Schaduw van Hitler viel reeds over de wereld Prinsenkind tweede in lijn der troonopvolging Wanneer? Beatrix gaf geen kik Geen voetbal. (Van een onzer redacteuren) Rotterdam we leven snel en we zijn daarbij een tikkeltje vergeetachtig van aard, en daarom staat misschien het beeld ons niet meer zo heel duidelijk voor ogen. Maar de wereld toonde de baby van 1938, die nu een ge- gelukkige moeder is gewor den, niet zo'n hij zonder vriendelijk gelaat. Aan de vooravond van prinses Beatrix' geboorte, op zondag 30 januari, hield Adolf Hitler in de Rjjksdag een van zjjn be kende donderredes. Dat was ter gelegenheid van het eerste lustrum van het nazi-bewind. Hitler was achter de schermen druk bezig met de voorbereiding van zijn Blitzkrieg, die gedurende vijf jaar de gehele wereld in vuur en vlam zou zetten en de eerste levensjaren 33 van het prinsesje niet onberoerd zou laten. SPANJE SPOOK (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Je kunt nooit weten, dachten in 1938 de hoofdredacteuren van de bin- nen~.en buitenlandse dagbladen, en zij lieten hun verslaggevers al vroeg In januari de wacht bij paleis Soestdijk betrekken. Goed, dr. De Groot, de arts van toen nog prinses Juliana, had heel voorzichtig verklaard, dat naar zijn mening de komst van de baby zeker niet voor de derde week in januari viel te verwachten, maar je kunt im mers nooit weten? De journalisten intussen zaten er wel wat mee. In het begin telefoneerden zij nog allerlei ver halen door een wandeling van de diacones zuster Trijntje Boonstra in de bossen rond het paleis, een autotochtje van prins Bernhard met zijn moeder, een bezoek van koningin Wilhelmina aan Soestdijk. Maar naarmate de dagen vergleden, wisten ze het ook niet meer zo precies. W aarzegster Wanneer komt de baby? Nie mand wist het.op een Rotter damse waarzegster na. Zij schreef aan de journalisten: „He ren, u kunt rustig nog een poosje naar huis gaan. De ge boorte is niet te verwachten voor de nacht van 29 op 30 janu ari". De heren haalden hun schou ders op en bleven in een nerveu ze stemming wachten. Achteraf moet worden gezegd, dat de Rot terdamse dame niet eens zo slecht in het koffiedik had geke ken. Er was oorlog in Abessinië en in Spanje, en het voortbestaan van de Volkenbond hing aan een zijden 'draad. Op de Spaanse bevolking werd nog steeds een zware wissel getrokken. Tal van steden werden gebombardeerd en er vielen honder den doden en gewonden. Italië stuurde nieuwe troepen naar Abessinië. Mussolini, de Italiaanse dictator die met Hitier wedijverde in het opzetten van een grote mond, dreigde uit d e non-interventiecom- missie te treden „om een einde te maken aan het bolsjewisme in Span je"- In die maand januari van het jaar 1938 was er in de wereld ook een sprookjeshuwelijk. In Egypte wer den met veel pracht en praal koning Faroek en de 17-jarige Farida Zulfi- kar in de echt verbonden. Maar op diezelfde dag, 24 januari, bombardeerden de Chinezen een groot Japans troepentransport.... Vliet, en twintig Nederlandse equi pes maakten zich gereed voor de Ral ly van Monte Carlo, die na een span nende strijd werd gewonnen door on ze landgenoot Bakker Schut in Ford. En voorts? Een kleine greep. Rag- nild Hveger vestigde een nieuw re cord op de 300 meter borstcrawl (3.46.9), en Mathisen werd Europees schaatskampioen met Langedijk als beste Nederlander op de zestiende KINDERSCHOENEN Achteraf mogen we zeggen, dat de KLM in die jaren nog in de kin derschoenen stond. Op 20 januari vertrok de Oehoe naar Indië en de dagbladen vertelden hun lezers, dat zich aan boord bevonden: twee pas sagiers voor Karachi, een passagier voor Bagdad, een passagier zou van Napels naar Calcutta vliegen en een van Alexandrië naar Bagdad, voorts nog een van Bagdad naar Karachi en een van Bangkok naar Penang. In het Amsterdamse RAI- gebouw werden de nieuwste automodellen ge toond. De belangstelling was groot, niet zozeer om te kopen dan wel om te kijken. De sensatie van de show een storingvrije autoradio. PROBLEEM En hoe was het in Nederland? Het epook van de werkloosheid waarde nog altijd rond, al scheen het of er een lichte verbetering intrad. Bij de gesubsidieerde verenigingen met een werklozenkas stonden 546.500 werklo zen geregistreerd, onder wie 73.800 landarbeiders. Het rommelde in de metaalin dustrie. De vakbonden verlangden tien cent meer loon en zes dagen vakantie, en voorts een regeling voor het ploegenwerk. Als de maand is verstreken komt onrust bij de schilders. Voor hen er nog steeds geen cao. ANGEDIJK Wie weet nog de namen van de groten uit de sport en hun presta ties Pijnenburg - Wals eindigden als tweede in een koppelwedstrijd over honderd kilometer te Antwerpen. Ge- rardln bleef in een sprintwedstrijd te Parijs voor Scherens en Van De financiële verhouding tussen rijk en gemeenten vormde ook toen al een probleem. In 1938 klaagden de gemeenten even hard als mi. