INGRIJPENDE BESLISSINGEN Positieve punten ondanks zorg om financiering iJAMIN Rijn-Scheldegroep: voor ƒ100 miljoen orders Ghanese generaal gedood Ontruim de bufferzone' Premier De Jong Evenveel huizen Arme landen 1 pet. COIIllflCïït<l(lF Week voor organisator Vietnammars Vier koelschepen voor Rusland Cycloon eist 100 doden Dinsdag 18 april 1967 48s» Jaargang «Mgsa Cour» n) Steenstraat 37 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. ƒ11,' Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur .loden in Oost- Europa gelijk berechtigd pag. Kernmerk Korte program ma's niet meer in trek pag. Radio TV ■fo Opnieuw sluiting van Twentse textiel fabriek pagina 7 „Welke Latijnse_naam gebruikte i oók al weer voor de boom toen i uw hoofd tegen de tak stootte?" Syrië beschuldigt „iedereen" .MASCUS Syrië heeft gisteren danië beschuldigd van het samen- K kken van troepen aan de grens tus- beide landen tijdens de Syrisch-Is- Ische grensgevechten op 7 april irdanië zou ook hebben toegestaan I Israëlische vliegtuigen over Jor- ans gebied vlogen. ïok Saoudi-Arabië, Tunesië. Marok- en de Verenigde Staten werden ge teld. Amerika zou Israël zelfs jan«fccherming hebben aangeboden. koffie cognac- p bonbons van niet duur wel heerlijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er is weinig of geen geld om de ko mende jaren nieuwe overheidstaken aan te vatten. Dit is het uitgangspunt van de regeringsverklaring, die minister-president De Jong vanmiddag namens het nieuwe kabinet in een overvolle Tweede Kamer heeft afgelegd. Aanpassing van het uitgaven beleid acht de regering onont koombaar. „Alleen door een terugdringen van minder urgente uitgaven kan nog een zekere ruimte worden ge schapen voor een aantal zeer wenselijke nieuwe voorzieningen. Ingrijpende beleidsbeslissingen zullen nodig zijn, waarover het kabinet zich in de komende maanden zal beraden", kondigde de minister-president aan. De voornaamste punten uit de rege ringsverklaring zijn: 2 De regering stelt zich ten doel de uitgaven voor de ontwikkelingshulp geleidelijk tot 1 pet. van het natio nale inkomen te doen stijgen. 2 Ook voor 1968 streeft het kabinet er naar 125.000 woningen te bouwen. Het aantal in aanbouw te nemen woningwetwoningen zal in '68 al leen kunnen worden verminderd voorzover in de overige bouwsecto ren een groter aantal vergelijkbare woningen kan worden gebouwd. 3 Een belastingverlaging ter neutra lisering van de zogenaamde progres siewerking, voorzover deze optreedt door de stijging van het reële natio nale inkomen, kan de eerste jaren niet worden doorgevoerd. Bekeken zal worden of in de tweede helft van de kabinetsperiode de uit gavenkant van de begroting daar voor mogelijkheden biedt. De progressiewerking die voortvloeit uit de inflatie, dus uit de zuiver no minale stijging van het nationale inkomen, zal moeten worden geneu traliseerd. Vrij koud DE BILT Achter een d van Midden-Noorwegen naar Le- igrad trok, stroomde in de afgelopen tht met noordwestelijke Winden kou- Ie en onstabiele lucht ons land bin- Boven het noorden van de Noord- Denemarken en Zuid-Zweden nd een harde tot stormachtige nd, maar in onze omgeving was de ïdsnelheid belangrijk minder, h de onstabiele luchtontwikkelden h stapelwolken, waaruit plaatselijk <ele regen- en hagelbuien vielen. In het komende etmaal zal een sto- ig van het zeegebied ten zuidwesten IJsland naar de Noordzee trekken, de nadering hiervan neemt later kans op regen toe. n de komende nacht zal in het bin- nland plaatselijk nachtvorst voor- nen, terwijl morgen overdag de nperaturen ongeveer dezelfde zul- zijn als DE BILT In de nacht en ochtend daringen met plaatselijk nacht- fst Morgen in de loop van de dag oemende bewolking met later mo- l'jk regen. Overwegend matige wand. impend van noordwest naar zuid- Dezelfde temperaturen als van- ag of iets hogere. -r; AMSTERDAM De officier justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag een week hechtenis geëist tegen een van de organisatoren de maandelijkse Vietnam-demon- straties in de hoofdstad, de 53-jarige heer O. M. Boetes uit Heiloo. De kantonrechter had hem eerder wegens deelneming aan een Vietnamop- tocht op 21 augustus van het vorig jaar, waarvoor geen toestemming was gevraagd aan de burgemeester ver deeld tot een boete van 250 gulden. Vliegtuig ontploft zestig doden TEHERAN Een C-130 Lockheed Hercules transportvliegtuig van de Iraanse luchtmacht is gisteravond niet ver van Teheran in de lucht ontploft na door de bliksem te zijn 'getroffen. Het toestel stortte brandend neer. Alle zestig inzittenden zouden om het leven zijn gekomen. West-Duitsland zal de invoer van kal veren uit Nederland als gevolg van het onwettig gebruik van hormoonprepara ten niet stopzetten. 