Koningin gehuldigd met vrolijkheid en vlijt Prinsje is derde Willem Alexander Bus tegen boom: militair gedood Bloemendefilé Lang Leve Oma Emigrant voelt zich in Australië thuis Ongelukken op de weg: DINSDAG 2 MEI 196T Na ramp met Apollo Vliegtuigfabriek ontslaat 4 man WASHINGTON Vier leidende functionarissen van de afdeling ruim tevaart van de Amerikaanse vliegtuig fabriek North American Aviation zul len worden vervangen. De fabriek heeft de Apollocabine gebouwd waar in op 27 januari drie ruimtevaarders zijn verbrand. Commissies van onderzoek hebben na het ongeluk veel kritiek op de NAA laten horen. De fabriek werkt nu aan een twee de trap van de raket Saturnus-5, die de eerste Amerikanen op de maan moet brengen. ledereen, altijd, overal! Prins Charles gaat archeologie studeren CAMBRIDGE Prins Charles, de Britse troonopvolger, gaat een jaar archeologie (oudheidkunde) en antro pologie (leer van de mens) studeren. Later zal worden besloten of hij drie jaar op het Trinity College van de universiteit van Cambridge zal blij ven om een graad te halen. De acht tienjarige .prins is vandaag aan zijl laatste kwartaal op de school van Gordonstoun (Schotland) begonnen. Jongi en doodt ouders na berisping GIMER Een 16-jarige jongen, die door zijn vader was berispt, heeft in de Mexicaanse plaats Gimer zijn ou ders en zijn grootvader doodgeschoten. Hij begeef de lijken in de tuin en ging naar school. De stoffelijke resten werden zaterdag door buren ontdekt. (Van een onzer redacteuren) SOESTDIJK Aanhankelijker en vrolijker dan ooit hebben dui- zenden Nederlanders gisteren tijdens het traditionele bloemendefilé in de paleistuin koningin Juliana van harte gehuldigd. Er werd meer gejuicht en gezongen dan ooit, vlaggen en vaandels woeien speels in de wind, af en toe straalde een opgewekte voorjaarszon op uniformen, klederdrachten en leuk-verklede kinderen, terwijl de bordestreden steeds bonter werden van de veelkleurige bloemen. Bij dit alles kreeg ook de dag van de arbeid zijn plaats door de bijzonder geslaagde manifestatie van de vak opleiding, waarvoor het gave gazon royaal mocht worden gebruikt om er een fikse speeltuin voor kleuters en een heel clubhuis in anderhalf uur op te bouwen-. Wie had gevreesd dat dit een niet te hanteren toestand zou worden, was mis: alles verliep even keurig en or delijk, men had namelijk de in druk, dat hier onder spanning werd gewerkt, zo fijn was alles gèpland en zo prima werd het door vele han den en onder beste leiding uitge- Vol vriendelijke belangstelling stond de Koningin met prins Bernhard te midden van haar steeds groeiend ge zin, waaraan alleen prinses Beatrix en haar zoon moesten ontbreken op het bordes. Prinses Beatrix volgde ■het traditionele gebeuren via de tele visie in haar ziekenhuiskamer. De zachte kleuren blauw, geel en groen van de charmante voor- jaarspakjes die de Koningin en'haar dochters droegen, werden afgewis seld door het wit van de mooie man tel van prinses Irene. Heel feestelijk zag het Koninklijke ge zin er uit, nu de spanning van de afgelopen week voorbij was. Al was het nu de feestdag van de vorstin, toch waren de lange scharen voorbij- trekkenden hun vreugde o nieuwe prinsje niet vergeten: den spandoeken meegedragen waar op met grote letters .Lang leve Oma" stond en tussen de cadeaus die bij tientallen werden aangeboden waren ook leuke wiegjes en een heel mooi wandtapijtje van applicatie- werk voor de kinderkamer, gemaakt door kinderen uit Waalre. Dat geschenk mocht op het bordes blij ven staan