MET BIJBELKRITIEK OP HELLEND VLAK Klankbeeld over LSD ingetrokken! wdat li ij er -ftietbij kan P. Bom helpt dominee aan Oranjepreek Een woord voor vandaag Wiskunde pittig Doeltreffend wapen tegen vergiftiging Werkgroep van KVP, ARP en CHU Vrijgemaakte zending in Zuid-Afrika Gebruik medicamenten zo weinig mogelijk Soetendorp; vertrouwen geschokt DINSDAG 25 APRIL 19 N Als Christus zich aan Johannes openbaart, zien wij Hem op een andere plaats dan bij Zijn openbaring aan Stephanus of Paulus. Bij Stephanus staat de Heer in de hemel aan de rech terhand van de Vader. Bij Paulus is de Heer een sterk stralend licht in een duistere wereld. Bij Johannes staat de Heer temid den van de kandelaren. Het beeld is niet moeilijk te begrijpen. Een kandelaar is een lichtdrager. En dat moet de gemeente zijn. Zij bezit geen eigen vermogen om licht te geven. Ze kan slechts het licht van Christus verder dragen. Maar de aandacht valt hier toch niet op het licht dat sinds de dagen van de apostelen werd doorgegeven, maar op de Heer temidden van de kandelaren, de gemeenten. Hij mag niet en kan niet vereenzelvigd worden, maar Hij heeft toch een plaats ertussen. ,fZijn aanzien", schrijft Johannes, „was gelijk de zon schijnt in haar kracht." Opnieuw voelen we in deze woorden de waarschuwing: Denk er om, de kerk mogen we niet vereenzelvigen met Christus. Geen kerk of christen kan zeggen: Ik ben het licht van Christus, hoogstens: Ik draag het licht van Christus naar mijn beste weten uit. Maar waar twee of drie in Zijn naam samen zijn is Hij in hun midden. Hij is er om de kandelaren te reinigen, om de licht sterkte te controleren. Hij is er om ons te leren, hoe we beter schijnen kunnen. Zijn aanwezigheid plaatst ons voor de vraag wat er terecht komt van onze taak. We lezen vandaag: Hebreeën 6 1-10. Ds. Vroegindeweij tot hervormd- gereformeerde mannenbond: (Van een onzer medewerkers) UTRECHT De bijbelkritiek is in opmars. Velen zij bezig het Schriftgeloof, zoals dat in de Ne derlandse Geloofsbelijdenis bele den wordt, in te ruilen voor een bijbelbeschouwing, die ons het Woord als Gods openbaring, als Gods „ingegeven" Woord doet verliezen. Dit zei ds. A. Vroegindeweij van Veenendaal in zijn openingswoord op de drukbezochte huishoudelijke verga dering van de bond van hervormde mannenverenigingen op gereformeerde grondslag, waarvan hij voorzitter is. Zij, die de weg van de Sohriftkritiek opgaan, pogen de Bijbel aanvaardbaar te maken voor de moderne mens, die op grond van de resultaten van de „we tenschap" verschillende verhalen en ge beurtenissen uit de Bijbel meent niet meer te kunnen aanvaarden, aldus ds Vroegindewij. Men wil, zo zei hij, nog wel vasthou den aan de heilsfeiten, zoals Christus' opstanding. Maar wanneer men een maal de Bijbel als Gods Woord heeft losgelaten, zal men de hele weg van de Schriftkritiek moeten aflopen. Dan zul len we ook deze heilsfeiten". ja het HILVERSUM De NRU heeft I gisteravond het aangekondigde klank beeld over de zgn. „weekend-kickers" j die tesamen LSD gebruiken, niet uitge- I zonden. Medegedeeld werd dat 's mid dags de ministeries van justitie en volksgezondheid hadden laten weten, 1 dat zij „vriendelijk adviseerden de uit zending in te trekken" De NRU heeft aan dit advies gehoor gegeven. Het klankbeeld gemaakt door Kees Buurman en Bo Uschi, was bedoeld om „informatie" te geven, maar de strekking van deze informatie is in hoge mate aanvechtbaar. De vijf minderjarige jongelui hebben name lijk in hun LSD-roes grove godslaste ringen en liederlijke taal laten ho ren. tussen angstgegil en gelal