BBC HEEFT GOEDE KANS OP DE GOUDEN ROOS mayo Op vijfde mei veel „vrijheid" Weense troef droef geval 'tsukses van de gastvrouw NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 28APRILI967 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zowel NTS als (RU zullen op vrijdag 5 mei nationale jrogramma's uitzenden, waarbij het be- ;rip „Vrijheid" centraal staat. De NTS s 's avonds tussen 8.20 en 9.10 uur via (ed. 1 op de buis met „Vrijblijvend", ten uitzending met toneelfragmenten, pel, lied, „nieuwsberichten", straatin- erviews enz., alle gebaseerd op het hema vrijheid, zoals die nu door Ne- lerlandcrs van diverse leeftijden wordt ervaren. Een van de presentatoren is Kees Jrusse. die fragmenten voorleest uit >rieven van Nederlanders „die niet lanwezig konden zijn". Twee korte to- leelstukjes worden opgevoerd door eerlingen van de Stichting Amster- lams Universitair Toneel en de Toneel Academie in Maastricht. Verder zingen Margie Ball en Boude- ivijn de Groot elk een vrijheidsliedje ;n in de straatinterviews wordt aan voorbijgangers gevraagd welke gedach- en de datum van 5 mei bij hen op- oept. De NRU is te horen tussen 8 en 12 ïur via Hilversum II. Begonnen wordt net gesprekken die Gabri de Wagt ïield met studenten van de Sociale Academie in Rotterdam. Verder wordt le rede, welke -dr. S. L. Mansholt 's[ norgens in Dordrecht heeft gehouden >ver „Vrijheid schept verplichtingen", ïitgezonden. Onder voorzitterschap van onze loofdredacteur dr. E. Diemer wordt ussen 10 en 10.30 uur gediscussieerd >ver de vraag „Hoe vrij is Neder- and?" door de heren dr. K. van Dijk, Roel van Duyn en prof. dr. R. A. de Moor. Het traditionele programma over volksmuziek wordt deze avond gewijd aan de bronnen van het Wilhelmus; Hans Verzijl speelt de melodieën op de luit en prof. dr F. R. Noske stelde het programma samen. (Advertentie) Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) MONTREUX Dit is het droeve verhaal van „Special Servicer", de grote tv-troef van de Weense omroep, die enkele dagen het hart van heel de Oostenrijkse bevolking sneller heeft doen slaan alvorens als een baksteen te vallen en dat niet alleen, om-; dat de humorloze Zwitserse douane schrok van een zending gipshanden die er net uitzagen als ondeugende smokkel waar Helaas werd „Special Servicer" direct vertoond nadat de BBC met „Frost over England" een geweldig enthousi ast festivalpubliek een half uur dub belgevouwen van het lachen had ge houden... Sinds directeur-generaal Freund van de Oostenrijkse omroep werd ge dwongen heit veld te ruimen, vegen de nieuwe bezems goed in de Weense studio's en komen er allerlei nieuwe ideeën uit de bus. Zo kwam iemand op de idee iets extra-speci aals te maken voor Montreux, een show die bepaald de Gouden Roos moest veroveren. Leunend tegen het door de Tsjechen uitgevonden recept werd het een pro gramma zonder dialoog en vol frap pante momenten: „Special servicer", een man die allerlei karweitjes op knapt die anderen laten liggen. Dat zou regelrecht in het rozenperkje van Montreux schieten! Om de festivalgasten wat op te kikke ren werd het programma begeleid door leuke foldertjes, mapjes foto's en... als hoogste troef voor elk een gipshandje, omdat zo'n voorwerp een belangrijke rol in het verhaal speelt. Jammer genoeg rekende men niet met het «erieuze optreden van de Zwitaarie douane, die kisten vol gipsha'ndjes niet zonder meer ver trouwde. Men brak een van de