V erkeer Rij nstreek - kust - Bollenstreek gaat over een jaar buiten Leiden om Mi: VAN IHIET DRAAIBOEK Khartoum-kijkspel tegen kleurrijke achtergrond Willem de Zwijgerbrug en de Zijlbrug dit najaar gereed Ontlasting SWEATERS COL-TRUIEN SPORTHEMDEN SPIJKERBROEKEN SPIJKERJACKS KORS Vanavond 8 u. samenkomst Pieterskerk Burgemeester kreeg enorme beschuit 6ER0 CASSETTES v. d. WATER TUSSEN IDE BLADZIJDEN NIEUWE LEIDSE COÜHAJfT VRIJDAG 28 APRIL 19 LEIDEN Dank zij het bijzonder milde weer van de af gelopen winter (ongeveer twee weken onwerkbaar weer tegen gemiddeld drie maanden) ziet het er momenteel naar uit, dat de over de Haarlemmertrekvaart in aanbouw rijnde Willem de Zwijgerbrug nog dit jaar wordt voltooid. De aanbesteding moest vorig jaar geruime tijd worden uitgesteld ten gevolge van onteigeningsmoeilijkheden. Hierdoor zag het er naar uit dat de brug niet eerder dan medio 1968 gereed zou komen,, omdat het waarschijnlijk was dat er twee winters in de bouwperiode zouden vallen. Deze meevaller stelt het gemeentebestuur echter voor het (financiële) probleem de aansluitende weg over het Schuttersveld naar het Stationsplein op korte termijn rond te krijgen. Een voorstel daartoe zal de gemeente raad binnenkort bereiken. Lei den-Oegst geest via Kikkerpolder totstandkoming van een aantal grote kapitaalswerken is bij succesvolle afronding echter binnen handbereik" gekomen, namelijk de rechtstreekse verbinding van de Zijl- brug met het station, en een tweede verbindingsweg Leiden - Oegstgeest via de Kikkerpolder. Op 1 juni wordt de aanbesteding gehouden van de aansluitstukken van de Willem de Zwijgerbrug op beide nieuwe brug gen. Eind dit jaar hoopt men klaar te zijn met dit werk. Aan dit complex van werken heeft Leiden de afgelopen jaren al heel wat miljoenen besteed. Zijlbrug A LLEREERST is daar de beweeg - bare provinciale Zijlbrug, waarop behalve provinciale weg 15 (Veen- sbreek) ook de dit najaar gereedko mende Leiderdorpse Engelendaal aan sluit. Deze in 1954 bij Ged- Staten be pleite brugbouw heeft Leiden een be drag van f 1.490.000 gekost, afgezien van de jaarlijks door Leiden te lragen kosten voor onderhoud en bediening. Deze Zijlbrug, die aan weerszijden van de 12 m brede rijbaan afscheiddngs- stroken (0.5 m.), fiets- (3 m.) en voet paden (2 m.) heeft, is een belangrijke aanwinst in het wegennet van de ag glomeratie. Met haar vier overspannin- De gemiddelde passant en zelfs ook de gemiddelde Leide- naar heeft het misschien niet zo in de gaten maar op ver keersgebied zullen zich op korte termijn ingrijpende ver anderingen voltrekken. Werken van jaren en vele miljoenen naderen namelijk hun vol tooiing of staan op het punt te worden gerealiseerd. De Zijlbrug en de Willem de Zwijgerbrug over de Haar lem niertrekvaart) zijn groten deels gereedde aansluitende wegen, zoals de Engelendaal in Leiderdorp eveneens, terwijl de rasterende onderdelen van dit belangrijke wegenproject ook binnen een jaar zullen zijn ge realiseerd. In de praktijk komt het er in eerste instantie op neer, dat volgend voorjaar de Rijnstreek een geheel nieuwe verbinding krijgt met de kust en de bollen streek, buiten Leiden om, langs Leiderdorp en Oegstgeest. Dan komt er nog de aansluiting van dit nieuwe wegennet op de oude rijksweg 4 via het Schut tersveld. Dat dit nieuwe wegenstra- mien het verkeer in de Leidse binnenstad en ook op de Rijnsburgenveg) aanzienlijk zal gaan ontlasten, staat vast. Daarnaast zal het doorgaande verkeer een belangrijk vlotter verloop krijgen. De Zwijgerbrug TjE Willem de Zwijgerbrug is een zeer brede (40 m.) maar ranke gewapend-beton-construotie, die de schakel is tussen de toekomstige weg over het Schuttersveld en de Willem de Zwijger laan. In oktober '64 voteerde de raad f 1.400.000 voor de bouw van de brug en de aansluitende wegen. De vaste brug heeft een doorvaar - hoogte van 2.55 tot 1.95 meter. Aan weerszijden van de middenberm (12 tot 9 meter) heeft zij rijbanen van 7 m. afscheidingen (1 m.) en fiets- (3 m.) voetpaden (3 m.). Extra maatregelen werden genomen voor een onderdoorgang voor fietsers en voetgangers aan de Haarlemmer- wegzijde, die in verband met het vrij lage brugdekniveau iets beneden het waterpeil van de Trekvaart komt liggen. De oostelijke oprit bestaat voor een .