"Nieuwe KOMAROF SLOEG MET SOYOEZ-1 TE PLETTER JAMIN Bank niet bang voor recessie Plate morgen naar kasteel Commentaren Koorden parachute verward Laatste signaal om 04.25 uur TOP MODEl In Senaat een spreker KVP, CHU en ARP Man acht weken dood in stoel Loos alarm Directeur ontslagen: 37 man in staking iractauri P. Diemer j lofcW.eteun Dr. I. DIEMER Dinsdag 25 april 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich la ghablava mijn hart In taghampoatl" ioofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De dood van Komarof kan het Sowjetprogram ma voor een bemande maanreis vertragen zoals ook het omkomen van drie Amerikaanse ruimtevaarders op Kaap Kennedy, drie maan den geleden, de Amerikaanse plannen door kruiste. Aan een vermoedelijk heel bijzondere ruimtevlucht kwam gisteren op tragische wijze een voortijdig einde. IN ~JehLenka REGENMANTELS Da gehele collectie bestaande uit tientallen modellen (maten 28-52), Alle modetinten Bewonder onze extra grote collectie VOORJAAR- en ZOMERMANTELS 59,50 69,50 MANTELKOSTUUMS 59,50 tot 79,50 DE MANTEL- SPECIALIST LEIDEN Haarlemmerstraat 163 Tel. 41 65 2 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT BREDA Garnalenvisser verdronken LEEUWARDEN De zestienjarige irnalen/visser Joude Van der Werf uit irlingen is gisteravond tijdens het vis it In de Waddenzee overboord geslagen verdronken. Bij Terschelling stootte de kotter aan i grond. Toen men het anker wilde uit- tten sloeg het ankertouw om de benen in de jongeman, waardoor deze over- lord viel. Later is zijn stoffelijk over- hot gevonden. 'laatregeleii tegen nisbruik hypnose Roolvink gevraagd om maat delen om te voorkomen dat hypnose lekenhanden wordt misbruikt. De levisie-uitzending. waarin David Ber- las hypnose toepaste (zie pagina RTV) Zij ls verontrust over de onverantwoor- flijke toepassing van de hypnose iet-medische doeleinden in de bei en tv-uitzending. Gedaanteverwisseling van prin ses Anne van Engeland op één dag. Eerst zag men haar (links) chique in rose mantelpak met witte pompoenmuts en hand schoenen toen ze samen met haar grootmoeder, vader en broer een nationale padvindersbijeenkomst bijwoonde. Een paar uur later konden de Britten hun Prinses zien als echte tiener (rechts): jekker, jeans, handen onverschillig in de zak. Dit vlotte tenue droeg ze op een polowedstrijd, waar ze de prestaties van haar vader en broer volgde. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In Den Haag lo pen reeds geruime tijd geruchten dat de Eerste-Kamerfracties van KVP, ARP en CHU tot een nau were samenwerking willen komen. Zoals bekend hebben de drie con fessionele partijen onlangs een commissie ingesteld die zal onder zoeken in hoeverre KVP, ARP en CHU kunnen samenwerken. In dit kader zou een samenwerking tussen de Senaatsfracties van deze groeperingen een goede proefneming zijn. Temeer, omdat de Senaat veel minder dan de Tweede Kamer een po litiek karakter heeft. In de Eerste Kamer beperkt men zich tot de hoofdlijnen van elk voor stel terwijl de senatoren bovendien het recht van amendement missen. De Eerste Kamer biedt daarom een aan trekkelijke mogelijkheid voor de drie MOSKOU De Russische kosmonaut kolonel Wladimir Komarof (40) is gisteren als eerste in de geschiedenis van de ruimtevaart tijdens een vlucht door de kosmos om het leven gekomen. Met zijn ruimteschip, de Soyoez-1, viel hg in het westen van de Sowjetunie te pletter, nadat op zeven kilometer hoogte de koorden van het gigantische valscherm, waaraan de 27 ton we gende cabine hing, in elkaar verward