Van Ierse armoede naar rijk Amerika Beurs reageert gunstig op jaarverslagen Be Kennedy-dynastie Johnson tekende historisch document met Latijns-Amerika R- eb Politie in India ontwapend rjsaigon Het Amerikaanse opper- vel in Vietnam heeft besloten de 'epensterkte in het noordelijk deel in Zuid-Vietnam te vergroten. men- Frankrijk vergroot kernarsenaal financieel weekoverzicht Actiecomité tegen park Johnson even in Suriname: toespraak en geschenken 7 ZATERDAG 15 APRIL 1967 Nieuwe leiders in Hongarije BOEDAPEST Jece Fock, een her vormingsgezind Hongaars econoom, die gisteren tot premier van Hongarije benoemd volgt Gyula Kallai op, die benoemd is tot voorzitter van het on langs nieuw gekozen parlement. De Hongaarse president, Dobi, die volgens geruchten ziek is, is vervangen door Pal Losonczi, minister van landbouw sinds 1960. Foch zal, naar verwacht wordt, her- PUNTA DEL ESTE President Johnson en de leiders van 18 latijns- Amerikaanse landen hebben gisteren hun topconferentie in de Urugese bad plaats Punta del Este besloten met de ondertekening van een historisch document dat een grootscheepse econo- vorming van het gecentraliseerde eco- mische en sociale ontwikkeling nomische stelsel bevorderen en streven tijns Amerika in het vooruitzicht stelt naar een combinatie van vrije en plande economie volgens de laatste c munistische inzichten. 'an een onzer redacteuren) u .1 EN van de vele poli- tieke moppen, die in 1 Amerika worden ge- heeft betrekking op wat Jen n noemt de Kennedy-dynas- ïtpa„We hebben een systeem a drie partijen: de Demo- n s iten, de Republikeinen en de nnedy'e." Nogal wrang wordt aan toegevoegd, dat de dynastie geen Napo- Lts n I had. Zij begon waar de a£ naparte's eindigden: bij Na- w leon III en keizerin Eugenie. -L apoleon Bonaparte kwam van fsica, dat pas een jaar voor zijn ViVrte Frans was geworden. Hij nri in Frankrijk spoedig naar de top n kmen- De dynastie der Kennedy's itond pas ruim een eeuw, nadat rvader Patrick uit het door ar- 3eg ide en honger geteisterde Ierland besloten, zijn geluk in Amerika aan zoeken. Qe eerste Amerikaanse Kennedy Nndde in Boston, waar al talrijke ENdgenoten in de hoop op betere len waren gearriveerd. De omstan- nn heden, waaronder die mensen "esten leven waren vaak niet vee) \er dan die in Ierland hun deel ren geweest. De Ierse wijk van 1 ton had geen beste naam. Meer geluk fatrick had echter meer geluk dan [anderen. Hij wist al spoedig be- Irlijk aan de kost te komen en [iwde met een Iers meisje. Uit dit lelijk werden drie dochters en zoon geboren. Kort na de geboor- "™^van deze jongen (Patrick Joseph) 1862 stierf de stamvader van de lerikaanse Kennedy's, iet zou Patrick Joseph Kennedy n. die grote veranderingen teweeg :ht. Hij begon als caféhouder, goede zaken in de drankhandel I verwierf zoveel invloed, dat hij zich als immigrantenzoon veroor- n kon, in de politiek te gaan. hem hebben de Kennedy'9 de angstelling voor de politiek ola rfd. 'atrick Joseph werd wijkleider Democratische Partij in jst-Boston en lid van het parle- 1 "nt van de staat Massachusetts. het nogal eens oneens met a in Francis (Honey Fitz) Fitzge- d, een interessante persoonlijk- Id. die er zonderlinge ideeën op Huwelijk loney Fitz was lid van het Ameri- anse Congres, totdat hij in 1916 n zetel verloor aan de Republikein nry Cabot Lodge. Ook was hij eemaal burgemeester (de laatste ■lijke, zoals hij meende) van DELHI Het grootste deel de 16.000 politiemannen van w Delhi is gisteren ontwapend en angen door eenheden van de cen- reservepolitie, die door de centra- regering overal in India ingezet kan rden. 09Wpet besluit om de politiemannen te vapenen werd genomen in verband een geschil over de lonen en ande arbeidsvoorwaarden tussen de poli vakbonden en de autoriteiten. Duizenden politiemannen in burger •kken gisteren in optocht naar de ining van de minister van birtnen- idse zaken om kracht bij te zetten b hun looneisen. Zij werden opgevangen door de cen- !e reservepolitie die de betogers met angasgranaten uiteenjoeg. jajZes leiders van de politievakbond n gearresteerd omdat zij de politie- innen zouden hebben aangespoord :h te verzetten tegen de door de rege- ig genomen maatregelen ter beëindi- ig van de vakbondsagitatie onder de itie van Nieuw Delhi. Meer troepen naar hoorden Z.