Bestrijding werkloosheid voor afremmen inflatie Een noord voor vandaag CNV-Voorzitter: vrouw erbij betrekken Uw probleem is het onze.... Vrouwen in CHU achter jongeren: presentatie slecht Hervormde dominees tegen „dankdienst" Paus kiest zijde van kardinaal Lercaro Ulo-opstel met veel toepasselijke titels Staking legt universiteit foorl-50 Samenspel diakonaal maatschappelijk wer VRIJDAG 21 APRIL Christus vraagt niet alleen: SaulSaul, waarom vervolgt gij Mij", Hij zegt ook: Het valt u zwaar tegen de prikkels achter uit te slaan." Paulus kent het beeld. De onwillige os voor de wagen sloeg ook vaak achteruit. Daarom werd een doornige tak bij de dissel vastgemaakt, zodat de os zijn weerspannig heid moest betalen met bebloede achterpoten. Paulus zal dit beeld nooit meer vergeten. Voortaan zal God de soevereine Heer van zijn leven zijn. Hij heeft gezien dat God een plan met zijn leven heeft en dat hij, als hij zich tegen dat- plan verzet, alleen zichzelf pijn doet. Hier hebben tve een prachtig beeld van Gods oordeel. Wie zich tegen Gods wil voor zijn leven verzet, straft zichzelf door achteruit te slaan. Nooit zal de mens kunnen zeggen: God deed mij dit aan, altijd zal hij moeten erkennen: Jk deed me dit zelf aan. Zonde is zelfvernietiging. Maar we zien in dit beeld ook dat God een plan heeft voor ieder leven. God geeft geen plan aan Zijn gelovigen, maar heeft een plan voor gelovigen en ongelovigen. Wij zijn allen gespannen voor Gods zegewagen. We kunnen ons buigen en gehoorzamen en dan gaat het met God vooruit. Dan ineens is het juk geen juk meer. Dan ineens zijn we op weg naar het doel van ons leven en staan we straks in de volkomen vrijheid van de eeuwige weiden. We kunnen ook tegenstribbelen. Gods plan frustreren we niet, maar we kastijden wel onszelf. We lezen vandaag: Hebreeën 3 1-19. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Wjj zullen het nieuwe kabinet ruimte moeten ge ven totdat een doordacht beleid te verwachten is: na de derde dinsdag in september. Toch heeft datgene, wat ons nu is gesteld, te leurgesteld. Terugdringen van de inflatie is een zeer belangrijke zaak, de vakbeweging onderstreept dat. Maar belangrijker is op dit ogen blik: welk uitzicht bieden we de werklozen en hen, die werkloos drei gen te worden. Wij zullen en wij willen al het mogelijke geven opdat er voor alle handen werk is." Deze woorden sprak gisteren de heeri J. van Eibergen. voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, op de algemene vergadering van de Vrouwenbond van het CNV in Utrecht. Evenals mevrouw G. Wij- brands-Bosch. die tot presidente werd gekozen, en wier toespraak wij gisteren publiceerden, betrok hij een van de belangrijkste zorgen, de werkloosheid, in zijn rede. Tekorten De heer Van Eibergen toonde zich wel dankbaar voor de algemene werk loosheidswet, maar hij zag toch ook tekorten. Men moet zich inspannen voor sociale gerechtigheid, niet ver kregen door een strijd tussen de werkgever en werknemer, maar door teamwork en samenwerking. „Een van de grootste werkgevers heeft gezegd: ,.Ik betreur het, dat men van vakbondszijde weer strijdpositie van de werknemers te genover de werkgevers aan het op bouwen is. Dat is absoluut iets van een eeuw geleden. Ik geloof veel meer in teamwork." Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met eikaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Iemand heeft een inko men, bestaande uit AOW en wat bedrijfspensioen. Daarbij komt een erfenis, die nog groter is dan het inkomen. Nu is hem door de notaris gezegd dat hij dit moet aangeven opder inkomsten uit onverdeelde boedels. Daarover zou hij dan enige honderden guldens belasting moe ten betalen. Nu heeft hij deze gehe le erfenis ingevuld achter onverdeel de boedels. Is dat juist, of had hij het genoemde bedrag van enige hon derden guldens moeten opgeven? Nu moet hij bijna duizend gulden belasting betalen. Antwoord: Het is nijet juist dat de-hele erfenis onder inkomsten uit onverdeelde boedels is opgegeven. Geërfde bedragen zijn niet belast met inkomstenbelasting. Het punt inkomsten uit onverdeelde boedels ziet op het geval dat erfenissen nog niet gescheiden en gedeeld zijn en toch al inkomsten voor de gerechtig den hebben opgeleverd. Dus: niet de erfenis zelf behoort tot het be lastbaar inkomen, maar wel de la ter uit de erfenis genoten op brengst. Wij raden aan met de mededeling van de notaris (zo mogelijk op schrift) zich tot de belastinginspec tie, loket inlichtingen te wenden. Daar kan men direct zien of hij al dan niet een bedrag, van enige hon derden guldens moet aangeven. Met de hoge aanslag zal het dan wel in orde komen, als hij snel een be zwaarschrift indient. Vraag: Mijn wagen werd door de politie in beslag genomen in ver band met een aanrijding of vermoe delijke aanrijding. De politie meen de dat krasjes op mijn wagen spo ren daarvan waren. Ik heb de wa gen 4 km verder in een garage moe- -ten zetten en beft de wagen een week kwijt geweest. De accu moest later worden bijgevuld. Het onderzoek heeft aangetoond dat ik onschuldig was, maar heeft flinke beschadigingen veroorzaak op de motorkap. Er waren stukjes afgehaald, waardoor andere deeltjes ook los geraakt zijn en er twee beschadigingen zijn veroorzaakt ter grootte van een hand. Is de politie verplicht mij schade te vergoeden? In de eerste plaats omdat ik mijn wagen kwijt was, in de tweede plaats kosten van benzi ne, telefoon en accu laden, ten der de de beschadigingen. Ik heb de po litie de beschadigingen medegedeeld voordat ik de auto in gebruik nam en deze is komen kijken. Antwoord: U kan vergoeding vra gen, mits de schade rechtstreeks door het onderzoek veroorzaakt is. Vraag eerst de politie of u de scha de op haar kosten kan laten herstel len en zo ja, waar. Is het antwoord ontkennend, dan kan u de hulp in roepen van een advocaat. Als u lid is van de ANWB, kan u zich tot deze wenden. AMERSFOORT De Christe lijk Historische vrouwen delen de verontrusting van de jongeren, evenals hun bezwaren tegen de slechte presentatie van de Unie gedurende de verkiezingstijd, al dus mevrouw mr. A. Groote-van Boven presidente van de Centrale van Christelijk-Historische vrou wen op de gisteren gehouden jaar vergadering der Centrale. De instelling van de commis sie-Scholten achtte zij een wijs besluit, al betreurde mr. Groote het, dat geen vrouw zitting heeft in deze commissie. De inspraak van de vrouw zal nu moe ten komen bij de hearing welke door deze commissie aansluitend op de algemene vergadering van de CHU zal worden gehouden. De presidente merkte op. dat de vrouwenorganisatie wel nuttig werd geacht als orgaan voor de propaganda, doch niet als inbreng in het politieke denken. Mentaliteitsverandering is no dig en de vrouwen zelf zullen door scholipg en kadervorming hiertoe ten bijdragen. Vreugde werd uitgespro- De studiecommissie inzake de vroege re toekenning van aow aan de onge huwde werkende vrouw bepleitte een enquête onder alle werkende vrouwen, I waarbij duidelijk zou moeten