door. Zo onsmakkelijk waren hun uitin gen, dat een van,-de technici die de zeven uren opnamen tot eén uitzen ding van vijf kwartier moesten mon teren, tijdens dit Rveffc ónpasselijk werd en moest ophouden. Dr. O. de Vaal, die commentaar op de uitzending zou leveren, heeft de ge hele opnameband beluisterd en kwam toen tot de conclusie dat er geen LSD was gebruikt, omdat er wel angsten maar geen pijnverschijnselen optra den. Er moest dus sprake geweest zijn van autosuggestie meende hij. Een waarschuwing tegen het gebruik van LSD of dergelijke „suggesties" liet de arts echter niet horen. Kardinaal Dante overleden ROME Op 82-jarige leeftijd is in 1 het Vaticaan verleden kardinaal Dan-j te, de prelaat die meestal naamloos op het televisiescherm naast paus Paulus verscheen. Hij maakte zes pauzen weg wijs in het protocoL Pas twee jaar geleden werd hij benoemd tot kardi naal. Vijftig jaar lang was hij de pause- lljke ceremoniemeester. Hij werd de, enige man genoemd, die de paus een opdracht kon geven. Tijdens de openbare godsdienstoefe ningen bevond hij zich altijd aan de zijde van de paus om hem te vertellen wanneer hij moest gaan zitten of knie len en welke kant hij op moest. Eer hij deze functie kreeg was hij hoogleraar in de wijsbegeerte. Drie van zijn beroemdste studenten zijn kardinaal Spellman van New York, kardinaal Gilroy van Sidney en kardi naal Doi van Tokio. (Van onze onderwijsredactie) ROTTERDAM Na een week eind rust en nakaarten over de eerste helft van het eindexamen hebben hbs-ers en gymnasiasten gisteren een over het algemeen niet zo gemakkelijk stukwiskundevoor- geschoteldgekregen. De drie vraagstukken stereome trie waren pittig, zodat de zwakke broeders het wel heel moeilijk heb ben gehad. Toch lagen de opgaven niet boven het te verwachten ni- De hbs-A afdeling heeft gister middag haar twee brieven' geschre ven voor Frans. Een hele kluif, vol gens vele leraren. Een reeds van zijn vakantie genie tende jongen informeerde per brief of hij kan helpen bij het herstel van oude gebouwen. Het tweede deel van de opgave was het ant- Franee. Voor hen die handig kun nen formuleren geen moeilijk werk. maar wel vrij tijdrovend. s Middags konden zowel hbs-ers als gymnasiasten bijkomen met hel opstel. De titels boden weer de ge bruikelijke variatie... Van sommige leraren hoorden we de klacht dat er onderwerpen worden opgegeven die te weinig begrenzing in de titel bieden. De leerling kan daardoor in de verleiding komen al te veel over hoop te halen, hetgeen de kwaliteit van zijn werk niet ten goede komt. Geschenk avn apothekers (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ideaal en hoognodig jubileumgeschenk van apothekers aan het Nederlandse volk: een volledige documen tatie voor de behandeling van acute vergiftigingen (mogelijk heden zijn er nogal wat tegenwoordig), zodat op de snelst denkbare wijze kan worden ingegrepen. Eerste stap: een gratis vouwblad, dat waarschuwt tegen de vele vergiften die vooral jonge kinderen in huis bedreigen. Het geeft ook aanwijzingen hoe te handelen als een kind iets ge vaarlijks heeft binnengekregen. Iedereen kan die (te bewaren) folder bij zijn apotheker gaan halen. In het vouwblad. ook Men denke over die documenta- Volksgezondheid verantwoordelijk tie niet licht: ze zal straks 1000 tot Is, staat dat per dag gemiddeld 180 1200 pagina's gaan beslaan. Want de gevaarlijke stoffen die in loop zijn zijn vele. Dat niet alleen: wat de industrie op de markt brengt is ook altijd samengesteld, onachtzaamheid van Het documentatiebureau van de gevaarlijke maatschappij heeft