WAARDERING KARINET Commentaren „Ontruim de bufferzone" Tanker-kapitein opgenomen in Havenziekenhuis ONTSNAPT UIT CEIAUTO VJWMMMHMWL Toxopeus: Duidelijke richting Den Uyl: Weinig concreet Aangifte dag oa geboorte Auto Prinses geblindeerd TToenscIag 19 april 1967 48ste jaargang De Rotterdammer f Cordis Dagblad Waajse Cowaid CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur He» politieke spel is weer begonnen. De kamerleden hebben vandaag hun mening gezegd over de plannen en het beleid van het kabinet. Trouwens direct na het uitspreken van de regeringsverklaring kon men gisteren al de eerste reacties m van de eersten, die zijn vuuvmentaar gaf op de rege- nngsverklaring was de heer J. Mellema, de nieuwe fractie- ■zitter van de CHU. d O .AGE VUURSCHE De aangifte van baby van prinses Beatrix en prins ius geschiedt een dag na de geboorte lits niet op zaterdag) in kasteel Dra- isteyn of in de kliniek van prof. Pla in het academisch ziekenhuis van recht. Zoals bekend moet volgens de t binnen drie dagen aangifte worden laan. 'halve de burgemeester van Baarn /an Utrecht zullen hierbij aanwezig de minister-president, de heer De en de vice-voorzitter van de Raad State. prof. Beel. DEN HAAG De regeringsverklaring van premier De Jong is welwillend beoordeeld. Frac tieleiders lieten zich waarderend uit. Ook de re acties van vele dagbladen waren niet ongunstig (zie elders deze krant) Van de kant van D '66 (meer open heid in de politiek) was direct geen commentaar te krijgen. Ook van de zijde van het bedrijfs leven is al reaktie los gekomen. Het Verbond van Nederlandse werkgevers haastte zich een communiqué uit te geven, waarin het waardering uit spreekt voor de realistische toon en strekking van de regeringsverklaring. Mr. Van Rooy, die voorzitter is van de Katholieke Nederlandse boeren en tuindersbond noemde gisteravond voor de radio de verklaring nuchter en evenwichtig. DE BILT Een rug van hoge htdruk, die een uitloper vormde i een gebied van hoge barometer aden tussen de Azoren en Ierland k de afgelopen nacht over ons d. (an de noordflank van het hoge- ikgebied trekt een depressie onder land langs oostwaarts, waarmee htere en vochtiger lucht naar de itse eilanden wordt getranspor- rd. De voorste begrenzing van deze ht is tot Schotland en Midden geland doorgedrongen, lorgen zal de depressie boven het orden van de Noordzee en Zuid- mdinavië aankomen. >E BILT Half tot zwaar bewolkt tijdelijk regen. Tot krachtig of rmachtig toenemende zuidwestelij- wind. later ruimend naar west tot jrdwest. Minder koude nacht, mor- overdag ongeveer dezelfde tempe- als vandaag. De fractieleider van de CHU, de heer Mellema, waagde te voor spellen, dat dit kabinet vier jaar zou kunnen regeren. Hij noemde de regeringsverklaring „even wichtig en getuigend van een ma te van bescheidenheid, die in de huidige situatie de juiste moet worden geacht." Een grote tegenstelling vormden de reacties van mr. Toxopeus en drs. Den Uyl. De liberale fractie voorzitter zei. dat het kabinet, hoe wel het nog maar lte week bestaat, een duidelijke richting heeft aan gegeven. Maar de leider van de socialis tische oppositie vond de regerings verklaring „onder de maat en te weinig concreet gericht op de be hoefte tot het terugdringen van de werkloosheid." De rede van pre mier De Jong noemde hij een vlak stuk. „Ze is erg nobel met edele bedoelingen", voegde drs. Den Uyl er spottend aan toe. Beginselverklaring D C Een beginselverklaring, waarin niet de indruk wordt gewekt dat het kabi net nu al antwoord heeft op alle vraagstukken, maar waarin een aantal viij duidelijke beginselen naar vorer komen. Dit was de waarderende reactie var