UG\ Zendingsdag in Hilversum trok zevenduizend mensen LIGA A. WAPENAAR Belgische jongeren menen Protestanten zingen erbarmelijk slecht SPAANSE KERKEN ZETTEN VRIJHEID OP HET SPEL Zendelingen moeten weg uit Guinee Kerk van Dachau in gebruik genomen In memoriam Politie in Spanje schiet op betogers DINSDAG 2 MD I 1967 Een woord voor vandaag „Here, herstelt Gij in deze tijd het koningschap voor Israël?" Dit is de laatste vraag die de discipelen aan de Here Jezus stellen eer Hij van hen opvaart naar de hemel. Het is een typisch nationale vraag. Maar er zit ook iets heel persoonlijks in deze vraag. Tussen de regels door lees je: „En worden we nu gauw allemaal minister?" Juist daarom geeft Jezus op de vraag eigenlijk geen antwoord. Of eigenlijk welmaar dan op de onuitgesproken vraag. Gij zult Mijn getuigen zijn, zegt de Heiland. Hij zegt als het ware: Ik heb u niet geroepen om te regeren maar om te getuigen. Ik geef u geen macht over mensen, maar kracht om u, ook als de wereld de oren toestopt, te spreken. In de kerkgeschiedenis bleek steeds weer dat de kerk het eerste zocht. Telkens weer probeerde ze de wereldlijke macht te verkrijgen. Of ze bemoeit zich met politiek? Mag dat dan niet? Ja en neen. De vraag is, uit welk oogmerk toil de kerk politiek spreken. Wil ze eigenlijk op de stoel van de wereldlijke macht gaan zitten en aan de touwtjes trekken, of wil ze werke lijk waarschuwen, profetisch spreken, wijzen op de opgestane Heer, die alle macht heeft. Daarom is het onjuist voor of tegen de vraag: „Mag de kerk zich met politiek bemoeien?" te zijn. Het gaat er om: Wil de kerk regeren dat wijst de bijbel af of dienen. Dat laatste is de eis. We lezen vandaag: Hebreeën 9 23-28. Familiedag Geref. Gemeenten (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Minder dan vorig jaar, maar toch nog meer dan zevenduizend mensen waren gisteren weer present op de zen dingsdag van de Gereformeerde Gemeenten. Dat is ruim tien pro cent van de hele kerkgemeenschap. De zendingsdag (elk jaar op Koninginnedag) is uitgegroeid tot een soort massale ontmoetingsdag, een gezellige familiebijeenkomst, waar de gezinnen in hun geheel heentrekken tot de kleinste kleuters. Het zonnige weer en de prachtige omgeving van de Expo-hal deden ook gisteren de dag weer bij voorbaat slagen. De collecte bracht 22.000 gulden op. H. Rijksen i Zacharias i tijd komen, dat God Gouda, zendingsdeputaten, zijn openingswoord 8:23. Er zal een tijd de heidenen tot jaloersheid brengt. De Kerk heeft de belofte, dat als zij laat horen „Kom ga met ons en doe als wij", de heidenen zullen zeggen „Wij zullen met u gaan". Maar als de kerk deze roeping on trouw wordt, geeft ze de duizenden der heidenen prijs aan het verderf. Een kerk, die geen zending bedrijft, aldus ds. Rijksen, is voor God een onbruikbaar instrument. Ds. A. Vergunst uit Rotterdam gaf als secretaris van zendingsdeputaten een verslag van de huidige situatie op de zendingsterreinen. Ds. G. Kuyt kan op 60 tot 70 toehoorders rekenen. Hij zal niet lang meer alleen zijn. De op roep van deputaten om een *weede zen- dingling voor West-Irian (tevens land bouwkundige) heeft er een groot aantal jon^ geschreven zich beschikbaar stellen. Niet gering haar werk vertellen, maar zij is onver wacht in een ziekenhuis opgenomen. Een brief van haar, voorgelezen door ds. Vergunst, gewaagde van gestage vordering op allerlei gebied. Kweekschooldirecteur P. Kuyt uit Gouda legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat wie vraagt naar vruch- op het zendingsveld. moet beden ken, dat er een innig verband is tus sen het geestelijk