Nieuw Schiphol werd riant en modern een ORANJESPITSUUR DE MAASSTAD IN Den Haag liet zich in feestroes meesleuren ROSTEN f400 MILJOEN Beschuit met muisjes voor voorbijgangers Modernste luchthaven ter wereld open Baby's van hetzelfde uur Perscommentaren Gor wil Je een stuk kaas uit het vuistje 11 VRIJDAG 28 APRIL 1967 (Va verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Nederland heeft sinds vanmiddag de nieuwste en modernste luchthaven ter wereld. Na een bouwtijd van vier jaar lis het nieuwe Schiphol ge opend. Dat wil zeggen: of ficieel, want operationeel zal het pas op 8 mei in ge bruik worden genomen, na een nachtelijke monsterver huizing van het oude ver- keersareaal naar het nieuwe Een paleis van een luchthaven, waarvoor 400 miljoen gulden moest worden neergeteld, staat nu ten dienste van het internationale luchtverkeer: een representatieve poort voor buitenlandse gasten Schiphol kan zich met zijn 1.700 ha meten met de modernste lucht- havens ter wereld. De opzet ervan is groots en ge- jheel verschillend van het oude ^Schiphol. dat al veel te klein was om de elk jaar toenemende stroom reizigers te ontvangen. Het meest opvallende zijn wel de drie pieren, waaraan de vlieg tuigen kunnen ..ankeren": 25 tege lijk, terwijl, als dit noodzakelijk mocht zijn, plaats kan worden ge boden aan 65 toestellen. passagiers kunnen deze toestellen bereiken zonder ook een stap in de open lucht te hoeven doen. Van het (riante) stati onsgebouw begeven zij zich in de >verdekte pieren, laten zich op de .tapis roulants" naar de opstap plaats rollen en betreden het vlieg tuig door een. eveneens overdekte, aviobndge. Uniek is het comfort, dat transi topassagiers wordt geboden. Wan neer zij aankomen, hoeven zij niet zoals op andere luchthavens helemaal naar het hoofdgebouw te lopen maar kunnen ter plaatse worden afgehandeld. In een wacht- amer met restaurant en een klei- ie tax free-shop kunnen zij wach- en or> het vertrek van het volgen de toestel. Royaal er royaal en overzichtelijk is de entrée van. het stationsgebouw Aan een groo* aantal balies van de KLM en enkele andere luchtvaart maatschappijen (capaciteit: 800 pas sagiers per kwartier), wordt de rei ziger opgevangen om zijn bagage af te geven en de tickets in orde te laten maken, komt bij de doua ne. kan inkopen doen in de (sterk uitgebreide) tax freeshop en be geeft zich dsn naar de pieren. On derweg passeert hij verscheidene koffiebars. Voor de afhalers is er bij de ingar.g van het stationsge bouw een ruime wachtkamer inge richt. DEN HAAG Duizenden in woners van de residentie verlieten bij het bekendworden van de ge boorte van de kroonprins als één man hun woningen en gingen naar de binnenstad. Daar heerste een ongekend massale feestvreugde, zoals Den Haag in jaren niet heeft gekend. Het werd een groot volks feest, dat tot diep in de nacht duurde. De honderden wachtenden bij de vier houwitsers van de Gele Rijders, die op het Malieveld stonden op gesteld. kregen binnen een kwartier versterking van duizenden toestromen de mensen. Het kruispunt Leidsestraatweg - Ko ningskade veranderde in enkele minu- ten in een onontknoopbare ver keerschaos. De mensenzee wriemelde zich tussen de auto's door zonder zich te storen aan snerpende fluitjes van wanhopige politieagenten. Het enthousi aste publiek was met moeite achter de dranghekken te houden, die rond het militaire detachement op het Malie veld waren geplaatst. DEN HAAG Ik had mijn zoon wel naar het Prinsje willen vernoemen, als ik maar wist hoe die koninklijke baby gaat heten, zei gisteravond de 22-jarige heer Bijleveld, wiens 19-jarige echtge note ongeveer op hetzelfde tijdstip als prinses Beatrix het leven schonk aan Nu heet het kind Bijleveld Mark. de naam die het echtpaar voor een jongetje in petto had. De baby werd in de Emma- kliniek geboren; het gezin woont in de Van Galenstraat 56. In Rotterdam was het mevrouw M. E. van der Meulen-Norbart, die te haren huize, Voorhaven 24a, om even voor achten een zoontje kreeg. Moeder en kind moesten later in verband met een com plicatie