kisten open en fronste de wenkbrau wen: dat kon geen zuivere koffie Krtiistroortl-puzsel zonder zwart Toon tweemaal op de buis (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het lange interview met Toon Hermans, dat de AVRO eni ge tijd geleden op het scWm zou heb ben gebracht maar op verzoek van Toon uitstelde aangezien zijn moeder pas was overleden, zal nu op dinsdag 16 mei a.s. worden uitgezonden. Ook op vrijdag 19 mei zal Toon Her mans op de beeldbuis komen; dan als dirigent bij het Rotterdams Filharmo nisch orkest, tijdens een feestelijk con cert waarmee het eenjarig bestaans- feest van De Doelen wordt gevierd. zijn! Om te beginnen werd de hele zending in beslag genomen en toen sloeg men met een hamer een paar dozijn van de handjes aan diggelen om te onderzoeken of er geen dia manten of verdovende middelen in verborgen zaten. Tenslotte werden de kisten vrijgegeven en de Oosten rijkse delegatie herademde, toen de handjes eindelijk in Montreux aan kwamen en uitgedeeld konden wor den. Vanzelfsprekend werden er al lerlei grappen mee gemaakt en nu leek het, alsof de Gouden Roos a, een beetje dichterbij was gekomen. ER NAAST En toch... ijverig Wenen zit er (hoogst waarschijnlijk) naast. „Special ser vicer" bevat wel goede grappen, al it het een onsamenhangend verhaal, maar het ongeluk voor Oostenrijk werd het daverende succes van de BBC met „Frost over England", waarvan iedereen nog vol was en dat volgens elke festivalganger de Gouden Roos dik heeft verdiend. Of de jury er net zo over denkt, moeten we nog afwachten. Deze show is nl. een monument van zelfspot, genaamd naar de presenta- tor David Frost. Toen zij werd ver toond was iedereen er, de zaal zat tjokvol. Zelden is er zo onafgebro ken en zo hard gelachen bij het scherm. Britten zijn meesters in de zelfspot. „Frost over England" is een satire, die elke week uitgaat en waaruil een selectie is gemaakt voor Mon treux. Als zo'n programma in Neder land of België op de tv kwam, zou de maker in een wip zijn gevlogen en zouden er binnen het uur een aantal processen aanhangig zijn ge maakt. In feite is het een vrij mager program ma dat niet teveel mag kosten, en de actualiteiten van de week op de hak neemt. Er treden maar drie acteurs in op, maar het zit vol fijne en rake prikken. David Frost begint met een korte inlei ding: „Goeden avond, dames en he ren, we bevinden ons in het hart van Londen". Men ziet een beeld van de beroemde Big Ben, die 4 uur slaat. Bij de eerste slag zakt een lid van de deftige paleiswacht de beren muts over de neus, bij de tweede zakt een jongedame de minirok over de knieën, bij de derde klapt de Lon don Bridge (beroemde brug) plotse ling dicht en bij de vierde valt de hele horlogerie uit de befaamde Big Ben-toren. Daarna vliegen de grappen achter el kaar over het scherm. Er wordt de gek gestoken met de Britse liefde voor sport: als vrijetijdsbesteding be oefent men karate. Er is een man, die met de vrije hand een zware balk doormidden slaat. De tweede probeert het ook, maar slaat ziohzelf de hand af. Een man, die niet wordt opengedaan slr't met zijn hand op een houten peertje en een flatge bouw van 50 meter hoog stort in elkaar. Zo gaat het maar voort met de meest dwaze effecten, die zo goed zijn getruceerd, dat het een lawine van nonsens is geworden. ALLEMAAL t lijdt geen twijfel, of deze samenge vatte satire zal in de komende maan den op alle Europese schermen te zien zijn. want