Radio en televisie kampen met ernstig geldgebrek t SANATOGEN ONDER HET PUIN Puzzelhoek DONDERDAG 20 APRIL 1067 HILVERSUM LUIDT DE NOODKLOK tv-redactie) >VERSUM Tegen de meidagen de herinneringen aan de jaren sterker dan ooit op. De oorlog js niet los en wij haar niet. Ra il televisie verdiepen zich er in, luisteraars en kijkers het beste te lichten over wat toen gebeurde t er nu nog de nasleep van is. die nasleep behoort de nog altijd jacht op oorlogsmisdadigers, hen is Martin Bormann, eens s rechterhand, van wie men ver- dat hij nog in. leven is en er- n Zuid-Amerika zich schuil- andér: de beruchte kamparts h Mengele, naar wie officiële en uliere instanties eveneens al 22 zoeken. camerateam van de tv-produk- na David Wolper heeft het spoor eze misdadigers gevolgd tot diep uid-Amerika, zonder resultaat ens. Hoe het te werk ging, kunt «dagavond a.s. zien in een litzending van deze reportage, op 2 tussen kwart voor en kwart ien. eugd en liefde Shakespeares ivee edellieden' Van o Van Nelle bestellen s radio- en tv-rcdactie) •VERSUM Mét de opvoering „Twee edellieden uit Verona" nteert de KRO-televisie vanavond speare eens „heel anders". Geen g drama met hevige en dikwijls hartstochten, geen sterven minnepijn, geen vreselijke straf- >r slechte mensen. Neen het is al n liefde, romantiek plus een gc- slot, dat dit galane jeugdwerk e grote schrijver biedt. Jcespeare was nog geen 30, toen t blijspel als zijn tweede toneel- schreef. Hij heeft er geen enkele ize bedoeling mee gehad, hij ichts op uit, zijn publiek zorgeloos «huldig te amuseren. ir alle zekerheid situeerde hij het veéhaal heel ver weg in het bui ld: het toen in Engeland nog vrij tende Italië, waar de zonneschijn lensen luchthartig en stoutmoedig KRO belooft u voor vanavond anderhalf uur genoegen met de lese edellieden. (Advertentie) Van Nelle bestellen (Van onze radio- en tv-redactie) I HILVERSUM „Neen, ik had niet verwacht dat er in de re geringsverklaring iets zou wor den gezegd over verhoging van luister- en kijkgelden", zegt een zorgelijke mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de Ned. Radio Unie. „Wij weten hier in Hil versum te goed, dat het kabinet nog bezig is, zich in te werken en zich moet oriënteren op vele problemen in verband met de zorgwekkende toestand van 's lands financiën. Maar daarmee zijn wjj niet geholpen, wij moe ten nu de noodklok luiden. De radio-omroep staat voor een de bacle als er niet op korte ter mijn geld voor ons loskomt." „Wij krijgen verwijten over de in houd van de radioprogramma's, maar wij zouden wel veel meer kun nen doen, als er maar geld was. 't Mag allemaal niets kosten en ga daar maar aanstaan. De salarissen en prijzen zijn in de laatste jaren zo hoog gestegen, dat wij die nauwe lijks nog kunnen voldoen. En wat moeten we beginnen, als het zo blijft? Per 1 oktober een aantal mensen op straat zetten? Dat zou een debacle wezen". „Ja ja, we weten, dat onze nood de volle aandacht heeft van de rege ring. Ook minster Klompé is toep- omroep is dringend or „Is er nog verhoging den?" „Twee zelfs. Ten eerste: toestem ming voor ons om te mogen lenen, maar die krijgen we niet. Natuurlijk vormen leningep een lapmiddel: dat geld moet immers later worden te rugbetaald en dat drukt dan nog lang op onze financiën. Een tweede uitkomst zou zijn: invoering van re clame. maar dat zou geen zoden aan de dijk zetten, wanneer de overheid Radio Veronica laat blijven. Het .be drijfsleven steunt die clandestiene zender en wat blijft \er dan over aan reclame voor de legale omroep?" Hier zit een venijnige doorn in het vlees van de Hilversumse omroep. Mr. Roosjen licht het toe: „In België zijn maatregelen getrof fen tegen clandestiene zenders, in En geland wordt er een begin mee ge maakt. Er is tenminste een wet te gen piraten aangenomen. Maar