er nog bijzon der veel werk aan de gegevens vol ledig te maken en bij te houden. Daar komt nog bij dat het verza melen van die gegevens bijzonder moeilijk is omdat de industrie niet altijd de samenstelling van stoffen vrij wil geven, terwijl het al maal alarm geslagen wordt te grijpen bij kinderen die iets dachts „gesnoept" hebben. In 99 van de 100 gevallen te wijten aa volwassenen stoffen niet buiten bereik derhandjes hebben gehouden. Hoog Zet alles hoog. is (voor de veelste maal) het advies. Hoe dig dat is blijkt uit een recent derzoek: 57 procent der kinderver- S°ed voor kan komen dat de fa- giftigingen is afkomstig uit het briek de exacte samenstelling niet „gootsteenkastje". °ens 'tent- Verdere adviezen: nooit gevaar lijke stoffen in ongevaarlijk uit ziende verpakkingen, dus geen O Verplichting Ondanks deze en andere moei- vlekkenwater in limonadefles bij- .ijkheden misschien wel voorbeeld en ook nimmer bleekwa- ter e.d. kopen die in helgekleurdc- flacons zitten (aantrekkingskrach! kinderen). Raadgevingen „hoe te handelen' bij vergiftiging: glas water drin ken, vinger in de keel steken, di reet naar ziekenhuis of (als dit vei weg is) naar apotheker, altijd var gedronken substantie meenemen Een lange lyst van stoffen dit nimmer in handen van kinderen mogen komen, besluit deze nutti ge folder „Zorg dat hij er niet bi kan". Documentatie Maar nu het eigenlijke jubileun geschenk van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevor dering der Pharmacie, die maanda? het 125-jarig bestaan in Amster dam vierde: een losbladige docu mentatie inclusief index en behan delingsmethode, die om te begin nen naar alle Nederlandse apothe ken, ïiekenhuizen en apotheekhou- dende artsen gaat. wettelijke verplichting tot op gave moeten komen groeit het materiaal en kunnen de eerste 'osbladige boeken einde dit jaar in imloop komen. Voor de zaak com- oleet kan worden genoemd zal nog vel een vijftal jaren voorbijgaan. Een en ander geschiedt in nau- ve samenwerking met andere nstanties op dit gebied werkzaam. Op den duur is het de bedoeling dat het materiaal in gebonden boe ken kan worden aangeboden, waar na dan periodiek een nieuwe bijge werkte druk kan volgen. Het 'osbladige systeem is gekozen om >p vele plaatsen al direct het eeds beschikbare materiaal voor- anden te hebben. Tot nu toe gaat bij vergiftigings evallen vaak veel tijd verloren riet tijdrovende naspeuringen hoe le ingeslikte stof is samengesteld. Dank zij het initiatief van de apo thekers is dit in de toekomst niet meer nodig. Dat dit mensenlevens kan sparen, behoeft geen betoog. evangelie der verzoening verliezen. Het onderscheid tussen „feit" en „verhaal" biedt volgens de Veenen- daalse pastoor geen oplossing. Wel mag de menselijke factor bij de inspiratie] niet worden verwaarloosd. De bij-! belschrijver is geen gieter, waardoor het water van Gods geopenbaarde; Woord heenloopt. Hij verwerkt de ge- gevens op zijn eigen wijze. Toch kanj Gods Woord geen onwaarheid zijn. Wij aanvaarden de Bijbel als Gods Woord en we buigen voor dat Woord, aldus ds. Vroegindeweij. GEVOLGEN Hij liet ook de gevolgen zien. „Wan neer we door de Schriftkritiek het evangelie der verzoening verliezen en slechts algemeen godsdienstige gedach ten overhouden, vallen de verschillen weg tussen vrijzinnig en orthodox, tus sen hervormd en remonstrant, tussen protestant en rooms. De verbroedering zal doorgaan, zo dat de verschillende godsdiensten der wereld tot een soort een- heidsgodsdienst zullen worden samen- gesmolten. En dan zien we de lijnen te voorschijn komen uit het boek