Dr. M. W. Holtrop: Een wijs en geleerd man •ok Rijk schuldig aan spanningen Bijval voor winkelsluit op zaterdagmiddag de praktijk r^el numerus clausus Hz Geen contra revolutie in Rood-China ADOPTIE EUROPEES GEREGELD Houding dr. Berghuis was niet gelukkig" Komarof tijdens vlucht reeds moeilijkheden Stroom van geschenken voor prinses Aarcle: Ring met diamant National Theatre mag spel van Hochhuth niet opvoeren DINSDAG JSAPRILWCT Prof. Diepenhorst: (Van t onderwijsredac(ie) IEN HAAG „Ik geloof dat wat numerus clausus betreft binnenkort wrange vruchten openbaar zullen ■den. Want ik kan mij nauwelijks irstellcn dat de hoogleraren niet op de of ondere wijze in de faculteiten ze- e besnoeiingen, zij het dan al door de tamina of de examina te verscherpen, len aanbrengen. Er is nu eenmaal op ogenblik onvoldoende plaatsruimte, numerus clausus als zodanig, als tjjde- verschjjnsel en de noodzaak daartoe t zich allerwegen voor." )at zegt prof. mr. I. A. Diepenhorst, 1-minister van onderwijs en weten- appen in een interview in het blad 'eg van Onderwijs en Wetenschappen. het algemeen gelooft prol Diepen- it dat het wetenschappelijk onderwijs Nederland nog al te grote fricties zal 1 vertonen. matige schatting is dat er in 1980 ,000 studenten zullen zijn, de forse atting is voor dat jaar 150.000 studen- Er is juist een gissing gemaakt over zich in het jaar 2000 zal voordoen, m zich aan de matige kant dan i aantallen van 300.000 tot 350.000 te wachten. Daarom is heroriëntering Ir. Stork (88) overleden HENGELO In de ouderdom van i jaar is te Hengelo overleden ir. C. I Stork, oud-directeur van de Kon. pchine Fabriek Gebrs. Stork en Co. heer Stork was kamerheer in bui tgewone dienst van de Koningin en |6rd in 1956 benoemd tot Ridder in de lerlandse Leeuw. Hij is jarenlang een bekend figuur I het Nederlandse bedrijfsleven ge- eest. Van 1924 tot 1947 had hij de gelijkse leiding van het door zijn jootvader gestichte Hengelose bedrijf. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Doctor Marius Wilhelm Holtrop treedt op 1 mei af als president van de Nederlandsche Bank. Deze wijze en geleerde man, zoals Lloyds Bank Review hem eens heeft geprezen, internationaal erkend als een groot monetair expert, hoopt op 2 november de pensioen gerechtigde leeftijd te hereiken, zodat dan ook voor hem de tijd van heen gaan uit het aktieve leven is aangebroken. f)RIE ambtsperioden elk van ze ven Jaar heeft hij zijn hoge func tie vervuld. Nu gaat een ander zijn zetel in het oude gebouw aan de Amsterdamse Turfmarkt innemen, een voor wiens kunde hij de grootste bewondering heeft: prof. dr. J. Zijlstra, die op zijn beurt zijn voorgan ger altijd het predikaat „knap eco noom" heeft gegeven. Holtrop beëindigt op 1 mei een le vensperiode, die zich heeft gekenmerkt door een grote activiteit op velerlei bied. Want naast de hoogste functie bij ïze centrale bankinstelling, bekleedde hij tal van nevenfuncties, die hem in contact brachten met uiteenlopende kringen van het maatschappelijk le ven: voorzitter van de centrale commis sie voor de statiestiek, kroonlid van de SER, lid van de raad voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek, lid van de Koninklijke Nederlandse academie van Wetenschappen, bestuurslid van de centrale organisatie voor het toege past natuurwetenschappelijk onder zoek, enz. T)E WAARDERING voor zijn veel- omvattend werk is niet uitgeble ven. In 1949 werd hij Ridder in de orde van Oranje Nassau, in 1954 com mandeur en in 1962 Grootofficier in m*4 E Loonkosten stegen 10procent (Vervolg van pagina 1) Tegenover een stijging van het natio- ale inkomen met nog geen vier procent, ond een toeneming van de nationale estedingen met 5% procent. De stijging in de loonkosten wordt geschat op ÏOV- •ocent bij een stijging van de arbeids- roduktiviteit van 4 procent. De looninflatie is een internationaal erbreid verschijnsel, aldus