Rus Nederland uitgezet fleXa STAATSLENING 300 MILJOEN TEGEN 6 PROCENT JAMJN Drie doden bij brand j Commentaren Examenslag begonnen 1 BEWIJS WAS NIET TE LEVEREN OFFICIER: VERMOEDEN VAN SCHULD Tanker in brand 11a aanvaring weekend-systeem Maandag 17 april 1967 48ste jaargang lirtcteur: F. Dïemer loofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitieh ia shablavan mijn hart In taghanapoatl" Coaran» Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fe Arrestaties na optreden Rolling Stones pagina 6 Mislukking van politieke 0 carrière Zwinglïbond geen fusie pagina 2 iJPolitie staakt in New Delhi ■eh DELHI Drie stakende politiea genten zijn zaterdag in de Indiase hoofdstad New Delhi om het leven gekomen, toen de legerwagen insloeg waarmee zij naar een gevan- enis werden gebracht. Ook een van t bewakers werd gedood, politie in New Delhi eist verbete- ng van de arbeidsvoorwaarden. De hoofdvertegenwoordiger van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot Gloukhov verlaat het Huis van Bewaring te Den Haag. DEN HAAG Om het tekort op de begroting voor dit jaar te dekken geeft minister Witteveen een Staatslening van driehonderd miljoen gulden uit tegen een rente van zes procent. Er wordt voor de Staat geheel nieuw systeem toegepast: het tender systeem. Gegadigden bepalen vol- koffie cognac bonbons van niet duur wel heerlijk Zekerheid over Ur? er kotter 4IG !N HELDER Duikers van het werkvaartuig Hydra van de Konink lijke Marine hebben zaterdagmorgen it wrak van de 23 februari tijdens in hevige storm vergane Urker )tter Maartje geïdentificeerd. Zij lebben het naambordje van het lartuig aan de oppervlakte ge Taa ID n, icht. -toestand van het schip was voor de u Juikers te gevaarlijk. Zij zijn daar- i b' om niet naar binnen gegaan om te kijken of er zich nog resten van de omgekomen bemanningsleden bevin- Rei Jen. ',4- In slaap verrast ST. WILLIBRORD Bij een brand in St. Willibrord (gem. Rucphen) zijn gisternacht drie mensen om het leven gekomen. Het uit vier personen bestaande ge zin werd in de slaap verrast. Om het leven kwamen de 38-jarige mevrouw Schouw, de 18-jarige zoon Antonius en de 15-jarige dochter Cornelia. De heer Schouw liep geen letsel op. De brand werd ontdekt door buren die de man waarschuwden. De heer Schouw was, als elke zaterdag, gaan kaarten en om een uur 's nachts thuisgekomen. Om zijn rouw niet wakker te ma ken was hij apart gaan slapen op een kamer aan de andere zijde van de vlie ring. Toen hij de vlammen zag rende hij luid gillend het huis uit, wilde toen terug keren maar kon door de vuurzee zijn vrouw en kinderen niet meer be reiken. De slachtoffers waren vermoe delijk al door de rook gestikt. De heer Schouw heeft een ernstige shock en kon nog niet door de politie worden gehoord. De technische recher che van de rijkspolitie uit Den Bosch heeft de oorzaak van de brand niet kunnen vaststellen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.} Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per kwartaal Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart mak* gens dit systeem zelf tegen welke koers z\j willen inschrgven. Dat de bewindsman met de uitgifte van deze lening één dag voor het be kendmaken van de plannen vai nieuwe regering komt, wijst er volgens politieke kringen op dat het verwachte tekort van ƒ1176 miljoen over 1967 aanmerkelijk groter zal zijn. Het was al bekend dat de belastingopbrengsten de laatste maanden ver achterbleven bij de ramingen. Met het invoeren van een nieuw sys teem wil minister Witteveen voorko men, dat er zoals bij vorige staatsle ningen voor een buitensporig hoog bedrag wordt ingeschreven. Er werd vaak ingetekend voor een bedrag dat vele duizenden malen hoger was dan de lening zelf. Dat betekende ook dat de toewijzing miniem