Openba- ring. Want wie die wereldgodsdienst] ni« aan zal hangen, zal hel moeilijk InZaiIiellllff VOOl' Maar. aldus ds. Vroegindeweij. Gods i Woord houdt stand, doordat de Here III I wakker is over Zijn Woord, om dat te IvjUiUi IVC^X '*U11 oen. Daarom is het de moeite waard, i het Woord Gods te onderzoeken. GROEI Uit het jaarverslag van de secreta ris ds. Joh.Verwelius van Waddinx- veen. bleek dat er thans 3800 leden zijn. dat is 130 meer, dan vorig jaar. Ds. Verwelius was dankbaar voor deze groei, waarbij verschillende jongere mannen zijn toegetreden. De financiële toestand van de bond is gezond, zo bleek uit het verslag van de pen- ningsmeester, de heer C Oosterom (Lo- pik). Ds. G Voordijk te Mastenbroek werd in het bestuur gekozen. De heer A. Hagedoorn van Apel doorn hield een referaat getiteld „Ge roepen tot standvastigheid als lid van de mannenvereniging". waarna de heer H. J. Begeer te Waalwijk een bemoedigend slotwoord sprak. [0 *p| (Van parlementsredactie DEN HAAG Gisteren zijn dele gaties van KVP, ARP en CHU voor een oriënterend gesprek bijeen ge weest. In een communiqué is meege deeld dat van gedachten is gewisseld over de fundamentele grondslagen van de drie confessionele partijen en over de mogelijkheden die er liggen voor samenwerking tussen KVP. ARP en CHU. Men heeft besloten om het gesprek voort te zetten. Er zal een werkgroep worden ingesteld die tot taak krijgt de delegaties in een nota te adviseren over de vraag welke inhoud christe lijke politiek in deze tijd moet hebben. In deze werkgroep zullen twee perso nen voor elke partij zitting nemen. In juni zullen de drie delegaties vijf vertegenwoordigers uit elke partij opnieuw bijeenkomen. Dan zal het rapport van de werkgroep besproken worden. Zuid-India en van de Mar Thoma Kerk hebben afgescheiden en zich bij de Internationale raad van christelijke kerken (ICCC) 'nebben aangesloten, hebben het moeilijk. Daarom wil de ICCC ook in Nederland opnieuw een inzameling voor India organiseren. De leden van de genoemde kerken heb ben niet alleen voedselgebrek, maar ook behoefte aan kerkgebouwen en grond voor begraafplaatsen. Op uitnodiging van de afgescheiden Anglicaanse Kerk, die van 1 tot 7 mei haar jaarvergadering houdt, hoopt ds. J. C. Maris als vertegenwoordiger van de ICCC-Nederland dezer dagen naar India te vertrekken. Hij zal zich persoonlijk van de "noeilijkheden op de hoogte stellen. Jaarvergadering van zondagsscholen UTRECHT De hervormd gerefor meerde zondagsscholenbond hoopt za ag 29 april zijn jaarvergadering te houden in het Jaarbeursgebouw (Vre- denburg) te Utrecht. De vergadering begint om e'f uux. In de middagvergadering, die om twee uur begint, zal de schrijver J. W. Ooms over ..De Voorstellingswereld an het kind'V (Van onze kerkredactie rYOLTGENSPLA AT Ds. C. J. Pak te Barchem hoeft zich niet meer af te vragen, waarover hij moet preken in de speciale dienst na de geboorte van de te ver wachten Oranjetelg. Vrijdag publiceerden wij zijn be zwaren tegen deze dankdienst, waartoe het hervormd synodemo- deramen had geadviseerd. De heer P. Bom t« Ooltgensplaat las dit, ging meteen achter zijn schrijfma chine zitten en nog dezelfde avond ging een, wat je zou kunnen noe men „preekpostille" op de post voor de Barchemse dominee. „Ik vond dat zielig, dat een pre dikant bij zo'n gelegenheid met zijn handen in het haar zit. Ik heb gemeend hem in dezen behulp zaam te moeten zijn. Als wij el kander in het leven ergens mee kunnen helpen, moeten wij dat al tijd doen", vertelt de heer Bom ons. „Maar als ik het als leek zo gauw voor elkaar