■deedte uit een „ontlastingsvloer", eer beltonnen vloer op palen, waaronder belangrijke leidingen van de SLF lig gen. Kikkerpolder TVDG deze zomer hoopt men een be gin te maken met de aanleg van de langverwachte weg door de Kikker- polder. Deze zal het Schuttersveld via het Maredijkviaduct direct verbinden met de Warmonderweg tegenover de Hofdijck in Oegstgeest. Ingebruikne ming hiervan zal een belangrijke ont- Vanuiit een kraancabine maakte onze fotograaf deze opname van de Willem de Zwijgerlaan over de Haarlemmer trekvaart, die voor een belangrijk deel is vol tooid. Deze vaste brug krijgt een belangrijke functie in het ver keer naar de aan te leggen wegen over het Schuutersveld en door de Kikkerpolder. (Foto N. van der Horst) Het krediet voor deze weg, het gedeelte tussen Poetgeesterweg en de ingang van het sportpark Kikker polder al geruime tijd in gebruik is, stelde de raad in oktober '63 beschik baar. Het bestond uit f 70.000 voor de inmiddels gereed gekomen 32 m. brede Herdersbrug over de Po el wetering; de „rest" van f 1.437.000 was voor de weg bestemd. Het zandlichaam voor deze weg is al gelegd en reeds volgend voor. ar hoopt men de weg voor het ver ser te kunnen ooenstellen. Schuttersveld De bijna voltooide (beweegbare) Zijlbrug, die een belangrijke schakel gaat vormen in de om leiding van het verkeer Rijn streekBollenstreek rond Lei den. Aan de Leiderdorpse kant (rechts) is de provincie al een eind gevorderd met de aanslui ting en oprit; de brug wordt hier aangesloten op de Leiderdorpse Engelendaal. Over enkele maan den ivordt het maken van de Leidse aansluiting en de door trekking van de Willem de Zwij gerlaan aanbesteed. Foto N. van der Horst vanaf 8.95 WOLLEN EN ASTRALON BLUE DENIM in grote sortering bij HAARLEMMERSTRAAT 241/243 Filiaal: HAARLEMMERSTRAAT 3 of nn uitvoering zijnde projecten. Daar voor is dus al geld beschikbaar. Dat geldt met voor het bijzonder belangrij ke verbindingsstuk op het Schutters veld. Hier moet namelijk de Rijnsbur- gecrotonde worden gereconstrueerd, een rioleringssysteem aangelegd en een brede weg naar de Willem de Zwij gerbrug worden gebouwd met een aan sluiting voor de Kikkerpolderweg. Gedwongen door het vrij plotseling gebleken tijdgebrek werkt Gemeente werken koortsachtig om de bestaande Een Prinsenkind geboren Iedere koper gratis Oranje-ballonnen voor de kinderen. Uw fotobedrijf DE GRAAFF LEIDEN Vanavond om 8 uur wordt in de Pieterskerk een bijeen komst gehouden ter gelegenheid van de geboorte van de Oranjetelg. Deze gaat uit van de Oecumenische Raad en het dekenaat (r.k.) Leiden. De spre kers zijn ds. Bouter, Hervormd predi kant, dr. Van der Zwaan. Geref. pred. en kapelaan Seijsener vin de Heren- singel-parochi». GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor dinsdag 2 mei 1967 vrijstelling te verlenen van het verbod vervat in artikel 4, lid 1. onder c. van de Verordening op de Winkelsluiting 19531 In verband hiermede mogen win kels welke ingevolge genoemde bepa ling normaal op dinsdag na 13 00 uur gesloten dienen te zijn, op dinsdag middag 2 mei a.s. voor het publiek geopend blijven. Leiden. 28 april 1967. De directeur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Leiden maakt bekend, dat, in verband mei de viering van Koninginnedag en Hemelvaartsdag, de huisvuildienst als volgt is geregeld. maandag. 