bij de bevalling worden opge nomen in het Dijkzigtziekenhuis. In Dordrecht werd omstreeks het geboorte- uur van de Oranjeprins ook een nieuwe burger gemeld. Het is een meisje, dat Simone is genoemd. De gelukkige moe der is mevrouw W. E. Huysman-Megens en het echtpaar Huysman woon aan dc Herradestraat 42 Het volgende doel van de „Oranje- iiappener" was ongetwijfeld restaurant Den Hout aan de Bezuidenhoutseweg. Directeur A. M. Marinen hield zich aan zijn belofte en deelde met zijn personeel aan voorbijgangers op straat beschuit met oranje muisjes uit. Er was een voorraad van vijfhonderd stuks gemaakt, maar dit aantal was met de duizendkoppige menigte voor de deur ontoereikend. Met inspanning van alle krachten ge lukte het dit aantal op 2500 te bren gen. Het publiek vocht om de beschui ten. De beschuiten werden bijna uit de handen van de kelners gerukt, plastic bekers werd ook jus d'orange verstrekt. De kermisattracties op het Lange Voorhout en de Lange Vijver berg die op Koninginnedag voor de no dige gezelligheid zouden zorgen, von den gretig aftrek bij de uitbundig feestende oranjekaravaan. De toevoerwegen naar het kermister rein werden snel door de politie afge zet, omdat de auto's niet door de druk te kwamen en zich lange files vorm den. Het oranje was niet van de lucht. Waar het allemaal zo plotseling van daan kwam, weet niemand. Maar ze liepen er mee. Jongens in oranje col berts, meisjes met oranje strikken, oranje paraplu's en oranje aan de an tennes op de auto's. Iedereen zwaaide naar iedereen. Soldaten en burgers zon gen zich schor aan een nieuwe versie van „Oranje Boven" met als slotzin „Leve het Prinsenkind". Ook werd de yell „Het kwam om kwart over acht" vaak gehoord. Direct na de bekendmaking van de geboorte werd de feestverlichting in de binnenstad door het GEB ontsto ken. Op het Toumooiveld en de Lange Vijverberg waren door de gemeente Den Haag in de bomen duizenden wit te en oranje lampen aangebracht. Ook de fontein in de Hofvijver werd in werking gesteld en feestelijk verlicht. In deze rijk geïllumineerde en druk bezochte binnenstad van de residentie moest iedereen worden meegesleept in de feestroes. Ook buitenland enthousiast De meeste buitenlandse bladen beste den uitvoerig aandacht aan de geboorte van de Oranjeprins. Londense dagbladen brengen het nieuws breed op hun front pagina's. Een bloemlezing uit de koppen: „Jongen voor Beatrix de toekomstige Koning van Nederland" (Daily Sketch); ..Na honderd jaar heeft Nederland een Prins" (Daily Mail); ..Prins geboren; feest in Nederland" (The Sun). Foto's van het prinselijk paar illustreren de "Sfë— per, heet, ccA^n I VOLKSKRANT TROUW Sinds 1890 werden wij door vrouwen geregeerd. Eerst door koningin Em ma, later door koningin Wilhelmina. thans door koningin Juliana en «traks #*oor prinses Beatrix. Maar daarna die tijd zij nog verre zal, als alles goed en naar normaio orde verloopt, deze kleine prins ko ning der Nederlanden zijn. Een koning is haast een mythologische figuur in Nederland. Als deze jongen eens koning wordt, zal Nederland wel meer dan een eeuw door vrou wen zijn geregeerd. Wij zijn onder deze vrouwenregimes bijzonder wei gevaren. En eerlijk gezegd dat heeft ertoe geleid, dat wij in Nederland nooit heimwee naar een koning heb ben gehad. Wanneer dan ook dezo jonggeborene eenmaal tot de taak zal worden geroepen, waarvoor hij krachtens het Nederlandse staatsbestel in de wieg is gelegd, dan kunnen wij slechts de wens uitspre ken, dat hij zal aarden naar de vrou wen en mannen uit zijn voor geslacht, die voor ons volk ten zegen zijn geweest. VADERLAND Enkelen zullen zeggen, dat de hele vraag wie er eens op de Nederlandse troon zal komen nog slechts van theoretisch» aard is. omdat het koningschap als zo danig een verouderd begrip is. Wij ge loven dat deze enkelingen zich ernstig vergissen, want het is alle moeilijk heden uit het jongste verleden ten spijt, steeds weer gebleken, hoezeer juist de monarchie voor ons volk een bindend element is. ALGEMEEN DAGBLAD Voor de eerste maal in de twintigste eeuw is