ARTSENCONFLICT NU'— DEFINITIEF VOORBIJ Commentaren volle móantiès Ontslag voor 150 man n Achtduizend winkeliers (^toppen ermee Kledingfabriek gaat werktijd verkorten Crita) Weer bommen per ADENAUER ZEER ZIEK Geen hoger loon in textiel Werkgevers willen cao openbreken Zaterdag 15 april 1967 48st« jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich Is ghebleven mijn hort In teghenspoetl" Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Deze nacht beslissing Vijftig stemmen voor Resultaat voldoet man gedood i ALPHEN De 61-jarige gemeen tearbeider P. V. heeft gisteren in het Noordbrabantse grensdorp Alphen zijn 5-jarige vrouw met een stuk ijzer i het leven beroofd. I Het echtpaar, dat vijftien kinderen jad. waarvan zes getrouwd zijn. leef- i al geruime tijd in onmin. Onlangs 'liet de vrouw haar gezin (man en ne gen minderjarige kinderen) in de pietek en nam ze haar intrek bij een gehuwde dochter, eveneens in Alphen. V. ging gisteren naar zijn vrouw i haar ie overreden bij hem terug keren, maar de vrouw weigerde. &'an onder zijn werkkleren haalde hij loen een zware deurscharnier tevoor schijn. waarmee hij ais een razende zo lang op de vrouw insloeg tot ze Bood neerviel. I De man heeft zichzelf bij de poli 's gemeld. van TWEEHONDERD meter hoop is nv de „snnerpijp van de Shell in Pernis, die ruim 25 an dere schoorstenenen gaat ver vangen. Nog 13 meter en de top van de gigant is bereikt. Daar na moet nog de stalen binnen- mantéi worden gemaakt. In de loop van dit jaar worden de oude schoorstenen op de nieuwe „uit laat" aangesloten. Volgend jaar hoopt men de pijp in gebruik te stellen. Van deze hoogste schoor steen ter wereld wordt een be langrijke bijdrage ter verminde ring van de luchtvervuiling ver wacht. Tilburgs bedrijf: niet duur wel heerlijk TILBURG Dc directie van de wol- Icnstoft'enfabriek Vétéwé te Tilburg heeft in overleg met de bewindvoer der. dc bank en de vakbonden beslo ten over te gaan tot algehele liquidatie van het bedrijf, tenzij er nog een ko- j per op komt dagen. Reeds eerder werd surseance van be taling verleend,'maar gelet op de ver liezen van de laatste jaren en het uit blijven van orders bleef geen andere keus over dan sluiting. In december van het vorige jaar wer den reeds 150 werknemers ontslagen, waarbij men hoopte voor de overige 150 werk te kunnen houden. Dank zij medewerking van de bank kon een middellijk ontslag worden voorkomen. AMSTERDAM Om half een vannacht aanvaardde de leden vergadering van de Landelijke Huisartsenvereniging met vijftig stemmen voor, acht tegen en vijf blanco het opgestelde concept contract voor de periode 1967 tot en met 1970. Deze uitslag van de stemming betekent het definitieve einde van het conflict artsen ziekenfondsen. Het is namelijk nu al zeker dat de Ziekenfondsraad het contract op 27 april zal goed keuren. Daarbij gaat het namelijk uitsluitend om het toetsen van de overeenkomst aan de richtlijnen van de minister. Het gevecht van de laatste maanden heeft geen absolute overwinning opge leverd, maar het bereikte resultaat is naar de mening van het centraal bestuur bevredigend. Dat zei de arts A. E. G. M. Weijenberg, vice-voorzit- ter van de LHV en voorzitter van de onderhandelingsdelegatie gisteravond in Amsterdam op dc ledenvergadering van de huisartsen. De voorzitter van de LHV, de heer J. F. A. van Rijn noemde het concept een stuk dat naar eer en geweten aan de leden kan worden voorgelegd. Hij zei dat het gehele bestuur in zijn huidige samenstelling (tien leden) deze