drs. W. K. N. Schmelzer, de fractie^ voorzitter van de KVP. Treffend noem de hij het, dat men een open oog heeft voor het vraagstuk van de werkge legenheid. Maatregelen tegen hormonen-kalveren BRUSSEL Minister van landbouw Lardinois heeft gisteren in Brussel, waar de EEG-ministerraad bijeen was, gezegd dat in Nederland spoedig maatregelen zullen worden afgekondigd tegen de ver koop van met hormonen of antibiotica ingespoten kalveren. In Brussel heeft ir. Lardinois nog be sprekingen gevoerd met Franse en Itali aanse autoriteiten over de invoerstop var Nederlands vlees in verband met mond en klauwzeer. Hij verwacht dat zowel Frankrijk als Italië zo spoedig mogelijk de grenzen weer zullen openstellen voor Nederlands vlees. Het is de bedoeling dat de veterinaire politiek in de EEG- landen wordt geharmoniseerd. Een voorstel zal door de EEG-i den uitgewerkt. (Van e r verslaggevers) LAGE VUURSCHE Prinses Bea trix is gisteren in een onopvallende en geblindeerde personenauto naar haar moeder op paleis Soestdijk gereden. Zij verliet kasteel Drakensteyn via de hoofdpoort en kwam via dezelfde weg na enige tijd terug. Tot nu toe reed de Kroonprinses over de hobbelige boswegen aan de achterkant van het landgoed naar Soestdijk. Haar toestand laat het ech ter niet meer toe langs deze „vluchtwe gen" onopgemerkt het kasteeltje te ver laten. In Lage Vuursche worden de geruch ten als zou prinses Beatrix haar baby op paleis Het Loo ter wereld willen -brengen steeds sterker. De RVD ont kent deze veronderstellingen echter ca tegorisch. Prins Claus was gistermiddag in Rot terdam, waar hij een gedeelte van het tweedaagse congres van de Konink lijke Nederlandse middenstandsbond in De Doelen bijwoonde. Eng. Fauteuil tatief hoogwaardige fau Dit is een van de vele Interieur - Specialist BULTHUIS Wat de laatste weken niemand was gelukt, lukte gistermiddag een ober uit restaurant De Lage Vuursche hij wist door te dringen tot in de tuin van Dra kensteyn. Maar hij zat dan ook op de rug van een op hol ge slagen paard, dat niet reageerde op het ,flalt" van de marechaus see, die tot taak heeft een ieder de toegang tot de tuin te belet- Het begon allemaal onschuldig. De ober, André Gorel, zou het paarddat zijn berijdster niet wilde gehoorzamen, kalmeren. Maar yiauwelijks zat hij in het zadel of het dier sloeg op hol. In vliegende galop rende het op de poort van Drakensteyn af. Acht marechaussees en leden van de paleisrecherche zetten de achter volging in, en zij slaagden erin het weerspannige dier te grijpen en tot stilstand te brengen. Voor de journalisten en de foto grafen betekende het voorval een welkome afleiding. Zij lieten hun pannekoeken in de steek om de terugkeer van paard en be rijder af te wachten en te ver- In de dierentuinen is er in het voorjaar wel bijna elke dag een geboorte. De jongste aanwinst van Artis is een dwergschaapje van de Lüneburg er heide, dat zich kort nadat het ter wereld was gekomen in gezelschap van zijn moeder al tevreden koester- DEN HAAG De regering over- niet de Ver. Staten te verzoe- n. eenzijdig in Vietnam het vuren U iken als eerste stap na„r vrede. Het daggeld is heden (dinsdag) ver laagd met een vol procent tot 3 Dit in verband met een ruime geldmarkt als gevolg van de terugkeer van bankbil- Zuid Vietnam SAIGON' De Zuidvietnamese rege-1 ring heeft vanmorgen voorgesteld de1 negen kilometer brede bufferzone tus- sen Noord- en Zuid-Vietnam, die nog1 slechts in naam gedemilitariseerd is. te ontruimen, als eerste stap in de rich ting van beëindiging van de oorlog. De regering van premier Ky reageer de hiermee op een vorige week door de Canadese minister van buitenlandse zaken. Martin, ontvouwd