JONGE MOEDER BELEEFDE HET MOOISTE OGENBLIK Spontaan feest in de steden en 365T50n Gele Rijders eindelijk in aetie VRIJDAG 28 APRIL M6T BAARN LIET VERSTEK GAAN PROVO'S WAREN OOK AKTIEF MIDDELBURG WAS TE VROEG (Van o verslaggevers) DEN HAAG In bijna alle plaatsen in ons land is nog gisteravond de feestvreugde om de geboorte van het oranjeprinsje losgebarsten. Vrijwel overal stroomden de mensen na het bekend worden van de geboorte de straat op, werden klokken geluid, kon men sirenes van fabrieken, boten, of politie-auto's horen loeien, kwamen muziekkorpsen als uit het niet te voorschijn en knalde het vuurwerk. Stads- en dorpspleinen werden de centrale ontmoetingsplaatsen en in ve le plaatsen werd de normale rust, soms tot ver na het middernachtelijk uur, „verstoord" door zingende, deinen de, hossende, springende mensenmas sa's. En bijna overal gebeurde wel wat bijzonders.... In de huiskamers vielen de ge sprekken stil, en in het pers centrum te Utrecht werd de, spanning tastbaar, toen wóar- nemend-RVD-directeur G. v. d. Wiel langzaam het heuglijke bulletin voorlas: Prinse Beatrix was moeder geworden van een (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De toestand van prinses Beatrix en van haar zoon geeft alle reden tot optimisme. In de kliniek van prof. dr. W. P. Plate heeft zij een rede lijk goede nachtrust gehad. Toen zij gisteravond uit haar nar cose ontwaakte en haar baby zag, glimlachte zij in-gelukkig. Terwijl buiten op straat vuurwerk ontplofte, beleefde een jonge moeder een van de mooiste ogenblikken van haar leven. voor loot en jeep voor oning van Nepal DE stei b Mlto DEN HAAG Prins Bernhard heeft istennorgen tijdens de rondgang over e Keukenhof aan koning Mahendra van 'epal een kleine Landrover en een Ha milton speedboot met straalaandrijving |angeboden. De voertuigen zijn bestemd voor het Bïionale park Chita Wang van het We- f'dnatuurfonds. Zij kunnen dienst doen ii de bestrijding van wilddieven. Tot 7 mei is het cadeau van de Prins og te bezichtigen in de Haagse Hout- isthallen, waar de Navito '67 wordt ge- Prins Bernhard had gisteren tijdens het bezoek van de koning van Nepal aan de Keukenhof te Lisse moeilijkheden met zijn camera. NTS-cameraman Hans Koekoek hielp de prins om het euvel snel te verhelpen Zo kan Prins Bernhard later aan zijn kleinzoon toch nog laten zien, hoe op zijn geboortedag de vorst van het Himalaya-land op be zoek kwam in de kleurige bloe mentuin van Lisse. De spanning is gebroken. Ne derland kan na weken van ner veus wachten eindelijk feestvie ren. Klokslag halfnegen gister avond kwam het verlossende woord uit de mond van de ad junct-directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst, de heer G. van der Wiel: „Hare koninklijke hoog heid prinses Beatrix heeft het leven geschonken aan een flinke, welgeschapen zoon". Terwijl de Kroonprinses nog buiten kennis was, vernamen miljoenen mensen via televisie en radio het blij de nieuws. Het door prof. Plate en de kinderarts dr. J. Drukker opgestelde communiqué was summier en sober, maar voldoende om te weten, dat moe der en kind het, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed maakten. Half uur De door de om zijn deskundigheid beroemde gynaecoloog uitgevoerde ope ratie nam een half uur in beslag. Om drie minuten voor was zij met suc ces beëindigd. „Ik ben bijzonder tevre den over het verloop" zei prof. Plate, toen hij omstreeks half tien het zieken huis via een zij-uitgang verliet. „Lang zal hij leven", klonk het uit honderden kelen, toen hij niet zichtbaar ver moeid in zijn auto stapte en weg reed. Ruim een half uur later reed ook koningin Juliana in een zwarte hof- auto weg. Zij zag er gelukkig uit en lachte gul. Mensen, die haar achterin de auto zagen