mening is toegedaan. Zoals be kend is de Helmondse arts H. Sanders eind vorige maand uit het centraal bestuur getreden, omdat hij geen ver antwoordelijkheid wilde dragen voor het bestuursbeleid dat volgens hem geen rekening hield met de besluiten van de ledenvergadering en met de minimaal gestelde eisen. De heer Sanders behoorde eerder tot de grootst mogelijke minderheid van het bestuur die tegen het aanvaarden van de richtlijnen van minister Veld kamp was. Zijn vier collega's zijn het thans echter met de meerderheid van het bestuur eens. dat het beëindigen van het ziekenfondsabonnementssy- steem en een voortduring van het con flict met de fondsen ongewenst en schadelijk zou zijn. De heer Van Rijn zei dat de heer Sanders wel deel zal blijven uitmaken van een bestuurscommissie. De LHV-voorzitter deed ook voor de naaste toekomst een beroep op de eensgezindheid van de artsen. ,AVij blijven voor dc inbouw van zoveel mogelijk automatismen in de abon- mentsstructuur. zodat er zo weinig mogelijk aanleidingen tot conflicten overblijven" zei hij. Het bestuur is zich er van bewust dat er nog problemen zijn die on een oplossing vragen, zoals het kosten onderzoek, de plannen voor de soci ale voorzieningen en de zorg voor d public relations. HAAKSBERGEN De KLM-werk- kledingfabriek gaat een werktijdver korting aanvragen voor totaal 500 per soneelsleden verspreid over de fabrie ken te Haaksbergen, Coevorden en Klazienaveen. De grote voorraden en verminderde afzetmogelijkheden noopten tot deze maatregel. De directie verklaarde dat geduren de een periode van zes weken de fa brieken een of twee dagen per week zullen worden stilgelegd. Zij verzeker de echter dat geen mensen worden ontslagen. Gehuwde werknemers ontvangen ge durende de werktijdverkorting hun volle loon. In ons Zondagsblad een bloemlezing uit wat de buiten landse pers schrijft over ons vorstenhuis, een mixture van onwaarheden en verdachtmakingen. •fe Evangelische anglicanen aanvaarden nieuwe taak - pagina Kerninerk Kerk in China Michael Browne, een Britse journalist, heeft zich in Hong kong gevestigd om vandaar van I tijd tot tijd de kerken en chris tenen in China te kunnen be zoeken. Hij maakte onlangs een i door dit uitgestrekte land en hij hoopt voor onze kranten binnenkort weer naar Rood- I China tc gaan. In zijn eerste artikel uit Hongkong beschrijft hij de situatie van de kerk I achter het bambocgordijn. Veel doden en gewonden SAIGON Twee Amerikaanse straalvliegtuigen wierpen vannacht hun bommen per ongeluk af boven een stelling van het Zuid-Vietnamese leger. Het Zuid-Vietnamese hoofd kwartier zei dat er 41 doden en 50 zwaargewonden waren. Het aantal licht gewonden is groot. De bom ontplofte midden in een stelling van een Vietnamees leger- bataljon bij de kuststad Qui Nhon. BONN De jongste zoon van de voormalige Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft gisteravond gezegd dat de toestand van zijn vader „zeer ernstig" is. Wel was Adenauer in de loop vai de dag enkele keren bij bewustzijn ge weest. Hij heeft nog even met zijn kinderen gesproken. Een cello is een duur instrument en dat schept financiële problemen voor tal van aspirant-cellisten. Een Engelse firma heeft daarom voor haar jeugdige landgenoten een goedkoop op een cello gelijkend instrument ontworpen dat geschikt is voor de eerste drie studiejaren. Het heeft twee zijkleppen, die de leerling in staat stellen de juiste knieposities in te nemen. Het beeldhouwwerk van de Middelburgse kunstenaar Nico van der