Links komplot was lanleiding tot coup" ÖRAIFFEISENBANK 't zit in SAN0VITE Spoorlijn overbodig /y Konstantijn zou zitting kabinet willen leiden Uit de Haagse hof geplukt Amerikanen verloren 9 vliegtuigen Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne kapokmatras 7 DINSDAG 25 APRIL 1967 Rol van Griekse vorst is nog niet duidelijk Frederika betrokken bij staatsgreep ATHENE Een communis- isch komplot in Griekenlands yeede stad Saloniki zou de anleiding tot de militaire taatsgreep zijn geweest, die rijdag jongstleden in Athene laatsvond. Koning Konstantijn ou van het begin tot het einde p de hoogte zijn gehouden van tegenzetten, die bij het eger in de maak waren. Hij er ook zijn volledige fiat ian hebben gegeven. De 26-jarige vorst zou ten- lotte niet onder druk zijn gezet, Den hij de noodtoestand liet af- ondigen en verschillende arti- elen van de grondwet (de vrij- eid van meningsuiting bijvoor- eeld) buiten werking deed laatsen. Ook zou hij, zonder at er dwang op hem werd uit- eoefend, de leden van het nieu we kabinet hebben beëdigd, dat net behulp van het leger aan e macht is gekomen. woordvoerder van zijn nieuwe mili- lire bewind, Faramakis, wist dit isteravond allemaal bijzonder duide- jk te stellen. Overtuigen deed hij chter niet. Het debuut, dat hij tegen- ver de internationale pers maakte, fas zeker niet slecht, maar er zijn het Griekenland van vandaag nog veel dingen, die opzettelijk verbor- i worden gehouden, dat men offi- iële onthullingen over de toedraoht n de coup nog altijd niet van aper- leugens kan onderscheiden, linkskomplot dus, aldus Farama- is, die de honderden publiciteitsver- genwoordigers, die uit alle delen an de wereld naar Athene zijn ge- omen, nadrukkelijk vertelde geen iersconferentie te houden, doch lechts via antwoorden op vragen pening van zaken wilde geven. afgevoerd. Omdat er nog altijd een avondklok is ingesteld, kon dit slechts achter de ramen der huizen worden waargenomen. Het leger van gedetineerden, dat nog steeds groeiende is, Griekenland is als het ware van zijn politieke en sociale top beroofd is op eilanden in de Egeïsche Zee ondergebracht. Het vervoer geschiedt uit een haven tje, dat zich, onzichtbaar voor het grote publiek achter de renbaan be vindt. VUILE WERK De documenten, die zowel de ingreep van het leger als die van de koning zouden kunnen rechtvaardigen, kon den, zoals Faramakis verklaarde, nog niet worden overlegd. In een la ter stadium zou dit echter zeker ge beuren. Tot de mensen, die het zogenaamde vuile werk hebben gedaan zelfs de tegenstanders van het militaire regime zijn het er over eens dat dit j vakkundig is gebeurd behoort in België wil steun aan werven geven LUXEMBURG De Belgische rege ring heeft de Hoge Autoriteit der EGKS toestemming gevraagd voor steunverlening aan scheepswerven die bedreigd worden door concurrentie als gevolg van schrootinvoer uit derde lan den. De regering vreest dat ongeveer dui zend arbeiders zonder werk zullen ko men als geen steun wordt geboden. Zij zou een invoerrecht op schroot uit der de landen, willen heffen en bepaalde subsidies willen verlenen aan de Bel gische werven. WAGEN1NGEN De gemeenteraad van Wagenbigen heeft gisteravond een motie van de protestants christelijke I fractie aangenomen, waarin de opheffing wordt bepleit van het spoorlijntje naar Ede. Van de twintig raadsleden stemde I de afgevaardigde van de studentenpartij. I de heer Hemmes, tegen. Hij zei: „Het Wageningse studen-, j tencorps heeft de rails nodig ora tijdens lustrumvieringen