in het Huis van Oranje een zoon geboren. Ook al heeft het Ne derlandse volk de allerbeste erva ringen gehad en heeft het die nog met de twee Koninginnen die wij in deze eeuw hebben gekend, toch zal het feit dat de eersteling van prinses Beatrix en prins Claus een jongen is. een heel bijzonder, extra accent geven aan de vreugde die bij deze geboorte in Nederland ontstaat. Buiten de familiekring is over de naam die de jonge prins zal krijgen op dit ogenblik nog niets bekend. Die naam zullen wij vernemen bij de aangifte van de geboorte. Wij voor ons hopen dat die naam Willem zal zijn. Een naam die voor het Huis van Oranje en voor Nederland meer is dan traditie een naam die een symbool Academisch Ziekenhuis het levenslicht i hebben Oranip aanschouwde. Haar vader en mnerter t Het Laatste Nieuws spreekt mooiste verjaarsgeschenk voor koningin Juliana. Het Volk merkt op: Men behoeft geen monarchist te zijn om nu met de Nederlanders mee te leven en te zeggen; uw vreugde is onze vreugde. De Gazet van Antwerpen wijdt een geschiedkundige beschouwing aan het Huis van Oranje en besluit: Na driemaal mannelijke heersen? en driemaal vrou welijke opvolging zal thans weer het Nederlandse volkslied letterlijk beteke nis kunnen krijgen: „Wilhelmus van Nassaue ben ik van dietschen bloed De Nieuwe Gids zegt onder meer: Wie gen en baby's stichten altijd rust en vriendelijkheid in een huishouden, ook st a a t sh u v>h ou do nVooralsnog Het stalior.sgebouw wordt be reikt via een verhoogde weg, zodat men met de auto tot aan de in gang kan komen. Die weg takt af van het nieuwe gedeelte in de rijksweg Amsterdam - Den Haag. In totaal kunnen acht miljoen passagiers per jaar worden afge handeld in het station. Dat bete kent. dat men voor vele jaren vol doende capaciteit heeft, want op het ogenblik krijgt de luchthaven drie miljoen passagiers te verwer ken. Mocht het aantal van acht miljoen overschreden worden, dan biedt een nieuw stationsgebouw, waarvoor ruimte is gereserveerd soulaas; dc totale capaciteit komt dan tegen de 30 miljoen passagiers te liggen. Naast dit nieuwe stationsge bouw. dat mét de pieren 110 mil joen heeft gekost, beschikt het nieuwe Schiphol ook over een 53 meter hoge verkeerstoren, een ne gen verdiepingen tellend gebouw van de luchthavendirectie, lucht- vrachtstation met een daarbij beho rend kantoorgebouw met eveneens negen verdiepingen en o.m. een ge bouw voor de Rijksluchtvaart dienst Parkeren Een niet onbelangrijk deel van de kosten vormen die van de 500 meter lange twee tunnels, die de rijksweg Amsterdam - Den Haag onder een start- en landingsbaan doorvoeren: 32 miljoen gulden. De ze waren noodzakelijk omdat hel banenstelsel, een van de modernste ter wereld, moest worden uitge breid. Een andere tunnel, die ook ge pland was. zal voorlopig niet ge reed zijn; de vijf kilometer lange spoortunnel, die Schiphol direct verbinding per trein moest geven met Amsterdam en Den Haag. De kosten daarvan waren zo hoog, dat ersterking halen bij de snackbar. Bij de foto's: de foto geheel boven geeft een overzichtelijk beeld van het nieuwe verkeersareaal, waar uit de pieren duidelijk naar voren springen. Hierboven: voor passa giers en bezoekers is er naast de twee restaurants en een aantal snackbars ook een ruim terras om even te verpozen en te gemeten van fraai uitzicht op landende en startende vliegtuigen (dat kan men trouwens ook op het dak van de middenpier, waar een wandel boulevard is aangelegd). Hoe ruim de entree-hal is toont de foto daaronder. de NS met deze lijn nog niei kon den beginnen. De eerste segmenten van de tunnel liggen er echter al wél. De enige manier om de luchtha ven te bereiken, is nu dus de bus of de auto. En daarvoor is ruime parkeergelegenheid gecreëerd. Ech ter: in tegenstelling met het oude Schiphol, moet voor dat parkeren wél worden betaald. In de garage onder het stati onsgebouw (ruimte voor 380 auto's) kost dat 1.25 per uur of 10 per etmaal (voor reizigers, die hun auto een paar dagen achterlaten). Op het parkeerterrein buiten (met plaats voor 1 000 auto's) moet 