Goede cabaretier mag zich veel permitteren Ministerschap vroeger niet geambieerd Overheidssteun Frans Beeren Wrak van schip gevonden Ministeriële ojiiankracht KROONKOMBINATIE KR00NGETUIBE Vakantie zsS p^reizen— ZATERDAG 15 APRIL 1167 De Katholieke Volkspartij ■pt sol icitanten op voor de die van Minister van Econo- che Zaken. Hoogleraren, doc- m in en doctorandi in de econo- Jrj t die de katholieke beginse- zijn toegedaan en, voorzover (j, n lid van de KVP, ten prin- ile bereid zijn dit na hun 4 btsaanvaarding te worden, ;ri ieten de voorkeur. Gegadig- moeten over leiderscapaci- en beschikken zich vlot in het 5 d nbaar kunnen uitdrukken en drie moderne talen redelijk goed beheersen. Gelieve sol- 'on atiebrieven te richten sr: 10 isschicn zullen we over een jaar ivat dit soort advertenties nog tegenkomen als de KVP er niet en afzienbare tijd in slaagt een d te vormen, waaruit voor elke -in isterspost vier of vijf competente 8 didaten kunnen worden gerecru- I dit opzicht in Nederlands ste partij de laatste weken op alle mogelijke manieren te- k ^geschoten. Schmelzer stelde wel j imum-eisen (minstens die en die d, efeuille), maar kon geen te-rangskandidaten leveren. Om Trouw van 16 rtiaart te spreken: kei j moeten constateren, dat de B '-potentie niet in overeenstem- is met de KVP-pretentie. De heeft geen politiek meer. En gaan politici van formaat ontbre- aarin ligt niet de enige verkla- van het traditionele gebrek aan K isterjële mankracht bij de KVP. al zou die partij wél een (duide- i) politiek hebben, dan nog zou probleem zich in volle omvang ■doen. Dat is in de periode-Rom- wel gebleken. Het punt is. dat de q d P de katholieke intelligentsia niet op te vangen. Ze beschikt niet een kwalitatief selectiesysteem, J doelbewust de knapste mensen op hoogste plaatsen brengt, de samenstelling van de Kamer- pctie(s) en partijbestuur worden in gesteld, die niets met de intel- uele kwaliteit van mensen te ma- hebben, maar alles met hun bin- aan deze of gene belangengroep, er toevallig een knappert tussen is dat meegenomen, maar het is primaire eis. door sterke Kamerfracties; wel door sterke ministers. Met de PvdA is de AR eigenlijk de enige partij, die van vandaag op morgen voor elke mi nisterspost een behoorlijk aantal geschikte kandidaten kan leveren. Bij de PvdA zitten die in de Tweede Kamer, bij de AR vormen ze de top van de politieke achterban die in Centraal Comité, College van Ad vies, Partijconvent en eventueel ook nog in de Eerste-Kamerfractie z'n partijtje meeblaast, maar het dage lijkse parlementaire sjouwerswerk even graag aan de mindere goden in de Tweede Kamer overlaat. Bij de KVP ontbreekt die intellec tuele, „geëngageerde" achterban waaruit, als het nodig is, naar belie ven kandidaat-ministers kunnen wor den geput. De KVP heeft niet dat reservoir achter zich dat de AR in de mannen-van-de-VU bezit. De bin dingen tussen de AR en de VU zijn oneindig belangrijker dan de relaties tussen de KVP en „Nijmegen". Tweede heus Toegegeven: de ARP verkeert nu niet in de positie de KVP te verwij ten dat ze bij deze formatie weer met kandidaten van de „tweede keus" voor de dag is gekomen. De AR gaat wat dit betreft zelf allerminst vrij uit. Maar zij werd niet gehandicapt door gebrek aan manpower, zoals de KVP. De onwil van de anti-revolutio naire „eerste keus" (De Gaay Fort man, Diepenhorst, Verdam, iDonner e.d.) om met de liberalen samen te werken noopte zowel Biesheuvel als De Jong ertoe hun toevlucht te zoe ken bij minder hoog gekwalificeerde, althans minder voor de hand liggen de AR-kandidaten. Op zichzelf is dat een curieus verschijnsel. Gebleken