rieks bewind wacht op tserkenning Navo-landen E GRATlr Voor onderzeeërs geen opdracht Instelling ontwikkelingsfonds voor het Noorden gevraagd ^Pseudo - academicus E*ing af als majoor alles goed en wel Bureaucratie neemt toe ingverwarming neaerlana n.v. Tcinq-O-heat tot f2850,- Zuidafrikaanse minister: Den Uyl stelt Luns vragen Komarof had geen ruimtepak unnr uw buitenlandse^»^ contouring Pakket1967 ÓS -- A 6^ DONDERDAG 27 APRIL MM Coup in buitenland slecht ontvangen Vrees voor stopzetting financiële hulp FS i de Kremlinmuur aan het Rode Plein in Moskou is gisteren de urn '■t as van de omgekomen Russische ruimtevaarder Wladimir Komarof geplaatst. Valentina, weduwe van de astronaut, kust het portret van haar man, dat met zwarte rozetten is omhangen. .DEN WAAG Het hoofd van de bciaal-psychologische afdeling vai bperofficier van de Koninklijke land macht, de 36-jarige majoor Harmen uit Den Haag, is gisteren door de taagse arrondisementskrijgsraad brdeeld tot ontslag uit de militaire penst. Tevens werd hem een voor waardelijke gevangenisstraf voor de [jd van drie maanden met een proef- jd van twee jaar opgelegd. Majoor Harmen W. had zich jaren- ing ten onrechte doctorandus ge- loemd. Hij had een schitterende car rière als militair achter de rug. De auditeur-militair, kolonel mr. W. l. Smits, wiens eis door de president -an de rechtbank werd overgenomen,1 ei in zijn vordering rekening te heb- Spanje In de krant las ik, dat Spanje van lan is de godsdienstvrijheid der pro- estanten nog meer te korten in laats van een ruimere vrijheid te Daarom meen ik, dat de protestan- en nooit kunnen en mogen samenwer- en met de roomsen, tenzij de paus e protestanten ook in Spanje volledi- godsdienstvrijheid geeft, totterdam H. de Kok sr. Loonsverlaging (2) I Met de suggestie van C. de Ru om Be lonen te verlagen ben ik het volko men eens. Wil dit effect hebben dan rnoet er een verlaging komen van 20 b 25 procent. Door vermindering van luxe gaat men weer waardering krijgen voor het werkelijk waardevolle. Bovendien tullen het moreel en de moraal verbe uren. Hier in Nederland wil men altijd beer, meer en nog eens meer en dit tekent de Nederlanders ten voeten PI. Boer uit. jPapendrecht, Prinsenkind De burgemeester van Dordrecht leeft bekendgemaakt dat de tapperij en tot twee uur 's nachts geopend mogen zijn als er een prinsenkind ge boren is. Wil de burgemeester dat er nog eer gedronken wordt met alle ellen dige gevolgen van dien? Door toedoen van de burgemeester wordt straks nog meer geld uitgegeven voor drank in plaats van voor vrouw en kinde ren. Of mag men na twaalven drin ken op zijn kosten of op kosten van de post onvoorziene uitgaven van de gemeente? Dordrecht L. Willemstein Chemische produkten Ook dit jaar spreekt het jaar verslag van een der grote Neder landse producenten van chemische produkten van vergrote produktie algemeen welzijn der mensheid. Welke die chemische produkten zijn wordt echter niet vermeld, evenmin hoe en op welke manieren de consu ment in oost en west ze opgediend krijgen bij de dagelijkse voedingsmid- Sinds jaren zijn er verschijnselen in de samenleving, die tot nadenken stemmen. Om maar iets te noemen: de keuringscijfers betr. de adspi- rant-militairen; de toenemende stij- ging der uitgaven voor de volksge- I zondheid, w.o. voor psychiatrische in- i richtingen; Softenon e.d. middelen. I Deo Haag R. Th. Ormel l ben gehouden met het rapport vai psycholoog dr. Havermans. Deze had de majoor verminderd toerekeningsvat baar verklaard. De president van de krijgsraad, mr. dr. J. P. van Erk, releveerde dat ma joor Harmen W. slechts wilde beken nen wat zwart op wit bewezen werd. De majoor gaf toe in een examen boek van de Amsterdamse universiteit te hebben geknoeid. Daaruit moest blij ken dat hij geslaagd was voor het doc toraal examen in de sociale psycholo gie en pedagogie. Hij had evenwel welijks meer dan lagere school. De raadsman, mr. J. Schuurmans, wees erop dat ook al had majoor Harmen W. niet de vereiste diploma's zijn militaire carrière gebaseerd was op prestaties. Zijn