zitten, juichten ei den naar haar. zagen er bezorgd uit en weigerden in te gaan op vragen. Tegen het einde van de middag bereikte de spanning haar climax. Om half zes werd bekend gemaakt, dat het medisch team, dat prof. Pla te bij de bevalling zou assisteren, was opgeroepen. De narcotiseur G. M. M. Nijhuis, de kinderarts dr. J. Drukker en de hoofdverpleegster Cor van Beuzekom waren op dat mo ment echter al in het ziekenhuis aan wezig. Complicatie* Toen de Koningin bij het ziekenhuis arriveerde, was zonder meer duidelijk,) dat er complicaties waren. De RVDl had de indruk gewekt, dat de Vorstin) een bezoek aan baar dochter kwam I brengen, maar weldra lekte uit, dat ziji tot na de geboorte van de baby zou' °P het zelfde ogenblik, dat de RVD blijven. j bet Nederlandse volk van het grote de kantine van het Utrechtse ge- nieuws in kennis stelde, las Prins Bem- meenteiijke energie- en vervoerbe-1hard onder luid applaus het bericht drijf, waar sinds dinsdagavond het|voor- dat oudste dochter moeder was ingericht, heerste eenwas geworden, beklemmende atmosfeer, die ten top steeg, toen kort na acht uur een „ver- ^tOPIMlOOp klaring" werd aangekondigd, Doodstil werd het, toen even voor half negen de RVD- functionarissen G. van der Wiel en W. P. van de Berghe met ernstige gezichten binnenkwamen het felle licht van schijnwerpers j van microfoons Onmiddellijk na de mededeling van de RVD in het perscentrum begon een complete stormloop van verslaggevers op de legertent, waarin telefoon- en telexapparatuur waren opgesteld. Van moment op het andere Communiqué Afmattend Aan de officiële mededeling over de geboorte waren afmattende uren voor afgegaan. Het communiqué, dat prof. Plate in de loop van de morgen had verstrekt, sprak nog steeds over „uitstekende gezondheidstoestand" van de Prinses. Toch werden de geruchten, dat de bevalling mogelijk langs opera tieve weg zou geschieden met het uur sterker. Functionarissen van de RVD De heer Van der Wiel las het com muniqué voor: „De RVD deelt mee: heden, op 27 april 1967, heeft Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix in het academisch ziekenhuis te Utrecht het leven geschonken aan een flinke, welgeschapen zoon". Toen hij zover was gekomen, brak er een luid applaus los van de journalisten, die wdkenlang de geboorte van de Oranje telg hebben afgewacht. De rest van het communiqué onthul de slechts enkele bijzonderheden over de ingreep, die prof. Plate kort tevo ren had verricht: „De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaats ge vonden, is geheel naar wens verlopen". Het slot was geruststellend: „De toestand van moeder en kind is bevre digend". Later op de avond herhaalde de heer Van de Berghe deze medede ling. Hij zei toen met nadruk, dat de gezondheidstoestand van de Prinses „in alle opzichten bevredigend was". Tijdstip ontstond daar een bedrijvigheid, die ongekend was. Vanuit de Utrechtse Ni- colaas Beetsstraat werd over de gehele wereld het verheugende nieuws verspreid. De RVD wilde pas na enige aarze ling het gewicht van de baby meede len. Andere bijzonderheden weigerde zij te verstrekken. Prins Claus zou dat vandaag zelf doen voor de televisie. Prins Claus en mr. Van Schelle wa ren gistermiddag nog even op en neer naar kasteel Drakensteyn geweest. Zij verlieten het ziekenhuis om half vier en kwamen om kwart voor vijf terug. Het is nog niet bekend wanneer de geboorte-aangifte geschiedt. Het is niet waarschijnlijk, dat prins Claus dat vandaag nog zou doen. Meer voor de hand ligt, dat hjj zijn zoon dinsdag bij de bur gerlijke stand zal laten inschrij ven. Tot woensdagavond heeft hij in elk geval gelegenheid aangifte van de geboorte te doen. Personeel van het Academisch Ziekenhuis maakte van dolle vreugde een