HOE ZAL DE BABY GAAN HETEN? Soestdijkmiddelpunt van nationale vreugde Stamboom Huis van Oranje Vivat Oranje, cle vlag in top In speciaal jacquet Vraag na spannende dagen in 1938: BAARN Toen in 1938 aan de spanning een einde was gekomen en we wisten dat op Soestdijk een baby was geboren, volgde er een nieuwe spanning. Hoe zou het kind gaan heten? In begin januari waagden tal van kranten zich al aan voorspellingen. Was het een zoon, dan zou de naam Willem zgn, een dochter zou d® naam Wilhelmina krijgen. Op 1 februari 1938 vertelde een ochtendblad uit „betrouwbare bron" te hebben vernomen, dat de baby van prinses Juliana zou worden vernoemd naar overgrootmoeder Emma en grootmoeder Wilhel mina. Hoe onbetrouwbaar die betrouwbare bron overigens was, bleek enkele uren later, toen prins Bernhard bij de officiële ge boorte-aangifte op paleis Soestdijk de ambtenaar van de burgelijke stand meedeelde dat zijn dochter de namen Beatrix Wilhelmina Armgard zou dragen. Geluk De eerste naam Beatrix „zij die geluk schenkt" was voor het Nederlandse volk een volkomen verrassing- Men kon hem in het geslachtsregister van het Huis van Oranje-Nassau moeilijk terug vinden. De redacties „doken" in de geschiedenis, en enkele dagen later wist een dagblad te vertellen, dat de naam Beatrix in het Huis van Nassau toch al eens was voorgekomen. De moeder van graaf Rupert van Laurenburg, die de burcht Nassau bouwde en wiens zoon in 1160 voor het eerst de naam Nassau aannam, heette ook Beatrix. Een rooms-katholiek dagblad deed het anders. Het bestudeerde de Heiligenkalender en vond onder de 29ste juli de heilige Beatrix, Een Romeinse maagd, die in het jaar 304 bij de Christenvervolgin gen onder keizer Diocletiaan ter dood werd gebracht nadat zij eerst haar beide broers had zien sterven. ENGELBERT I (circa 1380— 1442) was de eerste Nassauer die in relatie kwam te staan met de Nederlanden. Door zijn huwelijk met Johanna van Polanen, erfdochter van Breda en de Lekgingen rijke bezittingen van de familie Van Duvenvoorde over naar het Huis van de graven van Nassau, o.a. domeinen en heer lijkheden in Holland en Bra bant. Met kleinzoon Engelbert II (14511504) begint de eigen lijke Nederlandse tak der Nas- saus. De laatste drie jaren van zijn leven bestuurde hij in naam van Filips de Schone al le Nederlandse gewesten. Zijn broer, JanV (1455—1516) was de vader van Willem de Rijke (1487—1559), die in 1531 trouwde met Juliana van Stol berg. Willem de Rijke is de ge meenschappelijke stamvader van Nassauers en Oranjes. Met hem openen wij daarom het genealogisch overzicht in onze tekening van de stamboom der Oranjes (midden-boven). Het lint van opvolging naar links volgend, zien wij in de mannelijke lijn: prins Wil lem I, Frederik Hendrik, Wil lem II en Willem UI, de stad houder-koning met wie deze tak uitsterft. Dat alle nadien geboren tel gen uit de vrouwelijke lijn toch afstammelingen zijn van Willem de Zwijger, is te dan ken aan de verbintenis van Jan de Oude's kleinzoon Wil lem Frederik (zie geheel rechts-midden) met Albertina Agnes (geheel links), dochter van Frederik Hendrik en Amalia van Solms. Na de dood van Willem III m 1702 nam Johan Willem Friso, stadhouder van Fries land, de titel van het prins dom Oranje over. Als eerste werd hij: Prins van Oranje- Nassau. Deze verbinding van beide Huizen is zichtbaar gebleven in het blazoen; in het eerste en vierde kwartier de klim mende Nassause leeuw en in de twee andere kwartieren de iachthoorn van de Oranjes. Voor de jongste telg is het wapen gelijk aan dat van prin ses Beatrixmet uitzondering van het hartschild (in het mid den over de vier kwartieren) dat niet de roos van Lippe- Biesterfeld maar het kasteel van Amsberg draagt. Maar als prinses Beatrix geroepen wordt haar moeder op te volgen behoeft zij zich geenszins koningin Beatrix te gaan noemen. Het is helemaal niet on mogelijk, dat zij dan de naam kiest Wilhelmina II. Immers koningin Wilhelmina werd als meisje Paulientje genoemd, by haar derde naam, want voluit heette zij Wilhelmina Helena Paulina Maria. Sinds Willem I in 1813 soeverein vorst der Nederlanden werd, kregen alle prinsen van Oranje, niet alleen de troonopvolgers maar ook hun broers, als eerste naam Willem. Natuurlijk werden zij niet allen Willem genoemd. De broer van koning Willem II, Willem Frederik Karei heette in de wandeling prins Frederik. En de twee broers van koning Willem III, Willem Alexander Frederik Constantijn Nico- laas Michiel en Willem Frederik Hendrik, werden resp. prins Alexander en prins Hendrik. Traditie i de geboorte van prinses Beatrix komt binnen op de n- °-t hoofdkantoor: toen het summum van razend snelle berichtgeving. BAARN Zo ging dat op die 31ste januari 1938 kanonnen daverden, sirenes loeiden en van vrijwel alle kerken beierden de klokken. En meteen was heel Ne derland op straat. In de grote ste den stond het openbare leven zelfs een ogenblik helemaal stil. Kan toor- en winkelpersoneel renden naar buiten om feest te vieren of hingen uit de ramen om naar de