was. TE HOGE RENTE Door deze wijze van inschrijving is, aldus financiële kringen, het wer kelijke beeld van de kapitaalmarkt scheef getrokken. Ook geeft dit voedsel aan de veronderstelling dat de Staat tegen veel te hoge rente zeven procent geld leende. Dat de minister een lening uitschrijven kwam voor ingewijden niet als een verrassing. Men houdt zelfs rekening met het feit dat er nog een tweede lening zal volgen. Dat de bewindsman zou overgaan op een nieuw systeem had men evenwel niet verwacht. Voor vervolg zie pag. 2 FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. Toestand van Adenauer is niet verslechterd BONN Oud-kanselier Adenauer heeft een rustige nacht gehad. Zijn toestand is niet verergerd. Pater Paul Adenauer, zoon van de 91-jarige staatsman, zei dat de toestand van zijn vader zich in zekere mate heeft gestabiliseerd. DE BILT In het weekeinde trok een depressie van het zeegebied ten zuiden van Groenland over IJsland naar de kust van Midden-Noorwegen. Achter deze depressie ontwikkelde zich boven Groenland een gebied van hoge barometerstanden, dat verbinding kreeg met het hogedrukgebied tussen de Azoren en Ierland. Tussen deze beide druksystemen stroomt thans met krachtige tot stormachtige winden koude lucht uit de poolstreken over Jan Mayen en IJsland naar het zuiden. Zo vroor het nog op IJsland vannacht 10 graden, terwijl in Schotland de tem peratuur plus 8 graden was. Een tem peratuurverschil dus van 18 graden. Tengevolge van deze ontwikkeling zal de wind in ons land naar noord west ruimen en in kracht toenemen, aan de kust tot hard of mogelijk stormachtig. Aangezien de lucht, die in het komende etmaal aangevoerd wordt onstabiel van opbouw is, zullen er ook plaatselijk enkele regen- of ha gelbuien vallen. Het wordt koud en guur weer voor de tijd van het jaar. DE BILT Wisselend bewolk met plaatselijk enkele regen- of hagel buien. Matige tot krachtige en aan de kust krachtige tot hard wind tussen west en noordwest. Vrij koud. April: 18. Zon op 5.39. zon onder Maan op 11.12. maan onder 3.41. FLEXA-DEALER NIEUWE RIJN 49 HERENSTR. 11 - 34 De anti-Vietnam-mars, die za terdag te Amsterdam is gehou den, leidde tot grote spanningen tussen politie en betogers. Ar restaties bleven niet uit. Op de foto: één van de arrestanten, wordt naar een politiewagen geduwd. Toren van Pisa nog schever? ROME Een studiecommissie, die een internationale inschrijving voor het behoud van de vijftig meter hoge en scheve toren van Pisa voorbereidt, krijgt de beschikking ovër uiterst precieze gegevens. Sinds zaterdag staat de toren onder scherpe elektro nische controle. Jg| FLEXA-DEALER yg| solos SCH0NEVELD 54218 HOEK VAN HOLLAND Van morgen om half tien zijn op ruim 35 kilometer uit de kust van Hoek van Holland twee schepen in dichte mist met elkaar in aanvaring ge komen. Een van de betrokken sche pen, de 60.193 ton metende Liberi aanse tanker Diane, vloog direct in brand. Volgens de eerste berichten is de bemanning bezig bet schip te verlaten. Het andere schip, de Annelis Chris- tophersen (998 ton) uit West-Duits- land, seinde geen hulp nodig te heb ben. De sleepboten Scaldis en Maasbank zijn ter assistentie uitgevaren. DEN HAAG De hoofd vertegenwoordiger van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot in Neder land de 42-jarige Wladimir A. Gloukhov, is, zoals we reeds donderdag meldden, tot ongewenste vreemdeling verklaard. Vanmiddag omstreeks één uur heeft hij ons land verla ten in een Tupolev, die van Schphol opsteeg en Moskou tot eindbestemming had. Tot het laatste ogenblik werd hij geëscorteerd door leden van de vreemdelingenpolitie. In Den Haag wordt de uitwij zing van Gloukhov, die op last van de minister van justitie geschied de. als een daad gezien, die nauw verband houdt met het Nederlandse