PRINS WILLEM ALEXANDER Goudroof in Londen: 140 staven buitgemaakt toegejuicht JAMIN 1 Hugu Drie namen van prins Claus Vernoemd naar laatste prins weekend-systeem 625.000 buitenlanders bezochten Nederland Duitsers van pier gered Letterlijke tekst Kerken in Spanje: Neen tegen staat KIJK VANAVOND VUF VOOR ACHT Dinsdag 2 mei 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stintvutich li ghtblavan mijn hart in teghenipoatl" Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De jonge prins heeft vijf namen gekregen: Willem Alexander Claus George Ferdinand. Bij de aangifte de geboorte vanmorgen in het Utrechtse stadhuis deelde prins Claus mee, dat zijn prins Alexander zou worden genoemd. '(Ven een onzer verslaggevers) UTRECHT De zoon van prinses Beatrix en prins Claus heet Willem Alexander Claus George Ferdinand. Hij wordt Alexander genoemd. Dit „geheim van Draken- steyn" is vanmorgen ont huld bij de aangifte van de jonge prins voor de burger lijke stand in Utrecht. Vóór de aangifte van morgen om tien uur in het Utrechtse stadhuis had prins Claus, zoals de traditie wil, zijn zoon getoond aan de ambtenaar van de bur gerlijke stand, burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Dat geschiedde evenwel in het Academisch ziekenhuis, waar het kind geboren werd. De plechtigheid in het stadhuis duurde nog geen half uur. In te genwoordigheid van de getuigen, prof. dr. L. J. M. Beel, vice-presi- dent van de Raad van State, en de heer P. J. S. de Jong, premier en minister van algemene zaken, las mr. De Ranitz de geboorte akte voor zoals die bij de wet is voorgeschreven (zie onder). Op dat moment wist het Neder landse volk hoe de jonge prins zou heten. De radio zond van deze plechtigheid een recht streekse reportage uit; de tele visie-uitzending volgde vanmid dag om één uur. De burgemeester noemde de jonge Prins een „prachtige, flinke, kernge zond uitziende baby". Hij zei, dat de zoon van het prinselijk paar veel lijkt op de foto, die prins Bernhard inder-' tijd kort na de geboorte van prinses Beatrix heeft gemaakt. Belangrijke taak In een korte toespraak na afloop van de aangifte zei jhr. De Ranitz, dat hij het een bijzonder voorrecht had gevonden, de baby te mogen inschrij ven. Hij gaf zijn beste wensen voor een algeheel herstel van prinses Bea trix, voor een voortdurend blakend welzijn van de Prins en voor een spoedige terugkeer naar Drakensteyn. Hij merkte op, dat de feestvreugde van het Nederlandse volk extra groot is, omdat er een mannelijke telg van Oranje is geboren, een baby, die de prachtige eerste voornamen Willem Alexander heeft gekregen. ..Hem is een uitermate belang rijke taak en toekomst beschoren. Zijn opvoeding zal daarop gericht zijn", aldus de burgemeester. Hij sprak de hoop uit, dat de Prins mag opgroeien in Gods goedheid. Het défilé dat gistermorgen langs paleis Soestdijk trok, was groter en grootser dan voorgaande ja ren. Origineel waren de talloze huldeblijken, zoals die van deze parmantige heldentenor in jaquet en met pruik. Rammelaar Als heripnering aan de geboorte aangifte bood de heer De Ranitz prins Claus een rammelaar aan, die in de afgelopen drie dagen is ontworpen en gemaakt door een Utrechtse edelsmid. Na het officiële gedeelte dronken prins Claus, de getuigen, de burge meester en de andere aanwezigen het traditionele kopje kandeel. Dat de jonge prins als eerste naam Willem kreeg, is geheel volgens de traditie van het Oranjehuis. Immers, sinds Willem I in 1813 soeverein vorst der Nederlanden werd, kregen alle prinsen van Oranje, niet alleen de troonopvolgers maar ook