worden hoe de psychische en fysieke gesteld-1 heid van de vrouw in de verscheidene fasen van haar leven en haar primaire taak in het gezin verenigbaar zijn met j de maatschappelijke ontwikkeling, die j de vrouw steeds meer in het ar beidsproces betrekt. „Dat moet je dan maar gezegd worden tegen ons, die altijd gepleit hebben voor overleg en samenwerking", ver volgde de voorzitter. „Ik zou willen zeggen tegen die werkgever, die de deur gesloten houdt als het gaat om onderhandelen: „Het is een houding van een eeuw geleden." De geldende richtlijnen, als het gaat om ontslagen, zijn nog steeds richtlij nen door werkgevers uitgegeven. Werknemers worden er alleen bij be trokken als het gaat om afvloeiing. Een wolkje als een mans hand noem de hij de door het kabinet aangekon digde wijziging in de structuur en rechtsvorm van de onderneming. Pas dan is er meer mogelijkheid otn mee te spreken. Waarom pleiten we voor medezeg genschap? Het is veel moeilijker ver antwoordelijkheid te dragen en me< verantwoordelijk te zijn. Toch kiest de christelijke vakbeweging daar voor, omdat zij met haar verant woordelijkheid er niet omheen kan. Vrouwenbond I „Waarom een vrouwenbond?" vroeg hij de vierhonderd vergaderende da mes. „Omdat wij de vrouwen bij het sociaal economisch beleid zo graag willen betrekken." Hij hoopte, dat de bond, die nu ongeveer 1200 leden telt zich zou vertienvoudigen. W. J. Osinga-Geerding te Utrecht inneemt. Mevrouw M. A. van Pruissen-Jongens te Haarlem wordt opgevolgd door mejuffrouw J. van Dijk uit Amster dam en mevrouw T. de Vries-van Kammen te Dokkuni door mejuf frouw A. van der Heide te Heeren veen. Beiden zijn hoofdbestuursle den. De redactie van het Orgaan van de vrouwenbond wordt niet meer ver zorgd door de heer J. Eij keieboom, daar hij zijn taak heeft overgedra gen aan de heer J. van der Reijde Drs. Glimmerveen naar de NCRV HILVERSUM Met ingang van 1 augustus is benoemd tot plaatsvervan gend hoofd van de afdeling actualitei ten van de NCRV drs. H. Glimmer- thans chef nachtredactie van het dagblad Trouw. De heer Glimmerveen, die 33 jaar is, zal in het bijzonder worden belast met de verzorging van de radio-actua liteitenrubriek „Vandaag, radiokrant van Nederland". Het bestuur zegde toe deze wens aan „Werkgelegenheid het hoofdbestuur van de CHÜ en de Savornin Lohman Stichting voor te leg gen. Des middags hield drs. J. Tegelaar, politicoloog, een inleiding over de poli tieke vernieuwing, waarbij hij o.m. de vraag aansneed in hoeverre meer dui delijkheid en ook meer openheid in het partijbeleid noodzakelijk is. Voorts achtte hij het gewenst, dat bij de herziening van het beginselpro gram ook moest worden uitgegaan van het perspectief van de totstandkoming van een brede christelijk-sociale volkspartij, die in de toekomst de cen trum-positie in de Nederlandse poli tiek zal moeten gaan innemen. Een bijzonder geanimeerde discussie ken dat de tweede vrouwelijke Kamer-1 ontstond. De tijd was te kort om tot kandidaat van de CHU, mej. mr. E. A. j conclusies te kunnen komen. Wel werd Haars haar zetel in de Tweede Kamer bij het einde van de vergadering, die heeft kunnen innemen. j zeer goed bezocht werd, geconstateerd. dat bij het groeien der problemen en De algemene vergadering besloot, na j de snelle ontwikkeling, verdieping en de wens te hebben uitgesproken meer contacten te onderhouden met de le den van de andere confessionele poli tieke vrouwenorganisaties, tot het aan vaarden van de uitnodiging lid te wor den van de