Grieken in dwangbuis: onderduiken normaal Johnson nodigt de Gaulle uit ANWB-RIJPROEF VOOR CARAVAN-RIJDERS BEZETTINGSSFEER ZWARE CENSUUR ZWIJGPLICHT 16 gewonden bij betoging illes loed en wely Konstantijn in passief verzet" 88-0 IN SENAAT F 35 voor twee uur Tips in gids voor thuisblijvers GIDSEN gr ■9 WOENSDAG 26 APRIL 196T Griekenland XJET ïs nog steeds niet mogelijk zich een oordeel te vormen over de ware toedracht van de mi litaire machtsgreep in Griekenland. Zelfs degenen die te Athene van dag lot dag de ontwikkelingen op de voet hebben gevolgd hebben nog geen ze kerheid. Dat betreft met name de rol die ko ning Konstantijn heeft gespeeld, sinds militairen in de nacht van don derdag op vrijdag de macht in han den namen. Vast staat, zoals wij zaterdag al con stateerden, dat Griekenland onder een straffe militaire dictatuur leeft en de kenmerken draagt van een politiestaat. Niet zeker is, of het militaire bewind op wat langere termijn kan rekenen op loyaliteit van alle onderdelen van de strijdkrachten. Aangenomen wordt dat de koning niet achter de militaire junta staat. Tot dusver is zijn verzet echter pas sief en lijkt zijn houding dubbelzin nig. In de komende dagen moet blijken of hij de moed kan opbrengen, zich openlijk uit te spreken tegen het op treden van het militaire bewind. Daarmee zou hij gevaar lopen ont troond te worden. Hij mag echter zijn verantwoordelijkheid tegenover het Griekse volk niet uit de weg gaan. De koning mag zich gesteund weten door de bondgenoten van Grieken land, als hij terugkeer naar een con stitutioneel bewind tracht te verwe zenlijken. In Griekenland, dat de Europese con ventie voor de rechten van de mens heeft getekend, worden deze rechten nu geschonden. Er zijn reeds suggesties gedaan, deze schending aan de orde te stellen in de ministerraad van de Raad van Europa. Het moet de militaire junta in Athe ne duidelijk worden gemaakt dat zij alleen staat. Niet alleen in eigen land, maar ook daarbuiten. Zwerver (slot) Hoe komt men er in vredesnaam >ij om degenen, die zich het lot van Ie zwerver Bouwmeester hebben aan trokken, hard te vallen. Ik heb uist grote achting voor die gezinnen: e zal het maar opknappen, al die carweitjes. Wat de zwerver zelf betreft, die nag voor mij 100.000 hebben. Als lij dan maar niet in een restaurant gaat bedelen om geld voor een ca- leautje voor prinses Beatrix, lotterdam Mej. M. Blokland (Discussie gesloten) Brits-lsraël(K) De woordvoerder van het bisdom Oxford van de Anglicaanse kerk kent Eijn bijbel niet. Als hij studie maakt Van de brieven van de apostel Paulus Zal hij tot de ontdekking komen dat de Israël-visie punt 1 moet zijn van de gemeente van Jezus Christus. Voor al de brief van Paulus aan de Romei nen (met name de hoofdstukken 9 fm 11) maken dit duidelijk. Hier wordt met Israël zuiver het volk bedoeld dat is voortgekomen uit de stamvader Abraham. Voor een on weerlegbare exegese van de roeping van Israël en de taak der gemeente van Jezus Christus voor dit volk ver wijs ik naar het boek „Een Pascha Jahwe" (verkrijgbaar bij de Stichting Getuigenis en Eenheid, post bus 5057 te Schcveningcn). Schiedam J. L. v. d.Kruyt Brits-lsraël(slot) Ik las nogmaals de gewraakte uitla tingen over het weren door de Engelse kerk van het „Brits-Israël-raam. Daarnaast stond een artikel: harts tochtelijke roep van jongeren „Leer ons de verbanden tussen God-mens wereld kennen", waarin zij vragen: .,Geef ons voor de eredienst een raam, waardoor wij geholpen worden naar God te luisteren en te verstaan, wat Hij tot ons wil zeggen". Naar mijn stellige overtuiging is dit door enkelen in de Engelse