vredesplan, dat ook in de instelling van een buffer zone in de ware zin des woords voor ziet. Waarschijnlijk gaat Martins Zuid vietnamese collega, Tran van Do, die nu in Washington is, naar Canada over het plan te praten. Twee dagen geleden verwierp Noord-Vietnam het Canadese plan met de opmerking dat pas over vrede kan worden gesproken als de Amerikanen hun bombardementen op het noorden onvoorwaardelijk zuden stopzetten. (Canada is lid van de internationale controlecommissie die toezicht moet fenen op de naleving van de Geneefse akkoorden inzake Vietnam van 1954. Een van haar taken was, te waken over de neutraliteit van de gedemilita riseerde zone red.). TOESTAND VAN ADENAUER IS VERSLECHTERD BONN De toestand van de 91-jarige oud-bondskanselier Adenauer van West- Duitsland was vanmorgen zeer ernstig. Na aanvaring met kustvaarder AMSTERDAM Gisteren zijn drie beruchte misdadigers op het Surina- meplein ontsnapt uit een auto van de rijkspolitie, waarin zij vervoerd wer- I den van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg naar de straf gevangenis te Haarlem. Dit heeft premier De Jong geant- Het zijn de 46-jarige J. H. J.. de 26-jange F. B. en de 24-jarige S. E., die •ord op schriftelijke vragen van se- veroordeeld zijn voor het plegen van de gewapende roofoverval op het lor Van Pelt (PSP). Wel steunt de postkantoor in Duivendrecht. lering het voorstel van VN-secreta- Samen met enkele andere gevangenen werden zij in een getraliede cel- i-generaal Oe Thant van 14 maart jl. wagen vervoerd, toen zij op het drukke Surinameplein plotseling de deur I houdt in: het wederzijds gelijktij- openden, naar buiten sprongen en wegrenden. gstaken van de vijandelijkheden. Een van de bewakers, die eveneens in de auto zaten, achtervolgde hen. Op dat voorstel reageerden Amerika maar de misdadigers wisten te ontkomen. Onmiddellijk werden drie politie- Zuid-Vietnam positief. Hanoi wees, posten gewaarschuwd, maar tot dusver heeft men nog geen spoor van de af. I mannen ontdekt. •fe Dichterspsalter pas tegen na jaar klaar? pag. Kernmerk Drie Vlaardingers zijn ontgoocheld teruggekeerd uit Frankrijk. Zij wilden, voorzien van tien liter cleanosol en de nodige ervaring, helpen bij het redden van vogels van de olie-dood. Maar de Fransen bleken, om duistere redenen, niet van hun hulp gediend. Zie pagina 7. -^V Tweede nel te duur voor adverteerders pag. Radio TV (Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM Kapitein José Uwrutia (56) van de dinsdagmid dag bij Verolme Tankercleaning in de Botlek afgemeerde en door de aanvaring met de Anne- lies Christophersen zwaar bescha digde Liberiaanse tanker Diane is dinsdagavond voor een onder zoek in het Havenziekenhuis op genomen. De gezagvoerder kreeg kort na aankomst van zijn schip ademhalingsmoeilijkheden en Verolme-bedrijfsarts J. de Waard achtte het beter hem de eerste tijd rust te gunnen. In het medisch centrum op de Verol- me-werf werd het de journalisten na veel moeite toegestaan slechts vijf mi nuten met kapitein Uwrutia te spre- De in Bilbao wonende gezagvoerder (hij vaart bijna 40 jaar) zag er zeer vermoeid en zenuwachtig uit. hetgeen na de spanningen rond de redding van zijn schip en het feit dat hij 36 uur niet had geslapen begrijpelijk was. In gebroken Engels vertelde hij niets tej weten over een explosie die er na de aanvaring zou zijn geweest; hij vond het althans zijn zaak en wenste er niet over te spreken. Hij ontkende de Anne- lies Christophersen voor de aanvaring te hebben gezien. Het werd niet hele maal duidelijk of men op de brug waar ook kapitein Uwrutia op het mo ment van de botsing was het schip op de radar heeft gezien. „Een van mijn officieren