de Britse delegatie werd bestormd door kopers van de diverse tv-diensten. De BBC heeft schitterend revanche ge nomen voor de daverende flop van verleden jaar, toen zij aankwam met een slappe aflevering van het Wood- house-feuilleton. De titel van VARA's Franse televisieserie „La-Ia-Ia" mag weinig zeggen, de inhoud ervan heeft voor lief- ndere inzendingen die van zich doenhebbers van succesliedjes en hun vertolkers des te spreken zijn tot nu toe ..Copenhagen 7?iee). betekenis Design" van Denemarkeni Ml een\jaamde Britse'zangeres Petlila Clark aan de beurt. kwestie van zelfspot, de Tsjechische Morgenavond komt (Ned. 2) in deze reeks de be- f1,1 !"'f' Door baar huwelijk is Petula Frangaise geworden en .The Uncatchables Veel aandacht - - - - het programma .Rood, blauw, groen" van de Sovjet Unie. De Nederlandse Dorus-si moet nog worden vertoond. En aan maar afwachten, wie vanavond de rozen en het bolhoedje van Chaplin zullen krijgen... Advertentie Van Nelle bestellen (Advertentie) Van Nelle bestellen Horizontaal: 1. stad in Italië - voor werp ter verlichting: 2. zonder eer - dat is (afk. Lat.); 3. uitruster van sche- bij elkaar behorende voorwer pen 4. voor - graveurs; 5. plaats in Engeland - waterstand (afk.) - paard; holte in een muur - plaats in Gel- derl.; 7. herberg .- votre excellence (afk.); 8. plaats in Utrecht - bijwoord behoudens vergissingen (afk. Lat.); 9. vaartuig - voornaamw. - vluchtheuvel. Vertikaal: 1. slang - familielid; 2. dal is (afk. Lat.) - bijwoord - pause lijke driekroon3. bijwoord - kan men j bewaren - ambacht; 4. bekende afkorting - zwemvogel - arbeidseen- heid5. grote hartslagader - lijkvaas; 6. niet vast - sr.arenspeeltuig; 7. bloem plaats in Zeeland; 8. insekt - kant ran een stroom; 9. bontjas - vis. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Best - eer - os; 2. om; zal minister Luns in Aken de hem toe- - torment: 3. Spaame - To: 4. kea - gekende Karei de Grote-prijs voor bij- jnaar - de; 5. o.l. - Ld - Arkel; 6. order zondere verdiensten in verband met de Eden; 9. maat - krent. [Europese eenwording, worden uitge- Vertikaal: 1. Boskoop - mm; 2. Em-;reikt. De NTS laat dan tussen 6.55 en pel - re - a.a.; 3. staal - de - sa; 4. To 7.05 uur een samenvatting zien van de - Andelst; 5. er - raar - mak; 6. Em - reportage welke de Duitse, televisie jnar - boer; 7. ree - R.K. - Eede; 8. ontj maakt. De prijs bestaat uit een gouden me daille. een oorkonde en een som geld. i Minister Luns is na prof. Brugman de tweede Nederlander aan wie deze eer 1 te beurt valt. De Karei de Grote-prijs -jis eerder o.m. uitgereikt aan Schu- I mann. Adenauer. Churchill en Spaak. Familie Leenhouts opgewekt vaarwel Amphilex '67 kostbare collecties AMSTERDAM Op de internatio nale postzegeltentoonstelling Amphilex '67, die van 11 tot en met 21 mei in de nieuwe RAI te Amsterdam zal worden gehouden, zal onder meer een bijzonde re postzegelcollectie van koninging Eli zabeth van Engeland te zien zijn. Zes kaders, zorgvuldig geselecteerd door sir John Wilson, beheerder van de Britse koninklijke verzameling, zul len er worden vertoond. Dit is de eerste keer. dat het publiek dit deel van de collectie te zien krijgt. Voorts zijn er werelberoem.de collec ties, bijv. de verzameling „eerste emis sie van Nederland" van Pulie, de Po lencollectie van Bojanowicz, de ver maarde verzameling Portugal van Gar cia, de in 1965 te Wenen met een Grand Prix ekroonde collectie