-Vietnam In het gebied zijn thans 75.000 Ame- taanse mariniers en twee divisies lid Vietnamese troepen gelegerd. Na 1 aanval van 6 april op Quang Tri :htte men versterking noodzakelijk. DO v met als hoofddoel een gemeenschappe lijk markt tegen 1985. De enige die het stuk niet onderte kende was president Otto Arosemena van Ecuador, die graag „meer prak tische procedures" had gezien om to' snelle integratie en ontwikkeling te ko- Het was niet zo dat zijn land zich zou verzetten tegen de voorgestelde maatregelen, maar hij kon onmogelijk zijn goedkeuring hechten aan een docu ment „dat niet beantwoordt aan de eerste behoeften van landen in een ont wikkelingsfase als waarin Ecuador zich bevindt". Arosemena had in de afgelopen da gen vergeefs getracht van Johnson toe- Het noordelijk gebied is de afgelo- *n week zwaar gebombardeerd door •82'», Boston. Hij ging er van uit, dattex- tielmakend New .England ermee ge baat was, dat iedereen lang wollen ondergoed droeg. Patrick Joseph en Honey Fitz slo ten echter vrede, toen zij door een huwelijk familie van elkaar werden. De ondernemende zoon van Patrick Joseph (de roodharige Joseph Pa trick) had het oog laten vallen op de intelligente en lieftallige dochter van Honey Fitz (de brunette Rose Fitzge rald). Honey Fitz had aanvankelijk nog al wat bezwaren tegen de plannen van zijn dochter. Dat zij met een zoon van een caféhouder en drank handelaar van Ierse afkomst zou trouwen, leek hem ondenkbaar. Rose, die Frans en Duits sprak en in Harvard gestudeerd had, wees echter andere huwelijkskandidaten af. Ten slotte kreeg zij haar zin. Al op jeugdige leeftijd zat Joseph het zakendoen in het bloed. Toen hij negen was, verkocht hij pinda's op toeristenboten en organiseerde hij bustochten. Na de middelbare school ging hij op aandringen van zijn eerzuchtige moeder naar Harvard. Dat was in die tijd nog een bijzon derheid voor iemand van Iers-katho lieke afkomst. Deze foto van het voltallige ge zin Kennedy werd in 1937 geno men. Op de leuning van de stoel van vader Joe zit Patricia (toen 13 jaar). Achter haar staat John F. (20), de latere president. Aan de voeten van haar vader zit Jean (9): achter haar Eunice (16). Bij mevrouw Rose Kennedy (geheel rechts zittend) ziet men Joe Jr. (22) die tijdens de oorlog zou sneuvelen. Naast hem staat Rosemary (19). De 17-jarige Kathleen, die naast haar zit, zou in 1948 bij een vliegramp omko- Links van haar staat Robert (12) en helemaal vooraan zit Ed ward (6). PARIJS Frankrijk is druk bezig met vergroting van zijn kernwapen arsenaal. Functionarissen van het mi nisterie van de strijdkrachten deelden dit gisteren mee. Er zullen in tegenstel ling tot het oorspronkelijke plan niet drie maar vijf kernonderzeeboten wor den gebouwd, elk uitgerust met zestien raketten van het Amerikaanse Pola- ris-type. De Franse nucleaire strategie is, naar welingelichte kringen zeggen, een combinatie van soepele reactie en grootscheepse vergelding. Zou Frankrijk worden aangevallen dan zou men antwoorden door toe te slaan in het hart van het vijandelijke grondgebied. LOTZ STERKE MAN BIJ VOLKSWAGEN WOLFSBURG Dr. Kurt Lotz (54) is nu definitief tot opvolger benoemd vah prof. Heinz Nordhof, die, na 20 jaar aan het hoofd te hebben gestaan j van de Volkswagenfabrieken, zich in het najaar zal terugtrekken. Kennedy in 32 maanden zo'n slordi ge