"Nieuwe Leidse Courant MAATREGEL SPOEDIGER VOOR EEN GEBOORTE IAMIN Koning: Herstel democratie Commentaren Cadeaus stromen ook toe i VETLANA STALIN lEEDS VIJF JAAR wELEDEN GEDOOPT Vliegtuig tegen berg Dr. Holtrop nam afscheid IMENEXC0 Volgens Belgische radio was Prins geboren Donderdag 27 april 1967 48ste jaargang redacteuri Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD i hert in teghempoetl" fd kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i SVETLANA POSEERT oetlana, de dochter van Stalin, nu in de Verenigde Staten heeft op een persconferentie i gelegenheid gegeven tot gen stellen en fotograferen, kortdurend breed lachend en ,ast bestudeerd poseerde zij i^l Ie |ar alle kanten, zodat het artis- tke foto's konden worden, die Of vele cameramannen maakten. Naar rond het middaguur werd meegedeeld, heeft prof. Plate prinses Beatrix injecties gegeven om de geboorte te bespoedigen. Dan kan het evenwel nog uren duren voor de bevalling begint. Het medisch team was vanmorgen nog niet opgeroepen. W YORK Svetlana Stalina, voortaan Svetlana Alleluyeva r moeders meisjesnaam) wil den genoemd, is vijf jaar ge- n in de Russisch-Orthodoxe gedoopt. Zij onthulde dit gis- i op een persconferentie in '-York. ttlana voegde eraan toe dat deze niet inhoudt dat „ik meer sympa- voel voor de rooms-katholieke voor andere kerken". Volgens de rige dochter van de voormalige sche dictator „zijn alle liensten goed. Voor mij is God nacht van leven en gerechtigheid, ïensheid zou verenigd en niet ver moeten zijn." Tstellingen van het communisme ,de klasse-revolutie" en dergelijke hun betekenis voor Svetlana ..Hoe minder strijd en hoe er bloedvergieten, hoe beter het zei ze te aanleiding tot de ommekeer in denken was het proces van de ische schrijvers Daniel en Siny- ,Dit proces maakte een vrese- indruk op me." oomboterkoekjes tiet duur wel heerlijk Meer wind BILT Boven de oceaan tussen d en de Azoren is nog steeds een drukgebied aanwezig. Een in be- nis toenemende uitloper hiervan ndt zich ten westen van de Britse iden en beweegt in oostelijke rich- Door de hiermee samenhangende stijgingen boven Engeland wordt daar aanwezig oud oceaanfront het oosten verplaatst in de rich- ons land. ndat de barometerstanden in onze eving hoog blyven zal dit front er alleen in de kustgebieden af en wolkenvelden veroorzaken. Overi- blijft het zonnig weer. De wind nt toe tot matig en af en toe vrij 'itig uit noordoostelijke richting, iet temperatuurverloop komt over 'gemeen weinig verandering. BILT Droog weer met in hoofd- in de kustprovincies af en toe wol- inken. Overigens zonnig weer. Ma il en toe vrij krachtige noordooste- wind. Over het algemeen weinig ïndering in temperatuur. Een gevolg hiervan was dat zij met haar man. de Indiër Brijesj Singh, die in oktober in Moskou overleed, de gelijkheid besprak om haar eigen moires naar het buitenland te smokke len. Zij slaagden erin het manuscript uit Rusland te krijgen met medewer king van Indische vrienden, vertelde Svetlana. „Vader was niet alléén schuldig" Over haar vader zei zij: „Hij wa1 niet alléén verantwoordelijk voor di< vreselijke dingen, die tijdens zijn be wind in Rusland zijn gebeurd. Voor het doden van mensen was de partij in haar geheel verantwoordelijk." Op de vraag of er enige waarheid school in de geruchten dat Stalin zou zijn vermoord, antwoordde Russische: „Over de laatste dagen van mijn vader zult u in mijn boek kun nen lezen. Dit wil ik wel zeggen: Het is wel heel duidelijk dat hij ziek wa: en tengevolge van