4 In afwachting van de betrokken SER-adviezen zullen voorbereidin gen worden getroffen voor wets voorstellen inzake een recht van enquête, een uitbreiding van de taak van de ondernemingsraden en aanvullende regelingen met betrek king tot rechten van werknemers bij faillissement van ondernemingen. Er dienen aan de werkzaamheden van de colleges van commissarissen meer personen deel te nemen met belang stelling voor de sociale aspecten van het leven. Voor vervolg zie pag. 9 KARATSJI Honderd mensen Oost-Pakistan zijn zondag gedood, toen een cycloon drie dorpen bij de monding van de Ganges overviel. Dui- mensen werden dakloos. Ge vreesd wordt dat er nog meer slachtof fers zijn. Het getroffen gebied was gisteren nog niet bereikbaar. Een ongewone foto, die een fan tastisch effect heeft. De plaat werd gemaakt op het moment dat een raket, op weg naar de ruimte, door het wolkendek schoot. Vuilverbranding voor Rijnmond (Van een onzer verslaggevers) degroep heeft belangrijke or ders ontvangen tot een totaal van 100 miljoen. De Koninklijke Maatschappij De Schelde kreeg van V.O. Sudo- import te Moskou opdracht voor de bouw van vier visverwerkings- koelschepen. De Rotterdamse Droogdok Mij zal samen met het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost de vuilverbrandingsinstallatie leve ren, die onder auspiciën van Rijn mond in de Botlek wordt ge bouwd. Voor de Schelde betekent de Rus sische order een uitbreiding van de serie van zes schepen, die Sudo-import eerder bestelde. De eerste vier schepen werden geleverd in 1965, het vijfde schip werd onlangs overgedragen en het zesde zal omstreeks juni van dit jaar de tocht naar de thuishaven Moer- mansk kunnen beginnen. Dit type fabrieksschepen heeft een lengte van ruim 100 meter, de Schelde- Sulzer dieselmotor geeft een snelheid van ruim 14 knopen. De schepen wor den gebruikt voor de verre visserij. Ze hebben een bemanning van 100 man en opslagruimte voor brandstof Weer zuurstof voor Adenauer BONN In een bulletin is gisteren meegedeeld dat de toestand oud-bondskanselier Adenauer steeds ernstig is „wegens de verzwakte algemene conditie van de patiënt en de toestand van zijn longen." Adenauer eet zo nu en dan iets. Men heeft hem opnieuw zuurstof toege diend. Onder de stroom van telegrammen was gisteren ook een telegram vai Israëlische premier Esjkol en van groep burgers uit Tiberias. ea proviand voor een reis var dagen. De vis wordt aan boord door middel van een speciale vriesinstallatie (ont werp De Schelde) ingevroren en daar na opgeslagen in koelruimten met eer zodanige capaciteit, dat de visfabriek gedurende 40 dagen continu kan wer ken. De vriesinstallatie heeft een capaciteit voor de verwerking van 50 ton vis per dag. Met deze serie van tien schepen vaart De Schelde de koers, die de Com missie Nederlandse Scheepsbouw (commissie-Keijer) heeft aanbevolen, aldus de directie. Deze commissie heeft de nadruk gelegd op de wenselijkheid van het in serie bouwen van schepen volgens een standaardontwerp. Grootste ACCRA Luitenant-generaal E. K. Kokota, bevelhebber van de Ghanese strijdkrachten en leider van de staatsgreep van vorig jaar toen presi dent Nkroemah werd verdreven, is bij de mislukte staatsgreep van gisteroch tend gedood. Dit wordt van betrouwba re zijde in Accra vernomen. Zijn lijk zou bij het vliegveld van Accra zijn gevonden. Generaal Ankrah, voorzitter van de nationale bevrijdingsraad waarvan de gedode generaal ook deel uitmaakte, had eerder op de dag gezegd dat twee legerofficieren bij de mislukte staatsgreep waren gedood. Kokota werd beschouwd als een van de krach tigste leiders in de raad. De andere officier die werd gedood is een majoor van het leger. Voorts zou het aantal slachtoffers bij Christi- anborg Castle, de zetel van de natio nale bevrijdingsraad, groot zijn. De greep naar de macht werd uitgevoerd door een legereenheid van 120 man on der leiding van een luitenant. De luitenant zou hebben bekend ver antwoordelijk te zijn voor de staatsgreep, maar eerder was in een radio-uitzending de vorming van een militaire junta van drie man bekendge maakt. Het driemanschap is volgens ge neraal Ankrah. gearresteerd, maar heeft elk aandeel aan de coup ont kend. Waarnemers achten het mogelijk dat hun namen zijn gebruikt, zonder dat ze daarvoor toestemming hadden gege- De vuilverbrandingsinstallatie, die RDM en Vlaardingen-Oost gaan con strueren, heeft een capaciteit van 12( ton vuil per uur en zal worden ge bouwd volgens het systeem Düsseldorf naar ontwerp van Dürr Werke AG, Ratingen (Did.). Voor vervolg zie pag. 5 ZuidrVietnam: SAIGON De