U GAF VORM AAN EEN TIJDPERK Niet te vermoeien 1.DENAUER architect van de Bondsrepubliek ;UWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 20 APRIL 1967 I Verzoening met Frankrijk was zijn obsessie vu. Adenauer ten voeten uit. bondskanselier vierde hjj zijn dikwijls met het be luisteren van een aubade. (Van een onzer redacteuren) ALS men van iemand kan zeggen, dat hij „in het harnas gestorven" is, dan is het wel van dr. Kon rad Adenauer. Vrijwel tot het einde van zijn lange en welbestede leven bleef hij actief. Ook toen hij de 90 al was gepasseerd legde hij nog een opvallende vitaliteit aan de dag. Hij was er de man niet naar, de leiding van de Bondsrepubliek aan anderen over te laten. Ook niet nadat hij zich in 1963 genoodzaakt zag, af te treden. Zijn vitaliteit was op zichzelf een zegen. De activiteiten, die daarvoor tot op hoge leeftijd mo gelijk werden gemaakt, dienden echter in de afgelopen jaren niet langer het algemeen belang van de Westduitse republiek. Uit de aard der zaak moeten wij aan nemen, dat Adenauer steeds meende, dat belang wèl te dienen. En dat is in wezen de tragiek van zijn leven geworden. Dit neemt niet weg, dat Adenauer in de historie van zijn land zal voortleven als de voornaamste grondlegger van de Bondsrepu bliek, zoals die zich sinds 1949 tot een belangrijke mogendheid heeft ontwikkeld. aanvankelijk niet herkenden. Zo kwam het, dat Adenauer zoveel weg had van een oud Indiaans opperhoofd. Rijnlander Adenauers optreden werd vooral bepaald door zijn streven naar ver zoening met Frankrijk. Dit kon voor een belangrijk deel worden verklaard door zijn Rijnlandse afkomst. Zijn grootvader was bakker in Bonn en zijn ouders woonden in Keulen, toen hij op 5 januari 1876 geboren werd. Zijn vader verdiende als ambtenaar bij het gerechtshof van Keulen niet veel. Om Konrad en diens jongere broer een academische opleiding te kunnen geven moest zijn moeder kostgangers in huis nemen en voorts met handwerken een bijdrage aan het Konrad studeerde rechten Freiburg, München, Bonn Toen hij afgestudeerd was keen nisclub Pudelnass weersgesteldheid gespeeld) Emma Wey- er leerde kennen, met wie hij in 1904 trouwde. Twee jaar later werd hij lid van de Keulse gemeenteraad en in 1909 wethouder van zijn geboortestad. Reeds in 1916 stierf zijn vrouw na een langdu rige ziekte. Zelf was Adenauer in die tijd betrok ken bij een ernstig auto-ongeluk. Zijn gezicht werd toen zo beschadigd, dat zijn familieleden hem in het ziekenhuis Burgemeester was, Oberbürgermeister van Keulen. Hij wist zo goed en zo kwaad als het ging de vrede in de stad te bewaren, toen soidaten- en arbeidersraden aan het eind van die verloren oorlog de macht in handen wilden nemen. Zo liet hij 300.000 liter alcol -1 uit een legerde- pot in de Rijn leeglopen om te voorko men. dat de rebellen er zich meester van zouden maken. Daarna bond hij de strijd aan tegen degenen, die van plan waren, het Rijnland van Duitsland af te scheiden. Wel voelde hij destijds voor een West duitse staat binnen het Duitse rijk. Er gebeurde echter helemaal niets, tot gro te teleurstelling van de Fransen. Het was met name Clemenceau, die Adenau er hiervoor verantwoordelijk stelde. De Rijnlandse extremisten waren echter evenmin op hem gesteld. Zij veroordeel den hem ter dood, toen hij met de hulp van de Britse bezettingstroepen wist te voorkomen, dat een Rijnlandse repu bliek werd uitgeroepen. Keulen, MDAT de rozentuin in Rhöndorf. die Ade- verzorgde, voortdurend door toe risten werd belegerd, adviseerde de tuinman snelgroeiende populieren te plan ten Hij voegde er echter aan toe, dat het dan toch nog 15 jaar zou duren, voordat alles zou zijn dichtgegroeid. Waarop Adenauer reageerde met: „Nou en?" Op een opmerking over zijn hoge leeftijd