26 Kus rekent af met romantiek Leiden overweegt alsnog een gemeenschappelijke regeling voor de vuilverbranding Metaal geeft f5000,- voor bejaarden werk van UW 50 oode-Kruisembleem in ïVitte en rode bloemen Honderd miljoen gebouwd Woningprobleem is bezig te verdwijnen UTTE LEIDSE COUHATiT 3 rRUDAG 21 APRTL Wfff eiderdorp wil, onder protestmeedoen ,nlealon- EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf M" POSTBUS 39 - HILVERSUM LEIDERDORP Blijkens een uitvoerig pre-advies van B. en W. aai raad zit het het Leiderdorpse college helemaal niet lekker, dat de gemeente Leiden, ondanks alle voorafgegane besprekingen en naar voren gebrachte wensen, voor de vorig jaar ingebruik genomen vuilverbranding de v keur heeft gegeven aan een privaatrechtelijke regeling zodat andere deel nemende gemeenten geen medebesturende en -beslissende bevoegdheid hebben. Omdat Leiderdorp binnen afzienbare tijd toch ook geheel van het vuilstorten afwil, heeft het gemeentebestuur on danks zijn bezwaren eind vorig jaar de besprekingen toch maar heropend met Leiden. Voordat dit hernieuwde gesprek be gon, hebben B en W van Leiderdorp echter zowel het gemeentebestuur van Leiden als de besturen van de andere deelnemende gemeenten er nog eens op gewezen, dat aan een samenwer kingsvorm op publiekrechtelijke basis «notie mej. Sanders honderdste o.l.v. trof. dr. Havinga DEN Mej. G. M. Sanders veerde tot doctor in de faculteit hskunde en Natuurwetensehap- p een proefschrift getiteld „De ng van lumisterol en overbe- gsprodukten". Promotor was dr. E. Havinga. Mej. Sanders loren te Den Haag en woont in iromotie van mej. Sanders was nderdste die onder leiding van Havinga tot stand is gekomen. Ir. E. Havinga is sinds 1946 ge- hoogleraar in de organische ide aan de Leidse Universi- Bijdrage gevraagd voor sporthal LEIDEN Vele ingezetenen zullen dezer dagen een brief in de bus vinden van Actie '67. waarin wordt gevraagd om een bijdrage. Het comité Actie '67 vertrouwt, dat deze ingezetenen gehoor zullen geven aan de oproep mee te werken aan de totstandkoming van dc sporthal, die aan de Boshuizerlaan, hoek Telderskade, moet verrijzen. De gemeenteraad heeft het plan tot de bouw van de sporthal aanvaard, maar het geld ervoor is nog niet be schikbaar. Voorts moet van rijkswege goedkeuring worden verleend. Door nu te tonen dat de Leidse burgerij de bouw van de sporthal zeer op prijs stelt, zullen de vereiste goedkeuring en een rijksbijdrage spoediger kunnen worden verkregen. Dat kan het best gebeuren als de gehele Leidse bevol king meehelpt de eerste stoot te geven. Vandaar dit beroep. Men hoeft ech ter geen brief af te wachten, want men kan nu reeds zijn bijdrage storten op gironummer 201000 t-n.v. de penning meester van Actie'67 sporthal Leiden of bij de AMRO-'bank N.V., Rapenburg 39. de voorkeur moet worden gegeven. Tij dens de bespreking heeft het gemeen tebestuur van Leiden toegezegd, dat het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling alsnog zou worden derzocht. Voorlopig zou echter nog verder worden onderhandeld op pri vaatrechtelijke basis. In prdmcópe willen B en W van Lei derdorp nu op die basis tot 1970 jaar lijks 750 torn van de 2000 ton Leider dorps vuil naar de Leidse verbranding dirigeren. Er loopt namelijk nog een stortcontract voor enige percelen water van de Vlietpolder in de buurtschap Ofwegen te Woubrugge. De gemeente Leiderdorp kan pas in 1970 dit tract opzeggen, waarna dus ook het overige vui'l naar de Leidse verbran dingsinstallatie kan worden afgevoerd. llist jgj', DEIN Op «twee plaatsen in de stad herinnert de gemeente in toe- t. 1< ijke lentetermen aan het 100-jarig bestaan van de Roode-Kruis- 'thoisabie. Vorig jaar oktober zijn bjj molenmuseum De Valk en in de n berm van de Vijf-Meilaan bollen van narcissen en tulpen gepoot. ctievelijk in wit en rood