jrlVLet een hart timmer je niet de weg aan Beernink neemt wet op pensioenen terug Geboorte laat weken op zich al twee wachten Outillage speelt belangrijke rol Spoedig program voor Twente Televizier Irene na geboorte naar Nederland WOENSDAG 26 APRIL 1967 DEN HAAG Het cij fer is nauwelijk bekend om dat er maar weinig mee aan de weg wordt getimmerd. Over de stille onverwachte belager praat men liever niet. Daarmee wellicht is het te verklaren, waarom het feit, dat elke week ruim 800 mensen in Nederland hart- en vaatziekten overlijden, nog geen schok heeft veroorzaakt. De heer P. J. H. Kierkels (40), de nieuwe directeur van de Nederlandse Hartstich ting, zegt„wij willen geen onrust verwekken. Als je in campagnes bijvoorbeeld zou speculeren op de angst van mensen met staffuncties, de mensen die de verschijnselen al hebben gevoeld, die prikjes en steekjes in stress-situaties, dan zou je misschien kapita len bjjeen kunnen brengen. Dat willen wij niet. Het gaat hier om een ziekte, waarom heen je geen paniekstemming mag veroorzaken". De Hartstichting is in de drie Jaar van haar bestaan min of meer achter de schermen geble- en. Spectaculair vertoon is haar reemd. Daarop alleen al wijst het kantoor aan de Haagse Jan van Nassaustraat, waar slechts een mi- birdje de naam aangeeft. de American Heart Association, die enorm veel aan research, voor lichting en revalidatie doet. De or ganisatie beschikt ook over geld, voor een zeer groot deel afkomstig uit particuliere bronnen. Elk jaar worden er tientallen miljoenen dol lars ingezameld. EERSTE KAMER TORPEDEERT WAT TWEEDE OVER HET HOOED ZAG I (Van onze parlementsredactie) I Dit betekent niets anders dan dat een a hn het op korte termjjn zal intrek- i DEN T De Effte Ka" ken en vervangen door een nieuwe mer heeft zich g.sterm.ddag una-l |in die eers, weer de Twee. mem gekeerd tegen de nieuwe dc Kamer moetFn passeren. j regeling die het overgangskabinet-1 iZjjlstra had ontworpen voor de: Het omstreden wetsontwerp, begin pensioenen van ministers, staats- Jit Jur door de minister. Zijlstee en m j„ Verdam ingediend en eind februari secretarissen, Tweede-Kamerle- door d(. |oudr| T„,ed, K.mer in ijl- den, wethouders en gedeputeer-j tempo aanvaard, houdt een aanpassing ;den. Het verzet was zo sterk, dat in van de regeling voor de xg. politie- de nieuwe minister van binnen-j^e pensioenen aan de nieuwe Algeme- u _;ri,|ne Burgerlijke Pensioenwet. Het bevat landse zaken mr. Beernink zich cumuiatiebeperking, d.w.z. geen genoodzaakt zag de Senaat toe te j inogelijkheid van korting, bij samen- zeggen, dat hij het wetsontwerp j loop van ambtelijke en politieke pensi- „opnieuw in beraad zal nemen", oenen. Ida Presti sterft kort voor concert (Van kunstredactie) P. J. H. Kierkels: elke week 800 doden GELDGEBREK GIETEN Dat Amerikaanse voorbeeld is door achttien landen gevolgd en in 26 landen zijn dergelijke organisa ties in oprichting. Nederland neemt in die rij de zevende plaats in: drie jaar geleden kregen we hier de Nederlandse Hartstichting, opgericht op initiatief van prof. dr. H. A. Snellen, directeur van het instituut voor preventieve ge neeskunde in Leiden. Onder leiding van directeur Th. Smeulers, die onlangs plotseling overleed, is de stichting sindsdien van de grond gekomen en sinds de fusie, vorig jaar. met de Tho rax-stichting ook uitgebreid. Maar veel actie heeft zij tot nu toe niet kunnen ondernemen. Voor namelijk door geldgebrek. Want over subsidie beschikt men nauwe lijks. Dick Ringlever PROCENT Maar toch: reden voor ongerust heid is er. Als hart- en vaatziek ten 47 