waren geraakt. De tragische afloop van de als zeer spectaculair aangekondigde vlucht werd gistermiddag om 15.17 Neder landse tijd in een speciaal bulletin door de Russische radio en televisie bekend gemaakt. Daarmee werd de stil te verbroken, die bijna twaalf uur om de Soyoez-1 had gehangen. Voor het laatst had de sterrenwacht Bochum in West-Duitsland tussen 04.11 en 04.15 uur signalen van het ruimteschip opgevangen. In Moskou bracht het bericht van Komarofs dood grote verslagenheid te weeg. Wel waren in de loop van de dag tal van speculaties gemaakt, maar men weigerde na de succesvolle tereizen van elf kosmonauten te gelo ven dat er ditmaal iets mis zou gaan. Eigenlijk verwachtte men eerder ie der ogenblik te zullen horen dat de ir de nacht van zaterdag op zondag in de ruimte geschoten Soyoez-1 gezelschap had gekregen van een tweede Soyoez. Aan deze verwachting maakte het officiële Russische persbureau Tass een eind door mee te delen dat Koma rof na de uitvoering van het vlucht- programma verzocht was de tocht te beëindigen en naar de aarde terug te keren. Goed De moeilijkste fase van de lan- dingsmanoeuvre, de terugkeer in de dichte lagen van de atmosfeer, verliep goed, Toen echter op zeven kilometer hoogte de hoofdparachute zich ont vouwde, raakten de draden in elkaar verward. Met grote snelheid raasde de Soyoez-1 naar de aarde, waar hij te pletter sloeg. Een raadsel is het om welke reden Komarof zich niet heeft gered met de katapult, die te vergelijken is met een schietstoel. Een verklaring zou kunnen zijn dat de verwarde touwen van de parachute ook de werking van de kata pult hebben verhinderd. De Soyoez-1 is het tweede Russische ruimteschip, dat moeilijkheden heeft gehad bij de landing. Ook Wochod-2 kwam in 1964 niet goed te recht. Ruimte-deskundigen hebben dat afgeleid uit het feit dat Leonof en Bel- jajef pas twee dagen nadat hun Wochod-2 naar de aarde was terugge keerd, in Perm aankwamen. Ze had den de reis door de bossen voor een deel per ski moeten maken. Het ongeluk met de Soyoez-1 is een ler ernstige slag voor de Russische ruimtevaart. Temeer daar het hier het confessionele fracties om zich geza menlijk over de wetsvoorstellen en de begrotingshoofdstukken te buigen. Waar mogelijk wil men één senator namens de drie partijen het woord la ten voeren. De zelfstandigheid van de fracties blijft echter onaangetast. Voorlopig is nog geen enkele beslis sing genomen over deze federatieve samenwerking, de plannen worden nog onderzocht en voorbereid. eerste type van een nieuwe serie van ruimteschepen betrof. Waardevolle films en andere gegevens zijn verloren gegaan, ook al meldde Tass dat de be langrijkste systemen van de nieuwe machine waren beproefd en we tenschappelijke experimenten verricht Deelneming Het Kremlin heeft zijn ernstige deel neming betuigd met de tragische dood van de ruimtevaarder. In een door par tijleider Breznjef en premier Kosygin ondertekende verklaring staat: „Wij zullen deze trouwe zoon van ons land. deze eminente communist, dappere ruimtevorser, wapenbroeder en vriend eeuwig blijven gedenken." Komarof krijgt een staatsbegrafenis. Een urn met zijn as is vandaag op gesteld in het Huis van het Leger te Moskou. Morgen wordt de urn bijgezet in een nis in de muur van het Krem lin, de gebruikelijke laatste rustplaats voor de Russische staatshelden. Voor vervolg zie pag. 9 AMSTERDAM Van over spanning van de conjunctuur zijn we in een ontspanning gekomen. Die is economisch gezien tot zekere grens goed. Moeten we om tot een evenwicht te komen