in conflict met president Johnson Bulldozers halen olie van strand Commentaar H NEDERLANDERS BIJ VLIEGRAMP OMGEKOMEN Verlate baby brengt Duitse weekbladen in lastig parket Uit de Haagse hof geplukt Griekenland kende weinig rust Britten zagen kleuren-tv BL| VRIJDAG 21 APR1LTOT Ge Keitnedy-4yn(istie Van een onzer redacteuren) OK nadat Johnson presi- 9 dent was geworden deed Bob Kennedy geen moei- zijn gevoelens van afkeer je- de boer uit Texas" te jrbergen. Bob, die bijzonder el moeite had, zich bij de to il gewijzigde omstandigheden er te leggen, deed geen enke poging, met Johnson op goe- voet te komen. De nieuwe esident kon bij hem geen ed doen. at Jacqueline Kennedy met haar deren moeilijk afscheid kon nc- het Witte Huis. was begrij- jk. Zij had er de mooiste jaren haar leven doorgebracht. 'ok Bob Kennedy kon men niet ilijk nemen, dat hij grote moeite zich na het overlijden van zijn in het onvermijdelijke te ikken. lij kon eenvoudig niet aanvaar- dat de Kennedy's niet langer de >te plaats innamen. Het optreden de Johnsons was voor hem hts een tijdelijk verschijnsel. n 1964 de campagne voor de sidentsverkiezingen op gang /as het echter duidelijk, dat de kandidaat van de Demo- tische partij zou zijn. Breuk Ie grote vraag was in die tijd, Johnson als vice-president naast zou accepteren. Zijn keus zou r de politieke toekomst van de medy's van grote betekenis zijn. ob rekende er aanvankelijk op, hij voor de post in aanmerkirig komen. Hij meende, dat Johnson niet kon veroorloven, hem te seren. let gedrag van Bob Kennedy leid- echter toe. dat de verwijdering béide mannen steeds groter d. Dat was een publiek geheim. i'einigcn za( het 'hebben verbaasd, Bob uit het kabinet verdween minister van justitie, et is niet helemaal duidelijk, of inedy geheel uit zichzelf is wegge- f dat Johnson hem te staan gaf, dat hij beter ontslag 1 feit was, dat de breuk volko- was en dat Bob kort daarna de kandidatuur voor het vi presidentschap betreft werd ge- seerd door Humphrey, een vroege- van zijn broer John. lob besloot toen, te dingen naar zetel in de Senaat. Hij voerde campagne in de staat New York werd gekozen, hoewel hij zich iwelijks Newyorker kon noemen NICOSIA Bü de vliegramp op Cyprus zijn twee Nederlanders en een in Nederland woonachtige Thaise om het leven gekomen: de 47-jarige reclametekenaar P. de Vos uit Den Haag. de 53-jarige fabrikant S. Buzaglo uit Amster dam en de 45-jarige Thaise me vrouw S. Brouwer-von Gonzen- bach, die in Breda woonde. De ramp, één van de zwaarste in de luchtvaartgeschiedenis, heeft blijkens de laatste berichten aan 124 van 128 inzittenden het leven gekost. De vier overlevenden zijn in een zieken huis van de VN-vredesmacht in Ni cosia opgenomen. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Het namelijk nog niet zeker dat het toestel type Bristol Britannia door de bliksem werd getroffen zoals de pi loot eerder had gemeld. De mogelijk heid bestaat dat de Britannia te laag heeft gevlogen en daardoor tegen een heuvel is gebotst. hen zijn korte tijd later overle den. De Britannia was met vakantiegan gers op weg van Bangkok via Bombay Cairo naar Europa. Op de plaats de ramp vond men later overal verspreid prentbriefkaarten van Oosterse steden. Samoerai zwaarden uit Japan, waaiers, bosjes wierookstok- en een gesneden olifant uit Cam bodja. Souvenirs van een laatste va kantie. LONDEN Een Britannia-passa- giersvliegtuig heeft gisteren urenlang boven het Londense vliegveld Heath row moeten rondcirkelen omdat het landingsgestel niet werkte. Na uren rondgevlogen te hebben landde het eindelijk op een bed van schuim. De landingswielen begaven het ten dele toen het toestel neerstreek en van de landingsbaan afgleed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Weliswaar ontstond er brand maad deze was spoedig geblust. Schok Singapore: Lufthansa mag geen passagiers vervoeren Nikolas Pulver, de Zwitserse reislei der, die zonder een schrammetje uit SINGAPORE Evenals Lufthansa het wrak werd gehaald, vertelde dat j en Alitalia mag Air France nu ooi er tweemaal een