1 mei vervalt geheel; don- deróag.4 mei wordt woensdag 3 mei. plannen hiervoor op de kortste termijn rijp te maken voor behandeling in B. en W. en in de gemeenteraad. De laat ste fase, die zich op het Schuttersveld gaat afspelen, moet enige miljoenen kosten- Dit snel ..rond" te krijgen, het verkrijgen van de goedkeuringen op dit belangrijke stuk gemeentelijke fi nanciering, zal het grootste en belang rijkste probleem van de onmiddellijke toekomst worden. Het is niet overdreven te zeggen dat Leiden een belangrijke verande ring tegemoet gaat. Een miljoenen- project van twee vitale verkeers wegen met drie kostbare bruggen in het directe belang van Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest nadert na lange jaren van soms moeizame voorbereiding zijn letterlijke ont knoping. LEIDEN De burgemeester onderbrak vanmorgen in de kamer van B. en W. ten stadhuize even de vergadering van het college om een grote beschuit (middellijn 40 cm) met muisjes in ont vangst te nemen. Deze werd hem ai geboden door de heren Lambermont De Graaf, de eerste als secretaris de vereniging Koninginnedag en tweede als voorzitter van de Leidse Chr. Oranjevereniging. De beschuit was een geschenk van de gezamenlijke be schuitfabrikanten die ook de beschui ten voor de Leidse scholen hebben ge leverd. Deze zulen volgende week dins dag aan de kinderen worden uitge reikt. Ook kolonel Wessels van de mi litaire Koksschool kreeg een grote be schuit voor de medewerking van de Koksschool bü het distribueren van de beschuiten voor dc scholen. Foto Van der Horst Juwelier, Horloger Haarlemmerstraat 181 Leiden Twee telegrammen van Koninginnedag LEIDEN De vereniging Koningi. nedag heeft vandaag twee gelukstef., grammen verzonden, een voor kon# gin Juliana en prins Bernhard n< paleis Soestdijk en een voor prirw Beatrix en prins Claus naar het A< demisch Ziekenhuis in Utrecht. Ze z ondertekend door de heer W. de Ga voorzitter, en de heer J. C. J. Lai^ bermont, secretaris- In het telegram voor prinses Beati en prins Claus wordt onder meer i zegd, dat bestuur en leden van de v< eni'ging vertrouwen hébben in stuwkracht van de komende .general Gepensioneerden bijee LEIDEN Zowel de zieke als arts moet een gezond inzicht hebben het ziek zijn. Dit zei gisteren de he H. J. van Benthem tijdens de jaarve gadering van de Nederlandse Boi van Gepensioneerden, afdeling Leide01 die werd gehouden in de StadsgehooJl zaal. De heer Van Benthem sprak ov el de ziektekostenvoorzieningen in het a f gemeen en in het bijzonder over eb aanhangige wetten, voorzover deze b -i trekking hebben op de gepensioneen den. tu Uitvoerig ging hij in op de gar j van zaken bij de totstandkoming va» de wet, die de ziektekostenvoorzienin,. voor ambtenaren zal gaan regelen, op de ontwerp-wet Zware GeneeskuijJ. dige Risico's. De heer Van Benthem sprak de hoo uit dat deze wet spoedig in de kameijoi zal worden behandeld, opdat deze i per 1 juni in werking kan treden. Het jaarverslag van de secretaris, heer S. Hoogteilling, toonde aan d< '0 er een lichte achteruitgang van het la, dental was, dat nu 1128 bedraagt. I" de kascommissie werden de heren S|n gaar. Van Biemen, Van Sonsbeek Landkroon gekozen. De aftredende b c stuursleden, mevr. W. H. J. Elkerbou Bolland en de heren A. Galjaard i K. Wijk, werden herkozen. SCHUDEI's DU88FL GFSTOOKTf CITROEN NV DE CONDÓR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN rpRIANON In „Khartoum" ivordt erg vereenvoudigd de geschiedenis imn de Engelse gouverneur-generaal van Egypte, Gordonweergegeven in zijn strijd tegen de Mahdi, een stamhoofd, dat onder het mom de Islam te dienen de wereld wil veroveren. Hij begint met de Soedan en Egyp te. Maar