door een nóg diepere kuil? Waar schijnlijk niet, zegt het jaarver slag van de Nederlandsche Bank. Het gevaar voor een algemene economische recessie is niet groot. Een stabiliserend beleid zal voldoende zijn om de inzinking op te vangen. In Nederland ziet men thans een ver traging van de groei, niet een recessie. Er is geen daling van de produktie op getreden. De haard van de recessie moet gezocht worden in de Duitse bondsrepubliek. In de Verenigde Staten zijn de meningen verdeeld of de kentering in de conjunc tuur zich tot een recessie zal ontwik- Dr. M. W. Holtrop, die voor de 21ste laatste maal het jaarverslag van de Bank heeft samengesteld, ziet als belang rijkste factor bij de ontwikkeling van de ronomie de arbeidskosten. Nederland staat aan de top wat betreft de nominale stüglng van de loonkosten per eenheid produkt. Ook de hoge ziekteeijfers van de werknemers spelen belangrijke rol. Voorts heeft het Rijk zowrl tegenvallers aan de kant van d< inkomsten als aan de kant van de uit gaven. tijd een laag percentage in het westen, baart zorgen. Een zekere ontspanning van de conjunctuur mag dan goed zijn, zij mag niet gepaard gaan met een con centratie van de werkloosheid in bepaal de delen van het land, schrijft dr. Holtrop. Aanwijzingen, dat voor 1967 een diepe re inzinking onvermijdelijk zou zijn, ont breken. Dit neemt niet weg, dat structu rele veranderingen bepaalde bedrijfstak ken en bepaalde delen van het land nog voor ernstige moeilijkheden kunnen plaatsen. Voor vervolg zie pag. 9 roomboter koekjes niet duur wel heerlijk (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE De ge boorte van de Oranjebaby op kasteel Drakensteyn is binnen een of twee dagen te verwach ten. Deze conclusie kan men trekken uit het summiere com muniqué, dat gistermiddag werd uitgegeven na het veertig minuten durende routinebezoek van prof. dr. W. P. Plate aan prinses Beatrix. Prof. Plate liet meedelendat di gezondheidstoestand van de kroon prinses „nog steeds bijzonder goed is". Volgens hem kan de geboorte nog deze week" worden verwacht. Prinses Beatrix maakte na de visite van de Utrechtse hoogleraar een wandeling in de tuinen rondom hel kasteeltje. Naar wy vernemen, is het zo goed als zeker, dat de gynaecoloog woensdag zijn intrek zal nemen in kasteel Drakensteyn. Over de inhoud van het slechts geconfereerd. De adjunct-directeur van de RVD, de heer G. W. van der Wiel, was er speciaal voor uit Den Haag gekomen. Hij sprak over de redactie een half uur met mr. C. J. van Schelle, oud-secretaris van prins Claus. Kwestie van dagen De exploitant van het café-restau rant „De Kastanjehof", de heer Karei Bleuland van Oordt, houdt er ook rekening mee. dat de geboorte van de prins of prinses nog slechts een kwestie van dagen is. Met in gang van gisteren is zijn personeel nachtdienst gaan doen. In „De Kas tanjehof" is, zoals men weet, het HVD-perscentrum ondergebracht. Personeel van de PTT, dat in de beide legertenten tegenover de in gang van Drakensteyn, de telefoon centrale en telexapparatuur be dient, ging gisteravond om tien uur gewoon naar huis. De noodzaak om de hele nacht paraat te blijven was er nog niet. Vanavond krijgt de RVD-functio- naris in Lage Vuursche assistentie van een collega. MIDDELBURG Gistermiddag heeft de Middelburgse politie het lijk van de 81-jarige heer I. de Klerk in zijn woning aangetroffen. De man moet al ongeveer acht weken geleden gestorven zijn. Diepe verslagenheid in de straten van Moskou. Mensen groepen overal bijeen om het tragische gebeuren te bespreken