huis voor schoolkinderen en voorts werd een volleybalwedstrijd gehou den. De Vrije Lijst werd winnaar. De uitslag van de maandag gehou den kinderoptocht is: 1 openbare la gere school met Vikingschip, 2 Stief- been en zoon, 3 Geboorteaangifte. Uitslag Schenkelloop: 1 C van Leeu wen, 2 L Onderwater. Uitslag puzzel- rit voor meisjes: 1 J Ver voorn en J v d Wiel, 2 P van Leeuwen; seniorent 1 Nic. Straafhof, 2 J v d Geest; ju- moren: 1 B van Rijn. In Katwijk en Noordwijk (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK/NOORDWIJK Het i een vreselijk druk weekeinde geweest. Zowel in Katwijk als Noordwijk zijn ten minste twintigduizend gasten on dergebracht. Op de VVV's heeft men ontzettend hard gewerkt. In Katwijk was het personeel zaterdag tot 's nachts half twee in touw, waarna om een chaos te voorkomen de volgende zon dagmorgen nog tot twaalf, uur 's mid dags moest worden gewerkt In Noordwijk werd het zaterdag avond half twaalf en zondag was men 's avonds om elf uur pas klaar. De beide VW's kwamen bedden tekort en moesten op een gegeven ogenblik gasten naar andere plaatsen verwij zen. Van Katwijk gingen gasten onder meer naar Woubrugge en Noordwijk bracht er zelfs in Breda en Bergen op Zoom onder. Goede contacten Deze verwijzing kon plaats hebben dankzij de goede voorbereiding, waar door men over lijsten met uitwijkmo gelijkheden in de hele provincie be schikte. Goede contacten met de de-re WVs leidden ertoe, dat men tenslotte in heel Nederland: terecht kon. In Katwijk werkte de VVV met veertig personeelsleden dn het kan toor. Daarbij kwamen de talrijke NOORDWIJKERHOUT De kam pioen van de afdeling Bollenstneèk, het Noordwijkse DIO (heren) en de kam pioen van de afdeling Leiden, „Rijns- burg", speelden in het seminarie een oefenwedstrijd. De Noordwijkse heren behaalden een even verrassende als verdiende overwinning. Het was een nuttige oefenwedstrijd voor de komen- .e promotiewedstrijden in Delft en Op een van de corsowagens za ten de drie schaatscracks van Nederland: Kees Verkerk, S'bien Kaiser en Ard Schenk. Een andere corsowagen stelde de Beatles voor. Foto Van der Horst vrijwillige medewerkers die de gas- ten in de verschillende wijken onder brachten en de spontane tipgevers, die nieuw adresmateriaal aanbrach ten. Ook de politie werkte mee door vóór het kantoor met drie man sterk het verkeker te regelen. De krachtige inzet van al deze wer kers en de goede organisttarische voor bereiding leidden er toe, dart de over weldigende gastenstroom geen spaak in het wiel kreeg gestoken. Alles ver liep vlot. Hert was ndet alleen drukker dan ooit, maar ook beter georganiseerd. De medewerking van de Kartw ijkers zelf verdient eveneens lof. Wie gasten kon hebben, had zich tijdig opgegeven, zodat men niet op het allerlaatste ogenblik behoefde te gaan zoeken naar adressen voor onverwacht arriverende toeristen. Voorschoter kermis draaide volop Voorschoten. Op hert M.O.C.-terrein draaide de kermis volop terwijl in het Cultureel Centrum de school jeugd genoot van toneelvoorstellingen van „Het Masker". In de middag werden wieler wedstrijden in „Adegeest" gehouden. De Leidse ren- en tourvereniging „Swift-combinatie" reed in samenwer king met de Koningin Wilhelminaver- eniging de grote ronde van Voorscho ten. Om twee uur kwamen de adspi- ranten aan de start voor een 15 km.-race en om half drie de ama teurs en nieuwelingen voor een afstand van 60 kilometer. De wedstrij den trokken veel publiek. Grote be langstelling bestond er ook voor de wandelpuzzeltocht van de „Bromoto- club Voorschoten". De lengte van de tocht was 6 kilometer en er waren 2 klassen: „geoefende en niet-geoefencU puzzelaars". Ook gingen veel Voorschotenaren met hun foto-apparaat op stap om te proberen een van de vele prijzen te bemachtigen door „het plaatje van het feest" te schieten- Dodenherdenking VOORSCHOTEN De Dodenher denking is woensdagavond. Om half acht komen de nabestaanden en het gemeentebestuur bijeen in het raad huis. De stille tocht door het Berk houtpark gaat naar het verzetsmonu- ment aan de Koningin Julianalaan. Na het spelen van enige liederen door de harmonieverenigingen, hot luiden van de dorpsklok en de twee minuten stilte om acht uur volgt de kranslegging voor het monument.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5