Nieuwe leidse Courant !M? SWETLANA STALIN DOOR NAAR NEW YORK classic JAMIN Straf militair gezag in Athene Commentaren MYSTICA N ARREST Portoricaan in komplot Italiaanse geheime dienst „gluurde" Zaterdag 22 april 1967 48?le jam-gang het Nederlandse HUISKAMER-ORGEL met de unieke GOUDEN KLANK BOOT Orgel- en Pianohandel CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zonder God in m'n hart kon ik niet leven Nog geen politiek asiel in FS gevraagd NEW YORK Swetlana Stalin, de 42-jarige dochter van de oormalige Russische dictator Joseph Stalin, is gisteravond met en vliegtuig van Swiss Air op het vliegveld John F. Kennedy j New York aangekomen. Zij kwam uit Zwitserland, waar zij ikele weken heeft vertoefd, nadat zij op 11 maart in New Delhi a, esloot niet meer naar Rusland terug te keren. Meer dan vijftig politiemannen waren bij haar aankomst op Éjj et vliegveld aanwezig. Tot het landingsterrein werden alleen ertegenwoordigers van de pers, radio en televisie toegelaten. )e douaneformaliteiten werden voor Swetlana Stalin in het liegtuig afgehandeld, nadat alle andere passagiers het toestel g ad den verlaten. Eerder was in Washington be kend gemaakt dat de Amerikaan se regering Swetlana toestemming had verleend de Verenigde Staten binnen te komen op een toeristen visum, dat reeds in India was ver strekt. „Zij mag zo lang in Ame rika blijven als ze wil en weg gaan wanneer ze daar zin in heeft", verklaarde de perschef van het ministerie van buiten landse zaken, Robert McCloskey. Jj. Magere televisiesomer pagina Radio TV In ons Zondagsblad een ia over afatische pa- iënten, mensen, die ,.taal och teken verstaan" en het lontact met hun omgeving inkomen verloren hebben. Op doortocht naar het land der vaderen kwam ds. S. P. Tabaksblatt even in ons land. Dat was in 1930. Op 1 mei gaat hij met emeritaat. Hij heeft gepro beerd het gesprek tussen kerk en Israël op gang te brengen. Zie de pagina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad. Indonesië rijk. zendingsveld pag. Kernmerk JAKARTA In de woning van vooraanstaand lid van de Soekar- ezinde Nationalistische Partij 1) in Midden-Java is een mystica resteerd. De vrouw wordt ervan lacht ondergrondse communistische riteiten te hebhen ontplooid onder van religie. Na haar vertrek uit Zürich verklaar de dr. Antonino Janner. een functiona ris van het ministerie van buiten landse zaken die ln Zwitserland als haar raadsman is opgetreden, dat Svet- lana uit eigen wil naar de Verenigde Staten ging. Zij heeft nog niet besloten politiek asiel in de Verenigde Staten te vragen, zo :s ir> officiële Amerikaanse kringen meegedeeld. Een Franse vriend van Stalin's dochter heeft gezegd dat zij eerst de wereld wil rondreizen voordat zij zich ergens gaat vestigen. Swetlana zal in de Verenigde Staten onder meer overleg plegen met de uit geversmaatschappij Harper en Row, die con boek zal publiceren dat zij over het leven in het Kremlin heeft geschreven. Een woordvoerder van Harper en Row maakte bekend dat het boek nog geen titel heeft. Het 70.000 woorden tellende manuscript, dat door Swetlana in 1963 werd vol tooid, zal op 16 oktober worden uitge geven. Onmogelijk Tegenover journalisten heeft Svetla- gisteravond verklaard dat zij in In dia tot de conclusie was gekomen dat zij ..onmogelijk" nog naar haar land kunnen terugkeren, j zei; „Sinds mijn jeugd ben ik opgevoed in het communisme. Ik ge loofde erin. Maar langzamerhand, naar mate ik ouder werd en meer ervaring kreeg, begon ik anders te denken." „Ik ben naar Amerika gekomen om mezelf te zijn. In de Sowjetunie kon ik dat niet zijn. De publikatie van mijn boek zal het voornaamste doel van mijn bezoek symboliseren, de vrij heid van zelf-expressie, die ik heb ge zocht", aldus een glimlachende Swetla- j Swetlana kondigde in vlekkeloos En- 1 gels aan dat zij maandag een perscon ferentie zal houden. „Het valt me in l dit korte tijdsbestek te moeilijk alle redenen voor mijn komst naar de Vere nigde Staten uit te leggen", merkte ze op. Wat Swetlana heeft bewogen naar het Westen uit te wijken, werd veel I meer duidelijk uit een schriftelijke ver klaring, die zij journalisten ter hand stelde. Voor vervolg zie pag. 2 JT^E nieuwe, na de staatsgreep van gisteren geïnstalleerde, regering