TV Scherm vol koopwerk met veel herhalingen ADIO ei LSD-hallucinaties NRU-reportage m PVfc'W 19 ZATERDAG 22 APRIL 1967 en MAGERE TELEVISIEZOMER MET WEINIG EIGEN PRODUCTIES gesprekken al weer middernacht ge- j een van de levendigste i ;s die wij ooit op de beeldbuis een beetje stijfjes met een ge- irde slotzin werd beëindigd: rek óver het aandeel van Mari- der Lubbe in de Rijksdag en achtkop- emotioneel een 34 jaar as verrassend dat Ischap zich nog kon stellen over eurtenis. it bleek wel, hoe dit feit nog t is vergeten en voortleeft in n van de vrienden en verdedi- i Marinus maar ook (zij het politieke interesse) in die van Duitse deskundigen en een oumalist, die tesamen het uit- gezelschap vormden dat de 'oor dit gesprek had samenge- GEWRONGEN etje gewrongen deed het aan C ook provo Grootveld had uit- om het gesprek „wat op het betrekken". Hij zei wel zinni- n maar zijn partners wilden de vraag „Deed Van der Lub- leen of niet?" blijven, cussie bracht de botsende me- S venwel geen stap verder, it proces zelf nog niet met het historie is weggezakt werd uidelijk bij het kijken naar de elaas niet voortdurend boeien- matiseerde reconstructie waar- Hamel uitblonk in de centrale gj^pbuitse interpretatie van de lan- kten, (710- itzitting (er mocht geen samen- van worden gemaakt zodat we twee uur in plaats van één keken) is bijna net zo scherp ihten als het werkelijke pro- destijds lelijke hiaten vertoon- MIES het programma Mies op Nederland 2, onder meer j Janssen in de stoel een leidooi hield voor Schiedam en hij zijn tegenzin in de Ne- orm van dodenherdenkin- irak maakte daarvan gebruik om eel uitgelopen programma aan- af te breken. Wie zegt. dat wij iders zo'n nuchter volkje zijn? camera's tonen wij ons graag ?A (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM ,fDaar zitten we dan met onze dure studio's en geen geld om ze goed te ge bruiken", is de bittere klacht, die we bij vele tv-programmamakers opvangen, als we zo eens de ronde doen langs de studio's om te in formeren naar de zomerplannen. „Niet, dat ze overbodig zijn, hoor, ze zijn hard nodig. Maar dan wil je in die fijne ruimten ook grote programma's maken. Plannen ge noeg maar we zitten muurvast door gebrek aan geld." Laten we het U maar meteen vertel len: het wordt een zomert je vol kramp achtig volgestouwde zenduren, met weinig eigen produkties en des te meer in het buitenland gekochte, niet al te dure series. Die vullen lekker, maar bepalen niet het gezicht van een .omroep. Of je „Oom van Mars" nu vla de TROS dan wel door een der andere omroepen te zien krijgt, maakt niets uit. En zo is het met vrijwel alle ge kochte programma's. Geen omroep is bij machte, er iets van zichzelf in te leggen. Goed, er mag eens een gericht reli gieus of misschien wel politiek gerich te documentaire tussen door lopen, maar U weet het wel, het gaat gewoon lijk om series van zoveel gulden de kilometer en wie die uitzendt is om 't Verder: enige herhalingen. De omroe pen weten terdege, dat de kijkers over het geheel genomen niet erg tuk zijn op herhalingen, vooral niet al jaren televisie hebben. gelijk de rechten en de honoraria nog- j maals te worden uitgekeerd. Het meest zal het verguisde tweede net te lijden hebben onder de malaise. Verguisd zeker niet door de omroepen, maar door de kijkers. „Wat we ook op dat tweede net ver- i tonen, de kijkers schijnen het niet te kunnen vinden", luidt de klacht bij omroepen en NTS. „een enkele populai re serie mag er eens even uitspringen maar voor de rest., nee hoor. de mensen blijven maar aan het eerste net hangen. Een kijkdichtheid van 5 pet. op Ned. 2 is al heel mooi. terwijl Ned. 1 pl.m. 50 en meer haalt." Men zal er daarom zo spaarzaam mogelijk mee omgaan, maar te ver mijden