de oude historische Bello weer eens dienst te laten doen". De raad is van oordeel dat de economi-1 sche betekenis van het goederenlijntje sterk afneemt en dat de spoorbaan, die j langs een drukke verkeersweg loopt, een toenemend gevaar oplevert voor het weg- verkeer. VENLO Enkele miljoenen envelop pen en andere papierwaren zijn gisteren tegen het vallen van de avond in de kelder van de enveloppenfabriek Enfa te Venlo verbrand. De oorzaak van de brand is onbekend. Graf schenner bijna gevat 45.000 CHAUFFEURS ONTSLAGEN IN VS de eerste plaats brigade-generaal dernemingen binnen een straal Stylianos Patakos, die commandant !cm P16* Chicago als middelpunt, heb- SCHAESBERG Een 25-jarige man uit- Nieuwenhagen h^eft in de afgelo pen nacht tevergeefs geprobeerd een grafschenner in Schaesberg (L.) in de kraag te grijpen. Enkele mensen die zondagavond laat het kerkhof Leenhof in Schaesberg passeerden, zagen een man wegvluch ten, die juist een groot aantal grafzer ken en kruisen had vernield. Een van hen wist hem in te halen, waardoor een korte worsteling ontstond. De i grafschenner sloeg zijn achtervolger! met een hard voorwerp (vermoedelijk 'een zaklantaarn) in het gezicht. Hier-| Peditieon- joor wjst man te ontkomen. óók voor 't Premie- f "~i spattrplan. M Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Premiespaarplan (20% premie). Ga er eens praten I spaarbank en alle bankzaken Brits-Israël" (5) Enig antwoord aan de Brits-Israël- nhangers lijkt mij gewenst: uw berust in eerste instantie op du- e, onbewezen geschied- en aard- kskundige onderstelling betreffen- het huidige woongebied van het rdreven Efraïm (10 stammen) aël. In tweede instantie op de hier- bevooroordeelde interpretatie n een aantal uit hun verband gele- Schriftteksten. Zo is, dat Efraïm zou wonen in „de istlanden", slechts een blote bewe- ig. Uit Jesaja 49 1 en 6 blijkt het gendeel, dat de hierin aangesproken istlanden juist geen Jacob, raëlstammen, maar heiden-natiën rbergen. Bovendien plaatsen Jes. :11. 12a; 27:12, 13, Hos. 11:11 en ich. 10:10 de verdreven, verloren 10 immen in de landen van het mid- tn-oosten, in 't bijzonder Egypte en ssyrië. Waar het u van pas komt leest u raël als Efraïm-Israël, zelfs in ksten waar het duidelijk over Ju- Israël handelt. jswijk (ZH) J. Kroon Geen ander Evangelie (2) Ik ben het helemaal met de heer T. Penninga eens; het is betreu- nswaardig dat de leiding van de Irchentag geen gevolg heeft willen •ven aan het dringend appèl om op :ze en volgende kerkedagen alleen irekers te laten optreden die zich iverkort op de grondslag van de Hei- ge Schrift stellen. otterdam D Th. Schouten sr. Kennis en ervaring In de publikatie „Ervaring van ou- eren is secundair" stond te lezen: In het bedrijfsleven hecht men min er aan ervaring, omdat de kennis an bijvoorbeeld een ingenieur na ijf jaar reeds weer verouderd is". Insiders weten daarentegen dat het lerendeel van onze pas afgestudeer- e ingenieurs juist na een jaar of .vijf iraktijk goed beschikbaar wordt. Hun kennis verandert, akkoord, naar dat betreft slechts een deel er- Bovendien zullen de goede inge- s steeds hun kennis uitbreiden en anpassen door onderzoekingen en iet bestuderen van tijdschriften en ndere publicaties, daartoe niet in het ninst aangezet door.... ervaring, -wijndrecht L. P. van Es Na de staatsgreep in Griekenland is onzekerheid ontstaan over de hou ding van koning Konstantijn. Hier een foto van hem, vlak voor de machtswisseling. Hij wandelt in de paleistuin met prinses Christina, zijn