peil daar en hier. De. inspiratie voor de zendingsmensen moet uitgaan van de gemeenten hier. j Wij moeten bereid zijn onze beste jon gens en meisjes, die we hier zo goed kunnen gebruiken, af te staan voor de lending. Thermometer geleid, dat kerkredactie) spot. Maar vaak1 merkt door ironie ei is dat een uiterlijke nerlijke angst en onzekerheid te ver bergen. De jongeren die de heer Hanappe ondervroeg reageerden met een kleine uitzondering vrij positief op het cate- „„JSÜL chisatieuur. Catechisatie in klein ver-, |en°Duitse"Vrts worden~~aangetrok- gewaardeerd,ken band werd het mits er de mogelijkheid was, zoals één jongeren het uitdrukte, voor je vrienden en de domi- r (Van ANTWERPEN Belgische jongeren vinden dat er uitgespro ken slecht wordt gezongen in de protestantse kerken. Ook de pre ken van de predikanten staan bij hen slecht aangeschreven. Merk waardig is dat jongeren het gods-j™e'*! dienstonderwijs van diezelfde pre-! geSpreJk dikanten veel hogere cijfers ga- nee. ven. Tegen de tijd waarop de kerk diensten gehouden worden, hadden de de pedagogie, meesten geen bezwaar, maar wel tegen] veel preken. Sommigen klaagden dat; ze te lang zijn, en bijna allen dat ze te' theoretisch zijn. „Ze raken maar zel den de kern van de zaak". Over het algemeen vinden de Belgische jonge ren de kerkdiensten te saai en te intel lectualistisch. Kerkgeschiedenis Het godsdienstonderwijs dat door predikanten en andere bevoegden op school gegeven wordt gooide hoge ogen. Dat wil zeggen, voor de helft. Het bestaat uit twee delen: een uur kerkgeschiedenis en een uur bijbelstu- per week. Of de kerkgeschiedenis het werk, dat het Gereformeerde Ge meenten-team in Nigeria (nu acht man) verricht. De Bethesda-kliniek ishet enige ziekenhuis voor een ge bied half zo groot als Nederland. Vo- lar werden 30.000 jnenser De herhaalde oproep Weer een jubileum HILVERSUM Voorzitter ds. H. Rijksen had zich kennelijk verrekend. In zijn openings woord gewaagde hij namelijk van een jubileum. Hij memoreer-, de, hoe in 1957 de eerste zen dingsdag was gehouden. „En thans mogen wij u voor de tien de maal een hartelijk welkom toeroepen." Ook vorig jaar werd gezegd, dat de zendingsdag een jubi leumsamenkomst was. Toen was het inderdaad de tiende maal. i het sl zullen dan de gevolgen het zendingsveld zijn? Het staat er -wat dat betreft niet zo mooi voor. De thermometer van Gods Konink rijk, aldus de heer Kuyt, loopt terug. Een revisie is nodig in Nederland, ook in de Gereformeerde Gemeen- Ds. P. Blok uit Dirksland liet zien, hoe de zending haar plaats heeft in het plan Gods, dat de aarde vol wordt van de kennis des Heren. Na een zen- dingsverhaal van de heer Nijsse uit Middelburg, dat in Suriname speelde werd afscheid genomen van de pen ningmeester van zendingsdeputaten, ds. A. Elshout, die naar Amerika gaat. Muzikale medewerking verleenden een zangkoor van ,,De Driestar" ei ganist Paalberends uit Vlaardingen op een hammondorgel. 1 hij i ne enquête hield onder 300 Hij sprak daarover op de jaarlijkse Bijbeldag van het Vlaamse protestan tisme in Antwerpen. Titel van zijn re feraat was: „Waarom en waartegen re ageert de jeugd?" Vorig jaar was de bijbeldag in ver band met de zondag niet doorgegaan. Maar dit jaar voor de 21ste keer kwa men de Vlamingen weer uit alle dor pen én streken om te zingen en t< luisteren en om 's avonds in een grote evangelisatiedienst ook naar buiten te getuigen. De laatste jaren is het gewoonte ge worden dat 's morgens gesproken wordt over een onderwerp dat de jeugd aanspreekt Twee jaar geleden sprak ds. Schoch uit Heemstede over seksualiteit, dit jaar kwam de kritiek van de jongeren op de kerk aan de DAKAR President Sékoe Toeré Guinee heeft de kerken in zijn land ge last, zich voor 1 juni te afrikaniseren. Hij deed dit in een radioboodschap ter eerste mei, die ..