vijf miljoen dollar. Hij trok zich toen niet alleen uit de filmwereld terug, maar keerde ook de beurs de rug toe, juist op tijd, om zijn fortuin te redden van de krach van 1929. Parvenu's Miljonair Na in Harvard zijn graad te heb ben behaald kocht hij voor een groot deel met geld van vrienden een bank in Boston. Zijn huwelijk met de ontwikkelde en bereisde bur gemeestersdochter Rose Fitzgerald bracht hem een belangrijke stap ver der. Dé ster van de familie Kennedy schoot daarna snel omhoog. Had Joseph (kortweg Joe) zich aan vankelijk voorgenomen, voor zijn 35ste jaar miljonair te zijn, bij zijn huwelijk in 1914 kondigde hij aan, een miljoen te zullen verdienen voor elk kind, dat geboren zou worden. Hij onderschatte ook toen zichzelf. Ofschoon het echtpaar negen kinde ren kreeg liep Joe's fortuin spoedig in de tientallen en later in de hon derden miljoenen dollars. Nauwelijks had hij financiële suc cessen geboekt of hij verhuisde van Boston naar een voorstad van New York. Daar vond hij het klimaat meer passen bij zijn nieuwe status als rijk man. Hij verhuisde in stijl: per particuliere spoorwegwagon. Joe Kennedy woonde in Bos ton, New York, Hollywood, Washington en Palm Beach. Zijn Iers-katholieke afkomst bleef hem echter achtervolgen. Vooral in Boston een bolwerk van voorname protestanten, die de Kennedy's lang als parve nu's beschouwden en op hen neerkeken. MAAHDAG: MISLUKKING VAN EEN POLITIEKE CARRIÈRE Speculeren Na verloop van tijd werd Joe een invloedrijk man in Wall Street. Zijn methoden waren van twijfelachtige aard. maar dat was normaal voor die tijd. Hij speculeerde met succes op afschaffing van de „droogleg ging" in Amerika. Toen daar de verkoop van sterke drank nog verboden was, reisde hij naar Engeland om de importrechten te verwerven van enkele bekende whisky- en ginmerken. Van de Ame rikaanse regering kreeg hij vergun ning, zijn „spul" voor medicinale doeleinden, te verkopen. Na afschaffing van de „droogleg ging" had Joe Kennedy pakhuizen vol sterke drank, waarmee hij gewel dige zaken deed. In Texas deed hii in olie; in Manhattan kocht hij hui zen. Ook vergaarde hij een fortuin door zich te bemoeien met) de filmin dustrie en de commerciële radio. Voordat een kuisheidsveldtocht de produkten van de filmindustrie een ander aanzien gaf, verdiende Joe MUIDEN In Muiden en Muider- berg is een actiecomité gevormd in ver band met de voorgenomen vestiging in Muiderberg van het tentoonstel lingspark Holland Promenade van Joop Geesink. Het park zou achtereen volgens in Amsterdam, Ams lel veen en Zoetermeer komen. Op een lijst die door Muiden heeft gecirculeerd hebben ongeveer 100 meer derjarige inwoners, een derde van het totaal, getekend op de protestlijst. Men vreest dat een zeldzaam stuk open na tuur tussen Muiden en Muiderberg ver loren gaat Minder vertraging O in ruimtevaart WASHINGTON De Amerikaanse raad voor ruimtevaart meent dat het mogelijk is dit jaar nog een bemande ruimtevlucht in het kader van het Apollo-project te ondernemen. Het bu reau voor de ruimtevaart, heeft tot nu toe beweerd dat door de ramp met de Apollocabine op Kaap Kennedy de vol gende bemande ruimtevlucht zeker niet voor begin 1968 zou kunnen wor den uitgevoerd. AMSTERDAM De effecten markt onderging deze week de gunstige invloed van de jaarver slagen en met name voor inter nationale aandelen bestond bin nen- en buitenlandse vraag. De Kon. Hoogovens brachten het ver rassend bericht, dat de winst in het eerste kwartaal van dit jaar hoger is geweest dan in dezelfde periode van 1966. De handel bleef overigens beperkt en men is in af wachting van hetgeen de rege ringsverklaring volgende week te zeggen heeft. De EEG-commissie voor monetaire zaken heeft dezer dagen over Neder land uitgesproken, dat een sterkere rem op de stijging der produktiekosten noodzakelijk is