buitenlandse beleid. Ook al zouden er dan geen door de wet vereiste, sluitende be wijzen te leveren zjjn dat de man inderdaad geprobeerd heeft staatsgeheimen te bemachtigen, de betrekkingen tussen Den Haag en Moskou zjjn thans redeljjk goed. Een eventueel proces, of po gingen tot voorbereiding hiervan, zouden politieke repercussies te weeg hebben kunnen brengen. Wel wordt thans gevreesd dat de KLM-hoofdvertegenwoordiger in Moskou, de heer F. van Oorde, even eens uitgewezen wordt. Dezelfde repre saillemaatregel hebben de Russen te gen de in de Sovjetunie wonende ver koopleider van de Sabena getroffen, toen de tweede man van Aeroflot in Brussel door de Belgische regering uit gewezen werd, eveneens op verden king van spionage. Vier dagen nadat hij ingerekend was, Hverd Gloukhov gistermiddag om half vier uit het Huis van Bewaring in de Haagse Casuarisstraat ontslagen. Hij werd afgehaald door een auto van de Sovjet-ambassade. Zijn landgenoten voelden hem uitvoerig aan de tand over alles wat hij wel en niet had losgelaten. Later op de avond werd hij naar zijn woning in de Amsterdamse Moreelsestraat gebracht. Op een overigens bijzonder openhar tige persconferentie, die de Haagse offi cier van justitie, mr. W. J. Kolkert, een half uur na de vrijlating van de Rus in het hoofdbureau van politie gaf, weigerde deze op vragen in te gaan, welke de aard van de spionage betroffen. Ook kon hij niets meedelen over de ware identiteit van de geheim zinnige „meneer X", wie Gloukhov met geld had trachten te verleiden staatsgeheimen te overhandigen. Voor vervolg zie pag. 5 CIRCLEVILLE Vijf mensen wer den zaterdag gedood en tien gewond bij een bomaanslag in een drogisterij in Circleville in de Amerikaanse staat Ohio. De bom was geplaatst door de echt genoot van een vrouw, die in de dro gisterij werkte. De politie neemt aan dat de man tot de slachtoffers behoort Zijn vrouw was tijdens de aanslag niet in de winkel: Morgen TV/TORGEN komt het nieuwe kabi- net voor het parlement met de aankondiging van zijn beleid. Men zou zowel volk als regering betere omstandigheden kunnen toe wensen. Zoals bekend zijn de finan ciële mogelijkheden aan de beperk te kant. Tekenend is, dat aan de vooravond van de regeringsverklaring de mi nister van financiën de kapitaal markt is binnengestapt voor het aangaan van een forse lening. Natuurlijk kunnen de mogelijkheden voor de staat altijd wel worden op gevoerd. Maar of dat verstandig is? Zeker heeft in deze tijd de staat veel te doen; dat laat zich gemak kelijk erkennen. Maar dan groeit tegelijk heel gemakkelijk de gezind heid om ook allerlei zaken op de hals van de staat te schuiven waar van men zich moet afvragen of ze daar nu wel beslist horen. Het is niet gemakkelijk regeren in een tijd waarin de financiële mo gelijkheden beperkt zijn. Toch zou den juist dan van een regering ze kere stimulansen van bijzondere aard kunnen uitgaan. Die stimulansen zouden het karak ter kunnen dragen van wat destijds nogal eens werd genoemd „de ze delijke volkskracht". Dat lijkt te genwoordig een wat ouderwets be grip, en dat is op zichzelf al niet best. De regering heeft negatieve èn po sitieve redenen om de betekenis van de zedelijke volkskracht te onder strepen. De negatieve liggen in de beperkt heid op dit moment van haar eigen mogelijkheden in financieel opzicht. De positieve liggen in de waarde van die volkskracht zelf. Ze is sinds ge ruime tijd wat op de achtergrond geraakt in de beschouwingen. Zo zou onder een daartoe stimulerende regering een nieuwe kans kunnen krijgen. We hopen er in de regeringsverkla ring van morgen wat van terug te vinden. Al behoorden we juist van de beleving van die zedelijke volks kracht toch ook weer niet van de regering en van haar aansporing af hankelijk te wezen. Op de regering