Groot-Britannië van Lee en de reeds meerdere malen met een gouden me daille bekroonde thematische verzame ling, „Maria, koningin van de wereld" van de Belg De Troyer. De werkelijke waarde van het ten toongestelde is waarschijnlijk enkele tientallen miljoenen. De officiële opening zal worden ver richt door drs. J. A. Bakker minister 'an verkeer en waterstaat. de rij scharen, meende de dus mag ook zij zich Franse tv. Veertig minuten lang zingt Petula liedjes uit haar repertoire en zo'n massa tijd betekent voor haar niets, want toen ze 12 jaar was had ze haar 500ste radio-optreden al achter de rug. Nu is ze 34 en in die tijd heeft ze ontelbare liedjes gezongen en tussen enige dounts door vele daarvan populair gemaakt. Haar repertoire is langzamerhand onmetelijk ge worden en dus is het vullen van 40 minuten zendtijd voor haar een kleinigheid. Hier blonde Petula in een van haar geraffineerd-eenvoudige toiletjes. KANTEN KLAAR Prijsuitreiking min. Luns op tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op Hemelvaartsdag (Van c radio- en tv-redactie) |- Delden; 9. stoel - Gent. VEEL „VRIJHEID" OP VIJFDE MEI Van Nelle bestellen HILVERSUM In oktober begon de NCRV met de uitzending van het vervolghoorspel „De familie Leen houts"; er werden „voorlopig 8 afleve ringen" aangekondigd en het zijn er uiteindelijk 30 geworden. Volgende week donderdag gaat de laatste de ether in. Het wordt een vrolijk slot, want men viert dan de gouden bruiloft van Willem Smallegange en zijn vrouw Agaath en de jeugd produceert daar voor een ironische revue ..de goeip ou we tijd" en een bescheiden protestlied je. Als de jongste te'g uit het geslacht Leenhouts dan nog ten doop is gehou den. is de geschiedenis uit. Wie het geheel nog eens rustig wil overlezen zal dat kunnen doen. want de'twee Haagse romans van P. J. Ris- seo,>w ..Gasten en vreemdelingen" en „Kinderen en erfgenamen" waaraan de stof voor het '""^orspel wei"1 nntle-nd. zullen nu als één boek verschijnen on der de radiotitel ..Dr familie Leen houts". - 'n tafelklare smidvermssiuo BIJ DE LUNCH (Advertentie) Kampioenschappen hal I roomdansen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het Empire Sta dium Wembley wordt op dinsdag 2 mei a.s. het wereldkampioenschap ball- roomdansen voor amateurs bevochten. De NTS geeft er 's avonds van 9.15 tot 10 uur een reportage van op Ned. 2. Vijf werelddelen zullen bij de ar tistieke strijd vertegenwoordigd zijn. Het is de bedoeling dat men in deze Eurovisie-uitzending Zit Moskou op goud De Russische geoloog W. A. Pervage meent dat geologische onderzoekingen erop wijzen dat onder Midden-Rusland grote goud prijsuitreiking n? de finale kan zien. aders lopen, mogelijk tot aan VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 6.45 uur Pipo speciaal. 6.50 uur Journaal. 7.00 uur Early Bird-reportage opening wereldten toonstelling (gisteravond opgenomen). 7.1510.30 uur Reportages van feestelijkheden in Groningen, Breda en Lage Vuursche (on derbreking 8 uur voor journaal). 10.30 uur Reportage opening Schiphol. Nederland 2 AVRO tienerprogramma „Vjoew". actualiteiten. finale Danstest.:67 in Scheveningen. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VPRO en VARA 7.00 uur jongeren praten in Ronduit. 8.05 uur jazz uit Rotterdam. 9.00 uur Noordelijk Filharmonisch orkest concerteert onder leiding van Carles de Wolff. 10.20 uur Omroepvrouwenkoor zingt. 