met daarnaast een bete re „policy mix", indien men wil voor komen, dat de economie in de komen de jaren tegelijk met inflatoire span ningen èn een afnemende werkgelegen heid te kampen krijgt. In het verslag van de Alg. Bank Nederland, dat deze week verscheen, werd de opmerking gemaakt, dat de sterke stijging van het kostenpeil hoofdzakelijk een gevolg is van de grote loonstijging der laatste jaren. De concurrentiepositie van Neder land is op de internationale markt verzwakt Voor zover de kostprijs te sterk is gestegen, zullen wij op het punt der loonontwikkeling de pas moeten markeren en nog meer aan dacht besteden aan het opvoeren der produktiviteit. We zouden kunnen zeggen, dat de wedloop met de lonen de laatste jaren zo snel is gegaan, dat sommige be drijfstakken en meerdere bedrijven het tempo niet hebben kunnen bijhou den. De rekening wordt ons nu ge presenteerd in afvloeiing van werk krachten en sluiting van bedrijven, ter wijl de nodige ruimte voor diepte-in vesteringen in onvoldoende mate aan wezig is. De directie van eerder ge noemde grootbank zei, dat winst niet omwille van zichzelf bestaat; zij vormt de basis voor een gezonde groei van het bedrijfsleven, dat door de daling der winstmarges de ruimte voor inter ne financiering zag verminderen. Het is te hopen, dat straks de rege ringsverklaring een herstel van de ver- j vroegde afschrijving en de investe ringsaftrek ter aanmoediging der vesteringen door het bedrijfsleven zal aankondigen. Terwille van het opdrin gend buitenland moet ons produk- tie-apparaat verder gemoderniseerd worden, willen we het snelle tempo van de moderne tijd internationaal1 kunnen bijhouden. Weldadige invloed De stroom van jaarverslagen heeft deze week een weldadige invloed op de koersontwikkeling gehad. Wel waren er tegenvallers, zoals b.v. de Ned. Ex portpapierfabriek, die het dividend (v.j. 6 pet.) moest passeren, maar Blaauwhoed kwam met een mooi verslag, Wessanen ook, terwijl de Kon. Zout-Ketjen en Thomassen en Drijver Verblifa duidelijk een verbetering in het afgelopen jaar hebben doorge maakt. Van de grote internationale concerns kwamen Kon. Olie, Unilever en Kon. Hoogovens met de jaarcijfers voor de dag en we kunnen constateren, dat de indruk daarvan gunstig was. Eerstgenoemd concern meldde een recordwinst, welke 5.4 pet. hoger was dan vorig jaar, ondanks de scherpe concurrentie in West-Europa. Hier werd het ongunstig prijsverloop erva ren, maar in de Ver. Staten en Cana da, waar de Kon. Shell belangrijke dochterondernemingen bezit, kwamen zeer goede resultaten te voorschijn. Zulk een wereldwijd vertakt bedrijf als de Kon. Shell, heeft een grote sprei ding van risico's. Gaat het in het ene gebied niet zo goed, in het andere wordt de stoot opgevangen, terwijl de spreiding van het aantal produkten, waarbij men betrokken is, ook van gro te betekenis kan worden genoemd. Be paald opzienbarend is b.v. de groei van de chemische sector. De verkopen daarvan stegen in 1966 met meer dan 17 pet. tegen 10 pet. in 1965. De koers van de aand. Kon. Shell steeg deze week slechts in beperkte mate en wel van 129.70 tot 130.80. Slagvaardig Uit het jaarverslag van Unilever komt dezelfde indruk naar voren als uit dat van het olieconcern. Ook hier terreinen met een moordende concur rentie, wij noemen de sector wasmiddelen, maar aan de andere kant produkten als droge soepen, waar mede men de concurrenten een zware nederlaag bezorgt. Ook de diepvries, het consumptie-ijs en andere le vensmiddelen geven uitstekende resul taten en deze grote spreiding van risi co's internationaal, maakte op de beurs een goede indruk. De slagvaardigheid van het bestuur van Unilever, welke uit het jaar verslag bleek, werd ter beurze gehono reerd met een koerswinst voor de eert. van aand., groot 5 ofwel 25 punten. Ook uit het verslag van Kon. Hoog