poging is gedaan om .7een passagiers op de route van Singa te landen. „Bij de tweede poging leek I pore Sydney meenemen, het erop dat wij te laag vlogen want De regering van Singapore heeft de- plotseling voelde ik een schok door het Le stappen ondernomen om haar eigen vliegtuig gaan alsof een vleugel iets had luchtvaartmaatschappij te beschermen, geraakt", zo vertelde Pulver. Ik werd 1 Lufthansa doet ondertussen pogin- ïn om door middel van onderhande lingen de passagiersrechten terug te krijgen. Artsen hebben de reisleider een spreekverbod opgelegd in verband met zijn toestand. Zijn temperatuur is ge stegen. Ook de andere overlevenden worden met de meeste voorzichtigheid behandeld. Souvenirs Zij was niet in de eerste plaats resultaat van de grote populariteit van Johnson. Deze profiteerde onge twijfeld van de sfeer, die na de moord in Dallas rondom het Ameri kaanse presidentschap heerste. Johnson had zijn overwinning ech ter voornamei jk te danken aan een onvergeeflijke fout van de „oude gar disten" in de Republikeinse partij. Zij had de extremist Barry Gold- water (eerst schieten, dan pas den ken) kandidaat voor het presi dentschap gemaakt, die gelukkig geen voet aan de grond kreeg. Niettemin geqoot Johnson een gro te mate, van populariteit. Die was echter mede te danken aan het feit, dat men hem bewonderde om zijn optreden als opvolger van John Ken nedy onder bijzonder moeilijke omstandigheden. Jacqueline Kennedy in het Witte Huis. Een herinnering aan de mooi ste periode in haar leven. heel uit zijn gedachten heeft gezet. Ook al blijft hij verklaren, de kandi datuur van Johnson en Humphrey te zullen steunen. Bob heeft nog een jaartje om zijn standpunt definitief te bepalen. In tussen worden in verschillende delen van Amerika acties gevoerd om hem als presidentieel kandidaat naar vo ren te schuiven. Senator Kennedy kan zich veroor loven. - dit alles over zijn hoofd te laten gaan, zonder zich tegenover Johnson en diens aanhang in de De mocratische partij te compromitte- Oppositie Afwachten Populair ieuwe tegenvaller voor de inedy-familie was de overweldi- ide overwinning, die Johnson bij presidentsverkiezingen behaalde. Zowel de menselijke als de politie ke kant van zijn gedrag als presi dent speelden hierbij een belang rijke rol. Ondanks de breuk met Bob Kennedy. Voor Bob I etekende de verkiezing van Johnson en Humphrey, dat hij zijn presidentiële aspiraties voor 1968 wel uit het hoofd kon zetten. Er zou al heel wat moeten gebeu ren. voordat de Democratische partij er toe zou overgaan, een regerende president het recht te ontzeggen, een tweede ambtstermijn na te streven. Als lid van de Senaat stelt Bob zich volkomen onafhankelijk op. Sinds vorig jaar is hij een van de felste critici van Johnsons Vietnam- beleid. Zijn toch wat vreemde reis naar Europa, waar hij door regeringslei ders werd ontvangen, was bedoeld om zijn standpunt inzake Vietnam kracht bij te zetten. Mogelijk komt Bobs opposi tie niet voort uit een onver kwikkelijke behoefte, Johnson het leven zuur te maken. Dat zou ook niet verstandig zijn. Aangenomen moet worden, dat zijn optreden positief is ge richt, ook al bedient hij zich van methoden, die niet iedereen even smakelijk zal vinden. Geboorte al zesmaal aangekondigd MORCEJV: Strategie voor 1968 wordt voorbereid (Van een onzer verslaggevers) i LAGE VUURSCHE Terwijl prinses Beatrix gisteren de hele dag op kasteel Drakensteyn verbleef, meldden telex-appa raten op de redactiebureaus van Duitse dagbladen, dat er een Prins van Oranje was geboren. In het RVD-perscentrum werd dit „nieuws" met hoongelach ge waardeerd. Gedurende de afgelopen weken hebben Duitse persbureaus na melijk al zes keer de geboorte van een prins c.q. een prinses op Drakensteyn als „laatste nieuws" doorgegeven. De op zich wachten latende geboorte van de Oranjetelg brengt ook de redacties van Duitse weekbladen in een moeilijk parket. In de edities, die dezer dagen verschijnen, staan uitgebreide achtergrondverhalen over de oranjebaby. De weekbladen hebben er kennelijk op gerekend, dat de blijde