procent uitmaken van het totale sterftecijfer in Nederland, dan is het niet onverantwoord te wijzen op de noodzaak van massa le strijd tegen deze stille ziekte. Een welvaartsziekte. Daar zijn medici het wel over eens. Want met de stijging van ons nationaal inkomen gaat de sterfte aan deze ziekten omhoog: van 1950 tot 1965 relatief met zes procent! wie totale vergelijkende cij fers beschouwt, ziet dat hart- en vaatziekten in Nederland de grootste volksvijand vormen. Méér nog dan aansprekende ziekten als kanker, reuma, astma, polio en tbc. „Dat we hier inderdaad met een welvaartsverschijnsel te maken hebben", zegt de heer Kierkels, blijkt ook uit het feit, dat Ameri ka het eerste land was, waar deze ziekten een stijging in het aantal slachtoffers te zien gaf. Later toon de het .Europese westen snel het zelfde beeld." Amerika was ook het eerste land, waar men de strijd fors aan pakte. Al sinds jaren bestaat daar DS SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD 1V2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v a. 9,75. In tegenstelling tot de tbc-bestrijding, die jaarlijks miljoe nen krijgt, moet de Hartstichting het doen met 25000 gulden. En dat is dan nog een aflopende steun. Volgend jaar krijgt zij maar 10.000 gulden en het jaar daarop niets meer. Men is dus straks volledig afhankelijk van particuliere giften om het zo hoog nodige research- werk, de voorlichting en de revali datie ter hand te kunnen nemen. Directeur Kierkels: „dat is een trieste zaak. Vooral als men weet, dat Nederland beschikt over de ..know how", dat men op we tenschappelijk gebied niet onder doet voor Amerika." „Wij hebben de brains, maar het ontbreekt ons aan geld om die te laten werken, om het research- werk te verrichten. Terwijl het toch gaat om een ziekte. De hartstichting zegt het telkens duidelijk: het is geen kwestie van slijtage, maar van een ziekte. Als het een slijtageverschijnsel was, zou het alleen voorkomen bij oude ren. En dat is niet waar. Ook in de leeftijdsgroep van 29 tot 45 jaar neemt bij mannen het aantal sterfgevallen aan deze ziekte hoe langer hoe meer toe! Een bevol kingsonderzoek, dat twee jaar gele den in Stolwijk is gehouden, toon de dat aan. Weliswaar is de uitslag daarvan nog niet helemaal bekend, maar nu al staat vast, dat de slachtoffers voor het grootste deel te vinden zijn in de meest produktieve groep: de 35- tot 50-jarigen. Zelfs moest een 22-jari- ge direct worden opgenomen omdat hij een hartinfarct had. De giften, die tot nu toe binnen kwamen, zijn incidentele. De enige actie, die werd gevoerd, was die van een landelijk ochtendblad, waarmee 4,5 ton bijeen werd ge bracht. Voor de rest waren de in komsten vrijwel nihil, want dona teurs zijn moeilijk te vinden. Pas de laatste tijd lijkt er iets op gang te komen, wat wijst op de belangstelling in bredere kring. Een Amsterdamse organist bood a! aan een week-end-non-stop te spelen om geld in te zamelen, een wasmiddelenfabrikant beloofde zijn schrijvende computer beschik baar te stellen en 40.000 brieven naar bepaalde groepen te sturen met een verzoek om een bijdrage, een Zwitserse farmaceutische on derneming verstrekte reclamestan daards, waarop de belangrijkste oorzaken van hart- en vaatziekten worden aangegeven: te veel roken, te veel zitten, te veel eten. En een Nederlands farmaceu tisch bedrijf stelde na twee jaar werken een huisartsenboekje sa men. waarin uniforme adviezen worden gegeven aan artsen voor de behandeling van patiënten. „Ook dat laatste is van groot be lang, aldus de heer Kierkels. want de meeste huisartsen weten er