Sieuwe mond Waterweg eind 1974 gereed MET TWEEDUIZEND TON STAAL UITVAREN Schipper: ik heb niet gelogen Kosten bedragen half miljard gulden Franse PTT koopt twaalf Friendships Zanddam reeds in aanleg 35i» nï Ne: IJ Uniektransport op Merwedebrug maakt Merwedebrug 50 km lange omweg Onbekende overheid maakt onbemind Geul pas klaar in 1970 9 VRIJDAG 28 APRIL 1967 Deze kaartjes tonen de huidige situatie hij de mond van de Nieuwe Waterweg en de toe stand zoals die er eind 1974 zal uitzien. tijdens de wacht, terwijl u wist, dat er in de buurt een concentratie van Deense vaartuigen lag?" Schipper R. geeft toe dat dit misschien inderdaad niet verantwoord was. De president houdt hem een tekening voor waarop de scheepvaartinspectie de koers heeft gereconstrueerd die de trawler die mid dag zou hebben gevaren. Conclusie: „Of er was helemaal geen roerganger aan boord of hij was dronken". De roerganger zegt, niet volgens deze koers te hebben gevaren. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 28 april „Ik heb op geen enkel punt gelogen", zegt schipper Willem R. (47) op de vraag van rechtbankpresident mr. R. J. Brunner of hij tijdens het vooronderzoek in de zaak-Nina Mona ooit „bewust onwaarheid heeft gesproken". Dit antwoord houdt in, dat de schip per van de Vlaardingse trawler VI. 153 „Liesje en Rutger" zich niet schuldig o acht aan de aanvaring met de Deense worden getrokken dat de Vlaardingse kotter en dat hij van dit ongeluk, dat trawler „als een razende roeland te twee mensen het leven kostte, zelfs keer is gegaan". De Liesje en Rutger niets zou hebben bemerkt, evenmin als zijn roerganger, matroos Albert M. (20). eerst"bijna een ander vaartuig heb ben geramd, waarop de schipper van deze kotter zijn collega's waarschuwde en het nummer VI. 153 noteerde. Verscheiden andere getuigen zeggen hetzelfde te hebben gedaan. Volgens hen zou de Liesje en Rutger de Nina Mona aan stuurboordzijde hebben ge- ..Het is duidelijk dat de Vlaardingen 153 met de Nina Mona in aanvaring is In tegenspraak hiermee zijn de ver klaringen van een aantal Deense getui gen, volgens wie een schip met het kenteken VI. 153 de „Nina Mona" heeft geramd. Op hun verklaringen steunt voor een groot deel de be wijslast van de officier, die tegen bei- de mannen een gevangenisstraf vangeweest, aldus mr. De Jong. „Een zes maanden eist. misverstand acht ik uitgesloten". Hij vaart geen hinderlijke dwarsstromen te krijgën. In verband met de grote lengte heeft men ervan afgezien de uit bouw „over de kop" te verrichten, zo als bij IJmuiden is gebeurd. De kraan eilanden Kraanvogel en Lepelaar zul len dan ook niet bij dit karwei worden ingezet (vermoedelijk wel bij de bouw van de nieuwe Scheveningse haven). Alle materialen zullen door speciale schepen worden aangevoerd. De combi natie heeft voor dat doel twee onze scheepvaartredakteur) steenstort- en twee blokkenvaartuigen (i PEK VAN HOLLAND 1974 is de nieuwe haven- id bij Hoek van Holland ge- Dan zullen 200.000 tons tan- via de vaargeul Europoort ien binnenvaren en zal' de jiwe Waterweg worden be- frmd door een nieuwe Noor- en Zuiderdam (die de Maas- omsluit). De totale kosten dit projekt belopen een half iard gulden (ter vergelijking: jiavenmond van IJmuiden, die juni officieel wordt geopend, tte 217 miljoen gulden). werk valt in drie grote delen de uitbouw van de twee dam- het baggeren van de sgeul en het maken van de lingsdam tussen Nieuwe Water en Europoort. Op het ogenblik en de volgende werken reeds uit- erd: het inrichten van het werkter- :ren van steen per trein, In zand uitbouwen van het eerste te van de Zuiderdam en het bag- van de geul (zoals bekend is het (vak enige weken geleden klaarge- in). t eerste grote deel dat gereed zal "tl is de geul. Een schip dat 62 diep