TV Kleuren niet vooraan op Rozen festival RADIO TJCHTE PROGRAMS BU KRO-RADIO en g_ WOENSDAG 26 APRIL 1967 Belangstelling haalt record 's Avonds ook aan het werk jmmentaar Gruwelijk NCRV heeft gisteravond een tonduit gruwelijke authentieke vertoond over de mateloze ellende jet door de Duitsers in 1941 inge- e getto van Warschau. Beelden, pf en toe vreselijk waren om aan len, trokken aan het oog voorbij, wetenschap dat Duitse militairen films en foto's rustig hebben t maken voor de privé-documenta- )an Himmler, maakte de belevenis afschuwelijker i NCRV meende de door de BBC i lakt documentaire te moeten uit en opdat wij, en vooral de jeugd, zullen vergeten wat er in die thrikkelijke jaren 194045 is ge ld. Misschien is het juist, daaraan leze wijze bij te dragen, misschien t té erg zulke beelden in de huis- tr te brengen; men zal daarover l van mening blijven verschillen. t probleem is, dat men nooit weet er naar zit te kijken en wat daar- |de gevolgen zijn bij mensen die \over staalharde zenuwen beschik- 1 Zeker is, dat drie of vier jaren len zulke beelden in geen geval op scherm zouden zijn vertoond, jstens in besloten bijeenkomsten pjecteerd. Sindsdien is er opmerke- veel veranderd; er worden geen \rkingen meer gemaakt, ik begon de NCRV met 'n nieuwe 1 actuele documentaires, waarin van Hillo toekijkt bij en praat mensen, die in heel korte tijd een werk moeten verzetten. De eerste viel op de changementen bij een j operavoorstelling, wanneer niet het toneel en de decors dienen orden verwisseld maar ook zo'n honderd verkleedpartijen verricht. idee is heel aardig maar de in- atie kwam heel matigjes uit de Er werd te veel over algemeen- i. gepraat en de camera' s kregen kans goed rond te kijken. Men le wel vertellen van drukte maar j ;te die in 't geheel niet mee en j nee is de uitzending haar doel nj geschoten. De vertoning op elf had stukken interessanter kun- ijn. Jammer. |>or de^ VARA-radio is vanmorgen eindbedrag dat de actie „Van Har- heeft opgeleverd voor het werk Simon Wiesenthal aan het Neder- Is comité aangeboden. Men had ge- t op een ton, het werden er ruim oftewel 304.605 - WENEN Bij een ontploffing in i kwikzilvermijn in Karinthië zijn (dag drie mijnwerkers om het le- gekomen. Het ongeluk is te wijten 'het tè vroeg tot ontploffing komen ieen springlading. (Van onze correspondent) MONTREUX Met enthousiasme is het zevende Festival van de Gouden Roos begonnen, de enige internationale televisiewedstrijd die geheel aan amusement is ge wijd. Bovendien een heel serieu ze wedstrijd, waarbij de landen hun beste beentje voorzetten. Er is een keur vhn vrolijke, specta culaire en doldwaze inzendingen, al dan niet gesierd met hyper moderne camera-effecten en ver- nuftig-uitgedachte artistieke de cors. In de competitie doen 24 program ma's mee, want elk land mag slechts één inzending van om en bij de 20 minuten lengte aanbieden. Dit pro gramma mag niet splinternieuw zijn, het moet al op de eigen beeldbuis zijn vertoond. Dit om te voorkomen, dat het een speciale exclusiviteit zou zijn, die in feite niet voor uitzending geschikt zou zijn. Zulk een principe zouden de landen echter niet willen huldigen, want het is mede de bedoeling, dat de al dan niet bekroonde inzendingen druk verhandeld worden. De programma's worden beoordeeld door een jury, gevormd door één af gevaardigde uit elk deelnemend land. Alzo bestaat de jury dit jaar uit 24 leden. Moeilijk dus, om het eens te