AANLEG VOORRAAD WERK-OBJECTEN Geen integratie inaarSERpl-" reformatie is nodig NAvrro Commentaar Eerste reereatiepredikant in Gereformeerde Kerken SER-advies Een ivoord voor' vandaag Dr. E. Emmen neemt afscheid van Synode Vakantiemogelijkheden voor gehandicapten Uw probleem is het onze.... HOUTRUST-DEN HAAG-28 APRIL7 MEI Veroudering moet snel aangetoond worden" werkgelegenheidl Vier maal 29 De geboorte van ieder kind is een wonderook van een koningskind. In vele dorpen en steden heerst vandaag uit bundige vreugde. Toch is er een gevaar. De onverwachte vrije dag voor velen maar lang niet allen), de beschuiten met oranje muisjes, de kandeel en wat al niet dreigen het wonder uit het gezichtsveld te verdringen. Prinses Beatrix en prins Claus zullen weinig moeite hebben om deze geboorte als een wonder te beleven. Maar nood gedwongen door de plaats die zij in ons volksleven innemen hebben zij nu weken lang in het middelpunt van de belang stelling gestaan. Dat moet hen enerzijds goed gedaan hebben, maar zal ook een last geweest zijn. Want ook zij willen zo graag zichzelf zijn. We kunnen vandaag die last nog verzwaren als we hun blijdschap om het nieuwe leven dat hen geschonken werd doen verworden tot „lol". Waar zijn we vandaag eigenlijk het meeste blij om? Om de vrije dag, om de feestvreugde in stad en land, of omdat twee jonge mensen een nieuw leven werd toevertrouwd met alle verantwoordelijkheid van dien? Want opvoeden is niet ge makkelijk, en opvoeden is voor prinselijke ouders nog veel moeilijker. Een wonder vraagt dankbaarheid en dankbaarheid moet zich kunnen uiten. Niet in „loltrappen"maar in het tonen aan God, die het wonder gaf, dat we het waard zijn. Ik geloof wel dat Beatrix en Claus het waard pijn. Maar een prinsenkind wordt aan het gehele volk gegeven. Zijn wij het waard? Willen wij de verantwoordelijkheid mee dragen? Hoe? Door in gebed dit jonge gezin op te dragen aan Gods kracht, door 'hen zichzelf te laten zijn, door hen de kans te geven goede ouders te worden. We lezen vandaag: Hebreeën 7 20-21 VRIJDAG 28 APRIL 1967 (Van onze kerkredactie) Moeten kerk en kunst vervreemd blijven? LEEUWARDEN Op de bonds dag van de Christelijke Platte landsvrouwen Bond, die gisteren in de Frieslandhal in Leeuwarden werd gehouden, sprak de heer Hugo Kingmans uit Leeuwarden over Kunst in de christelijke sa menleving. Bijna drieduizend dames, afkom stig uit het hele land, luisterden naar hem en naar de presidente, mejuffrouw Van Leeuwen. Kunst kan dienst zijn, aldus de heer Kingmans. Vaak wordt gemeend dat ze luxe is. Dat de kunst niet wordt begrepen komt omdat men niet heeft geleerd ermee te leven. De band met de kunst is in 1566 door de protestant se kerken afgesneden (beeldenstorm). Alle beelden werden weggehaald, de wandschilderingen voorzien van een kalklaag en het orgel het zwijgen opgelegd. De kerk vergat dat kunst middel en dienst kan zijn. Ze ver vreemdden van elkaar:. Moet dat zo blijven? In onze tijd is de kunst anders ge- j aaf hij een overzicht van de princi- worden en belangrijker. Ze dringt P'ëlè problemen waarvoor de Neder- steeds dieper in ons leven in. Ze heefti landse Hervormde Kerk in onze tijd thans met de belangrijke dingen te j staat. Hij verdedigde zijn eigen beleid maken. In de literatuur, film en niet. noch liep hij zijn opvolger, ds. I'. beeldende kunst zijn de gedachten i W Landsman voor de voeten door hem van de nieuwe moraal al verwerkt, te zeggen wat er gedaan moet worden. Gemakkelijk wordt men erdoor beïn-J afscneidsrede. was e vjoecj woord voor de gehele kerk. on7- taak als mens als chris- Dr- Emmen achtte de in deze tijd te leven We njoe.en j 5^ewone wijkge^n.en de tijd verstaan en op de problemen C werkloosheid DEN HAAG ..De vernieuwing en reformatie van de kerk is een wonder