steekt zal in 1970 kunnen eniopen, ondanks het feit dat de dan nog niet klaar zijn. Mo- s de zuiger Geopotes IX voor :ombinatie Havenmond Hoek van id" bezig met het baggeren. Vol- jaar krijgt deze sleephopperzui- (inhoud 6000 m3) assistentie van zuiger van 9.000 m3, waarvoor bij de Werf Gusto in Schie- 'de kiel werd gelegd, ilnemers in deze combinatie zijn Volker N.V. te Rotterdam, Baggermaatschappij Bos en Kalis 'apendrecht en Van Hattum en oort N.V. te Beverwijk. De tinatie zal ook de bouw van de nen uitvoeren. diepte van de geul houdt in dat werk moet wordeji uitgevoerd tot en afstand van ongeveer 10 kilome- lit de kust. Zeewaarts hiervan zul- >laatselijk nog enkele z.g. megarib- (onderzeese duinen) moeten wor- opgeruimd. De diepte van de geul It ongeveer 25 meter, de breedte havenmond 400 meter en 10 kilo- in zee ongeveer één kilometer. UTRECHT Hoe kan de ge meente bereiken, dat het contact tussen stadsbestuur en burgerij zodanig wordt, dat een sfeer van vertrouwen, van bekendheid en van openheid ontstaat? Deskundi- iderzoekingen hebben aangetoond ge en eerlijke voorlichting is daar- ;r in het op te baggeren zand di- toe een eerste vereiste. wrakken liggen, die met behulp bergingsvaartuigen zullen worden lehaald. besteld, met een lengte van bijna 80 en een breedte van ruim 20 meter. De ze schepen zullen de steenblokken stor ten en de betonblokken aanvoeren. De capaciteit is resp. 1500 en 1200 ton. De bouw van de dammen begint met het aanbrengen van een grondslagver hoging (zand, grind e.d.), die wordt afgedekt met een laag grind. Vervol gens wordt een pakket breuksteen aan bracht!, waarvan de grootte varieert eert van 300 tot 1000 kilo. Dan volgt het maken van een kern met stenen van 1 tot 6 ton gewicht. Tenslotte wordt het geheel boven water gebracht en afge dekt met betonblokken met een ge wicht van 43 ton. De kruinhoogte van de stenen dammen wordt twee me ter boven N.A.P. Aangezien het werk op zee wordt uitgevoerd en visuele plaatsbepaling onmogelijk is, heeft Rijkswaterstaat een Hi-Fix radio-plaatsbepalingssys teem geïnstalleerd, waardóór de werk schepen en ook de zuigers in de geul zeer nauwkeurig boven de gewenste plaats kunnen worden gebracht. W ERKTERREIN geen een voorraad moet blijven. In de drie komende jaren verder elk 500.000 ton en in 1971 nog eens 200 000 ton. Er zullen per week tien treinen arriveren, elk bestaande uit 55 wagens van elk weer 1.200 ton steen. Totaal zullen on geveer 1.660 treinen rijden. Het benodigde grind zal waarschijn lijk op het Engelse deel van het conti nentale plat kunnen worden gewon nen. Proefnemingen worden op dit ogenblik nog uitgevoerd. Het beton zal in een speciale op het werkterrein te bouwen fabriek worden vervaardigd. Totaal zal in de dammen een hoeveelheid van 55.000 blokken van 43 ton worden verwerkt. De aanleg van de splitsingsdam zal iets gemakkelijker zijn dan die van Zuider- en Noorderdam, aangezien de ze dam in de luwte van belde ligt. Zodra de toegang tot Europoort, die aan de zuidzijde van deze dam komt, gereed is, wordt de tijdelijke mond de finitief gesloten. EROSIE De bouw van de nieuwe havenmond en de baggerwerken hebben behalve een verplaatsing van de strandlijn te Hoek van Holland (enkele tientallen meters zee-inwaarts) ook erosie van d( rivier tot gevolg, die, zonder dat daar tegen voorzieningen zouden worden ge troffen. ver stroomopwaarts zal voort gaan. Het zout zou zodoende nog ver der kunnen opdringen. Om de grootte van dit karwei nog eens te doen uitkomen enkele verge lijkingen: bij de havenmond te IJmui den werd IV» miljoen ton steen ver werkt, bij Hoek van Holland vijf mil joen ton. Voor de Haringvlietsluis was 650.000 ton beton nodig, voor de Zui der- en Noorderdam twee miljoen ton. Er zullen echter