maar weinig van. Ze kunnen wel de diagnose stellen, maar komen daarna niet veel verder". door Socutera op de televisie worden belicht. Oók een po ging om de hartpatiënt meer in de belangstelling te plaat sen. En om de stichting een kans te geven straks meer aan de weg te komen dan tot ROCHESTER, New York Ida Presti, de wereldberoemde Franse gita- riste, is maandagavond plotseling over leden, kort voordat zij samen met haar al even vermaarde man, de gitarist Alexandre Lagoya, zou optreden in de staatsuniversiteit van Brockport. Zij was 42 jaar. Reeds op achtjarige leeftijd trad Ida Presti in het openbaar op. Twee jaar later gaf zij haar eerste gitaarrecital. Na haar huwelijk in 1950 concerteerde zij meestal samen met haar echtge noot. In hun repertoire werden de tra ditionele Spaanse composities steeds meer verdrongen door klassieke mu ziek. speciaal die van J.S. Bach. CAMPAGNE De stichting zelf heeft plannen voor een actie in de nabije toe komst. Dit zou een campagne over een reeks van jaren moeten wor den, met een „week voor het hart" als hoogtepunt. Het plan is (gratis) ontworpen door een Amsterdams reclamebureau en ligt nu bij het bestuur op tafel. Ook daarmee hoopt men het benodigde geld bij een te brengen. Of het lukt. is nog een vraag. „Hartpatiënten zijn nu eenmaal meestal geen meelijwekkende mensen. Men kan er niet mee naar voren komen als met andere ziek ten. Die spreken meestal veel meer aan. Toch is het de ernstigste kwaal van deze tijd." KLINIEKEN Steun voor de hartstichting: een urgente zaak. Want de cijfers wor den elk jaar hoger. Er moeten mid delen komen om de centra bij de universiteiten beter te equiperen voor revalidatie en research. Want dat is het doel: geen grootse hart- centra als bijvoorbeeld in Duitsland en België, maar klinie ken bij de universiteiten. Daar werk men nu ook, zij het in het klein, want de fondsen zijn niet toereikend. De strijd tegen de stille ziekte zal harder moeten wor den aangepakt. Vanavond zal het werkvan de stichting (Van een onzer verslaggevers) \7AN medische zijde deelde men ons naar aanleiding van het opnemen van prinses Beatrix in het Acade misch Ziekenhuis mede, dat een „chemische inleiding" op een beval ling vaak wordt toegepast. De dok ters gaan er doorgaans toe over, wanneer ongeveer veertien dagen na de uitgerekende geboortedatum er nog geen tekenen zijn die op een spoedige bevalling wijzen. Hoewel die datum niet officieel be kend is gemaakt, mag worden aan- I11 elk geval genomen dat deze medio april was. Toen prof. Plate dezer dagen sprak ovër „geboorte vermoedelijk deze week" was het voor medici al dui delijk dat hij overwoog tot een „che mische inleiding" over te gaan. De gang van zaken is, dat men de aan staande moeder in de vroege och tenduren van de dag periodiek in jecties begint toe te dienen, waar mee men bereiken wil dat de ge- boorte gaat beginnen. Is dat zo, dan 1 mag de baby binnen een dag worden verwacht. ..VERGADERING. ENIGE MIDDEL TOT COMMUN1QUAT1E (Van een 1 redacteuren) ROTTERDAM „I/c zie elke vergadering vandaag de dag als het enige middel voor communicatie tussen mensen die zich op eenzelfde gebied bewegen of wier gebieden gemeenschappelijke belangen hebben. Iedereen klaagt over gebrek aan tijd. Men zegt wel eens. dat men zelfs geen tijd meer heeft om te denken, laat staan om brieven te schrijven teneinde elkaar op de hoogte te brengen van nieuwe denk beelden of van noodzakelijke en soms ingrijpende veranderingen bestaande regelingen. Wat is een vergadering? In feite niets anders dan een bijeenkomst, waarop kennis wordt