Porsche favoriet Tulpenrally e in Conferentie sportbonden in Lausanne VERLIES VOOR NEDERLANDERS EERSTE DAG ZONDER PROBLEMEN ALLE EQUIPES NOG IN STRIJD Interland op de televisie Zilveren Molen LFC KORFBALNIEIJWS CLAY NU DEFINITIEF IN DIENST UITSLAGEN GVB Eerste nederlaagwedstrijd ASC tegen sterk UVS Voorkomen van Zwarte 6 kwestie van samenspel Politie treedt hard op AUTOVERKOPEN OMHOOG bestaande spoorbaan worden ge- NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DINSDAG 23 APRIL 1967 (Van onze speciale verslaggever) SARREBOURG De klokken spraken duidelijke taal: favoriet nummer één in Piet Nortier's Tulpenrally heet zoals al verwacht werd Porsche. In de categorie van de Grand Tourismo's waren de vuurrode wagens van de Brit Vic Elford, de Fransman Jean-Pierre Hanrioud en de Pool Sobies- kaw Zasada op de eerste dag zelfs ongenaakbaar. lUks problemen opgeleverd. Toen gister avond de balans werd opgemaakt, bleken alle 108 equipes nog in de strijd. Tot de enkele deelnemers die techni sche hulp nodig hadden behoorde Pat Moss,, met haar nieuwe vier-takt Saab favoriet voor de Coupe des Dames. Nog voordat op het Circuit van Zolder bii Hasselt de eerste klassementsproef werd afgelegd, moesten de monteurs van Zweedse fabriek in actie komen. Een greep die maakte dat kort daarop bij de controleposten het gerucht ging, dat de Britse was uitgevallen. Pat Moss nam zekere voor het onzekere en maakte een korte rustpauze gebruik om De klassementsproef van La Reid In de Adennen was in feite een grote triomf voor het Duitse merk: Elford legde de twee en een halve kilo meter af in 1 min. 43 sec. Zijn beide teamgenoten waren vier sec. minder snel. Slechts de Lotus van de Brit David Friswell kon enigszins in de buurt van die tijden komen. Hij moest Elford echter nog altijd tien volle seconden winst toestaan. Een be langrijk verschil. Zeker in de Tulpen rally, die volgens het zogenaamde „Scratch-systeem" waarin slechts pure snelheid telt wordt gereden. Bij de tourwagens zijn de verschillen aanmerkelijk geringer. Ake Andenssons Porsche kon op La Reid met 1 min. 49 sec. nog juist de beste tijd opeisen. De kleine Coopertjes kwamen daar bijzonder dioht bij. Timo Makinen deed de chrono meters op 151 stilstaan, evenals de Belg Julien Vernaeve. Rauno Aaltenen wae juits een seconde langzamer. De rit door Nederland, België en Luxemburg heeft voor de rijders nauwe- LAUSANNE De vertegenwoordigers van de Internationale sportbonden, die dit weekeinde in Lausanne bijeen zijn geweest, hebben hun verontrusting uit gesproken over de technische organisatie van de olympische zomerspelen 1968 in Mexico City, die op velerlei gebied nog niet verder is dan het stadium var. plannen maken. Men betreurde het wat dat betreft, dat het Mexicaanse organi satiecomité geen afgevaardigde naar Lausanne had gestuurd, ofschoon een vertegenwoordiger hiervoor was uit genodigd Het doel van de bijeenkomst, waarop twintig van de 27 internationale sport bonden waren vertegenwoordigd (tot de absenten behoorden de Internationale Voetbalbond, de Internationale Atletiek- Federatie en de Internationale Ama- teur-Boksassociatie). was directe mede zeggenschap te krijgen bij het Intern Olympisch Comité bij de toew jzing van olympische spelen. De belangrijkste pun ten. die ter discussie op tafel kwamen, waren de samenwerking tussen de nationale bonden en de nationale olym pische comité's de betrekkingen tussen de internationale bonden en het I O.C. en de politieke problemen bii de interna tionale