maatregelen worden ;etroffen om de situatie nabij de Hol- De materialen worden aangevoerdlandse IJssel grotendeels onafhankelijk werkterrein tussen de Dintelha- ven en het Beerkanaal, dat momenteel wordt ingericht. Nodig zijn vijf mil joen ton breuksteen, twee miljoen ton grind en twee miljoen" ton materialen voor betonbereiding. Twee miljoen ton breuksteen komt uil België (per spoor) en drie miljoen ton uit Noorwegen (per schip). België kon een dergelijke enorme hoeveelheid niet leveren. van steen per trein is op april begonnen. Dit jaar zal nog te maken van de diepte in de mond van de Waterweg. Benedenstrooms van het punt van samenkomst met de Oude Maas zal de bodem op de daar voor in aanmerking komende plaatsen worden vastgelegd met behulp van bestortingen met grind of mijnsteen. Verdere verdieping van dit traject zal hierdoor worden voorkomen. De verzil- ting in de bovenloop van de rivier zal worden tegengegaan door verontdie- ping op plaatsen waar dit met het oog op de scheepvaart maar enigszins mo- SCHIPHOL Fokker heeft et op twaalf Friendships gekregen van de Franse posterijen. Dit heeft de directie gisteren meegedeeld op de vergadering aandeelhouders. De onderhandelin- over de verkoop van nog tie toe stellen zijn in een vergevorderd stadium. Over Indonesië zei de directie, dat bei de partijen graag samenwerken. De Friendship heeft bij de Indonesische auto riteiten prioriteit, maar de financiering heeft tot nu toe een remmende invloed Er werd een uitvoerige discussie ge voerd over het dividend. Veel aandeel houders protesteerden tegen het feit. dat die ondanks de voortreffelijke bedrijfs resultaten, op 18 procent is gehandhaafd. De directie en voorzitter H. W. A. van de Wall Bake antwoordden hierop, dat door de gestegen kosten de winst per aandeel is gestegen. Zuid-Afrika, gaat meer aandacht bejti- den aan het werk onder de immigran ten, met name de Nederlanders, zo heeft de generale synode woensdag besnven. De dagvaarding tegen de schipper bevat twee punten: hij zou grove schuld hebben aan de aanvaring, ten gevolge waarvan de Deense schipper Ejnar Bjerg Anderson het leven ver loor en hij zou na dit ongeval opzet telijk hebben verzuimd de opvaren den van de kotter hulp te bieden, iets waartoe hij in staat was zonder zijn eigen schip en de opvarenden daarvan in gevaar te brengen. Ma- Aa„ boord ÏJn dc vlaardingen 153 troos Albert M. is alleen het eerste h,,„ verIU|m piaatsgevon- concludeert de officier. De volle erkent dat de z.g. stille getuigen houtsplinter en verfspatten op de boeg van de trawler niets hebben opgeleverd, hoogstens een kleine indi catie vormen, „maar er is ook niet aan getoond, dat de Vlaardingen 153 niet bij de aanvaring betrokken is ge weest." Grof verzuim de tweede Deense opvarende is niet in de dagvaarding opgenomen, om dat diens lichaam nooit gevonden is. De aanvaring had plaats op 19 janua ri van het vorig jaar om vier uur 's middags op de Noordzee, ter hoogte van Esjberg. Op dat tijdstip berustte de wacht bij schipper R. en matroos M., die als roerganger dienst deed. De trawler was met zijn dertien koppen tellende bemanning op weg naar huis, na een visreis die op 7 januari was gestart. Op 20 januari voer de „Liesje en Rutger" de thuishaven binnen en eerst toen zou de schipper van het on geluk hebben gehoord. Dronken President: „Kan die onkundigheid te wijten zijn aan het feit dat u tijdens de wacht hebt zitten knikkebollen?" Verd.: „Ik had een heel drukke reis achter de rug en ik vertrouw erop dat men de koers stuurt die ik opgeef en dat ik geroepen word als er iets aan de hand is". Pres.: „Ma&ris dat wel verantwoord zwaarte van de aanvaring rust, naar zijn oordeel, op matroos M., omdat zijn foute manoeuvre de rechtstreekse oorzaak van de