overgedragen" De opmerkingen zijn van de heer J. F. D. van Joolen, hoofd afdeling congreszaken van de ge meente Rotterdam, zetelend in De Doelen, en hij maakte haar naar aanleiding van de uitspraken, die mr. H. Luijk in een studie over doelmatig vergaderen (de derde pu blicatie van de stichting Het Orga nisatie Studiecentrum) heeft ge- Status Mr. Luijk komt in zijn studie onder meer tot de conclusie, dat het meedoen aan vergaderingen en conferenties een statussymbool is geworden. Want wie meevergadert wordt voor vol aangezien. En voorts heeft een onderzoek hem aangetoond, dat achteraf bezien veel vergaderingen als overbodig werden beschouwd, slecht en niet efficiënt waren ge leid, soms maar geringe belangstel ling van de aanwezigen hadden en kostbaar waren. Van Joolen: „Het slechte en wei nig efficiënte leiden van een verga dering moet even buiten beschou wing blijven. Daarvoor is de voor zitter verantwoordelijk en die kan daarin verbetering brengen. Wat anders is het gespannen houden van de aandacht op het onder werp. dat in behandeling is. J. F. D. van Joolen Kul Reageert de moeder in eerste instantie niet, dan stopt men doorgaans de kuur en wordt de procedure een dag later herhaald. In dat geval zou de geboorte pas in de loop van donder dag of wellicht zelfs vrijdag plaats hebben. Traditie Trompettist Margulis overleden (Van onze kunstredactie) SAINT PAUL Charlie Margulis. prinses Beatrix zoiets een van de grootste Amerikaanse trom- als een traditie voorl. wam ook lij- petfisten. is maandag in Little Falls. uhgereke'nde iSleS - dal met haar moeder ook al het ge- den- Hll «Peelde in de beroemdste or- val was. Dat het nog de dertigste april I kesten, zoals die van Tomy Dorsey, kan worden, op de verjaardag van Benny Goodman, Artie Shaw en Vin- koningin Juliana en de heer Van cent L Vollenhoven, moet zoals de ont-1 wikkeling nu is echter uitgesloten Met Paul Whjteman trad Margulis worden geacht. I op in de film „King of Jazz". Een vergaderruimte, moet goed jn geoutilleerd. Er moeten stoe len staan, waarin men niet ver moeid raakt. De sprekers moeten tot in alle hoeken duidelijk te verstaan zijn en er moet appara- ik meen, aai er een relatie tuur zijn om zonodig het gesproke- bestaat tussen de vergadering en ne te verduidelijken, de ruimte waarin vergaderd Bij de bouw van vergaderruim- wordt Om een voorbeeld te noe- ten en congreszalen heeft men men: de stoel waarop men zit daar in alle grote steden van de speelt een rol. Wie eens een paar wereld rekening mee gehouden, uur heeft vergaderd op een onge- Dit is ook gebeurd bij de bouw makkelijke houten stoel, weet zich van De Doelen, waarvoor in het dat maanden later nog precies te buitenland grote waardering herinneren. bestaat. Nodig In onze tijd kan men niet zijn nodig. In kleine kring en in meer zonder vergaderingen, ze grote kring. In grote kring ook, omdat men dan weer eens mensen ontmoet met wie men in het dagelijkse leven zelden persoonlijk kontakt heeft maar met wie dat persoonlijke kon- takt toch van waarde is. Wat de kosten betreft verga deren kan duur zijn. Het valt precies te berekenen hoeveel. De kosten zijn meetbaar. Niet meet baar achter is het resultaat van een vergadering of een congres, althans niet direkt. Maar daar gaat het toch uiteindelijk om om dat resultaat...." En daartegen richtten zich de ernsti- Jge bezwaren van de Eerste-Kamerle den. De socialistische senator prof. I Troostwijk beet het spits af met een zeer kritisch betoog. Hij had uitgere kend. dat het ontbreken van de cumu latiebeperking kan leiden tot pensi- I oenen van 70.000 tot bijna 90.000 I per jaar voor een oud-minister als de betrokkene voor of na zijn dienstjaren als ambtenaar, Kamerlid e.d., acht jaar minister is geweest. „Zo'n hoge, levenslange en boven dien nog welvaartsvaste uitkering uit de overheidskas achten wij onverant woord, in strijd met de goede politieke zeden en bepaald onlogisch", meende prof. Troostwijk. Ter illustratie paste hij zijn berekening toe op..