TV RADIO en Delft won van Salzburg met 21 tegen 18 Radioquiz NCRV een grandioos succes Vragen niet gemakkelijk Musical „Mikado" en herdenkingsconcert DONDERDAG 27 APRIL 1967 A CULVER CITY. Californië Tom Conway, de Amerikaanse acteur die ollen heeft vertolkt in meer dan drie- onderd films, is zaterdag op 63-jarige eeftijd overleden. Conway kreeg grote bekendheid als De Valk" in de gelijknamige filmse- De acteur, die met filmwerk het 'ermogen van een miljonair vergaar- werd twee jaar geleden geheel ver- md en ziek door oude vrienden aan troffen. Advertentie Van Nelle bestellen Het ferm zingende studentenkoor in actie op het toneel van de Delftse Stads Doelen ter gelegenheid van de j N CRV-radioquiz Alle Negen, die gisteren werd uitgezonden. DELFT De internationale radioquiz die de NCRV gisteravond ten doop hield, is een grandioos succes geworden. Voor een belang rijk deel is dat te danken aan de deelnemers uit de twee steden. Delft en Salzburg, die het enthou siast en sportief tegen elkaar heb-1 ben opgenomen en die zeer aan elkaar gewaagd bleken te zijn. Toch moest Oostenrijk het onder-1 spit delven en kwam Hollands Prinsenstad met 21 tegen 18 stem men als overwinnaar uit het radio strijdperk. (Van een onser verslaggevers) Ook de deze avond verwachte komst van de Oranjetelg zorgde af en toe voor de nodige opwinding. Johan Bo degraven had aan het begin van de wedstrijd al beloofd dat de quiz on middellijk zou worden onderbroken om deze verheugende mededeling te doen. Wedstrijdleider ir. Ernst Hilger uit Wenen merkte daarbij op dat „de gehele wereld met spanning uitkijkt naar de geboorte van een Hollands prinsenkind". Nerveus Fleurig getinte reuzenletters Alle negen de naam van deze internatio nale quiz, welke titel is geïnspireerd door het kegelspel sierden de ruime foyer van de Stadsdoelen in Delft. Geroutineerd maar toch altijd weer een beetje nerveus sprak Dick van Ru ler (de wedstrijdleider in Delft) tegen acht uur de laatste bemoedigende woorden totdat het Hilversumse pauze teken klankklaar via onbegrepen tech niek weerklonk. Daarna de charmante aankondiging van de omroepster en het spel kon beginnen. Na muziek uit Salzburg begon het studentenkoor Balder uit Delft met een pittige inleiding. De vragen, en dat was de Nederlandse equipe die met zorg geselecteerd was, bekend, waren verre van gemakkelijk. Zo werd bijvoorbeeld gevraagd in wel ke gemeente de wereldpostvereni ging zetelt en wanneer en waar de eerste speelopera werd uitgevoerd. Techniek Technisch Delft kwam pas goed in zijn element toen vragen als „welke van de negen muzen behoort de astro nomie toe" en „wie is de uitvinder van de kwikzilverbarometer?" werden ge steld. De toeloop van studenten naar het podium was toen zo groot dat Dick van Ruler moeite had zich staande te houden. Naast de spanning was er ook vin dingrijkheid. Op de vraag om een klok kenspel via glazen te imiteren had men in zeer korte tijd een aantal bo kalen verzameld en kon het muzikale Salzburg, dat eveneens deze opdracht kreeg, nauwelijks aan het Hollandse klokkenspel tippen. Delft had al een voorsprong om ne gen uur; toen was het al duidelijk dat Delft winnaar zou worden. Jules de Corte Een aardig liedje overigens zong de Delftse Jules de Corte, half in de Duitse en half in de Nederlandse taal, getiteld: „Hoge ogen in spel Alle ne gen Aan het einde van de quiz tenslotte nodigde Delfts burgemeester Rave- sloot zijn