zijn ziekte over leed." I BOGOTA Vijftien inzittenden van een tweemotorig vliegtuig van de lucht- I vaartmaatschappij Avianca zijn giste- jren gedood, toen het toestel in het Co- jlumbiaanse departement Boyaca tegen een berg vloog en verongelukte. Er >u een overlevende zijn. Het vliegtuig was op weg naai stad San Luis de Palenque, die in het departement Boyaca ligt. Voordat het toestel op acht kilometer van de stad Sogamoso neerstortte, zou er brand zijn uitgebroken in een van de moto- Aanzoeken NEW YORK Svetlana Sta- na wordt sinds haar aankomst in New York overstelpt met hu- welijksaanzoeken. Dit meldde gisteren de New York Daily News. Dagelijks zouden talloze aan zoeken per post binnenkomen voor de 42-jarige roodharige dochter van de overleden Russische dictator. Zij woont sinds verleden week vrijdag bij vrienden in de buurt van New York. Svetlana is reeds driemaal getrouwd geweest. De Nederlandse natie houdt het oog gespannen op prof. Plates kliniek gericht. Ziehier in één plaatje, ge nomen op het terrein van het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht, uit gedrukt was ons land in de greep houdt. Kinderen, happig op een vrije dag, rekenen elk ogenblik of het Prinsje of Prinsesje hun nu die be geerde rijkdom zal geven of niet. En ouderen? Stel je voor, dat het nu tóch nog eens de dertigste werd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Prof. dr. W. P. Plate heeft vandaag medische maatregelen genomen óm de bevalling van prinses Beatrix te be spoedigen. Als dit gevolgen zou hebben, zou hiervan terstond mededeling worden gedaan. Een nadere aanduiding van het mogelijke tijdstip van de bevalling zou dan tevens worden ge geven. Deze mededeling verstrekte vanmor- morgen omstreeks tien uur de adjunct directeur van de Rijksvoorlichtings dienst, de heer G. H. van der Wiel. Prinses Beatrix heeft een zeer goede nachtrust gehad en haar toestand is uitstekend. Dat de geboorte nu spoedig plaatshebben, kan men concluderen uit het feit dat prins Claus zijn ver plichtingen in verband met het staats bezoek van het Nepalese koningspaar voor vandaag afzegde. Hij zou van morgen de vorstelijke gasten naar De Keukenhof hebben begeleid. Vanmid dag zou hy hen hebben vergezeld by hun bezoek aan Rotterdam. Het programma van koningin Ju liana en prins Bernhard bleef onge wijzigd. Zij zijn met de koning en ko ningin van Nepal vanmorgen in de Keukenhof geweest. Prinses Margriet en prinses Chris tina vergezelden vanmiddag het vor- tenpaar bij zijn bezoek aan de Maas stad. dat werd gevolgd door een ex cursie naar de Deltawerken. Prof. Plate zal geen bijzonderheden geven over de medische maatregelen die hij noodzakelijk vond om de be valling te activeren. Vanmorgen om streeks halfelf waren de leden van het medisch team nog niet opgeroepen. Prinses Beatrix heeft, aldus de RVD. gisteren niet de gehele dag in bed gelegen. Zij heeft „ook wat rondgelo pen in de kliniek en wat gezeten" Prins Claus was steeds bij haar. Toen de prinses 's middags ging rusten, reden prins Claus en zijn oud-secretaris mr. C. J. van Schelle in de auto van de laatste naar kasteel Drakensteyn te Lage Vuursche. De Prins bleef ongeveer drie uur weg. Op het terras bij het kasteeltje zat hij te zonnen, een blokje om. Prins Bernhard hebben hun dochter gisteren niet bezocht. Gisteravond ten zij in het Rijksmuseum Amsterdam aan een gala-diner aan met de Koning en Koningin van Ne pal. Het medisch team (de kinderarts dr. J. Drukker en de narcotiseur G. M. M. Nijhuis), dat