aanvaring is geweest. Op dit punt vraagt hij vrijspraak voor de schipper, die hij wel schuldig acht aan het opzettelijk doorvaren na de aanvaring. „Hij moet zich bewust zijn geweest van wat er gebeurd was en ik acht het ronduit een schandaal dat hij niet te hulp is gekome»". Raadsman mr. R. P. W. Firma acht het zeker, dat de Vlaardingen 153 niet bij de aanvaring betrokken is geweest en vraagt vrijspraak voor zijn beide cliënten. Hij heeft kritiek op het feit, dat tijdens het vooronderzetek de zaak te zeer in de openbaarhead zou zijn gekomen, waardoor de Deesise getui gen, onder wie de enige overlevende van de Nina Mona, onbewust kunnen zijn beïnvloed. Hij stelt ook, dat de trawler schade zou moeten hébben op gelopen bij een aanvaring als deze en dat zijns inziens het onderzoek inzake de kentekens niet volledig is geweest. De rechtbank zal op 11 mei uitspraak doen. ZANDDAM Zl^t eerste werk voor het deel van Zuiderdam, dat uit zand zal lan, is inmiddels eveneens gestart. zanddam heeft een lengte van kilometer en zal begin 1969 ge- zijn. Rijkswaterstaat heeft voor gekozen vanwege het relatief on- b water waarop de dam moet wor- gemaakt, waardoor geen werksche- Tot deze unanieme conclusie kwa men gisteren de inleiders op de studie dag over gemeen te voorlichting. Onge veer 600 gemeentebestuurders er ande re belangstellenden op voorlichtingsge- bied gaven acte de présence op een door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Nederlands Ge nootschap voor Public Relations en het Instituut voor Bestuurswetenschappen georganiseerde studiedag. kunnen worden ingezet. Boven-formatie het middel om tot uitwisse- is het daar aanwezige zand goed- r dan stenen. Totaal zal 20 niil- kubieke meter zand worden ver- er twee jaar ongeveer zal men ten met de gelijktijdige aanleg van Joorderdam en het stenen deel van Zuiderdam. Na het zandgedeelte gt deze laatste dam een lengte van kilometer en vervolgens een istrand langs de zuidoever van de buitenhaven (bij de toegang naar opoort). De nieuwe Noordendam zal aan uit een verlenging van het hui- Noorderhoofd met drie kilometer, tegenwoordige pier behoeft te niet den verbreed: het materiaal van Zuiderpier wordt tsingsdam verwerkt. bouw van de dammen geschiedt jktijdig teneinde voor de scheep- ling met de burgerij te komen en es sentieel in een democratie. Dat het ge zag op de tocht is komen te staan, is eigenlijk terug te voeren op het feit, dat de overheid op het gebied van voorlichting nog maar pas begonnen is. „Men is soms geïrriteerd, dat het pu bliek maar niet begrijpt hoe hard er op het stadhuis en bij de diensten voor aller welzijn gewerkt wordt, maar wat doet men ervoor om de bur gers te laten weten wat er gebeurt en ze ervoor te interesseren?" Het bestuur moet niet anoniem, onbe grijpelijk en ontoegankelijk zijn. Het moet een instelling zijn waar je je aan kunt hechten. Geen moeilijke taal, niet al te formeel. Zoals bij elk bedrijf moet ook de portier of de telefoniste behulpzaam en vriendelijk zijn. De heer Berger concludeerde, dat el ke stad boven de veertigduizend inwo- ners een voorlichtingsapparaat dient te hebben. De andere inleiders, mr. P. Dijke, gemeentesecretaris van Utrecht, en mr. P. J. Mijksenaar, oud-directeur van de gemeentelijke voorlichtingsdienst van Amsterdam konden zich daarbij aansluiten. De heer Van Dijke waarschuwde er voor, dat voorlichting niet de schijn moet krijgen van beïnvloeding. Wel eerlijke informatie in een vroeg sta- Hij meende, dat op voorlichting niet bezuinigd mag worden. Eigenlijk zou op elk object een apart bedrag uitge trokken moeten worden voor voorlich ting. PROF. PLATE In een sprankelende rede schilderde de heer Mijksenaar de voorlichter: „Ei genlijk is dat een professor Plate in (Van onze