ZE JUICHTEN: ORANJE BOVEN! Stroom van felicitaties voor prinselijk paar Ik ben grootvader Politie was menigte nog net de baas \ieuwe generatie ^an Oranje Aanval op het stalen hek GEEF PRINSENKIND TITEL VAN ERFPRINS VAN ORANJE CHARGES OP DAM EN SPUI Geschenken naar Drakensteyn „NAE HET SUUR DAT SOET" Radio en tv brachten blij Nederland samen Trotse prins Bernhard: ITIEUWE LEIDSE COURANT 23 VRIJDAG 28 APRIL 1%T Soldaten moesten te hnlp komen Verpleegsters in een rondedans Onbekenden drukten elkaar de hand [JTRECHT Uitbundige feestvreugde barstte los in de smalle straten rondom het stads- en aeademiseh ziekenhuis, nadat televisie en radio het blijde nieuws van de (eboorte van de Oranjebaby hadden bekend gemaakt. Uit de hele stad stroomden Iele duizenden mensen naar de omgeving van de Catharijnesingel. Zij juichten, joel- |en en zongen uit volle borst „Oranje boven". rIENTALLEN politie-agenten hadden de grootste moeite, de heen en weer deinende menigte in bedwang te houden en de fegen voor verkeer vry te maken. In de vry brede, ongeveer honderd meter lange Pasteurstraat, jie toegang geeft tot het ziekenhuis, stonden duizenden jongelui (peengepakt. De soms beklemmende stilte, die er enkele dagen had [eheerst, had plaats gemaakt voor het lawaai van een kermis. De panning ontlaadde zich in een spontaan feest, dat dank zy het tact- olle optreden van de politic net niet uitliep op relletjes. DEN HAAG Minister-presi- ;nt De Jong heeft gisteravond Dor radio en televisie de volgen- e toespraak gehouden: Dames en heren, Er is vreugde in onze harten, want is een prins geboren. Vreugde in heel Nederland, maar ik weet zeker ook in Suriname en de Nederlandse Antillen en bij de Nederlanders op overzee. Namens u allen wens ik prinses Beatrix en prins Claus en de konink lijke grootouders hartelijk geluk met de geboorte van hun eerste kind en kleinkind: een gelukwens, waarin ik ook gaarne de andere familieleden wil betrekken. ONTROERING De geboorte van een kind brengt altijd ontroering mee. De komst wordt met stijgende spanning ver wacht en wanneer het kind ter we reld is gekomen, gezond en wel, dan zijn we telkens weer verbaasd over het mysterie van de schepping. Een van de diepste en kostbaarste mense lijke ervaringen. Bij de geboorte van deze prins kun- heel ons volk zich verheugen. De vreugde, die bij iedere geboorte wordt gevoeld in de kring van de familie en vrienden, raakt nu ons allen, want er is een Prins van Oran je geboren. Nederland en Oranje zijn door de eeuwen heen in tegenspoed en in voorspoed sterk met elkaar verbon den. Onze bewondering voor Konin gin Wilhelmina, die ons in zo moei lijke tijden heeft geleid en onze lief de voor koningin Juliana, die met zoveel wijsheid en toewijding dage lijks haar taak vervult, zijn zeer groot, zodat wij ons allen verblijden over de komst van een kind uit dit geslacht over de gebeurtenis van vanavond. VERBONDENHEID „Ons koningschap wortelt in de historie. Onze verbondenheid met het Huis van Oranje zou in de loop K TT ET brede toegangshek van het ziekenhuis was tijdig ge sloten. Alleen door een smalle spleet konden mensen, die het ziekenhuis in of uit moesten, pas seren. Deze maatregel was niet overbodig. Op een gegeven ogen blik gooiden de jongelui, opge stookt door een aantal langharige nozems, enkele dranghekken om ver en deden een collectieve aan val op het stalen hek, dat onder de druk bijna dreigde te bezwij ken. De politie greep snel in. Motoragen ten veegden het stuk straat voor de toegang als het ware schoon en politie mannen vormden een levende