■Wij geven alle autoriteiten vai land opdracht, om bij overschrijding van deze termijn de buitenlandse ele menten, die dan nog niet vervangen zijn door Afrikanen, naar de grens van h keuze te brengen", aldus de Guin< president. De maatregel is volgens president Toe ré een uitvloeisel van een reeds in 1961 genomen besluit- Op een totale bevolking van 3,5 mil joen leven in Guinee ongeveer I rooms-katholieken en 5.000 protestanten. Van het rooms-katholieke episcopaat is de aartsbisschop een Guinees, ma; twee bischoppen zijn Zwitsers. HET WEER IN EEROPA (Va medewerkers) Succes jeugd Hanappe schetste eerst de vandaag. De prestatie heeft de grote belangstelling, zei hij. Het doen gaat voor de beschouwelijkheid. Het succes bepaalt de gedragsregels. Iedere situatie wordt zakelijk beoor deeld. Het taalgebruik wordt geken- MÜNCHEN Zondag is de protestantse kerk in het voor malige concentratiekamp Dachau officieel in gebruik genomen. Zoals bekend kreeg het gebouw de naam van Verzoeningskerk. Het is ge bouwd met geld uit West-Duits- land, Oost-Duitsland, Nederland, Frankrijk, Polen en Tsjechoslo- wakije. Dachau w concentratiekamp Duizenden hebben vonden tussen 1933 MADRID Vandaag begint de Spaanse Cortes (parlement) aan wordt niet goed gegeven, of de jonge- jp behandeling van de wet op de godsdienstvrijheid, die de Spaanse maar^het6"uif 66 k eri<eeschi e d e ni s" 1cree"'I protestanten enkele rechten geeft, maar ook een groot aantal ver vrijwel unaniem een onvoldoende püchtingen. Vorige week werd de wet besproken in de jaarlijkse Door vele jongeren werd echter aan- vergadering van de Spaanse Protestantse Raad. gedrongen op meer bijbelstudie. We! jviet nadruk werd gesteld dat de Spaanse kerken niet willen buigen voor de eis van de wet om jaarlijks de ledenregisters en fi nanciën aan de staat voor te leggen, zelfs als dit betekent dat de weinige rechten die de wet gaat geven verloren zullen gaan. Hij tintelt van vitaliteit en ondernemingsgeest. Geen 5 wonder: 't is een Liga-kindje. In de veelzijdige voeding zetelt een rijke schakering voedingselementen. Voor de groeiVoor beenderstelsel en gebit 1 Voor blakende gezondheid! voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Beroepingswerk Amersfoort-' CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid, Th, Rut- "ijmege 5EREI Bedankt voor Zoetermeer, K. de Gier e 's-Gravenhage-Centrum. UNIE VAN BAPTISTENGEM. Beroepen te Hoogezand, Ph Lindeman 's Morgens werkte aan de bijeen komst nog mee het Heldriameisjeskoor uit Den Haag onder leiding van Max Punt, met aan de vleugel diens zoon. Hans Punt en het muziekkorps van het Leger des Heils uit Rotterdam. In de middagbijeenkomst sprak ds. W. Glashouwer uit Driebergen en 's avonds de gereformeerde predikant ds. B. W- Ganzevoort uit Antwerpen-Hobo ken. 1 In de Spaanse Protestantse Raad zijn I Met dankbaarheid werd geconstateerd vertegenwoordigd de Episcopaalse dat de Spaanse protestantse kerken Kerk. de Protestantse Kerk (her-| ook dit jaar weer groei vormd), de Unie van Baptisten Ge meenten en de Federatie van Vrije1 Evangelische Gemeenten. De Verga dering van Gelovigen en de Pinkster- j slechts 5000 protestan ten in Spanje. Nu is hun aantal ge groeid tot 35.000. Tevens werd met dankbaarheid geconstateerd dat er een groeiend gevoel van saamhorig heid i: de verschillende deno- In de stichting ..Pro- i opbracht, le