bekeek de radar", zei hij, „ik niet". Hij zelf heeft, nadat bleek dat het voorschip in brand stond 28 bemanningsleden geen order gegeven van boord te gaan. „Zo'n order is aan boord algemeen bekend' aldus de kapitein. Over de twee vermiste bemanningsle den matroos Samles (42) en matroos onder de gage José Bilbao (20) wist ook hij geen opheldering te verschaf fen. Niemand kan zich herinneren waar deze twee zich ten tijde van de aanvaring aan boord bevonden. Voor vervolg zie pag. 5 Goedkoop /"'OEDKOOP vinden wij veel van de kritiek op justitie en politie, waartoe men weer zo gemakkelijk ia gekomen in de zaak van de aange houden en inmiddels weer vrijge laten, maar over de grens gezette Rus. We beleven nu eenmaal een periode waarin tal van mensen uitermate kritisch zijn ingesteld. Het kon wel eens tijd worden dat men zich te genover de kritiek zelf wat kriti scher gaat instellen. Op een gegeven moment namelijk gaat de kritiek haar doel voorbij* schieten. Dan kan zij niet meer ge acht worden corrigerend te werken, maar dan is het resultaat niet an ders dan wrevel en ontmoediging. Wij vinden dat jammer. Ook met het oog op de correcties, die op zichzelf beus wel noodzakelijk kun nen zijn. Medeleven QPNIEUW zijn v in ons goede land de situatie ingegaan waar van wel gezegd is dat de ene helft van ons volk door de andere helft wordt geëxamineerd. Overdreven, allicht; maar geduchte cijfers zijn het niettemin: alleen voor het mulo dit jaar zo'n 54.000 en voor het vhmo zo'n 30.000. En dan zijn er nog al die andere examens, in een verscheidenheid die evenredig is aan de verscheidenheid van het leven zelf. We gaven wat ronde getallen, maar al die getallen betekenen evenzovele individuele gevallen, ieder met eigen zorgen, spanningen en mogelijk ook gelatenheden. Het kan alles nu eenmaal niet an ders. In onze samenleving viert het diploma hoogtij; „het papiertje" is een kostbaar bezit. Als de kandidaten met ons mede leven gebaat kunnen zijn, dan graag. Verlichting TEN zucht van verlichting is ge slaakt, toen bleek dat de deze week aangevaren tanker tenminste leeg was. Het had weer anders kun nen zijn. Na de ervaringen zeer onlangs met de vermaarde mammoet onder de tankers heeft de schrik ons allen nog te pakken. We hebben ervaren hoe kwetsbaar we ook in dit opzicht, als in zovele andere, zijn geworden. Een produkt, voor onze moderne sa menleving van veel nut, kan dan plotseling een absolute onhanteer baarheid verkrijgen, in staat om nog eens weer onze betrekkelijke mach teloosheid te bewijzen. Eén zulk een ervaring was ons al len voorlopig wel genoeg. Maar zal ze de laatste zijn? Men moet het ons maar niet ten kwade duiden wanneer we voor lege tankers een zekere sympathie gevoe len. H. R. Zijlstra (82) overleden AMSTERDAM Maandag is te Amsterdam op 82-jarige leeftijd overle den de heer H. R. Zijlstra. De heer Zijlstra was bij onze bladen een be kende figuur. Voor de oorlog namelijk vervulde hij jarenlang de functie van vaste correspondent in de hoofdstad. In die kwaliteit begeleidde hij met name de activiteiten van „Patriraoni- Ook de verslaggeving op kerke lijk gebied was bij de heer Zijlstra in goede handen. Na de oorlog versche nen nog vrij regelmatig bijdragen van zijn hand in onze kolommen, met na me over promoties en andere activitei- n aan de Vrije Universiteit Ook aan de werkzaamheden van de ARP in de hoofdstad heeft de heer Zijlstra gedurende vele jaren een groot aandeel gehad. De begrafenis is bepaald op vrijdag 21 april om 16 uur op de begraaf plaats Zorgvlied, Amsteldljk, Amster- VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krifgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1