zo groot als de opstanding uit de doden", schreef Calvijn reeds. Vanmiddag citeerde dr. E. Emmen. de secretaris-generaal van de hervormde synode deze woorden in zijn afscheidsrede. Dr. Emmen werd vorige maand 65 en legde vandaag deze kerkelijke functie, die hij 20 jaar lang bekleedde, neer. Niet integratie voor verschillende groepen en modaliteiten noch interpretatie van onze inzichten maakt de kerk tot kerk van Christus, zei hij. De kerk kan niet zonder reformatie. hervorming van de Oecumenische Raad aan de orde is, zal het er op aankomen dat hier, naast alle bi-latera relaties, een werkgemeenschap geschapen wordt." Dr. Emmen zei zich te verheugen over de veranderingen in het rooms- katholicisme. hoewel we zeer goed weten dat Utrecht Rome niet is en dat wezenlijke veranderingen in de traditie, de dogmavorming en de kerkrechtelij ke bepalingen nog niet aan de orde Onder de titel „Belijden beleid" zagsstructuur steeds meer leiden naar een structuur van deelgenootschap en moet het accent vallen op samenwer king van ambt en gemeenteleden. De taak van de leek komt nog steeds niet voldoende tot zijn recht. In onze tijd, meende dr. Emmen, is een nieuwe visie nodig op het wezen van de dienst, de diaconia van de kerk. Die 'heeft een bijbelse fundering moeten wij aan onze kinder de wereld een antwoord geven. De kansen moeten worden benut. Men moet er persoonlijk achter gaan staan en bidden om een kunst, die evenals vroeger het christelijk geloof dient, versterkt en uitdraagt. Dan is er weer kunst en ook weer dienst. Brieven die niet tijn vooraten van naam eti adres kunnen nlel in behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd Vra gen die niet onderling met elkaai in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld, Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Hoe luidt precies het gezeg de: „Als ge wijs wilt worden" of „Als ge wat leren wilt". ..ga naar de markt"? Van wie is het? Antwoord: Vermoedelijk doelt u op het spreekwoord: „Men is wijzer na dan voor de markt". Het stamt uit Vlaanderen. Het is als met zove le spreekwoorden niet te zeggen, wie dit nu het eerst heeft uitgespro ken. Het is een van de vele uitdruk kingen uit de volksmond, en in dit geval vermoedelijk uit de koop manswereld. evenals het spreek woord: „Bij het scheiden van de markt leert men de mensen ken- Vraag: Hoe kan ik de schimmel bestrijden op bijgevoegde begonia- blaadjes. Antwoord: Als de plant niet bloeit, spuiten met bloem van zwa vel. Zo nodig herhalen. Dit werkt het beste bij nogal hoge tempera tuur en zon. De bloemen kunnen er niet tegen, haal bloemen er dus eerst uit. U kan de aantasting voor komen door de plant wat aan de droge kant te houden, niet sproeien en liefst op het schoteltje gieten. Wat niet opgenomen wordt, moet u weggooien. Vraag: Iemand beweert dat dr. W. Drees altijd in de Beeklaan in Den Haag heeft gewoond, maar ik weet bijna zeker dat hij in de Van Bleiswijkstraat heeft gewoond. Wie heeft er gelijk? Antwoord: Dr. Drees bevestigt ons dat hij in de Van Bleiswijkstraat 58 heeft gewoond totdat de bewoners in de bezet tingstijd door de Duitsers verdre ven werden. De straat behoorde na melijk tot het gesloten, gebied voor de Atlantik Wall. Vraag: Is een onderhands ongeze geld stuk, waarbij twee personen een vennootschap onder firma aan gaan. van kracht, of dient eerst de hulp van een notaris te worden in geroepen? Antwoord: Vennootschappen on der firma kunnen bij onderhandse akte worden aangegaan. Inzake de zegeling wende men zich tot de be lastingdienst. Het verdient voorkeur de zaak notarieel te lalen regelen, tenzij men zelf deskundig genoeg is. Vraag: Sedert ik olie stook.