het jaarver- lag. Er was sprake van een voortgaande estedingsinflatie, terwijl de begeleiden- e monetaire inflatie vooral in de over- eidssector voorkwam, en wel tot een «drag van 1.360 miljoen in 1966 tegen 500 miljoen in het voorafgaande jaar. Bedrijfssluiting Voor het bereiken van het herstel vor en de overheidsfinanciën een belang- Ike factor. De spectaculaire sluiting van n aantal bedrijven geeft terecht aan- eiding tot ongerustheid. Zy manen te ens tot de grootste voorzichtigheid wat letreft de verdere verhoging van het ostenpeii. Het is de vraag of er steeds winst kan worden gemaakt als jaar ip jaar de lonen sneller stijgen dan de rbeidsproduktiviteit. Ook in 1966 gingen de prijzen verder imhoog. De kosten van levensonderhoud ijn in ons land meer gestegen dan in en aantal andere Europese landen. De irijsstijging bleef in Nederland na 1958 anvankelijk achter bij die in de overige rijf EEG-Ianden, maar in 1963 kwam lierin een keer. Investeringen De aanhoudende economische expansie, die gepaard ging met hogere prijzen, liet in 1966 opnieuw een sterke toeneming van het nationaal inkomen zien. De gingen met dertien procent lomhoog. De investeringen van de over heid afzonderlijk namen toe met vijf pro cent tegen 2 Vt procent in 1965. Verbeterde de handelsbalans in 1965, vorig jaar ging zü achteruit. Ook was het tekort op de betalingsbalans veel te groot, meent dr. Holtrop. In het algemeen bleven de Nederlandse exportprijzen achter bij die van andere landen. Hierin moet een aanduiding wor den gezien, dat voor het Nederlandse Tenslotte merkt dr. Holtrop op, dat an de rijksfinanciën een sterk expan- Jeve invloed is uitgegaan, die in niet geringe mate heeft bijgedragen tot de vergroting van de conjuncturele span ningen In twee jaar tijd kwam het van situatie van evenwicht tot een tekort 2,7 procent van het nationale in komen. Het ongunstige financierings resultaat van het Rijk in 1956 werd daar mee voor het eerst overtroffen. Zoals bekend treedt dr. Holtrop op 1 mei af als president van de Neder landsche Bank. Hij heeft deze functie dan precies 21 jaar vervuld. Hij zal wor den opgevolgd door prof. dr. J. Zijlstra, oud-premier en oud-minister van fian- "ën en economische zaken. Het laatste verslag van dr. Holtrop telt niet minder dan 227 pagina's, 71 ta bellen, 23 grafieken en 22 bijlagen. Prof. dr. Zürcher AMSTERDAM Volgens prof. dr. E. Zürcher, hoogleraar in de geschiede- van Oost-Azië aan de Rijksuni versiteit van Leiden, is de Chinese gering tamelijk stabiel en is van contrarevolutie nauwelijks sprake. Hij zei dit gistermiddag tijdens lunchbijeenkomst van de leden var Nederlandse maatschappij van nijver heid en handel in Krasnapolsky in Amsterdam. Het feit dat het nieuws over de inci denten in China afkomstig is uit offi ciële Rood-Chinese bronnen en de mel dingen betreffende de omvang van de gewapende weerstanden tegen de rode revolutie met nadruk worden gegeven. Daaruit leidde prof Zürcher af dat deze zogenaamde anti-propaganda bedoeld is als middel om de revolutie te versterken. „Om zowel de eigen mensen als de andere landen te laten zien hoe sterk de revolutie is, is het immers noodzake lijk een denkbeeldige vijand te schep pen," aldus professor Zürcher. De Leidse hoogleraar was van me ning dat het conflict Rusland-China de eigenlijke oorzaak van de rode plosie van het vorig jaar was. bedrijfsleven als geheel genomen de handhaving van het marktaandeel slechts mogelijk was ten koste van de winst marges. Hierin ligt zeker een waarschu wing voor de beheersing van het kosten- Rijk die orde. Daarnaast werd hij grootoffi cier in de Kroonorde van België. Maar misschien was hij wel het meest getroffen toen de Nederlandse Economische Hoogeschool te Rotter dam hem in 1963 ter gelegenheid van haar gouden jubileum het ere-docto- raat verleende. Marius Wilhelm Holtrop is Amster dammer van geboorte, en zoon