behoeft in deze het wachten niet te zijn. Vinger op pols HE THANS wederom afgekomen benoeming van de heer Zijlstra tot president van De Nederlandsche Bank mag ditmaal niet alleen een defintieve héten, maar zal dat, naar te vermoeden valt, ook zijn. Zoals bekend had de benoemde zelf, eenmaal minister-president gewor den in het overgangskabinet, een vroegere benoeming ongedaan laten maken, zulks uit respectabele over wegingen van politieke zuiverheid. Het valt ons niet moeilijk te her halen dat wij deze vervulling van de openvallende post van het presi dentschap bij deze nationale instel ling een bij uitstek gelukkige achten. Men weet dat we ongeacht de verdiensten van de huidige de heer Zijlstra gaarne als minister president hadden gezien. Maar bij zijn volgehouden weigering waren we al dadelijk getroost door de wetenschap dat hij op een andere, eveneens belangrijke post ons land zou blijven dienen en vermoe delijk duurzamer dan enige minis ter-president. De president van onze centrale bank toch houdt de vinger op de pols van onze monetaire situatie. Van zijn invloed behoeft men bepaald geen geringe dunk te hebben. Naar zijn periodieke beschouwingen mag met grote belangstelling worden uitge- BIJ VHMO 29.760 KANDIDATEN (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Vandaag be gon de grote examenslag. De handelsdagscholen met vier jarige cursus hebben het spits afgebeten. Vanmorgen zijn zij schriftelijk geëxamineerd in het vak Nederlands en wel op het onderdeel briefwisseling. Naar het oordeel van de leer lingen een kalm begin, dat hun alle gelegenheid bood zich rus tig in te spelen. Morgen komen de kandidaten voor het staatsexamen hbs-A aan de beurt. Zij beginnen van 9 tot 12 uur met wiskunde. Diezelfde dag treden ook aan de leerlingen van de handelsdagscholen met drie- en vijfjarige cursus. Zij doen respectie velijk Duits en Engels. De grote stoot begint pas woensdag, namelijk de hbs-B-kandi- daten, de gymnasiasten alpha en bèta en de leerlingen van de middel bare meisjesscholen. De mms wordt op die dag een Engelse vertaling en een Neder landse tekst voorgelegd, de hbs-B leerlingen kunnen 's morgens de tanden in algebra-vraagstukken zet ten en 's middags bijkomen met Nederlands-tekstbehandeling. De gymnasiasten van de alpha- rich ting zullen zich die dag ver diepen in een Latijnse vertaling en hun lotgenoten van de beta-rich- ting in algebra-vraagstukken. 's Middags beproeven beide groepen hun krachten op een Engelse verta ling. 438 meer Bij het vhmo nemen 29.760 scho lieren deel aan het eindexamen, 438 meer dan in 1966. Toen haalden er van de 29.322 kandidaten 25.919 het diploma. Het mulo, dat deze week even eens met de examens begint, trekt in nog vee] gotere aantallen naar de examenzalen. Dit jaar hebben zich 53.900 kandidaten aangemeld. Experiment Dit jaar worden ook voor het eerst examens afgenomen buiten het kader van de muloverenigingen (de Vereniging voor mulo, de Vere niging voor Christelijke mulo en de Stichting r.k. mulo-examens). Het gaat hier om leerlingen die deelnemen aan het mavo-experi ment, dat 36 van de 1280 muio's omvat Vier van deze scholen heb ben een driejarige cursus en 115 ..proefkonijnen" zullen zich buigen over examenopgaven die zijn samen gesteld op last van het ministerie Maandag begonnen de gewone mulo-examens van het R.K. Mulo; het openbaar en christelijk ULO examineren donderdag en vrijdag. Grondverf droog na 50 minuten, i Plamuur hard na 15 minutenl I LANNION In de Bretonse vis sersplaats Lannion hebben zaterdag on geveer 2.000 mensen, onder wie geeste lijken en kinderen, geprobeerd tegen het huns insziens onvoldoende optreden van de Franse autoriteiten tegen de olie van de vergane tankboot Torey Cany-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1