Boezen, dat een plaats heeft gekregen in het nieuwe dienstcentrum voor bejaarden „Bachtenpoorte" te Souburg, is in zijn soort een primeur voor Nederland. Het heeft namelijk niet alleen een monumentale maar ook een recreatieve functie de bejaar den kunnen erop dammen en schaken. Het kunstwerk telt twee stenen tafels, waarvan de bladen dienst doen als bord. DEN HAAG Ruim achtduizend niddenstanders hebben te kennen gc- leven, dat zij hun bedrijf willen ophef- cn. Zij hebben dit schriftelijk gedaan 'ij de stichting ontwikkeling en sane ring voor het midden- en kleinbedrijf. Vanaf 15 februari was men in dc gcle- [enheid bij de stichting hulp voor be- kijfsbecindiging aan te vragen. Waarschijnlijk is het aantal mid-l enstanders, dat het bijltje erbij neer- e6t, nog aanmerkelijk groter, want: 'oor de brandstoffenhandel. in welke 'ranche de moeilijkheden als gevolg 'an overschakeling op aardgas in ons' and bijzonder groot zijn, is de aanmel- Üng nog niet opengesteld. Onder de •ndememers die zich bij de stichting •ebben gemeld, zijn zeer veel kruide- »iers (dertig procent). Voorts schoen- winkeliers (9), aardappelenhandelaren 7), kappers (6), textielwinkeliers (7). ijwielhandelaars (5) en sigarenwinke-1 iers. Procentgewijs kwamen de meeste! aanvragen uit Groningen (11 procent);! lan volgen Noord-Holland en Gelder-, and (elk 10). Zeeland sluit de rij met procent. Wat de steden betreft: 5 Procent kwam uit Amsterdam, 4'/s pro cent uit Rotterdam en 5Vs procent uit A. (Den Laag. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De werkgevers organisaties in de textielindustrie hebben de vakbonden gevraagd om heropening van het gesprek over het voor drie jaar afgesloten looncontract, dat een geldigheid heeft tot eind 1968. De werkgevers zouden met name willen praten over de loonsverhoging voor vol gend jaar, die in totaal 6,3 procent gaat bedragen. In het contract over de jaren 1966, 1967 en 1968 is een totale loonkosten stijging vastgelegd, die voor sommige bedrijven in drie jaar uitloopt tot niet minder dan 30 procent. Gelet op de precaire situatie in de textielindustrie achten de onderne mers het in belang van de werkgele genheid, als de overeengekomen loon stijging voor volgend jaar wordt ge matigd of geheel ingetrokken. Bereidheid De vakbonden hebben reeds meege deeld, dat zij bereid zijn tot een der gelijk gesprek. Daarmee doen zij ech ter nog in geen enkel opzicht een uit spraak over de suggestie van de werkgevers. De verwachting bestaat dat het ge sprek eerst na de zomervakantie zal worden gevoerd, omdat men dan de situatie in de textielindustrie voor volgend jaar beter kan overzien. (Dit jaar zijn de lonen in de textielindustrie met niet minder dan 10 procent om hoog gegaan). De heer A. de Boon, secretaris van het NW, verklaarde onlangs nog dat het in het belang van de werk gelegenheid wellicht wenselijk zou zijn, voor volgend jaar van loons verhogingen af te zien. De katoen-, rayon- en linnenindus- trie heeft inmiddels de regering ook een plan voorgelegd voor sanering van de bedrijfstak. Van de regering wordt gedurende drie jaar een krediet ge vraagd van veertig miljoen gulden per jaar tegen lage rente en met kre- dtetgaranties. Het bedrijfsleven zou bereid zijn eenzelfde bedrag daaraan toe te voegen, zodat men met een kwart miljard gulden in drie jaar de bedrijven in deze sector weer gezond u kunnen maken. Daarnaast vragen de fabrikanten nog een subsidie van de overheid voor re- searchwerk, invoerheffingen op textiel en fiscale