muur te gen de opdringende massa. Toen de toestand bijna kritiek werd, riep de politie de hulp in van een groep solda ten, militairen van de Technische Troe pen. die zijn gelegerd in de Krom hout-kazerne. Met hun assistentie werd de menigte achteruit gedreven en daarna op ruime afstand var hekken gehouden. Verpleegster Op het terrein van het ziekenhuis was het feestrumoer niet minder, ver pleegsters dansten hand in hand en zongen Oranjeliederen. Al het perso neel, dat kon worden gemist, was naar buiten gekomen en stond achter het toegangshek bijeen. In de aan het ziekenhuis grenzende straten werden rotjes, zevenklappers en rookbommetjes ontstoken. Hier en daar staken bewoners de vlag uit. Voorbijgangers, die elkaar niet of nau welijks kenden, drukten elkaar de hand en wensten elkaar geluk met de geboorte van het Prinsje. De televisie had tevoren alles in ge reedheid gebracht. Op alle punten waar de drukte zich concentreerde, wa- camera's opgesteld. Hierdoor was het mogelijk, televisiekijkend Neder land te laten meeleven met het en thousiaste „straatfeest", dat muzikaal werd opgeluisterd door de kapel van het Marine opleidingskamp te Hil versum. van de eeuwen niet zijn versterkt en verinnigd, zou niet meer bestaan, wanneer de leden van dit huis ons niet steeds met wijsheid en met de inzet van hun hele persoon hadden voorgegaan. Bij de vreugde van deze prins kun nen wij ons gelukkig voelen, on vreugde van de ouders en de konink lijke familie en omdat wij hopen en verwachten, dat met de komst van deze nieuwe generatie van het Huis van Oranje ons nationale ningschap tot in de verre toekomst zal blijven bestaan. Wij vragen ons af, wat het leven deze prins zal brengen. Niemand kan daar iets over voorspellen. Wij ho pen echter oprecht, dat dit jonge le ven onder Gods leiding een gelukki ge toekomst mag tegemoet gaan." Oud accentueren, dat Nederland met I zijn koninginnen erg gelukkig is ge-1 weest. In de vooravond werd de span ning bij het Academisch Zieken huis in Utrecht met de minuut groter, vooral toen prins Claus in zijn auto arriveerde. of. Oud stelt voor: UTRECHT/ROTTERDAM Iet pasgeboren kind van prinses jeatrix en prins Claus zal een rins van Oranje Nassau zijn. as als zijn moeder tot de rege- ng geroepen zou worden zou em de titel Prins vai Oranje toe- allen, aldus verklaarde gister- zond burgemeester De Ranitz jan Utrecht, waar het kind zal rorden aangegeven en ingeschre- |en in het bevolkingsregister van e Burgerlijke Stand. 1 De minister van Staat, prof. mr. P. 1 Oud, zei hierover desgevraagd, dat e vreugde over de pasgeboren zoon hisschien het best zou kunnen worden [eergegeven, wanneer men een oude faditie zou laten herleven en het Iranjekind de titel Erfprins van ranje zou geven. Hij zou daarvoor willen aansluiten tj het gebruik dat de oudste zoon van e Koning altijd de titel Prins van •anje heeft gedragen, terwijl diens on Erfprins van Oranje werd ge- Prof. Oud stelde vast dat het 116 ar heeft geduurd voor in het Huis jn Oranje weer een zoon is geboren. 'aardoor het dreigend uitsterven van i stamboom van dit Huis voorgoed is izworen. Hoewel zeer verheugd over komst van de Prins, wilde prof. Iedere moeder zal de uiterste ge ladenheid van de uren vooraf en de dankbare opluchting van de ogenblikken er na kunnen mee voelen bij het zien van deze twee foto's van H.M. de Koningin. Een bezorgde vrouw, die in angst zat over haar dochter, ar riveerde bij het Academisch zie kenhuis in Utrecht en een intens dankbare, ontspannen grootmoe der verliet na de geboorte van haar kleinzoon datzelfde