Evangelische aanvaarden anglicanen taak nieuwe Marsorder van 10.000 woorden Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Positie protestanten in concilie geregeld - Steeds strengere eisen voor publiciteitsmedia Door D. Douglas J. Twee maal reeds hebben wij met Stephanus gekeken near de staande Heiland aan de rechterhand van de heerlijkheid des Heren. De Heer staat om Stephanus als het ware in Zijn heerlijkheid welkom te heten. De Heer staat ook volgens de Psalmen om Stephanus te helpen. Maar in dit staan ligt nog een derde gedachte. In de oude tijden ging een rechter staan als hij zijn oordeel uitsprak. Naast genade voor Stephanus zien we in dit hoofdstuk ook een oordeel over Israël. Het volk van God heeft in het Oude Testament de boodschap van God de Vader steeds weer opnieuw verworpen, door niet te willen luisteren naar de profeten. Het heeft in de evangeliën de boodschap van God de Zoon verworpen en Hem gekruisigd. In Handelingen spreekt God nog weer opnieuw tot Zijn volk. De boodschap van de Heilige Geest komt door de discipelen tot Israël. Maar het verhaal van Stephanus bewijst dat Israël weer niet wil horen. Paulus zegt dat de natuurlijke takken. Israël, zijn afgekapt en dat vreemde enten deel kregen aan de stam van het ver bond. Wanneer gebeurde dat? Zou het niet in dit hoofdstuk zijn? Want hier zien we tevens Saulus de latere heiden- apostel verschijnen. Christus staat om het ongeloof te oordelen, maar de genade blijft voor Jood en heiden. We lezen vandaag: Jozua 23 1-16. We lezen morgen: Jozua 24 1-15. M. D. Stafleu met lof gepromoveerd NIJMEGEN Gisteren is de neer M. D. Stafleu aan de r.k. universiteit cum laude gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld Het Fermi-oppervlak van wit tin."Promotor was prof. dr. A. G. M. Janner. De 29-jarige dr. Stafleu studeerde in Leiden en is wetenschappelijk mede werker aan de Nijmeegse universiteit. Hij publiceerde o.m. in Philosophia Re- formata. het orgaan van de Vereniging voor Calvinistische wijsbegeerte. Prof. Querido afgetreden AMSTERDAM Tijdens een alge mene vergadering van de nationale fe deratie voor de volksgezondheid heeft prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de universi teit van Amsterdam, om persoonlijke reden afscheid genomen als voorzitter van de federatie. Deze functie heeft hij gedurende meer dan vijftien jaar bekleed. Tevens is hij twintig jaar bestuurslid geweest. Als opvolger is benoemd dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, directeur van het Nederlands Instituut voor preven tieve geneeskunde TNO te Leiden. Beroepingswerk GERCF. GEMEENTEN Aangenomen naar St. Catharines :Ont Canadai: M. Heerschap te Paterson Jersey, VS). Brieven die niet xijn voorzien van naam en adrea kannen niet In behandeling worden genomen. Gehelmhonding la verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband lUan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegel* te worden Ingeslo- Yraag: Waar zou ik een goede opleiding kunnen volgen tot hoe- denmodiste? Antwoord: De stichting ter be vordering van de detailhandel in hoeden. Rijnstraat 7, Den Haag. geeft een schriftelijke cursus. Vraag: Welke eisen en voor waarden worden er gesteld voor opleiding tot rij-instructrice? Moet men een examen afleggen? Hoe lang duurt de opleiding en is het mogelijk dit in de avondu ren te doen? Is er een vast sa laris? Antwoord: Als u een opleiding tot rij-instructrice wilt volgen, moet u reeds drie jaar in het bezit zijn van een rijbewijs. Er zijn twee opleidingen: A. een mondelinge van 28 weken, kosten 222,50, B. een schrifte lijke van 20 weken, kosten 100. Wilt u daarna ook nog het Va- mor-diploma halen (belangrijk voor hen, die zelf een autorij school willen stichten), dan kost het examen nog ƒ110 extra. In zake honorari abestaan geen vas te voorschriften. Vraag: Al zestien jaar lang reis ik van mijn woon- naar mijn werkplaats Een belasting inspecteur gaf mij de raad de autokosten