pleidooi kon de krijgsraad niet tot een andere straf brengen dan de auditeur-militair had gevorderd. Drie weken voorwaardelijk en ontslag uit de militaire dienst. Egas: radeloos van de raden UTRECHT De moderne samenle ving ontwikkelt zich in de richting van concentratie van macht in handen van weinigen. De bureaucratie neemt voortdurend toe, van medezeggenschap bij de werknemers is weinig sprake. Daarnaast heeft de overheid grote ambtelijke diensten georganiseerd die even bureaucratisch bestuurd worden en waar evenmin sprake is van mede zeggenschap. Scholen en universiteiten zijn uitge groeid tot een soort van grote onderne mingen met bureaucratisch bestuur Ook de geestelijke volksgezondheid en het maatschappelijk werk worden steeds hechter georganiseerd en gebu reaucratiseerd. Op maatschappelijk en cultureel gebied is een beperkte partici patie nagestreefd, wat heeft geleid tot het instellen van vele raden van ad vies. We worden bijna radeloos van d< raden. Deze hartekreet is van oud-staatsse cretaris Egas, die vanmorgen sprak op een conferentie van de Dr. Wiardi Beekman-stichting in Utrecht. Hij constateerde dat vele mensen de laatste jaren de indruk hebben dat er over en zonder hen wordt geregeerd, zodat ze er eigenlijk niet aan te pas komen. Zo ontstaat een stemming van ontevredenheid en onverschilligheid. Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ATHENE Terwijl het nieuwe Griekse regime de schroeven van de dictatuur steeds vaster aandraait, maakt het zich zorgen over het uitblijven van positieve reacties van de zijde van grote NAVO-partners als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Het gaat uiteraard (nog?) niet om een officiële erkenning, daar de landen, die diplomatieke betrekkingen met Hellas onderhouden, hun ambassadeurs bij het hof, het staatshoofd dus, hebben geaccrediteerd. Wel vreest men dat Washington stopzetting overweegt van zijn financiële hulp de vrijheden, die met voeten getreden wor den, druisen dwars in tegen de idealen, welke ten opzichte hier van in Amerika bestaan wat voor het toch al niet zo welvarende Griekenland een ramp zou betekenen. Van grote betekenis wordt in dit ver band geacht dat noch de Ameri kaanse, noch de Britse ambassadeur, tot nog toe een officieel bezoek aan premier Kolias heeft gebracht. De tot nog toe enige woordvoerder Far- makis, die, behalve rechtsradicaal parlementslid en importeur van Pi- relli-banden, ook nog voorzit't is van de Griekse vereniging van reser ve-officieren zijn antecedenten, die 'hij steeds geheim wilde houden, konden we gisteren opsporen blijkt bekend te zijn met het feit, dat de militaire coup in het buiten land bijzonder slecht is ontvangen. Er zijn thans aanwijzingen, die duiden dat koning Konstantijn in de nacht van de putsch het advies heeft gevraagd van de diplomatieke verte genwoordigers van de Verenigde Sta ten en Groot Britannië. Beide ambas sadeurs zouden hem hebben afgera den zijn voornemen uit te troonsafstand te doen. Het argument zou zijn geweest dat alleen op deze wijze een bloedbad kon worden voor komen. Farmakis, die gisteravond verklaarde dat twee Italiaanse journalisten wa ren gearresteerd en het land zouden worden uitgezet wegens overtreding van de wetten op de noodtoestand ze zouden berichten over een gewa pende opstand hebben verspreid en over volgens hem niet bestaande moeilijkheden tussen het leger en de luchtmacht op de grote vliegbasis Ta- nagra hebben geschreven had overigens geen symbolischer naam kunnen hebben. GIFMENGER Letterlijk vertaald in het Nederlands zou deze zegsman, die, zoals hij eens gisteravond suggereerde niet langer contact met de 200, In Athene verblijvende buitenlandse journa listen zou onderhouden, omdat deze „toch niet wilden geloven wat na mens het nieuwe bewind wordt ge zegd", Gifmenger moeten heten. Met aperte en duidelijk te onderken nen leugens heeft Farmakis tot nog toe getracht de vertegenwoordigers van de publieke opinie op een dwaalspoor te brengen. Ontkennin gen van feiten echter, of het ver draaien of achterhouden ervan, beho