- laai mijn schoorsteen water door, juist op de plaats waar deze schuin toe loopt op zolder. Toen ik kolen stook te, had ik daarvan geen last. Om dit te veranderen moet ik in de eerste plaats de schoorsteen repare ren. Kan er ook aan de haard iets veranderd worden om dit te voorko men? Antwoord: Inderdaad kan in de schoorsteen wel de eigenlijke oor zaak van 'net lekken zijn. maar hei feit dat u er last var krijgt juist wanneer u met oliestook begint, kam wijzen op een gebrek aan de kachel. Er zijn zo veel oorzaken mo gelijk, dat het op een afstand moei lijk te zeggen is. waaraan het ligt Vraag om raad bij het gemeentelijk •nergiebedrijf, voordat u de schoorsteen laat repareren. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De vraag wat de kerk te doen staat bij de toe nemende recreatiemogelijkheden waarvan steeds meer mensen ge bruik maken, is indertijd binnen de Gereformeerde Kerken in studie genomen door een door de synode benoemd deputaatschap. Gisteren op een persconferentie trad dit deputaatschap voor het eerst naar buiten en werden de beginresultaten bekendgemaakt. In een brochure „De kerk in uw va kantie" zijn deze neergelegd. Verder werd kennis gemaakt met de eerste recreatiepredikant in de Gereformeer de Kerken, ds. G. Kerssies uit Loosdrecht (32) en kon het verheugen de feit worden meegedeeld dat deze week de eerste paal is geslagen voor uitbreiding an De Blije Werelt te Lunteren. waar gehandicapten va kantie kunnen houden. Presentatie Bij recreatiewerk. dat is voortge vloeid uit evangelisatie (bijvoorbeeld strandevangelisatie) gaat het om de presentatie van de kerk in de wereld van de recreatie. In de zomervakantie- tijd, maar ook tijdens de weekenden heeft vaak een volksverhuizing plaats, waarbij de kerk in zeer sterke mate moet zijn betrokken. Juist de kleine kerken worden gecon fronteerd met deze enorme toeloop van mensen. In de enige gereformeerde kerk van Maastricht bijvoorbeeld, die zelf maar vijfhonderd leden telt. één dominee bezit, komen jaarlijks 24000 gereformeerden. In Valkenburg komen er duizend, terwijl hier hele maal geen kerk en geen predikant zijn. Uit een onderzoek in 175 gemeenten in recreatiestreken is gebleken dat zeventig plaatsen uitbreiding van de bestaande kerkgebouwen of nie bouw nodig is. Een kwart van de recre atiegemeenten moet speciale voo ningen treffen voor de predikantsbezet ting. Aan de accommodatieworden dus ho ge eisen gesteld, terwijl deze kerken het niet alleen kunnen. Daarom moet er samenwerking zijn. vooral ook dat uitbreiding financieel vaak ver bo ven de begroting gaat. Dit vraagstuk, waarbij het deputaatschap voor Kerk opbouw al meermalen adviseerde, zal in de toekomst steeds meer aandacht vragen. Een andere kwestie, waaraan het rapport onder andere aandacht aan besteedt ts het rijp maken van de ge meente een ontvangende gemeente te zjn. Het zogenaamde ..ontvangen", dat in verschillende vakantie-oorden al ja renlang aan de gang is, gebeurt zoveel mogelijk in samenwerking niet alleen met hervormden of christelijk gerefor meerden, maar ook veel met rooms katholieken. Op ds. Kerssies rust de taak om in het gebied van de Loosdrechtse plas te onderzoeken hoe het recreatie- werk van de kerk daar moet worden aangepakt. Het is practisch onontgon- terrein, daar de provincie Utrecht wat dit werk betreft nogal achter loopt •reemdin^ sort te voorkomen een legitieme weg en een vorm van integratie. „Dat kost al vee] moeite, maar er is veel meer nodig. Integratie kan een stap zijn naar het samen kerk-zijn. Maar in we zen gaat het daar niet om. Reformatie, het herkennen van elkander in Christus en van daaruit het heden v-an de verdeeldheid isn odig. Natuurlijk kwam al in het begin in zijn rede de „juridische tear- tucht" ter sprake, omdat de „kerk weert wat haar belijden weerspreekt." Maar, zei hij, hoewel blijkens ervaring elders als grens noodzakelijk, kan zij „in