af te trekken. Maar bij de oplegging van de aanslag werd mij medegedeeld, dat ik in 1958 een mij aangeboden gelijk waardige woning had geweigerd, zodat de reiskosten om persoon lijke redenen waren gemaakt. Het was een te kleine woning. Ons gezin bestaat uit vader, moeder, twee meisjes van 16 en 18 jaar, een meisje van 8 en een jongen van 7. In onze woon plaats hebben wij een zeskamer woning. We hebben al jarenlang pogingen tot woningruil gedaan maar tevergeefs. Kan ik me nu met vrucht beroepen op het Ge rechtshof? Antwoord: Gezien de sa menstelling van uw gezin kan u stellen dat u een woning met zes kamers nodig heeft en dat het niet redelijk is te verlangen dat u naar een kleinere woning zal gaan. De inspecteur echter kan er mee volstaan met te stellen dat u, naar de ervaring leert, in de loop van 16 jaar geslaagd zou moeten zijn als u serieus had ge zocht. Bovendien had u in de - eerste acht jaar twee kinderen. U zou dus de zaak verliezen ten zij u zou kunnen aantonen, dat u serieus gepoogd heeft te ruilen en al die jaren daarin niet is geslaagd. Vraag: Een gescheiden man heeft zich in België waar hij woont laten nationaliseren. Hij moet alimentatie betalen aan de kinderen in Nederland uit het ontbonden huwelijk. De uitspraak tot ontbinding van het huwelijk was gedaan toen de man nog niet de Belgische nationaliteit had Moet hij die alimentatie nu blijven betalen^ Wat moet er gebeuren als hij niet meer betaalt? Antwoord: Hij moet blijven be talen. Wij hebben een executie verdrag met België, zodat de vor dering in België verhaald kan worden. Men wende zich tot de raad voor kinderbescherming in Den Haag met de stukken waar- uit de veroordeling van de vroe gere echtgenoot blijkt, zo nodig een akte van onvermogen (te krijgen op het gemeentehuis) een uittreksel uit het bevolkings- en geboortenregister betreffende de vrouw en de vroegere man. naam adres, beroep, enz (Van i kerkredactie) UTRECHT De oecumenische commissie van het pastoraal con cilie heeft donderdag de nieuwe ontwerpstatuten besproken van het pastoraal concilie. In dat ge sprek zijn ook de bezwaren van de protestantse kerken naar voren gebracht. De commissie heeft na een uit voerig gesprek een reeks voor stellen ingediend bij de Centrale Commissie van het concilie, waarin de positie van de protes tantse en andere waarnemers op nieuw geregeld worden. Dit gesprek was noodzakelijk ge worden, omdat het nieuwe ontwerp de plaats van de protestantse waar nemers in het geheel niet had gere geld. Toen onze kerkredacteur op een persconferentie in Doorn, waarin dit ontwerp werd aangeboden vroeg of daardoor de sprekende waarnemers niet waren gedegradeerd tot zwijgen de, gaf de voorzitter van de redactie commissie eerlijk toe hier niet aan gedacht te hebben Tijdens die persconferentie werd me degedeeld dat dit alsnog bestudeerd zou worden. Het lag, zeiden vertegen woordigers van het episcopaat, in het geheel niet in de bedoeling om op deze wijze te discrimineren. Overleg Zeer waarschijnlijk is de oecume nische commissie, onder voorzit terschap van dr. J. Groot opgedragen om deze kwestie te regelen. Daar alle waarnemende kerken en organisaties buiten de Rooms Katholieke Kerk in die commissie vertegenwoordigd zijn kon dit in overleg met hen gebeuren. De commissie heeft niet medegedeeld welke voorstellen zij heeft voorgelegd aan de Centrale Commissie. Wel is er bekend gemaakt dat voor de aanwezigheid van de afgevaardig den van de protestantse kerken in de te verkiezen plenaire vergadering een oplossing is gevonden Ook werd medegedeeld dat de voorstellen de positie van prof. dr. A. J. Bronkhorst regelen. Prof. Bronk- horst was door de nret-rooms-katho- KEELE, ENGELAND Terwijl de Engelse Kerk een moeilijke tijd doormaakt, is er één modaliteit bin nen haar gemeenschap die met spron gen groeit. Zo snel is de groei dat zij verwacht binnen enkele jaren een ab solute meerderheid in de kerk te be zitten. Deze groei heeft de