van Griekenland lueft vandaag een begin ge maakt met een straf militair gezag van onbepaalde duur. Het bewind kreeg grote bevoegdbeden en is alles behalve een zaken kabinet. De verkiezingen van 28 mei zijn vrijwel zeker van de baan. Swetlana Het kennelijk doel is de monarchie te beschermen tegen de linkse oppositie. Derhalve is alle normale politieke acti viteit onderdrukt. Hoewel het leger na de snelle en on bloedige staatsgreep heer en meester is in thet land, neemt de vrees toe, dat Griekenland voor een nieuwe burger oorlog staat. De juiste rol van de koning is /nog on duidelijk. De vraag is of hü zelf het ini tiatief heeft genomen, of hij zich heeft laten overreden, de staatsgreep te steu nen, of dat hij gedwongen werd, zich er bij neer te leggen. De koning beëdigde gisteravond het nieuwe kabinet in aanwezigheid van aartsbishschop Chrysostomos van Athe- Behalve de premier, de 66-jarige Kon- stantijn Kolias, zijn alle ministers mili- tarien. Zij bezetten allen sleutelposities. Kolias was tot gisteren procureur- generaal van het Griekse hof van cas satie. In een radiorede verklaarde hij dat het leger ingreep om het land voor ver nietiging te behoeden. Papandreoe De meest invloedrijke tegenstander van de koning, oud-premier George Pa pandreoe, is huisarrest opgelegd. Hij zou een hartaanval hebben gehad. Sommige van zijn volgelingen, onder wie zijn zoon Andreas, zijn gearresteerd. Hetzelfde lot ondergingen rechtse leiders, onder wie de afgezette premier Kanello- Later werd vernomen, dat veel ge arresteerde politici weer in vrijheid zijn gesteld. Dit bericht kon echter niet wor den bevestigd. In zijn rede zij Kolias, dat zijn kabinet geen enkele politieke klasse steunt. „Van nu aan zijn er geen rechtse, linkse of centrum-elementen meer. Er zijn alleen Grieken", aldus de premier. Doel van zijn kabinet is sociale recht vaardigheid, vooral een betere inkomens verdeling. Grote aandacht zal worden besteed aan de jeugd. Als de toestand weer normaal is zal de parlementaire democratie weer worden hersteld. Intussen zijn de beperkingen niT IS dan wel hel weekeinde van bloeiende boomgaarden en uitgestrekte kleurrijke bollen velden. Als het weer niet al te guur is, valt er heel wat te ge nieten. Deze zoon van het bol lenland heeft veel plezier in het lentefeest en tooide zich met de traditionele krans. Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 TE KOUD DE BILT Uit de wind en in het zonnetje kan het al vrij aangenaam zijn. Toch blijft dit weekeinde te koud. I De noordwesten wind voert nog frisse lucht aan met enkele hagelbuien. De I buien nemen af en de wind gaat zon dag naar zuidwest draaien. Het wordt dan iets warmer. Maar in de loop van de dag doet een nieuwe depressie de bewolking weer toenemen en er is weer kans op regen. De komende da gen blijven onbestendig en koud. Van lenteweer is eigenlijk nog geen sprake. CHICAGO Een aantal wervel stormen heeft gisteren een spoor van vernieling getrokken door de Ameri kaanse staten Illinois en Michigan. Zeker 57 mensen zijn omgekomen. Hier en daar werden woonwijken met de grond gelijk gemaakt. Meer dan 1000 mensen werden gewond. Van 300 hunner is de toestand ernstig. Onder de slachtoffers bevinden zich veel scholieren. Kenned y-moord MANILLA Na toediening van een waarheidsserum heeft een 24-jarige Portoricaan, Luis Angel Castillo, tegenover Philippijnse rechercheurs verklaard dat hij behoorde tot een groep van onge veer vijftien personen, die was aangewezen om president Kenne dy te vermoorden. Op een persconferentie in Manilla zei Castillo gisteren in antwoord op vragen van journalisten: „Ik moet het eerder toegeven dan ontkennen." Als gevolg van het feit dat hem in Amerika verdovende middelen zijn toe gediend zou hij aan geheugenverlies lijden. Hij herinnerde zich niets over: zijn ouders en zijn jeugd. Ook kon hij met geen mogelijkheid zeggen of hij op 22 november 1963 naar Dallas was] gegaan. Rechercheurs deelden mee dat Cas tillo onder invloed van het waarheids- serum had gezegd dat hem opdracht was gegeven te schieten op een man, die samen met ec.i vrouw en een an dere man in een open wagen in een stoet langs zou komen rijden. Ook zou hij hebben verteld dat het geweer hem op een gegeven ogenblik uit de