verbeelden deze voorjaarsbloemen nu het [0 -Kruisenbleem. Luxaflex Modern Decoratief Gezellig Plaatsen gratis Officieel Luxaflexdealer W. J. ZIRKZEE Interieurverzorging Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: .Tohanm Maria Apolor.ia dr v J W Knijnen- burg en J MM van der Horst: Maria Johanna dr v G Kemmere en J C M Terhoeve; René Marir.ua m M Geerlof en A A M van der Linden; Marimis Cornells, zn v C M Segere en W J Krosze; Jeroen, zn v A D Tates en H G Smit: MarjanCarolien. dr v C J Kamp en B Toet- Petro- nella Jacoba Maria, dr v A J Zuij- dervliet en J P M van Zoest; Cor nells Remco. zn v N van den Hoed en M de Wit: Isabella Aimée. dr v H W Egter van Wis9ekerke en M en B Scholte. Gehuwd: K van den Sligtenhorad en I van dei Sluijs: C G van den Akker en J M van Wetten: F La- bordus en W L T Klap: E H Koen en W L T Klap: J A van der Weij- den en M J Pardon; J de Groot en M A Piket: J de Groot en M C Leef- lang: W F van Koperen en F. Sturm: W P J Smitt en Y van Rheenen: J M Bakker en A W de Keizer: F W de Wit en A W de Keizer; H G Palm n P H Schalk. Overleden: J Nieuwerf. 86 jaar, vrouw; M Beij. 89 jaar. wed van L C Henzen; J van Rijn, 66 jaar, man: C van der Maarel. 46 jaar, man: L Stolte, 85 jaar, man'. Ondertrouwd: EAT Vonk en C A van der Meij: H J Erades en M H Bli'kman; H van der Leeden en A N Tuijthoff: C van der Does en J M M Bonnet; S A Buquet en E C H C van der Reijden; P van der Keur en G A A M van der Poel. W Sjardijn en M de Nijs- A M Nieuwenburg en D T Sanders: R H van Straten en T van Arnhem: C A de Grauw en E A J C Svaanen- burg: B A Oude Ellerink en T J Brugman: W Breedveld en W Klein; W van Erkri en J A Aalbersberg; W F van Dam en M W Muntiewerfi Het flatgebouw van de stichting bedrijfspensioenfonds voor de metaalindustrie te Katwijk. Het bevat de 5.000ste woning van dit fonds. Het is gebouwd door de N.V. Elementen Montage Bouw te Den Haag en heeft aan bouw en grondkosten ongeveer vijf miljoen gulden gekost. De 156 woningen zijn verhuurd. Een tweede en derde flatgebouw, identiek aan dit eerste, zijn in dezelfde omgeving in aanbouw. Bij opening 5000ste woning in Katwijk KATWIJK AA A ZEE Varu morgen is in hotel Savoy een feeste lijke bijeenkomst gehouden ter ge legenheid van het feit, dat de vijf duizendste woning van het bedrijfs pensioenfonds voor de metaalindus trie is gereedgekomen. Deze woning -t bevindt ,zich "pdeeers,e etage van llUlZeil de eerste hoogbomvflat aan de J. 1 li. de Visserstraat in de Hoorn espoldi TRIAKOX Wie in de bios- coopivereld niet helemaal een vreemde is, weet dat het aanbod van spionagefilms nogal ruim is. Ze worden meestal met veel bom barie aangekondigd en wie daarop afgaat, krijgt de indruk dat ze allemaal even super zijn als de erin optredende geheime agenten, al dan niet voorzien van code nummer. In werkelijkheid zijn ze meestal even vervelend ah de supermannerige spionnen die stuk voor stuk gewoon dubbelgangers zijn van de allervervelendste. James Bond. Hoe ongeloofwaar dig al die spionagethrillers zijn, wordt pas goed duidelijk bij het zien van De kus van liet gevaar, die ondanks de nogal goedkope lNederlandse titel de al te vaak teleurgestelde liefhebber nu eens werkelijk een buitenkansje biedt. Ht gegeven van deze film is ont leend aan John le Carré's spionage roman Call for the dead (door de Leidse uitgeverij A- W. Sjj-thoff op de rparkt gebracht onder de titel Telefoon voor de dode). Le Carré, die vooral met The spy who came in from the cold een stormachtig succes boekte, hanteert een op het oog simpele formule, door het gero mantiseerde spionagebedrijf te be schrijven zo .als het in werkelijk heid is: keihard. Regisseur Sidney Lumet heeft zich bij de verfilming aan diezelfde formule gehouden. Zijn spion is geen (vage)Bond. maar een ver moeide oudere man, die zich uit het ..bedrijf" wil terug trekken, omdat hij er niet langer tegenop kan. Voordat hij daartoe de kans krijgt, wordt hij geconfronteerd met de zelfmoord van een collega. Niet als een vrij- en schietgrage held houdt hij zich met deze zaak bezig, maar als (schitterend con trast) de keer op keer bedrogen echtgenoot van een nymfomane Lumet is er voortreffelijk in ge slaagd een tegengif te tieden voor onwerkelijke romantiek, zonder daarvoor de tol van vaart en span ning te betalen. Hij beschikte daar bij over voortreffelijk spelersmate riaal (o.a. James Mason en Simone Signoret). maar het zou onrecht vaardig zijn alleen daaraan zijn suc ces toe te schrijven. (Harde waarheid.) Mijn zustermijn minnares LUXOR De Zweedse regisseur Vilgot Sjöman heeft in „Syskon- badd 1782" de broer-zuster-verhou ding tot onderwerp van een film gemaakt, een thema dat door velen taboe voor de bioscoop wordt ge acht. Sjöman zelf vindt evenwel, dat de filmkunst zich nooit goed kan ontwikkelen als zij niet dezelfde vrijheid geniet als schilderkunst en literatuur. De broer-zuster-venhou- Simone Signoret als de orouu lijke hoofdrolspeler Elsa in i kus van het gevaar. ding heeft hij aangesneden, omdat hij droomde van de tweeling-ziel, van de enig andere die mij volledig begrijpt. Laten wij Sjöman de vrijheid geven waarop hij recht meent te hebben, maar dan moet hij de on vergetelijke liefde die hij op het oog heeft ook in zijn beelden waar maken. Naar ons gevoel is hem dat met gelukt. Hij blijft steken in het mooie verhaal in de sfeertekening, die voortreffelijk is. en in het scheppen van prachtige beelden. De tragiek van de „verboden ver houding" komt onvoldoende over en verliest zich al te vaak in melo- dramatiek. (Knappe vormgeving die de inhoud echter geen recht doet) De verzamelaar CAMERA Boeiend en beklem mend laat regisseur William Wyler de wereld zien van een schuchtere jongeman, die droom en werkelijk heid niet uit elkaar kan houden. Deze jongeman denkt op dezelfde wijze een meisje te kunnen vangen als hij vlinders vangt. De film. die al eerder in Leiden heeft gedraaid, bevat behalve thril lerachtige momenten ook poëtische beelden- Het is een knap getuige nis van waar toe iemand kan ko men als hij droom en werkelijkheid door elkaar haalt en van zijn hobby een middel maakt om geluk en liefde te vangen- (Fascinerend) Viva Maria REX Louis Malle's kostelijke ontspanningsfilm, waarin de twee pittige jongedames Maria een revo lutie in Mexico leiden, terug in Leiden. De dwaze situaties stnii- kelen over elkaar en Maria Brigitte Bardot en Maria Jeanne Moreau boeken de ene triomf na de andere. (Grappig amusement) Prolongaties STUDIO „Darling". Uitsteken de film van John Schlesinger, waar in de opgeschroefde, hysterische, moderne publiciteitswereld onthul lend cn scherp aan de kaak wordt gesteld. Tweede week. LIDO „Samen u;t. samen thuis". Een plezierige komedie, waarin de beroemde komieken Bourvil en Louis de Funès voor treffelijk op elkaar ingespeeld blij ken te zijn. Tweede week. Een 'hoogtepunt van dé bijeenkomst was de overhandiging van 5.000 1 voor elke woning) aan de presidente van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers, mevrouw A. Huygens- Bruijnizeel, bestemd voor het bejaar- deruwenk van de UW. Het bedrag werd haar aangeboden door de voor-' zitter van het fonds, de heer R- Baar- Waardering De opening van de woning, die nog niet is bewoond, werd verricht door de directeur volkshuisvesting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, mr. J. W. G Floor. Oorspronkelijk zou directeur-gene raal ir. H. E. Buskens dit doen, maar hij was ziek geworden. Mr. Floor had tevoren in Savoy zijn grote waardering uitgesproken over de manier waarop het pensioenfonds een bijdrage levert in de bestrijding van de woningnood. De voorzitter van de beleggings commissie, notaris