Luxembur WÊS DAM- RUBRIEK Douche om na feest weer op te knappen PUZZEL VAN DE WEEN ZATERDAG 22 APRIL 19< Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN De posterijen van Luxemburg hebben in 1965 en 1966 voor de afbeeldingen van de weldadig heidspostzegels een greep ge- u hierbij afgebeeld. De charman- daan uit de overvloed van sagen te plaatjes zullen u het lezen van en legenden. Die van 1966 ziet de sprookjes vergemakkelijken. Gesluierde J De gesluierde van Wor- meldingen... Vanouds heeft de frisse, prikkelende Moesel- wijn hoofden in verwarring ge bracht. harten sneller doen kloppen, ja verloofde jongeman nen in de armen van andere meisjes gedreven.... En die din gen kunnen verkeerd aflopen. Vooral als de gesluierde vrouw over het lot van de meisjes aan de Moesel waakt. Sluipt zo'n ontrouwe minnaar naar het verboden rendez-vous, dan staat ze plotseling voor hem. Zij zwaait met haar geweldige klopper en haar donkere ogen kijken boosaardig van onder haar sluier. Zij beveelt de trou weloze zo vlug mogelijk naar zijn meisje terug te gaan en haar eeuwig trouw te zweren. Zo nu en dan rammelt ze 's nachts nog eens aan het venster van de Elfjes jongeman om hem aan zijn eed te herinneren. Als het zo ver is, dan weten de boren, dat er een bruiloft op komst is! Wachter 2 Jekel, de wachter over de vissen van de Wark.... Heel veel vissers, die menen goudfo rellen aan de haak te hebben, komen dikwijls tot de ontdek king, dat Jèkel hen fopt door onder water aan de hengel te trekken. Jèkel is overal te vin den, dan weer zit hij dromerig in zijn holle wilgenstam, dan weer verjaagt hij een nachte lijke visdief. Eens op een dag. toen hii be haaglijk een dut zat te doen, werd hij door verdacht gespuis gegrepen, aan handen en voe ten gebonden en in de branden de oven van Colmar geworpen. Maar alleen de touwen ver brandden en Jèkel kwam onge deerd door de schoorsteen naar buiten en ging weer naar zijn beekje. Sindsdien zint hij op wraak tegen de visrovers. Stie- kum maakt hij onder water de hengelsnoeren los of hij vult de fuiken met gras of maakt hij de netten weer leeg. Maar voor rechtgeaarde vissers is hij een vriend en helper. Zwarterik rt De zwarterik van Vianden... Toen heel lang geleden nog de banieren wapperden van de burcht van Vianden en uit bijna elke schoorsteen van het stadje de lucht van gebraden speen varken opsteeg, waren de huis schilders van de stad wijd en zijd beroemd. Zij trokken van dorp tot dorp om de huizen mooi wit te ma ken. Maar hun vrouwen wisten thuis niets beter te doen dan de goede naam van hun buurvrouw zwart te maken. Gelukkig was de „zwarte" van de burcht er ook nog. Wanneer een van de vrouwen het al te bont maakte, werd zii midden in de nacht door kattengemiauw uit haar slaap gehaald. Dreigend in zijn zwarte mantel gehuld, stond de .zwarte" voor haar. Hij rammelde met een gewel dig groot hangslot en de grote zwarte kat, die steeds bij hem was, blies grimmig tegen de angstige vrouw, die wonderwel begreep wat haar wachtte Daarom leeft men er tegenwoor dig in vrede en eendracht als nooit te voren. zingt oude vertrouwde wijsjes. Hoort zij de moeders mooie wiegeliedjes zingen, dan legt zij 's nachts heel stil de pas ge sponnen, heerlijk riekende windsels op het