rondedans op eboorte Ede beloonde verkeersfouten EDE Weggebruikers, die zich van- deL"hot-lineaanVlïïè Eda Khuldis maskten aan ee" de not-lme aan de ljchtc verkeer50Vertredins kregen niet de gebruikelijke „waarschuwing", maar een „bon". Deze „bon" betekende echter geen boete, maar gaf de gelukki ge bezitter het reöht om in een Edese zaak op kosten van de politie 1,50 te besteden. zet. „Begrijp ons goed", zei de comman dant in antwoord op een verbaasde vraag, „deze geste moet beslist niet worden gezien als een goedkeuring van verkeersovertredingen of enige be vordering van de verkeersonveiligheid. We geven de bon alleen maar voor lichte overtredingen." De psychologische uitwerking van dit politionele gebaar ia nog niet be kend.... Over het tijdstip van de geboorte wilde prof. Plate officieel niets De RVD: „Het tijdstip wordt geboorte-acte vermeld". Een reden hiervoor kon de woordvoerder niet ge ven. Later op de avond werd echter bekend, dat de baby kort voor uur ter wereld was gekomen. De oud-secretaris van prins Claus, mr. C. J. van Schelle, had het histo rische nieuws om tien minuten voqr half negen RVD, die zijn hoofdkwartier vlakbij het ziekenhuis had opgeslagen, doorge geven. De RVD- functionarissen noteer, den het communisué woord voor woord en belden daarna mr. Van Schelle terug om de tekst bevestigd te krijgen Naar <lc Prins Meteen daarna werd het bericht via m dezer dagen gemaakte verbinding doorgegeven aan de secretaris van Prins Bernhard, mr. E. Vernède. In het hotel waren toen de koning en de koningin van Nepal, prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven, prinses Christina, de vice-president van de raad van State, prof. Beel, de minister president, de heer De Jong en andere leden van het kabinet aanwezig voor het galadiner, dat het Nepalese vorstenpaar aanbood. Enthousiasme in de West PARAMARIBO Ook in Suri name en de Antillen is de geboorte van de Nederlandse prins met groot enthousiasme begroet. In Pa ramaribo gingen de kantoren dicht en stroomden de mensen de straat op, terwijl saluutbatterijen hun 101 schoten losten en de kerkklokken luidden. In een oogwenk waren de straten van de hoofdstad zo vol, dat het ver keer in het centrum en op het Oranje plein muurvast kwam te zitten. Kort na het tijdstip van de geboorte (4.15 uur Surinaamse tijd) gingen overal de vlaggen uit. Ook in Willemstad werden de kan toren gesloten. De schepen in de ha ven lieten lange tijd hun stoomfluiten horen. Een paar grepen: I In de Amsterdamse binnenstad i ontstond een volkomen verkeerscha os. Provo's probeerden bij Het Lie- j verdje een happening te organiseren. Een poging om onder het geroep „re publiek" een brandje te stichten I werd door de politie onderdrukt. Ze ven jongelui, die herrie schopten op de Dam, werden gearresteerd. Zij richtten vernielingen aan en uitten beledigingen aan het adres van het openbaar gezag. Alle café's mochten tot 4 uur openblijven. In Heerlen hebben groepjes jonge lui op diverse plaatsen brandjes gesticht, omdat de oranjevereniging geen enkele festiviteit op touw zette. Het nieuws van de geboorte is in Amersfoort per bulletin bekend ge maakt, die door ruim honderd leer lingen van middelbare scholen huis-aan-huis werden verspreid. Bin nen een uur waren 25.000 exempla- i ren bezorgd. De Koninklijke Nederlandse Pa pierfabriek in Maastricht opende terstond na het bericht van de ge boorte de kantine, waar alle werkne mers terecht konden voor oranjebitter. De werknemers van de Koninklijke Sphinx Ceramique ont vingen ieder een beker waarop het wapen van de nieuwe oranjetelg reeds was afgedrukt. In Urk loeide temidden feestvreugde in de nauwe straatjes plotseling de brandweer sirene: jonge lui hadden een grote voorraad viskisten in