10.55 uur lichte platen. Hilversum 11 NRU 8.00 uur muziek uit Porgy and Bess (Stereo). 8.55 uur een bejaarde en een jonge Heilsofficier ontmoeten elkaar. 9.15 uur volksmuziek uit Vietnam. 11.20 uur magazine Radiorama. (Wijzigingen voorbehouden). Twijfel of hij er goed aan heeft gedaan, is er beslist niet. Wel stelt hij zichzelf de vraag of hij alle kansen heeft benut die er voor hem lagen. Daarop durft hij niet zonder meer een bevestigend antwoord te geven. Het zou mogelijk zijn geweest meer van het leven te maken als hij nietMaar opeens dwingt hij zichzelf in deze richting niet verder t« denken. Wat geweest is, is geweest Gedane zaken nemen geen keer. Bovendien nu mag hij zeker niet klagen. Hij heeft zijn werk, dat hem veel bevrediging schenkt. In zijn huis heerst een vrede, die het regelmatig werken vergemak kelijkt. Met voldoening heeft hij gemerkt dat Aegte haar best doet zich zoveel mogelijk bij zijn arbeid aan te passen. Vroeger moest hij zich nog al eens naar haar schikken om bezoeken af te leggen en te ontvangen, ook als er werk in het atelier stond te wachten. Meer dan eens werden er gasten te eten gevraagd. Het had hem dan wel deugd ge daan als .hij zag met hoeveel plezier Aetge haar rol van gastvrou^ speelde, terwijl Maartje op voorbeeldige wijze de gerechten opdiende. Maar als er dan lang werd nagetafeld en de wijn de tongen had losgemaakt, verlangde hij vaak naar de rust van de werkplaats. En 's avonds in bed lag hij wel eens lang te prakkezeren over het geld dat al deze visites kostte Heeft Aegte dit alles begrepen? Ze hebben er nimmer En niet alvorens zij met hem overleg heeft gepleegd, over gesproken. Doch na zijn ziekte is het adners gewor den. Er worden minder gasten gevraagd dan vroeger. Bovendien is er geen maarte meer in huis gekomen. Sinds enkele maanden is er een vrouw op leeftijd, die twee ochtenden per week komt voor het ruwe werk. Zonder aandrang zijnerzijds heeft Aegte de veranderingen doorgevoerd. Hij is er haar dankbaar voor. En met vreugde hoort hij haar weer zingen. En dat doet een mens alleen als hij tevreden en gelukkig is. Zij zijn dat beiden, Aegte en hij. Hij constateert het en vraagt zich tegelijkertijd af of er dan helemaal geen wensen zijn. Vanzelfsprekend zijn die er. Want zonder verlangen» zou een mens niet gelukkig kunnen zijn. Hij weet wat zijn verlangen is. Het is de laatste weken in hem gegroeid en steeds sterker geworden .Hij' zou met Aegte op reis willen gaan naar Beemster naar zijn moeder. En als het kan een kort bezoek aan Amsterdam willen bren gen. HHet is een héle onderneming. Hij weet het. Ruim een week, twee weken wel misschien, zal hij zyn werk moeten laten rusten. Maar dat kan. Bovendien is het nu nog zomer. In de Beemster zal het fruit zwaar aan de bomen hangen. Daarom zal ook Aegte zeker genieten van de reis. Hij besluit er direct met haar over te praten. Langs d« kortste weg gaat hij op huis aan. Amsterdam op een late middag in de nazomer. Als de schuit, waarop zij In Haarlem waren overgestapt dicht bij de Papenbrug heeft gemeerd, kan Carel haast niet wachten tot de loopplank is uitgelegd. Hij zou de sprong willen wagen om als eerste van alle passagiers op het Damrak te staan. Doch hij' beheerst zich. Per slot van rekening is hij geen kwajongen meer, maar meester schilder. Als zodanig dient hij zich te gedragen. Daarom wacht hij, zij het met ongeduld, tot hij eindelijk over de smalle plank aan land kan gaan. Hij heeft Aegte een hand