kinderbedje Mocht u vandaag ook de lied jes van het spinvrouwtje wil len horen, dan moet u het hoofd tegen de rotsen van de Hölte- berg leggenDaar zijn ze te horen. De drie elfjes van Ulflin- genIn die tijd leefden in het eikenbos bij Ulflingen drie zusters. Zij stamden niet van mensen af, want het waren elfjes. Een daarom konden zij over leven en dood van de mensen beschikken. Eén spon de levens- draden, de tweede was er om de lengte te meten en het der de elfje sneed met een gouden schaar de draden zachtjes door. Op de plaats waar zij ge leefd hebben, is later een ka pel gebouwd. Sinds 1849 komen er ieder jaar op 1 augustus drommen pelgrims om troost te zoeken in hun lijden. En dat de inwoners van Ulflingen zo'n hoge ouderdom bereiken, dan ken zij aan de elfenzusters, die er vandaag nog geacht en geëerd worden. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag; 69, Den Haag. Afgelopen zaterdag was er in Avi fauna in Alphen aan den Rijn een bijzondere wedstrijd. De vertegen woordigende tientallen van de zes Zuldhollandsc districten bonden met elkaar de strijd aan met toepassing van het „VOS-systeem". Het provinciaal bestuur Juichte een dergelijke ontmoeting vooral toe omdat er ln de randdlstricten van on ze provincie onvoldoende contact is met de topspelers. En men weet het, prestaties spreken tot de massa en werken propagerend. Ook uit dezen hoofde ls de damdag uitstekend geslaagd te noemen. Juist het district Leerdam zorgde lil m muum ah HM gespeelde partijer Wolf Spinnende fee De spinnende fee van Ros- portAls in de lauwe meinacht het Sauerdal in de witte appelbloesem straalt, gloeit de „guisebron" in het zachte licht. Dan laat de goede fee haar spin rad snorren. Elegant houdt zij spinsel en rokken vast en ze er De Donkolzer Wolf Als het winter is, zitten de kin deren van Oeslingen gezellig om de warme kachel gespannen te luisteren naar wat grootmoeder van de goede wolvenherder ver telt. Omdat hij het hele jaar te midden van zyn kudde buiten is, kent hij de geheime krachten van de heilzame kruiden. In zijn wolfsvel komt hij eens per jaar naar het dorp om de manden, die hij gevlochten heeft, te verkopen. Zodra de kinderen hem zien, smeken ze hem een van zijn leu ke verhaaltjes te vertellen. Toen in 1792 de pest uitbrak, deelde de herder zijn geneeskrachtige kruiden uit onder de mensen en zo gebeurde het, dat geen kind uit Donkolz of omgeving aan de ziekte gestorven is. Op een dag is hij nooit meer teruggekomen Op het ogenblik wordt in Zwe den een geheel nieuw soort dou che-apparaat geïntroduceerd, dat werkt op transistor-impulsen en dat zelfs na een laat feestje bin nen enkele ogenblikken een idea le lichaams-conditie verschaft. Het apparaat is uitgevonden door Torbjörn Löfgren uit Gavle, Midden-Zweden. De douche, die werkt volgens het principe dat de bloedsomloop wordt gestimuleerd door het li chaam afwisselend bloot te stel len aan bestraling van warm en koud water, heeft naar verluidt hetzelfde effect als het rollen door de sneeuw na een saunabad of een flink pak slaag met ber ketwijgen na een een stoombad. Löfgren. die inmiddels zijn ei gen verkoopmaatschappij heeft gesticht, verklaart dat de nieuwe douche de mensen „gelukkig", hongerig en energiek" maakt. Het water