is nu, dat met de- PvdA een kwalitatief betere mi nistersploeg valt te formeren dan met de VVD. Niet alleen omdat de socialisten over competentere ministe- riabele figuren beschikken dan de li beralen, maar ook omdat de frontli nie van de AR én de weinige KVP-ers over wier ministeriële capa citeiten géén twijfel bestaat (Cals, Bogaers, Veldkamp), niet beschik baar zijn voor een kabinet met de VVD. BELEDIGING VAN GEZAGSDRAGERS? aurscherp ^let katholieke dagblad De Tijd 14 maart heeft dat haarscherp Ikend: „Als grote volkspartij van ïolieken heeft de KVP steunpun- uiteenlopende katholieke inisaties. groeperingen en distric- een geforceerde poging tot ïocratie probeert men al die gele gen in de Kamerfractie aan hun Bo :ken te laten komen. Het gevolg dat vaak niet de sterkste lande- 0.15 e politici in de Kamer komen, ar een gezelschap dat met pijn- e nauwkeurigheid een nabootsin; ran de landelijke KVP". Een van gpvnlgpn is. ..dat intellectuelen, ral jonge intellectuelen, zich niet k tot de KVP aangetrokken voe- Ptie zitten te veel figuren in de die er niet uit hoofde van i politieke capaciteiten, maar op nd van hun organisatorische of grafische afkomst in terechtko men. Om het sterk overdreven te iedere gelijkenis met echte g itici berust op een gelukkig toe- leze toestand is fnuikend, want belemmert de mogelijkheid tot natuurlijke carrière voor veel po- ak talent en zij doemt de be- gstelling der katholieken tot een graad van passiviteit. Factoren deze maken de KVP tot een ta- lijk ongeschikte kweekplaats van Dri lementariërs en ministers. Dat is zichzelf al genoeg om het geringe Dtftöod van kandidaten voor nii- erszetels te verklaren", is het. In de katholieke Tweede erfractie domineert de grauwe lelmaat en als er een kabinet ormeerd moet worden, doen de 1 'P-parlementariërs niet mee. Dan le 'et een beroep worden gedaan op ^eds weer dezelfde figuren (Luns, »mpé) of op .loslopende" katholie- den lande die zich hun lid- 0 jaatschap van de KVP nauwelijks Mist zijn. Enige garantie dat die opers voor hun taak berekend zul- blijkcn is er niet. liet dat de anti-revolutionaire eede-Kamerfractie nu zo'n formi- >ele „kweekplaats van ministers" De AR heeft nooit uitgeblonken Handelsbalans EEG verbeterd BRUSSEL De handelsbalans van de Europese gemeenschap vertoont sedert het begin van dit jaar een aanmerkelijke verbetering. In januari en februari was zij tegenover niet- EEG-landen ongeveer in evenwicht. In dezelfde periode van 1966 werd een tekort van twee miljard gulden geboekt. Diit staat in een uitgave van de EEG-commissie. Van de afzonderlijke lidstaten droeg de Duitse Bondsrepubliek verreweg het sterkst bij tot de verbetering van de handelsbalans. Het Duitse uitvoer- overschot was voldoende om de te korten van de andere lidstaten vol ledig te compenseren. Voorlopig, geen gesprek PvdA- Nieuiv Links (Van onze parlementsredactie) (Van een onzer verslaggevers) j ALKMAAR Politiek cabaret van niveau, die laatste aandui ding moet er uitdrukkelijk bij, mag ver gaan als het gezagsdra gers op de hak neemt. Het globale peil van het politieke cabaret in ons land IS van gehalte. Ik maak me derhalve helemaal niet onge rust over het „opzettelijk aan randen van iemands eer of goede naam" door beoefenaars van deze lichte kunst. Vrij vertaald was dit de conclusie van prof. mr. W. C. van Binsbergen, hoogleraar in het strafrecht, het straf procesrecht en de criminologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht in een gisteravond gehouden betoog over poli tiek cabaret en belediging van ge zagsdragers. Hij hield dit voor een ge hoor van overwegend juristen in