drie jaar illusie armer- Politierechter uit kritiek op politie Amsterdam illes Militairen vervangen verpleegsters Vakbeurs Macropak Johnson, Wilson en De Gaulle naar uitvaart Adenauer EXCLUSIEF DONDERDAG 20 APRIL 1967 de Kennedy-dynastie Van een onzer redacteuren) MERIKA en zijn hondge ld noten hadden hoge ver wachtingen van de nieu- preeident. Hij had die zelf ens zijn verkiezingscampag- gewekt en moest ze waar aken. In het eerste jaar van optreden als president agde Kennedy daar nauwe- ts in. throesjtsjef probeerde hem (g hun zonderlinge ontmoe- in Wenen) op de proef te len. Cuba leerde de Russi- ïe premier in oktober 1962, hij zich grandioos had ver- Vidal. een stiefbroer van Jac- iine Kennedy, schreef onlangs. John Kennedy eigenlijk als presi- t een mislukking was. >e tragedie van zijn dood zou er hebben geleid, dat er nu meer ag van hem uitgaat dan bij zijn en ooit het geval zou zijn ge est. len dergelijk oordeel doet het op- den van JFK geen recht wederva- Al was het alleen maar, omdat geen gelegenheid kreeg, zijn •k af te maken. edelijkerwijs mocht worden aan- lomen, dat hij tot 1968 gelegen- zou hebben, het bewijs te leve- dat hij zijn tot de verbeelding ekende woorden in daden kon om- ten. Afgebroken >p 22 november 1963. nog geen jaar nadat hij het Witte Huis betreden, werd zijn werk abrupt ibroken, toen hij in Dallas werd moord. )e situatie in de wereld was toen esbehalve rooskleurig. Het presti- van de Ver. Staten had opnieuw dieptepunt bereikt. )e grote ontreddering, die het ge- g was van de moord op de presi- it, wees op het enorme vertrou- dat de Amerikanen niettemin lem hadden gesteld, lij hield niet ln de eerste plaats rband met gevoelens van medele- met de vrouw en kinderen en dere familieleden van de vermoor- president. Toen John F. Kennedy plotseling weggevallen leefde algemeen de jrtuiging, dat eigenlijk niemand 'staat was, zijn plaats in te nemen. ROME Italiaanse militairen hebben gisteren geprobeerd in de Romeinse ziekenhuizen orde op zaken te stel len. Zoals bekend staken de ver pleegsters, verplegers, koks en het administratief personeel voor meer I loon en betere arbeidsvoorwaarden. De soldaten, die uit restaurants en cafétaria's uit de buurt eten hadden gehaald voor de patiënten en daarna begonnen met het schoonmaken van de zalen, werden uitgejouwd door de verpleegsters, die voor noodgevallen in dienst waren gebleven. De ziekenhuisartsen zijn onlangs weer aan het werk gegaan. De artsen, ver bonden aan psychiatrische klinieken, staken nog. Gevechten op Oost-Ja va DJAKARTA In Sitoeboenda en de nabijgelegen havenstad Panaroe- kan op Oost-Ja va hebben dezer da gen duizenden Indonesische jongeren, hoofdzakelijk leden van anti-commu nistische actiegroepen, huizen en win kels van Chinezen en Indonesiërs van Chinese afkomst wier loyaliteit in twij fel wordt getrokken, geplunderd en in brand gestoken. Ook scooters, motors en fietsen ver dwenen in het vuur. De eigenaars zelf waren volgens het pers bureau An- tara geen haar gekrenkt, met uitzon dering van een Chinese jongeman die werd afgeranseld nadat hij een actie- 1 front-lid met een knuppel had aange vallen. Aanleiding tot de onlusten vorm- j den betogingen van de Chinezen te gen de regering. 1 verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... En dat kan ook tiw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 Ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premi® betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplar». Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Voor de familie Kennedy was de moordaanslag in Dallas niet alleen een enorm menselijk drama. Ook de politieke gevolgen er van waren bij zonder pijnlijk. Nadat John president was gewor den werd reeds aangenomen, dat zijn broer Bob voorbestemd was, hem na zijn tweede (en laatste) ambtstermijn op te volgen. De jongste broer Edward (Ted) zou dan acht jaar daarna (in 1976) nog jong genoeg zijn, een poging te wagen, Bob op te volgen. Uit die tijd stamt het begrip Ken nedy-dynastie, dat met name de laatste tijd door de tegenstanders van de Kennedy's wordt gebruikt. Johnson Synode (7 en slot) letgeen gebeurd is op de synode de vrijgemaakte Geref. Kerken op Schriftuurlijke gronden nooit rden goedgekeurd. Ik vraag mij af de Geref. Kerken daar nu tegeno- staan. Want heeft hun synode in verleden niet hetzelfde gedaan? is in het leven altijd sprake van zak en gevolg. leveningen M. Knoester sr. Brits-Ksruël99 (3) nzender J. A. de Bok maakt een gissing als hij schrijft over een die van ds. C. Kapteyn Dzn. over aël. Ds. Kapteyn was een voorstan- r van de Brits-Israël-visie en hij ireef een voorwoord voor het boek i Bondgenootschap met God" van tred Holland. Als bijzonderheid zij g vermeld, dat de auteur van dit ek uit Joodse ouders is geboren, christen is en deze visie bijzon- gedocumenteerd verdedigt, ijdrecht G. van der Laan. secr. Bond Nederlands Israël /Vieidt'-Guitiea Het comité Zelfbeschikking leuw-Guinea heeft weer eens om fi- nciële steun gevraagd. Zoals be nd moeten de papoe's krachtens de de UNO tussen Nederland en Indo- de gesloten overeenkomst in 1969 lf beslissen of Nieuw-Guinea al dan et deel van Indonesië zal uitmaken. Voor eerlijke partners is een derge- ike overeenkomst bindend. Dat niet- genstaande het in bedoelde overeen- Dmst voor de papoe's vastgestelde cht op zelfbeschikking een Neder- nds comité in het leven is geroepen n te ijveren voor het eerlijk nako men van de bepalingen der overeen- /pnst. duidt op twijfel. Terecht! Uitlatingen van Indone- sche zijde, dat een volksstemming i Nieuw-Guinea niet gehouden be seft te worden omdat de bevolking et niet wenst, wijzen er op dat het sekarnisme nog niet geheel is uitge leid. Laat Nederland onverzettelijk blij- en vasthouden aan het: Een man man een woord een woord. Het is lat aan het volk van Nieuw-Guinea en ook aan eigen eer verplicht, neiden H. J. Lamers sr. Echter werd niet Bob de opvolger Van John, maar een hereboer uit Texas, die in 1960 tegen de zin van de Kennedy-familie vice-president was geworden. Aangenomen wordt, dat John Ken nedy de post slechts aan Lyndon Bai- nes Johnson had aangeboden om de eenheid in de Democratische partij te herstellen. Dat Johnson na enige aarzeling het aanbod accepteerde, was een grote verrassing, niet alleen voor de Kennedy's, maar ook voor de aan hangers van Johnson. De Kennedy's hebben later heel goed laten merken, dat zij niet geluk kig waren met de gang van zaken. „Het zou nooit zijn gebeurd, als we niet zo moe waren geweest", zei een van hen. Even was de waakzaamheid, die zo kenmerkend was geweest voor het optreden van alle leden van de Kennedy-clan verslapt. Juist toen werd een fout gemaakt, die men la ter diep zou betreuren. Deze teleurstelling was dan ook de voornaamste oorzaak van de kwa lijke wijze, waarop de familie Kenne dy de Johnsons zou bejegenen. Zelfs Manchester maakt daar mel ding van in zijn boek „De dood van een President". En deze schrijver is bepaald geen aanhanger van Johnson. Vooral Bob Kennedy keek an ders dan John F. met een zekere minachting op Johnson neer. Hij stel de alles in het werk om te voorko men, dat de vice-president betrok ken werd bij het regeringsbeleid. Johnson was als vice-president John F. Kennedy in het Witte Huis. slechts een representatieve