van het veel bewonderde acteursechtpaar Hol trop. Dat hij econoom is geworden is te danken aan het feit, dat hij zakte voor het toelatingsexamen hbs en daar om de openbare handelsschool ging be zoeken, die alleen de mogelijkheid opende voor een economische studie. Hij liet zich inschrijven aan de Uni versiteit van Amsterdam en hij behoor de tot de eerste groep studenten, die in 1922 de studie aan de nieuw-opge- richte economische faculteit begonnen. Drie jaar later legde hij het docto raal examen af en weer drie jaar later hij zette er haast achter promo veerde hij als eerste aan de Amster damse faculteit tot doctor in de econo mie op het proefschrift: De omloopsnel- beid van het geld. TN 1929 trad hy in dienst van de A Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. en de Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (MEKOG) te IJmui- den. Tien jaar later werd hij tot direc teur van het concern benoemd. En tot aan zijn benoeming tot president van de Nederlandsche Bank heeft hij die topfunctie bekleed. Uit zijn vele redervoeringen en geschriften valt te beluisteren hoe hij naar het hoge ambbt dat hij in 1946 aanvaardde, is toegegroeid. Bij zijn afscheid van Hoogovens zei hij: niet de Nederlandsche Bank die het laatste woord heeft over de waardevastheid van het Neder landse geld. Zij heeft vaak slechts een adviserende stem. D ealgemene econo mische politiek wordt tenslotte be paald door de regering. U kunt er echter van verzekerd zijn, dat niemand zozeer overtuigd is als ik van de noodzakelijkheid van een ge zond geldwezen en van het afwenden van het inflatiespook. Ik hoop bij de Nederlandsche Bank mijn werk in dezelfde feest te verrich ten als ik steeds getracht heb bij Hoog ovens te doen met als devies: Bien servir ei laisser dire (Dien goed en laat de mensen maar praten.). ^IJN redevoeringen en zijn toespraken en zijn vele publicaties in binnen- en buitenland trokken sterk de aandacht, en het is geen won der, dat hij in tal van internationale nevenfucties werd benoemd. Op 1 juli 1946 werd hij lid en in 1958 president van het bestuur van de Bank voor internationale betalingen te Bazel, in 1952 governor van het Inter nationale Monetaire Fonds te Washing ton en in 1964 voorzitter van het co mité van presidenten der centrale ban- ?n van de lid-staten der EEG. In 1963 verscheen van zijn hand een rapport, getiteld: Monetary policy in an open economy, its objectives, instru ments, limitations and dilemma's. "MAAR aanleiding van dit rapport schreef het Duitse tijdschrift Fi- nanzarchiv: „De schrijver behoort tot de meest prominente monetaire deskun digen ter wereld. Na de tweede wereld oorlog heeft hij op een hoge post de ontwikkeling der monetaire vraagstuk ken meebeleefd en daaraan gestalte gegeven. Geldpolitiek is, volgens Holtrop, de kunst het geldwezen zo te hanteren, dat het de stabiliteit van het bedrijfsle ven niet verstoort. Het uiteindelijke doel van elke geldpolitiek moet zijn de economie te behoeden voor de storin gen, die altijd kunnen optreden". Woensdag 26 april neemt dr. Holtrop afscheid tijdens een re ceptie die van half vier tot half zes in het Amsterdamse Amstel- hotel wordt gehouden. Een receptie van twee uur, toch vermoedelijk nog te kort om al len die daaraan behoefte gevoelen, in de gelegenheid te stellen met een handdruk afscheid van hem te nemen. STRAATSBURG Negen van de achttien landen van de raad van Euro pa (Denemarken, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Luxemburg, Malta,! Noorwegen, Zweden en Engeland) hebben gisteren in Straatsburg een Eu ropese conventie voor de adoptie van I kinderen getekend. De twee voornaamste in de conven tie vastgelegde gedachten zijn dat het welzijn van de geadopteerde kinderen verzekerd moet zijn en dat geadopteer de kinderen dezelfde status hebben als uit het huwelijk voortgekomen kinde ren. Om kinderen te adopteren zal men