„ minister Beernink zelf. Die is 35 jaar (gemeen- te)ambtenaar geweest en 21 jaar Tweede-Kamerlid. Als hij 8 jaar mi nister blijft, zou zijn totale pensioen ƒ70.570 per jaar bedragen, waarbij dan nog de welvaartsvastheid, de AOW en de extra-toelage die mr. Beer nink als fractieleider heeft genoten, buiten beschouwing blijven. Als ie- mand z'n loopbaan eindigt als burge- meester van een grote gemeente en er behalve 35 ambtelijke dienstjaren 8 mi nisteriële jaren op heeft zitten, krijgt j hij zelfs ruim ƒ88.000 pensioen per jaar. Dat is te gek. „De minister moet het wetsontwerp j Inog maar eens bekijken en schorsing van de beraadslagingen vragen. Doet I hij dat niet, dan zullen wij tegenstem- -m 9 I men", liet prof. Troostwijk weten en f/\nn 1T1 I AllT* in dezelfde geest spraken de heren 1 AJ.JL X Ultl Teijssen (kath.v.). Van de Vliet (lib.),] Van Eeten (a.r.), Bührmann (c.h.) enAMSTERDAM Het conflict tussen i Van Pelt (pac. soc.). de KNWU en de extra-sportieve groepe- verwerping aankomen. In de schriftelijke stukken had hy wel iswaar gesteld, dat de door prof. Troostwijk genoemde exorbitant ho ge pensioenen zich in de praktijk niet of nauwelijks zullen voordoen, maar de principiële kritiek van de Senaat woog hem niettemin zwaar. „Ik loop", aldus de minister, „lang genoeg mee in de politiek om te beseffen dat het voorstel hier geen kans maakt. Juist vanwege de vruchtbare samenwerking met dit deel van de volksvertegen woordiging, waarop ik hoge prijs stel, ben ik bereid het voorstel opnieuw in beraad te nemen en zal daarbij de op merkingen in deze Kamer zwaar laten wegen". Prof. Troostwijk zegde de minister dank voor deze beslissing. DEN HAAG De regering zal zeer binnenkort met een programma voor de economische ontwikkeling van Twent« komen. Dat is gisteren wel duidelijk ge worden in een gesprek dat enkele leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland en Overijssel met minister De Block (economische zaken) hebben gehad over de werkgelegenheid in Twente en de Achterhoek. Volgens dr. Meulink beginnen de tot nu toe genomen maatregelen al effect te sor teren. De vraag naar arbeidskrachten is toegenomen en de trek van buitenlandse arbeiders van wie er 5.000 in Over ijssel zijn naar het westen begint op gang te komen. Men wil nu proberen de verplaatsing van buitenlandse arbeiders naar het westen te bevorderen en hun {ilaatsen te laten innemen door Neder- anders die werkloos worden. Minister Beernink liet het niet op Franse film is kwetsend (Van onze kunstredactie) MILAAN Volgens de Milanese openbare aanklager is de film „Le plaisir et l'Amour" van de Franse re gisseur Roger Vadim „zeer kwetsend voor het schaamtegevoel van de gemid delde en normale mens". Hij heeft Vadim, de spelers onder wie Vadims vrouw Jan Fonda en achttien functionarissen van de film maatschappij in staat van beschuldi ging gesteld. Dit geldt ook voor de in 1931 overleden Oostenrijkse schrijver Arthur Schnitzler. op wiens toneelspel „Reigen" het filmscenario is ge- Ibaseerd. 