heb, moet hij toch zeker zo'n preek kunnen ma ken? Ik heb hem er dan ook ernstig op gewezen, dat hij een zware verantwoordelijkheid op zich neemt, om in deze tijd van ernstige gezagsondermijning een dergelijk standpunt in te nemen." Oranjeliefde en gezagshandha- ving zijn de twee slagwoorden, die de heer Bom (68, hervormd en se cretaris van de bond van christe lijke oranjeverenigingen in Neder land) nog al eens In het nieuws brengen. ADRES Zo zond hij dezer dagen nog een adres aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, waarin hij de Kamerleden attendeerde op de „dictatuur van de langharigen" in Amsterdam. En nu wil hij hele maal niet hoogmoedig zijn, maar het blijft opmerkelijk, dat Amster dam enkele dagen later in de Ka mer ter sprake kwam. Ds. Paks probleem (en dat van verscheidene van zijn collega's) is. hoe hij in zo'n dienst vanuit hei evangelie bezig kan zijn. Hij vreest, dat de verkondiging van het Woord Gods al te gemakkelijk op een zijspoor raakt, als de ge boorte van een prinsenkind daar toe de aanleiding moet zijn. Voor de heer Bom leeft dit pro bleem niet. Dat ls duidelijk. Hij „preekt" niet over een bijbeltekst, maar gaat uit van een strofe van het Wilhelmus. De preekpostille begint: „Zo luidt een der coupletten van het onsterfelijke volkslied, dat onuit wisbaar in de nationale ziel gegrift staat. Als klaroengeschal heeft het over de slagvelden geklonken. Het bezielde de krijgers met nieuwe moed, ook al scheen de situatie ho peloos te zijn. Het werd en wordt in biddende stemming in de huiskamers en kerken aangeheven en oefent een verheffende kracht op alle harten uit." BLOED De heer Bom weidt dan voorna melijk uit over het „edel bloedt" van de Vader des Vaderlands, waaruit het kind gesproten is. „In het algemeen is het een niet te miskennen voorrecht, indien men uit een edel geslacht voortgekomen is. Men heeft dan als een steunen de achtergrond voor zijn eigen vluchtige leven een gehele reeks generaties van edel bloed." „De kunst van regeren is de tel gen niet aangeboren, maar de aan leg er toe schuilt veelal in het edel bloed." Dit edele bloed veroorzaakt een zekere continuïteit in het be wind en daarom loopt de preek van de heer Bom uit op een prefe reren van monarchen boven presi denten of dictatoren. TEKST De preek van de heer Bom heeft geen tekst en het bezwaar van ds. Pak was nu juist, dat hij niet wist, wat voor een tekst hij zou moeten kiezen zo, dat de verkondiging van Gods Woord niet in het gedrang zou komen. Dat begrijpt de heer Bom hele maal niet. „Is dat nou zo'n pro bleem? Als je dominee bent, vindl je daar toch zeker zo een tekst bij?" (Van onze kerkredactie) LEERDAM Het Zuidhollands zendingsconvent van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) gaat zending bedrijven in Nqutu, een gebied in Natal (Zuid-Afrika). Het terrein waar men gaat werken, grenst aan het gebied dat reeds bear beid wordt door de kerk van Haarlem de haar steun biedende kerken. De zendeling van deze groep, ds. W Apothekers op congres: (Van een onzer verslaggevers) I KNMP en het eigen laboratorium, dat binnenkort van Utrecht naar het ver- AMSTERDAM De taak van de bouwde grote pand in de Haagse Nederlandse apotheker is zich in de Alexanderstraat zal worden overge- loop van de jaren gaan wijzigen Zijn bracht, vervullen derhalve een uiterst functie wordt meer en meer controle- nuttige functie, rend. De noodzaak hiervoor Is evident: medicamenten worden steeds gevaar- Vestiffitlff lijker. Bovendien worden ze meer inge- j nomen Was het aantal afleveringen I In tegenstelling tot vele landen, per ziel zo'n halve eeuw geleden nog j waar deze zaak van overheidswege maar 1.8 per jaar. thans zijn dat ge-1 wordt geregeld is de KNMP er trots middeld al 10 afleveringen per jaar op op vrijwillige basis vestigingseisen te per persoon geworden. hebben kunnen doorvoeren. Ieder lid van de maatschappij levert namelijk Dn J. H. M.