niet jonger dan 21 en niet ou<^er dan 35 jaar mogen zijn. Ook is bepaald dat een moeder haar kind niet zal mogen laten adopteren dan nadat er zes we ken sinds de geboorte verstreken zijn. Drie maanden cel voor automobilist BREDA Drie maanden gevangenis straf en drie jaar intrekking van het rijbewijs heeft de Bredase rechtbank gisteren, conform de eis, opgelegd aan de 31-jarige J. W. uit Gilze die op 18 september vorig jaar onder Gilze een auto-ongeluk veroorzaakte. Daarbij kwamen vier personen om het leven en werd er een ernstig gewond. De man reed te snel door een bocht naar links en verloor toen de macht over zijn stuur en reed tegen een boom met vijf passagiers in zijn auto. Zelf werd hij licht gewond. OOK KAMERCENTRALE LEIDEN MEENT: (Van een onzer verslaggevers) ■■HEL Bond van Chr. Slagerspatroons (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Ook de leden van de Bond van Christelijke Sla gerspatroons gaan akkoord met winkelsluiting op zaterdagmiddag en maandagmorgen. De ledenver gadering van de bond sprak zich gisteren hierover positief uit. Vo rige week kwam een dergelijk ge luid reeds uit de kring van de Bond van Chr. Bakkerspatroons en de Bond van Chr. Sigarenwinkeliers. De voorzitter van de slagershond, de heer H. de Mooij, voegde hier gisteren aan toe, dat de mid denstandsbonden bij de Chr. Mid denstandsbond het tot nog toe hele maal eens zijn met het voorstel van de vakcentralen op dit punt. De mid denstand verbindt er echter een be langrijke voorwaarde aan, namelijk dat de regeling van de winkelslui ting wordt gekoppeld aan de win kelsluitingswet en de regeling dus gaat gelden voor alle detailhandelsza ken. De heer De Mooij geloofde, dat een dergelijke beslissing in het belang van het voortbestaan van de middenstands- bedrijven is. De zaterdagmiddagslui- tin? zal het vak aantrekkelijker ma ken voor bedrijfsopvolging en voor werknemers die in de detailhandel wil len gaan werken. Op het ogenblik zijn over het gehele land nog wel 1000 werknemers in het slagersbedrijf te plaatsen. De overheid zou hier de werkgelegenheid kunnen bevorderen door omscholingscursussen voor het slagersvak te subsidiëren. Op het ogenblik werkt een derde van de werknemers r. het midden- en kleinbe drijf. Voor de toekomst verwachtte de heer De Mooij nog eerder een toene ming van het aantal dan een daling. Het midden- en kleinbedrijf blijft bij zonder arbeidsintensief, terwijl de in dustriële bedrijven tengevolge van me chanisering en automatisering steeds meer personeel afstoten. Gekoeld gehakt sociale zaken en volksgezondheid de verkoop van gehakt alleen toe te staan bij een gekoelde temperatuur van 4 graden of lager. Dit betekent volgens de heer De Mooij het opber gen van gehakt in koelkasten waar door de verkoop aanzienlijk zal dalen. Een moeilijkheid is ook. dat koelappa- raten moeilijk te krijgen zijn. Overdreven De zaak van het inspuiten van mest- kalveren met hormoonpreparaten acht de heer De Mooij een opgeblazen ge val. Per ons kalfsvlees krijgt men hoogstens 1/800 procent van de injec- vaarmee het beest is ingespoten, binnen. Dit is in de verste verte niet schadelijk. Ook het mond- en klauwzeer de hij een overdreven kwestie. De Ne derlandse economie dreigt stuk te gaan aan een perfectionisme. Heerst bij ons mond- en klauwzeer dan wor den de markten gesloten, maar de smokkel over de grenzen naar België bijv. gaat rustig door. Vanuit België hoort men eohter nooit over het uitbre ken van deze ziekte onder het vee. België, West-Duitsland en Frankrijk gebruiken volop entstof voor hormoon injecties, maar men hoort er nooit iets over. Wordt het van deze landen uit in Nederland ingevoerd dan is in Neder land de volksgezondheid in ernstig ge vaar. Meer reclame Al deze dingen gezamenlijk zag hij als een groteske antivlees reclame in Nederland. Nederland verbruikt bin nen de EEG per hoofd van de bevol king bijna het minste vlees. De 7 a 8 ton die per jaar aan propa ganda wordt uitgegeven zal verdub beld moeten worden. Ook t.v.