gebeurtenis voor zater dag, 22 april zou plaatshebben. Enigszins begrijpelijk zijn de publica- BONN De minister-president, de ties wel. als men weet, da dc week- heer P. J. S. de Jong, en de minister! bladen drie weken vooruit moeten van buitenlandse zaken. mr. J. m. werken. h. Luhs, zullen op dinsdag 25 april Prins Claus bezocht gisteren in Leiden i namens de Nederlandse regering in een vergadering in het kader van de Keulen aanwezig zijn bij de plechtige ruimtelijke ordening. uitvaart van de woensdag overleden Het perscentrum in Lage Vuursche j Duitse oud-bondskanselier dr. Konrad werkt als een magneet op allerleiAdenauer. mensen, die veronderstellen, dat zij verhalen over de geboorte van prin ses Beatrix in 1938 voor een flink prijsje aan journalisten kunnen kopen. Gistermiddag stapte in „'de kastanje hof" een man met een Russische bontmuts binnen, die „zijn" verhaal wilde verkopen over de feestvreug de in het voormalige Nederlands- Oost-Indië ter gelegenheid van de geboorte van de kroonprinses. „Wist u", vertelde hij, „dat in Soera- baja de gouverneur haasje-over speelde met een kolonel?" Niemand had er ooit van gehoord. „Nou, dat verhaal kan ik u wel leveren". Nie mand had er echter belangstelling voor. Ontmoedigd stapte de bezoeker daarop naar buiten. Hij vroeg zich zichtbaar af waarom de journalisten dan wel in Lage Vuursche zitten? De Jong en Luns naar begrafenis dr. Adenauer Mollie Ang Mooi Hua, een 22- jarige studente in de kunstge schiedenis te Singapore, lachte uitbundig tegen de fotografen toen zij gistermiddag op Schiphol uit het vliegtuig stapte. Zij maakt als Miss Toerisme een „goodwill"- wereldreis en brengt nu ook even een bezoek aan ons land. oude... of ionge. klare is toch maar Je ware! Noodsprong TIT de schaarse berichten over de gebeurtenissen in Griekenland moet worden opgemaakt, dat het le ger op verzoek van de regering de macht heeft overgenomen. Het is niet voor het eerst in de ge schiedenis van dat land, dat mili tairen de leiding in handen namen. Zij keerden zich dan echter tégen het vorstenhuis. De zaken liggen nu anders. De machtsovername lijkt bedoeld te zijn tegen de links gerichte krachten, die van Griekenland een republiek willen maken. De felle demonstraties in Athene ga ven blijkbaar aanleiding te veron derstellen, dat de tegenstanders van het huidige bewind niet van plan waren, de parlementsverkiezingen van 28 mei af te wachten. Eerder zijn pogingen gedaan, de lei ding van de strijdkrachten in han den te brengen van degenen, die naar omverwerping van de consti tutionele monarchie streefden. Hoe ver deze plannen al gevorderd waren werd duidelijk in het zoge naamde Aspida-proces tegen offi cieren, die bij de voorbereiding van de staatsgreep waren betrokken. De zoon van oud-premier Papan- dreoe, Andreas, speelde achter de schermen een belangrijke rol. Een proces tegen hem was tötdusver on mogelijk vanwege zijn parlementaire onschendbaarheid. Beide partijen zijn thuns blijkbaar bereid tot het uiterste te gaan. Ko ning Konstantijn heeft bet zekere voor het onzekere genomen. Zijn beroep op het leger wordt ge steund door de demissionaire pre mier Kanellopoelos en diens kabi net. Inzoverre is zijn optreden le gaal. Het is echter de vraag, of het be sluit van de koning niet een ave rechtse uitwerking zal hebben op de politieke besluitvorming in Grieken land. Zijn stap is een noodsprong. Terug keer naar een burgerlijk bewind na vrije verkiezingen lijkt voorlopig uitgesloten. Het enige wat overblijft is besten diging van het militaire regiem, dat in het leven is geroepen om de openbare orde te handhaven. Het is een situatie, die ook de bond genoten van Griekenland, dat lid van de Navo is, met grote zorg moet vervullen. Drie tot vier km bevuild Van een onzer verslaggevers) IOEK VAN HOLLAND Buil- ers en vrachtauto's zijn gister- ind ingezet om een groot deel het Hoekse strand van olie te veren. Vanochtend ging men der. Waarschijnlijk is de olie omstig van het Griekse vracht- ip Alkyone, dat gistermorgen elf uur van de Zuiderpier los- am, na daar vijf