investeringsfaciliteiten. De fabrikanten willen voorts een krach tige rem op de import uit Hongkong, handelsmaatregelen tegen Polen en kredietverstrekking aan Indonesië voor een deel in de vorm van textielproduk- ten. TAUS hebben achtduizend midden standers aan de saneringsstich ting voor midden- en kleinbe drijf laten weten dat zij van de hulp van deze stichting gebruik willen maken om op enigszins redelijke wij ze van hun bedrijfje af te komen. We willen dit nu niet van alle kan ten bekijken. Waarvoor we echter met een enkel woord de aandacht willen vragen is de menselijke tra giek die uit dit simpele bericht spreekt. Het is een tragiek, vergelijkbaar met die van al degenen, thans ge noodzaakt om in Limburg de mijn bouw te verlaten, van al degenen, thans in de textielindustrieën zonder werk gekomen. Dit laatste laten we het niet vergeten is een ver drietige zaak, voor de werknemers en voor de ondernemers beiden. Bij de middenstanders is het niet anders. Ze hebben geprobeerd een bedrijfje te „runnen", nadat ze het misschien zelf hadden opgezet. Er was wat geld bij elkaar gebracht. Familie en kennissen hadden moge lijk wat geholpen. De sprong werd gewaagd. Misschien is het lang goed gegaan. Maar voor bedrijfjes van al te bescheiden omvang is het tij niet gunstig; er zit nu eenmaal een stre ven naar grotere eenheden in de lucht. Voor de teleurstelling in de zuiver menselijke sfeer, die het gevolg moet zijn, behoren we allen oog te hebben. Deze mensen moeten niet maar zake lijk worden opgevangen, hoewel ook dat. Nee, ze zullen behoefte heb ben aan opvangen ook in andere, wellicht diepere zin. Waarbij we al licht ook denken aan pastorale be moediging. Onder het mensdom zullen dc ver drietelijkheden blijven. Het is alle eeuwen zo geweest en het zal niet anders worden. Aan het menszijn zullen we echter ook altijd weer ge stalte moeten zien te geven door ook telkens opnieuw aan de medemense lijkheid inhoud te bieden. Er moet zelfs iets van dankbaarheid zijn voor elke mogelijkheid die zich daartoe voordoet. En dat is lang niet altijd een kwestie van financiën al leen. In het betoon van medemenselijk heid ligt zeker ook in deze tijd een christenplicht van eerste orde. GEEN B/ER, WEL BLOED TILBURG De leden van het stu dentenkorps Sint-Olof hebben hun weddenschap met prof. dr. H. van den Eerenbeemt om 500 liter bier verlore.i. Dat betekent dat zij samen nu 100 liter bloed moeten afstaan aan het Nederlandse Rode Kruis. De studenten zouden het bier hebben gekregen indien zij erin zouden sla gen vóór 15 april 75.000,bijeen te brengen voor hun nieuwe socië teit. Zij kwamen niet verder dan ruim 50.000, maar zullen tóch met hun actie doorgaan Droog weer DE BILT Het zal de komende dagen door een hogedrukgebied in onze omgeving nog droog blijven. Doordat de wind wat meer naar noordwest tot noord is gedraaid, wordt er iets koelere lucht van de Noordzee aangevoerd met enkele wolkenvelden. In de middag kan het aprilzonnetje weer doorbreken maar veel hoger dan twaalf graden zal de temperatuur niet komen. De eerste helft van april, die van daag afsluit, is iets te nat en te som ber verlopen met een tekort van ruim twintig uren zon. April: 16. Zon op 5 mder 19.38; IJMUIDEN De Nederlandse kust vaarder Irene (357 ton) is gisteren op de Noordfranse kust ter hoogte van Gravelines tussen Duinkerken en Bou logne gestrand. De zeesleepboot Titan verleent assistentie. De bemanning van de Irene is aan boord gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1