ren tot het wezen van de poli tiestaat. Ofschoon Farmakis verklaard heeft dat alle tanks uit de steden van Grie kenland teruggetrokken zijn, telden we er gisteren, alleen in het centrum van Piraeus, de haven-voorstad van Athene, niet minder dan 7. Hoewel de golf van arrestaties tot stilstand zou zijn gebracht, zagen we, vlak voor het ingaan van het nachtelijk uitgaansverbod, een kolonne van ze ker 20 vrachtauto's met gevangenen naar een onbekende bestemming rij- reur-generaal te verenigen rol heeft gespeeld een officier van justitie zou hierdoor zelfmoord hebben ge pleegd laat zich nog nergens ho ren of zien. Hij schreef proefschrift over woekerhandel en valsheid in geschrifte. In het laatste schuilt eveneens de nodige symboliek. Gezegd wordt namelijk dat de handtekening van de koning, die het decreet van de machtsoverna me zou hebben ondertekend, zou zijn vervalst. De regering noemt zich nationaal, maar in geen geval fascistisch. Far makis, die politieke wetenschappen en economie heeft gestudeerd: „In een fascistische staat wordt slechts een partij getolereerd. Wij hebben helemaal geen partijen meer. Daar om zijn wij nationaal". Er gaan geruchten dat de gearresteer de en inmiddels weer vrijgelaten ex-premier Kanoulopoulos zijn rechtse partij ERE verplicht ontbon den heeft. Hoewel we dit nergens bevestigd konden krijgen de in middels in zijn woning teruggekeer de politicus is zwijgplicht opgelegd zou dit wel in de lijn kunnen liggen van de verklaring, die Farma kis in dit opzicht gaf. Een van de complotteurs, de inmiddels! tot minister van binnenlandse zaken j gepromoveerde brigade-generaal Pa- j takos, doet inmiddels alle moeite om tenminste een deel van het Griekse volk achter het nieuwe, dictatoriale bewind te scharen. Zoals na zoveel geslaagde coups in de wereld heeft hij in een proclamatie beloofd dat zijn regering zich voor de kleine luiden in zal zetten. De minister van landbouw, een in de politiek onbekende advocaat, deed daar nog een sohepje op door de boeren 70 procent meer pensioengeld te beloven, terwijl een andere mi nister verklaard heeft op zo kort mo gelijke termijn de electriciteitsvoor- zieningen op het platteland te zullen bevorderen. RINGVERWARMING SHOWS Europa's grootste installatiebedrijf voor individuele centrale verwar ming maakt met de laagste stookkosten Uw gehele woning een men senleven lang behaaglijk warm. Feilloze en nauwkeurige warmtebere- kening door onze computer. Gegarandeerde temperaturen. Snelle montage in bestaande en nieuwbouwwoningen, zonder hak- en breek werk. Ruime financieringsmogelijkheden. 24 uur service, ook tijdens weekends. Verkoop, productie en montage uitsluitend door eigen personeel, dat over geheel Nederland en België verspreid woonach tig is. DEZE WEEK VOORBEELDWONING IN: ROTTERDAM ZUID Schelmeroord 7 DEN HAAG DELFT HAARLEM Randveen 85 v. d. Lelystraat 75 Oostenrijklaan 65 OPENINGSTIJDEN: Vrijdag 28 april van 19.00-22.00 uur. Zaterdag 29 april van 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Vele voorbeeldwoningen ook in uw omgeving. Vraag vrij blijvend adreslijst. lil HN centrale^flatverwarming Van f 2350,— Ringverwarming heeft tevens het genoegen U voor te stellen aan een volledig gemonteerd revolutionair flatverwarmingssysteem. Een elegante haard met maxi maal 6 radiatoren garanderen U een aangenaam woonklimaat op Uw gehele flat Dit alles geheel gemonteerd. VRAAGT VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN Randveen 85 Den Haag 070-667760/Noordeinde 27a Den Haag - 070-117835 Uitspraak TRIBUNALEN Voor de berechting van de misdaden tegen de staat zijn in alle steden van enige importantie militaire ge rechtshoven ingesteld. Deze tribuna len, zo is officieel verklaard, hande len volgens de regels van de staat van beleg. Dit betekent dat er voor het geringste vergrijp, als het zoge naamd in gevaar brengen van de vei ligheid, zware straffen kunnen wor den opgelegd en doodvonnissen kun nen worden uitgesproken. Uiteraard gaat het om de stereotiepe overtredingen, welke in een dicta- tuurstaat worden