theologisch orthodoxe evangelischen of laagker- kelijken echter niet in een vroege overwinningsroes gebracht. In de af gelopen jaren zijn velen van hen tot de conclusie gekomen, dat zij een ge weldige verantwoordelijkheid hebben voor de gehele kerk. ZATERDAG 13 APRIL Trokken zij zich voor de oorlog nogal terug in een zelfverkozen iso-/j( lenient, nu bereiden zij zich met de ijver van een kroonprins voor op een, J~ toekomstige taak van leiderschap. Dat bewees het nationale congres van vorige week. lieke waarnemers gekozen als hun ver tegenwoordiger in de Centrale Commis sie. Hij krijgt in de nieuwe opzet ech ter een totaal andere taak. Commissies In alle conciliecommsisies zullen pro testantse deskundigen worden aange wezen door de kerken. Verwacht wordt dat dit spoedig zal gebeuren De positie van deze sprekende waar nemers is al wel geregeld. Zij hebben geen stemrecht, zoals de rooms-katho- Op lieke sommissieleden. maar wel het ging recht om een „voorbehouds-stem". een ter, hofprediker John Stott, mee, dat Het is de vraag of er ooit in de geschiedenis van de anglicaanse evangelischen een bijeenkomst geweest is die in aantal en impor tantie te vergelijken is met dit Nationaal Evangelisch Anglicaans Congres dat vorige week in de gebouwen van de Universiteit van Keele. in de Engelse Midlands bijeenkwam. Ongeveer duizend afgevaardigden van plaatselijke parochies en waarnemers ontmoetten elkaar voor een hoog noodzakelijke bezin ning. Ze luisterden naar referaten, voerden tot diep in de nacht discussies en baden samen onder het overkoepelende thema van het congres: „Christus over allen.*' Zelfs de hoogkerkelijke primaat van de Anglicaanse Kerkdr. Mi chael Ramsey schreef dit congres niet af als een partijcongres van andersdenkenden binnen zijn kerk. Hij kwam het congres officieel openen met een referaat over „De Persoon van Jezus Christus." In een doorwrocht en bijbels exposé besprak de aartsbisschop van Canter bury de centrale plaats die het kruis in het evangelie inneemt. Christenen komen soms met verschillende interpre taties. zei hij, „maar we moeten in alle nederigheid van elkaar leren dat Christus de gekruisigde en opgestane Heer is. Niet alleen is Hij onze Heer, Hij is de Heer van het heelal. De zelf-opofferende liefde, die wij zien in de dood van Jezus omvat tevens soe vereine kracht." ZELFVERTROUWEN tegenstem uit te brengen, als zij princi piële bezwaren hebben tegen een be paald rapport. Dit kan gebeuren als het rapport de positie van de pro testanten onjuist weergeeft. Beroep In zo'n geval kunnen zij zich beroe pen op de oecumenische commissie. Als deze de bezwaren van de niet-roomse deskundige deelt, doet de oecumenische commissie een beroep op de commissie die het rapport opstelde om het te herzien. Wil die commissie dat niet doen, dan kan een beroep op de Centrale Commissie gedaan worden om het rapport niet te aanvaarden. Oordeelt de oecumenische commissie niet eenstemmig over een bepaald be zwaar. dan kan zij een minderheidsrap port bij het oorspronkelijk commis sie-rapport voegen Op deze wijze kan het „recht van voorbehoud" zwaarder wegen dan de tegenstem van een rooms-katholiek lid van de commissie. het congres een direct gevolg is fenomenale groei van de evangelische groepering in de Engelse Kerk. „In de afgelopen twintig jaar groeiden we niet slechts in aantal", zei hij, „maar ook in kennis. Wat onze hoogleraren zeggen, vindt weerklank. We zijn ook dichter naar elkaar toegegroeid en heb ben meer zelfvertrouwen gekregen." We zijn God dankbaar, zo vervolgde hij, en willen dit congres beslist niet zien als de zelfverheffing van een si nistere partij aangevuurd door kerke lijke partijpolitieke overwegingen. De groei binnen de nationale kerk van hen die geloven en het evangelie lief hebben moet gewaardeerd worden, zei hij. Zij verlangen ernaar dat de gehele kerk vernieuwd wordt door overgave aan Gods Woord en Geest. Eer het congres begon hadden de af gevaardigden