handen was genomen. „Iemand, die Joe ge noemd werd heeft de man al te pakken genomen", zou hem zijn toegevoegd. Daarna was Castillo naar het vlieg veld gereden en naar Chicago gevlo gen. Minister van defensie in debat: MEPPEL Op de rijksweg tussen 9 DEN HAAG In de interservice Ppel en Staphorst in de gemeente officiersmess in Den Haag heeft prins phorst is gisteren de 59-jarige H. J. Bernhard gistermiddag in zijn kwali- ïding uit Meppel dodelijk veronge- van ere-voorzitter een vergadering De heer Padding stak de w«gj d Koninklijke vereniging van of- laar een tankstation en werd ge- 6 teen door een personenauto. Hij .ficteren „Ridders der Militaire Wil- td op slag gedood. 'Iemsorde" bijgewoond. SEOEL Bij een vuurgevecht bij Tsjoeng Yang, 120 kilometer ten zui den van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, is maandag een Noordkoreaanse spion bij een vuurgevecht gedood. Twee andere Noordkoreanen werden gevangen genomen. De spionnen had den vuurwapens en zenders bij zich. ROME De Italiaanse geheime dienst heeft in de afgelopen jaren een uitgebreid spionagenet opge zet, waarbij onder meer de liefdes aangelegenheden en seksuele ge woonten van vooraanstaande burgers werden nagegaan. Tot degenen, die werden bespioneerd, behoorden politici van alle par tijen, bisschoppen, priesters en persoonlijkheden uit de wereld van kunst en cultuur. Dit heeft de minister van defensie. Roberto Tremelloni gisteren gezegd tijdens een debat in de senaat over het schandaal bij de geheime dienst. Het was „verfoeilijke spionage" en er is een eind aan gemaakt, aldus de minis ter. Deze activiteit van de geheime dienst was na 1960 steeds groter ge worden en had niets te maken met de militaire veiligheid. Er werden gedetailleerde rappor ten opgesteld over buitenechtelijke betrekkingen, over de geboorte van onwettige kindereq en over de sek suele gewoonten van mensen Een van de mezst verwerpelijke feiten was dat een groot deel van de in lichtingen anoniem was en niet op juistheid werd gecontroleerd. koffie cognac- bonbons van niet duur wel heerlijk MAN GEDOOD ONDER TRACTOR FLEVOLAND Dc 62-jarige R. C. Dam uit Rutten (NOP) is gisteren om het leven gekomen, toen de landbouw trekker die hij bestuurde, kantelde. Het slachtoffer verrichtte werkzaamhe den op het land van zijn zoon. die in oostelijk Flevoland woont. Minister Tremelloni zei dat veel de inlichtingen van twijfelachtige nauwkeurigheid waren en door drei ging met publikatie zou men druk hebben kunnen uitoefenen op de vloedrijkste mensen in het land, aldus de minister. Eind 1966 was vertrouwelijk een commissie van onderzoek ingesteld die had ontdekt dat niet politieke leiders, maar hoofden van de geheime dienst van 1956 tot 1966 verantwoordelijk waren voor het beleid. Met name noemde de minister van defensie gene raal Giovanni di Lorenzo, die vorige week zaterdag als chefstaf van het leger werd ontslagen, generaal Vig- giani en generaal Allavena. Generaal Viggiani is overleden, maar generaal Allavena. die met pensioen is, heeft bekend dossiers uit geheime archieven te hebben verwijderd. Zijn optreden zal worden doorgegeven aan de justitiële autoriteiten. WANORDE In de geheime dienst heeft sedert de ontdekking van het schandaal een zuivering plaatsgehad, maar er heerst nog een grote wanorde, ongeveer der tig dossiers worden nog vermist. Hier onder is ook het dossier met de per soonlijke gegevens van president Sara- gat. dat van professor Giogio la Pira een voormalige burgemeester van Florence die een vredesmissie naar Noord-Vietnam heeft ondernomen, en van de minister van defensie zelf. Om het debat was gevaagd door communistische en neo-fascistische senatoren, die stelden dat met de kwestie politieke verantwoordelijkheid was gemoeid. Zij eisten de instelling van een parlementaire commissie van onderzoek. Volgens de communisten bestaan er tweehonderdduizend dossiers met ge gevens van personen en heeft de ge heime dienst zelfs de telefoon van de president afgetapt. BUENOS AIRES Ramanathan Krishnan (India), Cliff Richey, Clark Graebner (beiden Ver. Staten) en Ma nuel Santana (Spanje) bereikten vrij dag de halve eindstrijden van het in ternationale tennistornooi van Buenos Aires. De finale van de dames zal gaan tussen