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer liet minister Van Boeij- en eind januari weten, dat de ge meenten zelf voor bezuinigingsmaat regelen hadden te zorgen om een sluitende begroting mogelijk te ma ken. Een uitkering uit het Gemeente fonds, zo meende de bewindsman, zou niet veel meer betekenen dan enige nivellering van de kosten voor de armenzorg. Met name in de grote gemeenten werd dit standpunt met veel te leurstelling ontvangen. MUSSERT De namen van Mussert en zijn tra wanten verschenen in die dagen re gelmatig in de kranten. Op 27 janua ri ondervond de leider van de NSB, dat in Nederland toch wel recht werd gedaan, al had hij dit altijd bestreden. De Amsterdamse rechtbank ontsloeg hem nl. van rechtsvervol ging. Hij was verdacht van mishan deling van de Amsterdamse socia listische voorman Melchers tijdens een verkiezingsbijeenkomst. Mus serts beroep op noodweer werd aan vaard. Melchers werd veroordeeld tot 15 boete of tien dagen hechte nis. Nog een greep uit de berichten, die in de januari-maand in de kran ten verschenen. Op 27 januari vierde de Duitse ex-keizer op zijn kasteel te Doorn zijn 79ste verjaardag. In het begin van die maand werd meegedeeld dat Nederland ruim een miljoen radio luisteraars telde. Eduard van Bci- num verliet het Residentie-orkest en werd eerste dirigent van het Con certgebouworkest naast de grote Wil lem Mengelberg. De Holland-Amerika Lijn gaf over het afgelopen jaar vijf procent divi dend, dat was twee procent meer dan het jaar daarvoor. O ja, mi nister Romme vertrok op 23 januari met vakantie naar het buitenland.... PRIJZEN Aan woningen was in die tijd geen gebrek. Ze werden nog veelvul dig te huur aangeboden. En tegen een, wat we nu noemen, schappe lijke prijs. Aan de Croeselaan te Utrecht kon men een herenhuis met zeven ka mers betrekken voor 7,50 per week, en andere woningen voor hu ren, die varieerden tussen de 2.60 en 6.50. Een huis met drie woonla gen werd te koop aangeboden voor f 10.500. Een dagmeisje voor drie dagen pei week kon wel 2 verdienen. Maar een ons thee kon men al kopen voor twintig cent en twee stukken huis houdzeep voor een dubbeltje. Zo zag de wereld, zo zag Neder land eruit, toen onze prinses Beatrix werd gebaren. Een historische foto uit de mobilisatiedagen 1939—1940. Toen de koninklijke familie, prinses Beatrix op de arm van haar vader, het paleis Noordeinde te Den Haag verliet, werd zij omstuwd door een juichende menigte, die haar in die moeilijke dagen haar aanhankelijkheid betuigde. Zuster v. Beuzekom ATE JUFFROUW Cor L. van 1 Beuzekom, als hoofdver pleegster werkzaam in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, is de eer te beurt ge vallen prof. dr. W. P. Plate te mogen assisteren bij de ge boorte van de prinselijke baby. Zij is 46 jaar en ruim 20 jaar aan het Utrechtse Acade misch Ziekenhuis verbonden. In 1946 werd zij daar leerling- verpleegster. Nadat zij haar verpleegstersdiploma had ver kregen, volgde zij een cursus kraamverpleging en behaalde korte tijd later haar „ooie vaartje". In 1950 werd zuster Van Beuzekom geplaatst op de gynaecologische afdeling, waarvan zij in 1958 als hoofd verpleegster de leiding kreeg. Op deze afdeling werken op het ogenblik een veertigtal zusters. Sinds 1958 ook werk zij nauw samen met prof. Plate, die dus precies weet wat hij aan haar heeft, en haar wel bijzonder moet waarderen dat hij haar heeft uitverkoren hem te as sisteren in de kraamkamer van Drakensteyn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De geboorte van het prinselijk kind maakt de ar tikelen, die in de grondwet over de troonopvolging vermeld staan, tot een levende materie. De begin selen van de troonopvolging