en waarnemers reeds een boek ontvangen getiteld „Richtlij nen: Anglicaanse evangelischen rich- Dr. E. Diemer voor Vrouwen L'nie Dr. Ramsey ten zich op de toekomst", geredigeerd door dr. J. I. Packer van Oxford. Alle negen sprekers publiceerden in dit boek hun referaten. Daardoor behoefde geen der refera ten tijdens het congres zelf gelezen te worden, maar kregen de sprekers ie der een half uur om hun stellingen nader toe te lichten. De hoofdstukken van dit boek vorm den de basis voor een uitgebreide ont- werp-resolutie, die ook in het boek was opgenomen. De afgevaardigden kregen van de voorzitter echter de op dracht om de voorgestelde uitspraak grondig af te breken, te amenderen of zo nodig te verwerpen. De bedoeling was dat aan het einde daaruit een reso lutie zou groeien die werkelijk de visie van de vergadering zou weergeven. Wie zich bij voorbaat liet troosten door de uitnodiging om het congres bij te wonen, waarin werd gezegd dat de afgevaardigden 's morgens niet op een vaste tijd uit bed getrommeld zouden worden en er volop velden waren om te gaan tennissen, bedrogen zichzelf. VOL PROGRAMMA „De Christen" moet nieuwe naam krijgen SNEEK Het moderamen van de Unie van Baptistengemeenten stelt voor de naam van het weekblad van de unie te veranderen. Het blad heet al 83 jaargangen lang „De Christen". In het verleden zijn ook wel eens po gingen ondernomen, maar die hadden toen geen resultaat. Toen de baptisten 83 jaargangen ge leden een eigen blad stichtten, volgden ze het voorbeeld van de Engelse bap tisten die een blad ..The Christian" hadden. Dat blad is later een algemeen christelijk weekblad geworden en nu het eigendom van de Billy Graham Evangelistic Association. Het heet nog steeds „The Christian", maar is een fusie aangegaan met „Christianity To day" en heeft die naam in de kop toe gevoegd. De Nederlandse baptisten stellen nu voor om het blad in de toekomst, .Woord en Werk" te gaan noemen. Ds J. van Dam van Sneek meent dat dit noodzakelijk is. omdat met de naam ..De Christen" de gelovige in het mid delpunt komt te staan Dat is niet juist. want. zegt hij. de christen is slechts christen in zijn relatie tot de Tilburg verleent 2 ere-doctoraten (Van onze onderwïjsredactie) TILBURG Ter gelegenheid, van de viering van het veertigjarig bestaan van de Katholieke Hogeschool in Til burg in november van dit jaar zullen twee ere-doctoraten worden verleend en wel aan prof. dr. Rensis Likert, hoogleraar aan de universiteit van, Mi chigan en aan drs. A. C. J. Rottier, president-directeur van de Staatsmij nen. UTRECHT „In deze tijd ver strekken de publiciteitsmedia ruime informatie, maar tegelij kertijd worden aan deze informa tie steeds strengere eisen gesteld. Dat is een gezond verschijnsel." Dat zei gistermiddag dr. E. Diemer, lector in de perswetenschap aan de VU en hoofdredacteur van onze bla den. op de zeven landelijke studiedag van de Nederlandse sectie van de Euro pese Vrouwen Unie in Utrecht. Dr. Die mer sprak daar over „worden wij juist geïnformeerd?" Volgens dr. Diemer kunnen de me dia deze werkzaamheden van het ver zamelen en doorgeven van informatie alleen goed verrichten in een onafhan kelijke staat, want juist terwille van hun integriteit zullen de media gren zen dienen te stellen aan hun integra tie in de menselijke samenleving. De leidingzag kans om alle afge vaardigden van de vroege morgen tot de late avond aan het werk te krijgen. In drie dagen tijds werden veertien kanten zitten. Plenaire zittingen gehouden plus nog veroudert de mensheid een aantal kerkdiensten. vindt dat aan een crisis zowel posi tieve als negatieve Zonder snel, want juist hierdoor verdwijnen bepaalde facetten van het leven en komen er nieuwe voor in de plaats. Op het ogenblik zijn de oude nor men van het gezag aan het verdwij nen. zo zei prof. Kwant. Als markant voorbeeld noemde hij de houding van het volk ten opzichte van de monar chie. Het gezag is volgens prof. Kwant aan het