hun broers, als eerste naam Willem. Uit de naamgeving volgt, dat de Grondverf droog na 50 minuten. Plamuurhardnal5 minuten I jonge prins wordt genoemd naar de laatst overleden prins van Oranje, Willem Alexander Karei Hendrik Fre- derik, de halfbroer van koningin Wil- helmina, die in 1851 werd geboren en in 1884 overleed. Ook hij werd prins Alexander genoemd. De naam Willem zit ook in de naam van prins Claus. Diens derde naam Wilhelm. Bovendien zijn de derde en de vierde naam van het prinsje ge lijk aan de eerste twee namen van prins Claus: Claus George. Prinses Beatrix, die de geboorte aangifte via de radio heeft kunnen volgen, zal waarschijnlijk deze week nog naar Drakesteyn kunnen terugke ren. In het afgelopen weekeinde heeft zij vele familieleden ontvangen. Onder hen was prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, die haar achter kleinzoon kwam bewonderen. Ook prinses Irene en prins Karei Hugo kwamen een kijkje nemen. Geen onderdak DEN HAAG Naar schatting 625.000 toeristen hebben gedurende het afgelopen 1 mei weekeind ons land bezocht. Hiermee is het 1-mei- record van 1964, toen van vrijdag tot en met zondag 600.000 buiten landers onze grens overreden, ge slagen. Zoals steeds waren de Duitsers de tal rijkste buitenlandse bezoekers. Groot was echter ook het aantal Franse, Engel se. Amerikaanse er. Belgische toeristen Was het zaterdagavond passen en me ten om alle toeristen onder dak te krij gen in de randstad Holland, zondagavond moest herhaaldelijk via de radio en de televisie worden gevraagd om logeer- veningen en Delft en omgeving. De rijkspolitie kreeg handen vol werk om de toeristenstroom in goede banen te leiden. De buitenlanders hadden voor een grote drukte op de wegen in midden- en oost-Nederland gezorgd, waarbij nogal eens kettingbotsingen voorkwamen. Dit was voor de politie aanleiding om de politie in Duitsland te vragen de auto mobilisten via de Duitse radio te waar schuwen en aan te manen niet te hard te rijden in Nederland. Als ooi-zaak van het drukke buiten landse bezoek ziét de ANVV een com plex van de volgende omstandigheden: het feit, dat 1 mei in onze buurlanden een vrije dag is, waardoor men over een lang weekeinde kon beschikken, het mooie voorjaarsweer, de bloemenpracht in Keukenhof, het plaatsvinden van het grote bloemencorso van Sassenheim naar Haarlem en de geboorte van de konink lijke baby. LONDEN Vier gemaskerde mannen hebben gisteren in Lon den een bestelauto overvallen en 140 goudstaven ter waarde van ongeveer zeven en een half miljoen gulden buitgemaakt. De buit is een van de grootste van de afgelopen jaren. Zij wordt slechts overtroffen door de roof overval op de posttrein van Glasgow naar Londen in 1963, die 25 miljoen gulden opleverde. De overvallers waren de drie inzit tenden van de bestelauto met knup pels en ammonia te lijf gegaan. Twee van de inzittenden moesten met brandwonden, veroorzaakt door de ammonia, in een oogkliniek worden opgenomen. Een der begeleiders van het goud transport, de 40-jarige Chandler, zei in het ziekenhuis waar hij verpleegd wordt: „Wij reden rustig toen plot seling een paar gemaskerde en ge wapende mannen, die overal van daan schenen te komen, zich op ons wierpen. Zij gooiden ons een vloeistof in het gezicht, waarschijnlijk ammonia. Daarna sloegen zij ons en wierpen ons alle drie, de andere begeleider, de chauffeur en mij. achter in de be stelwagen. Alles wat ik me nog herinner is dal wij een wilde rit door de straten maakten, bijna een uur lang, en toen waren wij alleen, zonder goud, op gesloten in de wagen. Wij bonsden op