kerk ge weerde „raam" hèt „raam", waarmee deze jongeren geholpen kunnen wor den. Den Haag J. J. J. v.d. Meer (Discussie gesloten) Winkelsluiting Met uw commentaar, waarin gepleit wordt voor winkelsluiting op zaterdag middag, ben ik het geheel en al eens. Dit is inderdaad de beste oplossing. Rotterdam (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ATHENE Griekenland is door de militaire coup, die vorige week vrijdag plaats had, een land in een volslagen bezet tingssfeer geworden. Dat merkt men niet alleen aan de zware censuur, die is ingesteld, of aan de politieke zwijgplicht, die de burgers zich noodgedwongen hebben opgelegd. Ook de vlucht, het onderduiken, is een normaal verschijnsel. Grieken, die, om welke redenen dan ook, bang zijn gearresteerd te worden, zijn uit hun huizen gevlucht en houden zich op ge heime adressen schuil. Faramakis die nog steeds de enige woordvoerder van de militaire macht hebbers is, mocht tegenover dan gisteravond wel verklaren dat het slechts om een enkeling gaat, van de Grieken, die in alle anonimi teit met ons willen praten, weten we beter. Mensen, die tot nog toe de dans ontsprongen zijn, uit vrees voor een opstand, doen alle mogelijke moeite buiten het bereik van de sterke arm te blijven. Het grootste deel van de genen, die als leiders kunnen wor den gekwalificeerd, zijn reeds op ei landjes langs de zuidkust gedeti neerd. Er zijn uiteraard lieden bij, wier naam niet op de zwarte lijst voorkomen, maar het is nu eenmaal kenmerkend voor een politiestaat dat de gezochte personen aan slechts enkele bekend zijn. De radio, nog steeds het machtigste wapen van het nieuwe regime, liegt er, wat het opsporen van gevluchte personen betreft, trouwens helemaal niet om. Een paar keer per dag wordt de bevolking uitgelokt verklik kertje te spelen. Gevraagd wordt na melijk een bepaald nummer te bel len als men vermoedt dat er zich een of ander onbekend persoon in een bepaald huis bevindt Het gebouw van de leugen blijkt het ministerie van voorlichting te zijn. Volgens Faramakis zijn er geen thea ters gesloten, geen voorstellingen af gelast, geen acteurs of actrices gear resteerd, evenmin overigens als jour nalisten. Om met het laatste te beginnen: van tenminste vijf Griekse journalisten weten we .zeker dat ze in hechtenis zijn genomen. Tenminste .twee thea ters zijn gesloten, tenminste twee voorstellingn zijn afgelast Het poli tiek getinte toneelspel „Pappa, wat stemt u in mei?" mag bijvoorbeeld niet meer worden vertoond, en van de grootste acteurs van Griekenland, Theodorakis, is gear resteerd of ondergedoken. Een van de grootste actrices, mevr. Papatha- nassiou, die ook in Nederland is ge weest, durft niet naar haar land te rug. Zij houdt zich voorlopig in Moskou schuil, waar ze een tournee afgesloten heeft. DICTATUUR Er zijn nog veel meer maatregelen genomen, welke sterk aan de fascistische of nationaal-socialis- tische dictatuur van de dertiger en veertiger jaren herinneren. Gistermiddag werden passagiers var een vliegtuig, dat van Athene ver trok, gevisiteerd. Alles moest uit de zakken worden gehaald, alle tassen en tasjes moesten open. Couranten van binnenkomende tou- risten worden onmiddellijk na komst in beslag genomen. Films, die door buitenlandse journalisten in en om Athene zijn gemaakt, mogen offi cieel het land niet verlaten. Duidelijk is, dat de militaire macht hebbers vrezen, dat de Grieken meer over de coup en de achtergron den daarvan te weten komen dan wenselijk wordt geacht. Even duide lijk is voorts, dat men tracht te voor komen, dat het buitenland een slechte indruk krijgt van het Grie kenland anno