ovens putte men deze week moed, want, ondanks de slechte positie van de staalmarkt internationaal, wist ons staalconcern in het eerste kwartaal 1967 een winst te behalen, welke 3 miljoen hoger lag dan over dezelfde periode van 1966. Uit het verslag bleek verder de on dernemingszin van het bestuur. Men is begonnen aan het grote uitbrei dingsplan met investeringen van een miljard gulden, welke straks de ruwstaalproduktie van 2.8 miljoen ton op 4 miljoen ton (in 1971) moeten bren gen. Wil men de strijd tegen de grote internationale concerns goed kunnen volhouden in de toekomst, dan moet men schaalvergroting nastreven. De koers van aand. Hoogovens kwam deze week van 332 op 360 pet Stoomvaartmij „Oostzee" verraste de beurs met een dividend van 9 pet. (v.j. 8 pet.) en de koers der aand. steeg gisteren tot 101 pet incl. 9 pet divi dend. Het disconto in West-Duitsland i: verder verlaagd en wel tot 3Vs pet. Het ligt voor de hand te veronderstel len, dat men internationaal streeft naar een lagere rentevoet en dat ons land hierbij niet zal achterblijven. zeggingen los te krijgen voor vrijer# handel en hogere prijzen voor de La tijns-Amerikaanse produkten. President Johnson verklaarde dat da conferentie „buitengewoon nuttig" was geweest „De taak zal moeilijk zijn en veel inspanning vergen, maar het Noordamerikaanse volk zal op royale wijze tegemoet komen aan de behoef ten van zijn Latijns-Amerikaanse broe ders". zei de president PARAMARIBO President Johnson is gisteravond op de terugreis van het conferentieoord in Punta del Este naar zijn boerderij in Texas even in Suriname geweest. Het presidentiële vliegtuig moest een tussenlanding ma ken om brandstof in te nemen. In zijn korte toespraak haakte da president in op het besluit van de La- tijnsamerikaanse landen één ge meenschappelijke markt te vormen. „u in Suriname weet reeds uit uw band met de Europese gemeenschappelijke markt hoe groot de voordelen zijn. Ik weet, dat u, evenals ik onze Latijns- amerikaanse buren in dit grote von tuur zou aanmoedigen. ,,U kent ook het geluk en de andere voordelen die samenwerking en harmo nie tussen de rassen kunnen opleve ren. U geeft het halfrond en de wereld levendig getuigenis van de voorde len, die vrede, stabiliteit en democra tische ontwikkeling kunnen brengen. Creolen en Javanen, Hindostani en Chi nezen, bosnegers en Amerikaanse Indi anen werken hier samen en verschaf fen ons allen een inspirerend voor beeld van vooruitgang en begrip tus- de rassen", aldus de Amerikaanse president. Hij kreeg van gouverneur De Vries een houten tafel en een schilderij van de haven van Paramaribo. De presi dent werd omringd door enkele hon derden mensen: dat mocht in Punta del Este niet vanwege de veiligheids maatregelen Vijf tot negen jaar voor SS-officieren BIELEFELD Vier voormaliga SS-officieren zijn gisteren in Bielefeld veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van vijf tot negen jaar. Zij waren verantwoordelijk voor de depor tatie van 46.000 Joden uit het Pools# gebied Bialystok naar uitroeiingskam pen. De 58-jarige Lothar fleimbaeht, destijds commissaris van politie, kreeg negen jaar. Richard Dibus vijf jaar, Wilhelm Altenloh acht jaar en Heinz Errelis zes en een half jaar. Tegen de twee belangrijkste beklaagden was le venslang geëist. Het proces heeft meer dan een jaar geduurd. Mejuffrouw M. van Nispen, een 23-jarige lerares uit Breda, werd gisteren in het Stedelijk Museum te Amsterdam in de bloemetjes gezet. Zij was nl. de 118.266ste bezoekster van de Picasso-expo- sitie, een recordbreekster van het aantal bezoekers van de exposi tie „Family of Man" in 1965. Die heeft het „slechts" kunnen bren gen tot 118.265 belangstellenden. Mejuffrouw Van Nispen werd ook nog verrast met een boek over Picasso.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7