weken te heb vastgezeten. Eerst dacht men een olieveld van de Jorrey lyon te maken te hebben. om kwart voor acht in actie. Met zes vrachtauto's werd het met olie vermeng de zand afgevoerd. Na het invallen van de duisternis zorgden trekkers met schijnwerpers voor de verlichting. Om tien uur was al een strook strand van ongeveer een kilometer lengte van de olie bevrijd. Tegen elf uur moest men Ihet werk staken vanwege de vloed. De leiding van de opruimingsactie is in handen van de heer A. F. van Dillen, die voor de afdeling sport en recreatie van de gemeente Rotterdam o.m. belast is met de leiding van de camping Hoek van Holland. Hij hoorde om kwart over zes van de olie. Direct besloot hij groot materieel in te zetten omdat de anders wel gebruikte methode centimeter onderploegen niet te volgen was. Aangezien het strand vrij vlak is, lukt het goed om in ecm behoorlijk tempo het strand te reinigen. Rijkswaterstaat hield gisteravond met de mogelijkheid rekening dat de olie afkomstig was van de Torrey Canyon. Het zou via het Kanaal en de Noordzee naar De Hoek moeten zijn gekomen, het geen vrij onwaarschijnlijk rnstig is dc situatie niet. De olie It zich vannacht niet verder uitge- d dan de drie tot vier kilometer van- Hock van Holland noordwaarts, die ook. al waren besmeurd. Wel is liet strand van Ter Heijde een lichte vervuiling langs de vloedlijn gecon- maar niet zo uitgebreid als b(j Hoek. politie te Hoek van Holland ont- gistermiddag om vijf uur dat het nd met olie was bevuild, telkens over strook van ongeveer drie meter, is waren stukjes van 5 tot r breed met olie bevlekt. Men anders zéker op de hoogte geweest zo'n olieveld. Rijkswaterstaat is oordeel dat men zich geen zorgen hoeft te maken, omdat de vervuiling van be trekkelijk geringe omvang is. WASHINGTON Bij de Ameri kaanse Senaat zijn gisteren twee wetsontwerpen ingediend om schade tengevolge van uit tankers lekkende olie tegen te gaan. Het ene ontwerp machtigt president Johnson een schip waaruit olie stroomt te laten vernieti gen of andere stappen te nemen c'SS: Amerikaanse kustlijn territoriale wateren te beschermen. Ook voorziet het ontwerp in het aansprakelijk stel len van de eigenaar van het schip bij schade ten gevolge van onachtzaam heid of bij ongelukken. Het tweede wetsontwerp moet de kustwacht instaat stellen middelen te ontwikkelen om schadelijke vloeistof fen welke uit schepen lekken te bestrij den. De wetsontwerpen zijn ingediend i.v.m. het vergaan van de Toi rev Cany on bij de Britse kust DOOR Het haastige leven heeft me deze Haagse week vele taxi's doen nemen. Waar- van ee mee ik vele ervaringen rijker ben taxi-ser geworden. Geen prettige ervarin gen, want eenmaal miste ik dank zij meer dan twintig minuten wach ten bijna een trein, die niet gemis' mocht worden. Enfin ik ben er nog net ingewipt. dank zij de welwil lende medewerking van de chauf feur, die slinkse wegen vond orr verkeerslichten te vermijden. Toen ik hem van de twintig ge wachte minuten vertelde werd hij woest: „Een ik sta vijfhonderd me ter van uw adres af op de stand plaats te verlangen naar een vrach tje." „En ik heb driemaal gebeld en d centrale zei. dat de wagen onder weg was", getuigde ik naar waar heid. „Doe mij een lol en schrijf da' naar de burgemeester", adviseerde de chauffeur. Maar ik haalde mijn schouder op: „Wie doet dat nou. Je maakt jf kwaad en als je het een paar uur achter de rug hebt ben je het verge ten." Omstandig heeft hij me verteld, dat al zijn ontevreden passagiers zo doen. met het gevolg, dat de burgerij verstoken blijft De volgende keer was het waeh- en beperkt tot een kwartier; stand ilaats vlakbij. Commentaar van de taxichauf feur toen ik klaagde: moesten er kolommen over schrij ven. Wij krijgen de standjes Taxi-systeem kunnen het ook biet helpen." Kolommen is wat veel. maar eei kolommetje mag wel. Het is een ellende. Een taxi neer ie als je haast hebt. maar in Der Haag moet de tijdsruimte juist ex 'ra breed genomen worden. Een taxi op straat aanhouden i rijwel uitgesloten. En bij dit alle- :omt een tarief, waar