eind april 1967, ook al omdat men de reeds onderbroken touristenstroom nog niet verder wenst af te dammen. Tot de eerste „hervormingen", die ATHENE. Koning Konstan tijn van Griekenland voert pas sieve oppositie tegen het militaire bewind. Hij streeft naar herstel van het constitutionele -bewind. Dit heeft de New York Times opge tekend uit de mond van de Ameri kaanse ambassadeur Talbot. Volgens Talbot wordt Konstantijn heen en weer geslingerd tussen zijn gevoelens van plicht tegenover het gevaar van onttroning en burger oorlog. De koning zou een centraal punt kunnen worden voor het samenbunde len van oppositionele krachten. Van essentieel belang is dan echter, dat het volk te weten komt dat de ko ning de junta niet steunt. De militai ren trachten dit te voorkomen. Wel heeft de „Stem van Amerika" in zijn dagelijkse uitzendingen van nieuws in het Grieks over de korte golf melding gemaakt van het verzet van de koning. Amerika heeft intussen gedreigd, alle hulpverlening aan Griekenland A. Treurniet I stop te zetten. zijn doorgevoerd, behoort het verbod van het dragen van minirokjes voor meisjes van de lagere- en middelba re sahool. Ook de zogenaamde beatle- haartooi ls officieel uitgebannen. Inherent aan de politiestaat is ook de meldingsplicht. Elk gezinshoofd moet zich persoonlijk bij het politiebureau vervoegen, waaronder hij ressorteert. Hij dient dan alle personalia van de personen op te geven, die bij hem in huls vertoeven. PILATUS-FIGUUR De rol, die koning Konstantijn in de coup heeft gespeeld ook trouwens de rol, die hij thans vervult blijft een ondoorzichtige zaak. De laatste speculatie, die we hoorden, is dat hij een soort Pilatus-figuur is geweest. Ook wordt verteld, dat hij door de aandrang, die de generaals en de ko lonels op hem hebben uitgeoefend zea opperofficleren zijn inmiddels met vervroegd pensioen gestuurd door de knieën zou zijn gegaan on een eventueel bloedbad te voorko- De grote vraag is nog, of de militai re machthebbers, die bij het meren deel van het volk bepaald geen steun vinden, het zullen houden. Met de wapens die in de afgelopen dagen getoond zijn en die nu weer buiten het gezichtsveld, maar binnen het bereik zijn geplaatst, gaat dit zeker wel. VERDEELDHEID Omdat de leiders van een mogelijke opstand bijna allen zijn gear resteerd, is van enigerlei spontane reactie nauwelijks iets te verwach ten. Demonstraties of stakingen zijn nog niet gemeld. De universiteiten en de middelbare scholen zijn geslo ten wegens Paasvacantie. Dit laatste zal trouwens mede bepalend zijn ge weest voor het tijdstip van de coup. „Waar we op hopen", zei een Griek, „is verdeeldheid in het leger, of me ningsverschillen tussen het leger en de luchtmacht of de marine. Het feit, dat er zes generaals van het hoogste militaire lichaam, de raad van de chefs van staven, naar huis zijn gestuurd zes van de negen leden, om precies te zijn is voor Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. wyers ons een aanwijzing dat het leger de coup niet in zijn totaliteit steunt. Verder vind ik het maar een eigen aardig verschijnsel, dat er noj. steeds geen minister van marine en van luchtvaart is benoemd. Het kan natuurlijk zijn, dat deze ambten thans in de figuur van de vice-pre mier en minister van defensie, luite nant-generaal Spantidakis, zijn vere nigd, maar als dat zo is, zie ik dat als een bewijs, dat men de andere strijdkrachtonderdelen niet helemaal vertrouwt. NAPELS Zestien mensen zouden gisteren in Napels gewond zijn geraakt bij betogingen tegen het optreden van de Amerikanen in Vietnam en de machtsovername in Griekenland. In Milaan arresteerde