actie die 42L^P Bovendien gaven de kerken rechtstreeks nog eens 12.000 gulden. De kerk werd in gebruik genomen door de plaatsvervangend voorzitter van de Raad van de Duitse Pro testantse Kerk. dr. Kurt Scharf. Hij herinnerde aan het lijden: „Hier heeft men zonder ophouden God aan geroepen in verschrikkelijke ellende en doodskreten." Daarna bood de voorzitter van de Ne derlandse stichting, de heer D. A. E. de Loos een Nederlands geschenk aan Het Is een groot bronzen beeld van de Amsterdamse beeldhouwer C. Kneulman van de drie jongelingen in de vurige oven. Hij herinnerde er aan dat in Nederland het initiatief is genomen om deze kerk te bouwen. De kerk staat buiten het crematorium van het kamp. Op de hoofddeur zijn bijbelwoorden aangebracht Poolse kerken. VOOR IEDER DIE J NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Principe Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. dit blad O hokje zwart maken r i Die eenheid kwam vooral uit toen de wet op de godsdienstvrijheid ter sprake kwam. De wet erkent de ker ken niet als kerken, maar als vereni gingen. Ze worden pas erkend als er een sterke landelijke organisatie is, die principieel wordt verworpen door de Vrije Evangelische Gemeen ten en de Baptistengemeenten en ook door de Vergaderingen van Gelo vigen en de Pinkstergemeenten. eenkwam in Valencia, dat de staat zich niet mag bemoeien met interne zaken van de kerk. s De kerken willen dit principe handha ven zelfs als het betekent ook de rechten die de nieuwe wet geeft te zullen verliezen. De kerken besloten één lijn te trekken, en eigen rechten op te geven, als een andere kerke lijke gemeenschap gedwongen wordt dit principe van scheiding van kerk en staat op te geven. Bijbelgenootschap Tevens besloot de raad om een eigen protestants bijbelgenootschap te stichten. In Spanje is op het ogen blik een afdeling van het Brits en Buitenlands Bijbelgenootschap ge vestigd. Dit zal een reorganisatie on dergaan en omgezet worden in een zelfstandig genootschap. Verschillende commissies zullen wor den ingesteld. Zo werd een informa tiecommissie benoemd, die tot taak heeft de mogelijkheden te onderzoe ken van een gezamenlijk Spaans pro testants kerkblad. Een tweede com missie moet het stichten van pro testantse scholen stimuleren, terwijl de raad in de derde plaats een evan gelisatiecommissie instelde. In 1968 zal het vierde Nationale Pro testantse Congres worden gehouden. Als datum werd gekozen 31 oktober. Het congres komt in Barcelona bij een. Op dit congres zal honderd jaar Spaans protestantisme worden her dacht. De eerste protestantse ge meenschap in Spanje werd in 1868 i gevormd. DE protestants-christelijke „twintigers", zij die jong waren en schreven in de jaren twintig om gestalte te geven aan een eigen literatuur, zijn bezig van het toneel te ver dwijnen. Nog jl. vrijdag, toen ik sprak voor vrijgemaakte stu denten in Groningen, bleek mij dat er jongeren zijn wie die (betrekkelijke) bloeitijd van „onze" letterkunde fascineert. Iet geeft moed te bedenken, dat deze snel veranderende tijd, de- „rapidatie" zoals pater Adolfs zijn boek Het graf van God het ?mt. de heugenis aan de tijd tus- den bericht ontvangen. Kort tevo ren had ik gelegenheid gehad hem in zijn huis te bezoeken. Hij was helder en belangstellend en men kan zeggen dat hij tot zijn dood toe getracht heeft de literaire, theo logische en kerkelijke ontwikkelin gen te volgen. Wapenaar is altijd een trouw lezer van onze krant gebleven en de literaire kritieken daarin ontgingen hem niet. Hij heeft trouwens zelf veel kritische arbeid verricht. Schoolhoofd