sportwedstrijden. In Lausanne kwam de wens naar voren, dat het I.O.C. het huidige ama teurstatuut onvoorwaardelijk aan een nieuw onderzoek dient te onder worpen. Met het oog op Mexico City moet in de eerste plaats de clausule met betrekking tot een maximale trainings- duur van 28 dagen gewijzigd worden, de internationale bonden eisen, zo werd on de vergadering bekend, dat zij alleen bevoegd zijn de normen voor een ama teur va9t te stellen. De strijd tegen de doping zullen de bonden met alle hun ter beschikking staande middelen voort- De internationale bonden brachten het verlangen naar voren, dat bij de olym pische spelen 1972 een-derde van de televisierechten aan hen ten goede zai komen. De Australiër W B. Phillips president van de Internationale Zwem federatie (Fina), is voor een jaar gekozen tot president van de algemene vergadering yen de internationale sportbonden. Hi zal contact opnemen met de sportbonden, die niet in Lausanne waren vertegen woordigd en hen inlichten over de be sluiten, die in Lausanne zijn genomen, en de wensen, die daar naaT voren zijn gebracht Tevens zal hij in mei naar Teheran gaan, waaT het congres van het Internationaal Olympisch Comité wordt gehouden om daar president Avery Brundage het protocol te overhandigen yan de besprekingen in Lausanne Tijdens atletiekwedstrijden te Col lege Station 'Texas) in de Verenigde Staten heeft de Amerikaan Randy Mat- son zijn eigen wereldrecord kogelstoten dat hij met 21.51 m in 1965 vestigde, ge broken. Matson stootte de kogel nu 21.76 meter van zich af Als startzwemmer van de Oostduir- se ploeg op de 4 x 100 meter wisselslag verbeterde Roland Matthes een tweede Europees record. Hij legde namelijk de 100 meter rugslag af in 59.8 seconden en werd hiermee de eerste Europeaan, die onder de minuut kwam. Het oude recoro stond sinds 22 maart van het vorig jaar met precies een minuut op naam van de Rus Mazanov. Matthes kwam dicht bii het wereldrecord dat sinds de Olympische Spelen van Tokio met 59.6 seconden in het bezit is van de Amerikaan Thomn Door met 30 (1511, 155. 156' van Levski Sofia te winnen heeft Dyna mo Moskou zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Eurr.pese vol leybalbeker voor dames In de eerste wedstrijd te Sofia wonnen de Rulgaars. dames eveneens met 30 '15—8 150 15lij maar de setcijfers ove. de twee wedstrijden samen waren ten gunste vw Dynamo Moskou. Rally•Aoofdkwarta er in Noordwijk op te bellen met het verzoek in een persbe richt het gerucht te ontzenuwen. Heerlijk zonnig Dat op de eerste, uitermate zonnige Rallyedag de moeilijkheden gemakke lijk konden worden overwonnen, was overigens niet vreemd. Al voordat gis terochtend de eerste wagen was gestart, stond dat vast. Het grote gevecht, waarin het klasse ment moet worden gevormd, komt ïm- pas morgen als de duisternis geval- s. Na een rust van dertien uur te Annecy begint de caravaan dan aan de „Nacht der verschrikking". De bochtige, stijgende en dalende wegen van de Fran se Alpen zullen dan alles van de cou reurs vragen. Zes zware speciale etap pes in feite verkapte klassementsproe ven met een totale lengte van 85 km zullen zelfs bij gunstige weersomstan digheden voor een ware strafpun ten re gen zorgen. Een feit., dat niet alleen de rijders met gemengde gevoelens vervult, maar zeker ook de rekenkamer van de RAC-West. HILVERSUM De NTS zendt woens dag 10 mei aanstaande van 16.55 tot 18 45 uur een rechtstreekse intervisie reportace uit van de voetbalwedstrijd Hongarij< Nederland, die in Boedapest