collega in Salzburg uit voor een bezoek aan ons land. Ook Salz burg's loco-burgemeester sprak vrien delijke woorden. Een aantal bekende artiesten om lijstten het programma. Vanuit Hil versum werd het spel centraal geleid door ir. Ernst Hilger uit Wenen en Johan Bodegraven. Het is nog niet be kend wanneer de volgende internatio nale radioquiz wordt gehouden, maar gezien het verloop van deze eerste wedstrijd en ook de technische moge lijkheden overweegt men een nieuwe wedstrijd te organiseren. Ronnie Tober, die zijn Amerikaanse accent maar moeilijk kwijtraakt al maakt hij steeds meer naam als Nederlandse zanger, zal morgenavond gast zijn in het AVRO-programma dat uit het Scheveningse Kurhaus komt. Zijn fans weten dus, waar zij hem tussen 9 en 10 uur kunnen vinden. Ronnie zingt een paar bekende liedjes om de spanning van de dansfinale wat te breken, want het gaat in deze uitzending om het kampioenschap amateurs, door de AVRO uitgeschreven. Andere gasten in deze uitzending zijn het zangeresje Bibi Johns en een danspaar, dat driemaal het wereld kampioenschap won en eens zal laten zien, hoe ball- roomdansen in grote stijl eigenlijk moet zijn. Hier Ronnie in avondcostuum in een decor met lege sinaasappelkisten voor het contrast. (Advertentie) Van Nelle bestellen I (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dit jaar liggen de lagen van feest en treurnis nog dich ter bij elkaar dan anders: op 1 mei ii het Koninginnedag en op 3 mei herden ken wij de gevallenen in de tweede wereldoorlog. De NTS zal beide dagen Pp Ned. 1 verschijnen met nationale programma's, uiteraard in scherpe te- lenstelling tot elkaar. De maandag belooft o.m. een reporta ge van bloemenhulde en andere festivi teiten, de woensdag wordt gewijd aar beeldverslagen van plechtigheden ir Amsterdam en op de Waalsdorpervlak- Ie. het herdenkingsconcert en verto- llng van een tragische Russische film. j Beginnen we met de vrolijkheid op mei. dan kunnen we 's morgens om |0.20 uur kijken en luisteren naar mi- kister-president P. S. J. de Jong. die ien gelukwens uitspreekt en direct laama naar de traditionele bloemen hulde in het park van Soestdijk. Daar bij behoort dit jaar een aan de be roepsopleiding gewijde manifestatie op het grote gazon. Deze reportage, waar hij Joop van Zijl toelichting geeft, luurt tot plm. 11.45 uur. Een samenvatting van dit verslag kunt U, eveneens op Ned. 1. 's avonds Sussen 7 en 7.30 uur zien. Ruim 2 uren zendtijd gebruikt de BTS 's avonds voor de Nederlandse op- koering van de tot musical verwerkte komische opera „De Mikado", hetgeen hen groot spektakel belooft te worden, i Pieter Goemans werd de Neder- ftndse bewerking van deze Britse ko medie, geschreven door William Schwenck Gilbert en gecomponeerd Soor Arthur Seymour, die in de laatste jecennia van de vorige eeuw grote ver maardheid verwierven met vele origi- iele musicals, toevertrouwd. „De Mikado" beleefde zijn première fn 1885 in het Londense Savoy Theatre, verd meteen al beschouwd als het meesterstuk van de twee makers en •eleefde honderden voorstellingen, ook n Amerika. Twee netten twee netten tegelijk worden uitgezon den. Begonnen wordt met een reporta ge van de herdenkingsplechtigheid, welk in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard wordt ge houden bij het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam. Van 7.25 tot 7.52 uur volgt uitzen ding van het concert dat s middags is gegeven in