Norma Baylon (Arg.) en Carol Graebner (VS). voor de bevolking sinds vanochtend ver zacht. Het vliegveld van Athene zou ook weer opengaan. De butienlandse vlieg tuigen, die er gistreen gestrand zijn, zou den mogen vertrekken. Geruchten blijven de ronde doen. dat koning Konstantijn niet met de actie zou hebben ingestemd. Omtrent de verblijf plaats van het koninklijke paar zijn geen mededelingen gedaan (Zie ook el ders in deze krant). Link van Bruggen naar Griekenland en verre Oosten Onze speciale verslaggever Link van Bruggen is vanmorgen van Schiphol naar Griekenland ver trokken. Hij zal proberen dit land binnen te komen om de lezers van de bladen van Het Kwartet te in formeren over de oprienbarende nn'vlkkrlingen die zich daar thans voordoen. .Maandag hopen wfj zijn eerste verslag te kunnen publiceren Als de toestand zich weer wat heeft genormaliseerd vliegt Link van Bruggen door naar het Verre Oosten. HU zal opnieuw India, Viet- Indonesië bezoeken. TAE aankomst in New York van Swetlana, de dochter van Stalin, heeft sterk de aandacht getrokken. Toch was zij minder sensationeel, dan begin vorige maand het geval zou zijn geweest. De grote verrassing was overigens niet haar mededeling, dat zij een boek over haar leven zal publice ren, waarin het voornaamste doel van haar bezoek moet worden ge- Vanzelfsprekend is die publikatie van belang, omdat zij licht kan wer pen op veel dingen, die een groot mysterie zijn gebleven en ook nu nog door de Russische leiders wor den verzwegen. Het meest trok echter de aandacht haar mededeling, dat zij als volwas sene tot het inzicht was gekomen, dat het onmogelijk is, zonder God in het hart te leven. En dat is een hartverwarmend ge tuigenis in een tijd, waarin andere theorieën zich meester trachten te maken van het in welvaart levende Westen. Valse romantiek AL?.„ f'CL. DE WfCSELAAN *77 -$JTTERDAM-3 7EL. (010) 231736 236963 VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED Reed auto in op demonstranten AMSTERDAM In opdracht van de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, onderzoekt de Amster damse politie een klacht van mevrouw C. P. Boetes-Ridder uit Heiloo. Een rode sportwagen zou zaterdag op Viet- nam-demonstranten zijn ingereden. Mevrouw Boetes was een van de twee demonstranten, die door de wa gen werd aangereden. Zij werd licht gewond. Volgens mevrouw Boetes werd de wagen bestuurd door een 23-jarige man uit de hoofdstad, wiens naam be kend is. Particulieren hebben inlichtin gen verstrekt waaruit zou blijken dat de man al eerder op demonstranten is ingereden. Mevrouw Boetes is de echt genote van een Eerste-Kamerlid voor de PSP. DE heren Schmelzer en Den Uyl elkaar in de Haagse Bosjes op het scherp van de degen zouden ontmoeten, zou dat wellicht een bij drage heten tot de zo geroemde dui delijkheid in de politiek. Afgezien van hun morele over wegingen, zien wij hen echter als te verstandig en te goed van hun ver antwoordelijkheid bewust om zo dwasa te zijn een duel uit te vech ten. Misschien ligt dat in Frankrijk wel anders. Hoewel verboden, zijn dit soort gebeurtenissen daar met een waas omgeven, een waas van mach teloze grootsheid en valse romantiek. De Franse afgevaardigden Deffere en Ribière gingen een duel aan met de bedoeling genoegdoening te krijgen, zelfs al gaat dat ten koste van vernedering of verwonding van de ander. Een glimlach om hun doldriest of grappig zijn, is nog te veel eer. Dan maar liever een nuchtere en, soms voor de leek, saai aandoende poli tieke vertoning, waarbij een door het volk gekozene toont de juiste mentaliteit voor zijn werk te be zitten. Verkenner maakt gat in maanbodem PASADENA De Amerikaanse maanraket Verkenner 3 heeft zaterdag met haar robotarm een gat in de bodem van de maan gedrukt. Via rechtstreekse televisiebeelden konden de technici in Pasadena zien hoe de Verkenner een opvouwbare arm uitstrekte en met de daaraan beves tigde schep een indruk op de maan bodem maakte, die een diepte van twee centimeter had. Dit zou er op wijzen, dat de bodem tamelijk zacht is. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. eriijK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van «flt blad hokje zwart makjen naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1