feestvierenden te kijken. Overal werden vlaggen uitgestoken en iedereen tooide zich met oranje. Als uit het niet verschenen harmonicaspe lers en straatorkestjes die non-stop va derlandse liederen speelden. Versie ringen, die al weken gereed lagen, wer den haastig aan huizen en gebouwen aangebracht. Het oranje bloesemde van de gevels, schreef een journalist Van Ypenburg stegen sportvliegtui gen op voor het verspreiden van strooi biljetten met als tekst: „Vivat Oranj. de vlag in top, d'Oranjezon stijgt str lend op". MIDDELPUNT Het middelpunt van de vreug. werd Soestdijk. Reeds lang voord; het middaguur was aangebroken wt er uit alle streken een uittocht nar het Witte Paleis. Men kwam per trei' per auto en zelfs per fiets. Om kwa voor tien moest de weg langs het p leis al voor het verkeer worden a gesloten. De agenten, die de handen vol ha. den aan enthousiaste automobilist, en bovendien nog de nieuwsgierighe van een enkele onwetende moesten b vredigen, volstonden met de opmc king: Prinses, doorrijden Op het station van Baarn schreeu' den opgetogen inwoners de uit pass rende treinen hangende reizigers h nieuws toe. Door de straten van Baarn trokkt drie trompetschallende herauten i middeleeuwse kledij. Zij lazen op t' hoeken en op de pleinen ee boodschap voor: „Aan de burgerij va Baarn wordt hierbij kond gedaan dr ons heden op paleis Soestdijk een Prin ses is geboren. Dat het Gode moge be hagen dat zij groeie en bloeie tol vreugde van haar prinselijke ouders en tot heil van het vaderland. Lang leve het prinselijk paar". EVDIË Niet minder groot was het enthousU asme in Nederlands-Oost-Indië. Ook daar werd direct feestgevierd. Een cor respondent van een dagblad schreef la- ter: „De vraag rijst of Nederland cn Indië zich wel ooit op een moment nau wer aaneengesloten en verbonden heb ben gevoeld". In de loop van die 31ste januari kwa men uit alle delen van de wereld ge lukwensen bij de jonge ouders binnen. Zij ontvingen zelfs een telegram van Adolf Hitler.... In Arosa werden juist de Neder landse skikampioenschappen gehouden. Toen het nieuws uit Holland bekend werd, hetgeen gebeurde op de baan door middel van een luidspreker, raak ten de Nederlanders door het dolle heen. Een oorverdovend gejuich werd aangeheven, gevolgd door een spon taan zingen van het Wilhelmus. De hotels lieten het rood-wit-blauw wapperen en zetten ook vlaggetjes neer op de tafels van hun Nederlandse gasten. OVERAL Overal in de wereld waar Nederlan ders bijeen waren, werd gefeest. In Oost en West, in Nederlandse clubs en op vestigingen van Nederlandse onder nemingen in de uithoeken van de aar de. Alle Nederlanders waar ter wereld ook voelden zich nauw verbonden met het Huis van Oranje, waarvan het voortbestaan door de geboorte van een prinses was gewaarborgd. 't Was alles Oranje die dag. De direc tie van twee Utrechtse bioscopen gaf haar bezoekers een in een metalen doosje verpakte beschuit met oranje muisjes, en in een cafetaria verkocht men oranje-gebak voor een dubbeltje. oranje-ijs en oranje-salade voor 22,5 cent- De naam Willem I is in het geslacht Oranje altijd een traditie geweest. Hij komt, zoals bekend, ook al voor in de tyd van de stadhouders. De oudste zoon van Willem de Zwijger heette Philips Willem, en de zoon en de klein zoon van zijn broer Frederik Hendrik, waren Willem II en Willem III. De laatste prinsen die de naam Willem droegen waren de drie jonggestorven halfbroers van koningin Wilhelmina Willem Nicolaas Alexander Frede rik Karei Hendrik (prins Willem), Willem Frederik Maurits (Alexander Hendrik Karei (prins Maurits) en Willem Alexander Karei Hendrik Fre derik (prins Alexander). BAARN De man, die in 1938 de geboorte-akte van prinses Bea trix verzorgde, is de heer J. J- P. Renes, toen ambtenaar van de burgerlijke stand te Baarn, nu een van zijn pensioen genietend burger, wonend in het landelijke Eemnes. Op de grote dag reed hij met de burge meester in een automobiel naar het paleis Soestdijk. De burgemeester ge kleed in het ambtskostuum van de burgerlijke stand (met sabel en steek doch zonder ambtsketen), hij in een stemmig jacquet, dat hij voor deze gebeurtenis speciaal had laten maken bij een Domstedelijke kleer maker voor de prijs van 25. de dagen die aan de 31ste januari voorafgingen, had de heer Renes met collega's uit Amsterdam en Den Haag de heren mr. dr. Versteeg en Wesseling, de geboorteakte in con cept gereedgemaakt. Men was er toen n.l. nog niet zeker van. waar de prinselijke baby het levenslicht zou aanschouwen. In de akte ontbraken natuurlijk ook de namen van de baby. De namen van de getuigen waren bekend. Later maakte de heer Renes de akten op bij de geboorten van prinses Ire ne en prinses Christina. De laatste keer kwam hij in het nieuws bij de ondertrouw van prinses Beatrix en prins Claus. Ook toen maakte hij de akte op. Men kon op die 31ste jan niet genoeg te horen krijger prinsesje. In de Ital van e krantegebomv verdrongen d gierigen zich om het laats

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 25