antwoordde hij. „Weet u dat de geleerden heb ben vastgesteld, dat de menselijke hersenen 130 jaar intakt kunnen blijven?" Op de verschrikte tegen vraag of hij nog zó lang kanselier wilde blijven zei Adenauer ge moedelijk glimlachend: „Nee, voor mijn oude dag weet ik wel wat beters." Hoe taai en onvermoeibaar Adenauer was, ondervonden bezoekers vaak aan den lijve. Nog lang kon hij zonder moeite de 57 treden naar zijn huis in Rhöndorf aan de voet van het Zevengebergte „nemen", zijn jon gere begeleiders in ademnood achter zich latend. Eens schudde twee van hen amper 40* jaar het hoofd en riep hij de hijgende mannen toe: .,En dat wil Duitslands jeugd zijn #- Op een vlucht naar Berlijn ir de Russische zone vroeg zijn medewerkers wat er gebeuren zou, als het vliegtuig waarin zij zaten in dat gebied een noodlanding zou moeten maken. ve te laat in Berlijn :i de kanselier lako- Een oartijvriend verweet hem op een keer, dat hij de dag tevoren in een bepaalde kwestie een heel ander standpunt had ingenomen dan voorheen. Ade nauer antwoordde onbewogen: .Dat kan wel. maar niemand kan me verhinderen, elke dag wijzer te worden." Had hij aanvankelijk wat i moeite geduld voor de lastige H fotografen op te brengen, na ver- Rg loon van tiid voldeed hij vriiwel H altijd aan hun verzoeken. Toen ^R het hem een keer te bont werd H vroeg hij: ..Mijne heren, is het nu JR zo goed. of moet ik ook nog een RR handstandie maken?" Duitse Rijk In die onrustige naoorlogse periode huwde Adenauer met Augusta Zinsser, die veel jonger was dan hijzelf. Zij behoorde tot de Evangelische Kirche, maar besloot rooms-katholiek te wor den. Uit dit tweede huwelijk werden vijf kinderen geboren. Adenauer bleef zich verzetten tegen alles wat de een heid van het Duitse rijk in gevaar zou kunnen brengen Door handig manoeu vreren wist hij vrijwel altijd zijn zin te krijgen. In 1926 werd hem zelfs het rijkskanse lierschap aangeboden. De Volkspartij van Stresemann wilde echter geen socia listen in de regering hebben. Adenaner wenste geen kabinet zonder socialisten en accepteerde het aanbod niet. Heinrich Brüning, Franz von Papen en Kurt von Schleicher werden toen achtereenvolgens kanselier. Totdat Hit- Ier er in slaagde, op „legale" wijze aan de macht te komen. Adenauer was een van de eersten, die door de „Führer" aan de kant werd gezet. Op de dag van de beruchte Röhm-putsch (30 juni 1934) werd hij gearresteerd, doch na enkele dagen in vrijheid gesteld. Nadien wisselde Adenauer voortdu rend van verblijfplaats, totdat hij in het stille Rhöndorf bij Keulen een huis vond, waar hij (toen al 60 jaar oud) rust meende te kunnen vinden. In dat huis heeft hij gewoond tot de laatste dagen van zijn leven. Hij bracht zijn „vrije tijd" door met het kweken van rozen en het doen van „uitvindingen", zoals een lichtgevende maasbal en een electrische insectenverdelger. hand gewerkt door het succes van prof. dr. Ludwig Erhard als minister van eco nomische zaken. Dit verschafte hem de politieke middelen om drie Bondsdag verkiezingen te overleven. We zouden Adenauer echter tekort doen, als we zijn optreden als kanselier gedurende veertien jaren met deze summiere op merkingen zouden afdoen. Van wezenlijke betekenis was, wat hij deed met de mogelijkheden, welke hem ten dienste stonden. Dat is verba zingwekkend veel geweest, ook al om dat de Duitsers gebukt gingen onder de politieke gevolgen van een verloren oor log, die met name in Europa onnoeme lijk veel leed had gebracht. Gearresteerd Verschillende levensstadia. Adenauer ontvangt, als burgemeester van in 1926 rükspresldent Hindenburg. In 1897: als student met vrienden dlnnen naar bulten. Onder: In 1945 dwaalden een vermagerde heer en mevrouw Adenauer nog een maal rond In de gevangenis waarin de nazi's