Europese Vrouwen Unie, de E.V.U. sociale zekerheid zijn zaken, die de vrouw volledig ken. Wij mannen hebben ons mis schien te veel en te lang opgesteld in de zin van dat zijn mannenzaken. Gelukkig is die zaak volop in bewe ging. Maar laten we eerlijk zeggen, er was in protestants-christelijke kring de opvatting, dat de aller eerste taak was vrouw en moeder te zijn." Program Hij prees het, dat de vrouwenbond het program van actie, dat de drie vak centrales hebben samengesteld, wil len gaan bestuderen. „Maar als i zoekt naar dingen, die specifiek voor de vrouw zijn, moet u goed zoeken. Er is geen aparte categorie. De eman cipatie is zover voortgeschreden, dat die is opgenomen in de totaliteit. Een belangrijk punt op de agenda was de bestuursverkiezing, daar veel vaï de bestuursleden waarnemend wa ren. Tot nieuwe secretaresse werd gekozen mevrouw M. J. Gor- deau-Blom te Soest, die de plaats „Waar moet ik over preken Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt üw tanden en verfrist mond en' adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Ontstemd over aanval conservatieve kardinaal (Van onze kerkredactie) BARCHEM „Wat een on zin, om een bijzondere kerkdienst te beleggen, zodra de te verwach- I ten Oranjetelg zal zijn geboren. Zegt u mij alstublieft eens. boe ik vanuit het evangelie in zo'n dienst bezig kan zijn? Waar moet ik over I preken Dat vraagt ons ds. C. J Pak, her- vormd predikant te Barchem. Hij noemt het een kwalijke zaak, als de i kerk het evangelie pasklaar gaat ma- ken voor nationale gebeurtenissen. Samen met, zijn negen collega's van de ring Lochèm, waarvan hij voorzit ter is. heeft hij een brief geschreven aan het moderamen van de generale synode. Vorige week had het modera men alle hervormde kerkeraden gead viseerd, zo mogelijk met de andere plaatselijke kerken, op de dag van de geboorte 's avonds om acht uur, of an ders de volgende dag, een bijzondere kerkdienst te Ihouden. Met dit advies hebt u een politieke keuze gedaan voor de monarchie en tegen de republiek, zo schreven de tien Gelderse predikanten. Bovendien uitten zij hun bezorgdheid, dat de ver kondiging van het Woord Gods al te gemakkelijk op een zijspoor dreigt te I raken, als de geboorte van een prinsen kind daarvoor de aanleiding moet zijn. TJTATICAAN Paus Paulus heeft zich openlijk aan de zijtje van kardinaal Lercaro ge schaard, die de liturgiecommis sie leidt. De paus zei, dat hij zijn verbittering niet kon ver helen over een aantal feiten en j tendensen „die zeker niet gun stig zijn voor de goede resul taten die de kerk verwacht van het werk van deze commissie", j Kardinaal Lercaro is namelijk in publi caties van Italiaanse conservatieve fees teli j ken ervan beschuldigd de' ds. Pak weet toch wel zo goed als ker, dat zijn kerkeraad in Barchem geen speciale dienst zal organiseren. „Maar natuurlijk heb ik er geen en kel bezwaar tegen, om op de eerstvol gende zondag, in een gewone kerk dienst dus, het prinsenkind in de vooi bede te gedenken." CJV wiï7 Ontwikkelingshulp alternatief van dienstplicht (Va kerkredactie) (Van onze onderwijsredactie) ROTTERDAM Voor de eindexamenkandidaten van het christelijk en openbaar ulo is het gisteren een pittig dagje geweest met een kal me inzet, namelijk het op stel. De titels boden ook dit jaar keus te over. De zonnig inge- stelden konden zich uitleven in het onderwerp „Examen", de wat zwaarmoediger aan- gelegden konden hun emo ties kwijt over het onder werp „Ik zit op hete kolen". De Nederlandse