zieken huis: alles was nu goed! AMSTERDAM De mobiele een heid van de Amsterdamse politie moest gisteravond en vannacht ver schillende keren in actie komen te gen herrieschoppers. Om half elf moest bij het Nationaal Monument een lichte charge worden uitgevoerd. Tegen half twaalf werd twee keer op het midden-Damterrein met de lange wapenstok gecharcheerd om roerige groepen jongelui te versprei den, die daar vuurtjes stookten en bloembakken vernielden. Tegen een uur moest tenslotte nog tweemaal een charge worden uitge voerd bij „het lieverdje" op het Spui, waaromheen van oude deuren een \-uurtje werd gestookt. UTRECHT In Utrecht bleef tot kwart over een groep jongelui op de stoepen van het stadhuis lawaai maken. Er klonken kreten als „leve de republiek" maar ook „leve de langharigen". Het beeld je „het ambtenaartje" kreeg een pot verf over zich heen. Op het Janskerkhof formeerde zich die door de Jansstraat en de Potters- rond kwart voor twaalf 400 jongelui, straat trokken. De stoet werd vooraf gegaan door een oude auto, waarop 40 jongelui zaten. Toen het dak van de auto het begaf en de politie er bij kwam, was de grap er gauw af. Tot diep in de nacht klonken schlagers als „Jelle zal wel zien" en „het prinsje moet een zusje hebben". UTRECHT Bloemen en geschen ken voor prinses Beatrix werden gisteravond niet aan het Academisch ziekenhuis in ontvangst genomen. Dit om de rust om en in het ziekenhuis, die zowel voor de Prinses als voor de andere verpleegden dringend geboden was, te waarborgen. Heel deze vrijdag had men gelegen heid, cadeaus aan te bieden in Kasteel Drakensteyn. Om halftwaalf gisteravond kwam een Rotterdamse bloemist met zijn twee dochtertjes aan het ziekenhuis een wiegebodketje aanbieden. De por tiers moesten hem echter teleurstel len... UTRECHT Prinses Beatrix en prins Claus hebben een overweldi gende stroom aan telegrafische ge lukwensen ontvangen, waarvan ve le nog gisteravond in het acade misch ziekenhuis zijn bezorgd. Ook koningin Juliana en prins Bernhard werden met felicitaties overladen. Minister-president De Jong stuur de prinses Beatrix en prins Claus een telegram van de volgende in houd: „Namens de raad van mi nisters van het koninkrijk bied ik u onze hartelijke gelukwensen aan bij de geboorte van uw zoon. Het geluk dat u geschonken werd is ook ons geluk. Wij begroeten onze jongste prins met grote vreugde en dank baarheid. Moge zijn moeder spoedig hersteld zijn". En naar koningin Juliana en prins Bernhard zond de premier het vol gende telegram: „Namens de raad van ministers van het koninkrijk mo- gen wij u onze hartelijke geluk wensen aanbieden bij de geboorte van uw eerste kleinkind. Met grote vreugde en dankbaarheid begroeten wij deze jongste telg uit het Huis van Oranje, waarmee wij on: nauw verbonden weten" Blij met prins Uit tal van gelukwensen bleek bijzondere vreugde over het feit. dat er voor het eerst sinds vele jaren thans weer een Oranjeprins geboren is. Ook in diplomatieke kringen toonde men zich daarover bijzonder verheugd, zo zelfs, dat bet corps diplomatique meende niet met een felicitatietele gram te kunnen volstaan: de geluk wens werd vergezeld van orchideeën. Telegrammen waren er ook van buitenlandse koningshuizen staatshoofden. De Westduitse president Hemrich Lübke telegrafeerde koningin Julia na: „Het bericht over de geboorte van de zoon van hkh de kroonprin ses heeft mij met bijzonder grote blijdschap vervuld. Ik doe uwe ma jesteit hierbij mijn hartelijke geluk wensen toekomen, waarin ik de beste wensen verbind voor het wel zijn van de