prof. Plate bij de beval ling zal assisteren was vanmorgen nog niet opgeroepen. Hoofdver pleegster Cor van Beuzekom was gisteren wel in de kliniek. Het stads- en academisch ziekenhuis aan de Catharijnesingcl wordt sinds de komst van de Prinses als een resting bewaakt. Bij de ingang wor den alle bezoekers nauwkeurig op hun identiteitspapieren gecontro leerd. Voor het hek staan dag en nacht een handjevol agenten en poli tiemannen in burger op wacht. Bij de deur van de kliniek staat per manent een rijksrechercheur. In de gangen wandelen twee rechercheurs heen en weer. Op het complex van het grote ziekenhuis patrouilleren ook politiemannen. De rijksrecherche heeft achter de hek ken van het ziekenhuis een zender opgesteld. Daarmee onderhoudt zij voortdurend contact met de rijkspoli tie, de bewakingsdienst van het Ko ninklijk Huis en met de gemeentepo litie van Utrecht. Met de zender worden ook koningin Juliana en prins Bernhard voortdu rend van de toestand van de Kroon prinses op de hoogte gehouden. Een van de paleisrechercheurs, die met de zorg voor hun veiligheid is belast, is de contactman met Utrecht tijdens het statiebezoek, dat het Nepalese ko ningspaar aan ons land brengt. In de warme voorjaarszon wandelden gisteren vele honderden mensen langs het ziekenhuis. Talrijk waren de geschenken, die zij kwamen aan bieden. Voor de RVD was dat aanlei ding te verzoeken, cadeaus voor de Prinses net zoals tot voor kort bij kasteel Drakensteyn af te geven. AMSTERDAM De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Hol trop, heeft gistermiddag afscheid geno men van zijn relaties en zakenvrien den. Op een in het Amstelhotel te Amsterdam gehouden receptie kwa men vele prominente figuren uit di verse schakeringen van het maatschap pelijke leven hem de hand drukken, zowel uit kringen van overheidslicha men als van de zakenwereld. De tweede dag van het bezoek van de koning en de koningin van Nepal aan ons land werd gisteravond afgesloten met een diner in Het Rijksmuseum te Amsterdam, dat de ministerraad aanbood. Op de foto premier De Jong, die koningin Juliana en koning Mahendra begeleidt naar de eregalarij van het museum. Eerder op de dag hadden ko ningin Juliana en koningin Ratna een bezoek gebracht aan het Haagse mytylvormingscentrum en het onlangs gerestaureerde „huis van Johan de Witt", waar de vorstinnen ook de lunch ge bruikten. Intussen bezochten koning Mahendra en prins Bernhard de Philipsfabrieken in Eindhoven. Op een televisiescherm in het Evoluon stond een welkomst groet in Nepalees schrift. Maar de koning moest zijn hoofd schuin naar beneden draaien om het te kunnen lezen, want de technici, onbekend met de vreemde leestekens, hadden het op de kop geplaatst De vorstelijke gezelschappen ontmoetten elkaar later in de middag in het Haagse Gemeente museum, waar een tentoonstel ling van Nepalese kunst geopend werd. ATHENE. Koning Konstantijn heeft het na de militaire machts greep gevormde kabinet gezegd, vurig te hopen dat Griekenland zo spoedig mogelijk terugkeert tot een ware en gezonde democratie. In een bijeenkomst in het koninklijk paleis te Athene (die slechts een half uur duurde) verzekerde premier Kol- lias de vorst, te zullen streven naar herstel van een democratisch bewind. Met zyn verklaring, waarin hij be klemtoonde dat de staat de belangen van het hele volk moet dienen, zou Konstantijn tot een zekere ontspan ning hebben bijgedragen. Hachelijk IC0- KÜPPERSBUSCH fornuizen kookplaten felektr. - gas) KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 M zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJK LEIDEN Al dronk uitgebracht BRUSSEL Gisteravond Iaat is e ons land en in België enige opwinding veroorzaakt door het bericht van de gewestelijke radio-omroep Antwerpen, dat in Nederland een prinsje zou geboren. De omroepster had het „een Oranjetelg die om kwart twaalf het levenslicht heeft schouwd" en dat „nadere bijzonderhe den nog niet voorhanden zijn". Pas achteraf bemerkte zij het slachtoffer te zyn geweest van een grapjas uit België. Hij had zich telefonisch aange diend, zogenaamd namens een Ant werpse krant en haar geadviseerd het nieuws nog in de laatste uitzending mee te nemen. Zo geschiedde. Zonder dat het bericht nader werd geveri fieerd Het gevolg was dat tot diep in de nacht zowel het kantoor van het ANP in Den Haag, nachtredacties van kranten als het Belgische persbureau Belga in Brussel overstroomd werden met tele foontjes van mensen die meer bijzon derheden wilden vernemen. De hoofdredacteur van de BRT te Brus sel verklaarde vandaag het gebeurde te betreuren, vooral, omdat het bericht wegens beëindiging van zendtijd niet Voor twee leden van de Deventer Car navalsvereniging De Zotte Stokvissen was deze canard aanleiding oranjebitter te openen en een dronk uit te brengen op het geluk van de jonge prins. Vervolgens gingen beiden, de 50-jarige heer F. Maasman (plaatse lijk prins Carnaval) en H. J. Eykelen- kamp (26), naar de Domstad om daar het feest voort te zetten. Hier kwam de ontgoocheling, want mand kon daar het heuglijke nieuws bevestigen. Beide Deventenaren willen nu verder maar in Utrecht blijven om de gebeurtenissen van zo nabij moge lijk te volgen. DEN HAAG In maart zijn' 10.779 nieuwe woningen gereed gekomen, dui zend meer dan in maart van het vorige jaar Dit heeft het Centraal bureau voor de Statistiek meegedeeld. In het eerste kwartaal kwamen 29.560 huizen klaar (22,110). Van het aantal nieuwe woningen in maart zijn er 2564 gebouwd volgesn arbeidsbesparende bouwmethoden. Men meent te Athene, dat een con flict binnen de strijdkrachten nu kan worden voorkomen. Niettemin blijft de positie van de koning hachelijk. De politieke strijd is nu pas goed begon- Onze speciale verslaggevers Link van Bruggen bericht uit Athene, dat Konstantijn in de nacht van de coup advies heeft gevraagd aan Amerika en Engeland. De ambassadeurs van beide landen zouden hem hebben afgeraden, af stand van de troon te doen. Door aan te blijven zou hij een bloedbad kun nen voorkomen. (Zie ook elders ln dit nummer). Intussen wordt aangenomen, dat de handtekening van de koning onder de proclamatie van vrijdag jl. een verval sing was. Elf artikelen van de grond wet werden daarin opgeschort. Papandreoe Jr., die zich in gevangen schap bevindt, zal mogelijk uitstel vragen. De zaak zal dan misschien pas na het orthodoxe paasfeest van het komende weekeinde behandeld wor den. Beroep De Assemblee van de Raad van Europa heeft een beroep gedaan op de Griekse autoriteiten, het constitutio nele bewind in Griekenland te herstel len. Stelling wordt genomen tegen maat regelen. die in strijd zyn met de Euro pese conventie inzake de rechten van de mens. SITTARD De .stigjarige J. Op- helders uit Grevenbicht is gistermid dag bedolven onder neerstortend hout bij een opslagplaats in Sittard. De liep zeer ernstige verwondingen op. Hij overleed in het ziekenhuis. Onderzeeërs LIET socialistische Kamerlid Den Uyl heeft de regering argwa nend enige vragen gesteld over mogelijke levering van