taaloefening, dié later gemaakt moest worden, leverde vrij veel moeilijkheden op. Zo luidde een van de opga ven het zelfstandig naamwoord „kwestie" bijvoeglijk te gebrui ken. Zelfs menige oudere zal even diep hebben moeten naden ken voor hij op kwestieus kwam. Bij het onderdeel zinsontleding hadden velen moeite in een ge raffineerd zinnetje de „derde naamval" te ontdekken. Het bedrijfsrekenen is echter naar veler oordeel erg meegeval len. Een van onze zegslieden zei: Je kon na afloop van het exa men buiten de goede antwoorden van alle kanten horen". Frans was volgens de leraren vak „mooi werk", maar de titt was niet gemakkelijk te verta len. Het werk stond echter o redelijk ulo-peil. Meetkunde voor de a-afdelin was moeilijker dan de afgelope vijf jaar. De opgaven ronduit pittig en niemand i tijd klaar, wat andere jarefl vaak het geval is bij de a-kand 1 Grieks De gymnasium-e: hebben gisteren gezwoegd een Griekse vertaling, die pi school verschilde. De B-leerlit gen konden hun krachten beproe ven op gonio en analytiscl meetkunde. De B-kandidate van de hbs kregen dezelfde opgij ven voorgezet. De A-leerlingen hadden enorme kluif aan het onderdej briefwisseling. Dit jaar moest oi J der meer een sollicitatiebri worden geschreven. Engels, vc beide afdelingen, was niet moeilijk, vond men algemeen. De mms. had een rustige di met slechts een Franse vertalin De handelsdagscholen haddf het zwaar met organisatie techniek van de handel. Veli kwamen in tijdnood, 's Middai leverde de Franse vertaling ecl ter minder problemen op. PROTEST TEGEN ONTSLAG PROGRESSIEVE DOCENT WASHINGTON Een felle botsing tussen een conservatieve regentenmentaliteit en conciliaire vernieuwingsdrang heeft het werk aan de rooms-katholieke universi teit van Washington volkomen stil gelegd. Oorzaak van het con flict is het feit dat het contract van de jonge hoogleraar Charles E. Curran (33) niet verlengd werd. Zowel studenten als hoogleraren zijn in staking gegaan. De regenten vonden de jonge hoogle raar te progressief. Hij neemt een uit gesproken standpunt in over geboorten- regeling en probeerde de nieuwe in zichten die in de Rooihs Katholieke Kerk op het ogenblik opgeld doen te verwerken in de moraaltheologie. Tij dens een persconferentie zei pater Cur ran dat er meer op het spel staat dan zijn eigen eer. Het gaat volgens hem om de room» katholieke theologie in de Verenigde Staten en om de grondsla gen van het rooms katholiek universi tair onderwijs. Toen het bericht be kend werd dat het contract met Cur ran niet zou worden vernieuwd, begon nen de studenten direct te protesteren. Het gevolg was gisteren dat zij een staking uitriepen waaraan door 6.000 van de 6.600 studenten wordt deelgeno- Faculteit Gisteravond kwamen de hoogleraren en docenten bijeen om hun houding te bespreken. Al spoedig bleek dat alle 22 hoogleraren aan de theologische facul teit achter Curran staan. Maar ook de andere afdelingen van deze universi teit steunen hem. De faculteit besloot met 400 tegen slechts 18 stemmen ook in staking te gaan. De hoogleraren zullen geen colle- :r geven totdat pater Curran door de regenten van de universiteit in zijn functie is hersteld. Dat conflict heeft tot ver buiten de grenzen van de Verenigde Staten de aandacht getrok ken. Deze universiteit is wel niet de bekendste rooms katholieke instelling voor wetenschappelijk onderwijs, r wel de meest kerkelijk gebonden I Ds. Pak legt er tegenover ons de nadruk op, dat men deze brief vooral kerk te ondermijnen. De