scheepvaartredakteur) HOEK VAN HOLLAND De vaargeul voor 200.000 tons tan kers in de -Noordzee komt niet eerder gereed dan in de loop van 1970. Wel zullen daarvoor reeds schepen met een diepgang van 57 voet kunnen binnenlopen (175.000 tonners). Ir. J. van Dixhoorn. hoofd van de Afdeling Havenmonden van de Direk- tie Benedenrivieren van Rijkswa terstaat, deed deze mededeling gisteren tijdens een persexcursie betreffende de aanleg van de nieuwe havenmond te Hoek van Holland. Het tijdstip 1970 is belangrijk later dan wat burgemeester IV. Thomassen van Rotterdam altijd heeft verkon digd: eind 1968. Deze vertraging van het gereedkomen van de geul betekent DORDRECHT Als weer en 'ind het toelaten zal vrijdag 5 mei een transport worden uitge voerd, dat zijn weerga niet kent. De stalen bovenbouw van de in aanbouw zijnde Merwedebrug, die tussen Dordt en Papendrecht het Eiland van Dordt met de Alblas- serwaard zal gaan verbinden, wordt dan vervoerd van de werf van de Koninklijke Fabrieken Penn en Bauduin te Dordrecht naar de plaats waar hij de Mer- wede gaat overspannen. De afstand tussen werf en plaats van bestemming is slechts enkele ki lometers. Omdat evenwel de door- vaartbreedte van de Oude permanentie, de man moet altijd be- - ^0 ;u|m0 lijd v!'-duf.,-''.1-h1r. i!!*5?; v„lbel»d,.„ toestand niet naar Roller. dam zullen kunnen komen. De olie naar. Volgens hem vloeien de grenzen van public relations, voorlichting en representatie in elkaar over. Hij sprak over Wat doet dc gemcen- tevoorlichter? en voelde veel voor een benadering van „stadhuis tot woon huis". In dat kader is een huis-aan huis verspreiding van toelichtingen op raadsbesluiten, brochures enz. een uit stekend middel, uitstekend middel. Over het algemeen legde men de na druk op het grote belang, dat de ge meente heeft bij een goed functioneren de. onafhankelijke pers. Een forum be antwoordde vele vragen, waarvan wij er twee aanstippen: „Ambtenaren die nen in hun opleiding terdege op hun voorlichtende taak gewezen te wor- den"en ,,Is het juist, dat de gemeente- voorlichter ook public relations be drijft?". maatschappijen zullen deze schepen dc eerste tijd slechts gedeeltelijk Rotterdam kunnen laten varen. 1 eerste tankers met een draagvermogen 200.000 ton komen eind var jaar reeds in de vaart. De besprekingen die gaande zijn over de financiering van het graven van de geul (kosten ongeveer 70 mil joen gulden) hebben nog altijd niet tot een beslissing geleid. Rotterdam heeft de regering verzocht bij dit gigan tische karwei niet de eenderde-rege ling toe te passen (d.w.z. Rotterdam betaalt eenderde, het rijk tweederde van de kosten). Voor september dient er volgens Rijkswaterstaat echter een beslissing te zijn genomen. Gebeurt dit niet, dan zal er waarschijnlijk nog meer vertra ging ontstaan. Rookzuil in zee ZANDVOORT De IJmuidense kustwacht is gistermiddag voor niets gealarmeerd op de melding van een strandpachter, dat hij een -speedboot zeewaarts had zien varen en even daarna een rookzuil uit zee had zien opstijgen. De Neeltje Jacoba voer uit, maar keerde onverrichterzake terug. Waar schijnlijk was de rook afkomstig van een door de marine opgeruimd wrak. De marine voert een opruimingsactie ten behoeve van de uitbreiding van de pier bij IJmuiden. IIET WEER IN EUROPA I „geparkeerd". Hij zal daar blijven lig gen tot zondag 7 mei, de dag waarop hij tussen de zogenaamde aanbruggen wordt ingevaren en wordt geplaatst. De brug zal met de aanbruggen mee- gerekend een lengte hebben van 1032 j meter. De breedte is 26 meter. Precisiewerk Het transport van de brug en het invaren zijn uiteraard precisie werken. Men kan geen enkel risico nemen en daarom staat dc onder leiding van de heer P. F. van de Waal, chef van de afdeling monta ge van