een kerk als de onze niet die evan gelisch louterende waarde hebben, die de dienende kracht van gemeente en kerk ten goede komt. Niet door proce dures wordt éen kerk gered, maar door een nieuwe geest van open ont moeting, getuigenis van de waarheid, werkelijke dialoog, deelgenootschap ir. I gehoorzaamheid en bekering." In dit verband sprak ar. Emmen ook over het gezag van de kerk en de insti- I tutionele crisis. Met de reformatoren zei hij dat in de kerk van de gerefor meerde reformatie het instituut steeds een ondergeschikte rol heeft gespeeld. Dat instituut moet steeds kritisch be zien worden. In onze tijd moet de ge- Andere kerken De verhouding tussen de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken is de laatste 20 jaar aanmerkelijk veran derd, constateerde dr. Emmen. We i ten de kleine vorderingen niet derschatten. Maar ook op dit punt moet beseft worden dat niet integratie maar reformatie het hoofddoel is. De hervormde consensus met de lu theranen moet nog meer gestalte krij gen. „Remonstranten en doopsgezin den. vrij-evangelischen en baptisten aan. Waar thans zijn." Wereld Het slot van zijn rede was gewijd aan de wijze waarop de mensen buiten de kerk haar zien. Bij alle pogingen tot vernieuwing is de kerk in de huidi ge wereld niet meer vanzelfsprekend. Er dreigt een kloof tussen de nieuwe generatie en de kerken te groeien. Wel leven de wezenlijke vragen nog, maar het gaat om de gestalte, de traditie de verstaanbaarheid van de kerk. In onze tijd wordt een vorm christen-zijn als incognito, als dienst aan de medemens gezocht. Velen wil len de nadruk leggen op de echtheid, de waarachtigheid van dat christen-zjin. „Ik meen." zei dr. Emmen, dat wij bij de vernieuwing van ons kerkelijk leven, bij onze initiatieven voor refor matie, de aansluiting tot de moderne generatie niet mogen missen." We zul len theologisch zowel als practisch de vernieuwing moeten waar maken: „Daarbij zal de kerk moeten beseffen dat zij er niet is voor zichzelf. Zij moet de verwachting wekken dat aan Christus de toekomst is en dat daarom het leven zin heeft" W/ERKLOOSHEID is een grootP sociaal kwaad. Toen eind vorig jaar de werkloos-B heid in ons land bedenkelijke om-j; vang begon aan te nemen, heeft dtpj toenmalige staatssecretaris van/ sociale zaken en volksgezondheid det< Sociaal-Economische Raad dan ook om advies gevraagd over het te voe ren werkgelegenheidsbeleid. l In hoog tempo heeft de raad aan dit' advies gewerkt en inmiddels is reedsj( een interimadvies over de aanvul-u lende werkgelegenheid aan de rege^ ring aangeboden. )r Hierin worden waardevolle sugges-t ties gedaan, waarvan de bewinds-|é lieden van sociale zaken en volksgef zondheid ongetwijfeld met erkente-h lijkheid kennis zullen nemen. P Het gevaar voor werkloosheid zar juist in ons dichtbevolkte, naar ver-f' houding kleine land ook in de toe-'1 komst gemakkelijk dreigende vorj men kunnen aannemen. l Het permanent gereed houden vai^ maatregelen en van gelden voor éy, uitvoering van deze maatregelen)) zoals de SER aan de regering voor-j stelt is uitermate belangrijk. Het zal misschien niet meevallen oi deze plannen op dit moment reedt te verwezenlijken, maar een snelli aanpak is zeker vereist. Financiering via overheidsgelden en/of bestaande of alsnog te vorj men fondsen lijkt ons de meest aanL gewezen weg. j De bijdrage, die de SER hier ge« leverd heeft, zal ook in politiekfi kring waardering ontmoeten. L De volksvertegenwoordiging heclitk te immers juist bij de jongste dep batten grote betekenis aan het re[c geringsbeleid op het punt van dtl werkgelegenheid. Camping leiders Recreatiewerk moet in samenwer king gebeuren, niet alleen met andere kerken, maar ook met bijvoorbeeld campingleiders. Deze. vaak zelf on kerkelijk, hebben ontdekt dat hun