valt het niet Dat is ook niet nodig, want we hebben gelukkig vaak genoeg eigen produkties van de In de komende maanden zal de omroepen gezien, die best nog eens I roep deze situatie min of meer in de een keertje mogen terugkomen. hand moeten werken, want nu zal ze- daar- 'ier vrUwel alles wat men aan eigen produkties kan maken, op Ned. 1 verschijnen. De KRO heeft al laten we ten, dat zij deze zomer op Ned. 2 uitsluitend aangekochte buitenlandse programma's zal plaatsen, en de ande- Hoewel het al bijna mei is mee het einde van het zgn. seizoen is bereikt, zijn de zomerprogramma's nog niet in kannen en kruiken. De omroe pen zijn er laat mee, dit jaar, en geen wonder, de diverse afdelingen zitten met de handen in het haar. voorzover ze geen guldentjes omkeren. 't Zou het beste zijn, indien de pro gramma's tot oktober helemaal geen cent zouden hoeven te koster, want na de zomer komt er weer een winter en dan moet er toch iets anders te voorschijn komen. Maar voor niets kan er niet worden gewerkt, ook niet met herhalingen, want bij her-uitzending dienen wel de- Ier onderzoek D-uitzending HAAG Minister Beemink andse zaken) is bereid een na- erzoek te laten instellen in ver iet de VPRO- televisieuitzen- de Binnenlandse Veiligheids- •eft de presentator van het pro- verzocht hem alle gegevens ar te stellen, die een onder- igelijk kunnen maken. Als het t bekend is zal de bewindsman iet treden met de vaste BVD sie uit de Tweede Kamer, mister zegt dit in antwoord op van de Tweede-Kamerieden Singer-Dekker en de heer (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Vier scholieren en een student (drie jongens en twee meisjes) hebben er in toe gestemd dat de NRU gedurende 7 uren opnamen maakte van hun hallucinaties, verwekt door het ge bruik van zgn. „geestverruimen de stoffen", waarvan LSD het meest bekend is. Zij noemen zich „weekeind-kickers", d.w.z. dat zij incidentele gebruikers van deze middelen zijn en ze alleen toepas sen om samen een kick te bele ven". Het gebruik hiervan, laat de NRU ons weien, schijnt onder de jeugd uit verschillende milieus toe te nemen. Uit de 7 uren opnamen heeft de NRU een programma samengesteld maandagavond tussen 10.40 en 11.55 zal worden uitgezonden over Hil- Aangezien het programma een ster ke frappe bevat, aldus de NRU, doet men er goed aan. het in zijn geheel te beluisteren. Medewerkenden zijn behal-lnis. de vijf jongeren (die omstreeks de 20 jaar zijn) de schrijver Simon Vinke noog (die enkele veroordelingen we gens handel in verdovende middelen achter de rug heeft) en de Amster damse commissaris D. J. C. Sanders. ANALYSE In de uitzending komt een vraag gesprek voor, dat vooraf met de groep is gemaakt. Ook geeft dr: O. M. de Vaal, een erkend deskundige op het gebied van verdovende en hal lucinatie-verwekkende middelen, een analyse van deze „kick". „Wat hier te beluisteren valt", zegt hij, „zal ieder die enige kennis van LSD heeft, direct aanspreken. De type rende geestverruiming en ontwrich ting, met de hallucinaties, de angsten, het verlies van het besef van tijd en ruimte en van het eigen lichaam, het idee dat alles samenkomt en één wordt, is allemaal duidelijk te herken- Gedeelten van de authentieke opna men die dus met voorkennis van de betrokkenen zijn gemaakt, worden on- gecoupeerd uitgezonden. Deze gedeel ten hebben betrekking op de verschil lende fasen zal plaatsen, re omroepen neigen daar ook toe. Niet, om het tweede net nu zelf ook te discrimineren, maar om rekening te houden met een ingeheide situatie, die nog maar steeds niet wil veranderen. Het is immers een welbekend feit. dat de Nederlandse kijker over het geheel genomen niet kiest tussen de twee pro gramma's. maar achterdochtig gelooft, dat op Ned. 1 toch „de