GEBOORTE IN KLINIEK Komarof: Actie voor behoud Hofpleinlijn U leidt mij verkeerd JAMIN Commentaren Nog een bank in nood ^r bij ontploffing Bezoek met incidenten „Nog niets mee te delen" Woensdag 26 april 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitlch la ghablavan mijn har» In faghantpoatl" I De Rclltnlammw I Dagblad COQfM ■loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fe Gereformeerde gezindte moet bijeen blijven - pag. Kernmerk. Elke week overlijden 800 Nederlanders aan hart- en vaatziekten. Maar de Ne derlandse Hartstichting wil geen onrust verwekken. Een artikel over deze wel- vaartsziekten op pag. 11. Kleuren niet vooraan op het Rozen-festival - pag. Radio TV. „Ik wil Yredebunikrliandelingen, L-oordat u de gebroken ruit van de woonkamer ziet." Beatrix goed gezond Claus mee naar Utrecht Grote volksverhuizing Doodmoe viel deze journalist gisteravond in zijn auto in slaap nadat hij als een dwaas van Lage Vuursche naar Utrecht was gereden. Vanmorgen was het duidelijk dat de geboorte van de Oranjebaby niet lang meer op zich zou laten wachten. Immers prinses Beatrix is gisteravond naar de kliniek van prof. Plate in Utrecht over gebracht. Hij achtte het raadzaam de bevalling te bespoedigen. (Van e r verslaggevers) BERKEL EN RODENRIJS De ge nten. waardoor het Hofpleinlijntje it, zijn van plan een gezamenlijke e tegen de Nederlandse Spoorwegen beginnen. Men wil voorkomen, dat deze vitale verbinding in de toekomst wordt op geheven. Met name de plaatsen Roden rijs, Pijnacker, Voorburg en Leidschen- flam zijn voor het openbaar vervoei voor een groot deel van het Hofplein- ijntje afhankelijk. Maar ook de steden 3en Haag en Rotterdam hebben groot jelang bij deze spoorlijn. Gisteravond kwam de dreigende op- leffing ter sprake in de raad van Ber- tel en Rodenrijs. Gevraagd werd vooral met cijfers aan te tonen van hoe essen- ieel belang deze „sneltramverbinding" Is voor de snel groeiende plaatsen aan ie lijn. ISoord-Vietnam lij VS-aanvallen honderd doden IONG KONG By de Amerikaanse htaanval op Hanoi zouden gisteren L.er honderd mensen zyn omgekomen gewond geraakt in dichtbevolkte ge- den. Dit Is vanmorgen meegedeeld n functionaris van de Noordviet- regering. lowel communistisch China als Noord- ftnam hebben vandaag in radio-uitzen- igen scherp geprotesteerd tegen de ïerikaanse bombardementen op de ge- den van Hanoi en Haiphong. Hanoi eekt van „een buitengewoon ernstige uitbreiding van de oorlog". N Metaalbedrijf gaat dicht jRCULO Het nevenbedrijf in leldoorn van de firma J. Kleinbus- ik te Borculo, die machines en appara- 1 voor de graanverwerkende industrie lakt, zal worden gesloten. De 35 werk- mers worden in de gelegenheid gesteld ar Borculo te verhuizen. Voor hen die irvan geen gebruik maken is een af- liingsregeling getroffen. Zonnig IE BILT Een gebied van hoge lucht- k strekt zich uit van de Azoren tot r Scandinavië, terwül de luchtdruk en de Middellandse Zee en Rusland tief laag is. Hierdoor wordt in onze [eving een oostelijke tot noordooste- e stroming in stand gehouden waar- droge lucht naar ons land wordt voerd. Hierin komt in het algemeen inig bewolking voor. )e komende 24 uur komt in deze toe- nd nog weinig verandering. Een fron- e zone behorende bü een depressie in buurt van IJsland trekt weliswaar ge- delijk over de Britse eilanden naar het sten, maar zal in ons land slechts later de dag wat bewolking in de hogere reaus kunnen brengen. De temperatu- 1 die in de middag zullen worden be kt zijn normaal voor de tijd van het r. Bij weinig wind zal opnieuw plaat- ijk nachtvorst voorkomen. DE BILT Droog en overwegend1 nnig weer. Meest zwakke wind uit j stelijke richtingen. Plaatselijk nacht- rst. Morgen overdag dezelfde tempe- als vandaag of iets hogere. (Van een onzer verslaggevers) "JJTRECHT Prinses Beatrix heeft dank zij een slaapmiddel een rustige nacht gehad in de kliniek van prof. dr. W. P. Plate, die is