wordt j LEIDEN Vanavond wordt in het Zilveren Molentoernooi de laatste wed strijd van de eerste ronde gespeeld tussen het organiserende LFC en het eerste amateurelftal van de Rotter damse eredivisieclub Sparta. De chr. muziekvereniging Concordia zal het geheel muzikaal opluisteren. De wed strijd aan de Boshuizerkade begint on- acht uur. (Van c korfbalmedewerker) DEN HAAG De wedstrijd KVS Pernix 2 voor IA is indertijd bij eer 22 stand gestaakt. Nu de kans aan we- is, dat KVS belang heeft bij de eindstand, heeft de competitie-leider de- wedstrijd voor 29 april ingelast. De wedstrijd wordt dus hervat bij —2 stand en er zal gedurende ze- minuten worden gespeeld. Het derde twaalftal van De Ijsvogels heeft twee verliespunten gekregen. Het kwam enige weken geleden niet op te gen SEV. De wedstrijd zal opnieuw wor den vastgesteld op het terrein van SEV. Waterpolo interland DEVENTER In coach Ruud Feggelen's „eigen'' overdekte bad in Deventer hebben maandagavond twee jonge spelers in de officieuze water polo interland tegen de Europese kam pioen Rusland getoond meer doorzet tingsvermogen te kunnen opbreugen dan menigeen van het basis-team van vorig ,jaar, dat na het vertrek van Aal- bers naar Amerika en het geblesseerd raken van Wormgoor ernstig verzwakt Het Nederlands team verloor met 37. Dat lijkt een vrij forse nederlaag, maar daarbij dient te worden aangetekend dat Rusland niet alleen alle spelers van het Europese kampioensteam had meege bracht, maar bovendien weer beschikte over de excellente midachter Giwi Tsdik- wanaja, die na Leipzig wegens deviezen- smokkel uit de ploeg was gezet. Nederland vertrouwde in de eerste twee perioden op de oudgedienden de Vries van Dorp. Wouda, Van der Voet nauwelijks genezen van een ernstige arm- blessure en Hoogveld, aangevuld met Hermsen en Geutjes. Ondanks de openingstreffer van Hoog veld stond het Nederlandse team weldra met 31 achter. En eens te meer bleek weer dat het nationale team geregeerd wordt door angst. Geen opzwemmen. geen kansen scheppend, kwam men tot onaan trekkelijk waterpolo, hetgeen nog werd geaccentueerd door scheidsrechter Geurt- sen, die nergens een zware fout in zag Pas in de vierde speeltijd kende hij de Russen een strafworp toe. Coach Jansen gaf daarna twee jongeren een kans, Henk Nolting en Bart Bongers namen de plaatsen van Van der Voet en Hermsen in. Het tweetal schoot aan tech niek tekort, maar toonde tenminste durf en dat werkte zo aanstekelijk dat zelfs aanvoerder Van Dorp meeging in snelle rushes. Na een doelpunt van Tsdikwanaja maakte Bongers 24 en Van Dorp zelfs 34, maar toen buitten de Russen de on ervarenheid van het Nederlandse team genadeloos uit. De einduitslag werd tenslotte 37, een score die de Russen onlangs ook tegen de internationaal hoger aangeslagen Ita lianen bereikten. WASHINGTON Cassius Clay's laatste kans vrijstelling van militaire dienst te krijgen is verkeken. Het Ame rikaanse hooggerechtshof wees gisteren een verzoek van de wereldkampioen zwaargewicht af, zodat er voor Clay niets anders opzit dan zich vrijdag aan de kazernepoort te melden. De 25-ja- rige Clay, die zijn bezwaren tegen de militaire dienst en zijn bewering dat de lagere gerechtshoven bij het afwij zen van zijn verzoeken discriminatie hebben toegepast niet voor het hoog gerechtshof mocht uiteen zetten, ver klaarde gisteren in ieder geval bij zijn indiensttreding de eed niet af te leg gen. GOUDA De uitslagen van de zater dagmiddag in de afdeling Gouda van de KNVB gespeelde wedstrijden luiden: Eerste klas: BoskoopSchoonhoven 04, Rijnstreek—Waddinxv een 3—2 SportiefZwarnmerdam 21, Bodegra venWDS 11. RCVMoercaoelle 60. Res. Ie klas: Waddinxveen 2Zwarn merdam 2 12, Spirit 4Be Fair 2 uitg., Jodan Boys 3—Bodegraven 2 0S 2A: ZwerversWDS 2 23. Sportiu»t 3—Be Fair 3 1—1. 