televisie" verschijnt en net 2 er maar bij hangt. Met het vertonen van veel buiten landse produkties behoeven de totaal programma's echter nog niet slecht te zijn. De omroepen kopen heus wel ver antwoord in, al zullen zij deze zomer duchtig naar de prijs moeten kijken. Grootse uitzendingen zullen we niet kunnen verwachten, en daarom moe ten we maar niet boos worden. *t Is alles overmacht: „We zouden wel graag anders willen. Natuurlijk hebben we nog wel wat In de ijskast staan, maar dat is een beperkte hoe veelheid. We zitten al een 'aar in geld nood en op een keer wordt het zicht baar Trouwens de hele winter is er al goedkoop gewerkt. Tegenover enke le kostbare produkties stonden veel ge kochte programma's". De KRO stelt de zaken nog scher per: „In het laatste jaar zijn de pro grammakosten zeker met 45 50 pet. gestegen, vooral door de verhoging van honoraria voor •mu'slCi en ar tiesten. Ook de nieuwe afspraken met free lance acteurs houden 60 pet. hono rariumverhoging plus 25 pet. hogere so ciale lasten in. Daardoor valt het voor de omroepen moeilijk, nog boven de middelmaat uit te komen." „Neem nu zo'n produktie als „Twee edellieden van Verona". Toen we met de opzet begonnen en dat is natuur lijk al maanden geleden, want er komt heel wat kijken tussen plan en verschijning, bleek het dat de kosten in totaal 18.000 zouden belopen. Een hele hap dus... maar het werd tenslotte 25.000! Gewoon tengevolge van prijs stijgingen." Wally Taxeen van de zeer-langharigen, die de beatgroep „The Outsiders" vormen, zal zich vanavond laten horen in het wilde jongerenhalfuur „Moef ga ga", dat regisseur Bob Rooyens met zoveel succes voor de AVRO pleegt te maken. U ziet hem hier in vol ornaat met netgekamde haren, die in het vuur van de beat nog wel eens door elkaar willen raken. Bob Rooyens belooft voor deze avond „chloro-poppen voor een nog swingender inhoud", „quick-flash voor een schonere beeldbuis" en „grijze Calcodent voor ec frisse aanpak". Mocht dit geheimtaal zijn voor U, dan is er maar één goede raad: bekijk „Moef ga ga" en U zult alles weten. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7.00 jongerenprogramma „Moef ga ga". 7.30 uur Dick van Dyke-show. 8.20 uur Weekendshow met Johnny en Rijk. 9.10 uur Avondje uit met Corry Brokken. 10.00 uur aflevering van „De vluchteling". 8.05 uur een van de beroemde Engelse processen: „De zaak Sir; Charles Dilke". 8.55 uur amusementsprogramma Mik. 9.40 uur kunstrubriek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.05 uur Metropoleshow. 8.55 uur hoorspel „Nu zal (amusement). 10.40 uur Plein cn publiek. Hilversum II KRO 7.30 uur Zingening. 8.30 uur verzoekplaten. 10.10 uur Jules de Corte in Roulette 10.45 uur Goal, muzikaal sportprogramma. Later pas had Aegte zich gerealiseerd aan welke gevaren hij zich had blootgesteld. Vooral omdat hij pas ziek was geweest. Maar toen 's middags dominee Valentijn op bezoek was gekomen, tegelijk met Bramer. Van der Poel en nog enkele andere schilders, had ze heftig ontkennend geant woord op hun vraag of hij dan maar liever een ander in het brandende huis had moeten laten gaan om de kinderen te gaan zoeken. Nee, had ze gezegd, het was goed wat hij had gedaan- Heel goed. Maar toen de gasten waren vertrokken en ze alleen waren gebleven in de kamer, was ze ineens in snikken uitgebarsten en had ze uitgeroepen: „O. Carel, als het nu eens niet goed was gegaan? Als je nu als je Ze had de zin niet afgemaakt, maar hij had begrepen wat zij bedoelde. Hij had haar in zijn armen genomen en gesust, zoals men dat een angstig kind doet. En hij had gezegd: „Maar er is toch niets gebeurd?...- Ik ben toch bij je hier?'..