het Concertgebouw: uitge voerd wordt de compositie welke Hans Henkemans in opdracht van de Stich ting Kunstenaars-Verzet werd geschre ven op de tekst van het „Bericht aan de levenden" van H. M. van Randwijk, dat gebeiteld staat in de muren van de ere-begraafplaats in Overveen. U hoort daarin het Kunstmaandor- kest, het Ned. Philharmonisch koor en het NCRV Vocaal Ensemble. Han Bentz van de Berg spreekt de tekst uit en Anton Kersjes dirigeert. Tot 8.05 kijken wij daarna naar de plechtigheid op de Waalsdorpervlakte en vervolgens is er een pauze tot 8.10 uur. Het programma wordt dan weer gesplitst over twee zenders. De NTS blijft op Ned. 1 het natiO' nale programma voortzetten met verto ning van de Russische speelfilm „Het lot van een mens", een triest verhaal '*an oorlogsellende. De zendtijd voor politieke partijen zal deze avond wel op de gewone tijd worden toegekend, maar de uitzending van Openbaar Kunstbezit wordt verschoven tot na de film om 10.05 uur. Première Niet tot de nationale programma's behorend is een uitzending van de NTS op de avond van zondag 30 april Wij kunnen dan kijken en luiste- naar de door de West-Duitse om roep gemaakte opvoering van de nieu we televisie-opera „Bartleby" (het ver haal van een zonderlinge notarisklerk), van Manfred Niehaus en Klaus Linde- mann. Aangezien Nederland deze opera eer der uitzendt dan de WDR zelf, geldt het hier een première. Kruiswoord-ptizzel zonder zwart 2 3 i S r 2 3 S 6 7 8 9 Noordhof: van TV naar katheder (Van o e radio- en tv-redactie) (Advertentie) Van Nelle bestellen Horizontaal. 1 gemeente in N. Bra bant - vroeger - rund. 2. Voorzetsel - kwelling. 3. water in N. Holland - meisjesnaam. 4. Papegaai in N. Zee land - akelig - lidwoord. 5. aard rijkskundige aanduiding (afk.) - adel lijke titel in Engeland (afk.) - gemeen te in Z. Holland. 6. bestelling - Europe aan. 7. streek op de grens van N. Bra bant en Limburg - vermoeid. 8. stad Italië met marmergroeven - lusthof. 9. makker - kleine rozijn zonder pit. Vertikaal. 1 gemeente in Z. Holland - lengtemaat (afk.). 2. gemeente in N. Brabant - muzieknoot - van elk even veel (afk. op recepten). 3. monster - lidwoord - welaan. 4. meisjesnaam - plaats in Gelderland. 5. bijwoord - zon derling - tam. 6. emeritus (afk.) - zot - landman. 7. buitenhaven - godsdienst (afk.) - plaats in Zeeland. 8. Voor voegsel - gemeente in Overijsel. 9. kan men op zitten - stad in België. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 2. rakel, 7. kever. 8. Ie ren. 9. imago, 10. tik, 12. Ede, 13. een. 15. Egede, 17. reine, 19. pa, 20. nm, 21.1 Evere, 24 etage, 26. nar, 27 lel, 29 tor, "j. Adige. 32. linde. 33. edele. 34. entre. Vertikaal. 1. lening, 2. rei. 3. armee, 4. Eiger, 5. Leo, 6. deren; 10. teken, 11. keper, 13. eimat, 14. neder, 16. dar, 18. ent, 22. Varik, 23. Elden, 24 elger. 25. goela, 28. ei, 30. adé, 31. Ede. HILVERSUM De 45-jarige George Noordhof, in Bloemendaal geboren maar sinds zijn 8ste jaar Engelsman, moet zijn medewerking aan de Neder landse omroep (NCRV en NTS) beëindi gen, omdat hij benoemd is tot hoogle raar in de onderwijstechnologie aan de Bruneluniversiteit in Londen. Deze positie laat hem niet toe, telkens naar Nederland te komen voor het maken van tv-programma's. Wel zal hij nog werkzaam .blijven als correspondent Londen voor di NTS. De Bruneluniversiteit is een tech nische hogeschool met 3000 studenten. George Noordhof zal er de technische