-reclame achtte hij onmisbaar in de toekomst. Samenwerking De heer De Mooij verklaarde zich voorstander van samenwerking, maar dit mag niet leiden tot opheffing de christelijke organisatie. Het verzoek van de algemene slagershond om t< komen tot één secretariaat, één appa raat voor contributie-inning en beper king van de propaganda tot alleen Sterk richtte de heer De Mooij zich niet-leden van de drie slagersbonden tegen de plannen van de minister van I wees hij daarom van de hand. BOSKOOP „De wijze, waarop de divergentie in de partij naar voren is gekomen, is allerminst gelukkig". Zo luidde een belang rijke conclusie gisteravond van een ledenvergadering van de Anti- Revolutionaire Kamercentrale Leiden over de veelbesproken uit latingen van dr. W. P. Berghuis, voorzitter van deARP. Naast het verwijt van een gebrek aan tcat stond evenwel ook de waardering voor de persoon van dr. Berghuis op de voorgrond. Ds. A. J. Kret, die de vergadering uiterst bekwaam leidde, trok uit de vele meningen van vertegenwoordigers van kiesverenigingen de volgende con clusie: „Het is begonnen om de man en diens integriteit. Het betreft hiet een organisatorische kwestie. De statu ten zouden op dit punt meer duidelijk heid moeten verschaffen." Het bestuur van de Kamercentrale meende een eigenmachtig optreden van de partijvoorzitter te hebben ge constateerd, omdat deze kennelijk de mening was toegedaan, dat hij niet al leen organisatorisch, maar ook politiek voorzitter is. Over deze vraag mochten de aanwezigen zich gisteravond restaurant Florida uitspreken. VERWARRING Voorzitter ds. Kret meende, dat er behoefte bestond aan een „gedachten- wisseling. Het bestuur stelt zich op het standpunt dat tegenstrijdigheden aan het licht zijn getreden, die verwarring stichten en waaruit grote moeilijkhe den voor partij en Kamerfractie kun nen voortvloeien." Dat laatste had betrekking op het perscommuniqué van het centraal co mité, dat vrijwel gelijkluidend was met dat van het moderamen en waar uit geen duidelijk standpunt bleek. Ds. Kret, zelf lid van het centraal comité, verklaarde: „het communiqué van het centraal comité mocht niet afwijken van dat van het moderamen." De mogelijkheid van het wijzigen van de statuten zou mogelijk een oplos sing zijn, zo bleek uit de levendige discussies tijdens de vergadering. Gesteld werd, dat „deze zaak niet zon der meer op de rug van Berghuis moet worden uitgevochten." Uit de lange rij sprekers vroeg de heer Brink (Schoonhoven) zich af: „Hoe kunnen we dr. Berghuis duidelijk maken, dat hij fout heeft gehandeld? Andere stemmen waarschuwden ech ter voor emotionele reacties („daar winnen we niets mee") en voor grot» beroering, die zou ontstaan bij een dui delijke afkeuring. Ook voorzitter Kret stelde: „Het is niet de bedoeling, een organisatorische hetze tegen dr. Berg huis te ontketenen. Dat heeft hij niet verdiend." De laatste meningen werden met een ovationeel applaus geho noreerd. Van de ruim 300 aanwe zigen brachten enkele jongeren aanwezigen de handen evenwel niet op elkaar. De leden die ten slotte toch een duidelijker stelling- name wensten, kwamen niet meer aan bod. „Nee, 't is nu wel genoeg geweest." vele hoogtepunten heejt van dr. Holtrop; zo ook de jubileum viering van de bankwaarbij ook HM. de Koningin aanwezig was. Staking om ontslag directeur (Vervolg van pagina 1) Gisteravond heeft een comité van drie personeelsleden In een kort onderhoud met het bestuur van de raad van com missarissen zyn eisen op tafel gelegd. De commissarissen lieten het comité weten dat „het niet zo maar eisen kan stellen" De president-commissaris van het be drijf, NKV-voorzitter Mertens, kreeg een brief van het comité, waarin wordt ge zegd dat het onbegrijpelijk is dat de heer Roovers ontslag heeft