nichtje, dochter van zijn zuster Sophia en de Spaanse prins Juan Carlos. De Griekse koninklijke fa milie was toen bijeen ter gelegenheid van de 47ste verjaardag van konin gin -moeder Frederika. In Saloniki zouden op de dag van het Grieks orthodoxe Palmpasen vijftig tot zestigduizend communisten toeslaan om de macht in handen te nemen. De beide Papandreoe's, ofschoon lid van de Centrum Partij, zouden er zijdelings bij betrokken zijn geweest. Ze zouden het politieke vuurwerk, dat afgestoken moest wor den, met sensationele anti-monarchis tische leuzen begeleiden. De vraag, waar de koning is, waar hij staat en op welke wijze hij bij de coup betrokken is geweest, is onder waarnemers hier wel de meest over heersende. Ondanks de heldere ant woorden van de 36-jarige Farama kis. die de Goebbels van het militai re bewind" wordt genoemd overi gens zou hij de post van minister van voorlichting hebben geweigerd menen sommigen te weten dat de meer van sport dan van politiek hou dende vorst toch tot op zekere hoog te voor een voldongen feit is plaatst. Anderen zeggen weer dat Konstantijn niets met de militaire machtsovername te maken heeft ge had. doch zijn moeder, de bij vele politieke intriges betrokken geweest zijnde koningin Frederika wel. Weer anderen beweren dat het staatshoofd praktisch de gevangene van het leger is. Dit gaat insiders overigens te ver. omdat de koning altijd het symbool van de strijd krachten is geweest, en in het verle den nooit iets anders heeft gedaan dan juist hun steun te behouden. „Hoeveel mensen zijn er nu vrijdag gevangen genomen?" luidde mijn vraag. GEZAKT Faramakis wist het niet precies, doch het getal van acht en een half dui zend, dat door de wereldpers is ge gaan, noemde hij sterk overdreven. Bovendien was het zo dat vele politi ci „ter bescherming van hun eigen veiligheid" naar een gevangenis of kamp waren overgebracht. Vele van hen zouden dit weekeinde weer vrij gelaten zijn, onder wie de rechtse premier Kanelopoulus. D't laatste is inderdaad waar. Kanelo- poulos is weer thuis, doch hem is zwijgplicht opgelegd. Even waar is echter ook dat er gisterennacht nog enkele honderden gevangenen door zwaar gewapende militairen naar het stadion van de renbaan werden het tankkorps van het leger was. Hij is thans door koning Konstantijn tot minister van binnen landse zaken en van openbare orde beëdigd. Ook kolonel Papadopoulos, namens wie Faramakis sprak hij bekleedt, zoals reeds gemeld, het ambt van mi nister van het presidentschap be hoorde tot de grondleggers van de coup. De derde man van het triumvi raat is kolonel Nikolaos Makarezos, die minister van coördinatie is ge worden. Pas na de succesvolle voltooiing vai coup zou de legertop erbij zijn haald. ook koning Konstantijn, die I opperbevelhebber van de strijdkrach-j ten is. Afgesproken zou zijn dat del onderofficieren, die de coup uitvoer-1 den, dit op eigen risico deden, en bij mislukking als „avonturiers" zouden worden gekwalificeerd. Deze details vertelde Faramakis overi gens niet. Wel verklaarde hij dat de luchtmacht en de marine zich van (het begin af aan achter het militaire bewind hadden geschaard. Om dit te bewijzen zo zei hij, hadden de afge lopen dagen straaljagers laag over alle delen van Griekenland gevlogen. De koninklijke familie verblijft in haar geheel in het paleis in Athene, of in het dicht bij de Griekse ben hun activiteit gestaakt met het ge volg, dat meer dan 45.000 vrachtrijders zonder werk zitten. Aanleiding tot deze gang van zaken is de weigering van de