zijn in ons land vrij eenvoudig. Uit de voor buitenstaanders misschien wat ingewikkelde regels zijn de volgende hoofdpunten af te leiden. Zoons van de regerende vorst(in) gaan voor dochters. Bij beiden hebben de ouderen voorrang boven de jonge ren. Indien de regerende koning(in) geen opvolgers heeft, grijpt men eerst terug op de lijn van de ouders van de koning(in); daarna eventueel op de lijn der grootouders. Voor ons vorstenhuis brengen deze regels de volgende toe passing mee. Prinses Beatrix is al: oudste dochter van de Koningin, aange zien zij geen broers heeft, de eerste die tot de troon geroepen kan worden. Prins Alexander der Nederlanden, de laalstgeboren Oranjeprins (25 augustus 1851), jongste zoon van koning Willem III en koningin Sophie, op een miniatuur uit 1857. Hij stierf op 21 juni 1884. nog geen 33 jaar oud. Koning Willem III was de laatste Koning der Nederlanden. Hij leefde van 19 februari 1817 tot 23 november 1890. Koning Willem- III werd 31 augustus 1880 vader van een prin sesje, de latere koningin Wilhelmina. Grondwet nu levende materie Tweede in de lijn der opvolging is thans haar baby. Onze grondwet kent het beginsel van de plaatsvervulling. Dit houdt in dat de aanspraak op de Kroon bij over lijden overgaat op de kinderen van de overledene. Met andere woorden: alle kinderen die uit het huwelijk van prin ses Beatrix en prins Claus geboren worden: alsmede de kleinkinderen van het Kroonprinselijk paar hebben, krachtens de grondwet, voorrang bo ven hun tantes, de prinsessen Margriet en Christina. Na de nakomelingen van prinses Be atrix en prins Claus gaat de opvolging over op de zusters van prinses Bea trix. IRENE NIET Krachtens haar geboorte als tweede dochter van koningin Juliana en prins Berhard zou de beurt dan aan prinses Irene zijn. Zoals bekend, is prinses Ire ne echter van de troonopvolging uit gesloten, omdat zij voor haar huwelijk geen toestemming heeft gevraagd aan de Staten-Generaal. Deze toestemming is noodzakelijk om voor troonopvol ging in aanmerking te komen. Volgens de grondwet heeft dit huwe lijk ten aanzien van de opvolging het zelfde gevolg als overlijden. Ook de kinderen uit het huwelijk van prinses Irene en prins Hugo Charles zijn van opvolging uitgesloten. Zo komen we vervolgens bij prinses Margriet en de kinderen, die mogelijk uit haar huwelijk met mr. Van Vollen hoven worden geboren. Indien in deze lijn geen troonopvolger of -opvolgster meer aanwezig is, wordt teruggegre pen naar prinses Christina. Momenteel ziet de lijst van troonopvolgers na ko ningin Juliana er als volgt uit: Prinses Beatrix, haar pasgeboren ba by, Prinses Margriet, Prinses Christi- CASTILIAANS De regels der troonopvolging ln ons land worden aangeduid als het zoge naamde Castiliaanse stelsel. Hierin kunnen bij afwezigheid van mannen ook vrouwen tot de troonopvolging ge roepen worden. Hiertegenover staat het Salische stelsel, dat vrouwen van opvolging uitsluit. Dit systeem kent dc Belgische grondwet. Voor de grondwetswijziging van 1963 kende Nederland een iets andere vorm van het Castiliaanse stelseL Een vrouw kon toen slechts tot de troon geroepen worden, als in het stamhuis van koning Willem I geen man meer aanwezig was. Een rechtstreekse afstammeling van een broer van Wil lem II of Willem III bijv. had voorrang boven prinses Wilhelmina. Aangezien dezen niet aanwezig wa ren, ging de kroon in 1880 over op prinses Wilhelmina. En aangezien zij op dat moment minderjarig was, trad koningin Emma tot 1898 als regentes op. Volgens dezelfde regel volgde ko ningin Juliana in 1948 haar moeder op. Met de invoering van het Castiliaanse stelsel zijn de regels over de troonop volging vereenvoudigd en beter op de bestaande situatie afgestemd. VERRE OPVOLGERS Tot 1922 kende de grondwet voorts nog opvolgingsrechten toe aan afstam melingen van prinses Sophie, zuster van Willem III; nakomelingen van de zuster van Willem II, prinses Marian ne; voorts aan de afstammelingen van prinses Louise en prinses Marie von Wied, dochters van prins Frederik, een broer van koning Willem II. Ten slotte hadden ook de mannelijke nakomelingen van prinses Caröline, een zuster van stadhouder Willem V, nog rechten op de troon. Tijdens de regering van koningin Wilhelmina hadden deze regels conse quenties voor de