Alk maar. In dit verband gebruikt zou hij het begrip „aanranden" verder willen omschrijven als: zonder redelijk mid del en zonder redelijk doel. De beoor deling van dat laatste houdt ten nauwste verband met de omstandighe den waaronder bepaale uitlatingen worden L Gezegden die in een ander verband wel degelijk als beledigend zouden moeten worden aangemerkt kunnen dit karakter missën als ze in het poli tieke cabaret worden geuit. Ze zijn daar dan inderdaad wèl als „een rede lijk middel tot een redelijk doel" te beschouwen. Waarom? Cabaret, dat altijd „bij" wil zijn en derhalve zijn aankno pingspunten zoekt in de realiteit, lie ver nog: actualiteit, streeft overwe gend naar komische effecten, al ont breekt de weemoed nooit helemaal. In de schertsende vorm gaat doorgaans serieus gemeende kritiek schuil. De ver tekening onthult op bepaalde wijze de werkelijkheid, evenals dit in de karika tuur en sprekender nog bijvoor beeld in de kunst van Picasso, gebeurt. Artiesten, auteurs en bezoekers van een (politiek) cabaret zijn ingesteld op I deze sfeer. Dit geldt ook. zij het in j mindere mate, voor de tv-kijker of ra dioluisteraar. Ook de besproken figuur DEN HAAG Het gesprek tussen j (politicus of gezagsdrager) accepteert Nieuw Links en de PvdA zal voorlopig het; omdat „men" dat doet niet alleen, niet worden voortgezet. Het partijbestuur maar vaak zeifs omdat hij het als een van de PvdA wil zich voorlopig eerst beraden over de denkbeelden van de radicale socialistische jongeren. Nieuw Links schijnt sinds een van haar vooraanstaande leden. drs. Hans van den Doel, lid van de Tweede-Kamerfractie is geworden, in een nieuwe ontwikkelings fase te zijn gekomen. Een ander lid, Arie van der Zwan, heeft nogal opzien gebaard met een ar tikel in het radicaal-socialistische blad Voorwaarts. Hierin schetste hij onder meer de moeilijkheden waarvoor Van den Doel zich geplaatst zag toen hij als radicale opposant in de Kamerfractie Ziedaar derhalve enige functies die op het „redelijk middel" van toe, sing kunnen worden verklaard. Als „redelijk doel" zou men kunnen beschouwen het feit dat het politieke cabaret de afstand tussen de mensen onderling verkleint. Het brengt de ge zagsdragers dichter bij ons. Anderzijds schept het afstand van de méns ten opzichte van zichzelf. Het beantwoordt derhalve aan ons democratisch vrij heidsbesef. ■fe Jongeren Belangrijk is ook, dat het politieke cabaret met name voor de jongere ge neratie uitstekend functioneert. Jonge ren, die juist zo kritisch staan door gaans zeer terecht vinden in hel politieke cabaret een adequate uitings vorm. Echt cabaret is immers jong, jeugdig, los van de traditie en op zoek naar het nieuwe. Is de vrije marge voor degenen die politieke verantwoording dragen in het politieke cabaret behoorlijk groot, eni ge terughoudendheid past toch wel voor de Koningin en andere leden van het Koninklijk Huis. Zo kan Kan ge makkelijk Schmelzer „een gladde tek kel met een dikke kluif" noemen; iets soortgelijks past echter niet op bijvoor beeld een figuur als prins Bernhard. Bij het Koninklijk Huis als object van de cabaretier moet evenwel wor den aangetekend, dat ook dit onderhe vig is aan een duidelijk proces van democratisering. De daardoor ontstane grotere openheid laat meer speelruim te toe dan vroeger. Hetzelfde zou opge- Het middel van vervolging achtte prof. Van Binsbergen overigens niet erg gelukkig. Een proces is voor dege ne over wie het gaat doorgaans uiter mate pijnlijk. Komt er vrijspraak, dan wordt alles nog erger. Wil men echter de al of niet straf baarheid van mogelijke belediging door een cabaretier bepalen