figuur, Qp zijn schouders drukte een enorme die veel op rels we.d jestuurd. D»t „„„„woordelijkHeid, die hij niet mei was de eenvoudigste manier om in Washington geen last van hem te «"deren kon delen, hebben. Zo werd hij eens naar Vietnam gezonden om Kennedy verslag uit te brengen over zijn bevindingen in dat deel van de wereld. Eerst maakte Johnson een bitter grapje over deze opdracht, doelend op wat hem in Vietnam kon overko- John Kennedy reageerde met de opmerking, dat „Lyndon dan een prachtige begrafenis zou krijgen". Johnson ging naar Vietnam en alles liep goed af. Hoe groot de verwijdering tussen de Kennedy's en de Johnsons was bleek onmiddellijk na de moordaan slag in Dallas. Manchester maakt er in zijn boek geen geheim van. Dat is dan ook de reden, waarom hij tenslotte met de Kennedy's in conflict is gekomen. Hoe men het boek ook wil beoordelen, vastgesteld moet worden, dat de schrijver het hem door de Kennedy's verstrekte materiaal volkomen eerlijk heeft j verwerkt. Dat de Kennedy's later be treurden, Manchester in ver trouwen te hebben genomen, bevestigt slechts het vermoeden, dat zij iets anders van hem had den verwacht. iWORGEiV: Bob in conflict met Johnson (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Nieuwe fleur en druk te in de bisschopsstad: op het Croesc- laanterrein van dc Kon. Ned. Jaar beurs ging gisteren de beurs voor ver pakking en intern transport Macropak open. In totaal omvat Macropak 380 stands, waarvan 290 voor verpakin gen van allerlei aard, compleet met allerlei machines (o.a. voor het verpak ken van levensmiddelen in karton, pa pier of kunststoffen, het binden van balen, het vullen van flessen, het dicht- nieten van zakken en zakjes enz.) en l voor transport. Er worden produkten getoond van 1200 ondernemingen, waarvan 20 pet. uit eigen land, 30 pet. uit West-Duitsland, 17 uit Engeland, 10 uit Frankrijk, 8 uit de V.S. en 3 pet. uit België. Verder zijn er nog inzendin gen uit Zwitserland, Italië, Zweden, De nemarken en Oost-Duitsland, zodat de beurs een sterk internationaal karak ter draagt. Ook voor de huisvrouw is er op deze beurs die tot 26 april duurt, wel een len ander te zien: zij zal het meeste belangstelling hebben voor de doelmati- I ge en steeds hygiënischer en vrolijker AMSTERDAM De Amster damse politierechter mr. Romke de Waard heeft gistermiddag bij de behandeling van een zaak te gen een Vietnam-demonstrant, die „Johnson moordenaar" zou hebben geroepen, zich afgevraagd of door de Amsterdamse politie b\j elke Vietnam-demonstratie wel hetzelfde beleid wordt ge voerd. „Want," zo zei mr. Romke de Waard, „wanneer de politie om haar bekende redenen een andere taktiek gaat volgen door niet in principe ieder, die „Johnson moordenaar" roept aan te houden, dan komt de heel anders te liggen." wuste kreet, de demonstranten te verspreiden dit gemakkelijk kan lei den tot excessen. Hij zei dit in ver band met de Vietnam-demonstratie Van vorige week zaterdag, waarbij een auto op de Dam op demonstran ten zou zijn ingereden. Zuid-Slavië houdt zicli afzijdig BELGRADO Zuidslavic zal niet deelnemen aan de conferentie van Eu ropese communistische partijen, die van 24 tot en met 27 april in de Tsje- choslowaakse stad Karlovy Vary zal WBÊÊM worden gehouden. Het besluit is. naar derd is. Ter zitting kwam hij terug op zijn aanvankelijk voornemen om zich door daartoe bevoegde politiefunctionaris sen te laten voorlichten over het be leid bij demonstraties. Zelf had hij hieraan behoefte, zo zei hij. Op ver zoek van de verdachte echter han delde mr. Romke de Waard de zaak af. Hij veroordeelde de 45-jarige mr. G. W. P. uit Amsterdam, die hard nekkig ontkende