methodes welke het onderwijs kan toe passen met betrekking tot televisie, computers, film en lesmachines, doce- George Noordhof is doctor in scheikunde en was tot 1950 lector de universiteit van Cambridge. Daarna trad hij in dienst van de BBC voor het maken van populair-wetenschap- pelijke programma's. Maandag a.s. vertrekt hij na een laatste produktie voor de NTS voor goed naar Londen. Helemaal beëindigt hij zijn tv-werk niet: hij bereidt een reeks kunstprogramma's voor de Britse commerciële tv voor en binnen kort start in Frankrijk zijn serie „Hoe bestaat het? In Nederland neemt hij echter afscheid: men zal hem alleen nog wel eens aantreffen als Londense correspondent van de NTS. Kunstenaars vragen hogere „regeling" VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 TROS en VARA 7.10 uur (NTS) gewestelijk nieuws. 7.30 uur (NTS) Mensen in de sport. 8.20 uur showprogramma met verkiezing van Miss Holland. 9.20 uur Koning Klant. 9.50 uur Franse reportage over de oorlog in Vietnam. 10.45 uur Early Bird-reportage: opening wereldexpo sitie in Montreal. Ned. 2 NCRV 8.05 uur aflevering „Geen beter leven dan buiten leven". 8.35 uur eerste uitzending over gezinsproblemen naar aanleiding van Franse films, daaraan gewijd. 9.45 uur Interpol-serie „Van nul uur 1 tot midder- 10.30 uur CVK/IKOR: Dichterbij. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.30 uur IKOR: avondgebed. -8.05 uur Omroeporkest concerteert. (Stereo). 9.35 uur hoorspel „De kinderen van Verona" 10.55 uur nieuwe platen in „Discotaria". Hilversum II KRO 8.10 uur 29ste aflevering van „De familie Leenhouts". 9.00 uur documentaire over de Olympische Spelen. 10.15 uur Wijd als de wereld. 10.45 uur Wim Daim bespeelt hel orgel van de Grote Kerk in Arnhem. 11.15 uur muziek van eigen tijd. (Wijzigingen voorbehouden). Van Nelle bestellen De economische opleving heeft niet lang op zich laten wachten. En zodra de profijten hiervan tastbaar werden in de beurzen van de kooplieden, ging een groot deel van de bevolking in de gestegen welvaart delen. Er werden weer opdrachten gegeven aan kunstenaars en ook Carel heeft nu voor de eerstkomende maanden volop werk. Hij is er geluk kig mee. Want nog altijd zijn er de schuldbekentenissen aan Jasper de Potter en Egbert van der Poel. Deze laatste zal hem niet manen; de ander doet dat wel. Vorig jaar was hij tien weken te laat geweest met de rente, zodat hij tien gulden extra had moeten neertellenAls er nu veel werk is en de inkomsten stijgen, zal hij wellicht over niet al te lange tijd zijn schulden kunnen aflossen. Volmaakt kan het nooit zijn in het leven, denkt hij wel eens berustend. Ieder mens heeft zijn zorgen en moeilijkhe den. Berichten uit Amsterdam hebben hem verteld, dat daar in het begin van het jaar zijn oude vriend Paulus Potter is gestorven; hij1 was nog maar achtentwintig jaar oud. Ze hebben hem ook laten weten hoe het staat met zijn gewezen leermeester Rembrandt. Hij is ervan geschrokken. Het was treurig nieuws, dat hij vernam. De meester is diep in d« schulden geraakt. Zijn samenleven met Hendrickje Stoffels heeft hem steeds meer in opspraak gebracht. De jonge vrouw, van wie verteld wordt dat zij een kind van de meester verwacht, moet al meer dan eens door de kerkeraad zijn vermaandNee het is hier zon en daar schaduw. Zo is het altijd geweest en zo zal het blijven ook. Juist als Carel van de smalle Schoolstraat uit de Oude Delft heeft bereikt, breekt