in Nederland „In Nederland", zegt mr. Roosjen bit ter, „grijpt de opsporingsdienst klei ne clandestiene piraatjes in de kraag. Pas nog weer, ergens in het oosten van hét land. Maar de grote piraat Iaat men rustig zitten en bo vendien voortgaan met verboden ra dioreclame. Hoe kunnen wij daar te gen op? Neen al voert de regering vandaag aan de dag radioreclame voor Hilversum in, dan nog hebben wij er niets aan, zolang Veronica mag doorgaan'' kan doorwerken. Natuurlijk het mag er in feite niei zijn. maar het wordt vrolijk genoemd in de Kamer als het zo te pas komt. Het enige, wat de overheid to. nu toe heeft uitgericht, is het stimuleren van een derde Hilversumse net, dat met amusementsmuziek (d.w.z. plaat jes draaien) Veronica moet concurre ren. Om te lachen: Veronica verliest er geen regel reclame door. Er blij-1 ven nog genoeg luisteraars voor de zeepiraat, sinds lang stevig ge vestigd, over. „En wat moet de radioreclame over de Hilversumse zenders dan opleve ren?" stelt mr. Roosjen. Hij heeft er een rapport over geschreven waarin een nauwkeurige berekening is ge maakt. Zo'n paar reclameboodschap jes per dag... met een matige op brengst, die moet worden verdeeld over de NRU plus zes omroepen! En dat, terwijl Veronica de gehele dag door reclame voert, uitsluitend voor eigen zak! „Neen, zolang Radio Veronica blijft bestaan zullen de legale omroepen geen zij spinnen bij de reclame, of we moesten die eveneens de hele dag door geven. Maar wat krijg je dan? Het aanzien van een commer ciële omroep, die hier te lande streng wordt afgewezen! Ongewenste programmaonderbrekingen". „Op deze manier", aldus mr. Roosjen, „blijven we in een kringetje rond draaien. En het broodnodige geld voor de omroep komt er niet uit". 18 geworden. Intussen is de loon- en prijsstijging maar doorgegaan. Het voorstel was destijds verhoging toe te staan tot een maximum van ƒ24. Daar krijg je dan een heel jaar programma's over drie zenders voor! Het is een onvergeeflijke fout ge weest, dat de Kamer toen dat voorstel niet heeft aangenomen, dan hadden we nu armslag voor een nieuwe verhoging". Ja, Hilversum zit lelijk in de knel. Niet alleen de radio, ook de televisie schreeuwt om meer geld. U hebt het al gemerkt: de eigen produkties ra ken meer en meer op de achter grond. De radio draait platen pro gramma's onder gevarieerde titels de televisie biedt gekochte buitenlandse programma's aanen uitzicht op beter is er niet. Een grote handicap is, dat Hilversum zit met een nieuw, nog niet ingescho ten kabinet én met een goedwil lende, maar ook nieuwe regerings commissaris, die druk bezig is zich in te werken in de ingewikkelde pro blematiek van de omroep. T7TZ Verouderd Een levensgrote doghond zal vanavond ten tonele verschijnen in het blijspel van Shakespeare „Twee edel lieden van Verona", dat de KRO op Ned. 1 uitzendt. Hier ziet u het dier samen met Peter van der Linden, die als knecht van Proteus baas van de hond is. Zoals het edellieden uit de goede oude tijd betaamt, hebben zij allen een knecht, die de zaakjes voor hen moet opknappen en hen (voor zover het blijspelen be treft) om de tuin leiden en bedriegen, maar altijd weer worden vergeven omdat zij het niet zo kwaad menen. Nog een ander knechtje (in travestie) speelt in dit vro lijke stuk een rol. el helpen, maar'de ïiei de enige instantie die i geld vraagt". Laatste hoop „Onze laatste hoop is, dat er bij het vaststellen van de begroting iets zal worden gedaan voor verhoging van de gelden. Anders kunnen we na 1 oktober de zaak wel sluiten. U moet eens nadenken: in 1945 betaalden de luisteraars ƒ12 luistergeld per jaar. Nu is dat dan enkele jaren geleden (Advertentie) Niet alleen de programma s als zoda nig lijden onder het geldgebrek, ook de mogelijkheden tot modern wer- Wim Zaal vertaalde het spel opnieuw