Engeland heeft belangen in Egypte en zal dus iets moeten doen. Al is het maar voor dc schijn. Daarom wordt Gordon naar Khartoum gestuurd, waar hij soldaten en burgers moet eva cueren. Hij krijgt geen hulp. i Slechts één adjudant fRichard Johnson) die bij Gladstone ver. slag moet uitbrengen van Gordon verrichtingen. Evacuatie is echter niet mogelijkj en daarom besluit Gordon een beleg van de Mahdi te proberen te door staan en hulp in Engeland te vra gen. Gladstone zendt hem deze. maar zorgt er tegelijkertijd voor dat de hulp te laat komt en daar door sneuvelt Gordon. Enkele maanden na hem sterft de Mahdi. Het is een vereenvoudigd verhaal geworden over de strijd van de enkeling Gordon (Charlton Heston) tegen onwil en overmacht. Het groot opgezette kijkspel met tal van fikse veldslagen moet het voornamelijk hebben van zijn in drukwekkende spektakelscènes en kleurrijke decors. (Groot soektakel-i De vrouw die drie mannen beminde CAMERA Ais een meisje zich uitgeeft voor stewardess om op die manier drie mannen tegelijk pret tig bezig te houaen, kunnen er allerlei amusante verwikkelingen ontstaan. Regisseur Luigi Comen- cini had voor deze Italiaanse film dan ook een d'.nkbaar gegeven, dat in de verte doet denken aan die andere stewardessenfilm, Boeing Boeing. Desondanks is hij er niet in geslaagd met een humoristisch ge val voor de dag te komen, wat toch kennelijk wel de bedoeling was. Met een Franss esprit en/of (dro ge) Britse humor gefilmd, zou het verhaal waarschijnlijk beter uit de verf zijn gekomen Geestige scènes ontbreken nu weliswaar niet, maar te vaak krijgt de kijker het gevoel dat er net naast de roos is gescho ten. Dat is jammer, want Catherine Spaak speelt haar titelrol erg aar dig, al heeft ook zij niet kunnen voorkomen dat er nauwelijks te lachen of zelfs maar te glimlachen valt. (Spaak gelopen) Bron der wellust LUXOR Een doodgewone voyeursfilm. die is gemaakt om de bioscoopbezoeker te laten gluren, zoals dat heet. Zo log en plomp als hier met seks en naakt wordt omgesprongen, hebben we zelden gezien. Men moet werkelijk van elke goede smaak verstoken ziin om nog één goed woord voor dit botte gedoe over te hebben. Het verhaal is een geweldige lacher. Als uitgangspunt heeft men genomen het eilandje Jonkborn. waar een bron is die volgens een legende de potentie versterkt en de vrouwelijke schoonheid doet toe nemen, mits de dames bloot en wel bij volle maan in het water duiken. En zo krijgt men een huwelijk tussen Germaanse folklore en mo derne naaktexnloitatie. Heel het eiland wordt één nachtclub, maar behoudt daarbij zijn traditionele boerse inslag, zodat de bolle man nenlach hard opklinkt telkens wan neer men van zijn voyeursnlaats in het bos weer een plaatselijke schone zich ziet ontkleden. IKwalijk riekende bron) Beeld, uit de film Khartoum Commando's vallen aan REX In „Commando's vallen aan" wordt in bloederige kleuren een beeld gegeven van de onvoor stelbaar wrede oorlog in Vietnam. Een Amerikaanse marinier is in handen van de Vietcong geraakt en wordt door zijn broer, een majoor, met behulp van een pater, een ser geant en een inheemse jongen ge red. Dat de laatsten daarbij het leven laten is niet verwonderlijk. Op een mensenleven meer of minder wordf in de jungle niet gelet. Wat dit be treft is de film wel betrouwbaar. (Oorlog in z'n ware gedaante) Prolongaties STUDIO „Darling". Uitsteken- •de film van John Sohlesinger. De opgeschroefde, hysterische, moder ne publiciteitswereld wordt onthul lend en scherp aan de kaak gesteld Derde week. LIDO „Samen uit, samen thuis". Een plezierige komedie, waarin de beroemde komieken Bourvil en Louis de Funès voor treffelijk op elkaar ingespeeld blij ken te ziin. Derde week

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4