gepleegd. Bijeen komsten van meer dan vijf personen zijn verboden, evenals vergaderingen in besloten ruimten. Wapens, ook een mes of een boksbeugel, mogen niet worden gedragen. Mensen, die in een voor hen vreemd huis onder dak wordt verleend, moeten binnen twee uur op het dichtstbijzijnde poli tiebureau worden aangemeld. Ge ruchten mogen niet worden verspreid, wat in feite een politiek spreekverbod betekent. Lerares gedood bij aanrijding REIJMERSTOK Bij een ver- I keersóngeluk op de weg Reijmerstok - T/ ÏTf?T/ A Q'T j Margraten in de gemeente Gulpen is gisteravond de 59-jarige mejuffrouw Kolias, de premier, die alle rangen in L. Perelaar, lerares aan een middelba- het openbaar ministerie doorlopenj re school te Arnhem, om het leven heeft, in het voormalige Nazi-rijk j gekomen. De personenauto die zij heeft gestudeerd, en in het in Grie- bestuurde werd aangereden door een kenland beruchte Lambrakis-proces vrachtwagen. Twee meisjes-leerlingen een niet met zijn ambt van procu-1 werden zwaar gewond. KAAPSTAD. De Zuidafri kaanse regering heeft zich niet tot Nederland gewend voor de aankoop van onderzeeërs. Minis ter van defensie Botha zei dit gisteravond nadat hij kennis had genomen van berichten in sommi ge Nederlandse kranten, waarin stond dat de Nederlandse regering de bestudering heeft hervat van een verzoek van Zuid-Afrika om een offerte te doen voor de leve ring van onderzeeboten. Minister Botha herhaalde wat hij eerder had opgemerkt, namelijk dat „Nederlandse scheepsbouwbelangen enige tijd geleden bepaalde voorstel len hadden gedaan over de levering van onderzeeërs. Het initiatief was toen ook niet i iin de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, aan de ministers Luns en De Block gevraagd wat er waar is van de be- j i richten dat de Nederlandse regering] bereid is de levering van onderzeeërs aan Zuid-Afrika mogelijk te maken. Het Vrije Volk meldde gisteren dat het kabinet geen bezwaar heeft tegen deze leverantie. Vanmorgen bevatte hetzelfde blad het bericht dat „de re gering om binnenlandse politieke re denen aanvragen voor uitvoervergun ningen wel zal afwijzen, hoewel de meeste bewindslieden individueel de levering zouden toejuichen". Zij zou den de opdracht niet graag aan de Ne derlandse industrie voorbij zien gaan. Drs. Den Uyl vraagt minister Luns of hij bereid is zyn toezegging na te komen die hij onlangs in de Kamer deed, „dat ik bereid ben om, zodra er een kwestie komt van het verlenen van uitvoervergunningen of wanneer er sprake is van een nieuwe situatie, de Kamercommissie voor buitenlandse zaken in te lichten". Werkgevers Ook werkgevers- en werknemersor- ganisaties hebben zich in deze kwestie gemengd. De werkgevers wezen op de! Zuid-Afrika uitgegaan". ^nengu."e «««gevers wezen op de ld heeft minister Botha werkgelesenheidsispecten Zoals gemeld heeft minister Botha vorige week in Frankrijk een overeen komst getekend, op grond waarvan zijn land in Frankrijk onderzeeboten zou kunnen bestellen. Intussen heeft de PvdA-fractieleider MOSKOU Mogelijk is ruimtevaar der Komarof niet in staat geweest per parachute uit het omlaag vallende ruimtevaartuig te springen omdat hij geen ruimtepak aan had. Een correspondent van Komso- molskaja Prawda het blad van de Russische jeugd, heeft namelijk ge meld, dat hij Komarof gezien heeft toen deze voor de fatale vlucht in een lift naar boven ging om het ruimte vaartuig binnen te gaan en dat de ruimtevaarder toen een lichtgrijze broek en een kort blauw jasje droeg. Komarof en zijn twee gezellen droe gen ook lichte kleding toen zij in okto ber 1964 met de Woschod 1 een ruimte- vlucht maakten. die aan dergelijke orders verbonden zijn. Vooral in de huidige economische situatie moeten de economische en sociale consequenties bijzondere aan dacht krijgen. De werknemers daarentegen zijn bang voor de gevolgen die een derge lijke order op lange termijn mee brengt. Ze verwachten dat andere Afrikaanse landen orders aan de Ne derlandse industrie zullen onthouden. De drie vakbonden hebben zich nog niet definitief uitgesproken over deze