0.50 per uur of 4 per dag wor den betaald. Daarnaast is er dan nog een terrein (2.000 auto's en 100 bussen) voor toeristische bezoe kers. Zij betalen een kwartje per uur of 3 per dag. De wegen daamaartoe zijn duide lijk met ANWB-borden aangege ven. Blikvanger Het gratis parkeren is afgeschaft omdat de voorzieningen voor het wegverkeer zoveel geld hebben ge kost. Trouwens, het hele complex heeft de directie voor enorme uit gaven gesteld. Vandaar ook, dat men de prijs v-oor huurruimten vrij aanzienlijk heeft moeten verhogen, de passa gier nu 5 luchthavenbelasting vraagt en de landingsrechten om hoog bracht (elke landing met een DC-8 kost de maatschappijen nu bijna duizend gulden!). Bergen geld heeft nieuw- Schiphol gekost. Maar wie de luchthaven zag, zal beamen; men kreeg waar voor die 400 miljoen. Nederland heeft er een ultramoderne blikvanger :n ruil voor! de monarchie ijgek regen ten koste van de republikeinen, die de hunne achter zich hebben. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter dammers hebben donderdag avond op uitbundige wijze de ge boorte van de nieuwe prins ge vierd. Om tien uur leek het wel spitsuur in de binnenstad. Ieder een ging de straat op om met stadgenoten het nationale feest te vieren. Tot diep in de nacht klonk overal het Oranje Boven en an dere feestliederen. -fc* VOEDZAAM HAR». X Honderden automobilistenstapten di-stropdassen en heupbanden, hielden op reet na de heugelijke tijding in hun de Eendrachtsweg automobilisten aan auto en reden uitbundig toeterend om hen uit te nodigen in de sociëteit door de straten. Op de Coolsingel be-|de traditionele oranjebitter te komen reikten de festiviteiten een hoogtepunt, j drinken. In het gebouw was het dan Hossende feestvierders, voor het be-look een zee van feestvreugde: hossen- langrijkste deel jongelui, sloten tiental- de. zingende en dansende studenten len wagens m. eensgezind met burgers, getooid met De bestuurders vatten de belegering op zoals dat alleen in feestvreugde mo gelijk is: luid toeterend zetten zi; kracht bij aan de nationale gebeurtenis* De politie zag alles glimlachend aan „bij zo'n gelegenheid kan heel wat door de beugel" Met zachte hand werd het verkeer op gang gebracht. Zij het voor korte duur want na enke le ogenblikken herhaalde de „happe ning" zich opnieuw. Kermis HïvzaaoA r* BONN De Westduitse regering stemt in beginsel in met een verdrag tegen verdere verspreiding van atoom wapens, maar zal pas definitief over toetreding tot zo'n verdrag beslissen als het document gereed is. Vele jongelui konden hun enthousi asme over de pasgeboren prins niet onder stoelen of tafels -heken. Zij klommen daarom maar op de daken van hun auto's of reden met vier man op bromfietsen om mee te doen in het feestgedruis. Vele café's en restaurants kwamen ^anden tekort om de zingende kelen te smeren met een drankje. Ook de ker misexploitanten hadden een drukke - ■vond. Op de Jacobsplaats draaiden deDe geboorte van dit kind opent het draaimolens, reden de botsautootjes en I vooruitzicht op het voortbestaan van werd er in schiettenten- geschoten metj ons vorstenhuis in een afzienbare i vooral veel oranje. Wijkraad De wijkraad voor Kralingen, juist in vergadering bijeen, onderbrak de be raadslaging. nadat voorzitter C. A. van Crena de Iongh de tijding van de ge boorte had bekendgemaakt. De wijk- raadsleden kregen daarop de gelegen heid om zich J- «--• - aan te passen. Velen maakten hiervan gretig ge bruik om naar huis te gaan om zie met oranje strikjes en sjaals aan l passen aan de feestvreugde. De café' kregen van de politie toestemming eet. uur langer (tot twee uur) feestvierders gelegenheid te bieden deel te nemen aan het feestgedruis. HET VRIJE VOLK groot enthousiasme. Ook de enkele ker- mistentjes zoals aan de Schiedamse- weg, deden dienst als centrum buurtfestiviteiten. Sjerpen Opvallend was dat in een mum van tijd overal in de stad mensen dc straal opkwamen met grote oranje sjerpen, stropdassen en haarstrlkken. zoals we de laatste jaren niet meer hebben ge zien. Op de Nieuwe Binnenweg „patrouil leerde" een klein autootje met op het dak zeker zes jongelui die de buurt zingend uitnodigden deel te nemen aan' de feestvreugde. De kroon werd echter gespannen in. de studentensociëteit Hermes, die voor| deze bijzondere avond was geëmanci peerd. Studenten met grote oranjel zijn. toekomst. En daarom is dit een zeer bijzondere dag. Zonder het Huis van Oranje zouden wij onze monarchie geen lang leven beschoren achten. De tijd is voorbij dat men koninkrij ken opricht. Wie nu een staat grond vest, komt bij de republikeinse staatsvorm terecht. Want koningen worden niet gemaakt en niet (meer) gekozen. De geschiedenis is voor een volk be langrijk. Taal noch herkomst, noch religie, noch uiterlijke kenmerken stempelen een volk zo tot een een heid als een gezamenlijk beleefde geschiedenis van eeuwen. In onze monarchie vinden wij iets terug van die geschiedenis. Daarom betekent de monarchie die in Nederland de ontwikkeling van de democratie niet heeft verhinderd, een stuk conti nuïteit waarop wij zuinig moeten Prinses Beatrix en prins Claus heb ben een zoon gekregen. Dat is een reden voor nationale vreugde, maar ook voor gewone, menselijke vreug de. Het prinselijk paar is de afge lopen maanden het jonge echtpaar geweest dat, als ieder ander, de bij zondere belangstelling krijgt vanaf het moment waarop de komst van het kind kan worden aangekondigd. Zo is ook naar het bericht van het prinselijk paar uitgekeken: vooral sinds de mededeling kwam. dat prof. Plate het wenselijk had geoor deeld. dat de bevalling in zijn Utrechtse kliniek zou plaatsvinden. Nu het goede bericht er is, willen wij graag met prinses Beatrix en prins Claus verheugd zijn over de geboorte van hun eerste kind. De monarchie werd in het vooroorlogse Nederland niet onverdeeld gesteund. Na de bevrijding scheen elke voor keur voor een andere staatsvorm verdwenen te zijn. De laatste tijd is de voorkeur voor een republiek weer hier en daar opgeleefd. Daar staat tegenover, dat recente onderzoekin gen hebben aangetoond dat de over grote meerderheid van het Neder landse volk zich nog onvermonderd met het koningschap vertrouwd en verbonden voelt. Onze wens is, dat de zoon van prinses Beatrix en prins Claus, met al onze zonen en dochters, voorspoedig zal opgroeien in een Nederland, dat on derwijl met moed, kracht en offer vaardigheid nieuwe mogelijkheden voor nieuwe generatics schept. De kleine Prins kan hierij het inspire rend symbool van de jongste Neder landse generatie zijn. DE TIJD In een monarchie pleegt een zoon al tijd met grotere blijdschap verwel komt te worden dan een dochter, ook al hebben de Nederlanders ge zien hun ervaringen met hun vrou welijke vorstinnen weinig redenen om dat te doen. omstan<h «heden VrouwelÜke vorstinnen en vrouwelijke omstandigheden, 1roonopvolgers roepen de keuzfi van hun echtgenoten eerder kritiek op dan mannen. Vrouwen die vorstin zijn of het worden, blijven vrouw en daar niets menselijks hen vreemd is. weegt het volk hun echtgenoten naar de mogelijke invloed, die zij door hun huwelijk op de monarchie zullen hebben. Met de geboorte van een zoon wordt althans de kans op dergelijke onrust geringer. Daarom verwelkomen wij een zoon met grotere vreugde dan w(j het een dochter zouden hebben gedaan. TELEGRAAF Als gevolg van de onvolwassen agita tie van het vorige jaar is het Neder landse volk zich sterker bewust ge worden van de zeer grote betekenis van het Huis van Oranje voor ons land. Er is waarschijnlijk geen land ter wereld, waar koninklijk huis en land zozeer verhonden zijn als Ne derland. De geboorte van een nieuwe telg bete kent dat deze band nog gedurende een zeer lange reeks van jaren kan worden voortgezet, waarhij de tradi tie van het Huis van Oranje een waarborg is dat de onderlinge verstandhouding voortdurend zal worden aangepast aan de loop van de historie. Ook in 1967 kan her haald worden dat de geboorte van een nieuw prinsenkind een dubbele gelukwens waard is: voor het Huis van Oranje en voor de bevolking van Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11