2B: Schoonhoven 2Sportlust 4 14. Gr. Ammers 3Be Fair 4 3—0. Jodan Boys 5—RCV 3 2—3. 3A: Boskoop 3Sportier 2 33, Sport lust 5Be Fair 5 72, Bodegraven 3— Sportlust 6 25. Moerkapelle 2Jodan Boys 7 43. 3B: Spirit 5Bodegraven 4 22, Zwarn merdam 4Sportief 3 00, Be Fair 6— WDS 3 50, Jodan Boys 8Zevenhoven 2 1—0. 3C: RCV 4—Moerkapelle 3 uitg.. Gr. Ammers 5Zevenhoven 3 101, Spirit 6—Jodan Boys 10 uitg. slaagd voor het doctoraal G Izeboud. Koudekerke; F A de Wit. Am sterdam; D H Dijkink, Nijmegen: D Ridder. Amsterdam; H G Eijgenhuysen J C A Spran- Zwembad open op zaterdag 13 mei LEIDSCHENDAM Gisteravond, vóór de gemeenteraadsvergadering, kwam de commissie van beheer voor het gemeentelijk zwembad onder voor zitterschap van wethouder H. P. Grea ter bijeen. Er werd besloten hét 'zwem bad van maandag Tot en met zaterdag van 10 uur tot 17 uür open té stellen en op zondag reeds vanaf 12 tot 17 uur. Het zwembad gaat op zaterdag 13 mei open en zal tot en met zaterdag 16 sep tember open blijven. Er zal dit jaar geen avondopenstelling zijn, zo zei wethouder Greuter, daar de belangstelling hiervoor vorig jaar veel te gering was. De tarieven werden als volgt vast gesteld: volwassenen per bad f0,60, kin deren tot en met 13 jaar f0,30, knip- kaart voor 10 baden: volwassenen f4,50, kinderen tot en met 16 jaar f2. Parkeerverbod gedeelte Van Ruysdaellaan LEIDSCHENDAM Er is een par keerverbod ingesteld, door het aanbren gen van doorgetrokken gele strepen, voor beide zijden van de Van Ruysdael laan over een afstand van 17 meter, gemeten vanaf de snijpunten van de rij baankanten van deze weg met de rij baankanten van de J. S. Bachlaan en de Laanzichtweg in noordoostelijke rich ting. Tot 28 mei kan beroep bij de Kroon hiertegen worden ingesteld. Men dient dit in te leveren bij de commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland Burgemeester reikte ze uit On dersch eidingen voor medewerkers van N.V. Zwaan LEIDSCHENDAM In tegenwoordig heid van het voltallig personeel van de NVAR Zwaan zaadteelt en selectiebe- drijven reikte in paviljoen van Dongen burgemeester E J. M. Kolfschoten van Leidschendam koninklijke onderschei dingen uit aan enkelen van hen. De burgemeester memoreerde onder meer de ijver en nauwgezetheid, waarmee zij 40 jaar lang aan de voorspoed van „hun" bedrijf hebben meegewerkt. De eremedaille van Oranje-Nassau in brons ontvingen de heren H. Hooghuis, W. A. Leeuwen en M. A. v/d Kraan en de heer F Troost, hoofd van de han delszaad-afdeling werd een zilveren me daille opgespeld, omdat hij zich ook op maatschappelijk gebied zeer verdienste lijk heeft gemaakt, onder meer door de bewerking van de «schriften van Olevia- (een der vaders van de Heidelber- ger catechismus) De directeur, ir Zwaan, dankte de burgemeester voor het uitreiken van de- onderscheidingen in dankte de jubila- sen, voor al hetgeen zij voor het be drijf hebben verricht. (Van onze sportredactie) LEIDEN In het kader van de jubileum-festiviteiten van de Leidse amateur- (zondaei vierdeklasser ASC '75 Jaar) wordt morgenavond ie eerste wedstrijd Vespeeld van de nederlaagserie. Op het aloude terrein aan de Kempenaerstraat komt het volledige eerste elftal van UVS tegen de roodzwarten binnen de lijnen. Alleen