- Ze had haar hoofd tegen zijn schouder gelegd en was langzaam gekalmeerd. Maar hij had haar pas losgelaten toen hij zijn schoonmoeder in de gang had gehoord Hij is zo verdiept in de herinnering, dat zij tweemaal dezelfde vraag moet stellen voordat hij haar hoort. Verward vraagt hij: „Wat is er?... Vroeg je iets, Aegte?"... Ze lacht en zegt: „Je liep te dromen, geloof ik Ja, ik vroeg of je je niet te veel vermoeit. I-k ben bang van wel. Zullen we maar niet naar huis gaan?" Hij bemerkt, dat ze al vlak bij de Doelenstraat zijn. Als ze hier van" de vest naar beneden gaan, zullen ze zo thuis zijn- Maar hij zegt: „Ik ben helemaal niet moe. Alleen m'n ogen doen me nog wat pijn." „Nou," zegt ze, „zou het dan niet beter zijn...." Doch hij' valt haar in de rede. „De frisse lucht zal me juist goed doen aan mijn ogen. Toe. laten we nog wat verder lopen." De avond Is zaaht. Onder de hoge bomen, die aan weerszij den van de vest staan en waarvan de takken elkaar raken, begint het al te schemeren. In het westen, boven het silhou et van de stad, is de hémel rood gekleurd. Langzaam wandelen zij verder. Boven hun hoofden, in het jonge groen, fluit een lijster. Een duif vliegt ,met geklapper van zijn vleugels, op van zijn nest. In de verte blaft een hond. Carel denkt: vier jaar geleden liepen wij ook hier, op zo'n zelfde stille voorjaarsavond. Toen vroeg ik Aegte of ze mijn vrouw wilde worden. Vier jaar... Er kan veel in gebeuren... Alsof ze zijn gedachten bevroeden kan, vraagt Aegte: „Waaraan denk je nu, Carel?" „Raad het eens?" zegt hij. „Hoe kan ik dat nu?" zegt ze. Dan draait hij er niet omheen. Hij zegt: „Ik dacht eraan, dat we vier jaar geleden hier ook liepen." Het is duidelijk wat hij bedoelt. Toch zegt ze plagend: „We hebben hier wel meer gelopen ook." „Maar je weet best wat er vier jaar geleden was", zegt hij. „Wat dan?"... vraagt ze. Hij zegt: „Je weet toch wel, dat ik je vier jaar geleden, zowat op deze zelfde plaats heb gevraagd of je mijn vrouw wilde worden?" „Natuurlijk", antwoordt ze. „Dacht je. dat ik zoiets zou vergeten?" Dit vraag- en antwoordspel windt hem op. Zijn hart klopt sneller als hij. zo luchtig mogelijk vraagt: „En heb je er geen spijt van. dat je toen ja hebt gezegd?".... Van terzijde kijkt hij haar opmerkzaam aan. Hij krijgt de indruk, dat er even een trek van bevreemding over haar gezicht glijdt als zij' zegt: „Wat is dat nu voor een vraag?" Hij denkt: nu kan ik niet terug. Nu moet ik verder gaan. Daarom zegt hij en zijn stem klinkt onvast nu: „Ik weet het niet, Aegte, maar... ik dacht... ik ben toch niet altijd..." Hij breekt de zin af en denkt: wat is het moeilijk! R 8.20 BLZ 229/232 2186 'Zij zegt: „Toe Carel, we hadden afgesproken, dat we niet meer zouden praten over wat achter ons ligt. Alles is toch weer goéd?" Even priemt het als een stekende pijn door hem heen: weer dat misverstand. Hij vraagt: „Is heus alles weer goed?" Eigenlijk verbaast hij zich over deze vraag op het zelfde ogenblik dat hij haar heeft gesteld. Want hij zou nu volledige klaarheid willen hebben. Daarom zou hij hebben moeten vragen of zij werkelijk meende, dat alles weer goed is. Zonder omwegen zou hij haar deze vraag hebben moeten stellen: waarom slaap je dan nog steeds in het voorhuis? Doch in plaats daarvan pakt hij haar bij de arm, waarmee hij haar dwingt stil te staan. En hij herhaalt zijn vraag: „Is alles heus weer goed?... Heus Aegte?."' (Wordt vervolgd) Per uur I 402 m. VARA erammofoonpla- ïuws. 22.40 Over- TEEEVISIE V W WONl) ereo: Strljkor- xetprogramma. onte muzikale uws. 13.07 De wereld, lezing, weggebruikers (In de_ pai >rogra 15.30-15 4 landse" Studenten Toneel' Fest val in Wagenlngenl. AAK/ 16 30 Oude grammofoonplatei 17 00 Stereo: Tango-rumba o. KSrdrS,. Hrtu'S. Nieuws. NRU 18 05 Sportrepo. lages en -beschouwingen V/ RA. 18 30 Stereo: Walsorkes lord. klankbeeld Ayï,? popshow. 