vrachtrijders de nieuwe cao te aanvaarden, die an derhalve week geleden in Washington tot stand kwam dank zij de tussen komst van regeringsbemiddelaars. presenteren. Er zouden wel vragen van politieke aard kunnen worden gesteld. de I De linkse kranten in Griekenland is je-l een verschijningsverbod opgelegd, terwijl meerdere journalisten zouden zijn gearresteerd. Twee conservatie ve en zelfs min of meer rechtse kran- Verheviging ER Vlaschu, voorlopig uit de circulatie genomen. Naar verluidt heeft de laatste haar dappere daad met opsluiting in de gevangenis be kocht. De kranten die nog verschijnen, staan onder zware censuur. Ze kramen slechts de propaganda uit, die het militaire bewind toestaat. De hoofd artikelen gaan m deze spannende da gen over onderwerpen als toerisme en de gebeurtenissen in Vietnam. Het blad, dat als de spreekbuis van het nieuwe regime moet worden gezien, - 's de Eleftodos kosmos, wat, para hoofdstad gelegen buitenverblijf in doxaal genoeg, „grote krant van de Tatoi. De jonge, van Deense afkomst zijnde koningin Annemarie verwacht over een week of drie, hier haar tweede kind. Volgens Deense journa listen zou Kopenhagen de militaire machtshebbers een telegram hebben gestuurd, waarin onder meer staat dat de gezondheidstoestand van de dochter van koning Frederik de Deense regering zorgen baart. Het nieuwe regime, zo kondigde Fara makis aan, zal zich nog deze week aan de binnen- en buitenlandse pers vrije wereld" betekent. De ideolo gische sribent hiervan is een zekere Konstandopolis, die na de coup on dermeer schreef dat de democratie in Griekenland ingeslapen is, en dat het leger de natie het morele en materiële goed van het volk diende te beschermen. De eenheid van het vaderland stond natuurlijk ook op het spel. Dit soort geluiden werden ook in de fascistische staat van Mussolini ge hoord, zomede in het Derde Rijk van Hitier. ATHENE Tegen het eind van WSÊÊÊÊÉÊÊK. een zitting presideren van het door de militaire leiders gevormde kabinet, aldus een woordvoerder van het nieuwe bewind. Sedert de staatsgreep heeft de Ko ning gezwegen. Het ontbreken van enig woord van de 26-jarige monarch doet de geruchten aanhouden, dat hij de machtsovername afkeurt. Ongeacht waar de Koning staat, blijft de greep van het leger op het land volkomen, hoewel de uiterlijke tekenen van de coup zo goed als ver dwenen zijn in de korte periode van nog geen vijf dagen. De dagbladen zijn beperkt tot vier pagina's en op de inhoud wordt zwa re censuur uitgeoefend. Hetzelfde ge beurt met telefoongesprekken met het buitenland en met uitgaande tele grammen. Politieke gevangenen zullen door „bevoegde rechtbanken" wórden be recht. Gisteren ingestelde krijgsraden zullen alleen toekomstige overtredin gen van de staat van beleg behande len. Andere plaats voor de Caledonia AMSTERDAM Het Amsterdamse gemeenteraadslid Kuypers (soc.) heeft B. en W. gevraagd of een andere lig plaats voor het studentenschip Caledo nia overwogen wordt. Het schip ligt nu ver buiten het cen trum en de animo onder studenten om er te wonen wordt steeds geringer. Er staan reeds 100 hutten leeg. Vitaliteit! Levenskracht! Eet dagelijks enkele Sanovietjes. Heerlijk met alle beleg. DOOR Mij is altijd geleerd, dat je ander niet jaloers mag maken. En ne wandelen... graag nog eens langs de Sei- nooit mag opscheppen over wat jij hebt en een ander niet. Daar zit ik nou een beetje mee Het moet er toch uit. Dat ik tot 22 mei niets uit de Haagse hof pluk maar in andere gaarden ga wande len. Meer nog, wanneer deze krant