gasten het recreatiewerk van de ker ken op prijs stellen. Heel ander soort werk is het va kantiewerk van het algemeen Dia- konaal Bureau ten dienste van bejaarden en overbelaste huisvrou wen. Dit jaar wordt echter voor het eerst aandacht besteed aan de geeste lijk en lichamelijk gehandicapten. Wat deze laatsten getreft hiervoor werken de Gereformeerde Kerken en dé Her vormde Kerk samen. Daar de protestants christelijke ou dervereniging Philadelphia reeds het vakantiewerk voor geestelijk gehandi capten heeft ter hand genomen, partici peert het Algemeen Diakonaal Bureau hier alleen maar in. Nu bijna 850.000 gereformeerden UTRECHT Het aantal leden van de Gereformeerde Kerken bedroeg per 1 januari van dit .jaar 844.591. In de loop van vorig jaar is het ledental toe genomen met 10.540. (1,3 procent). Streken, waar de Gereformeerde Kerken opvallend sterk groeien, zijn de classes Barendrecht, Drachten. Har derwijk, 's-Hertogenbosch en Zaan dam. De gereformeerde bevolking in deze gebieden groeide vorig jaar met drie tot vijf procent. De ontvolking van de grote steden weerspiegelt zich ook in de kerkelijke cijfers. In de classes van de drie grote steden Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage liep het aantal gerefor meerden in 1966 terug van 117.270 tot 115.664. De verlaging van de emeritaats-ge- rechtigde leeftijd voor de predikanten heeft nog steeds een ongunstige in vloed op het aantal predikanten. Vorig jaar verminderde het aantal dienst doende predikanten van 1073 tot 1064. Het aantal vacatures liep op van 248 tot 277. GROOTSTE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VOOR SPORT. SPEL, CAMPING EN HOBBIES VOOR SPORT EN RECREATIE SPORTWEDSTRIJDEN EN DEMONSTRATIES SPORTARTIKELEN c@> Dr. A. A. Knoop in openbare les: (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Vandaag heeft dr. A. A. Knoop, gewoon lector in de fysiologie aan de VU, zijn ambt aanvaard met een openbare les over Een fysiologische visie op het verouderingsproces. Ten gevolge van dat veroude ringsproces nemen de meeste fysiolo gische functies met ongeveer een pro cent per jaar af, stelt dr. Knoop. De maximum reservecapaciteit van het li chaam, welke feitelijk de vitaliteit van het individu bepaalt neemt door het verouderingsproces progressief af. Er is een vrij grote individuele sprei ding, die ook nog van orgaan tot or gaan verschilt wat betreft de grootte van de reservecapaciteit en de mate waarmee deze afneemt met het ouder Praeparatoir geëxamineerd en beroep- worden, baar verklaard kand. A. A. Zwaai. Deli-1 Daardoor kan er een sterke divergen- straat 13. Winterswijk; tel. 05430-2188. j tie bestaan tussen de fysiologische leef tijd van het individu en de kalender- Geref. Kerken (vrijg.) leeftijd. Dat is dan ook de reden dat het onderzoek naar het fysiologisch Berkel. W. Wierenga te,0U(j worden zo in de belangstelling i komt te staan, temeer daar er een aan- Geref Kerken tal aspecten bij het verouderingsproces Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bennekom (vac. J. Ewoldt; toez,). G. J. van den Bogerd te Gouda; te Ferwerd (toez.), B. Jager te Gaast: te Wezep, A. Breure te Hei- en Boei- cop. Aangenomen het ber. v.d. gen. syn. tot pred. bgw. werkz. (hoofdstaflid Adriaan van Bemmelstiehting te Hemmen). A. F. L. van Dijk te Purmerend. Geref. Kerken Beroepen te Maarssen. J. Westerink te zijn. rol spelen die niet onvermijdbaar Haamsted e -Kerkwerve. Wordt het verouderingsproces en de vaak hiermee verband houdende vensduur primair door erfelijke facto ren bepaald, ook de wel beïnvloed bare milieufactoren spelen zeke een niet te verwaarlozen rol. Tot de laatste behoren onder meer de lichamelijke activiteit en het voe dingspakket. Het orgaansysteem w bij het verouderingsproces vaak een overheersende rol