dan lijkt het de meest bevredigende weg het ac cent te leggen op de wederrechtelijk heid (de meergenoemde kwestie van „zonder redelijk middel en zonder re delijk doel") en niet op de vraag van de al of niet aanwezigheid van opzet. •fe Maatstaf Men kan dan redeneren, dat beledi gingen op het toneel slechts spel zijn en dat dergelijke als scherts gebrachte beledigingen het opzet ontberen. Maar cabaret is half scherts, half ernst. Maatstaf zou kunnen zijn: neemt de auteur of acteur de uitlating voor ei gen rekening? Waarschijnlijk zal de cabaretier zeg gen: omdat men geen aanstoot pleegt te nemen (het publiek niet, de pers niet. de bekritiseerde zelfs niet) aan deze vaak scherpe vorm van kritiek verwacht ik niet, dat iemand erdoor wordt beledigd. Maar ook in dat geval wordt het kriterium verlegd naar een beroep op het ontbreken van maatschappelijke onbetamelijkheid. Maar nogmaals, aldus prof. Van Binsbergen, ik maak me niet ongerust dat het met ons politieke cabaret hele maal de verkeerde kant uitgaat of is gegaan. Het doet het in het algemeen goed en staat in ons land hoog geno teerd. Het is een van onze geestelijke vrijheden, die bepaald niet misbruikt worden. Franse kerken op weg naar eenheid PARIJS De hervormde en de lutherse kerk van Frankrijk en deze beide kerken van Elzas-Lotharingen zijn bezig met de voorbereiding van vier gemeenschappelijke verklaringen ov^r de Bijbel, de doop, het avondmaal en de kerk. Deze vier verklaringen zullen sa men met een geloofsbelijdenis de basis vormen voor een vereniging van deze vier kerken tot één Evangelische Kerk van Frankrijk. Een proeve van een dergelijke ge loofsbelijdenis is al tér tafel geweest van de assemblee van de Franse Pro testantse Federatie, vorig jaar novem ber in Colmar. van goede smaak Kombinatie: Sportkolbert en pantalon. KOLBERTModern slank t T f 9esneden model van Italiaanse top-make. Exclusieve tweedstoffen in mooie beige/bruine kleuren (o.a. diagonaal met overruitl) 119.- PANTALONprachtige Zweedse pantalon In beige cavalry-twlll 59.- Frans Dohmen: vele waarschuwingen DEN HAAG De minister van economische zaken is wel bereid de helpende hand te bieden bij het verwezenlijken van een plan tot gedeeltelijke overneming en voortzetting van de produktie van de tricotage fabrieken v/h Frans Beeren te Weert, doch niet in de vorm waarin het aan het ministe rie werd voorgelegd. Het plan kwam erop neer dat drie Zuidnederlandse textielfabrieken geza menlijk de vervaardiging van een deel' van het assortiment van Frans Beeren in een nieuw te stichten bedrijf zou den voortzetten. Hierdoor zou werkgelegenheid voor 125 man en 25 vrouwen kunnen wor den gehandhaafd. Daarbij zouden door een der deelgenoten afzonderlijk dan Prins Claus op Statendam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onopgemerkt heeft prins Claus gistermiddag Drakenstevn Dit artikel is door de leden van Nieuw i weten te verlaten om in Rotterdam Links met hem besproken. Een van de een vriend te gaan uitwuiven die naar leden van deze .groep schetste Van der Am,rika vertrok. Zonder honderden afduwers gaten hadden wist de Prins Zwan als „een jongen die sterk druk legt op openheid en doorzichtigheid in de politiek". „Hij strekt dit ook uit tot de gesprek ken die wij onderling voeren." Overigens is er volgens hem van on enigheid binnen Nieuw Links geen sprake. De verstandhouding tot Hans van den Doel noemde hij goed. „Hij weet dat hij door zijn Kamerlidmaatschap in een an dere positie tegenover ons is komen te staan maar hij zal zich echt niet van ons afkeren." om half vier aan boord van de Staten dam te gaan. In de lounge