de eenvoudi ■e beurs van griezelt. Haagse maatstaven op een gul behoorlijk georganiseerde den of vier schatte, een meterstand constateerde van twee mark twin tig. En dat bedrag bovendien nog inclusief bleek te zijn. Ik gaf twee en een halve mark en de chauffeur betaalde prompt zonder het aarze lende 'gebaar van de fooienvanger De kranter dertig pfennig terug. Toen ik het hem als fooi schonk voor de snelle bediening was hij kennelijk stom verbaasd en sjouwde de koffer tot in het hotel. We hadden al gauw in de gaten, dat wie gedrieën of gevie ren daar een taxi neemt goedkoper uit is, dan wie hier een tram neemt. Enige vraag: hoe kan een stad van 800.000 inwoners, waarvan ninstens zeventig procent in dustriële werknemers een taxisys teem hebben dat zo snel en toedkoop werkt, terwijl Den Haag met 600.000 inwoners en een -onstante stroom van bezoekers van iaar tot jaar de tarieven ziet verho gen en de service ziet verminderen. Waarbij ik met nadruk stel, dat de taxichauffeurs hier bijzonder be hulpzaam en correct zijn en hun best doen er de vaart in te houden. weten, dat de (Van onzer redacteuren) hij slechts had aangekondigd te zullen aftreden) ontstond een politieke crisis, ATHENE Als weinig andere 1 die nog steeds niet is opgelost. Europese landen wordt Grieken-I Door geschil tussen de Unie en i j i i ij I de rechtsgerichte Radicale unie van land sinds de tweede wereldoor-(Kane]lopoelos werd ontblnding van log gekweld door politieke strub- het parlement en het houden van ver- belingen, die zich al in de oorlog I vroegde verkiezingen onvermijdelijk. I aankondigden. In de burgerloorlog tussen commu nisten en andere groeperingen werden ook de geallieerden betrokken. De Brit ten zonden een bevrijdingsleger, omdat Griekenland krachtens een overeen komst tussen Stalin en Churchill zich in de Britse invloedssfeer bevond. De burgeroorlog duurde tot 1949 en leidde naast uitgebreide Amerikaanse hulpverlening tot een diepe politieke splitsing onder de bevolking. Tiendui zenden mensen werden gevangen geno men. De betrekkingen met Engeland en Amerika raakten in de knel in de cri sis om Cyprus, maar in 1959 werd overeenstemming bereikt over vorming van de republiek Cyprus. Conflict Het conflict speelde zich af rondom de parlementaire onschendbaarheid van Andreas Papandreoe, die beschul digd was van hoogverraad vanwege zijn rol in de Aspida-affaire. Koning Konstantijn benoemde Kanel lopoelos tot premier, nadat Papandreoe sr. had geweigerd aan de vorming van een coalitiekabinet mee te werken. Toen het parlement werd ontbonden, zonder dat het nieuwe kabinet de ver trouwenskwestie had gesteld, ontston den ernstige onlusten. De koning bevestigde echter de ont binding van het parlement bij decreet. De verkiezingen werden vastgesteld op 28 mei en op 5 juli zou de nieuwe volksvertegenwoordiging bijeenkomen. Helemaal stomverbaasd v dan ook toen ik in Düsseldorf niet En dat. terwijl alleen maar mijn pink behoefde op geringste overtreding hun op te steken om een taxi te hebben, boete maar bovendien na een ritje, die ik staan' vijftig gulden komt te Koning Konstantijn kwam maart op de troon na het overlijden van zijn vader, koning Paul. Het jaar daarop kwam hij al in conflict met premier George Papandreoe, leider LONDEN De Britten •'vijfhonderd! van de Unie van het centrum. Deze di* de beschikking hebben over een on- ic geveer drieduizend gulden kostende kleu- ume is links geonenteerd. Zij is de ren-tv-ontvanger hebben gisteravond hun grootste partij van het land. eerste uitzending in kleur van de BBC De kern van het conflict was Papan- kunnen zien. dreoes streven raar zuivering van de, Het doel van de uitzending was de strijdkrachten van rechtse elementen, reacties van dc kijkers te onderzoeken Hij werd daarbij beïnvloed door zijn j"chtvröa°°h,|tur^ zoon Andreas. i medium vertrouwd ,M_ te maken. Het is de bedoeling dat m Toen Papandreoe op 15 juni 1965 december geregeld tv-uitzendingen in door de koning werd vervangen (nadatkleuren worden verzorgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7