de politie ze ventig van de 200 betogers, die voor het Griekse consulaat tegen de staatsgreep in Griekenland protesteer- WASHINGTON Met 88 tegen nul stemmen heeft gisteren de Ameri kaanse senaat het verdrag voor een verbod op het opslaan van kernwa pens in de ruimte goedgekeurd. Het verdrag wordt van kracht als ook de Sowjetunie, Engeland en nog twee an dere landen het hebben geratificeerd. Adenauer bijgezet in familiegraf BONN/KEULEN. Uit be trouwbare bron werd gisteren vernomen dat president Johnson generaal De Gaulle heeft uitge nodigd eind juli naar de Verenig de Staten te komen. De Franse president brengt omstreeks die tjjd een bezoek aan de Wereld tentoonstelling in Montreal. De twee regeringsleiders hadden na de uitvaartdienst van dr. Adenauer in de Dom van Keulen een hartelijk gesprek van tien minuten gevoerd door middel van tolken. Het was bij deze gelegenheid dat de Amerikaanse pre sident zijn Franse ambtgenoot uitno digde voor een bezoek aan de VS. De Gaulle is dezelfde dag nog naar zijn land teruggekeerd. Johnson heeft daarna nog gesprekken gevoerd met de Britse premier Wilson en de Italiaanse premier Aldo Moro. Johnson en de Gaulle zaten op de eerste rij in de kathedraal, enkele meters van de baar met het stoffelijk overschot van dr. flankeerd. Kardinaal Frings, die de requiemmis celebreerde, schilderde dr. Adenauer als iemand die steeds vanuit zjjn geloof heeft geleefd. Hij was zich bewust van het christelijk belang van politiek werk. De requiemmis eindigde met een gebed van kardinaal Doepfner van München. Daarna werd de kist op de schouders van acht Bundeswehrofficieren naar de enige honderden meters verwijderde Rijn oever gedragen, waar hij werd overge nomen door tien officieren van de ma rine, die hem aan boord van de torpedo boot Condor plaatsten. Onder klokkengelui en een rouwsaluut van 91 kanonschoten zette de boot zich in beweging naar Adenauers laatste rust- laats in Rhöendorf, begeleid door twee 'uitse, Nederlandse, Engelse en Franse marin evaartuigen. Tijdens dit geheel militair gedeelte van de plechtigheid vlogen twaalf Starfighters van de Luftwaffe over. Ook elders in West-Duitsland werd met klokkengebeier de grote staatsman herdacht. Op beide oevers b(j de afvaartplaats bevond zich een menigte van zeker hon derdduizenden belangstellenden. Tegen de avond werd het stoffelijk De kist met het stoffelijk over schot van ex-bondskans^lier dr. Konrad Adenauer wordt aan boord gedragen van het schip, dat het naar de laatste rustplaats in Rhöndorf zal brengen. overschot slechts de B(j deze plechtigheid naaste familieleden aanwezig. De enige drie genodigden die voor de herdenkingsplechtigheid voor Adenauer te voet naar het gebouw van de Bonds, dag kwamen, waren de vertegenwoordi gers van Israël: oud-premier Ben Goe. rion (80), minister van buitenlandse za« ken Abba Eban en de ambassadeur in Bonn Asjer Ben-Natan. Zij konden Egypte, geen vervoermiddel gebruiken, wat voor hen e enwandeling van een uur betekende. Mr. Biesheuvel commissaris Wessanert WORMERVEER Commissarissen en directie van Wessanen's Koninklijk» fabrieken hebben op de agenda van de jaarvergadering, die op 18 mei wordt gehouden, een voordracht staan voor de benoeming van een commis saris. Nummer een is mr. B. W. Bies heuvel, de afgetreden minister van landbouw. Examen niet nodig, maar toch veel caravanners onvoorbereid (Van een onze redacteur toerisme) DEN HAAG De ANWB start in de tweede helft van mei met rijproe ven voor caravan-rijders; dit naar voorbeeld van de al vele jaren bestaande rijproeven voor gevorder de solo-automobilisten. Met dit initiatief