gekregen. „Wij zullen ons standpunt niet wijzigen, tenzij de heer Roovers met de onder nemingsraad de gelegenheid krijgt zijn beleid te motiveren". Zij eisten van de heer Mertens onmiddellijk antwoord. Pijler 1 de comité-leden i heeft de drukkerij al in 1963 met finan ciële moeilijkheden te kampen gehad. De heer Roovers is toen eerst als adjunct directeur en later als directeur werk zaam geweest. Reeds een maand geleden heeft de directie de ondernemingsraad en het per soneel van het ontslag op de hoogte ge steld. De afgelopen weken ls van vele kanten geprobeerd dit ontslag ongedaan te maken. Vorige week heeft het personeel al een felle brief naar de heer Mertens ge schreven. Hij wordt daarin beschuldigd van demagogie en chantage. Het perso neel vindt het „vals en onrechtmatig om de mensen van de diepdruk al bij voor baat te beschuldigen, dat zij verantwoor delijk zijn voor het in elkaar sttorten van Lumax indien zij zouden vertrek- PSP wil bundeling linkse krachten UTRECHT De PSP ziet het als haar taak de mogelijkheden te onder zoeken en te bevorderen voor een eensgezind optreden van alle werkelijk linkse krachten in ons land. Dit staat in een communiqué dat de PSP heeft uitgegeven na de algemene vergadering, die in Utrecht is gehou den. De PSP is bereid tot samenwer king in de praktische politiek op be paalde punten met allen die hiervoor openstaan. (Zoals gemeld pleitte drs. Den Uyl vorige week in de Tweede Kamer voor de vorming van een „links front"). NEW YORK Twee Russen, die naar men aanneemt naar de Verenigde Staten waren gekomen omnieuwe contacten te leggen voor de Russische spionagedienst, zijn gisteravond op een toestel naar Parijs gezet. De mannen waren overal door ver tegenwoordigers van de Amerikaanse federale politie gevolgd, aldus het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. (Vervolg van pagina 1) Posthuum is Komarof onderscheiden met de titel van held van de Sowjetu- nie met gouden ster, de hoogste on derscheiding van het land. In zijn woonplaats zal een buste voor hem worden opgericht. Komarof laat een vrouw en twee kinderen, een jongen van vijftien en een meisje van negen jaar, achter. President Johnson, op het ogenblik in Bonn voor de uitvaart van de West- duitse oud-bondskanselier dr. K. Ade nauer, heeft de Russische president Podgorny gisteren telegrafisch zijn leedwezen betuigd. „Evenals de drie Amerikaanse astronauten, die in januari bij een brand in hun Apollo-cabine op de lan ceerbasis Kaap Kennedy het leven ver loren, is Komarof gestorven voor de wetenschap en in de ge-^st van het. avontuur, die de mens eeuwig bezielt," aldus Johnson. Kameraad" Ook andere landen o.a. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Engeland stuurden telegrammen van mede'e- ven. De 47 Amerikaanse astronauten lieten vanuit het ruimtevaartcen trum in Houston de Moskouse acade mie van wetenschappen telcgraf'sch weten „diep bedroefd" te zijn over de dood van „kameraad" Komarof. De directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA), James Webb, drong in zijn telegram van rouw aan op samenwer king op het gebied van de ruimtevaart tussen Amerika en Rusland. Een andere NASA-functionaris, dr. Charles Shelton, concludeerde uit de prompte bekendmaking van het onge luk dat de hardnekkige geruchten als zou de Sowjetunie de laatste jaren al een aantal ruimtevaarders hebben loren, ongeloofwaardig zijn. Volgens ruimtevaartdeskundigen in Washington zou Komarof de gehele vlucht al met moeilijkheden hebben ge kampt. Zij sloten het niet uit dat hij verscheidene malen heeft getracht naar de aarde terug te keren. Andere deskundigen waren van mening dat al les goed was gegaan tot het verwachte rendez-vous in de ruimte. Wladimir Komarof was de eerste Rus, die voor de tweede maal een ruimtevlucht maakte. Anderhalf jaar voor zijn eerste vlucht in oktober 1965 was hij wegens een onregelmatige