voerde hij en zijn kennissen een afscheidsgesprek. Een kwartier voor de scheepstoeters de bezoekers het signaal gaven het schip te verlaten, vertrok prins Claus met zijn begeleiders via een achtertrap de lounge. Een secundaire uitgang verschafte hem toegang tot de kade waar zijn wagen gereed stond. Vraag de gratis,uitgebreide REISGIDS 1967. raan ons lïöofdkantoor of aan een der boekingskantoren. DEN HELDER Het .s vrijwel ze ker dat het wrak dat gisteren door twee Texelse vissers in de Noordzee werd gevonden afkomstig is van de Urker visserboot UK 233 Maartje die enige tijd geleden met man en muis was vergaan. De twee schippers, die gisteren in het programma Voor de vuist weg van Willem Duys verschenen, vertelden dat hun netten op een gegeven ogen blik vastraakten. Toen zij eindelijk na drie uur de netten weer konden opha len lag er onder meer een roestige lamp in die afkomstig moest zijn van de gezonken Urkers vissersboot Na de plek te hebben gemarkeerd keerden de vissers naar Den Helder terug en waarschuwden de Konink lijke Marine. Duikers van de marine en ook Urkers begaven zich naar de plaats om een onderzoek in te stellen. Men vond toen een „schoon wrak" dat over stuurboordzijde lag. Wiervormins Een van de twee Texelse schippers merkte op dat aan het wrak geen wier zat. Wiervorming op voorwerpen die op de bodem van de zee hebben gele gen is natuurlijk, zo legde hij uit. Op het wrak werd geen naambord noch registratienummer waargenomen. Vandaag zullen de duikers aan boord van het werkvaartuig Hydra een poging doen om opnieuw op het wrak af te dalen en het verder te on derzoeken. Mr. H. K. J. BEERNINK (Van onzer redacteuren) DEN HAAG „Het ministerschap heb ik vroe ger nooit geambieerd. Het is eigenlijk min of meer op mij af gekomen. Op een gegeven mo ment kon ik geen neen meer zeggen." Dit zegt de nieuwe minister van binnenlandse zaken mr. H. K. J. Beernink. Op zijn werkkamer aan het Binnenhof vertelt hij ons zijn eerste ervaringen als bewindsman. „De eerste vergadering met de ministerraad is in een prettige sfeer verlopen. We zijn allemaal van plan ons volledig in te zetten. Ik geloof dat uit het kabinet- De Jong een behoorlijk team kan groeien", aldus mr. Beernink. STEEKHOUDEND Heeft zich al een indruk kunnen belangrijkste taken voor uw departement in de komende tijd? „In de eerste plaats is er natuurlijk de voorbereiding voor een grondwetsherziening. Er komen nog steeds reacties op de proeve binnen. Daarnaast zijn er de vragen rond het kiesstelsel. Voorts liggen er kwesties rond de openbare orde, de finan ciële positie van de gemeenten en de aangelegenheden van het over heidspersoneel. Momenteel kan ik hiér niet veel meer over zeggen, omdat volgende week de regeringsverklaring zal worden afgelegd. U kunt er op rekenen dat aan de meeste van de onderwerpen, die ik noemde, aan dacht zal worden besteed". Van bepaalde zijde wordt wel gezegd dat u niet de meest ge schikte man bent om allerlei di verse staatkundige vernieuwingen voor te bereiden. Hoe staat u daar tegenover? „Eerlijk gezegd ben ik er aan ge- zijde een aarts-reactionair noemt, lach ik daar hartelijk om. Tegen over opbouwende kritiek sta ik positie, maar van volkomen nega tieve kritiek lig ik echt niet wak ker. Aan een kant is het bovendien een voordeel. Voor al de mensen die niets van my verwachten, kan ik als minister alleen maar mee vallen". U heeft vroeger wel eens gezegd dat u het een nadeel vindt, dat een minister zoveel representa tieve verplichtingen heeft. Hoe staat u daar tegenover? „Mijn standpunt is in dat opzicht niet gewijzigd. Ik hoop dat ik wend. moet niet vergeten