verdediging I niet moet zien als een demonstratie van de paus betekende dan ook een tegen het Oranjehuis. De schrijvers aanval op kardinaal Bacci (81), een zijn zelf bijna allemaal uitgesproken van de leiders van het verzet tegen monarchisten, de vervanging van het latijn in de door de landstaal. j Irriterend -.Maar dit advies van het synodemo- vaarlijk voor het katholicisme is als j deramen werkt irriterend op die Maarten Luther of het Marxisme. mensen in onze kerk, die de - paus verklaardde echter: ..Het j staatsvorm in discussie willen stellen, spreekt vanzelf, dat een dergelijke j Onbedoeld werkt het toch weer het publicatie niet onze instemming kan oude God-Nederland-Oranje in de hebben". Hij deed tegelijk een scher- hand. En dat willen wij vermijden." pe aanvalop zowel de extreem libe- Natuurlijk hebben de dominees het i ralen als de extreem conservatieven niet alleen voor het zeggen. De kerke- in de Rooms-katholieke Kerk. I raden zullen moeten beslissen. Maarl AMSTERDAM Triangel, het blad van het Christelijk Jongeren Verbond, wil dat werken in een ontwikke lingsland desgewenst de militaire dienstplicht geheel kan vervangen. Op het ogenblik is het zo. dat pas vrijstelling van militaire dienst wordt verleend, indien de betrokkene ten minste drie jaar in een ontwikke lingsland heeft gewerkt (de oplei dingsperiode inbegrepen). Triangel vindt dit onjuist, omdat de periode van opleiding en uitzending voor ontwikkelingshulp gewoonlijk sa men niet meer is dan 27 maanden. Ver lenging van het contract is alleen mo gelijk. als het ontwikkelingsland de vrijwilliger nog enige tijd nodig heeft en de Nederlandse uitzendende instan tie hem voor verder werk geschikt acht Inspanning Volgens Triangel heeft het ministe rie van defensie een termijn van drie jaar gesteld, om voor algemene vrijstel- Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers (toez): H. A. v. Bemmel te Oldebroek; te Nieuw- Stadskanaal (2e pred.pl.): J. Dol, leraar godsdienstonderwijs aan de herv. kweek school te Assen; te Zuid-Beijerland: G. J. Voortman te Dussen (N.-Br.); te Zalt- bommel fvac. Th. Rinkema - toez.): H. P. Veneina te Nieuwenhoorn; le Ridderkerk (wijkgem. 2): J. H. Boerlijst te Don Haag; te Ridderkerk-Slikkerveer (wijkgem. 2): P. Holst te Den Haag; dooi de generale synode voor buitengew. werkzaamh. - directeur recreatiecentrum le Appelscha: H. Gort, laatstel. pred. te Ouwsterhaule. Aangenomen naar Emmen-zuid: G. Heijerman te Kampen. Beroephaarstelling: kand. J. J. Kooman, Hooge Steeg 6, Driebergen; kand. P. Warners. Wolter Heukelslaan 56, Utrecht; kand. J. W. T. Cohen Stuart, Ant. Mattheuslaan 42 bis. Utrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enschede: A. Kok te Poort vliet; te Rotterdam-zuidwijk: P. Blok te ling een „extra inspanning" te vragen. Het blad schrijft: „Alsof de 27 maan den geen extra inspanning zijn. In ie der geval niet genoeg, om op te wegen tegen de 18 maanden militaire dienst in eigen land met weekendverlof." school. In de raad van bestuur zitten alle Amerikaanse kardinalen en aartsbisschoppen, zodat dit een direct! conflict is geworden tussen de rooms katholieke intelligentisia en de hiërar- Bijbeldag weer op 1 mei ANTWERPEN De jaarlijkse Vlaamse bijbeldag wordt ook dit jaar weer op 1 mei in Antwerpen gehouden. Belangstellende Nederlan ders zullen dan met hun aanwezig heid de kleine groep protestanten in België een hart onder de riem. ste ken. Sprekers zijn de heer M. Hanappe, ds. W. Glashouwer en