en toen het omwoei zette Pieter van Vollenhoven het persoon lijk weer overeind. OORKONDE Zodra de. Leidse studenten hun estafet te hadden beëindigd met de aanbie ding' van de gebruikelijk oorkonde, die het défilé inleidde en gevolgd waren door studentenafvaardigingen uit Utrecht en Deventer, begon weer die ganse reeks Nederlanders voorbij te trekken aan de Koninklijke fami lie. Vele muziekverenigingen waaronder een aantal jeugd-drumbands, ver pleegsters, padvinders, bejaarden, ge handicapten, kinderverenigingen, landstreekvertegenwoordigers, af vaardigingen van buitenlanders die in Nederland wonen, kortom, heel dat bonte gezelschap dat jaar op jaar wisselend, zich uren wachten ge- Drie namen betekenen „beschermer" (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het prinsje heet dus Willem Alexander Claus George Ferdinand. En door hun zoon als eerste naam Wil lem te geven, hebben prinses Beatrix en prins Claus een tra ditie uit het Huis van Oranje voortgezet. De naam Willem komt al voor in de tij-d van de stadhouders. De oudste zoon van Willem de Zwijger heette Phillips Willem, de zoon en de klein zoon van Frederik Hendrik waren Willem II en Willem III en ook in de lijn van Johan Willem Friso gaat deze traditie verder: Willem IV en Willem V. Sinds de zoon van stadhouder Willem V in 1813 soeverein vorst der Ne derlanden werd, kregen alle prinsen van Oranje, niet alleen de troon opvolgers maar ook hun broers, als eerste naam Willem, al werden zij niet allen Willem genoemd. Tweede naam De naam Alexander als tweede naam komt in het geslachtsregister van de Oranjes enkele malen voor. Een broer van koning Willem III heette, Willem Alexander Frederik Constan- tijn Nicolaas Miohiel, en zijn roep naam was prins Alexander, zoals dat ook het geval is met onze jonge Prins. Deze Alexander leefde van 1818 tot 1848. De tweede Prins die als eerste twee namen Willem Alexander droeg, was een van de drie jonggestorven half broers van koningin Wilhelmina: Willem Alexander Karei Hendrik Frederik. Ook hij werd prins Alexan der genoemd. Hij was tot voor kort de laatsbgéboren Oranjeprins. Hij werd geboren op 25 augustus 1851 en stierf op 21 juni 1884. En nu dan de derde prins Willem Alexander, en ook nu is Alexander de roepnaam. Ook de drie andere namen: Claus, George en Ferdinand, zijn in keizer lijke en koninklijke geslachten ge- Een der jonggestorven halfbroers van koningin Wilhelmina hij werd nog geen 33 jaar die eveneens bij zijn geboorte als eer ste twee namen Willem Alexander kreeg. liefd zij het dan dat Claus meer in de vorm Nicolaas voorkomt. Drie van de vijf namen hebben onge veer dezelfde oorspronkelijke bete kenis: Willem, Alexander en Ferdi nand betekenen alle drie „bescher mer", terwijl Claus „overwinnaar met het volk", en George „landbou wer betekent. Alexander leidt men af van het Grieks „alettein andras, letterlijk: de af- weerder der mannen. Maar dat kan een heel oude kwestie van „volks etymologie" zijn, want Alexander is wellicht in feite een verbastering van de nog veel oudere, Hettitische, koningsnaam Alaksandus. Dé grote Alexander van de wereld geschiedenis is Macedoniës koning Alexander HI (356323 v. C.), die de Perzen versloeg en met zijn legers tot de Indus doordrong, daarmee de troost om eindelijk dan toch het hek te mogen binnentrekken. Kleine slapende kindertjes op vaders schouder, ferm-stappende grote kleine tambour-maitres voor hun muziekensembles uit, blazende trommelende jeugd en vele honder den mensen zomaar uit alle hoeken