13.45 Li me-Athene: plate ra-Madrid: platen] voor de buitenlandse ders. 15.32 Rond Rt blues. 16.00 Nieuws. TIllYINIi: MORGEN ederland I: NTS: 18.45 Pi- •solisten. 21.30 Me Nieuws. 8.15 Stereo: klas- ce grammofoon muziek. 8.55 jende liturgie, lezing. 9.00 10.30 Hervormde •kdienst. 18.00 Schriftnoten: vilde muziek. IKOR: 18 30 nsen. praatje. 18.45 Kerk ■af en dichtbii. NCRV: 19.00 •eerpraatje. 19.07 ',icW (opn.). 19.26 CVK/IKOR/RKK. Pierre. TV-fll Klassieke 1 19.30 Geestelijke liedi netje, ne toekomst van he' 19.25 'ljk-Soclaal denken n Nederlands. nis. TV-spel. 22.15-22.20 Jol lagina). VPRO: Aktuailteiten. Vissen np bekend, dat de televisie zowel de nachtelijke belevc-ajs de radi0 werken op kosten here-1 straat kend naar een uurgemiddelde. Dat was vorig jaar nog 8.500. nu al j een foto in ee 9.250, d.i. 750 meer... per uur! Na- j tuurlijk kost een flinke show veel I meer. maar daartegenover staat bijv. een forum of een enkele spreker waar- I voor heel weinig geld op tafel hoeft te j komen en diverse buitenlandse pro- j gramma's die er behoorlijk onder blij ven. Men dient wel te begrijpen, dat eri niettemin met dezelfde hoeveelheid j voorradig geld moet worden gewerkt, want het kijkerstal stijgt niet meer zo snel, dat dit per omroep veel zoden aan de dijk zet: de kostenstijgingen 15.20 Het Testa- per jaar worden er lang niet mee goed gemaakt. evenmin als met de huidige revenuen uit de reclame. Gemeente raadsleden uit Dar-es-Salaam schrokken wel even toen zij op plaatselijke krant eeen man zagen, die juist uit een meertje opdook met in zijn ene hand een harpoengeweer en in de andere hand een grote vis. Na het ontstaan van het meertje, dat zich in de straat tegenover de krant bevond, hadden de plaatselijke autoriteiten op aandrang van de krant opdracht gegeven aan een paar ambtenaren de diepte van het meertje te peilen. Volgens hen was het meertje niet dieper dan 25 centimeter. 11.00 Nieuw 12 27 Mededelineer <sr). leidsvporllchtine SOS-berichter 14^30 "stereo 5.30 A*el Nort d. jeugd. 19.35 Velvet, feuill, v. d. jeugd (24). 20.00 Nws 20.15 Sportweekend. 20.40 Hel dorp der mirakelen, vrolljl* mirakelspel. 22 00 Uit de film- 7.32 Lichte 8.15 Gewijde Theologische 11.00 Lichte Monteverdi CPN 18.30 Tlenei 14.00 Nieuws 14.02 Actualltel- SSShïï.-" Al met al krijgen we dus een j mager televisiezomertje, maar de; uren komen vol, hoe dan ook. Als j Op handen er eens gemopperd wordt, moet U toch eens denken aan de be- i naar Rome narde situatie, waarin de omroe pen verkeren. SUKKELTJE EN BRUUNKE 3. „Wel te rusten!" zegi Bruunke geeuwend. „Slaap lekker!" zegt Stikkeltje liet wordt heel stil in Stikkeltje's huisje. Maar dan ineens: „Tik REGENSBURG Hoewel Lud- wig Hofmeier, een jong hotel houder uit Saai, het wereldrecord handenlopen" op zijn naam heeft, wil hij zijn oude record van 130 kilometer verbeteren. In drie maanden gaat hij op speciale handschoenen een afstand van dui zend kilometer afleggen. Op deze tocht, die naar Rome leidt, zullen zes man hem begeleiden ter controle en verzorging. Hij hoopt in Volbrengt hij deze moeilijke tocht, dan zal hij een beloning van 100.000 mark ontvangen van enkele West- duitse ondernemingen. tik. tik!" „Pets!" Er valt een drup pel water op Bruunke's neus. „Wat is dat?" roepl hij, overeind schieliend Stikkeltje komt zuchtend uit zijn bed: „O. het giet weer eens en dan lekt ons dak!" Iedereen helpt, om emmers en allerlei andere dingen onder de lekkende plaatsen te zetten. „En nu maar weer vlug onder de wol!" zegt moeder Egelina opgewekt. „Hier hebben jullie de parapluie, dat scheelt ook nog!" Stikkeltje bromt; „Morgen halen we de dakdekker maar FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 19