de geblesseerde linksbuiten Wally van Schooten ontbreekt in de formatie van trainer Piet Kantebeen, die de vriendschappelijke strijd tegen ASC ziet als de laatste voorbereiding voor de be langrijke beslissingswedstrijd tegen Unitas. Hy zal worden vervangen door Jacques der Tuin. De wedstrijd begint om 18.45 uur. De actie Zwarte Zes is, zoals gemeld, van start gegaan. Drie maanden lang tot 1 juli zal de politie op autosnelwegen de verkeersonveiligheid te lijf gaan door speciale aandacht te geven aan de zes belangrijkste ongevallenoorzaken: onvol doende afstand houden, slippen, verkeerd inhalen, fout invoe gen, te langzaam rijden en stop pen op de rijbaan of vlucht strook. Dat betekent dus: extra opletten voor de automobilist, want de Porschemannen zullen hard optreden tegen elke over treder. Onvoldoende afstand houden! Zijn kettingbotsingen altijd te voorko men? Ja, als men zijn auto maar in een zodanige positie brengt, dat men in noodgevallen altijd kan uitwijken (bij voorkeur naar de vluchtstrook) of tijdig stoppen. Wat dit laatste betreft: een vuistre gel voor het houden van een veili ge afstand is moeilijk te geven. De toestand van het wegdek speelt een belangrijke rol. Maar een formule, die veel wordt ge bruikt is een minimum afstand, die in meters gelijk is aan de helft van de snelheid. Wie dus met een snelheid van 80 km rijdt doet er goed aan een afstand van 40 meter te bewaren. oefening. In het kader van de actie wordt de automobilist dit geadviseerd: ver mijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Raakt u in een slip rem dan niet, ontkoppel en stuur snel in de richting waar u heen wilt. Kies op gladde wegen (ook natte) al tijd de hoogste versnelling, die voor het toerental van de motor toelaatbaar is. Hierdoor wordt de kans op overdosering voorkomen. Zorg voor goede banden en vooral ook voor de juiste bandenspan ning. Voorts is van belang, dat de wielen goed zijn uitgelijnd. Verkeerd inhalen. Sinds 1 januari is bij het inhalen het gebruik van de richtingaanwijzer verplicht. Heel simpel. Toch worden er nog zeer veel fouten mee gemaakt. Le- nog het aantal gevallen, Te langzaam rijden. Wie te lang- waarin de chauffeur zonder in zijn spiegel te kijken zijn cligno- teur in werking stelt en naar links zwenkt. £en levensgevaar- lijke manoeuvre die al vele slacht- offers heeft geëist. Daarom: kijk eerst in de spiegel en stel de knipperlichten pas in wer king als de haan achter vrij is. ne lichten mopten ?.o lang in wer- rens van een invoegstrook de weg op te rijden. Maar blijf niet onno dig wachten. De vluchtstrook is er niet voor niets. Dus: tracht op invoegstrook en vluchtstrook de snelheid van de auto zodanig op te voeren, dat deze is aangepast aan de snelheid van het verkeer op de hoofdrijbaan en voeg dan Wordt de invoegstrook niet gevolgd door een vluchtstrook, dan zal men veelal gedwongen worden om te stoppen. Een vlot verloop van de manoeuvre is vooral dan ook afhankelijk van het verkeer op de hoofdrijbaan. Als dat een auto op de invoegstrook ziet, zal het tijdig naar links moeten om de invoeger vrij baan te geven. Een kwestie van eenvoudig sa menspel. zaam rijdt, hoort hiet op de auto weg, maar op de secundaire we gen. Nog te weinig blijkt het ge vaar bekend, dat men vervoor- zaakt door te traajg rijden. Onnodig en dikwijls gevaarlijke inhaalma noeuvres van anderen zijn er het gevolg van. Men doet er het best aan die snelheid te handhaven, die ook de verkeersstroom heeft. In het ene geval zal dat 70 km