Pcnn cn Bauduin staande ploeg, die ermee belast is, voortdu rend in contact met het KNMI in De Bilt. Als de wind boven een bepaalde kracht komt wordt de vreemde vaartocht uitgesteld of wordt hij als de brug al aan 't varen is, onderbroken. Niet het minste risico neemt men ook bij 'net zogenaamde „afrollen" van de overspanning, wat maandag en dinsdag zal gebeuren. Dit afrollen houdt in het verplaatsen van de brug van de werf tot boven het water. Men heeft hem hydraulisch al op lor- j ries gezet, die op boven het water lo- Ook dat schept in enkele gevallenpende stei8ers kunnen rijden. Als de bijzondere problemen. Zo zal de brugbruS met deze 'orries zijdelings tot bo- bij Spijkenisse anderhalve meter ho- v.en het. water »s verplaatst komen de Maas-bruggen tussen Dordt en Zwijndrecht te klein is gaat men met de tweehonderd meter lange en 2000 ton wegende overspanning een omweg maken van 50 kilometer. De brug zal namelijk worden vervoerd via Rotterdam. Men heeft voor dit unieke transport bijzonder veel voorzienin gen cn veilirfheidsmaatregelen ge troffen. Op de te volgen waterwe gen. Mallegat. Oude Maas. Nieuwe Maas. Noord en Merwcde. zal op vrij grote afstand van de varende brug geen vaart worden toe gestaan van schepen met een gro ter tonnage dan 400 ton. De op vier elevatorbakken lig gende overspanning zal worden ge trokken door zes sleepboten met een gezamenlijke trekkracht van circa 3200 ton. Het transport zal zeven bruggen passeren. ger moeten worden opgetrokken dan normaal om de 30 meter .hoge brug, die rust op 14 meter hoge. op de eleva torbakken gemonteerde stellingen, doorgang te kunnen verlenen. V aarprogramma De bedoeling is dat de brug om 8 uur 's morgens van de fabriekswerf vertrekt. Om kwart voor tien passeert hij dan de Barendrechtsebrug, om kwart voor twaalf de brug bij Spijke nisse, om half een de Botlekbrug en om half twee de splitsing Westgeul - Nieuwe Maas. Als het vervoer geheel volgens het tot op minuten berekende tijdschema kan geschieden kan het gevaarte om half drie bij de Koningshavenbrug in Rotterdam zijn. Het transport kan de Maasbruggen alleen tussen 14.40 en 15 uur passeren omdat anders het treinverkeer zou worden gestagneerd. Hcalt men het niet deze bruggen voor drie uur te nemen dan moet gewacht worden tot 16.40 uur. De rekening is echter dat men om 15.50 uur bij de Brienenoordbrug is en dat om 6 uur de brug over de Noord bij Alblasserdam als laatste hindernis wordt genomen. Om 7 uur is de Merwedebrug dan weer „thuis" in Dordrecht, waar hij bij de Buitenkalkhaven zal worden elevatorbakken er onder en maakt men hem met hulp van de vloed drij vend. De afstand van wal naar water is ongeveer 35 meter. Het afrollen en te- waterlaten van het gevaarte vormen de moeilijkste onderdelen van het hele karwei. Invarins Op de dag van het invaren zon dag 7 mei dus zal het scheepvaart verkeer op Noord, Oude Maas en Mer- wede worden stopgezet. Rijkswa terstaat zal voor de nodige omleidin gen zorgen. De brug vertrekt om 8 uur van de Buitenkalkhaven. Om half vier zal het invaren begin nen en omstreeks 4 uur zal de brug zich boven de juiste plaats bevinden. Dan is het verder wachten op de eb, die hem zo ver zal laten dalen dat hij op zijn steunpunten terecht komt Dat proces kan men verhaasten door de elevatorbakken, waarop de brug rust, vol te pompen. Zowel voor het transport als voor het plaatsen van de brug wordt grote belangstelling verwacht. De cineast Bert Haanstra, die bezig is met het maken van een documentaire over Ne derlandse bruggen, laat zich deze kans niet ontgaan. Hij zal met vier film teams aanwezig zijn en bovendien in een helicopter boven de varende Mer wedebrug zweven. Trawler ramt Deense kotter

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9