worden wanneer zich twijfel gevallen zouden voordoen. In de eerste festivaljaren was het an ders: er fungeerde dan een zevenkop pige jury en bij de samenstelling werd voorzichtig rekening gehouden met de vertegenwoordiging van westelijke, oostelijke en zgn. „neutra le" landen. Gevolg: de prijzen wer den ook naar deze maatstaven ver deeld. zodat niet altijd de beste paar den de haver kregen. Van dit principe is men gelukkig een paar keer afgestapt en nu wordt er geen onderscheid meer gemaakt tussen oost, west of neutraal, beoor deelt men maar uitsluitend de kwali teit naar inhoud, uitvoering en tech nische verzorging van het program ma. Naast de 24 mededingende pro gramma's zijn er nog 15 inzendingen hors concours (buiten mededinging) in zwart-wit en 13 in kleuren te zien. Nadat in Monte Carlo druk propagan da is gemaakt voor het Franse kleu- rensysteem, komt nu het Duitse PAL, door vrijwel alle west-Euro- pese landen gehanteerd, te voorschijn. In Monte Carlo kwam dit niet aan bod, aangezien Frank rijk op dit punt zeer chauvinistisch is en bovendien de uitvinder van de methode, Henri de France, fungeert als voorzitter van de Monegaskische omroep Télé Monte Carlo, die mede het festijn organiseert. Injectie het was altijd wat moeilijk, de avon den in Montreux prettig'door te ko men. Veel amusement biedt het stad je niet: men heeft de keus tussen een café, twee bioscopen en een speel zaal, om zich te vertreden, fu is men ook 's avonds onderdak en de journalisten besteden die uren zo als ze het thuis ook meestal moeten doen: voor het kijkkastje. En praten injectie op de interesse gewerkt.l want nog nooit eerder werd Mon-| treux' festival zo druk bezocht als nu. Er zijn ook veel meer journa- j listen, die hun tenten hebben op geslagen aan de oever van het Meer van Genève, waaraan ook het kleine provinciestadje Montreux is gelegen. Toch is het te verwonderen, dat er niet meer dan 13 kleureninzendingcn zijn, omdat diverse Euronese landen van vrijetijdsbeste ding tijdens het festival is vooral het praten. Er wordt heel wat afge- boomd over de vertoonde program ma's en over de kansen, die ze al dan niet zullen maken. Men heeft een zekere maatstaf aan de be langstelling voor een vertoning: blijft de zaal vol dan zit er een mo gelijkheid voor bekroning in. lopen de toeschouwers er bij weg. dan zal de jury er ook wel niet zo verrukt zijn. Nee, dit is geen foto uit de tijd van de Thunderbirds, waarin alles mogelijk is. Dit zaakje in afgedankte arti kelen, dat de grijze lady Penelope zou hebben ontdekt in een oud stadje, is geen rest van de oude beschaving. Niets van dit alles. Deze foto is niet in het jaar 2.500 genomen, maar gisteren in de Rotterdamse Jagthuis- straat! Waarom deze handelaar nu al een kleurentelevisie te koop vraagt, blijft voorlopig een raadsel. Misschien dat de firma Stiefbeen en Zoon er achter zit binnenkort met bonte televisie zul-'Veel wordt er ook gesproken len verschijnen. Volgend jaar zal dat beslist anders wezen, dan zal moge lijk de kleur overheersen en zeker ook kleurprogramma's competitie toelaten. de I zgn. colloquia, die het festival als gebruikelijk begeleiden. Dit jaar ko men drie deskundigen aan het woord: Bernard Hecht van de Franse Ortf, Toshio Endo van de Ja panse tv-omroep en Milton Altman van het Amerikaanse network NBC. VANAVOND TE ZIEN Intussen hebben de deelnemers aan het festival het drukker dan anders, i vanwege de vele inzendingen die: uit de journalisten Nederland 1 NTS moeten worden bekeken. Tot en met verleden jaar werden er alleen 's I morgens en 's middags enkele uren j programma's vertoond, nu zijn ook de avonden ingeschakeld. Men betreurt dit niet al te zeer, want (Van c e radio- en tv-redactie) ILVERSUM De KRO houdt zo- 3e laatste jaren ook het geval was, radioprogramma voor de zomer- nden aan de lichte kant. „Om de enbaarheid van het KRO-program- te vergroten" worden uitzendingen Djinn (op zaterdagmorgen). P.M. irdagmiddag). Sta-p-af. Carionca, en De Zonnebloem gehand- d. loeders wil is wet" stopt alleen in en augustus, maar de Platensoos bejaarde luisteraars keert om de agen op vrijdagmorgen terug. Ij inn" zal in het zomerseizoen een istisch karakter dragen en daarbij jepast wordt allerlei informatie, over het kampeerleven, alsmede quiz voor de luisteraars. Kees lperoort zal die tussen 10 en 11 presenteren en het gaat daarbij kennis van vakantiegebieden in Eu- P.M. wordt veel aandacht besteed de watersport. Op 10 juni houdt CRO weer zijn bekende radiorally. Pizzicato (op dinsdag en vrijdag middaguren) houdt zich veel be- met het toerisme. Er zullen zoveel mogelijk rechtstreekse reportages zijn van gesprekken met allerlei vakantie gangers en andere weggebruikers. In het dinsdagse lunchuur worden de grappen van Kees Schilperoort en Cees de Lange vervangen door optre den van de Boertjes van Buuten, die ergens in een zaal met publiek optre- Samen zullen NCRV en KRO op el ke werkdag tussen 1 juni en 16 septem ber 's morgens tussen 8.32 en 8.45 uur informatieve service bieden aan bin nen- en buitenlandse toeristen, met dien verstande, dat de buitenlanders alleen in juli en augustus worden geïnformeerd en wel in Frans, Engels en Duits. Op het derde net blijft alles tot 1 oktober a.s. bij het oude. alleen zullen in de maanden juli ,en augustus vaste presentatoren en free lance invallers elkaar afwisselen in verband met va kanties. Verder is er heel veel lichte muziek te verwachten. De verzoekplatenpro- gramma's „In antwoord op Uw schrij ven" en „Vliegende schijven" blijven gehandhaafd, evenals de zomers op gesmukte tieneruitzendingen. overleg een jury gevormd, die de Persprijs zal toekennen. Voorzitter is Otto Pünter, die alles van het festi val af weet: hij is een Zwitserse vre derechter, die tijdelijk zijn beroep opgaf om zes jaren te fungeren als perschef van het Rozen-festival, maar verleden jaar weer tot zijn de stiel terugkeerde en daarbij jour nalistieke werkzaamheden op tv-ge bied verricht. Zoals u weet is de officiële Neder landse inzending de Dorusshow van de VARA. De Vlaamse BRT dingt dit jaar niet mee. België moet zich altijd verdelen: bij festivals nemen om beurten BRT (Vlaams) en RBT (Waals) deel. Ditmaal is de RBT (die verleden jaar op het laatste ogenblik verstek liet gaan zodat de Vlamin gen moesten inspringen) van de par tij. Onze Vlaamse buren hebben wel een aflevering van hun succes-show „Music, maestro, please" hors con cours ingezonden. 7.00 uur aflevering „Vakantie in Lippiza". 7.25 uur agrarisch nieuws. 8.30 uur Franse speelfilm „Geen tijd voor I (14 jaar), onderling i 10.25 uur film over marmotten in de Alpen. Horizontaal: 2. pookjjzer, 7. tor, 8. Europeanen, 9. volkomen ontwikkeld insekt, 10. niet harde slag, 12. gem. in Gerderl., 13. telwoord, 15. Noors ohristenprediker in Groenland, 17. zui vere 19. familielid, 20. maanstand, 21. plaats in België, 24. verdieping, 26. zot, 27. deel van het oor. 29. kever, 30. rivier in O-Italië, 32. boom. 33. nobele. 