boven hem dat kolossale geweld van de Bourdon, de grote klok, los, dat hem altijd zo impo neert. Zeven zware slagen dreunen vlak boven zyn hoofd nu hy hier loopt langs de voet van de scheve toren van de Oude Kerk, die hier het beeld van de gracht beheerst. Het lijkt of men die geweldige klank in de botten voelt natrillen. En hij vraagt zich af: zouden ze wel ergens anders zo'n klok bezitten? Hij twijfelt eraan, want deze klok, met haar reu zenstem, behoort bij' die oude toren met zijn maohtige mas sieve vormen. Hij boeit Carel haast nog meer dan de toren van de Nieuwe Kerk. En het mooist vindt hij hem als hij hem ziet vanaf de brug, tegenover de Nieuwstraat Omdat het nog vroeg is, besluit hij niet rechtstreeks door de Choorstraat naar huis te gaan. maar eerst nog even een eind langs de Oude Delft te lopen. Hij heeft druk werk gehad vandaag. Daarom is het wel goed zijn avondwandeling, die hem tot buiten de Schoolpoort had gevoerd, nog wat uit te breiden. Als hij het gemeenlandshuis passeert, valt er een vergeeld blad voor zijn voeten. Het is uit he donkere, nog vol-zo- merse groen van een linde op de straat neergedwarreld. Op de hardstenen 'stoep blijft het liggen als een teken, dat de zomer over nog geen volle maand al in de herfst zal over gaan. Als het eenmaal zover is, duurt het niet lang meer of de najaarsstormen zullen de bomen kaal ranselen en het gouden blad opjagen langs de straat en over het donkere water van de gracht.... Nu, in de zomer is het grachtwater meestal groen. Dat komt niet alleen door de spiegeling van de bomen. Al meer dan eens heeft Carel geconstateerd, dat de kleur van het water zo is. En ook, dat het doorzichtig lijkt te worden als de zon erop schijnt, 's Avonds is het dieper groen dan 'i ochtends. Onwillekeurig is hij aan de grachtkant gaan lopen. Zijn gedachten hebben hem daarheen geleid. Hij ziet, dat het water, nu tegen de avond, toch wel heel donker van kleur is. Tevens ziet hij, dat de oppervlakte ervan niet glad is, zoals hij had verwacht Het water is vol beweging. En als hij goed kijkt, bemerkt hij, dat dit komt door scholen vis sen, die naar lucht happen. Het wordt hem nu duidelijk, waarom hij vanaochtend zoveel kinderen met schepnetten door de straat had zien lopen. Langzaam wandelt hij verder door de lauwe zomerwarm te, rie er onder de bomen is blijven hangen. Op de brug bij de Nieuwstraa blyf h ysaan. Hij herinnerde zich. dat hier de plaats is, wwaar hij ook geboeid en tegelijk ont roerd had getoefd toen hij voor de eerste maal in Delft was gekomen. Dat was toen hy een bezoek aan dominee Valentijn had gebracht om hem de groeten over te bren gen van zijn zwager Tobias en van hem iets te vernemen over d emogelijkheden als hij zich in de stad zou hebben gevestigd. Nimmer is het hem zo duidelijk geweest als nu, dat hij bij die eerste kennismaking al verliefd op de stad was geworden. Hij zou er ook zij ngaan wonen, zelfs al zou de predikant het hem hebben ontraden. (Wordt vervolgd) M John Half- >1IIIIlOII uit penny. een 14de eenw wachtsman uit Engeland, vond op een bouwterrein in Mansfield 449 zilveren muntstukken uit het tijdperk van Edward I. Halfpenny weet nog niet of hij de schat of ten minste een gedeelte daarvan, mag houden. (Van c kunstredactie) (Advertentie) Van Nelle bestellen TELEVISIE vanavond HILVERSUM I 402 M: 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualiteiten. 18.20 Uitzending van het GPV. 18.30 Tulpenrally 1967. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Stereo: Blaastrlo. IKOR: 19,30 Avond gebed. 19 55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Omroeporkest en •oils dracht). 21.35 De kinderen van Verona, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten. 22.55 Nieu we grammofoonplaten. (23.25-23.40 Reportage opening van de Expo '67 te Montreal). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M: NCRV: 19.00 I"' Radiokrant. 19.30 Stereo: Klassieke gewijde mu ziek. 19.45 Op de man af, praatje 19.50 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 20.10 De familie Leenhouts. hoorspel (dl. 20). 20.45 Lichte grammo foonmuziek. 21.00 De Olym- oriëntatle ln kerk. zending en oekumene. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkor- eelconcert. 23.15 Stereo: Sig- muziek van eigen tijd. 23.45 Stereo: NEDERLAND I: NTS: 18.41 'ipo de Clown. 18.50 Journaal ITER: 18.56 Reklame. NTS: 9.00 De Verrekijker, lntcrnati- naal^jeugdjournaal. 19.10 Van 19.56 Journaal. TROS: 20.21 NTS: 22.40 oorlog in Vietnan' 20 35 Franse fllmserie daagse gebeurtenissen •zin. 21.45 Van KANALEN: 2 jeugdfeulll. (8). 19.30 12.25 Beursbi letmuziek ten^ 12.27 Medêdeiïngêi de landbouw. 12.40 Sportrevue. i3.no Nieuws. 13.10 Journaal beursberichten. 13.30 sterc- :n piano. 14.00 Poëzie- 14.15 Bij de tijd en ri5.30 Voor bij de theejgevariëerc 15 Gevarieerd platenpro- de buitenlandse pers. 14.20 x Tod 10. AVRO: 15.00 Muzlekkantjes. tenlandse pers. gramma. 17.00 Nieuws. NCRV: 7.00 Nieuws en herha- 1 ling SOS-ber 7.10 Dagope- I ning. 7.15 Stereo: Lichte gram- I mofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Lichte grammofoonmu- Nieuws. 8.10 Gewijde muziek. l (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: itele visie MORGEN Kan. 2 en 10: 16.30-17.15: AMSTERDAM De beroepsvereni ging van beeldende kunstenaars heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid telegrafisch met klem verzocht, haar onmiddellijk te betrek ken bij het opstellen van een wette lijke regeling voor onderstand aan beeldende kunstenaars. Onafhankelijk van dit overleg dringt de vereniging er bovendien op aan, dc thans geldende weeknorm van i 121,80 onmiddellijk te verhogen tot 166.85. TOK/ TREKT pc WfiGeMOP EM ZOEf=~T OVER DE EKPE- Df: LJJr tzt/ r>/£T jrrl/ it,j/m Gerookte De gerookte llielk melk, reeds stammen en blanke mensen in Kenya gebruikt, is nu als delica tesse door de toeristen ontdekt. Daar het roken van de melk op de traditionele manier met behulp van hout van speciale bomen en struiken voor de zuivelfabrieken een te moeilijk procédé is, impor teren zij „rookaroma" uit Zwitser land. Op elke 45 liter voegt men een theelepel van dat aroma toe. Volgens liefhebbers heeft de drank een geheel eigen stimulane en de zuivelfabrieken voorspellen een enorme afzet. SUKKELTJE EN BRUUNKE 7. Ineens roept Stikkel- tje: „Zeg, ik weet wat; iederéén koopt natuurlijk geldpoeder en dus moet 1 iedereen een varen heb- i ben. We gaan varens ver kopen. daar verdienen we Bruunke zegt verheugd: ,,'n Pracht idee!" „We halen eerst thuis even m'n step en een kist. dan kunnen we er zo veel mogelijk tegelijk meenemen naar het marktplein!" stelt Stikkeltje De vriendjes spoeden zich met de kist naar het bos. „Hoor!" zegt Stikkeltje, „ik hoor de Plantekwantjes zingen; die werken hier in de buurt. Zou Jasper er ook bij zyn?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13