ondergebracht in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht. In de loop van de morgen zou hij haar injecties geven, als de bevalling nog langer op zich zou laten wachten. Ook prins Claus en zijn oud secretaris, mr. C. J. van Schelle, die het nieuws van de geboorte aan de Rijksvoorlichtingsdienst zal doorgeven, hebben de nacht in het ziekenhuis doorgebracht. Prinses Beatrix en prins Claus reden gisteravond om half tien onopgemerkt de hoofdpoort van kasteel Drakensteyn uit en arri veerden een klein half uur later bij de kliniek. NOODZAAK De Utrechtse hoogleraar nam het besluit, dat de geboorte in het zieken huis moest geschieden, nadat hem de noodzaak was gebleken, de bevalling te bespoedigen. In een communiqué liet hij weten. dat de gezon- heidstoestand van de Kroonprinses „uitstekend" was. Het nieuws, dat de Oranjebaby niet in Drakensteyn, maar in Utrecht ter wereld zou komen, sloeg in Lage Vuursche als een bom in. Ruim dertig minuten nadat het prinselijk paar naar de Domstad was vertrokken, maakte de heer G. W. van der Wiel, adjunct-directeur van de RVD, het nieuws bekend in een var de legertenten tegenover het kasteel tje. Op hetzelfde ogenblik werd de Utrechtse politie op de hoogte-gesteld. Volgens een tevoren opgesteld „opera tie-plan" werden alle straten rondom het ziekenhuis hermetisch afgegren deld. Alleen bewoners en pérsvertegen woordigers kregen er toegang. De maatregelen waren niet overbodig, want kort na tien uur (toen radio en televisie het bericht bekend hadden ge maakt) dromden enkele honderden mensen samen bij de straat voor de ingang van het ziekenhuis. ONDERZOEK Maandag onderzocht prof. Plate de Prinses voor de laatste maal. Daarna nam hij, aldus de RVD, het besluit, haar naar zijn kliniek over te brengen, als de eerste tekenen van de geboorte dinsdagavond nog niet zouden zijn. Het stond toen voor hem vast, dat hij maatregelen moest nemen om de ge boorte op te wekken. De summiere mededeling RVD veroorzaakte een complete volksverhuizing. Journalisten en foto grafen sprongen in hun auto's en re den met grote snelheid naar Utrecht. De televisie arriveerde er korte tijd later met een mammoet-caravan, waar in een studio is ingericht De statiefoto gemaakt ter gelegen heid van het bezoek van het Nepa- lese koningspaar aan Nederland. Zittend van links naar rechts: konin gin Juliana, koning Mahendra, ko ningin Tatna en prins Bernhard. Staand van links naar rechts: prin ses Margriet, prinses Sobha, prins Gyanendra, prinses Christina en i P. van Vollenhoven. Voor vervolg zie pag. 11 IN GEBOUW DELTA-CHEMIE: Twee mannen gedood (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twee bankwer kers van het Vlaardingse constructie bedrijf Hoja zijn vannacht omgekomen bij een explosie in het produktiege- bouw van de NV Delta Chemie, doch teronderneming van de Eerste Coöpe ratieve Kunstmestfabriek. Het zijn de 24-jarige Rotterdammer J. C. Bender en de 37-jarige Schiedammer M. J. M. Hooymans. Het ongeluk gebeurde toen de man nen op de derde verdieping van het gebouw bezig waren met het monteren van een transportschroef. Plotseling ontstond een drukexplosie, waar door de schroef ontplofte. De heer Hooymans werd over een ballustrade door de centrale koker van het gebouw geslingerd en kwam op de achttien meter lager gelegen vloer terecht. Zijn collega werd zwaar gewond door de wegspringende stukken van het appa raat waarmee hij werkte. tpril27. Ook in Waddinxveen wacht men op de ooievaarMet behulp van een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht is gisteren op het dak van de hervormde Brugkerk een ooievaarsnest geplaatst. Daarmee heeft Waddinxveen als eerste gemeente medewerking ver leend aan een initiatief van de Zuidhollandse afdeling van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten om de ooievaarsstand in ons land op peil te houden. Toch duikboten bouwen voor Zuid-Afrika (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Politieke waar nemers in Den Haag verwachten dat het kabinet-De Jong spoedig een positieve beslissing zal nemen over de levering van twee duik boten aan Zuid-Afrika. Deze zaak is geruime tijd wat op de achter grond geraakt. De kwestie van de duikbootleveran- tie aan Zuid-Afrika is weer actueel j| omdat ook Frankrijk belangstelling heeft getoond voor de levering. Het gaat hier om een order van in totaal ongeveer twee miljard gulden. De duikboten zouden gebouwd wor den in Vlissingen en Amsterdam. De bouw van de elektronische appara tuur zou Philips verzorgen. Minister De Jong staat bekend als een voorstander van duikbootleve rantie aan Zuid-Afrika. Tijdens de verkiezingscampagne heeft hij in een rede te Amsterdam gezegd dat onder zeeboten uitsluitend voor de externe veiligheid van Zuid-Afrika kunnen worden aangewend en niet om bin nenlandse onlusten te bestrijden. Het ministerie van economische zaken kon ons vanmorgen nog geen commentaar geven. Tijdens het vervoer naar het Holy- I ziekenhuis overleed de heer Bender. De heer Hooymans bezweek enkele uren later aan de gevolgen van zyn val. Het constructiebedrijf Hoja voert voor de Delta Chemie periodieke on derhoudswerken uit bij de Delta Che mie. In verband daarmee ligt de pro- duktie enkele dagen stil. De toedracht van het ongeluk is nog niet duidelijk. De Arbeidsinspectie en de Vlaardingse recherche hebben de zaak in onderzoek. Hangbrug stort in90 doden NEW DELHI Maandag is een hangbrug bij Sindhoe Palansjok 90 km van New Delhi ingestort. Dit ongeluk heeft, volgens een overleven de, die 24 uur bewusteloos heeft gele gen, aan 90 personen het leven gekost. De overlevende, die gewond is, heeft verder meegedeeld dat op het moment van de ramp 125 mensen zch op de brug bevonden. Meer dan honderd van hen stortten in de rivier de Soenkosi. AUTOSMOKKEL ONTDEKT RIDDERKERK Samenwerking tus sen de Ridderkerkse en Leerdamse re cherche heeft ertoe geleid dat een au tosmokkel komplot opgerold kon wor den. Er zijn twee Nederlanders gear resteerd; vijf auto's zijn achterhaald. De beide Nederlanders, de 31-jarige automonteur P. M. van W. uit Leer dam en de 21-jarige chauffeur J. B. uit Kedichem (Betuwe), hadden voor hun internationale „autohandel" een in genieus systeem bedacht. Goede, vrij nieuwe auto's die in België waren gestolen, werden voorzien van valse kentekenbewijzen en kentekenplaten en zo over de grens gesmokkeld. De wagens werden ook van een ander chassis- en motornummer voorzien. De zaak kwam aan het rollen toen een Ridderkerkse autohandelaar een wagen die hij niet vertrouwde naar de politie bracht. Met behulp van de tech nische recherche ontdekte men dat de ingeslagen nummers waren vervalst De handelaar had de auto op de Utrechtse automarkt gekocht. Galadiner voor Nepalees paar (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Over de ver wachtingen van vandaag is nog niets mee te delen". Prof. dr. W. P. Plate liet deze opmerking van morgen door een RVD-functiona- ris officieel meedelen. De hoogleraar heeft vanmorgen zijn intrek genomen i het stads- en acade misch ziekenhuis in de Domstad. De leden van het medisch team zijn nog niet opgeroepen. Dit betekent dat de „twee fase" nog niet is aangebroken. De RVD-woordvoerder wilde geen antwoord geven op de vraag of de gynaecoloog de Prinses al injecties heeft gegeven om de geboorte te be spoedigen. Hij zei wel, dat zij uitste kend had geslapen. Een andere zegs man van de RVD deelde mee, dat de Prinses in een „doodgewone zieken huiskamer" ligt. Het staatsbezoek van het Nepalese koningspaar ging gewoon door. Wel werden koningin Juliana en priss Bernhard, die vandaag resp. de konin gin en de koning van het bergstaatje vergezellen, voortdurend op de hoogte gehouden van de toestand van de Prinses. De nódige voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om hen in de kortst moge lijke tyd naar Utrecht te