verdwijnen, omdat men ont dekt dat ook de gezagsdragers maar gewone mensen zijn. Dank zij de publi citeitsmedia is er een snelle spreiding van wat er in de wereld gebeurt. Deze media zijn volgens hem ook de oor zaak van tempoversnelling en sprei ding van de crisis. „Geen schriftelijk onderwijs voor schipperskinderen" (Van 0 e onderwijsredactie) Het Nederlands Dr. Diemer is van mening, dat bij de eisen die men de media voorhoudt hun functie noch onderschat noch overschat mag worden. Zowel het een als het ander moet voor de producent DEN HAAG en de consument op een teleurstelling bond uitlopen. heeft in een adres aan de Tweede Ka mer de leden verzocht hun goedkeu ring te onthouden aan het wetsont werp tot wijziging van de leerplicht wet. dan wel het zo te amenderen dat schipperskinderen verplicht zullen zijn lager onderwijs te volgen aan de gewo- lagere school. Zij die aanwezig waren bij de och tendwijdingen om half acht en de late avondzittingen van 11 uur nog volg den, konden getuigen dat het geen va kantie was. Maar dat waren dan nog de luisten, die niet vergeleken konden worden met de redactiecommissie voor de resolutie, die 's nachts de voorstel len besprak, verwerkte en zorgde dat er de volgende ochtend over gestemd kon worden. „Waarom een evangelisch anglicaans congres?" Deze vraag besprak dr. Pac ker op de eerste dag. „Omdat we als evangelischen binnen de kerk en on der God een verantwoordelijkheid heb ben zowel voor de kerk als voor de wereld." VERANTWOOR DELIJKHEID CRISIS Prof. dr. R. C. Kwant, hoogleraar in de faculteit der letteren in Utrecht, sprak over de massamedia en de heersende gezagscrisis. Hij Modellen voor het auto-onderzoek (Van onze onderwijsredactie) DELFT Voor het onderzoek naar het gedrag van de auto- mens- combi natie op de weg is het van belang om naast de proeven op de weg ook en vaak zelfs in hoofdzaak te werken met modellen van het te onderzoeken sys teem. Dat zei gisteren dr. ir. H. B. Pacejka, gewoon lector in de werktuig bouwkunde aan de TH in een rede waarmee hij zijn ambt aanvaardde. Deze modellen zijn voor het onder zoek beter toegankelijk dan het werke lijke voertuig, mits zij het werkelijke gedrag op essentiële punten in voldoen de mate benaderen. Hij erkende dat in het verleden de evangelischen wel eens een partij bin nen de kerk hebben gevormd, maar ze - wilden geen afgescheiden groep zijn, middenstandsverenigingen geen sectarische beweging die het voor al moest hebben van verzet en negati- vismen. Sommigen zagen hen wel zo. De juistheid van deze beschuldiging hing vooral van de vraag af of de evangelischen alleen maar partij-klan ten wilden zijn, dan wel bereid waren de verantwoordelijkheid te aanvaar den om hun geloof te belijden ook als het bedreigd werd. Dr. Packer, waarschijnlijk de be kwaamste van de evangelische angli caanse theologen, zei dat in deze secu laire eeuw dingen gezegd moeten wor den tot de kerk en de wereld, die slechts uitgesproken kunnen worden door de evangelischen. Hij schetste de hedendaagse filosofische inzichten en zei: „Wij proclameren een genade die ver uitreikt boven de leer van de indi vidualisten. Hun verzoeningsleer is niet voldoende voor hen die weten on der de toorn van God te leven." Het NVM is namelijk zeer veront rust door het voornemen schriftelijk lager onderwijs aan schipperskinderen in te voeren. Javaanse kerk roept zendelingen te hulp DJAKARTA Dp Christelijke Kerk van Oost-Java heeft de afdeling voor interkerkelijke hulpverlening van de raad van kerken in Oost-Azië drin gend gevraagd om Aziatische zendelin gen. Deze Oostjavaanse kerk schrijft in haar verzoek, dat er op Java ongeken de mogelijkheden zijn om het evange lie te verkondigen onder grote massa's. Hulp is nodig om deze uitnodiging te i aanvaarden. (Van onze kerkredactie) KEELE, Engeland Het Nationaal Evangelisch Anglicaans I Congres heeft in drie dagen tijds een resolutie opgesteld en aan genomen van niet minder dan 10.000 woorden. Het