speelt is bloedsomloop. Enerzijds omdat reservecapaciteit van dit orgaansys teem relatief bezien klein is, ander zijds omdat de veroudering ervan vaak progressiever verloopt dan bij de andere orgaansystemen. Ons streven moet erop gericht zijn, aldus d. Knoop, metboden te ontwik kelen om ons in staat te stellen vroeg tijdig een versneld verlopend veroude ringsproces aan te tonen, zodat corri gerende maatregelen nog getroffen- kunnen worden. Dr. A. A. Knoop werd in 1929 in Haarlem geboren. Hij studeerde neeskunde aan de VU en is sinds 1953 in verschillende functies werkzaam bij het laboratorium voor fysiologie van de VU. In 1961 kreeg hij een onder wijsopdracht in de fysiologie voor stu denten in de psychologie en sinds 1962 is hij tevens docent voor fysiologie aan de Haagse Academie voor iichame- lijke opvoeding. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De regering dient te zorgen voor een voldoende, goed gespreide, gevarieerde en bestekklare vooi'raad openbare en andere werken en opdrachten in- de industriële en de dienstensector. Dit is noodzakelijk voor een Slagvaardig werkgelegenheidsbeleid. De Sociaal-Economische Raad zegt dit in een vandaag aan de regering uitgebracht interimadvies over aanvullende werkgelegen heid. Het definitieve advies over de arbeidsmarktpolitiek volgt in een later stadium. In december van het vorig jaar heeft de toen malige staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid de SER om deze adviezen gevraagd. De te leggen voorraad werken zal gevarieerd moeten zijn beidsintensiviteit, beroep en tijdsduur, zodat diverse categorieën werklozen te werk kunnen worden gesteld. De voorraad uitgestelde objecten zal voortdurend aangevuld moeten wor den. Bij de uitvoering van deze „aan vullende" werken zal geen onderscheid mogen bestaan met normaal werk. De SER zou daarom liever spreken van „conjuncturele projecten of program- Mogelijkheden De raad wil de maatregelen plannen over een periode, waarin het voort bestaan van de werkloosheid waarschijnlijk is. De aard van de wer ken moet het mogelijk maken de duur van de uitvoering te verkorten of te verlengen. Gedacht wordt aan infrastructure le en technische installaties, maar ook aan buurthuizen, sporthallen, re creatiegebieden e.d., evenals werken in het kader van de monumenten zorg. Wetenschappelijke instellingen en bedrijven zouden jaarlijks een overzicht kunnen geven van werk zaamheden op het gebied van onder zoek en documentatie, waarbij oude re werknemers kunnen worden in geschakeld. De SER zou ook werklozen tijdelijk tewerk willen stellen in gebieden met een tekort aan arbeidskrachten, onder toekenning van reis- en verblijfkosten. Voor werklozen onder de jeugd moet er een opleidingsmogelijkheid komen binnen het leerlingstelsel. Volwassenen kunnen zich via een bijscholings- of omscholingscursus bekwamen voor be roepen. waaraan in de toekomst grote behoefte zal bestaan. In geval delijke werktijdbeperking zal de bij drage uit het werkloosheidsfonds een deel voor rekening van de heid moeten komen. Veel geld nodig Om een indruk te geven va kosten deelt de raad in zijn advies mee, dat voor het verschaffen van werk aan 2000 man per jaar 100 mil joen nodig zal zijn. De werkloosheids uitkeringen verminderen dan met 15 miljoen per jaar. zodat de netto- kosten 85 miljoen bedragen. Voor de financiering van deze con juncturele werken ziet de SER drie mogelijkheden: 1. Financiering van de extra kosten ten laste van de rijksbegroting en de begroting van lagere publiekrechte lijke lichamen. Gedacht zou kunnen worden aan een tijdelijke matiging van bestaande beerotingsposten. zodat er voor de conjuncturele werkpn meer geld vrij komt. Ook zijn extra directe of indirecte belastingen mogelijk. Voorts denkt de SER aan een beroep op de kapitaal markt of aan inflatore financiering. 