in de bus valt, zit ik hopelijk achter mijn eerste pernodje ergens op zo'n onwaarschijnlijk terrasje met hoogstens vier stoeltjes in een kreu pel Parijs straatje. April in Paris als de kastanjes ontluiken en het groen rond de No tre Dame nog fris is. Zij, die wisten dat mijn vakantie naderde hebben me gezegd, wat ik allemaal doen moet: theaters bezoe ken, tentoonstellingen aflopen, inte ressante mensen gaan spreken. Wat doe je dan? Zo gauw mogelijk gaan. Om te wandelen langs de Seine, wufte Parijs, e zitten op terrasjes; de heuvel Parijs duizenden teit verwekt, toen we ons gesmede reisje in de familiekring openbaar maakten. Twee bezadigde dametjes in het er moeten in die bezadigde Montmartre te beklimmen en dametjes zijn. waarom wij dan de lichtjes van Parijs te zien; te niet? wat kronkelstraatjes; Even alles loslaten. De Haagse vreugden en de Haagse zorgen. De Amsterdamse rellen en de wankele stoel van burgemeester Van Hall. Me niet ergeren over de onzinni ge'toestand, dat het Catghuis nog onbewoond is ook al hebben we een baquet onder de arm te hou- weer een minister-president. En den; de worstelaar die nooit nauwelijks nog lachen over de onge- worstelt, de vuurvreter die nooit rijmdheid, dat des ministers-presi- April in Paris zijn vlammenmaaltijd toekom' bij Place Clichy te zien. En de Parijse lucht te snuiven die bezwangerd moet zijn met benzi vedampen en toch lichter is dan de kreeg. denten vrouw, mevrouw De Jong, wel even in het Catshuis resideer de, toen zij de echtgenoten van het nieuwe regeringsteam op de thee friste zeewind. Zonder doel en zonder plannen mee te drijven in de Métro en op te Het reisplan is ontstaan uit één duiken ergens in het onbekende, impele wens van mijn moeder: „Ik Ik geef toe, het heeft enige hilari- In Parijs zullen wel gekker dingen e beleven zijn. Ik ga mijn koffers pakken. Tot wederschrijvens op 22 mei. Ik groet u allen zeer. Papandreoe Sr. is vrijgelaten eni wordt in een ziekenhuis te Athene ver- j pleegd. Zijn zoon zit nog gevangen, I Bij zijn arrestatie zou hn een been verwonding hebben opgelopen. Hij zou zich pas hebben overgege ven nadat militairen hun wapens op zijn 14-jarige zoon hadden gericht. In zijn huis werden later een ingetrapte deur en een met bloed bevlekte trap gezien. De afgezette premier Kanellopoe- los, die weliswaar uit de gevangenis is ontslagen, heeft huisarrest gekregen. Hij verzet zich blijkbaar nog steeds tegen de staatsgreep. Intussen reageert het militaire be wind niet op buitenlandse kritiek en op demonstraties, die in veel landen tegen de machtsovername worden ge houden. Vragen Het Tweede-Kamerlid Den Uyl (soc.) heeft de regering schriftelijk gevraagd of zij niet meent, dat wat in Griekenland is gebeurd in strijd is met het Europese verdrag tot bescher ming van de rechten van de mens. Hij informeert tevens of de rege-1 ring bereid is, de kwestie aan de or- I de te stellen iri het comité van mi nisters van de Raad van Europa. Een j soortgelijke vraag stelt hij in verband] met het Griekse lidmaatschap van de* Navo. Jhr. Van der Goes van Naters, lid i van het Europese parlement, heeft de commissie van de EEG schriftelijk gevraagd, of zij bereid is de uitvoering van de associatie-overeenkomst met Griekenland op te schorten. HONGKONG/MOSKOU/WASHINGTON Negen Amerikaanse vliegtuigen zou den door jagers en luchtdoelgeschut zijn neergehaald, toen zü zondag bombarde menten uitvoerden op MIG-bases in Noord-Vietnam. Dit is gisteren door het Noordvietnamese persbureau meegedeeld. Vanmorgen