of, zoals hier, het laatste nieuws via een autoradio te ver nemen. WASSENAAR Het onschadelijk maken van een mijn op de Noordzee heeft in de vroege morgenuren voor de nodige verwarring gezorgd. De ma. rinevliegbasis Valkenburg, de haven autoriteiten in Scheveningen en de ge meentepolitie in Den Haag verkeerden in de veronderstelling dat er een vlieg tuig in zee was gestort. Er zouden twee mannen nit een rubberboot zijn opgepikt. Omstreeks drie uur meldde een vis sersvaartuig uit Stellendam dat het een stuk torpedo uit zee had opgevist. De radio van het vaartuig was echter in niet zo'n goede conditie, zodat het gesprek nogal gestoord overkwam. Er werden slechts flarden opgevangen. De marinevliegdienst van Valken burg stuurde direct een demonteer- ploeg naar Scheveningen, waarheen het vaartuig inmiddels onderweg was. Besloten werd het scheepje naar zee te varen om daar de mijn op te blazen. Vanmorgen vroeg, ongeveer ter hoogte van Wassenaar, werd de mijn dan ook onschadelijk gemaakt. Hiertoe voeren twee leden van de Mijnopruimings- dienst van het schip af in een rubber bootje de zee op. De enorme explosie veroorzaakte een waterzuil, die zo is achteraf ge bleken door een strandtenthouder werd gezien. Kort daarna zag hij twee mannen in een bootje, die volgens plan aan boord van het Stellendamse schip werden genomen. .v„. De man langs de kust dacht (heel De heer de Klerk, die ongehuwd begrijpelijk) dat er een vliegtuig in was, leefde nogal teruggetrokken en zfe was gestort. Direct werd groot ontving zelden of nooit bezoek. Fami- alarm êeslagen- Tegen negen uur was lieleden die hem zo nu en dan bezoch-1 e^e misverstand opgehelderd, ten troffen hem wel meer niet thuis aan. Wanneer dan de politie werd in geschakeld, bleek de oude man bij fa milie in Kamperland te zitten met wie hy nog wel contact had. Toen echter gistermiddag gemeente werklieden in verband met de ombouw op aardgas tevergeefs aanbelde, cn dc gewaarschuwde politie van de familie in Kamperland hoorde dat de heer De Klerk ook daar niet was, besloot de politie een ruit van de woning in te slaan. Hier trof men de bejaarde man dood in zijn leunstoel aan. Op grond van poststukken in de brievenbus die vanaf 13 februari da teerden, neemt de politie aan, dat de overleden man hier acht k tien weken moet hebben gezeten. Volgen de ge meentearts W. W. Stevens is de heer De Klerk een natuurlijke dood gestor- De ruimte TM'AD AT onlangs reeds drie Amerl- kaanse ruimtevaarders zijn om gekomen, moet nu ook Rusland de dood van een van zijn kosmonau ten betreuren. En evenals bij de dood van de Amerikanen leeft heel de wereld mee. Kan men zich mensen denken die méér dan de ruimtevaarders in het leven lijken te staan? In de pronk juwelen van menselijk vernuft be stormen zij de verten. Maar ook of juist van hen geldt, dat zij scheren langs de dood. Wij moeten wel aan nemen, dat zij zich dit ook bewust zijn. In de ruimtevaart beoefenen Ame rika en Rusland hun wedijver. Daar is die wonderlijke spanning om do grootst mogelijke zekerheid in hun wonderlijke apparaten in te bou wen en tegelijk om de ander vóór te zijn. Beide zijn nu met de dood gecon fronteerd. Dat onderstreept, hoe ook felle concurrentie elementen in zich kan dragen van samengaan. De wederzijdse betuigingen van me deleven, toen èn nn, zijn waarde vol; ze zouden wezenlijk aan waar de winnen, indien staten, die zich nu toeleggen op het overwinnen van afstanden, ook die tussen el kaar wisten te verkleinen. Mogelijk dragen de beiderzijds ge leden verliezen daartoe bij. Verstandig