dat ik tijdens mijn ministerschap niet te- al weer 21 jaar in de politiek zit. veel met representatieve zaken zal Wanneer men mij van bepaalde hoeven bezig te houden". Zou u, als uw ministerschap eindigt, weer bereid zijn in de Kamer terug te keren? „Daar heb ik, nu ik pas minister ben. nog niet over gedacht. Het is moeilijk om er een antwoord op te geven. Ik hoop dat dit kabinet in ieder geval een normale rege ringsperiode van vier jaar zal kun nen aanblijven. Wat daarna zal gebeuren? Ik weet het echt nog niet. Je bent dan oud-minister en dat geeft je weer een aparte positie. Bovendien is het de vraag of het mogelijk is in de fractie een plaats voor je vrij te maken. Voorlopig echter zijn er op dit departement zaken genoeg die mijn volle aandacht vragen". wellicht nog 50 75 vrouwen in Weert te werk kunnen worden gesteld. Dit zou inhouden dat ongeveer een derde deel van het huidige Neder landse personeel van de Frans Bee- ren-bedrijven in Weert, door de nieu we combinatie te werkgesteld zou kun nen worden. In de opzet van de combinatie werd ervan uitgegaan dat de voor deze pro duktie benodigde grond en gebouwen tezamen met de grond en gebouwen die niet door de combinatie zouden kunnen worden gebruikt, in een nieuw op te richten Naamloze Vennootschap zouden worden ondergebracht. De combinatie zou dan met deze NV een langjarig huurcontract kunnen afsluiten. Volgens het voorstel zou de ze NV van overheidswege opgericht worden. Daarbij zouden de te ver wachten exploitatiekosten van laatstbe doelde NV volledig voor rekening van de overheid komen. Om deze reden, aldus het ministerie van economische zaken, is gemeend dat in de huidige vorm aan dit plan geen medewerking kon worden gege ven, doch dat aan een modificatie van dit plan, zodanig dat de combinatie de door haar benodigde grond en gebou wen in eigendom zou verwerven, de voorkeur diende te worden gegeven. Monument Auschwitz FRANKFORT De Westduitsc rege ring heeft toegezegd 200.000 mark te zullen bijdragen in de kosten voor de bouw van een internationaal waarschu wend monument in het voormalige ver nietigingskamp Auschwitz in Birkenau in Polen. De bouwkosten bedragen 3,5 miljoen mark. Frankrijk en Polen hebben eveneens bijgedragen. Het monument wordt op zondag 16 april van dit jaar ingewijd. Men verwacht honderdduizend bezoe kers. Talrijke delegaties uit het buiten land hebben al laten weten dat zij de wijding zullen bijwonen. De plechtigheid zal over Eurovisie en voor de Oostelijke landen over In tervisie worden uitgezonden. Sprekers zijn de Poolse premier Cyrankiewicz en de voorzitter van het internationale Auschwitz-comité Robert Weitz. Het monument voor de vier miljoen slachtoffers van de Nazi's is ontwor pen door twee Italiaanse en twee Poolse kunstenaars. Het stelt in abstracte vorm Ro meinse sarcofagen voor en draagt het opschrift: „Wij moeten leven met de wetenschap dat Auschwitz er geweest is, wij moeten leven met-de wil dat er nooit meer een Auschwitz mag komen. Missie bezoekt jeugdraad in Indonesië AMSTERDAM Een missie bestaan de uit mensen uit het jeugdwerk, afkomstig uit verschillende landen waaronder Nederland, zal enkele we ken naar Indonesië gaan om daar contact te leggen met de nieuw ge vormde jeugdraad. De World Assembly of Youth (WAY), waarin de nationale jeugdraden zijn opgenomen, zendt de missie uit De heer J. W. Ooms, voorzitter van de eveneens bij de WAY aangesloten Nederlandse Jeugd Gemeenschap, zal tevens nagaan of de contacten tus sen Indonesië en Nederland kunnen worden verstevigd op het gebied van de jeugdservice.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5