wil de bond haar bijdrage leve ren aan de veiligheid van de caravanners, vooral in het buitenland. Zoals bekend is vorig jaar nogal kritiek geleverd op de rijkunst van Nederlandse ca ravanners op Zwitserse en Oostenrijkse passen, waar veel opstoppingen en ongeluk ken zijn voorgekomen. Evenals de rijproef voor so lo-automobilisten kost deze proef 35 en duurt zij twee In deze tijd neemt de instructeur een soort examen af, wijst de rijder op moge lijke fouten en leert hem hoe van verkeerde gewoonten af te komen. Voor de proeven moet de stap gaan (een kleine 70.000 „examinandus" zijn eigen wa- met eigen, ruim 10.000 met gen en caravan beschikbaar gehuurde aanhangers), dan Wie met zyn vrije tyd m de weekends geen raad weet of wie met vakantie in eigen land blijft, kan een uitstekende privé-gids hebben aan „Gezellig Uit" (Uitgave Bigot en Van Rossum, Blaricum; 4,50, 135 blz.). Hij vindt er vrijwel alles in, wat er in onze provincies te doen valt Daarnaast is er tevens een kalender in opgeno men, die maand voor maand bezienswaardigheden noteert Zo maakt de schryver, D. Lispet, de lezer er deze maand o.m. op attent, dat het openlucht- 'VHUHIHHIHHilV museum in Arnhem weer de hele week open is, evenals het Noorder Dierenpark in Emmen. En voor dichter by huis: tot 16 mei kan men dagelijks, ook 's avonds, oude romantiek proeven in het Frans Halsmuseum in Haarlem (open van 20.30 tot 22.30 uur): wanneer men de schilderijen heeft bekeken en de oude meubels in flakkerend kaarslicht kan men buiten nog een wandelingetje maken op de met bloemen beplante binnenplaats. Wie wat prozaïscher wonderen der techniek wil zien, kan nu ook weer terecht in het Cruquius-museum vlak bij Haarlem-Heemstede aan de weg naar Hilversum aan de Cruquiusbrug. Een bewegende maquette van Nederland geeft er een overzicht van onze strijd tegen het water met modellen van molens, oude kaarten enz. (Cruquius was, zoals bekend, de man, die de Haarlemmermeer drooglegde). DIT MAG U ZEKER NIET VERGETEN Bloesem Waar moet men aan den ken voordat men met de cara van op stap gaat? U denkt er toch wel even aan: als u bloesem wilt zien, moet u dat nu doen! In Zee- land, Brabant, Limburg en de ru™2+ Betuwe staan de boomgaar- den nu jn voiig bloei. En wat fend, dat het rijden met een caravan een gedegen erva ring eist Als men dan weet, dat ruim 80.000 automobilisten per jaar met de Met de caravan op stap. Boven: de praktijk lange files en opstoppingen tij dens welke de motor veel heeft te lijden als men hem niet deskundig bedient. Daarom (onder) probeer die helling eens vóór u ver trekt! 10 is dit ook met een zwaar- beladen mam niet meer de &Uravdden" btfrdt: "de' verantwoord. narcissen en hyacinten staan er nog steeds uitstekend bij; x. r v°P onbekende routes en hier en daar knmpn al Hp bmatie met behoorlijke rij- vooral op doorgangen door eerste tuinen eigenschappen te krijgen. Als steden verdient het aanbeve- norm kan men aanhouden, ling de voor vrachtwagens dat een kampeerwagen (leeg) aangewezen routes te volgen bij voorkeur niet zwaarder (voor Frankrijk „Poids moet zijn dan 60 procent van Lourds" en voor Duitsland het gewicht van de trekwa- „LKW"). gen (leeg). Bij gebruik van een boot- Een goede methode om trailer met boot moet men de veel verkeersdrukte te ver gewichten van beide voertui- mijden is het vertrek niet op dit geval de lading (de boot) een weggaat Komt men on vaak twee zwaar is als de trailer, op deze wordt vervoerd. Wie dit jaar toevallig met vakantie naar Zuid- West-Wales gaat, kan daar driemaal zo verhoopt toch in files terecht bij uitstekend gebruik stellen. De verschillende