vervoeren. Het was vanmorgen niet uitgesloten, dat de Koningin en de Prins in de loop van vandaag nog een bezoek aan hun dochter zouden brengen. AMSTERDAM De eerste dag van het bezoek van de koning en konin gin van Nepal aan ons land is niet geheel zonder strubbelingen ver lopen. Het begon gistermorgen al, toen enke le jongelui na de aankomst van het koninklijk paar op het Centraal Station enkele stenen uit de straat rukten en deze „in de aanslag" hiel den. De jongelui werden direct in gerekend en later op de middag ook weer vrij gelaten. Bij het Nationaal Monument op de Dam deed zich na de kranslegging een vermakelijk incident voor. Tij dens de enkele minuten stilte die ir. acht werden genomen stonden vrij wel alle aanwezigen met de rug naar het monument. Een van de officie ren aarzelde geen moment, pakte de koning van Nepal beet en draaide hem een halve slag om. Ijlings volg den de vice-premier prof. Witteveen en burgemeester Van Hall dit voor beeld. Even daarna vergiste de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, zich eveneens. Bij het spelen van koraalmuziek bracht hij de militaire groet (hij was gekleed in ceremonieel tenue). De heer Kranenburg dacht dat het Nepalese volkslied werd gespeeld... In de instructies stond echter dui delijk dat er koraalmuziek ten ge hore zou worden gebracht. In het paleis op de Dam heeft ons koninklijk paar hun gasten gister avond een galadiner aangeboden. Er zaten 126 gasten aan, onder wie prinses Margriet, Pieter van Vol lenhoven en prinses Christina. Kopers eigen woning Veertig procent onder loongrens in eigen woning HOEVELAKEN Veertig procent van de gezinnen die in het afgelopen jaar een lening ontvingen van het Bouwfonds Ne derlandse gemeenten voor de aankoop van een huis, had een inkomen beneden de sociale loongrens (ƒ12.400). Het bouwfonds verstrekte in totaal 3737 leningen tot een bedrag van 115 miljoen, dat is ruim 30.000 per lening. (In 1965 waren dat 3593 leningen voor 95 mil joen). In ruim 1100 gevallen werd de finan ciering van de BG-woning buiten het fonds om geregeld. Vorig jaar kwamen bijna 4800 bouwfondswoningen gereed, waarvan zestig procent met gebruikma king van een rijkssteunregeling werd ge bouwd. Italianen vingen conversatie op TURIJN De Russische kosmonaut Wladimir Komarov zou maandagmid dag tijdens zijn laatste ronde om d« aarde hebben geprotesteerd tegen de voorgeschreven manoeuvres voor terug keer naar de aarde. Twee Italiaanse radio-amateurs heb ben gisteren beweerd in hun privé-volgstation voor ruimtevaart- proefnemingen bij Turijn fragmenten van de laatste woordenwisseling tus sen de verongelukte kosmonaut en zijn volgstation te hebben opgevangen. Uit de zwaar gestoorde en daardoor onvolledige conversatie konden de Itali anen de volgende woorden weergeven: „U leidt mij verkeerd, u leidt mij ver keerd.... stop.... begrijpt u het niet?.... correct.... herinnert u zich niet.... versnellen.." roomboterkoekjes niet duur wel heerlijk Laatste advies r\AT de financieel-economische sl- tuatie niet zo somber is dat een keer ten goede er binnen korte tijd niet in zit, kan men afleiden uit het laatste jaarverslag van de aftreden de president van De Nederlandsche Bank. In het verleden zijn de waarschu wingen van de heer Holtrop wel eens onverbloemder geuit. Welis waar maant hij ook nu tot omzich tigheid, maar de toon ademt een ge matigd optimisme. De conjunctuur is verflauwd, van een recessie is echter geen sprake. Binnen- en buitenlandse factoren zullen het verloop bepalen. Daarvan zijn de loonkostenbewaking en de bestedingen de belangrijkste. De re gering heeft zich bij voorbaat al aan dat advies gehouden. De overheids uitgaven zullen binnen de perken gehouden worden. Dat sluit een kleine verschuiving binnen de be grotingsruimte ten gunste van werk gelegenheid niet uit. Werkgevers en werknemers zijn het verder op het stuk van de lonen wel eens, dat er reden tot beperking