1 De omstreden film is indertijd door de Italiaanse filmkeuring vrijgegeven voor vertoning aan personen boven de achttien jaar. In december 1965 nam de procureur-generaal van Verona de rolprent in beslag. ring Televizier-Batavus is ten einde. Zoals bekend wilde Televizier aanvankelijk zijn renners niet voor een nationale ploeg in de Tour de France onder leiding van Wout Wagtmans afstaan. Enkele weken geleden werd dit nog eens door de di- j rectie van het Leidense sportfonds Tele vizier onderstreept. Maar nu is door de bemiddeling van de Amsterdamse sportarts J. C. Tetzner in het belang van de wielersport een ver zoening tot stand gekomen. Wout Wagt mans blijft ploegleider in de Tour de France, maar de KNWU zal de ploeg bovendien doen vergezellen door een door haar aan te wijzen waarnemer, die tijdens de koers niet in de bevoegdheden van Wagtmans zal mogen treden. Maar na de wedstrijd zal deze waarnemer Wagtmans op eventueel gemaakte fouten kunnen De KNWU heeft voor de Tour de France-ploeg de volgende renners ge selecteerd: Jan Janssen (Pelforth), Eddy Beugels (Mercier), Arie den Hartog (BIC», Jan Hugens en Cees Lute (beiden Smith-Romeo). Wim Schepers (Caballe- ro), Cees Haast. Huub Harings, Karstens, Henk Nijdam, Jos van der Vleuten. Bart Zoet en Huub Zilverberg (allen Televi zier-Batavus) en Karei Leyten, Harm Ottenbros. Jo de Roo en Jan Tummers (allen Willem 2-Gazelle). Kaniers in paleis Soestdijk gereed (Vervolg van pagina 1) Irend doorbrachten installeerden techni ci van de televisie hun camera's. Met de mogelijkheid, dat de Oram In de kantine ,a| de RVD nam<.ns de 2tStaWOaf rekS r«*r[n* b" SfhaTdenv ,ln dl Nr'a^ 1 elcvuie kijkrnd Nederland kan va» vlakbij het a.ekenhms had de RVD dit hinten,.* ogenblik naar alle weken geleden al twee legertenten waarschijnlijkheid t„ de rechtstreekse telefoon- „|,„ndin, getuige aijn. volgens de ir «rarpn Hyp ongeveer tien minuten, nadat mr. Van Schelle vanuit het ziekenhuis de voorlichtingsdienst op de hoogte heeft gesteld. Technici van de PTT werkten met ,j!rins ,Claus ""vulde gistermorgen man en macht om de verbindingen tot l1" tatieve verplichtm- stand te brengen. Anderhalf uur liter P™ b,J. d' van de koning en kon'nain van Nena! nn Hp Inrh+Haeie laten oprichten, toestellen en telex-apparatuur waren geplaatst. PTT Telefonistes en telexistes, die in Lage Vuursche een soort betaalde vakantie hadden gehad, kregen van het ene ogenblik op het andere hun handen t met haar honden in de bossen rondom Drakensteyn. Haar man kwam omstreeks één uur op Drakensteyn te rug. 's Middags zaten zij in de warme voorjaarszon op het terras. IRENE Naar wij vernemen, zullen prinses Irene en haar man. prins Carel Hugo, spoedig na de geboorte naar oits land reizen. Hun logeerkamers in palels Soestdijk waren gisteren al in orde ge- braeht. Het RVD-hoofdkwartier verhuisde naar een kamertje in het gebouw van het Utrechtse gemeentelijke energie- en vervoersbedrijf, dat dichtbij het zie kenhuis hgu Tussen dit vertrek en het ziekenhuis ligt de „hot line", waar- 1 langs het nieuws van de geboorte, waarop heel Nederiand nu al weken- 1 iar.g in spanning wacht, bekend wordt u gemaakt. Ambtenaren in Oudewater waar- De laitine van hetzelfde gebouw schuwden de pers in Lage Vuursche werd mt perscentrum gepromoveerd, gistermorgen al. dat de geboorte Het van huw geroepen personeel zorg-nog slechts een kwestie van uren en kon zijn. Zij stuurden een telegram, dat de volgende inhoud had: „Weest op uw hoede. Ooievaar gearriveerd Terwijl tientallen journalisten en fo- op het nest stadhuis. Maakt zich ge- tografen de nacht kaartend of sluime- reed af te vliegen naar Drakensteyn". de brood-es.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11