34. tussen (Fr.). Vertikaal: 1. buigzaam, 2. koor van zangers, 3. leger (Fr.), 4. top in de Berner Alpen, 5. jongensnaam. 6. hin- deren, 10. sein, 11. balk, 13. 2de gewas van hooiland, 14. in de richting naar omlaag, 16. honinbij, 18. boomloot. 22. plaats in Gelderl., 23. plaats in Gelderl., 24. aalgeer, 25. suiker (Mal.), 28. voedsel, 30. vaarwel, 31. plaats in Gel derl. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. boter, 5. geld. 7. rei-1 ger, 9. Milaan, 10. st., 12 maal, 13. 7f Vnjif OÜS liter, 14. Ans, 15. koe. 16. le. 17. RT. ""J* V11" 18 man, 19. men, 20. ieder, 21. lans, 22. maar 'n grotere advertentie toot Nary el, 23. degene, 25. Silene, 27. Nero. 28.Club zou u teveel geld gaan kosten *-t „i i u - o a Gewoon een pakje uitstekende sigaretten Vertikaal: 1 bij, 2. tr as. 3. feit 4 makcn is nog (e docn Hct wo?dt wat Ria,_5. genie, 6. er, 8.^galon._9. mantel, moeilijker om 25 uitmuntende Amerika- 'n passend pakje te steken voor Nederland 2 KRO 8.05 uur tienerprogramma „Waauw". 8.35 uur onthullende film over het leven in de achterbuurten van Sydney, Australische documentaire. 9.15 uur Hazel contra een vrouwelijke „kaper op de kust". 9.40 uur Vlaamse film over de Belgische schilder Rogier van der Weyden. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 7.30 uur Artistieke Staalkaart. 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor. 8.55 uur Dorus. 9.10 uur liedjesprogramma. 10.55 uur romantische serieuze muziek. Hilversum II NCRV 7.30 uur Leger des Heils. 8.00 uur eerste aflevering van de nieuwe interna tionale radioquiz tussen Oostenrijk en Nederland: Salzburg contra Delft. 9.30 uur muziek uit zes landen. 10.40 uur geestelijke liederen. 11.15 uur nieuwe stereoplaten. BUENOS AIRES De Argen tijnse stad Mendoza, aan de voet van het Andes-gebergte, is 'gisterochtend door een aardbeving getroffen. Vol gens de eerste berichten zijn wel enige gebouwen beschadigd maar zijn er geen slachtoffers. Mendoza is een stad van 700.000 in woners, die bij de grens met Chili ligt. Toch doet hij er niet veel meer aan. En als hij er van overtuigd is, dat hij het zo moet laten, roept hij Aegte. Daarna gaan ze samen haar moeder halen. Ze zit voor het huis in de zon en lijkt wat te hebben geslapen. Aegte moet de vraag of ze even mee wil gaan naar Carels werkplaats, herhalen voor ze haar heeft verstaan. „Kan dat straks niet?" vraagt ze. Doch Karei en Aegte staan voor haar als twee kinderen die iets in hun sdhild voeren. Hij neemt nu het woord en zegt lachend: „Nee moeder, het moet beslist nu. Wachten kan het niet". „Dan moet het maar", zegt zij. Ze staat op en volgt nieuwsgierig haar dochter en schoon zoon naar het atelier. Carel had er het schilderijtje met een blank paneel bedekt. Dat haalt hij weg als hij moeder Van Pruysen recht tegenover de ezel plaats heeft laten nemen. Hij vraagt niets en hij zegt niets. Maar nieuwsgierig wacht hij op haar reactie. En slechts moeilijk kan hij zijn ontroe ring bedwingen als hij ziet, dat er tranen in haar ogen komen. Haar lippen bewegen, doch ze kan niet de woorden vinden om uiting te geven aan haar verrassing. Carel en Aegte hadden wel verwacht, dat zij ermee in haar schik zou zijn. Doch deze vreugde overtreft de ver wachtingen. Woorden kunnen er niet sterker uitdrukking aan geven. Niettemin vraagt hij als zij blijft zwijgen: „En moeder, hoe