kroonprinses, haar zoon tje en de hele koninklijke familie" Reeds plein voor jonge prins BENTHUIZEN De gemeenteraad m Benthuizen heeft gisteren besloten n een van de pleinen in het nieuwe estemmingplan de naam te geven van Prins ....plein". Hechte band Vice-president van de Raad van Sta te, dr. L. J. M. Beel, zei in zijn geluk wens ervan overtuigd te zijn dat de geboorte de hechte band tussen het Huis van Oranje en het volk zal bestendigen. Ex-premier mr. J. M. L. Th. Cals zei: „In de huwelijksglazen, die ik op zich ook telegrammen 10 maart 1966 aan prinses Beatrix en machtigd minister vai (Van onze radio- en tv-redactie) Aan radio en televisie viel de eer te beurt het blijde geboorte- nieuws gisteravond kort na half negen wereldkundig te maken en hierbij is nog eens gebleken, welk een belangrijke functie de radio heeft: met grote moeite konden later op de avond rondvragende verslaggevers slechts één dame vinden, die het nieuws via de tele visie had opgevangen. Verder had iedereen het door de radio ge hoord en daarvan werd tv-repor- ter Joop van Zijl bijna verdrietig. Men kan overigens gerust zeggen, dat heel Nederland zat te wachten op de aankondiging. Op Nederland 1 was Karin van Wamelen nauwelijks ver schenen om de TROS-show aan ie kondigen, toen zij werd weggevaagd: het was eindelijk zover. Natuurlijk zagen even goed vele honderdduizen den Nederlanders dit gebeuren. Nooit eerder heeft een officiële boodschap van geboorte zó direct miljoenen be reikt als op deze avond., dat mag wel even worden gesignaleerd. Op slag was het normale avondpa troon van rustig kijken en luisteren verstoord: men kreeg na het histori sche nieuws zoveel mogelijk feestbe toon thuis bezorgd. Men zag en hoor de het afvuren van de vreugdescho ten, men zag ook verheugde mensen en vooral op uitbundige pret beluste jeugd de straten van Utrecht, Gronin gen en Den Haag niet te vergeten dat ene mooie laantje van Lage Vuursche en het duistere Bilthoven tot feest terrein maken. Van de geplande programma's NRU en NTS kwam niet alles terecht, daarom werden die voor een deel maar naar vandaag verschoven. prins Claus mocht aanbieden, zijn de woorden gegraveerd: „Nac het suur zal ik ontvanghen van God den Heer dat soet" Ik heb daarbij de wens uit gesproken, dat de jonggehuwden na de vele zorgen, die zij in hun verlo vingstijd moesten doormaken, het zoet van een blijvend geluk zouden mogen genieten. Ik verheug mij nu dit geluk zulk een duidelijke bevestiging heeft gevonden". Onder de gelukwensen bevonden fan de gevol- Suriname, gouverneur van de Nederlandse Antil- 'en, provincie- en gemeentebesturen en vele andere personen, instanties, instellingen, organisaties, verenigingen enz. Verslaggevers bij beeld en geluid deden op vele plaatsen hun best om tot gesprekjes te komen met offi ciële personen en met iedereen die zich bij camera of microfoon vertoon de, maar Nederlanders zijn geen spon tane sprekers: de niet-officiëlen zei den allemaal dat ze het „leuk" en „fijn" vonden en dat vermoedden wij al van tevoren. Groningen In Groningen werd het vlug feest: een geweldig gedrang op de Grote Markt, een vreugdevuur en later hos sen achter de muziek aan en pret bij het draaiorgel. Groningen bleek ver baasd te zijn over zichzelf: burgemees ter Berger (die ten stadhuize nog twee andere jonge vaders complimenteerde) en Gerard van den Berg, nu voorlich ter der gemeente maar voor ditmaal zijn oude stiel van tv-verslaggever beoefenend, kwamen er maar niet over uitgepraat, dat het buiten zo'n vrolijke drukte was. In Utrecht probeerde Ageeth