van het land, die bloemen kwamen aandragen. Koningin Juliana en haar gezin wer den niet moe, allen hartelijk toe te wuiven. Aan geschenken ontbrak het bepaald niet: om er enkele te noemen: de Maasdamse Soestdijkbrigadiertjes, in fel-oranje gekleed, brachten een mo- del-reiswiegje en een plakboek, alles zelf gemaakt. Directrice Maas en zr. Van Dam uit het Dordtse Diacones- senhuis boden een doos Dordtse scha penkoppen aan, Pro Rege was er met het hele imponerende vlaggenpe- loton en prachtige bloemen, de Schie- damse Oranjevereniging trok voorbij terwijl er een beertje voor het prinsje werd aangeboden, de Chr. Oranjevereniging uit Den Haag bood een bloemstuk aan, evenals de Wa tersportvereniging Schiedam Zuid en de Culemborger scholen, en de Wa tersportvereniging Feijenoord schonk een in bloemen getooide mand fruit. ENTHOUSIAST Een afvaardiging van in Nederland in opleiding zijnde Koreanen bracht een pop in klederdracht, een Griekse afvaardiging een handvol kleine pop jes en een jongen bood een zelfge maakt schilderijtje van de kleine prins aan. De Koningin bekeek alles enthousiast en drukte iedereen de hand. Er wa ren grappige en aandoenlijke momen ten, kortom, 't was weer helemaal dat echte Oranje-gebeuren, waarvan het Nederlandse volk nooit genoeg krijgt. BEDRIJVIGHEID Intussen ging in de tuin de bedrijvig heid steeds voort. Al om half 5 in de ochtend was een detachement militai ren onder leiding van kol. Franssen binnengekomen om het geweldige transport voor de vakopleidings-de- monstratie tot een goed einde te brengen. Om tien uur stonden als kermiskramen op een rij de overhuif de stands gereed: voor bakkers, sla gers, schoen- en kleermakers, textiel bewerkers, het metaalbedrijf, de kap pers, de loodgieters, automonteurs, bouw en wegenbouw en wat niet al. Toen het défilé begon kon iedereen in eigen stiel aan 't werk gaan, met 250 taartjes en grote salades maken, met spinnen, manicuren en permanenten, met schoenenmaken, het tekenen en drukken van affiches, met het ma ke van beeldbanden en met bloemschikken, kortom, met het beoe fenen van elk ambacht dat Neder land kent Alles werkte ook samen om even een clubhuis en een speeltuin op te zet ten, compleet met een tegelpad van 60 vierkante meter. Zij nijver als een bijenkorf was deze hoek van de paleistuin. En om kwart voor 12 was het clubhuis glasdicht en hingen er gordijnen, ter plaatse genaaid, voor de ramen en stond heel de speeltuin overeind. Na het défilé kwamen de Koningin en haar gezin natuurlijk kijken. Zij lie ten zich met kennelijk plezier alles tonen en prezen om strijd de werk zaamheid. De speeltuin werd aange boden, maar de Koningin schonk die aan de gemeente Veenendaal, iets waarvoor Veenendaals burgemeester hartelijk bedankte. Soester kleintjes hadden na het zingen van het met nieuwe woorden ver fraaide oude Speeltuinliedje al bezit genomen van schommels, draaimo lens en glijbanen, of smikkelden van taartjes en slaatjes. Het was een heerlijk bont vertoon, waarvan heel de Koninklijke familie oprecht ge- De Koningin liet velen aan zich voorstellen en toen dat allemaal ach ter de rug was, sprak zij op het bordes welgemeende woorden van dank tot „iedereen, die dit zo'n prachtige ochtend heeft helpen ma ken, voor alles wat men meebracht en voor ieder, die gekomen is." „En van deze gelegenheid maak ik ook graag gebruik om mede namens mijn man te bedanken voor alle har telijkheid, die wij bij de geboorte van onze kleinzoon hebben ontvan gen. Ik dank u van ganser harte." Met een