^ Winters.^ met zijn lidmaatschap zijn recht op oron rije vestiging in. Op deze wijze kan nieuwe wijken worden bereikt dat op 10000 patiënten een apotheek Delft en voorzitter van de jubilerende Koninklijke Nederlandse maatschappij I jn ter bevordering der pharmacie. ver- er ibi klaarde dat gisteren in de feestelijke j kan fcom(.n vergadering van zijn organisatie in het Rai-gebouw. Hij schetste de apotheker als de „vei ligheidsklep" tussen medicus en pa tiënt en zou deze functie willen omschrijven als „een stille controle achteraf" Te weinig beseft de patiënt dat tenslotte ieder geneesmiddel ook een potentieel vergift is. dat behoedzaam moet worden gedoseerd en gebruikt. Al klinkt het wellicht merkwaardig: de apotheker stelt zich tot ideaal de consumptie van geneesmiddelen door ons volk zoveel mogelijk te beperken. Daartoe is hij trouwens materieel ook in de gelegenheid, want het huidige ziekenfondsensysteem maakt deze hou- In dit verband zag dr Witners voor de toekomst echter wel gevaren. Bij het verder doorvoeren van de EEG-ge- dachte is de mogelijkheid in de toe komst niet uitgesloten dat buiten landse apothekers zich hier kunnen gaan vestigen. Met name in een part- nerland als Italië is een teveel aan apotheken Als buitenlandse apothe kers zich aan de Nederlandse gewoon te zouden onttrekken en wél een vrije vestiging tot de hunne zouden willen maken is daar formeel niets aan te doen. De spreker vroeg zich af of in dit verband niet tijdig de nodige maat regelen dienen te worden genomen. In de jubileumvergadering voerde ding mede mogelijk. Dankzij dit stelsel verder onder meer de minister van so- behoeft een apotheker zich om omzet dale zaken en volksgezondheid, de heer I geen zorgen te maken. B. Roolvink. het woord over de phar- De documentatiedienst van de I macie in het maatschappelijk bestel. Kurpershoek, werkt er sinds 1960 en heeft steun in zijn arbeid nodig. Ingevolge een besluit van de Zuid- afrikaanse regering kon een zendingsge- bied in Natal alleen verkregen worden via de Gereformeerde Kerk Zuid-Afrika. Deze verbond aan haar medewer king de voorwaarde, dat de zendeling niet in strijd mag handelen met het zendingsbelcid cn de zendingsmetho- den van de Gereformeerde Kerk en geen afbreuk zal doen aan haar zen dingswerk of haar kerkelijk leven. De niet-blanke kerken die geïnstitueerd zullen worden, moeten voorts deel uit- maken van het kerkverband vai niet-blanke Gereformeerde Kerk, verminderd de zelfstandigheid van de j plaatselijke kerk overeenkomstig arti- 1 kei 31 KO. Blijkbaar wil de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika voorkomen, dat de zendingsarbeid ten gunste zal ko men van de Vrije Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. waarmee de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) nauwe contacten onderhouden. Daarnaast gaat het Zuidhollands zen dingsconvent de zendingsarbeid van de Vrije Gereformeerde Kerk onder de In diërs in Zuid-Afrika financieel steu nen. Behalve ds. Kurpershoek werken nog in Zuid-Afrika ds. J. Vonkeman en ds. M. R. van den Berg in Rich mond (Natal), uitgezonden door Kam pen en steunbiedende kerken, en ds. J. G. Agema bij Pretoria, uitgezonden door Drachten c.s. Het Zuidhollands zendingsconvent