en maakte van ken. In verschillende studio's is dede tekst verstaanbaar Nederlands. Laten we hopen, dat apparatuur dermate verouderd, dat hij het dichtwerk van Shakespeare niet teveel geweld men niet meer met de tijd mee kan. heeft aangedaan. ..Maar er is geen geld voor vernieuwin- gen", klaagt mr. Roosjen. „De mensen willen alles piekfijn thuiskrijgen, wat de radio betreft liefst alles in stereo. En voor 18 per jaar. Maar wij kunnen geen mo derne apparatuur meer betalen, we moeten rondkomen met wat er is. We hebben heus wel technische werkkrachten beschikbaar en plan nen genoeg... we kunnen alleen de nodige aankopen niet doen en dat be tekent. dat er niets gebeurt, terwijl we toch onze mensen aan het werk moeten houden". VANAVOND TE ZIEN Van Nelle bestellen Ladder-puzzel Veel pijn Ja. Radio Veronica bezorgt de Hil versumse omroep veel pijn. Men ziet er een onrechtvaardigheid in. dat dit bedrijf maar lustig en onbedreigd VOORJAARS MOEHEID? Begin dan van daag nog met Sanatogen en u bent spoedig weer de oude: fit en levens lustig. Sterkt lichaamskracht en zenuwen n „Het is een afschuwelijke situatie. Af en toe zou je het bijltje er bij neer gooien, maar dan zijn we nog verder van huis. We maken nu groot alarm, dat is het enige wat we nog kunnen doen. 't Is toch te gek, zo'n toestand van verarming!" Deze forse noodkreet uit het Hil versumse moet wel doorklinken tot in Den Haag. Maar wie vat de koe bij de horens en wanneer? (Advertentie) Van Nelle bestellen Franse serie over gezinsproblemen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV is vl.. plan een vijf afleveringen tellende Franse serie socio-drama's „School voor ouders" op Ned. 2 te vertonen. Eerste aflevering, waarin het gaat over de krampachtig opgehouden sta tus, is te zien op de avond van donder dag 27 april a.s. De NCRV noemt de reeks „Nu! En dan?". Er wordt telkens een korte film gedraaid, waarin een bepaald pro- bleemgegeven is verwerkt en daarna hoort en ziet men een aantal vaders, moeders, zonen en dochters daarover discussiëren. Men gaat uit van de ver onderstelling, dat de geschetste situa ties in elk gezin zich kunnen voordoen. En hoe dan te handelen? 7.30 uur (NTS) samenvatting Kamerdebatten 8.20 uur opvoering van Shakespeare's blijspel „Twee edellieden van Verona". 10.00 uur Brandpunt. Ned. 2 AVRO 8.05 uur reportage van de (Nederlandse) beklim ming van de Himalaya-top Manasloe in 1964. 8.40 uur gesprek met jongeren. 9.20 uur nieuwe filmserie „Slattery", Amerikaans. Eerste aflevering „Waarheen met de (Ko reaanse) kinderen van het noodlot?" VANAVOND TE HOREN Hilvt i AVRO 9.30 uur (IKOR) Bijbelgesprekken. 8.05 uur Residentieorkest concerteert; solist de pia nist Leonard Pennario in het 3e pianocon cert van Prokofieff. 10.55 uur Theo Strengers in ,,'t Mag geen naam heb ben". Hilvi II NCRV 7.50 uur „Wij poetsen de plaat". 8.10 uur „De familie Leenhouts" Zing pelen Vul horizontaal in: 1. afval van me taal, 2. vertelling, 3. luitenant-kolonel, schrikbewind, 5. aanstoot nemen. 6. zenuwachtig. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en eindletters, beide van boven HT/inr? e"„Vr!Xfezen-,wee 1 voor NCRV-radio Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. pertinent, 2. al-duo, 3. regel-meel. 4. tree-eenre." 5.HILVERSUM Vier verenigde ko ren uit Den Haag en de Chr. Harmo- en en s i onze radio- en tv-redactie) lie. Vertikaal: 1. portret-se, 2. ever-odeon, regelet-eg, 4. Trees-last, 5. ia-lem- a-tr, 6. nl-mei-Alda, 7. eden-dn-bel, 8. nu-Erato-mi. 9. Toledo-die. Van Nelle bestellen 2 m. AVRO 5 Actuallte!- Uitzendintc van de 10 Lichte orkestmu- 53 Licht gevar. platenprogr. m II. 298 m. NCRV: •W Nieuws en weerpraatje. Radiokrant. 19.30 Stereo: gramm. 19.45 Op de af. praatje. 19.50 Wtj en de plaat. lichte m. 20.10 De familie Leen- hoorspel (dl. 28). 