juichend „Leve de Koningin" werden deze woorden begroet. Prins Claus kreeg een prachtige beer Ook prins Carel Hugo probeerde de bankjes in de draaimolen. ervaring graag ziet komen. Was de emigratie aanvankelijk sterk agra risch gerlaht, thans is de schaal volle dig doorgeslagen naar niet-agrarische beroepen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Bij emigratie gaai het niet om slechts materiële zaken, maar vooral om het leefklimaat en de sfeer. Welnu, de Nederlander kan zich in Australië volledig thuis voelen. Het leefklimaat en de instelling van de Australiër liggen ons. Aldus de heer H. A., van Luyk, hoofd afdeling uitvoe ring emigratie van de Nederlandse emi- gratiedieijst, zaterdag op de jaarverga dering van de Christelijke emigratie centrale. Een inwonertal van ongeveer 25 mil joen heeft Australië nodig om tot volle- Helleense beschaving over heel de bewoonde wereld verbreidend. Maar de geschiedenis telt ook nog acht pausen Alexander, vele Balkanko ningen van die naam en enkele Rus sische tsaren, onder wie de broer van onze Anna Paulowna en dus oom van de eerste Nederlandse prins Willem Alexander. De naam Alexander komt ook enkele malen in het Nieuwe Testament voor (Marcus, Handelingen). De vrouwelijke vorm: Alexandra, is evenzeer onder vorsten geliefd (Rus land, Engeland). Alexanders wordt ook Alex, Lex of Sander genoemd, in het buitenland o.a. Sascha, Sandy, Alec en Iskan- der. dige ontwikkeling te komen en de wezige middelen en mogelijkheden antwoord te gebruiken. Dat aantal kan binnen redelijke tijd alleen bereikt worden door een grootscheepse immi- Echter, er dienen voorwaarden den geschapen om de stroom van mensen op te vangen, onder meer op het gebied van huisvesting, werkgele genheid, sociale voorzieningen en on derwijs. Ten aanzien van de huisvesting zijn de perspectieven niet ongunstig, aldus de heer Van Luyk. De achterstand in de woningvoorziening wordt ingelopen. Ook de werkgelegenheid is gunstig. Het werkloosheidscijfer in Australië behoort tot de laagste cijfers ter reld. De Australische regering heeft op twee zaken goed te letten, zei de heer Van Luyk: de sociale voorzieningen en de gelijkstelling van vakopleiding, di ploma's en graden. De voorzitter van de Christelijke emigratiecentrale, de heer P. C. Elffe- rich, zei dat na 1963 de emigratie zich sterk is gaan- richten op andere landen dan alleen op Canada. Vliegtuigen botsen op startbaan: 3 doden NEW YORK Drie personen werden gedood en negen gewond bij een bot sing tussen twee vliegtuigen. Het onge luk gebeurde gisteren op een startbaan van het Newyorkse vliegveld Laguar- De machines, een sportvliegtuig en een tweemotorig lijntoestel vlogen in brand. KROMMENIE Op de hoek Heili- geweg-Weverstraat is gisteravond de 21-jarige A. Wamerdam dodelijk ver ongelukt bij een botsing tussen een auto en een motor. Een stralende Koningin zag een groots défilé aan zich voorbijtrek ken naast haar charmante dochter ZAANDAM Een autobusje met vier militairen is gistermid dag op de provinciale weg in de Wijde Wormer tegen eep boom gereden. De dienstplichtige kor poraal D. C. Haan uit Wieringer- waard werd gedood. Een inzitten de werd zwaar gewond, een an der licht. De chauffeur kreeg een shock en een lichte hersenschud ding. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. LEEUWARDEN Een personenauto met drie inzittenden raakte gistermor gen nabij Marssum in een slip. De au to sloeg over de kop; de bestuurder J. van der Veen (56) kwam om het leven. LICHTENVOORDE Op de Harre- veldse weg in de gemeente Lichten voorde is een 'sportauto met te grote snelheid uit de bocht gereden en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 19-jarige J. B. G. M. Kolkman uit Har- reveld is ter plaatse aan zijn verwon dingen bezweken. MARSSUM Gistermorgen is de 71- jarige G. Tamminga uit Britsum, toen hij bij een bushalte te voet de weg overstak, door een personenauto aan gereden en ter plaatse overleden. ZAANDAM De 61-jarige onge huwde J. Hart uit Hoorn is zaterdag avond op de provinciale weg bij het station in Zaandam omgekomen. Drie meisjes vonden de man, die op de grond lagi Hij had verwondingen aan zijn hoofd. De politie meent dat het slachtoffer is aangereden door een bromfiets. UTRECHT Zondagmiddag is op een automatische halve-overwegbomen bewaakte overweg in Ede een perso nenauto door een der neergelaten over wegbomen gereden en tegen de trein Ede-Amersfoort gebotst. Een 10-jarig iheisje, een inzittende van de wagen, werd licht gewond. TILBURG —Bij een autobotsing in Bitberg in het' Eifelgebied (West-Duitsland) zijn gistermiddag de 46-jarige mevrouw P. Verschuren-Van Rijsewijk en haar 24-jarige stiefzoon Rinni Jansen, beiden afkomstig uit Til burg op slag gedood. De bestuurder van de auto, de 42-ja rige J. Verschuren en drie van zijn kinderen werden licht gewond. Het on geluk gebeurde doordat de auto, waar in het gezin Verschuren zat, door nog onbekende oorzaak de berm raakte, om zijn as draaide en in botsing kwam met twee tegenliggende auto's. AMSTERDAM Op het verkeerscir- cuit bij het Amstelstation in Amster dam is zaterdagochtend de 30-jarige bakker R. Schrijver uit de hoofdstad tijdens een inhaalmanoeuvre geslipt. Hij is later tijdens het transport naar het ziekenhuis aan de verwondingen bezweken. ALPHEN De 61-jarige koopman P. J. A. M. Seeger uit Rotterdam is zaterdagmiddag met zijn auto in het Aarkanaal in Alphen aan de Rijn ge reden en verdronken. Juist passerende brandweerlieden, die waren gealar meerd door een brand in Aarlander- veen, hadden nog geprobeerd de auto mobilist te redden, toen zij zijn auto juist onder de waterspiegel zagen ver dwijnen. Nog een gelukkig ouderpaar: de schoonzuster van prinses Beatrix, Theda von Friesen schonk, eveneens op dondefdag, het leven aan een zoon. Alexander, zoals het knaapje werd genoemd, bij zijn gelukkige vader, Karl Freiherr von Friesen en moeder. Bezuiniging Oud-minister-president mr. Cals heeft gezegd dat het aantal Kamerle den van 150 tot 100 teruggebracht moet worden, zoals het enige jaren geleden was. Ik heb insiders gesproken die dit ook wenselijk achten, ja zelfs nodig vinden voor het vlot afwerken van de agenda en wat dies meer zij. Een voorstel in die richting van de CHU zou een goed initiatief zijn. Ge rekend naar de huidige salarisrege ling zou er dan jaarlijks 1.250.000 bezuinigd worden. Bovendien: minder gezwam in de Kamer en meer concen tratie van gedachten. Voorburg W. van Alphen Indonesië Met foto's en al is gemeld dat dui zenden Indonesiërs tegelijk zich lieten dopen in noord-Sumatra en andere delen van Insulinde. Hieruit blijkt weer dat de Geest des Heren niet ge bonden is aan tijd of plaats- Dit lijkt op een herhaling van Pinksteren, waarop in eenmaal 3.000 en later 5.000 mensen tot bekering kwamen. Ook daar zullen wel-meelo pers bij geweest zijn als Ananias en Saphira. Laten we niet verzuimen op onszelf te letten en nagaan of we bij de „mee lopers" horen of niet. Rotterdam J. A. Sliep

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13