TVAAR onze overtuiging heeft de Nederlandse Radio Unie gis teravond verstandig gehandeld door de uitzending over LSD alsnog niet door te laten gaan. Het waren dan ook klemmende ad viezen, zowel vanwege het departe ment van justitie als van socials zaken en volksgezondheid, waarin op het afzien van de uitzending was aangedrongen. Men behoort in de wereld van ra dio en televisie bedacht te zijn op de enorme krachten waarover men beschikt. Daartoe, zo kan men stel len, had een waarschuwing niet no dig behoeven te zijn geweest Be ter echter alsnog ten halve gekeerd. Bij de jonge media bij de radio, maar vooral bij de tv is het vaak nog een aftasten hoever men wel gaan kan. Dat is altijd een gevaar lijke bezigheid, waarvan het nut moet worden betwijfeld. Het leven is buitendien waarlijk rijk genoeg en wie de grenzen aftast loopt het risico daarmee eigen armoede te bewijzen. De overheid, zo schreven wij in de dagen van de kabinetsformatie, dient ook op de volksgezondheid toe te zien. Gisteravond heeft zij met haar adviezen verder reikte haar bevoegdheid niet laten blij ken, er ook zo over te denken. Verre gasten 70VEEL is er dat in deze dagen onze aandacht vraagt, dat het bezoek van de hoge gasten uit het verre Nepal ons gemakkelijk zon kunnen ontgaan. Dat ware jammer, omdat, bij alle andere zaken die onze belangstel ling verdienen, dit bezoek zijn eigen waarde en betekenis heeft. Het draagt het karakter van een ontmoeting tussen Oost en West. Maar ook dat van een ontmoeting tussen twee landen waarvan het ene, het onze, dankbaar mag zijn om de graad van vooruitgang die het heeft bereikt, het andere, zijn oude en waardevolle culturen ten spijt, nogs veelszins staat op de drempel van de moderne tijd. Aan zulke ontmoetingen is onze eeuw niet vreemd. Zij kunnen ons bepalen bij onze plichten die we ook in het leven der volken heb ben. Ook van deze ontmoeting is te ho pen dat zij zich niet tot formalitei ten zal blijven beperken, maar dat er inhoud aan kan worden gege ven. Zonnig DE BILT Droog en zonnig weer. Overwegend matige noordoostelijke wind. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Ruim Zicht NKVniet verschenen UTRECHT Zevenendertig personeelsleden van de drukkerij Lumax in Utrecht weigeren het werk te hervatten zolang het plot seling gegeven ontslag van hun di recteur, de heer J. A. Roovers, niet ongedaan wordt gemaakt. De drukkerq is eigendom van het Ne derlands Katholiek Vakverbond. Als gevolg van deze staking, die gistermiddag uitbrak, kon het NKV-orgaan Ruim Zicht gisteren niet verschijnen. Dat de heer Roovers zijn ontslag kreeg as een gevolg van een conflict tussen de raad van commissarissen van veel ingrijpen in het beleid van de directie. Het ontslag gaat op 1 november in. maar hem werd verzocht zich nu al niet meer op het bedrijf te laten zien. Toen gistermiddag het besluit van de algemene aandeelhoudersvergadering, die zaterdag werd gehouden, bekend werd. gingen de 37 mensen die werkzaam zijn op de afdelingen diepdrukvoorbereiding an rotatie, direct in staking. In totaal werken 200 man bij drukkerij Lumax. dochteronderneming Het bedrijf is c in De Volkskrant Deze krant heeft als ?nige aandeelhouder het NKV. Behalve de NKV-bladen (oplage 430.000) drukt zij ook de damesbladen Marion (400.000) en Ariadne (140 000) en het hobbyblad Na vijven (120.000). Sinds enige tijd zijn besprekingen gaande om tot een fusie te komen tussen Lumax en de Arbeiders pers in Amsterdam. (Voor vervolg zie pagina 9>

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1