20.35 vondprogr. 22.00 Stereo: Ichte gramm. 22.15 Avondo- Menking. 22.30 Nieuws. 22.40 *kbespr. 22.45 Kerkorgel- bnf c. 23.15 Voordracht en mu- O*): -3.45 Stereo: Harpspel ritmische begeleiding 2 en 10. 18.25 Teletaalles Frans (herh. les 29; les 301 18.55 Zandmannetje. 19.00 Oon Storm. jeuKdfeulll. 19.2 Tienerklanken. 19.55 Hie (7.30-7.32 Nieuws). 7.3 gramm. 8.30 Niet Russische orkestwerken (gr.). 1100 Voor de zieken 12.00 Licht muziekprogr. (opn.). (herh.). 14.00 Lie Lledjesprogr. Schoolradio. FM-kanalen. AVRO: 9,00 Nieuws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Vrolijk ochtendprogr. 10.00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvitaml- VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nieuws. 13.02 Uit de buiten landse pers. 13.05 Gevarieerd 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 X Top 10. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Licht muziekpro gramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht platenprogramma. 16.30 I. NTS/NOT Schooltelevi •dag 18 april). "I nievereniging „Sursum Corda", geleid door Beerd Boerman, zullen op de avond van woensdag 26 april a.s. voor de NCRV-microfoon optreden in de ru briek „Tijd vrij voor muziek in vrije tyd". De koren zingen onder leiding van Nina Wind enkele geestelijke liederen „Sursum Corda" speelt Psalm 150 een bewerking van de dirigent als mede „Divertimento" van Marcel Poot „Samen uit sa- 10.45 uur Johan Lemckert bespeelt het orgel van de Grote Kerk in Haarlem. 11.15 uur „Sreken in het donker": drie radiofonische fragmenten, daarna harpspel. Er is heel weinig tijd te verliezen. Maar hij zal toch ««rst naar buiten moeten gaan om ook het andere kind in veilig heid te kunnen stellen. Hij zoekt en vindt de weg naar de kleine achterplaats. Hij trekt het natte kledingstuk van voor het gezicht en zegt schor: „Ik weet waar het kind is. Ik ga het halen..." Dan zuigt hij diep de lucht in de longen. Hij pakt het hemd of is het een broek? dat iemand opnieuw voor hem heeft nat gemaakt en bindt het voor zijn gezicht. Alleen de ogen, die branden en steken, komen er net bovenuit. Voor de tweede maal waagt hij zich in de verstikkende rook. Hij vindt de weg nu vlugger dan de eerste maal. Vrijwel rechtstreeks loopt hij naar de ladder. Snel klimt hij naar boven. Hij moet zich haasten, want hij bemerkt, dat het hem meer moeite kost dan de eerste maal. Wellicht heeft hij mond en neus niet voldoende bedekt; de rook dreigt hem te bedwelmen. En zijn ogen doen hem zo'n pijn! Hij zou het uit kunnen schreeuwen. Toch vindt hij boven zonder moeite het kind. Hij wist precies waar het lag. Maar het kost hem inspanning van al zijn krachten om het naar beneden te dragen. Hij durft haast geen adem meer te halen. Want het is alleen maar diikke, prikkelende rook die hij naar binnen krijgt. Hij moet het proberen met het kleine beetje nog niet geheel bedorven lucht, dat hij' in de longen heeft. Doch dat zal slechts een aantal seconden toereikend zijn. En in die uiterst korte tijd zal hij zich met het kind in veiligheid moeten hebben ge bracht. Hij is zich nog bewust, dat hij, met het kind over de schouder, de ladder begint af te dalen. Op hetzelfde mo ment, dat het hem duidelijk wordt, dat hij het niet zal halen, voelt hij zich gegrepen door een paar sterke armen en weggedragen... Het moet slechts even een korte bedwelming door da zware rook zijn geweest. De avondlucht geeft hem weldra het bewustzijn terug. Hij ziet weer de mensen, die zijn samengedromd, maar nu door de schutters, die blijkbaar snel zijn opgetrommeld, op een veilige afstand worden ge houden. Het is één van de mannen, de commandant mis schien, die hem bij een arm heeft gevat en wegvoert van het huis, dat nog steeds fel brandt. De mensen maken ruim te voor hen. Hij hoort een goedkeurend