zijn, in het andere misschien wel 100. Verhoogde weg in Londen In Londen bestaan plannen voor Stoppen op rijbaan of vluchtstrook. Op de rijbaan is dat natuurlijk levensgevaarlijk. Maar ook op de de aanleg van een verhoogde auto- riuchlslrook zal man dat alleen over m ,e van kUo. mogen doen in geval van pech. De vluchtstrook maakt nu een- meter. van het Chelsea Embank- maal deel uit van de rijbaan, ment naar Holland Park Avenue. Mocht u met pech komen te De weg de West Cross Route staan, kies dan de rechterzijde van de strook. kn,gt &escheic|en rijbanen, elk met vier rijstroken, en zal voor het grootste deel boven en naast een De verkoop van personen- en combinatieauto's is in het eerste kwartaal van dit jaar maar drie procent achtergebleven bij het peil van het recordjaar 1965. Er werden 67.148 personenauto's geregistreerd tegen 69.043 gedurende het eerste kwartaal van 1965. Het cijfer over het eerste kwartaal van vorig jaar mag niet als maatgevend worden gezien omdat toen de verkoop lager lag tengevolge van de najaars hausse in 1965. Uit de laatste cijfers blijkt, dat een aantal dat sinds december de markt zich langzaamaan her- 1965 niet meer was bereikt, stelt. De RAI verwacht dan ook dit Voor dit jaar rekent men op voorjaar goede resultaten voor de een totale verkoop van 250.000 handel. In maart werden niet min- personenauto's, dat is ongeveer der dan 31.203 auto's verkocht, 50.000 minder dan in 1965. bouwd. Daarmee krijgt Londen de grote verkeersader van noord naar zuid, die het nodig heeft om de steeds groter wordende verkeerscongestie te bestrijden. Waarschijnlijk zal er in het begin van de jaren 70 mee worden begon nen. Kosten: 450 miljoen gulden. De solex, het eerste bromfiets- merk dat kort na de oorlog op de Nederlandse markt ver scheen, gaat zyn twintigste le vensjaar in met een nieuw type. De meest opval lende verande ring is het nieu we, strakke pa- rallellogram- vormige frame, dat zeer stijf is en daardoor een betere weglig- ging geeft. Ook zijn nieuwe ban den gebruikt, die zowel in dwars- als in langsrich- ting meer „grip" op het wegdek uitoefenen. Een nieuw zweefzadel ver hoogt het zit comfort van de Solex, die met een eigen ge wicht van 30 kg vrijwel even handelbaar is als een fiets. De trekkracht is met 40 pet. toegenomen. De maximumsnelheid bleef echter gelijk (30 km per uur). De extra motorische reserve komt vooral van pas by tegenwind, op hellingen en met zware bagage. Het brandstofverbruik is gehandhaafd op 1 op 70 Ook de Driis is gehik De opvolger van Flats succes model 124: de Fiat 125, die komend najaar in Nederland wordt ver wacht. De auto komt zowel door de 1600 cc motor als de technische conceptie in de produktielljn te liggen tussen de 1500 Confort en de 1500L/1800B. De produktie van de 1500 Confort wordt voorlopig normaal voortgezet. De topsnelheid bedraagt 160 km per uur. Andere technische gege vens ds motor ontwikkelt 90 DIN pk bij 5600 omw./min.; twee bo venliggende nokkenassen aange dreven door tandriemen; vijfmaal gelagerde krukas; vlerversnellings- bak; vier servo-bekrachtigde schijf remmen. Nieuwe sportauto Ford-Engeland De Britse Fordfabrieken hebben een verfijnde Mark III-versie aange kondigd van de GT 40. dia de wedstrijd van Le Mans heeft gewon nen. De nieuwe sportwagen is uitge rust met een V-8-motor met een cilinderinhoud van 4.7 liter die in het midden van de wagen is ge plaatst en 306 REM pk ontwikkelt hij 6000 omwentelingen per minuut

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5