bedreef eerst zending in Noordwest- Australië, maar zag zich genoodzaakt deze arbeid vorig jaar af te breken. De daar werkende zendeling ds. C. A. Versluis heeft sindsdien werk gevon den in West-Irian. Beroeningswerk NED. HERV. KERK Beroepen te 's Heerenhoek-Nieuwdorp (toez.): kand. P. Warners te Utrecht: te Berkel-Rodenrijs (toez.): P. Holst te Den Haag: te Arnhem (wijkgem-zuid): W. v. Bruggen te Gorkum; te Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Kooten): C. Treure te Hasselt: te Geervliet: mr. R. G. ten Kate, eervol ontheven zendingspred. te Nieuw Guinea, nu woonacht. te Wateringen: te Heukelum (toez.): F. Moll te Welsum; te Den Haag - wijkgem. 15: C. M. ten Kate, pred. voor bgw. werkzaamh. geestel. ver zorg. arbeiderskampen, woonacht. te Den Haag; te Leiden (vac. J. Groot): B. W. Vermaat te St. Nicolaasga (F.). Aangenomen naar Dirksland (2e pred. pL): L. J. Geluk te Hoornaar; naar Die- D Dubbeldam te Lijnden (N.H.); Sneek (vac. W. J. v. d. Waal - toez. jeugdored.): C. Mondt te Wapserveen. Bedankt voor Oostzaan (toez.): G. G. S. Hoogstraten te Hoogezand; voor Hoe- elaken: J. Vroegindeweij te Gouds waard; voor Strijen (wiikgem. 2): G. F Overgauw te Leersum. Emeritaat verleend per 1 mei aan ds. A Hoekert te Voorburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Coevorden: R. Pluim te Oosterend (Fr.). (Van een medewerker) AMSTERDAM „Waar er 0afsc vi veel bloed gevloeid is van schuldigen in talloze generati om het bloed van één van o volk dat onschuldig is vergot(Vl zou men niet voorzichtiger moet zijn met de beschuldigende ger, of zou het bloed kruip waar het niet gaan kan?" if deze vraag besluit rabbijn dr. Soetendorp zijn artikel in Levei* Joods Geloof, het orgaan van Liberaal-joodse gemeenschap Amsterdam, gewijd aan de adv< tentie door de Nederlandse He vormde Kerk geplaatst aan vooravono van het paasfeest. Zij had de ontstemming gewekt v Amsterdamse rabbijnen, waarna moderamen zijn spijt betuigde. 1 meent rabbijn Soetendorp dat door ze advertentie een merkwaardijn kortsluiting is ontstaan in het gespt met de kerken. Hoewel de verschillen tussen christelijke Pasen en het joo< Pesach heel groot zijn levert pascha periode de mogelijkheid - met vertaling van de oorspronkelij betekenis te komen tot een „meebe ven" van dat wat het joodse volk de geschiedenis vaak heeft moeten dergaan, op instigatie van en met n dewerking van de christelijke kerk de christelijke bevolking. De geh wijze waarop in de advertentie tekst uit Lukas (18-20) werd gebrullr' maakt een dergelijk meebeleven onrr gelijk". Rabbijn Soetendorp meent dat ten nauwste zijn betrokken bij de haling van de „ouderwetse passi preek" en wel „omdat daardoor de dem aan het gesprek wordt ontnoni|j( en het vertrouwen wordt geschokt die instanties die in de laatste jai geprobeerd hebben een ander klimi te scheppen". i lei i 1» tel Aangenomen naar Eindhoven (vac. J. v. d. Zwaan): drs. C. Klapwijk Groningen. Bedankt voor Honselersdijk: G. D. H nemaaijer te Haarlemmermeer-Oostzijl voor Bredevoort: G. Manenschijn Broeksterwoude. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Apeldoorn: Z. G. v. O te Zwolle. Bedankt voor Hoogezand-Sapperme i voor Monte Alegre (Brazilië): Wierenga te Zuidbroek-Veendam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag-west: H. BL. te Stadskanaal en B. v. Smeden te Ai sterdam-nieuw-west Bedankt voor Boskoop: Th Rutters Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt voor Alblasserdam en vfl Riissen: F. Mallan te Veenendaal. >v: Litt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2