2. Financiering door een beroep te doen op bestaande of nog te vormen fondsen, welke in een tijd van gunsti ger werkgelegenheid worden bijeenge bracht. Daarbij valt te denken aan eei gewijzigde opzet van het werk loosheidsfonds of aan een conjunc tuurfonds, dat in tijden van opgaande conjunctuur wordt gevoed. Ook valt te denken aan geblokkeerde, conjunc turele investeringsreserves. 3. Financiering van de conjuncturele werken door middel omslagstelsel naar het voorbeeld van sommige sociale verzekeringen, zoals AOW. Hierbij zou ook de solidari- teitsgedachte tot uitdrukking worden gebracht. Als bezwaren tegen het huidige sys teem van aanvullende werken wor den aangevoerd: ^oortschrijdene waardoor de kosten van de werke per man hoger worden. In 1945 ws^ dit per week 34. nu circa 260. Voc^ de werkloosheidsbestrijding worden d«K ze werken minder belangrijk. Kortlopende cultuurtechnische we ken zijn bijzonder schaars geworde De ontginning van woeste gronde komt weinig meer voor en de bi langstelling bij grondeigenaren is g< ring. Het aantal arbeiders dat geschi is voor deze werken neemt eveneei sterk af. Drs. Van der Weydei AMSTERDAM Vandaag i van der Weyden aan de VU gepromi vcerd tot doctor in dc letteren op hi proefschrift Laudes Domini. Promot was prof. dr. J. J. Thierry. Het gedicht Laudes Domini geschreven door een onbekende dicl ter uit Gallië. Men kan Laudes Domini verdelen drie stukken: het verslag van een wo; der. het hoofdthema, namelijk de des Heren, en de zegenbede voor l zer Constantijn en zijn huis. Dr. Van der Weyden is in 1936 Amsterdam geboren. Hij studeer) klassieke talen aan de VU en i leraar aan het Christelijk Lvceu mechanisatie, Buitenveldert te Amsterdam Beleg in Amerika met America-Fund PRIJS CA. f 222,-. Vraag verdere inlichtingen bij uw bankier of commissionair Gelukwens van hervormde synode DEN HAAG De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft een telegram aan prinses Beatrix en prins Claus en aan koningin Juliana en prins Bernhard gezonden met de hartelijke gelukwensen met de ge boorte van een prins. Dit gebeurde aan het begin van de synodevergadering, die in de Ameri can Protestant Church te Den Haag werd gehouden. De praeses, dr. G. de Ru. memo reerde de band tussen Nederland en Oranje. Hij sprak de hoop uit. dat het vorstenhuis zijn taken steeds zal zien in het licht van Gods Woord. PRINSJE NV AL ERELID MONSTER Enkele uren na zijn ge boorte werd de jongste Oranjetelg" giste ren reeds erelid van de Vrijwillige Brand weer Monster De Monsterse brandweer lieden waren in vergadering bijeen, toen het bekend werd. Beschuit met muisjes Enthousiast werd besloten de jonge Oranjeprins tot erelid van de vereni ging te benoemen. (Van e r redacteuren) ROTTERDAM Bijna was een bestaande „cyclus" in ons ko ningshuis tot in de vierde gene ratie voortgezet. Koningin Wil- helmina, koningin Juliana en prinses Beatrix werden allen op de laatste dag van een maand geboren, resp. 31 augustus, 30 april en 31 januari. En er was een mogelijkheid, dat ook de ionge prins het levenslicht op de laatste dag van een maand zou aanschouwen. Het werd echter 27 april. Maar wel is een andere „cy clus" voortgezet. Immers, sinds 1880 zijn Oranjetelgen steeds 29 jaar na elkaar geboren: koningin Wilhelmina in 1880. koningin Juliana in 1909, prinses Beatrix in 1938 en nu, in 1967. is ons 'and weer in feeststemming. MOSKOU Het laatste deel nieuwe tv-toren van de Russisc hoofdstad is gisteren op zijn plaats g bracht. De toren (537m) in hoger d Fif*el toren (316m). In Mosk noemt men de toren dp hoosste reld Dat is niet zo Die van F; Noord-Dakota (VS) is 619 m 1 en die te Shreveport in Louisiana (V 569 m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2