trajecten hebben als uitgangspunt: Bre da (westhoek van Brabant), Haarlem (Kopje van Bloemen- daal), Maastricht (Pie tersberg, Vaalserberg), Arn- wordt wel duidelijk, dat de caravanner een reëel gevaar op de weg kan betekenen. ren leeft de bond haar 40.000 n.emen (de r.,,;™» in. zullen dit in een paar dagen hem (Posbank, Italiaanseweg) keer op 20 plaatsen in ons en Nijverdal (Holterberg). Onvoorbereid Ook andere instellingen leden-caravanner» ruime m- - hebben dit ingezien. Zo geeft formatie en advies. Zo kan onder de klue bebben>- men zich technisch laten voorlichten als men een cara- van wil kopen. Deskundigen moet men er rekenins m<M het Verbond voor Veilig Ver- land rijlessen met de dan moet men niet meter voor meter optrekken maar de voorrijder even laten door- De volgende stap: zoveel rijden. Daarmee kan men het Co NV geïmporteerde gids ïfünü!'1 gebruik van de koppeling South-west Wales. De gids (veel foto's en documentatie, ook historische) maakt deel uit van de serie „Travellers Guides" van de Britse uitge verij Darton, Longman and rijden, achteruit insteken, 6oms tot de helft beperken. Ook caravan verzekeren dVe °r Nederlandse"^ Car'avan Verïlle" dan. P^ies welke h^en Tat ïef^Trekve™" Wie met de caravan op va- ™d. Pr* 6.40. ae Nederlandse L-aravan aanhanger niet en welke wel i_ ij:kantie vaat mav ^elrer nïof maar alleen aanhanger niet en welke wèl ?cn jn' verhouding met kantie gaat. mag zeker niet a De„irde lo-rijden sterk is teruggelo- vergeten ook zijn aanhanger brach, geschikt is voor de auto. roor leden). Voorts geeft zij een lijst Daarnaast is er ook nog ujt met namen van door haar iin„ meestal zelfs geheel ;en aantal autorijscholen,^dle erkende verhuurders van "êrdw^n de caravanner geeft Geen examen opleiding kampeerwagens, stippelt zij speciale caravan-routes Terugschakelen moet ge- Dat dit initiatief voor cara vanners van nut zal zijn. lijkt de praktijk al bewezen te hebben. Deskundigen ver tellen, dat een groot deel van de vakantievierders volko men onvoorbereid met hun caravan of v ouwwagen op stap gaat. Bij de aankoop geven zij zich vaak zelfs geen eens re- kening van de trekkracht gaan een caravan-rijbeWijs niet-leden ƒ5.50), waarin ihig' hMfi men"^rfat"^n taaTt men ongeveer van hun auto, waardoor zij in te stellen. Daaronder even- men alles vindt over de cara- het beseft ooraai men _,_x -- J- van, wat men er mee kan van de Griebenserie over en zorgt voor alle dokumen- heuren voordat de motor volstaan met uitbreiding van door stetds mee? wïïteÏÏe ten. die voor een reis per ca- ,aat protesteren. Zeer belang- de dekking van het W.A.-risl- ^rist£ wordt ontdekt S7j1 WM H ten, die voor een reis per ca- Niet, dat men daarvoor een ravan noodzakelijk zijn. En ^Ik j_ dat men Haarbïi Zc diploma krijgt. Een examen dan is er ook nog het weinig'mogelijk (liever: hele. is niet verplicht, ook al zijn ANWB-boekje „Caravans" maal "niet)" on* de motor af- met kwijt. Voor JSSJTSIS -JZZ 7.40. Eveneens nieuw is het voor allerlei nare gevolgen wel niet die van de ANWB komen te staan. En hebben Zij acht zo'n examen niet doen, wat men moet laten zij eenmaal een caravan, dan noodzakelijk. Met een trekken zij er veelal zonder oefening bereikt de caravan oefening op uit, niet besef- ner al een hoop, vindt zij. tevens een lijst van alle to's met hun trekkracht op hellingen. schrijdt, moet met een licht beladen cara- te vermelden. tra. De groene kaart dient ta Ligure in Italië. Overal voor reizen in het buitenland wordt aangegeven welke ac- niet met aanhangers de code AF eommodatie men er vindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9