Scherphuis tevergeefs met gesprek jes in het rond: het aardigste wat zij kon opvangen in de dringende menig te was het opgewonden verhaal van jonge verpleegsters, die zomaar van haar examen waren weggelopen. Bin nen ging het beter. Wie echt iets kon vertellen werd uit het gewoel gesleept naar de noodstu- dio. Hier kwam o.a. burgemeester De Ranitz, even uit de raadsvergadering weglopen, meedelen dat de gemeente Utrecht een rammelaar zal aanbieden en dat de oranjebitter al had gesmaakt. Veel rustiger woorden sprak later Baarns burgemeester in Lage Vuur sche. Bonte rij Veel van dit alles was ook bij de NRU in het radioprogramma te horen. En zo trokken in bonte ry flarden van heerlijk ongeorganiseerde feesterijen aan oog en oog voorbij. Dick Verkijk verzamelde in Lage Vuursche allerlei feestgangers voor de caniera, tot enke le Noren en Kongolezen toe: iedereen had alles best begrepen en verheugde zich mee. Midden in al deze drukte kwam mi nister-president De Jong. in vol ornaat regelrecht van het koninklijke diner in Amsterdam, de gelukwensen van de regering uitspreken. Maar spoedig gingen we weer terug naar Bilthoven. waar de majorettes by toortsen een charmante demon stratie gaven en later de polonaise meedansten, en naar Den Haag waar Ad Langebent, beschuit met muisjes etend door de camera werd overval len, ons even iets liet zien van de ver- keersknopen bij het Malieveld en bij de vervroegd opengestelde kermis. AMSTERDAM" Met een trot se glimlach op het gelaat heeft grootvader prins Bernhard gister avond van de geboorte van zijn kleinzoon mededeling gedaan aan de gasten van het koninklijk paar uit Nepal, dat in het Amstelhotel een diner aanbood. Juist voor het diner officieel zou begin nen werd de prins aan de telefoon geroepen: een speciale lijn tussen het Academisch ziekenhuis in Utrecht en het Amstelhotel. Enige minuten later keerde hij in de feestelijk versierde eetzaal terug, waar op de 32-meter lange in u-vorm opgestelde dinertafels het tafelzilver glinsterde temidden van rose rozen en zalmkleurige lathyrus. Onder gespannen stilte deelde hij mee grootvader geworden te zijn van een welgeschapen zoon. Dit bericht werd door de hoge gasten uit Nepal en door de andere aanwezi gen, maar vooral door de prinsessen Margriet en Christine, met gejuich ontvangen. Iedereen feliciteerde ie dereen en al spoedig werden de gla zen geheven. Enige tijd was er verwarring over de vraag of de prins en de prinsessen het diner zouden onderbreken om zich naar Utrecht te begeven. Tegen half tien evenwel werd meegedeeld, dat zij tot het einde zouden blijven. Tot de gasten behoorden o.a. premier De Jong en de ministers Luns, Rool- vink en Beernink. Vrolijk De NRU had ter afwisseling een paar historische documentaires en muziek, de NTS eveneens korte do cumentaires en een film van Laurel en Hardy, die wel paste in de vrolijk heid. Toen tegen half twaalf het laat ste officiële bericht in Utrecht werd gegeven door de Ryksvoorlichtings- dienst, liep de informatie ten einde. De NTS ging sluiten en de NRU zel- te er nog wat muziek op tot twaalf Groots was het allemaal niet ge weest, maar er was ook geen sprake van belangrijke evenementen. NTS en NRU slaagden er behoorlijk in hun doel te verwezenlijken en by vlugge overschakelingen te laten zien en ho ren hoe Nederland reageerde op het ongekende nieuws van een prinsje in het Huis van Oranje: met plezier ma ken op straat, bij muziek, een vreug devuur en menige dronk op de goe de afloop. Daar ging het tenslotte om.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 31