P. G. Hoek uit Rotterdam, gaf een toelichting op de beleggingen, waaruit bleek, dat het fonds eind 1966 rond honderd mil joen gulden (llx/z procent van het fondsvermogen ad 565 miljoen) had geïnvesteerd in de thans in gebruik zijnde vijfduizend woningen, waar van meer dan dc helft wordt ver huurd voor minder dan honderd gulden per maand. Mr. Floor opende de woning van binnen naar buiten- Eerst was h(j met het gezelschap, waartoe ook het dage lijks bestuur van de gemeente Katwijk behoorde, naar binnen gegaan om het huis te inspecteren. Straatnaa mbordje Daarna werd een straatnaambordje overhandigd aan het hoofd van AVRiO's radiojournaal, de heer Jan Th. de Visser, die naar Katwijk was gekomen om een radioreportage van de bijeenkomst te maken. De heer De Visser wist niet. dat de vijfduizendste woning aan de De Visserstraat was gebouwd, maar de directie v.h. pensioenfonds was erachter gekomen, dat de radio- verslaeeever een kleinzoon is van de politicus naar wie de straat is genoemd. Vandaar deze voor de heer Visser verrassende attentie. De genodigden kregen vervolgens de gelegenheid het flatgebouw te be zichtigen, waarbij zij konden genieten van het uitzicht. Bij helder weer kan men kijken tot Hoek van Holland en IJmuiden. Er was een expositie in gericht met foto's van de woningbouw van het fonds en voor wie trek had waren koffie en broodjes gereed gezet. De bovenste tien lagen van het flat gebouw zijn al bewoond. De gegadig den voor de onderste twee lagen krij gen op 1 mei hun sleutel?. Mr. Floor in Katwijk: KATWIJK AAN ZEE In zijn toe spraak ter gelegenheid van de opening van de 5000e woning van het bedrijfs pensioenfonds voor de metaalindustrie merkte mr. J. W. G. Floor o m. op dat in grote delen van ons land het kwan titatieve woningprobleem bezig is te verdwijnen en dat ook in de rest van het land daarop uitzicht gaat ontstaan. Voor de toeneming van het aantal huishoudens, zo zei de heer Floor, is jaarlijks een aantal woningen nodig in de orde van grootte van 60.000 a 70.000. Deze cijfers hebben niets van doen met geboorteprognoses, maar zijn in hoofdzaak afgeleid van prognoses van het aantal te verwachten huwe lijken van mensen die er nu al zijn. Aan de kwaliteit van de woningen, aldus nog steeds mr. Floor, wordt voor al de laatste jaren bijzondere aandacht geschonken. Er zijn in ons land onge veer 3miljoen woningen, waarvan 300.000 a 400.000 krotten, die voor de toekomst niet meer mogen meetellen. Iets meer dan de helft van de over blijvende 3 miljoen woningen dateert van voor de oorlog. Sprekend over de ontwikkeling in de huurpolitiek. zei de heer Floor het van groot belang te achten dat inmid dels in de wet een ander systeem is vastgelegd, dat geleidelijk zal worden ingevoerd naarmate een zeker even wicht op de woningmarkt is ontstaan Notaris Hoek merkte op dat de na oorlogse huurder helaas nog niet ge wend is voor zijn woongenot de prijs te betalen die dit genot economisch gesproken waard is. Vanaf het moment dat het mogelijk zal zijn de woningmarkt weer normaal te doen functioneren, doordat iedere huurder weer zelf betaalt voor wat hij geniet, zal de woningbeleggingsmarkt bevrijd zijn van factoren, die deze nog steeds verstoren bij invoering van wis selende sysitemen van bijdragen uit d» algemene middelen. Leidse Sleuteltjes in Mies-en-Scène LEIDEN Het is alweer tien jaar geleden, dat Henk Franke met zijn Leidse Sleuteltjes het liedje Dikkertje Dap van Annie M. G. Schmidt op mu ziek gezet door Paul Chr. van Weste ring. op de grammofoonplaat liet vast leggen. Dit feit heeft Mies Bouwman aangegrepen om de gouden plaat- en Edisonwinnaars vanavond in haar pro gramma Mies en Scène (uit Frascati te Amsterdam) op te nemen. LEIDEN' - eer J de Vroe 0 caal recht de heer l Stoop Zwijndrachti.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3