zaak. Ze wachten de beslissing van de regering af. En deze is niet op korte termijn te verwachten. "ENGELAND staat op het punt fof- meel toelating te vragen tot de Europese economische gemeenschap (EEG). Het komende weekeinde zal het Brit se kabinet zich definitief uitspreken. Verwacht wordt, dat de meerder heid vóór zal zijn, wanneer aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Een eventuele stemming in het Lagerhuis zal naar wordt aange nomen eveneens een meerderheid voor toetreding opleveren. Tegenstanders van het regeringsbe leid vinden een beslissing van kabi- net en parlement echter niet vol doende. Zij menen, dat het Britse volk zich in een referendum moet kunnen uit spreken. Overigens is het de vraag, of Enge land enige kans maakt, binnen af zienbare tijd tot de EEG te worden toegelaten. De beslissing hierover ligt in handen van president de Gaulle, die begin 1963 al eens zijn veto over een Brits verzoek uitsprak. Tot een veto zal het nu niet komen. Wèl wordt te Pa rijs aangenomen, dat de Franse pre sident het overleg over een Brits verzoek op de bekende lange baan zal schuiven. Met voornamelijk politieke motieven zal de Gaulle voorlopig nog de deur voor Engeland gesloten houden. Intussen zal hij streven naar conso lidatie van het Europa van de Zes. waardoor toetreding van Engeland ook economisch moeilijker wordt. Premier Wilson bevindt zich dan ook niet in een benijdenswaardige posi tie. Mogelijk vecht hij voor een ver loren zaak. one» nm stoppen bü eer Alstublieft, opnieuw -^^raTgksartvc'or een gratis IhelMounng-pa^n^^^^^Eu'ropa n^e^op d^achterzijde voordelig vakantie-artikel! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de toekom stige ontwikkeling van het Noor den van ons land zal de instelling van een ontwikkelingsfonds van grote betekenis kunnen zijn. Dit staat te lezen in de gisteren verschenen nota „Het Noorden op weg naar het jaar 2000", die is uitgegeven door de Bestuurscommissie Noorden des lands. In deze commissie zijn de provinciale besturen van Groningen, Friesland en Drente vertegenwoordigd. De nota sluit aan op de gedachte die in de Tweede Nota inzake de Ruimte lijke Ordening over het Noorden zijn ontwikkeld. Het Noorden van het land zal volgens dit stuk in 2000 woonruim te en werkgelegenheid moeten bieden aan 3 miljoen inwoners. Het rapport gaat ervan uit dat in 2000 50 procent van de beroepsbevol king in het Noorden in de dienstverle nende sector zal werken. Voor de land bouw is dit een percentage van 5, ter wijl 45 procent van de beroepsbevol king een plaats zal hebben in de nij verheid. Pieasso-expositie week verlengd Het rapport stelt duidelijk dat de huidige faciliteiten niet toereikend zul len zijn om de gewenste ontwikkeling van het Noorden te realiseren. Van belang acht de Bestuurscommis sie voorts dat er goede wegverbindin gen worden aangelegd van het Noor den naar de randstad Holland, het EEG-gebied, het Ruhrgebied en Noord-West-Duitsland. Op het terrein van de spoorverbindingen wordt de wens uitgesproken voor doortrekking van de lijn Zwolle-Emmen naar de Eemshaven, via de Veenkoloniën. Bijna twee miljoen voor een Picasso (Van c e kunstredactie) LONDEN Op de veiling van So theby's is voor Picasso's schilderij „Vrouw en kind aan zee" uit 1902 het recordbedrag van 1.900.000 gulden be taald. De koper, David Mann van de Newyorkse Bodley Gallery, had nog twee ton meer willen bieden omdat het hier ging om de laatste nog beschikbare Picasso uit de blauwe peri- Voor een geaquarelleerd stilleven Ivan Cézanne werd 1.450.000 neerge teld. eveneens een record. Ook dit werk gaat naar Amerika. AMSTERDAM De Picasso-tentoon- Picasso's „Les Soles" uit 1940 bracht stelling in het Stedelijk Museum 155.000 gulden op, een landschap van die reeds 157.000 bezoekers heeft ge- Cézanne 900.000 gulden, ..La maison met 7 mei worden Brulle" van Chagal! ƒ300.000 en „Drie ook op meisjes onder een boom" van Renoir 135.000. (Van o e kunstredactie. i trokken zal tot j verlengd. Het 19.30 tot 22.00 uur geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9