hen hadden opgesloten. Adenauer was graag het middelpunt van het gezinsleven: met zijn dochter Libet op haar bruiloft. het welslagen er van geloofde. Niet temin werd hij na de mislukte aanslag op Hitier gearresteerd en in Keulen in een kamp opgesloten. De 68-jarige Adenauer zou naar Bu- chenwald worden overgebracht. Een be vriend luchtmacht-officier wist hem eeh- ter te bevrijden door voor te wenden, dat hij de gevangene voor een verhoor naar Berlijn moest brengen. Adenauer dook onder, maar werd spoedig gevon den, nadat men zijn vrouw aan tal van kwellende verhoren had onderworpen. In november kort voordat de Amerika nen de Rijn overstaken werd het echt paar vrijgelaten uit de Gestapo-gevange- nis te Brauweiler. Mevrouw Adenauer overleefde deze bevriiding slechts enke le jaren. De Amerikanen maakten Adenauer weer Oberbürgermeister van Keulen, maar de Britten, die later de plaats van de Yankees innamen, zetten hem af, omdat hij herhaaldelijk weigerde hun bevelen uit te voeren. Adenauer trachtte daarna een leiden de positie te verkrijgen in de pas opge richte Chr. Dem. Unie. Ook daar ont moette zijn optreden verzet. Deson danks slaagde hij er in, tegen de wii van de socialisten (onder Kurt Schuma- :her) de vorming van een deelstaat Noordrijn-Westfalen door te drijven Daarmede wilde Adenauer definitief ;en eind maken aan nieuwe pogingen le linker Rijnoever van Duitsland af cheiden. Na de eerste naoorlogse parlements erkiezingen (op 14 augustus 1949) be ïoemde de Bondsdag hem zij ht net de kleinst mogelijke meerderheir - tot kanselier van de Bondsrepubliek Ydenauer nam toen een bijzonder zwr •e taak op zich Integratie Adenauer wist het vertrouwen van de Amerikanen te winnen door zijn stre ven naar een zo hecht mogelijke samen werking. Hij besefte, dat de Verenigde Staten de enige mogendheid waren, die hereniging van het verdeelde Duitsland naderbij zou kunnen brengen. Het Duits-Amerikaanse samenspel gaf de Duitsers gelegenheid, in Europa hun rol mee te spelen. Dit noopte de andere Westeuropese lan den naar methoden te zoeken, die de geweldige economische expansie van hun vroegere vijand in goede banen zouden leiden. De EGKS (Europese ge meenschap voor kolen en staal) was niet zomaar een „vondst" van Europees denkende Fransen als Jean Monnet en Robert Schuman. Het was de eerste stap op weg naar Europese integratie een vorm van samenwerking, waarin het gemeenschappelijk belang moet pre valeren boven het nationale belang. Het is de verdienste van Adenauer geweest, dat hij het politieke belang ervan heeft gezien. Om dezelfde reden wilde hij meewerken aan de vorming van een EDG (Europese Defensiegemeenschap) Deze strandde echter op verzet yan de Franse Nationale vergadering. Degenen in Europa, die de onvermij delijke herbewapening van de Duitsers tot een ongevaarlijke bezigheid wilden maken, vonden '">en de oplossing via het bijna dichtgeroeste achterdeurtje van de WEU (Westeuropese unie). Zo werd de Bondsrepubliek lid van de NAVO (Noordatlantische vedragsorganisatie), waarvan ook de Verenigde Staten, Cana da en andere Europese landen dan Enge land, Frankrijk en de Beneluxlanden deel uitmaakten. De bondskanselier. Adenauer gefotografeerd zoals de Bonds dag en zijn ministers hem goed zijn denkbeelden be pleitend. Frankrijk van groter belang te achten dan het streven naar een zo groot moge lijke integratie van de westelijke we reld. Een van zijn drijfveren was de vrees, er niet op tijd in te slagen, het lot van Duitsland en Frankrijk „voor altijd" met elkaar te verbinden. De Gaulle maakte hier gretig gebruik van totdat men het in Bonn welletjes vond en Adenauer tot aftreden dwong. Men wilde wèl verzoening met Frank rijk. maar geen onderworpenheid aan dat land. Een dag van glorie: Adenauer leest de soevereiniteitsverkla ring voor van de Duitse Bonds republiek op 5 mei 1955. Dit moet voor hem de bekroning zijn geweest op het moeizame werken voor een terugkeer van Duitsland in de rij der vol keren. IVieuwe stap De oprichting van de EEG (Europese economische gemeenschap) was een nieuwe belangrijke stap naar volledige integratie. Helaas waren Engeland en andere Europese landen 'ïjdens de on dertekening van het Verdrag van Rome nog niet bereid, zulk een grote stap te doen. Later, toen generaal De Gaulle bi Frankrijk alleenheerser werd, bleek dit niet meedoen een jammerlijke vergis sing te zijn geweest. De gevolgen doen zich steeds meer gelden. Europeso integratie, grondgedachte van het verdrag van Rome, was een ver verwijderd doel omdat De Gaulle haar niet in het belang van Frankrijk achtte Om dezelfde reden zette de Franse gene raal het breekijzer in de Navo, die als defensie-gemeenschap een pogmg was. Atlantische integratie te verwezenlij ken. Adenauer verleende als kanselier alle medewerking aan dit streven. Aan het eind van zijn carrière maak te hij de vergissing, de verzoening met Toch Erhard De slag kwam voor Adenauer te har der aan, omdat tegen zijn uitdrukke lijke verlangens in prof. Erhard door de Bondsdag als kanselier werd aanvaard. De reden van het (te) lange aanblijven van Adenauer als kanselier was. dat hij zijn eigen opvolger nie kon kiezen. Was dat wel zo gweest, dan zou hij wellicht in 1957 al de dagelijkse leiding uit handen hebben gegeven Hij zou dan op de achtergrond hebben geope reerd en indirect toch de touwtjes in handen nebben gehouden Als het er op aan kwam, bleek Er hard steeds de sterkste troeven In han den te hebben. Ook in 1959, toen Ade nauer zich kandidaat stelde voor het Westduitse presidentschap. Hij leefde toen in de stellige overtuiging, dat Er hard hem niet als kanselier zou opvol gen. Het is niet bekend, of er toen een spelletje met Adenauer werd gespeeld, waarvan Erhard afwist. Wellicht had de Adenauer-clan alleen maar de van Erhard onderschat. Aan de kant Bewondering Toen hij kanselier werd. had hij a> •cn leeftijd bereikt, die ver boven dlr /an de pensioengerechtigden lag. Ooh laarom dwong hij al spoedig de bewon lering van vriend en vijand af voor d< •vljze, waarop hij het verslagei Duitsland leiding gaf. Daarbij profiteer 1e Adenaner uiteraard van allerle gunstige omstandigheden zoals de groti ijver van de bevolking en de enorme economische steun nit de Verenigde Sta ten. Deze hulp was op haar beurt in de Adenauer trok zijn kandidatuur voor het presidentschap in, toen hij tot de ontdekking kwam, dat Erhard toch kanselier zou worden Deze verloor toen voor het eerst zijn geduld dat al jaren lang zwaar op de proef was gesteld. De verhouding tussen beide politici werd er uiteraard niet beter op. Bij de verkie. zingen van 1961 was het dan eindelijk zover, dat Adenauer door de CDU-lei- ding werd gedwongen te verklaren, dat hij nog slechts tijdelijk het kanse lierschap zou blijven vervullen. Met de steun van ambitieuze figuren als de Bei er Franz Joseph Strauss en Bondsdag president Eugen Gerstenmaier, wist Ade nauer nog tot het najaar van 1963 aan te blijven. Toen had hij zich echter zo onmogelijk gemaakt als willoos werk tuig van De Gaulle, dat hij min of meer aan de kant werd gezet. Nadien heeft Adenauer zich nog duchtig geweerd to gen zijn opvolger De verkiezingen van 1965, die een ver rassende zege voor Erhard opleverden, haalden ;chter een streep door de plan nen van degenen, die hem als kanselier hadden afgeschreven. Sindsdien vermin derde de invloed van Adenaner ziender ogen, ook al nam die van Erhard naar verhouding niet toe en werd deze zelf tot aftreden gedwongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11