Feest in Hitsacker EET MUISJES: SCHMECKT ONKEL JULIUS GUT, WAS? Het Kwartet bracht een vleugje Oranje IL blEUWE LEIDSE COURANT R1JD\<; 28 APRIL 1967 (Van een onzer redacteuren) HITZACKER Kort na TN Hitzacker ligt het landgoed Dötzingen, dat de oom van prins Claus, Julius Freiherr von dem Bussche Haddenhausen toe behoort. In een langs de hoofdweg gelegen grote, witte villa, bracht de echtgenoot van prinses Beatrix zijn jeugdjaren dooi-, evenals zijn zusters. Zijn moeder, Gösta von Amsberg, geboren Freiin von dem Bussche Haddenhausen, woont er nog. Zowel bij de verloving als het nuwelijk van het prinselijk paar heeft de 4000 inwoners tellende be volking van het Elbestadje harte lijk meegeleefd. Geen wonder dan ook dat zij hetzelfde heeft gedaan op de dag, dat het Oranjekind ge boren werd. Lang tevoren was een program ma opgesteld, dat een kruising was van vermaak en „plechtigheid". In overleg met het gemeentebestuur en met de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer hebben onze bladen er het hunne toe bijge dragen om de feestvreugde een .ty pisch Nederlands facetje te geven. Wat kon daarom centraler staan dan de in Duitsland onbekende, maar in ons land traditionele ge- boortetractatie: beschuit met muisjes. Omdat het om een Oran jetelg ging, was het bestrooisel niet van een blauwe of witte kleur, maar van de tint, die door de eeuwen heen met ons ko ningshuis is vereenzelvigd. Meer dan 25 kilo van deze muisjes zijn in de magen van die van Hitzacker terecht gekomen. Om nog maar niet te spreken van de duizenden beschuiten, die voor dien per auto waren aangevoerd. Oranje ballonnen waren er ook voor alle 800 schoolkinderen ten minste één terwijl de winke liers door Het Kwartet uitgereikte plakkaten achter de ruiten van hun etalages hadden geplakt. In het precies op de grens van Oostduitsland gelegen Elbestadje, waar door de eeuwen heen de kleu ren wit, rood en geel domineerden, kan thans van een nieuwe verbin tenis en kleur: ORANJE, worden gesproken. ken, luisterde heel Hitzacker of er nog drie schoten zou den volgen. Inderdaad, in totaal 24 maal klonk kanon gedonder over het stadje, waar prins Claus werd op gevoed. De kanonniers: horlogemaker Wil helm Frick en VVV-beambte Werner Timm, stonden binnen .een paar mi nuten nadat zij van de heuglijke gebeurtenis op de hoogte waren gebracht schietklaar bij hun vuur mond. Een hele prestatie, als men be denkt dat beide mannen zich nog in een Middeleeuws costuum hadden gestoken. Dit hing al dagen gereed in hun slaapkamer. ,Met de chronometer in de hand hadden zo wel Frick als Timm heel wat keer tjes kleedoefeningen gehouden. Spektakel Om zeven uur vanmorgen begon dc feestviering, waaraan geheel Hitzacker deelnam. Toen trad de jeugdmuziekvereniging „Spielmann- zug" aan, die met slaande trom en sehallende trompetten een mars door het stadje maakte. Op dat moment gingen overal de vlaggen uit: dundoeken in de stads en in de Nederlandse kleuren. Oran je vlaggen waren er ook. En groen en bloemen en alle mogelijke andere feestversieringen. De oranje ballonnetjes, die onze bladen ter beschikking hadden gesteld waren overal te zien. Op het bureau van de VW werden ze uitge reikt, en men had er zelfs een specia le blaasbalg voor aangeschaft. Dc grote koffiezaal van Konditorei Wilhelm Knigge kreeg een ware stormloop te verwerken. Deze werd In het Hanzestadje, waar prins Claus heeft gewoond, wordt elk feest door historische of folkloristische over blijfselen van weleer omlijst. De „Herr Baron" zal ook zonder burge meestersketting nooit ontbreken. Longen en wangen tot het uiterste gespannen. Loco- burgemeester Karl Guhl in feite de gekozen burgervader, maar met genoeg respect ver vuld voor de plaatselijke tra dities om z'n ereambt aan de „Heer van Hitzacker" af te staan blijkt over de grootste blaasbalg te beschikken. Naast hem banketbakker Wilhelm Knigge; rechts van deze VVV-beambte Werner Timm. veroorzaakt door de beschuit met oranje muisjes, die door Het Kwar tet aangeboden werd, en waarvan al le inwoners van het Elbestadje kon den profiteren. Bij jong en oud sloeg de „traditio- nelle hollandische Geburts-Zwie- back" goed in. Men had er nog nooit van gehoord, laat staan geproefd. Het oranje geschitter van de glanzen de muisjes zorgde bij alle gezellig heid voor een extra feestelijk tintje. De spil van de besmering, de be strooiing en de uitdeling van de vrouw van de banketbakker, me vrouw Knigge. Voorafgegaan door de jeugdmu ziekvereniging „Spielmannzug" zou den de schutterij, de schippersorgani- satie, het kerkkoor en de kerkelijke bazuinblazers een mars langs de versierde huizen en gebouwen van het stadje maken. Dankdienst Daarna zou iedereen zich op het marktplein verzamelen, waar het kleine raadhuis in een zee van strijk licht baadde. Na een dankdienst, die geleid zou worden door de plaatselijke predi kant dominee Bettauer, zou het kerk koor. begeleid door de bazuinblazers, enkele geestelijke liederen ten geho re brengen. Het officiële deel van de plechtig heden zou door loco-burgemeester Guhl worden afgesloten met het voorlezen van het gelukstelegram, dat namens het gemeentebestuur was verzonden. Knigge deelt uit Groot was de drukte voor de „Konditorei" van Wilhelm Knigge. Iedereen wilde de beschuit met muisjes proeven, die door ons bedrijf beschikbaar waren gesteld. Door de eeuwen heen hebben in en om Hitzacker de kanonnen gebulderd. Het stadswapen, dat uit een vestingwal met drie torens bestaat, is hier op suggestie ve wijze uitgebeeld. Op hef schild links is het familie wapen van de moeder van prins Claus geschilderd. Het stelt drie ploegscharen voor. De „Jugend Spielmannzugde jeugdmuziekvereniging van Hitzacker, luidde met trommels, trompetten en bazuinen het geboortefeest in. De oranje ballonnen van Het Kwartet werden natuurlijk ook niet vergelen. Julius Freiherr von dem Bussche Haddenhausen laat zich de beschuit met muisjes goed smaken. Mevrouw Knigge, die de be smering, de bestrooiing en de distributie organiseerde, biedt hem als zerste deze typisch Nederlandse geboortetraktatie aan. De volgende happen rachten gemors en ge- eek met zich mee. Som- igen stonden op 't laatst een nog maar met wat okken in de hand. negen uur gisteravond wist iedereen in het oude Hanze stadje aan de westelijke oever van de Elbe dat in Neder land een prins ivas geboren Eerst was er nog spanning. Immers, de geboorte van een prinses zou worden aan gekondigd met 21 saluut schoten met nog drie schoten na twee minuten. Toen het geluid van de 21 schoten waren verklon- kinderen in Hitzacker nog nooit oranje gezien. Ze wisten eens dat ze eetbaar „Herrlich, Frau riepen er een De eerste hap in het gebak bracht aan laatste nog geen on- schade toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 33