brand gestoken. De be langstelling voor dit „vreugdevuur" was zo groot, dat de brandweer de vuurhaard slechts na veel moeite kon bereiken. De Roermondse gemeenteraad, tij dens de bekendmaking van de ge boorte in vergadering bijeen, besloot het nieuwe haven- en industriecom plex dat in juni wordt geopend naar het prinsenkind te noemen. Ook op de stations en in de trei nen ontstond feestvreugde; de Neder landse Spoorwegen hebben het be richt van de geboorte op alle sta tions laten omroepen. De gemeenteraad van Ouderkerk aan de IJssel (tijdens het bericht van de geboorte in vergadering bij een) besloot, het prinselijk paar eei gelukstelegram te zenden. Eén ge meenteraadslid deed er niet aan mee: de heer A. Demper (PvdA), die daarmee een (heel klein) demper- tje op de feestvreugde zette.... In Middelburg dacht men gister middag om vier uur al. dat het prinsenkind geboren was: de zware klokken van de Lange Jan begonnen plotseling te luiden. Hier en daar werden reeds de vlaggen uitgestoken en de glazen geheven, toen bleek dat de klokken alleen maar luidden van wege - een storing in het mecha nisme.... Het (statige en deftige) Baant bleef rustig gisteravond. Weliswaar begaven enige honderden mensen zich (instinctief) naar het dorpscen trum, dat wel verlicht was, maar geen gelegenheid bood om de vreug de kenbaar te maken. Een orkestje dat aanbood om de wachtende menig te muzikaal te verstrooien, kreeg na veel moeite toestemming van hoofd inspecteur G. J. Backer om (maar niet langer dan tot half twaalf) eni ge klanken op het plein te laten ho ren. Om vijf minuten over half twaalf herinnerden alleen enkele wapperende vlaggen er aan. dat Baarn er een koninklijke inwoner had bijgekregen.... Ook op Terschelling bleef het rustig. Alleen de klok van de her vormde kerk werd geluid, maar vrij wel alle bewoners bleven binnen. Honderd en één keer bulderden de vuurmonden van de saluut- batterij bij Huis ter Heide. Zó en met klokgebeier werd de blijde geboorte aangekondigd. Medisch student mocht geen foto nemen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een medisch student, die gistermiddag op verzoek van een persfotograaf foto's probeerde te ma ken op het terrein van het stads- en academisch ziekenhuis, nam in pa niek de benen, toen een rechercheur hem aanhield. Het kostbare foto toestel drukte hij in de handen van de politieman, voordat hij zich snel uit de voeten maakte. De politie nam de illegale poging van de student om in de kliniek foto's te maken niet hoog op Zij bezorgde het toestel in de portiersloge en liet de RVD daarna weten, dat de „foto graaf" zijn apparatuur daar kon te rugkrijgen. Dat gebeurde na verloop van tijd. De student was kennelijk zo geschrok ken, dat hij zijn naam onder geen voorwaarde wilde LAGE VUURSCHE Om een mi nuut voor negen precies daverde het laatste schot van de 101 schoten over het Hondenveld te Lage Vuursche maar het gejuich van de honderden belangstellenden in de onmiddellijke nabijheid van de 105 millimeter hou witsers overstemde nog het geschut. De Gele Rijders hadden hun taak voortreffelijk vervuld. Van 1 april af was de A-batterij van de 11e afdeling der Rijdende Veldartillerie te Huis ter Heide om zich gereed te houden voor het lossen van saluutschoten. Vele weken hebben zij oefenend cn wachtend moeten doorbrengen alvo rens het definitieve alarm werd gege- Dat was gisteravond om tien mi nuten voor zes. Veertig minuten later stonden de Gele Rijders in ceremonieel tenue bij het geschut. Zoals de instructies het voorschrij ven geschiedde het ook: opperwacht meester Zaad riep na elk schot dat de loop van de machtige houwitsers verliet met luider stem hoeveel schoten er wa ren gelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 29