op 19 februari tij dens een Vietnammars „Johnson moordenaar" te hebben geroepen, tot een boete van 50 gulden plus twee weken voorwaardelijk. De officier van justitie had vijftien dagen ge vangenisstraf, waarvan tien woor- waardelijk geëist. Het moest de politierechter nog Oisterwijk is gistermiddag in een onbe- i van het hart dat wanneer de polit;® waakt ogenblik onder de bomen 1 overgaat om. ter beëindiging k I massaal in koor roepen van Adenauer OET overlijden van oud-kanselier dr. Konrad Adenauer op zeer hoge leeftijd heeft allerwegen diepe in druk gemaakt. Mensen van zijn leeftijd, die een be langrijke rol in de wereld hebben gespeeld, leiden meestal een bijna vergeten bestaan. De bijzonder vitale Adenauer was ook in dit opzicht een uitzonderlijke figuur. Tot het laatst toe speelde hij een rol in de politiek. Maakte hij niet nog kort geleden een reis naar Madrid en Parijs, waar hij besprekingen voerde met generaal Franco en president De Gaulle? Groot was zijn invloed op de ontwik kelingen in het naoorlogse Duitsland en in het deel van Europa, waartoe het politiek behoorde. Adenauers streven naar verzoening met Frankrijk was de basis voor de eenwording van West-Europa, die in economisch opzicht al zo ver gevor- in Belgrado wordt vernomen, gevallen op een bijeenkomst van de hoogste par- tij-instantie onder leiding van presi- i dent Tito. In Karlovy Vary zullen de deelne mers van gedachten wisselen over mo gelijkheden om de spanning tussen Oost en West te verminderen. Men ver wacht ook dat zal worden gesproken over het Westduitse streven naar een betere verstandhouding met de Oosteu- ropese staten. Zijn grote doel, hereniging van Duitsland, kon hij niet verwezenlij ken. Zelfs het uitzicht daarop was hem niet gegeven. In zijn levensverhaal elders in dit nummer wordt aan deze aspecten van Adenauers rol als staatsman uit voerig aandacht besteed. Tot het laatst toe was hij een ruste loze, die waar mogelijk invloed trachtte uit te oefenen als hij meen. de dat zijn land er mee gediend was. Op zijn levensavond kende Adenauer geen rust, omdat er nog zoveel werk wachtte, dat hij wilde voltooien. Zijn kracht putte hij uit de weten schap, eens te mogen ingaan tot de rust, die God voor zijn volk heeft reggelegd. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. "DIJNA vier jaar geleden begon het verhaal te spelen. Om pre- Maar toen was men al aan het den. de kamerdeur op slot opdat monster gewend en besloten de ou- Hector verder huiselijke vrijheid ders zeer pedagogisch te zijn en de zou behouden. Pa brieste, ma zweef- dag van de zomervakantie toen de hond te laten blijven op voorwaar- de tussen de vaderlijke toorn en veertienjarige dochter van een kam- de, dat de dochter geheel en al voor moederlijk medeleven. hem zou zorgen. Wat zij trouw ge peervakantie thuis kwam met enorme herdershond. Nu bewoont daan heeft. de familie een naar gezinsgrootte afgepaste flat en het vrij logische reactie v dat zij in verontwaardigde jammer w klachten uitbarstten en de dochter delen met sommeerden de hond onmiddellijk terug te brengen waar ze hem van daan had. Het geviel echter, dat die plaats in het noorden van Groningen lag. wat dus ongeveer een dagreis zou kosten. Dochterlief vergoot de beno digde tranen nacht onderdak voor haar lieve- Meer nog, Hector werd een niet het ochtendgloren dus een meer weg te denken lid van het Niemand snapte er iels van en pa de ouders, gezin. Maar nu is de dochter drie beweerde, dat het beest wijzer dagen geleden binnen komen wan- poes in haar armen. logies roepend Hector in de keuken te slui- bepleitte althans ten. Waartegen Hector, stoelen om- c voor haar