is misschien een te groot woord om te spreken van een nieuwe belijdenis, maar zeker kan gesproken worden van een „marsorder", die ongetwijfeld in de gehele wereld de aandacht zal trekken en de basis zal vormen van soortgelijke uitspraken. De uitspraak omvat zes hoofdstuk ken: De kerk en haar boodschap, de kerk en haar opdracht, de kern en de wereld, de nerk en haar structuren, de kerk en haar ere dienst, en de kerk en haar eenheid. Medio mei zal de resolutie als poc ketboek in Engeland verschijnen. In het eerste hoofdstuk doen deze evangelischen geen poging om het Amerikaanse schibboleth, de onfeil baarheid van de Heilige Schrift, in de uitspraak te introduceren. Wel wordt het gezag van de Schrift er kend en wordt gezegd dat het gezag niet alleen gevonden wordt in haar inhoud, maar ook in het feit dat de bijbel zelf het Woord van God is, geschreven dank zij een unieke wer king van de Heilige Geest die de menselijke auteurs verlichtte, drong en controleerde. Open Onder het hoofd „De Heilige Geest en de kerk" wordt erkend dat de evangelischen in het verle den te weinig bereidheid hebben ge openbaard om nieuwe .structuren te zoeken. Nu wordt gezegd dat de plaatselijke gemeente een openheid moet vertonen om anderen welkom te kunnen heten, bereid moeten zijn geestelijk en materieel de der in hun bezit te laten delen en een flexibele structuur moeten bezit ten, opdat de pastorale en evangeli- satorische opdracht zo effectief mo gelijk vervuld kan worden. Ei wordt gepleit voor een open avond maalstafel. De kerk kan op viervoudige wijzi haar plaats in de wereld aanvaar den, zo wordt gezegd. In de eerste plaats kunnen individuele christe nen op hun plaats van verant woordelijkheid het geloof uitdragen in hun dagelijkse werkzaamheden, in de tweede plaats kunnen christe nen samen met anderen in seculaire organisaties hun opdracht aanvaar den. in de derde plaats kunnen christelijke organisaties in het le ven geroepen worden en in de vier de plaats moet de kerk zelf haar stem laten horen. Modaliteit De plaatselijke gemeenten wor den opgeroepen om meer met nabij gelegen gemeenten samen te wer ken. Deze samenwerking moet ook daar aangeboden worden waar an dere gemeenten behoren tot een an dere modaliteit binnen de Angli caanse Kerk. Aangeraden wordt om vrijwillig ringen van gemeenten te vormen ook daar waar men theolo gisch het niet in alle opzichten met elkaar eens is. De hiërarchie wordt opgeroepen de weg te openen voor priesters die naast hun geestelijke taak ook een gewone wereldse baan hebben, om het presbyteriaanse voorbeeld te volgen en ouderlingen te kiezen en een generale synode te vormen ge vormd door een gelijk aantal gewo ne gemeenteleden en priesters en bisschoppen. Andere uitspraken Nationale Kerk: We erkennen nu weer opnieuw dat de nationale kerk die wij geërfd hebben, pastora le kansen biedt en ons in staat stelt ook de natie als geheel te dienen. Wij zouden graag zien dat in de verhouding van kerk en staat geen wijzigingen worden aangebracht al vorens een synodale kerkregering is gevormd waarin de gemeenteleden kunnen aanvaarden. Hervorming, geen afscheiding: „Dialoog en vernieuwing moet thuis beginnen. De theologische chaos de Kerk van Engeland bedroeft ons. We verwerpen de houding van een christelijk agnosticisme waar het gaat om fundamentele uitspra- van het evangelie. Twee hoofdstukken springen er in het bij zonder uit, het ene is gewijd aan de I zending of opdracht van de kerk, I het andere aan de kerk en haar I plaats in de wereld. De zendingsopdracht, zo wordt ge- I zegd, is de opdracht van heel het I volk van God, en niet slechts van zendings- of evangelisatiespe cialisten. Tevens wordt opgemerkt: „We verblijden ons over de evange lisatiecampagnes (gedacht wordt in het bijzonder aan de kruistochten van Billy Graham) van onze tijd. We zien ze als een waardevolle aan vulling op het persoonlijke getuige nis en het gemeentelijk evangelisa tiewerk." Zending .TAP Grote nadruk wordt gelegd op de taak van het gemeentelid. Naast een oproep tot steun aan het traditi- onale zendingswerk worden de ge meenteladen ook opgeroepen om in regeringsdienst en in de handel als christenen naar andere landen te trekken om zo daar de kerk te hel pen versterken. Er wordt geen pleidooi gevoerd voor kerkelijke zending, maai wel steun toegezegd aan de bestaande zendingsorganisaties. Gedacht wordt daarbij ook aan de inter kerkelijke geloofszendingen. Door al die organsaties te steunen kan. zo wordt gezegd, de Engelse Kerk het beste haar zendingsopdracht vervullen. De onderscheidene zendingsorgani saties worden bovendien opgeroe pen om meer samenwerking onder ling te zoeken. Het congres werd verzocht een commissie te benoe men die als een soort bemiddelings instantie de zendingsorganisaties bij elkaar moet brengen. Evangelisten Bepaalde gebieden van Engeland moeten tot zendingsgebieden ver klaard worden en er moeten nieu we flexibele organisaties in het le ven geroepen worden om deze stre ken te bereiken met het evangelie. Tevens vraagt het congres zowel priesters als leken in de gelegen heid te stellen de kerk te dienen als reizende evangelisten. Op dit punt hebben we een vernieuwing en niet een afscheiding nodig. Eenheid: Omdat we (over kerkmu ren heen) geestelijk bij elkaar ho ren, mogen we geen absolute loyali teit geven aan kerkgemeenschap pen, gebouwen, organisaties, litur gische vormen en bijzondere kerkor des. Een dergelijke afhankelijkheid bewijst dat we nog niet volwasse zijn in Christus. We erkennen dat fcatio een dergelijke afhankelijkheid een obstakel is voor organische eenheid. Ze moet worden afgewezen roepen zowel de anglicanen als de leden van de vrije kerken op dit met ons te doen. lage WAARNEMERS Het gehele congres werd gekenmerkt door een bijzonder eensgezinde geest. De voorzitter slaagde erin alle aflei dingsmanoeuvres en onbelangrijke za ken af te kappen en steeds weer de aandacht te richten op de centrale vra gen. Tegelijkertijd ontbrak het niet aar humor. De ook in Nederland bekende dr. Philip Hughes durfde het aan om kritiek uit te oefenen op het Latijn van dr. John Stott. En deze antwoord de, toen een afgevaardigde hem vroeg om toch Engels te spreken: „Als ik moe ben, val ik altijd in het Latijn terug". Het ontbrak ook niet aan waarne mers. Niet alleen waren alle angli caanse organisaties van andere modali teiten vertegenwoordigd, maar ook an dere kerken, zoals de congregationalis- ten, methodisten, rooms-katholieken en het Leger des Heils. Baptisten en presbyterianen hielden zich om onbe kende redenen afzijdig. Ook de ortho doxie was vertegenwoordigd en de BBC had het hoofd van de godsdiensti ge programmastaf afgevaardigd. „We probeerden in het verleden het Licht der wereld te zijn vanaf een wel heel ver gelegen vuurtoren", zei prof. dr. Norman Anderson in zijn toespraak. Het congres bewees dat de evangelischen nu hun plaats midden in de kerk en in de wereld willen gaan innemen. Hervormd advies o, voor dankdienst tx DEN HAAG De synode der Neder landse Hervormde Kerk heeft de her U vormde kerkeraden geadviseerd, zo mo geliik in samenwerking met de ander kerken ter plaatse, een bijzonder^rau kerkdienst te houden. De synode adviseert deze samen n m komst 's avonds om acht uur te hou dien den op de dag van de geboorte als d Rijr bekendmaking voor twee uur 's mid van dags is, of op de dag erna, als d t G geboorte na twee uur 's middag har wordt bekendgemaakt. old; Indien de bekendmaking 's zaterdag het na twee uur in de namiddag of 's zon n dags geschiedt, adviseert de synode d bijzondere kerkdienst op de daaropvol rav gende maandag, eveneens om acht uu 's avonds te doen zijn. 01 Reeds lang voor deze bekendmakin hebben echter in vele plaatsen de ker 'on ken hun voorbereidingen getrofffl - voor een dankdienst, die al dan ni( 0,1 v met andere kerken te samen zal wor den gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2