in de douche-cel komt gelijktijdig uil verschillende richtingen. Voor de gene, die er geen bezwaar tegen heeft dat ook zijn haar nat wordt, is er ook nog een straal van bovenaf. De ononderbroken stroom van heet en koud water wordt geregeld door getransisto- riseerde impulsen. De heetwa- ter-cyclus is vastgesteld op 2 se conden, maar de koudwater-toe- voer kan worden gevarieerd 0,2 seconden (waarbij de tempe ratuurswisseling nauwelijks merkbaar is) tot 10 seconden voor het meer geharde type. Speciale door impulsen gecon troleerde magneet-ventielen ma ken het mogelijk om geleidelijk over te gaan van heet naar koud- water-temperaturen. Een ther- mostatische mixer controleert de watertemperatuur, ook wanneer de toevoer van heet water zou Kruiswoord - puzzel Horizontaal: café in Frankrijk. 4. monddoek. 7. ijverig. 9. verdriet. 10. zwemvogel. 12. kloof, 13. afzonderlijk. 14. part. 15. rij (ZN), 18. deel van een boom, 20. soort. 23. vogel. 25. vreemde munt. 26. be stuurder. 27. rivier in Rusland. 29. bereide dierenhuid. 31. opstootje. 32. zuil met grafschrift. 37. nu en dan. 39. vishaak met weerhaakje. 40. dorp in Gelderland, 41. gast. 42. zijtak Elbe. 43. rangtelwoord, 44. riem, 45. vroeger. Vertikaal: 1. mannelijk beroep. 2. twijg. 3. beneden. 4. stok met voettrede. 5. is een cirkel. 6 spijltje. 8. wederk. voornaamw.. 9. leeg. 11. Europeaan. 16 plaats in N. Brab17. nobele. 18. kweker. 19 grote forse man. 21. muggenlarve. 22. houten klepper, 23. voorzetsel. 24. waterdoorlatend. 28. vogel. 29. moeilijk. 30. juffrouw. 33. rivier in Duitsland. 34. bijb. figuur, opvolgster van Vasti. 35. kleine drukletter, 36. keur of kern. 38. tegenstelling van dorp, 40. bereide dierenhuid. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. panter. 5. man tel, 10. ore. 12. Eli. 13. last. 15. lek, 17, iris, 18. tolk, 20. orde. 22. ei, 23. ee. 25. a.e.. 26. pi. 27. pro blemen. 31. er. 32. eg. 34. ondula tie, 41. of. 42. i.e43. es. 44. de. 45. dank, 47. slem. 49. tres, 51. met, 53. rng. rang. 55. Eem. 58 Dee, 59. reiger, 60. kaneel. Vertikaal: 1. polder. 2. ara. 3. nest, 4. en. 6. af. 7. tere. 8. Eli. 9. listig, 11. de. 14. toer. 15. L.K., 16. k.o.. 17. idee. 19. Leo. 21. ram. 24. el. 27. pro. 28. beu 29. era. 30 nee. 33. koster. 35. Nias. 36. den. 37. la. 38. tel. 39 Iser. 40. hengel. 45. demi. 46 km. 47. st. 48 made. 50. ree. 52. es. 54. nee. 56. hé. 57. na. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- g". Er zijn drie prijzen: i 5,— en twee van 2,50 Jarigen Bep Bergwerff, Anje van Eek, Marga Klerks, Olphaert den Otter, Heimrich Slurink, Marit Spruitenberg en Hans Veth zijn jarig. DAG NICHTEN EN NEVEN Hoe maken jullie het alle maal? Wat hebben we van het lenteweer kunnen genieten. Fijn hoor! Zijn we al een klein beetje bruin geworden? Het was echt al een klein beetje zomer. Hebben jullie gezien hoe mooi het buiten is gewor- Er zijn al heel wat bomen en planten die in bloei staan. De Japanse kers bijvoorbeeld. Prachtig! En dan de bloemen niet te vergeten en de vogels! Het lijkt soms wel of ze een wedstrijd houden wie het mooiste zingt. Stel je voor! Leuk zou dat zijn alle vogels op een rijtje. Hoe gaat het op school meisjes en jongens? Doen we goed ons best? Ja, nog eventjes en dan komt de uitslag van het hele jaar hoor! Hebben we Gijsje de Jong ten en neven. Oplossingen raadsels 1. Kever, 2. Bij, 3. Mug, 4. Mier. 5. Wesp. nog een mooie kaart gestuurd? We zijn het toch niet vergeten? Wat zal hij blij zijn dat we zo goed aan hem hebben gedacht. Hoe gaat het met de servet- tendoos en de onderzetters? Zijn we nog aan het proberen geslagen en lukt het allemaal wel? 