troonopvolging, die algemeen als onaangenaam voor de mo narchie werden ervaren. Wanneer ko ningin Wilhelmina en prinses Juliana op jeugdige leeftijd waren overleden, zou een Duitse vorst, die volkomen on bekend was mèt en in Nederland, tot de troon worden geroepen. Om dit te voorkomen werd de opvol ging in 1922 beperkt tot afstammelin gen van koningin Wilhelmina, niet ver der dan in derde graad van bloedver wantschap. Deze regel Is in de thans geldende grondwet gehandhaafd. KONINGSKEUZE De grondwet voorziet ook in de mo gelijkheid, dat er geen enkele troonop volger is. In dat geval worden de bei de Kamers der Staten Generaal „in dubbelen getale" bijeengeroepen om een koning te kiezen. Voor zo'n bijeen komst moeten 150 Tweede-Kamerleden en 75 senatoren gekozen worden naast de afgevaardigden, die reeds in de Ka mers zitting hebben. Men is niet verplicht een troonopvol ger te kiezen. In beginsel is een wijzi ging van de staatsvorm dus mogelijk. Vandaag mag het Nederlandse volk zich echter verblijden over de nieuwe loot aan de stam van de Oranjeboom. Prof. dr. W. P. Plate pROF. dr. Willem P. Plate die Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Beatrix medisch heeft begeleid bij de geboorte van haar baby, is hoogleraar in de verloskunde en leer der vrouwenziekten aan de Rijks universiteit te Utrecht. Hij werd geboren op 17 maart 1902 te Modjokerto op Java, studeerde medicijnen aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam, speciali seerde zich als vrouwenarts aan de Universiteits Vrouwen kliniek en promoveerde in 1928 op het proefschrift „Bijdrage tot de kliniek en therapie der spildraaistoornissen". Van 1930 tot 1939 was dr. Plate tweede hoofdassistent aan de Universiteits Vrouwen kliniek en van 1939 tot 1948 eerste hoofdassistent. In 1948 aanvaardde hij het hoogle raarsambt aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Van de hand van prof. Plate zijn verscheidene publicaties verschenen op het gebied van de gynaecologische patholo gische anatomie en de gynae cologische endocrinologie. In 1961 vertegenwoordigde hij de Koninklijke Nederlandse Aca demie voor Wetenschappen op Prof. dr. W. P. Plata het congres van de Interna tionale Federatie van Verlos kundigen te Wenen. Prof. Plate werd in 1966 Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prinses Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix BAARN De eerste februari van 1938 werd de dag waarop de prinse lijke baby aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, Baarns burge meester jhr. mr. G. C. J. van Ree- nen, werd getoond. Dit gebeurde bij de officiële geboorteaangifte, waar bij ook tegenwoordig waren dr. H. Colijn, minister van staat en minister van algemene zaken, en jhr. F. Bee- laerts van Blokland, Kamerheer in buitengewone dienst van koningin Wilhelmina, minister van stoat en vi ce-president van de Raad van State. De trotse vader prins Bernhard bracht zijn dochter op een crèmekleurig kussen in de kamer, waarin de he ren zaten te wachten. Na de plechtig heid van de aangifte schonken lakei en, naar oud gebruik, kandeel. Burgemeester Van Reenen vertelde na afloop, dat de baby tijdens de aangif te geen kik had gegeven. Het prinses je beschreef hij als een flink kind met blauwe ogen en blond haar, 52 centimeter lang en zeven pond we gend. Enkele dagen later werd de eerste foto van Beatrix gepubliceerd, gemaakt door prins Bernhard. Nadrukkelijk werd bepaald dat hij niet voor recla medoeleinden mocht worden ge bruikt... BAARN Zelfs de militairen wan de saluutbatterij voelden op den duur dat zij iets moesten doen om de wach tende journalisten het wachten wat te verlichten. Goed, zij zouden hen uitdagen voor een voetbalwedstrijdje. Ze hadden al les piekfijn geregeld voor het geval er tijdens hun afwezigheid belangrijke be richten naar het perscentrum zouden binnenkomen. Een speciale ordon- nansendienst zou er garant voor staan, dat een alarmsein onmiddellijk naar het voetbalveld werd overgebracht. Maar helaas, de Zweedse en Engelse journalisten wilden er helemaal niets van weten. Neen zeiden ze, voor ons geen voetbal. Stel je voor, dat we onze ochtendeditie missen. En toen verviel iedereen maar weer in de verveling van al zoveel dagen*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 23