Zuitvietnamese rege ring: heeft vanmorgen voorgesteld de negen kilometer brede bufferzone tussen Noord- cn Zuid-Vletnam, die nog slechts in naapi gedemilitariseerd is, te ont ruimen, als eerste stap in de richting van beëindiging van de oorlog. De regering van premier Ky reageerde hiermee op een vorige week door de Canadese minister van buitenlandse zaken, Martin, ontvouwd vredesplan, dat ook in de instelling van een bufferzone in de ware zin des woords voorziet. Waarschijnlijk gaat Martins Zuidvietna- mese collega, Tran van Do, die nu in Washington is, naar Canada om over het plan te praten. Twee dagen geleden verwierp Noord- Vietnam het Canadese plan met de op merking dat- pas over vrede kan worden gesproken als de Amerikanen hun bom bardementen op het noorden onvoor waardelijk zouden stopzetten. (Canada is lid van de internationale controlecommissie die toezicht moet oefenen op de naleving van de Geneefse akkoorden inzake Vietnam van 1954. Een van haar taken was, te waken over de neutraliteit van de gedemilitariseerde zone red.). Rotterdammer in België verongelukt ACHEL De politie in deze Bel gische plaats heeft meegedeeld dat zon dag de 55-jarige Rotterdammer Constant Meuger bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Een vloot van acht sleepboten en bergingsvaartuigen is vanaf gistermiddag twaalf uur tot mid dernacht bezig geweest met de blussing van de om half tien 's ochtends op 12 mijl van het lichtschip Goeree aangevaren Liberiaanse tanker Diane. De sleepboot Scaldis vatte op een gegeven moment zelf vlam, maar dit werd snel geblust. Na middernacht zette de Diane op eigen kracht geëscorteerd door de sleep- en bergingsvloot koers naar De Hoek. Tegen de middag liep het schip de Nieuwe Waterweg binnen. Zie voor meer nieuws over deze scheepsramp pagia Twee kinderen bij brand omgekomen WESTERBORK Een brand in een barak van het Ambonnezen woonoord Schattenberg bij Westerbork heeft gistermiddag aan twee kinderen van het gezin Rumamori het leven gekost Met gevaar voor eigen leven had een politieman hen uit de vlammen gered, maar ze bleken even later door rookver- stikklng overleden te zijn. Ze waren drie en vier jaar oud. De overige negen leden van het vrij grote gezin bleven ongedeerd. De felle brand heeft de barak gedeel telijk in de as gelegd. Valt heus mee kennis neemt vanuit de onbe twistbare wetenschap dat voor dit kabinet de financiële mogelijkheden nu eenmaal beperkt zijn, zal eerlijk moeten bekennen dat het met de voornemens van de regering waar lijk nog wel meevalt. Ook wanneer men bedenkt dat dit nog maar een aanvankelijk program is en dat het eigenlijke wachten moet zijn op het nieuwe parlemen taire jaar, blijkt er reeds veel posi tiefs uit de bus te zijn gekomen. Misschien mogen we het zó stellen dat de geest van deze regeringsver klaring niet ongelijk is aan enkele veronderstellingen die wij aan de vooravond ervan reeds op deze plaats hebben geopperd. Het komt hierop neer, dat van voor de overheid beperkte financiële mo gelijkheden nog heus geen nadelige invloed behoeft uit te gaan op wat wij hebben genoemd de zedelijke volkskracht. Trouwens, ook de financiële moge lijkheden zijn nu ook weer niet zó beperkt, dat er bij de pakken moet worden neergezeten. Men leze er maar op na wat het re geringsstuk zelf nog aan voornemens in het uitzicht stelt. Wèl zullen overheid en volk mis schien meer dan voorheen de waar heid indachtig moeten zijn dat re geren nu eenmaal een kwestie is van kiezen. En dan mag worden vastgesteld dat men in de regeringsverklaring heel wat terugvindt van hetgeen in de verkiezingsprograms, ook van de protestantse partijen, is bepleit ge worden. Actueel is de regeringsverklaring verder in dit opzicht, dat verschei dene eisen zonder dat het nu dade lijk in de financiële papieren moet gaan lopen. We zijn benieuwd naar de reacties uit het parlement. Regeren is onder de omstandigheden van het ogenblik niet een dankbare, wèl een noodzakelijke bezigheid. Daarom echter kan men de stelling verdedigen dat tegenover dit kabi net ook wat dankbaarheid past. Wat oons betreft, mag in de be schouwingen, naast de wellicht nood zakelijke kritiek, ook best iets van die dankbaarheid doorklinken. Overeenstemming over Aden LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, en de VN-missie inzake Aden zijn het eens geworden over noodzakelijke stappen voor de onafhankelijkheid van Zuid-Arabië. Zondag heeft hij dertien uur met de missie vergaderd. De huidige politiek is erop gericht de Britse troepen terug te trekken en de macht over te dragen aan een onaf hankelijke federatie in 1968. B inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1