gemompel om zich heen. „Dat is kranig gedaan", zegt iemand. En hij denkt: zouden de kinderen in leven zijn?... Toch vraagt hij er niet naar op dit ogenblik. Want nu pas voelt hij hoe ontzettend moe hij is. Hij heeft wel erg veel van zijn krachten gevergd. Het liefst zou hij nu maar naar huis gaan. Ongetwijfeld is het al laat. Aegte zal niet weten, waar hij vandaan moet komen. Vooral niet, omdat hij beloofd had, dat hij er geen nachtwerk van zou maken.... Ze gaan een huis binnen, waarvan de deur openstaat. Door de brede gang lopen ze naar een ruim vertrek. Enkele mannen zitten er zwijgend bijeen. Hij vraagt zich af wie hier, in dit grote huis op de Vlamingstraat, woont. Is het niet de koopman Marynissen?... Zoekend kijkt hij rond. Dan ziet hij, dat een van de mannen Leonard Bramer, de hoofd man van het gilde, is. Bramer is opgestaan en treedt met uitgestoken handen op hem toe. Hij grijpt die handen en beantwoordt de druk, die welsprekender is dan woorden kunnen rijn. Na Bramer komen de andere mannen hem de hand druk- welverzorgde puntbaard. Carel heeft hem vaker gezien. Maar waar?.... Ineens herinnert hij het zich. Het is dokter ken. Een van hen is lang en blozend en heeft een korte, Verheul, de stadsheelmeester. Hij ontmoette hem eens bij dominee Valentijn. De dokter neemt hem apart, kijkt hem onderzoekend aan en vraagt: „Hoe gaat het nu, meester Fabritius?" „Goed, dank u," antwoordt hij. Maar hij laat onmiddel lijk de vraag volgen: „En de kinderen, dokter, leven ze?"„. Dq^ter Verheul glimlacht. Hij zegt: „Ge moet eerst eens gaan zitten." En hij drukt hem op een stoel neer. Dan antwoordt hij: ,,De kinderen leven. Ge hebt ze nog op •tijd naar buiten kunnen slepen." Als hij ziet, dat Carel zoekend om zich heen kijkt, ver volgt hij: „Ze zijn met de moeder, die helemaal overstuur was, in het voorhuis. Dokter Bogaert van het Gasthuis, die hier niet ver vandaan woont zoals ge weet, is bij' hen. Ik denk wel, dat hij ze zal laten opnemen. Maar ik verzeker u, meester Fabritius. dat ze over een paar dagen weer vrolijk spelen." (Wordt vervolgd) Wijn uit liet jaar 100 Het 227 jaar oude fles de volgende maand in Londen ge veild wordt, maakt op de welgestelde Duitse wijnbouwer dr. Ludwig von Bassermann-Jordan nauwelijks in- Zelf bezit hij drie flessen die 34 jaar ouder zijn. In 1962 ontkurkte hij een fles Hocheimer van 1706. De wijn smaakte nog vooortreffelijk. Verder bezit hij twee bijzonder oude flessen, die evenwel niet meer te drinken zijn. Eén van de flessen is gevonden in Zuidwest-Duitsland in een Romeins graf en is volgens de ge leerden van het jaar 100. De andere fles. een Syrische, is om streeks het jaar 150 gebotteld. icgonde „hotJ'KS uit de ruimte totels de dampkring van de aarde binnendringen, aldus de Russische ge leerde F. Zigel. Al twintig jaar lang worden er zowel in Rusland als in de rest van de wereld vliegende voor wei pen van onbekende afkomst op de radarschermen waargenomen. De laatste tijd wordt een onbekend vliegend voorwerp onafgebroken door geleerden in een laboratorium bij Moskou waargenomen. Het gelijk dat vogels, insecten of planten- zaden een dergelijke reactie op de radar teweegbrengen. Er bestaan zeker onbekende vlie gende voorwerpen, maar de aard er van is nu nog niet te doorgronden. SUKKELTJE EN BRUUNKE Moeder Egelina en de zusjes zijn vandaag héél vroeg opgestaan zelfs vóór Stikkeltje wakker is! Er moet een taart gebakken worden en Stikkeltjes stoel wordt versierd, want Stik keltje is jarig vandaag! toch de hele dag komen, heeft hij toch? Hij beloofd!" „Nu moeten we toch eindelijk want anders bederft je lievelingskostje!" zegt moe der. Maar juist, als ze aan tafel gaan zitten, roept Stikkeltje ineens blij: „Hoera: daar komt-ie aan!" JL_1 I Vl cm

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15