de deur en vier oude dames, die juist voorbijkwamen hoorden ons en waarschuwden de politie." Chandler kon niet zeggen wanneer de overvallers het goud hadden gelost. Een andere begeleider vertelde later, dat hij was uitgestapt om een hoe veelheid goud af te geveti. Toen hij terugkeerde werd hij van achter met een gummistok neergeslagen. Een SCH0NEVELD VN-secrctaris-generaal Oe Thant heeft gisteren plannen bekendgemaakt voor een internationale conferentie over rassendiscriminatie in het zuiden van Afrika. Het is de bedoeling dat de conferentie van 15 tot 28 juli in Dar-es -Salaam (de hoofdstad van Tanzania) wordt gehouden. Er zijn 55 landen uit genodigd. lid van de bende, die gekleed was in hetzelfde uniform als de bemanning van de bestelauto, gaf het juiste klopsignaal op de autodeur. die daarop werd geopend. De overval lers stortten zich toen op de twee anderen. Zij moeten ons al weken lang hebben gadegeslagen, zo zei hij. Op de boeven wordt nu een uitgebrei de klopjacht gemaakt. De noorde lijke wijken van Londen werden door politiemannen afgezet. De poli tie onderzocht ook de 500 ton meten de Nederlandse kustvaarder Thea uit Groningen toen het schip de ha ven wilde verlaten. De kustvaarder mocht later echter doorvaren. VERSMOLTEN Scotland Yard vreest dat het goud versmolten zal worden en als „twee dehand" aan juweliers zal worden aangeboden. Volgens een woordvoerder van het bankiershuis N. M. Rotschild ver voerde de auto 140 staven goud die elk ongeveer 50.000 gulden waard waren, Het gestolen goud weegt 1750 kg; de waarde tegen de hui dige marktprijs bedraagt ongeveer 7.850.000 gulden. v"n- verzekeringsmaatschappij heeft intussen voor elke aanwijzing die er toe leidt dat het goud terug komt 50.000 pond (500.000 gulden) uitge loofd. Fa. H. SCHUTTE ZN. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De red- dingvlet Directeur A. J. M. Goudriaan heeft zondagavond twee Duitsers van het Noorderhoofd gehaald die waren overvallen door de vloed. De mannen, beiden dertig jaar en afkomstig-uit Neuss, waren de pier op gelopen zonder op het getij te letten. Een uitvarende kustvaarder ontdekte de twee in hun benauwde situatie. Via radio Scheveningen werd de red- dingsmaatsehappi.i in De Hoek gealar meerd. Schipper Piet Grootenboer wist zijn vlet zo dicht bij de pier te bren gen dat de Duitsers aan boord gehaald konden worden. Rustige paasviering ATHENE De Griekse koning Konstantijn werd op de orthodoxe paaszondag toegejuicht, toen hij bezoeken bracht aan acht mili taire bases en opleidingsinstitu ten in en om Athene. Hij at paaseieren met soldaten, ma trozen, piloten en politiemannen bij de traditionele plechtigheden. In de kathedraal van Athene had de koning de nachtmis bijgewoond. Voor het eerst verscheen hij in het open baar sinds de militaire staatsgreep. Hij werd begroet met geestdriftige spreekkoren „Konstantijn. Konstan tijn". Ook de andere leden van de Ko ninklijke familie verschenen in het openbaar. Rustig Overigens is het rustig in Athene. De Grieken zaten aan hun feestdis van gebraden lam aan het spit, of waren naar de bergen of eilanden getrokken. Voor vervolg zie pagina 13 Koud DE BILT Een depressie, die morgen boven de Noordzee lag, verandert maar weinig van plaats. Dit lagedruk gebied is tot grote hoogte gevuld met koude en onstabiele lucht. Daar de druk verschillen in de omgeving van de depres sie gering zijn, zijn de winden in het al gemeen zwak, in onze omgéving tussen west en noord, In deze lucht ontwikkeien zich stapel wolken, waaruit plaatselijk enkele buien vallen met hier en daar onweer, hagel, of natte sneeuw. ENKEL BUIEN DE BILT Wisselend bewolkt met enkele lokale buien. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Koud weer met plaatselijk nacht vorst. De letterlijke tekst van de ge boorteakte van het jonge prinsje luidt: Heden, twee mei negentienhon derd zevenenzestig, verscheen voor mij, jonkheer Constant Johan Adriaan de Ranitz, ambtenaar van de burgerlijke stand en burge meester van Utrecht: Zijne koninklijke hoogheid prins Claus George Willem Otto Frede- rik Geert der Nederlanden, jonk heer van Amsberg, oud veertig jaar, wonende te Baarn, die ver klaarde, dat in de gemeente Utrecht in het academisch ziekenhuis, Catharijnesingel nummer honderd een, op zevenentwintig april negen tienhonderd zevenenzestig, te ne gentien uur, zevenenvijftig minu ten, uit zijn echtgenote hare koninklijke hoogheid prinses Bea trix Wilhelmina Armgard der Ne derlanden, prinses van Oranje- Nassau, prinses van Lippe-Biester- feld, wonende te Baarn, is geboren een kind van het mannelijk ge slacht, genaamd: Willem Alexander Claus George Ferdinand. prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, jonkheer van Ams berg. Zijne koninklijke hoogheid heeft zijn zoon aan mij vertoond. De aangifte is gedaan in tegenwoor digheid van de volgende getuigen: Louis Joseph Maria Beel, oud vijfenzestig jaar, vice-president van de Raad van State, minister van staat, wonende te Wassenaar en Petrus Josef Sietse de Jong, oud tweeënvijftig jaar, minister president en minister van algemene zaken, wonende te 's-Gravenhage. Waarvan akte, welke overeen komstig de wet is voorgelezen. Geen inzage van ledenregister (Van e r medewerkers) MADRID De Spaanse protestants* kerken voelen er niets voor om de staat inzage te geven in hun ledenreglsters en hun verdere administratie. Zij wil len het principe van scheiding van staat en kerk volledig gehandhaafd zien, zelfs als dit betekent dat zij de rechten, die het wetsontwerp godsdienstvrijheid hen belooft, zullen verliezen. Dit besluit werd unaniem genomen door de zes kerken die vertegenwoordigd zijn in de Spaanse Protestantse Raad. De raad vergaderde eind vorige week in Valencia, De officiële tekst van het besluit zegt: „De Spaanse kerken houden volledig vast aan het principe van de scheiding van kerk en staat en wil dit ten koste van alles gehandhaafd zien, zelfs als daardoor de weinige burgerrechten, di* de nieuwe wet ons misschien zal geven, verloren zullen gaan-" (Zie pagina twee.) kokosmacaroontjes niet duur wel heerlijk ROTTERDAM Zaterdag is de 51 jarige lasser J. Gelderblom gedood bij een explosie op het Amerikaanse schip Potomac in de Waalhaven. De heer Gelderblom moest een paar handvaten maken aan de mangaten naar het ruim van dit met 21.000 ton kolen voor het Amerikaanse leger in Duitsland geladen schip. Toen hij op een gegeven moment „een vonk trok" uit zijn lasapparaat volgde een ont ploffing. De omgekomen lasser was getrouwd en had twee kinderen. Naar de herkomst van het ontplofte gas wordt gezocht. Zendingsdag in Hilversum pagina 2 Beernink geen vijand van vernieuwing pagina 1 FLEXA - DEALER 't VERFHUIS NIEUWE RIJN 49 HERENSTR. St - 3< met uw Blo-tox krant In de hand naar de T.V. op Nod. I. Een - twee - drie: WIE? Wie heeft het pak je In de hand? Loesje? Wies je? Ktaartje? Let goed op. 't lm zo voorbij. Kijk ook bij uw winkelier. Doe mee aan deze ge zellige 117.000,- prijs vraag met 1001 prijzen. f 1000.- 1750,- 1750,- 1 500,- 1500,- 1500,- 1250,- 1 250,- 1250,- 1250,- 1250,- 100,- 1100,- M00,- 1100,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1