't Is echt een leuk werkje hoor! Sterkte op school hoor en tot de volgende keer. TANTE JOS. Klaasje leest de krant Klaasje zit op vaders stoel, Wat betekent dat? Wel, die kleine wijze guit Leest het avondblad. Kijk maar Klaas heeft vaders bril Deftig op zijn neus. „Mammie", roept hij kom eens hier. Ik kan lezen heus Weerberichten, regenbui Ongeluk gebeurd. Jantje van de overkant heeft zijn broek gescheurd. Schoenen kosten maar één cent Op de uitverkoop Eet voor het naar bed toegaan Een beschuit met stroop. Moeder lacht eens: kleine Klaas Wat ben jij geleerd Want jij houdt die grote krant Raad eens? Omgekeerd HANS KOEVOET Puzzeloplossing Een grappig kereltje. »cScK9<S<«<9oSct<«oSOK»CSc«<»cSctc»c8ot<»<^at<»CS<*<SOSct<S<^< Je ziet op de tekening, meisjes en jongens dat de kinderen allemaal de bal willen opvangen. We zien ook dal ze stuk voor stuk een letter op de rug dragen. Nu is het de bedoeling dat jul lie uit deze letters woorden gaan vormen met de volgende beteke- 1 voertuig zon der wielen; 2 vies knaag dier; 3 deel uan het koren; 4 zeer langzaam. 5 een opening; 6 waar de ho ning uit komt. 7 goed doorge kookt; 8 deel van een Een klein meisje bladerde in een met stof bedekte familie bijbel en vroeg toen: Moeder, is de bijbel niet het boek van God? Ja zeker, kincll. was het ant- Zouden we het dan niet aan God teruggeven, vroeg toen de kleine. We lezen er immers toch nooit in vis 9 bevel om te Zenden jullie de gaan: oplossing in vóór 10 stofnest. dinsdag 25 april? Prijswinnaars Marry van Nieuwenhuyzen Blaaksedijk. Herma Perfors Sassenheim en Els Peters Overschei. Raadsels Conny Spaans stuurde deze euke raadsels in. Welke voet heeft geen tenen"' Wat is het sterkste dier? Welke ring wordt opgegeten' Waar heeft Adam de eerste lepel gepakt? We staan allemaal in een kring en één staat er middenin. De speler/ster die in het mid den staat roept „armen om hoog". Direkt daarop steekt hij of zij de armen in de lucht Alle andere spelers doen het snel na De speler kan ook roepen „ar- zijwaarts" eh zijn of haar armen omhoog steken. De spe lers moeten dan ook hun ar men zijwaarts uitstrekken. Er zijn er natuurlijk altijd die niet goed luisteren en ook hun armen naar omhoog doen. Dat is natuurlijk fout en ze zijn af. Het spel wordt voortgezet, tot er één meisje of jongen overblijft. Zij of hij mag middenin de kring gaan staan en het spel kan weer opnieuw beginnen. Mamma-Lou toetje Ja, dat hadden jullie niet verwacht dat zo'n lekker toetje naar Mamma Lou is genoemd. We hebben een hoog glas nodig en vullen het half met yoghert. Hierop gieten we wat sinaasappellimonadesi- roop en daarna nog wat cho coladevla. Tenslotte doen we er nog wat geslagen eiwit op en garneren het met wat part jes mandarijn. Mmmm. wat lekker!!!! W ai een leuke tekening van Nelleke l'eruey, nichtei

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16