ds. ,.B. W, Ganze- voort, respectievelijk over „Waarom en waartegen reageert de jeugd?", „Christen zijn vandaag" en „Weg uit de verwarring." Diverse koren uit Nederland en België verlenen hun medewerking. Paus schenkt 10.000 dlr voor voedsel VATIKAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren 10.000 dollar geschonken voor het wereld-voedselprogramma, in verband met zijn oproep voor intensie vere strijd tegen honger, armoede en sociale onrechtvaardigheid in de we reld Hij deed dit op een audiëntie voor leden van de commissie voor het VN -wereldvoedselprogramma. De vulkaan op Stromboli in de Tyr- reense Zee is weer actief. De negenhon derd bewoners van het eiland worden niet bedreigd. 25 sigaTetteïl -#■ De Hervormde "Wereldbond e Internationale Congregationalisl Raad, die een fusie voorbereiden, r den een gemeenschappelijke dele naar het wereldcongres voor'Tiet 1<Ü apostolaat, dat de Rooms-Katho is Kerk van 11 tot 18 oktober organiseert. HET WEER IN EURO ll'; h<: hon Genève Rome Madrid Mallorca Pleidooi vkn ds. T. Harder (Van onze kerkredactie) APELDOORN Een pleidooi voor beter samenspel tussen dia konaal en maatschappelijk werk is gisteren op de landelijke diake nenconferentie van de Christelijke Gereformeerde Kerken gehouden door ds. T. Harder te Hoogeveen. Op het ogenblik maakt het sa menspel tussen diakonaal en maatschappelijk werk een verwarren de indruk. Dit komt grotendeels, door dat hët maatschappelijk werk zich tot een zfelfstandige grootheid heeft kun nen ontwikkelen. Spanningen en kortsluitingen tussen beide worden vaak veroorzaakt door een onjuist inzicht in de opdracht en de bedoelingen van de ander. Ook sig naleerde ds. Harder een wederzijdse kramphouding, die samenhangt met en vaak voortkomt uit een overschatting van zichzelf cn een onderschatting van de ander. En het gemeentelid wordt zo meer dan eens het slachtoffer. Ds. Harder ging daarom in op de grenzen en de eigen verantwoordelijk heid van beide. Het diakonaal werk ontleent zijn op dracht aan de barmhartigheid van Christus en moet de mens wijzen naar het herstel van door de zonde gebro ken relaties in het vertikale en in het horizontale vlak en met de ander ook die weg gaan (coaching). Daarbij doelt het diakonaal werk de hei toe te rusten tot dienstbetoon. Wetenschappelijk Het christelijk maatschappelijk heeft als opdracht de medemen nood te helpen op loegepast-w schappelijke wijze. Ook deze no< een gevolg van gebroken relaties, l eerst en allermeest in het horizo vlak. Maar juist de christen-I schappelijke werker zal verstaan, horizontale relaties bijna nooit op zelf staan. Voor een goed samenspel is een de teamgeest nodig, die geboren op basis van wederzijds vertrouwe ook ruimte laat voor eigen va woordelijkheden. De ambtsdrager moet leren eerst zelf te gaan pionieren, maa kennis van de beroepskracht schakelen, om zo de medemens in beter te kunnen helpen. Omgek ij moet de maatschappelijk werker 1 de ambtsdrager in te schakelen, o r ook deze vaak langs andere weger gemeentelid kan benaderen en be 'j ken, aldus ds. Harder. Jubileum De voorzitter, de heer C. Drieëif zen uit Den Haag, stond cl openingswoord bij stil, dat dit dek diakeneneonferentie was. Hij achtl vraag gewettigd, of men met het di t naat nog wel op de goede weg i „Medemenselijkheid is tegenww ie je-van-het, maar diakonaal mag humaniteit op kerkelijke grom e zijn. Het gaat niet alleen om lijke gift, maar ook om de troost Jezus Christus."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2