hartslag bijna aan de kant gezet. Dok toren schreven hem een half jaar rust voor. Zijn chefs wilden hem daarop afkeuren. Gagarin zei later: „Hij wist hun te bewijzen dat hij kerngezond was en dat hij recht had op een plaats in de ruimtecabine." (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Uit alle delen van het land, maar vooral uit de grote steden, ontvangt prinses Beatrix honderden brie ven en geschenken. Onder de briefschrijvers en gevers zijn op merkelijk veel jongelui in de leeftijd van tien tot twintig jaar. maar ook talrijke oudere mensen. Vrouwenverenigingen en inwoners van bejaardentehui zen hebben eveneens tal van ca deaus naar Drakensteyn gestuurd. Vele geschenken zijn door de gevers zelf vervaardigd. Onder de cadeaus bevinden zich geborduurde babyprenten boeken, wandlappen, meetlap- pen, speelgoed, jasjes, sokjes, slabbetjes, muiltjes, baby-uitzet ten, kinderbijbels en kinderboe ken. Personeelsleden van een kin derwagenfabriek boden een wa gen aan, die zij niet elkaar had den vervaardigd. Een veertienja rige jongen stuurde een zilveren beker en een zilveren servetring, die door zijn vader zilversmid van beroep waren ontworpen. De Prinses leest alle harte lijke, soms zeer roerende brie ven. De .meeste geschenken heeft zij al gezien. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. PASADENA In de koude scha duw van een eclips heeft de Surveyor 3 gisteren zijn camera's op de aarde gericht en foto's overgezonden, waarop de aarde lijkt op een gouden ring met diamant. Het was de eerste eclips-foto, die door een Amerikaans ruimteschip vanaf de maan is gemaakt. De deskundigen kunnen nog niet ver klaren waarom de dunne lichtcirkel, gevormd door de aardbol, op een be paalde plaats feller schittert dan op andere, zodat het geheel op een ring met een diamant lijkt Op foto's van eclipsen, die vanaf de aarde genomen zijn, heeft men hetzelfde verschijnsel waargenomen. Surveyor 3 heeft zijn camera's ook gericht op de planeet Venus en op en kele sterren. „CHURCHILL BELASTERD" (Van onze kunstredactie) LONDEN „De soldaten", een to neelspel van de Duitse schrijver Rolf Hochhuth, is maandag door de zake lijke leiding van Engelands „National Theatre" voor opvoering ongeschikt verklaard, omdat daarin o.m. „Chur chill op grove wijze wordt belasterd". Volgens de auteur van het al even zeer geruchtmakende stuk „De plaatsbekleder" (over de houding van paus Pius XII tegenover de Joden) is „De Soldaten" in feite een heftig pro test tegen het opzettelijk doden van burgers in een moderne oorlog, zoals dat bij de verwoesting van Dresden het geval was. De beslissing heeft dezelfde dag nog geleid tot een openlijke breuk met de artistiek leider van het „National Thea tre", de vermaarde regisseur Sir Lau rence Olivier. Het was al enige maanden bekend, dat Olivier het stuk wilde brengen, maar dat hij verzet ontmoette van een door de regering benoemde raad. Maandagavond vergaderde deze raad onder leiding van lord Chandos, een In een verklaring werd onder meer gezegd: „Enkele personen, in het bij zonder Sir Winston Churchül en lord Cherwell (de wetenschappelijke ad viseur) worden zeer boosaardig voor gesteld. De raad is daarom unaniem van mening dat het stuk niet geschikt is om in het „National Theatre" op t voeren". „Een ongelukkige beslissing", was Oliviers commentaar. De regisseur had gehoopt meer tijd te krijgen om met de schryver te werken aan een nieuwe versie, waarin ook met be trekking tot de uitbeelding van Churchill een ander evenwicht zou zyn bereikt. Kenneth Tyan, de dramaturg van het gezelschap, sprak van een rampzali ge tegenslag, waardoor Olivier in een ondragelijke positie is gebracht Hij zei: „Ik had gehoopt dat bij ons natio nale theater de keuze van de stukken aan kunstenaar.; zou worden gelaten. Wij weten nu dat ze in handen ia van bureaucraten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9