deden Amerikaanse vliegtuigen aanvallen op spoorweg- en elektriciteitsdoelen vlak bij Hanoi. De Russische minister van buitenland se zaken. Gromiko, heeft de Verenigde Staten gisteren ervan beschuldigd de Laotiaanse neutraliteit te schenden. Hij eiste de terugtrekking van de Ameri kaanse militairen uit dat land. Volgens Gromiko dreigt Laos opnieuw een belangrijke conflictbron In Zuidoost- Azië te worden. De democratische fractieleider in de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, heeft gisteren gezegd van mening te zijn dat door de Amerikaanse bombardemen ten op de Noordvietnamese vliegvelden de vrede steeds ongrijpbaarder wordt In een rede in New York heeft generaal Westmoreland, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Zuidoost-Azië. gezegd dat het einde van de oorlog nog niet in zicht Is. Hij zei in de komende maanden de hevigste aanvallen te ver wachten. de laatste tijd duidelijk spra- van verheviging van de strijd in Vietnam, met name van Amerikaanse zijde. Van een werkelijke uitbreiding van de oorlog is nog geen sprake, omdat de luchtaanvallen militaire doelen betreffen. Tegelijkertijd trekt Amerika gelei delijk zijn troepen terug uit de ste den van Zuid-Vietnam. Duidelijk is, dat deze troepen naar het grensge bied zullen gaan, waar binnenkort zware gevechten worden verwacht. De jongste Amerikaanse maatrege len houden 'waarschijnlijk verband met het akkoord tussen Moskou en Peking over wapenzendingen naar Noord-Vietnam. Washington weet zich voorts gerug- gesteund door de landen van de ZOAVO (Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie). Verheviging van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam sluit de mogelijk heid niet uit, dat ook het karakter van de strijd gaat veranderen. Nog niet zo lang geleden was McNa- mara tegen verheviging van de bom bardementen, omdat het communis tische blok dan meer bij het conflict betrokken zou worden. De Amerikaanse minister van defen sie hield zelfs rekening met de mo gelijkheid, dat China zich gedwon gen zou kunnen voelen in te grijpen. Blijkbaar hebben de waarschuwin gen van McNamara niet het gewen ste effect gehad. Dat moet ernstig worden betreurd. Amerika zegt beperkte doeleinden na te streven. De nieuwe ontwikke lingen lijken daarmee niet in over eenstemming. DUSSELDORP Charlie Chaplin krijgt van de Westduitse vakbondsfede tie de cultuurprijs 1967 (20.000 mark). Rood-China wijst 2 Indonesische diplomaten uit PEKING China heeft gisteren de Indonesische zaakgelastigde in Peking, baron Soetabisostra, en de kanselier Socmarno tot ongewenst persoon ver klaard. Zij moeten het land voor 29 april verlaten. Een woordvoerder van de Indone sische ambassade in Peking deelde mee dat dit is geschied uit vergelding. Zoals bekend verklaarde Indonesië zon dag twee leden van de Chinese ambas sade in Djakarta tot ongewenst persoon. Conflict In Djakarta duren de conflicten tus sen Indonesiërs en Chinezen voort. In donesische jongelui hebben gisteren een tiental Chinese winkels tussen Dja karta en de buitenwijk Kcbajoran ge plunderd. Zes jongemannen zijn gear resteerd. Elke week vluchten duizenden Chine zen uit Indonesië weg. Deze trek zou volgens deskundigen wel eens een tota le klap kunnen inhouden voor de eco nomische hervormingsplannen van de regering. De Chinezen hebben sinds mensenheugenis de gehele handel in handen. ZP 6RATIS BOEKJE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje "Rozegeur en Maneschijn". Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7