onderzeeërs aan Zuid-Afrika. Zoals bekend hebben de Verenigde Naties zich uitgesproken in een richting dat men zich zou dienen te onthouden van het helpen van Zuid-Afrika aan die middelen die het zou kunnen hanteren in zijn apartheidspolitiek. Zoiets kan men natuurlijk ruim uit leggen. Maar dan loopt men tege lijk de kans de grens van het re delijke te overschrijden. Duidelijk is dat onderzeeërs moei lijk tot die middelen kunnen wor den gerekend. Zij dienen alleen tot bescherming van het land tegen aanvallen van buitenaf. Daarom zien wij niet in, dat deze onderzeeërs niet aan Zuid-Afrika zouden mogen worden geleverd. Er zijn nu eenmaal velen die zich tegenover Zuid-Afrika bijzonder kritisch opstellen. Daarin betonen ze zülk een ijver dat het hun ont gaat hoe eenzijdig zij zijn. Intussen echter blijft nuchterheid geboden. Van ons mag deze levering, die bo vendien een uit economisch oog punt ons allen welkome opdracht geldt, doorgaan. Bondgenoten AAN Griekenland zijn we met ban den van bondgenootschap ver bonden. Daarom mag de situatie daar ons des te minder onverschil lig laten. Waarbij we met name hebben te bedenken dat bestendiging van de democratische gedachte juist een van de waarden is waarvoor de vrije landen hun bondgenootschap pen hebben aangegaan. De situatie in Griekenland zelf is op dit ogenblik nog verward. Het nieuwe bewind richt scherpe ver wijten aan de opzij gezette politi ci, maar hun mond is gesnoerd eo zij kunnen niet antwoorden. De vrees is gewettigd dat onder het nieuwe bewind niet veel overblijft van de democratie. Het enige wat men kan doen is er vooralsnog het beste van hopen. En intussen een afwachtende houding aannemen, waarin men overigens ook weer niet tè lang kan volharden. Zélf voorstanders van het koning schap, zien wij het ook in Grieken land gaarne. Met de uitschakeling van de democratie echter komt het daar wel erg op de tocht te staan. Mogelijk nog méér dan onder de ra dicale oppositie het geval zou zijn geweest. MADRID Uit vrees voor de monstraties op 1 mei zijn de Spaanse autoriteiten overgegaan tot het in hech tenis nemen van leiders van onder grondse vakverenigingen. Zij nemen ook andere voorzorgsmaat regelen in Madrid. Barcelona en Bil bao, aldus heeft gisteren een correspon dent van Reuter gemeld. Bewaakt Konstantijn reed gisteren zelf in zyn Rolls Royce van zyn buitenverblijf Tatoi naar Athene. Zijn auto werd ge volgd door twee wagens met militai ren. Op alle kruispunten stond ver keerspolitie. Het paleis te Athene werd ongewoon zwaar door de politie bewaakt. Na af loop van de kabinetszitting poseerde de koning op het bordes met alle gentien ministers voor fotografen. De koning sprak niet. Zijn gezicht stond strak. Hij was zeer nerveus Konstantijn was gekleed als veldmaar schalk. Na het poseren ging hy alleen het paleis binnen. De ministers vertrok ken door een zij-ingang. Over wat in de zitting besproken werd is niets meegedeeld. De politieke fase is nu aangebroken. De koning zal ongetwijfeld proberen, het nieuwe bewind zo snel mogelijk zijn dictatoriale karakter te ontnemen. Niet alleen komt het erop aan, het buitenland gerust te stellen. Vooral de Griekse openbare mening moet ver trouwen in de toekomst worden gege ven. Papandreoe De 47-jarige linkse politicus Andreas Papandreoe is gisteren in staat van beschuldiging gesteld in verband met zijn rol in de zgn. Aspida-samenzwe- ring. Hij moet binnen 48 uur aan de oproep gehoor geven. NU EEN NIEUWS ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1