vindt u het?" Ze met even iets wegslikken. Dan antwoordt ze: „Mooi, heel mooi! En... en het lijkt zo precies". Carel heeft moeite zijn bewogenheid te verbergen. Hij, ziet dat ook Aegte tranen in de ogen heeft Dat blijdschap ie mand toch zo week kan maken!... Hij zoekt naar een woord of een gebaar om de ontroering te doorbreken. Maar zijn schoonmoeder is hem voor. Ze zegt: „Maar nu moet ik toch eerst het schilderij eens aan mijn pietepiet laten zien". Boven het lachen uit, dat hierop volgt klinkt helder de lach van Mathias, die zich bescheiden op de achtergrond had gehouden. Carel zegt: „Ja Mathias, dat is een mooie grap, hè?" En tot zijn schoonmoeder: „Nou moeder, ik zou haast denken, dat u de ouderdomskwaal te pakken hebt. Maar... daar ben u toch nog veel te jong voor..." „Gelukkig wel", antwoordt ze. En ze voegt eraan toe: „Ik voel me ook nog jong, weet je? Ik voel me zelfs nog zo jong, dat ik ijdel genoeg ben om ook graag een portret van mijzelf te willen hebben". „Oefff!" zegt hij. En plagend bekijkt hij haar. zoals men een schilderij bekijkt. „Ben ik er niet mooi genoeg meer voor?" vraagt ze. „Natuurlijk wel", zegt hij. „U bent nog een mooie, knappe moeder, hoor!" „En wanneer schilder je me dan?" wil ze weten. „Zodra ik er de tijd voor heb", belooft hij. De gelegenheid daarvoor laat echter op zich wachten. Er is nog werk dat voor moet gaan. Bovendien heeft de zomer gloeiend hete dagen gebracht, die het werken niet gemakke lijk maakten. Wel waren er de lange, wat verkoeling bren gende avonden. Doch deze benutte hij om wandelingen te maken. Alleen of met Aegte. Hun leven lijkt tot rust te zijn gekomen. Het is als een rivier, die traag door het zomerbed stroomt. Hij weet, dat het de een of andere dag wel weer eens zou kunnen worden als een bruisende stroom. Maar de dijken zijn versterkt; het gevaar dat zij zullen bezwijken, is niet zo groot meer. Was tr tussen AWegte en hem was geweest is nu uit de weg geruimd. Nooit tevoren hebben zij elkaar zo na gestaan. Het lijkt hem soms of zij nog voortdurend naar elkander toegroeien sinds hij er een gewoonte van heeft gemaakt zich 's zondags met haar onder het gehoor van dominee Valentijn te scharen. Als hij heel eerlijk is, moet hij zichzelf bekennen, dat hij dit vooralsnog in hoofdzaak heeft gedaan omdat hij weet, dat hij er Aegte een plezier mee doet. Toch heeft het hem een gevoel van rustige zekérheid gegeven. Ook de maatschappelijke omstandigheden zijn gunstiger geworden. Op één van die zomerdagen, toen de hitte trillend in de straten stond, warende klokken gaan luiden. De vrede met Engeland was getekend. De zware stem van de grote klok in de toren van de Oude Kerk had zich vermengd met die van de kleinere klokken en een daverend geweld van bron zen klanken had zich uitgestort over de stad. De mensen wai-en op het marktveld te hoop gelopen om mei elkaar uiting te geven aan hun vreugde. Want iedereen begreep, dat het tij nu keren zou. De handel, die harde klappen had gekregen, zou tot nieuwe bloei kunnen komen. (Wordt vervolgd) communistisch China maakt dat er i 786.4 miljoen i Het aantal bedroeg bij de commu nistische overwinning in 1949 541,7 miljoen. 10. Selene, 11. trens, 12. Marie, 15. Ka- rel, 18. medio, 19. manen, 21. Lena, 24 get, 25. sr., 26. de. slechts 1,25. Maar we hebben 't voor elkaar gekregen. Zonder spaarzaam met de kwaliteit te hoeven zijn. Dat moeten we daardoor nu wel met reclame voor Navy Club. Jammer. In 'n grotere adver tentie zou 't allemaal beter zijn uitgeko men. Maar er kan alleen maar 'n kleintje af. Omdat u 't tenslotte toch wel moet we- HILVERSUM De ~NTS zal op ten nietwaar"* Dat Navy Clnh er i<;. 