geTeikt, want ze had angstig gekeken naar de diepte tussen de wal en het schip. Als ze vaste grond onder de voeten hebben, houdt ze zijn hand nog vast; zij is niet gewend aan deze drukte, die hier heerst in het hart van de grote koopmansstad. Carel daarentegen kent deze bedrijvig heid uit de periode waarin hij leerling bij Rembrandt was. Hoe dikwijls heeft hij hier niet gelopen met zijn vriend Gerbrand Tegenover Aegte geeft hij blijk van zijn goede bekend heid met Amsterdam. „Kijk", zegt hij, en hij wijst in de richting van de Dam, „daar liggen de beurtschepen, die op Groningen en Emden varen En daar, aan de steigers bij de Oudebrug daar zie je?.... daar zijn de schepen voor Overijssel Ze hebben hier allemaal hun vaste liplaats." Hij nog mee dan zij genietend van de drukte romdom hen en de levendigheid op het water, waar de vlot en zonder schuiten de waren die de zeeschepen uit verre landen hebben aangevoerd, naar de pakhuizen te brengen, wan delen ze, nog steeds hand in hand, langs de haven. Voor bij de Oudebrug ptsseren ze schepen die naar Hoorn en verder nog, naar Friesland varen. „Dit is de boot, waar we overmorgen verder mee gaan," wijst Carel. Want zij zullen een volle dag in Amsterdam overblijven al vorens de reis naar Beemster voort te zetten. (Wordt vervolgd) Fraude bil Duncan Fish, een sportvisser Viswedstrijd uit Folkestone (Engeland), ontving voor een kabeljauw van ",2 kilogram de derde prijs bij een zeehengelwedstryd. Tot ieders verbazing weigerde hij deze prijs. Fish onthulde dat hij zelfs een eerste prijs had kun nen krijgen, indien hy een nog gro tere vis had gekochl. De eerlijke sportvisser had hier mee willen aantonen dat er by zulke wedstrijden met het grootste gemak kan worden geknoeid. Moskou. Witwatersrand in Zuid-Afrika (een gebied met de rijkste goudmij nen in de Westelijke wereld) ver toont in geologisch opzicht een treffende overeenkomst met het onderzochte gebied in Rusland. Pervage spreekt tevens over ge weldige aderen bij de historische stad Samarkand en andere plaatsen in geheel Centraal-Azië. Over ont ginning spreekt hy niet. Van Nelle bestellen vanavond iden. 9.40 Vocaal 1.00 Z.O. 135: Gevar. (tl.00-11.02 Nws.). 12.lü ■Varia' 15 02 Kiosk. 10.30 Liclit gev> Radio Repvises. 15.01 et Juliet „.„.ie Thomas 1 IV. Jules Masscm 1. Uit „1 na terrible cité. .6.00 Nws. 16.02 Week d melody. 17.OO Nws .02-18.00 Sportshow. met re WOBGEN Nederland I: NTS: 15. ws. In 't kort. STER: 15.: iklame. NTS: 15 34 Weekjoui lerlel. 16.20 Luxemburg. 19.'.. kulturele aktuaM-it. 19.55 De weerman. 20.00 Nws. 20.25 The 1 jackpot, komische speelfilm. ..Car-1 21.50 Strijd r- - .27 Meded. I bouw. 12.30 heidsvoorlich- 16.55-17-30 Voor 6 BELGIE: Nederlands VELASQUES IA •31 Ct trek-voor-trek-voortreffelijk SUKKELTJE EN BRUUNKE 8. Al zingend zijn Plantekwantjes bezi Jasper is'er ook. „Ik ht nog nooit van varens g< hoord, waarop geld ka groeien!" zegt hij twijfe lend. „Maar je hebt 00! nog nooit van geldpoedej gehoord!", zegt Stikkeltje Jasper helpt de 1 schuwt hy, „en breng de varens terug, die over zijn, dan zetten we die terug in de aarde!" De vriendjes zijn terug op het marktplein. „Ik zet de kist hier maar neerl" hijgt Bruunke en Stik keltje roept zo hard hij kan: „Mooie varens, vera uit het bos, een kwartje maar per stuk!..! „Da koopman kijkt een beetje op zijn neus, maar koopt er, als eerste, eentje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 35