Voortreffelijk verzorgd door een toegewijde dochter, is hij, kort na een operatie, op 84-jarige Ipeftijd heengegaan. Hij werd geboren in Vlaardingen in 1883. Zowel van va ders als van moeders kant stamt hij van zeelui af. Hij is opgeleid tot onderwijzer en schoolhoofd ge- der Valk in De Ster der Christe lijke Weekbladen hem „onze Wape naar" noemde. Kort daarop las ik zijn novelle Vlaggetjesdag in Stem men des Tijds. Later las ik zijn gedichten in bundels als Het bete re land (1931) en De Vuurproef (1949). Het vers „Ik ben een zeiler- uit de eerstgenoemde bundel is lang populair geweest en vele ma len van kansels geciteerd. des doods, Uw zeeën staan, Neem. trouwe Loods, mij 't stuur dan uit de zwakke Twee stoelen Wapenaar was een fijn mens cumenisch gezind lang voordat dit woord bekend en misbruikt werd. Hij had een mystieke inslag, die wonderwel paste bij de Agnieten- berg en de stille Vecht, waar over heen ons op een keer bij een war- deling vaag kloostergezang roe- woei. Het was de sfeer van - Tho mas a Kempis. aan elkaar in de geest verbonden bij de begrafenis van de geniale Meindert Boss in 1937! Destijds re geerden de theologen en wij als christelijke literatoren zweefden tussen twee stoelen. Maar met elkaar hebben wij het goed gehad. Mede dank zij het ko ningskind Wapenaar. En nu is dit welbestede en lange leven voorbij. Woensdag a.s. wordt hij in Ber- kum begraven. Wij kunnen hem niet vergeten. Dr. C. Rijnsdorp. Bijna tweehonderd hervormd- gereformeerde zondagsscholen UTRECHT Bijna tweehonderd zon dagsscholen zijn nu aangesloten bij de hervormde zondagsscholenbond op ge reformeerde grondslag. Verder zijn 162 kerkeraden en 1798 leiders en leidsters lid. i de Dat bleek uit het jaarverslag t secretaris, de heer Jac. v-d. Berg uit Ede, op de jaarvergadering van de bond die zaterdag gehouden werd. De voorzitter, ds. W. Vroegindeweij uit Katwijk, legde er in zijn openings woord de nadruk op, dat men het zon dagsschoolwerk alleen kan doen vanuit een levend geloof, een levende gemeen schap met de Heiand en met de Bijbel. De schrijver J. W. Ooms uit Gies- senburg sprak over de voorstellingswe reld van het kind- Voorzitter Unilever Ondernemers zijn geen uitbuiters winsten trachten te behalen zonder ons van moraal en fatsoen iets aan te trekken." Met deze woorden bond de voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, de heer H. S. A. Hartog, vanmorgen tij dens de aandeelhoudersvergadering de strijd aan tegen wat hij noemde „de onwelwillende houding die in veel krin gen tegenover de ondernemer bestaat." „Wii allen hebben onze overtuiging omtrent de juiste bejegening van onze medemensen en wij beseffen terdege dat onze handelingen in het belang van de toeleggen op gewetenloze praktijken, bedrog en op het uitbuiten van hi medewerkers om steeds hogere winsti te kunnen behalen. Zij zijn er ook ni s hun eigen zaak onher- nouden". aldus de deze duistere paden t MADRID In Spanje zijn gisteren in veel steden wanordelijkheden voor gekomen. In San Sebastian werd een negentienjarige jongen ernstig in de nek gewond toen de politie het vuur opende op demonstranten. Er zijn tal- In Madrid waren er volgens oog getuigen zoveel politeagenten op de been, dat er geen ruimte overbleef voor demonstraties. Qok jn Bilbao waren demonstraties onmogelijk. Het persbureau Cifra berichtte dat ongeveer 3000 Spanjaarden aan de monstraties hadden deelgenomen. In de meeste provincies was de normale toestand vanmorgen hersteld. In Madrid werden generaal Franco zijn echtgenote op de jaarlijkse

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2