2^ per voensdag 10 mei a.s. tussen 4.55 en I pakje van 1,25. Vijf lekkere Amerikanen Interlandvoetbal 10 mei op tv 6.45 uur op Ned. 1 een rechtstreekse reportage geven van de voetbal wedstrijd Nederland Hongarije. De ze ontmoeting zal in Boedapest plaats hebben. Commentator is Herman Kuip hof. 18.20 Uitzending land. licht prograrr des Hellskwartler. 19.45 We: inorama. 19.55 Lichte o-quiz. 21.30 Klassieke i J-rne muziek (gr.). 2: •ndoverdenking. i Pedagogische Ether eln Ballerlebnls. Geheim Agrarisch nieu' der Etsch. Kale Ing TER: zicht. STER: 20.16 Reklame NTS: 20 20 Uitzending van De mocraten '66. 20.30 Geen tijd voor tranen, speelfilm (belde keuringen 14 iaar). 22.25 Mar motten in de Alpen. korte film. 22.40-22 45 Journaal. Nederland II: NTS: 20 00 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reklame. KRO: 20.05 Waauw: gedanste hitparade. 20.35 Docu mentaire over de achterbuur- der Weyden 22.30-23.00 Tele .55 Zand- tr dan je bejaarden. 1930 netje. 19.00 Jongei ct. uttz v. bejaa (magazine 19 55 gramma 20.S0 e eilanden. g< dokumentalre, RADIO MORGEA HILVERSUM 1 402 m: AVRO: 7 00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7 20 Lichte grnmmofoonmuzlek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Aktualitelten. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9 00 Moderne muziek (gr) 9 35 Waterstan den. 9.40 Lichte grammofoon muziek voor oudere luiste raars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 12.00 Licht Instrumentaal ensemble. 12.26 Beursberichten. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Lichte orkestmu ziek (opn). 12.50 Draaiorgelmu- izlek (gr)— Journaal beursberichten. 4 30 Over planten VPRO: 1130 Mensen ge lezing 11.45 Streekss klankbeeld 12.27 12.40 Actualiteit Voor de jeugd inderzang (gr.). HILVERSUM III. gramma. 12.00 Nieuws. Variant: actualiteiten en r tages. 13.00 Nieuws. 13.02 Twintig. 14.00 Nieuws. Instrumentaal allerlei Actualiteiten •d. lezing. 715 Lich- Vijf kraken per dag 'n heel kwartje minder. U rookt er goed van. En daar gaat het uiteindelijk om. Al hadden we ook nog graag verteld hoe we daarvoor verscheidene fijne tabak ken met elkaar hebben vermengd. Toch lastig om zo met ruimte te moeien Woekeren. SUKKELTJE EN BRUUNKE 6. „Hadden we maar een gouden florijn!" zegt Stik- keltje spijtig. „Laten we proberen er een te ver dienen, Bruunke, door al lerlei karweitjes of zo iets!" „Ik zal je helpen!" zegt de koopman grijnzend. „Als jullie voor mij een varen uit het bos halen, waarmee, ik mijn won- derpoeder kan demonstreren, krijgen jullie alvast Ik kan zelfs een vlieg horen in een afgeslo ten huis, vertel- de de 24-jarige Cagliari die op dit moment in de ge vangenis zit op Sardinië. Hij was. steunend op zijn buitenge woon goede gehoor, specialist in het inbreken van woningen waarvan de bewoners afwezig waren. In anderhalf jaar tijd zou hij 3000 diefstallen gepleegd hebben. Dat komt neer op een gemiddelde van vijf in braken per dag in een werkweek van zeven dagen. een stuiver van me!" „Een stuiver is niet veel!' onderweg. „Maar het is ee „Bruunke knikt zorgelijk. „Als we maar een flo rijn verdiend hebben, vóór de koopman weer weg is!" zegt hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13