lieve- werpend, bulkend blaffend en in ai ling, die zij geadopteerd had om ie staten, protesteerde. Het was al hem van een kettingleven te bevrij- iaat in de avond, het regende en den. Het beest sliep op het matje met haar tranen wist dochterlief zes zwarte mirakeltjes, hulpeloos voor haar bed en hief grommend de een nachtverblijf voor de poes te scharrelend in de nog zo vreemde kop toen de ouders voor het slapen bepleiten. dan zij allemaal. „En hij komt er nooit, hoor je me, nopit, meer in." Op dat ogenblik brak het tumult los. Een orkaan van slaande deu ren, woedend geblaf, hysterisch ge- miauw. Men snelde toe. Net op tijd om de poes in de kleerkast van de doch ter te zien verdwijnen. Hector, alle haren rechtop, er machteloos vóór. Hector afgevoerd, dook men in de kast om de poes te vangen.Dat lukte, maar.met poes vonden ze hun be gaan nog droefd te ruste gegane dochter wil den kijken. De volgende oohtend moest pa naar het werk, ma de bedden opma ken en dochter naar school. Er was geen hondwegbrengerij mogelijk, bod onmiddellijk Dan maar in het weekend. wereld. Nu bellen ze alle kennissen af of Volgende ochtend poes buiten de iemand ook een zwarte poes wil deur. Maar bij het vallen van de avond klonk er een klaaglijk mi auw van de begane grond.nieu- dochterlijke tranen en haar i hebben, over een week of acht Ze hebben er zes te vergeven. En pa heeft een boek gekocht over de psychologie van hond en bed te gaan kat. en de poes in haar kamer te hou- Hector zal moeten wennen. BONN Oud-bondskanselier Konrad Adenauer, die gistermid dag in zyn villa te Rhöndorf bjj Bonn op 91-jarige leeftijd is ge storven, wordt volgende week dinsdag in het familiegraf in Rhöndorf bijgezet. De uitvaart zal onder meer worden bygewoonlC door president Johnson van de Verenigde Staten, premier Wilson van Engeland en president De Gaulle van Frankrijk. Bondskanselier Klaus van Oosten- dens een kabinetsvergadering het nieuws vernam, heeft gezegd da> Adenauer zijn vaderland uit de diep ste vernedering heeft opgeheven en in de gemeenschap van volkeren heeft teruggeleid. De betekenis van Adenauers werk zal pas door latere generaties ten volle kunnen worden beseft, zo zei hij. Bondskanselier Klaus van Oosten rijk zei dat na Churchill, Schuman en De Gaspéri nu de laatste van vier grote Europeanen is heengegaan. President Johnson verklaarde: „Voor ons, voor Europa en voor de wereld zal hij altijd het symbool van de levenskracht en dc moed vair het Duitse volk zijn. lieden van deze tijd. Hij heeft zijn land vernieuwd, onvermoeibaar voor de organisatie van Europa gewerkt en zich tot de voorvechter van de verzoening tussen Duitsland en Frank rijk gemaakt. Het heengaan van Aden auer met wie ik in grote vriend schap verbonden was, bedroeft mij zeer." Minister Luns reageerde als volgt! „Door de kracht van zijn persoonlijk heid en door zijn taaie volharding heeft hij niet alleen geijverd voor het morele en materiële herstel van zijn land. maar dit ook een waardige Plaats doen innemen in de gemeen schap der Europese volkeren en in de Atlantische wereld. De Nederlandse regering deelt ten volle in de rouw van de Duitse bondsrepubliek, die in dr. Adenauer haar grote architect ver liest". In de Bondsdag wordt dinsdagmid dag aanstaande een rouwplechtigheld gehouden De kerkelijke uitvaart plechtigheid is 's middags in de Dom van Keulen. Ds. Nahum Goldmann. voorzitter van het Joodse wereldcongres, heeft verklaard dat het Joodse volk en I»- President De Gaulle van Frankrijk: raël een van hun grote vrienden heb- i„Hij was een van de grootste staats- i ben verloren in Adenauer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7