is. In een te abrupte bestedingsbe perking echter schuilen evenzeer ge varen. En dan de invloed van het buiten land. Te weinig wordt wel eens de nadruk gelegd op Nederland als dienstenverlenend land. Ons land is bij uitstek op het buitenland ge oriënteerd en mede daardoor gevoe lig voor de buitenlandse conjunc turele ontwikkeling. Het moet voor de bewaker van onie monetaire situatie een kwellende er varing geweest zijn, dat de munt- ontwaarding als het ware vanuit het buitenland werd opgevoerd. Zij het in iets mindere mate, kampt het bni- tenland ook met te hoge bestedingen en Ionen. Daarmee is niet gezegd, dat door op eenvolgende kabinetten geen fouten zijn gemaakt, maar het tekent wel de afhankelijkheid van Nederland van de wereld. Nationaal en internationaal werd na de oorlog aan de adviezen van d® heer Holtrop steeds groot gewicht toegekend. Zijn objectieve en niet aan partijpolitiek gebonden uitspra ken waren een goede graadmeter voor de situatie. Objectiviteit en deskundigheid, twee begrippen, waaraan de scheidende president, ook als persoon, zijn ge zag heeft ontleend en waarmee hij vertrouwen wekte. Hierin zal onder de heer Zijlstra geen veranderinr komen. J Kamer van revisie t tijj i AMSTERDAM Ook vorig jaar heeft de Nederlandsche Bank een van de kredietinstellingen waarop zij toe zicht houdt, gewaarschuwd voor een gevaarlijke ontwikkeling. Het is mo gelijk dat de liquiditeit van deze in stelling in gevaar komt, aldus deelt de Nederlandsche Bank in het jaarverslag over 1966 mee. In het verslag over 1965 stond even- :ns een dergelijke mededeling. Zoals bekend kwam het bankiersbedryf Teixeira de Mattos het jaar daarop1 (1966) inderdaad in moeilijkheden te! verkeren. De Nederlandsche Bank heeft de be trokken instelling richtlijnen gegeven over de thans te volgen gedragslijn. revisie te bewijzen. Zo ook gisteren, toen ze terecht de vinger legde bij een punt dat op een raadselachtige manier aan de aandacht van de Tweede Kamer was ontsnapt: het ontbreken van een kortingsbepaling in de nieuwe regeling voor de zg. politieke pen sioenen. Dit manco zou er in de praktijk toe kunnen leiden, dat een oud-minis ter, die er tevens een aantal dienst jaren als ambtenaar, wethouder, ge deputeerde of Tweede-Kamerlid op heeft zitten, een jaarlijks cumulatief pensioen geniet van 70.000 tot bij na 90.000. Ook al zou dit tot de uitzonderingsgevallen behoren, de mogelijkheid dat zoiets kan gebeu ren is op zichzelf al griezelig ge noeg. Geen weldenkende burger misgunt oud-ministers met ambtelijke en (of) „politieke" dienstjaren een royaal pensioen. Iedereen begrijpt ook, dat in een tijd waarin het toch al zo moeilijk blijkt om competente gegadigden voor een ministersportefeuille te vinden, het ministerschap finan cieel geen onaantrekkelijker zaak mag zijn dan het bekleden van top functies in b.v. het bedrijfsleven. Ook niet wat de pensionering be treft. Maar er zijn grenzen. En die lig gen daar, waar de verhouding tot andere pensioencategorieën in de ambtelijke en politieke sfeer volko men wordt scheefgetrokken. Dat ge beurt in de betrokken regeling, en het strekt de Senaat tot eer, dat ze die in deze vorm niet wenste te ac cepteren. Zoals het in minister Beernink te prijzen valt, dat hij uit de kritiek van de senatoren onmiddellijk de voor de hand liggende consequentie trok: terugname van het (door zijn voorganger ingediende) voorstel. Blijft de vraag hoe de Tweede Ka mer het ontbreken van de kortings bepaling over het hoofd heeft kun nen zien. Zelfs de communisten, pacifisten en boeren in dat college, die er anders als de kippen bij zijn om dit soort zaken met morele ver ontwaardiging aan de kaak te stel len, hebben blijkbaar zitten slapen. Wat meer bescheidenheid in het uit oefenen van kritiek op de „overbo dige instelling aan gene zijde van het Binnenhof" mogen we de Twee de Kamer wel aanbevelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1